oord wijk isoleert 138 woningen in Boerenburg niiimnuw Officier van Justitie zoekt oplossing voor Voorschotens probleem ADJUDANT VAN DER PLAS VERLAAT POLITIE NOORDWIJK Omstreden leraar toch lid van schoolbestuur Ashram-college Beschonken student verstoort nachtrust 10 LEIDSE COURANT WOENSDAG 20 FEBRUARI 1960 PAGINA 7 ^PARING VAN 190.000 M3 AARDGAS PER JAAR zij je ku| or data* laatste! je hd een NOORDWIJK Met het isolatie-plan voor 138 huizen uit het gemeentelijk woningbezit geeft het Noordwijkse ge meentebestuur een eerste aanzet tot een omvangrijke besparing op het ge bruik van energie. Bij het project zijn de huurwoningen betrokken aan de Su- sanne van Ettenstraat, de Abraham Rademakerstraat, de Pieter Coerman- straat en enkele huizenblokken aan de Van Struykstraat. Het werk is momen teel volop aan de gang. Als de isolatie gereed is denkt de gemeente per jaar ongeveer 190.000 m3 aardgas te bespa ren. De uitvoering heeft de instemming en medewerking verkregen van de huurders. Tevoren was een enquête onder hen ge houden, terwijl in een later stadium van de voorbereidingsprocedure een informa tieavond werd belegd. Er waren toen wel enkele bedenkingen, maar al naarmate de uitvoering van het isoleringsplan naderbij kwam, verdwenen de bezwaren. De uitvoering bepaalt zich tot een drietal onderdelen: het vullen van de spouwmu ren met steenwol, het aanbrengen van dubbele beglazing en de isolatie van de kap. Een deel van de huurders (55) voelt voor het volledige isolatieplan. De overi gen, op enkele uitzonderingen na, geven de voorkeur aan isolatie van de spouwmu ren en de dubbele beglazing. De behandeling van de muren en het ka- poppervlak leveren de belangrijkste be sparingen aan energie op. In jaarcijfers weergegeven, gaat het om 90.000 m3, res pectievelijk 80.000 m3 aardgas. Als gevolg van dubbele beglazing komt daar nog eens 20.000 m3 bij. Deze cijfers over een eerste project van 138 huizen maken inmiddels wel duidelijk wel een enorme besparing zou worden verkregen bij de ideale situa tie, dat het gehele Noordwijkse woning bestand geïsoleerd zou zijn. Het minder- gebruik zou in dit geval miljoenen kubie ke meters bedragen. Dubbel glas (alleen van de vaste ramen) heeft wel effect, hoofdzakelijk bij het raam zelf, maar overheersend bij deze voorziening is het comfort (niet-beslaan van de ruiten, en dergelijke). Bijna even belangrijk als het vullen van de spouw muren is het isoleren van de kap. Hierte gen bestaat echter de meeste weerstand bij de bewoners, omdat dan allerlei voorzie ningen moeten worden afgebroken of verwijderd, die men in de loop van de tijd zelf heeft aangebracht. Slaapkamers bij voorbeeld. Bij het thans onderhanden zijnde project bedragen de kosten 4200,per woning. Daarin verstrekt het rijk een subsidie van 1200,eveneens per woning. De rest moet bekostigd worden door het gemeen telijk woningbedrijf, dat z'n investering weer terug ontvangt in de vorm van een huurverhoging. Zonodig verstrekt het rijk aan de gemeente een geldlening. In dit project gaan de gebruikers voor hun geïsoleerde woning per maand 13,40 huur meer betalen, daar tegenover staat, dat men volgens de berekeningen gemid deld 33,43 per maand aan stookkosten bespaart, hetgeen neerkomt op circa 400,per woning per jaar. In het be drag is geen rekening gehouden met de inmiddels gestegen energieprijzen. Naar mate deze hoger worden, neemt het voor deel toe. Het karwei wordt uitgevoerd door de fil- ma Isolex uit Vlaardingen. Wat de begla zing betreft is er wat stagnatie als gevolg van de langere levertijden, maar men hoopt toch aan het eind van het voorjaar met het project in Boerenburg gereed te komen. Bij de uitvoering wordt hinder en overlast voor de bewoners tot een mini mum beperkt. Van de behandeling van de spouwmuren bemerkt men vrijwel niets. Er wordt slechts een paar stenen uit de muren gehaald, waarna door de ontstane gaten steenwol tusen de muren wordt ge blazen. Het aanbrengen van de dubbele beglazing geschiedt in overleg met de be woners en is over het algemeen in één dag gebeurd. Vanzelfsprekend geeft de dakisolatie, wat meer heisa. De zolder moet ontruimd worden en men krijgt werklieden over de vloer. Met het plaat sen van de isolerende platen is evenwel niet meer dan een dag gemoeid. Men is er dan ook in één keer voorgoed van af, want zolang de woning staat, blijft zij gei- soleerd. Als dit project van 138 huizen gereed is, denkt men te beginnen aan 192 flats in Boerenburg. De voorbereidingen voor dit plan zijn al in volle gang. Het gemeente bestuur hoopt dat het voorbeeld van de gemeente door vele particulieren zal wor den gevolgd. Ook zij kunnen aanspraak maken op de rijksbijdrage van 1200, Het is verstandig om zoveel mogelijk bloksgewijze in aktie te komen. Als coör dinator van dergelijke projecten is direc teur De Kluiver van de gemeentebedrijf aangewezen. Deze heeft indertijd de ge meentelijke energie-nota uitgebracht en kan informatie verstrekken over de te verkrijgen besparingen. navalsvierder MB] (oordwij kerhout gereden JtDWIJKERHOUT rongen uit Noordwijker- I is gisteravond door nog I kende oorzaak tegen I angzaam rijdende per- lauto aangelopen, door hij met een her- jhudding en een gebro-' rechterarm naar de Ma- [chting in Haarlem ver- I moest worden. -jarige automobilist reed langzaam op de Zee- te Noordwijkerhout, om- n tF we& 'n vei"band met het ook door grangers in beslag werd ge- itfn. Op het moment dat de urder dacht, dat de weg vrij was, hoorde hij een De jongen was tegen de erachterkant van de auto en. Geen van de aanwe- op de drukke weg was hoogte van de juiste toe- t van het ongeval. stuurt auto in sloot HUIDEN Een 21-jarige faobilist uit Warmond is lorgen om vijf uur in de naast de provinciale weg hg Alphen beland. De Week uit voor een plotse- «verstekende haas, waar- ij hij via de berm in de nreed. Bestuurder en haas men met de schrik vrij. ALPHEN De heer Wester weel moet als lid van het schoolbestuur geaccepteerd worden. Tot deze uitspraak kwam de Haagse rechtbank gisteren in een kort geding dat door het schoolbestuur van het Ashram-college was aangespannen om zo de be-, noeming van de heer Wester weel in het schoolbestuur ongedaan te maken. Deze was door docenten en perso neel van het college in het schoolbestuur gekozen. De Haagse rechter bepaalde dat het schoolbestuur de heer Westerweel voor 29 februari moet laten weten wanneer hij zijn werkzaamheden kan be ginnen. Doet het bestuur dat niet dan moet zij een dwang som van 10.000 gulden per dag betalen. De heer Westerweel is, in tegenstelling tot het schoolbestuur, er voorstander van om een start te maken met de middenschool-expiri- menten op het Ashram-colle ge. In de conflicten tussen schoolbestuur en rector en conrector koos de Westerweel partij voor de twee laatsten. Het schoolbestuur was het niet met zijn verkiezing eens om dat hij de statuten van het As hram-college niet zou onder schrijven en omdat hij onrege- lementair zou zijn verkozen. Diefstal aangeklede etalagepoppen LEIDEN Twee etalage-pop pen en kleding ter waarde van 4.100 gulden zijn in het afgelo pen weekeinde uit een winkel aan de Haarlemmerstraat ge stolen. De dieven gooiden daartoe eerst een kostbare ruit f 1.700,-) van drie bij vier me ter in. LEIDEN Een dronken student is vanmorgen om vier uur luid schreeuwend op de rijbaan van de Hogewoerd aangetroffen. De jongen was bezig in gruzelementen gevallen langspeelplaten over het wegdek te verspreiden. Een andere student gooide de platen, in totaal ongeveer veertig stuks, vanuit een woning naar beneden. De beschonkene is ter ontnuchtering naar het politie bureau overgebracht. kunst en kunstenaars Rafael Fruhbeck de Burgos, de Spanjaard die kortgeleden als gastdirigent optrad met het Rotterdams Philharmonisch Orkest en het Residentie-Or kest, zal met ingang van het seizoen 1980/81 drie jaar als eerste gastdirigent het Natio nal Symphony Orchestra te Washington leiden. De Burgos werkt al sinds 1974 samen met dit orkest. GEREFORMEERDE KER KEN VRIJGEMAAKT Bedankt voor Leiden: G. Mul ders te 's-Gravenhage-Oost en Scheveningen. /roeg oorjaar it Wassenaarse Dierenpark «langs een vijftal zwart-wit pte hoenderganzen uit gekropen. Volgens de van het dierenpark is vroege geboorte te dan- in het feit dat in het ge- iland van deze dieren, ralië, het voorjaar al lang Ligonnen en de ganzen zich art an nog steeds vasthou- I ooi rtplanting van de hoen- ans in dierentuinen is ui- belangrijk, omdat de die- de vrije natuur met uit- worden bedreigd. Wethouder Meulemans Super Gaapstok Wethouder mevr. Meulemans (rechts) uit Lisse mag zich een jaar lang 'Super Gaapstok' noemen. Gisteravond werd haar deze door carnavalsen thousiasten als ereblijk om schreven titel plus versierselen aangereikt tijdens het slotbal van de Lissese carnavalsvere niging De Gaapstokken. De wethouder had volgens Prins Jan 1 (links) de titel verdiend wegens haar persoonlijke inzet op het sociaal-culturele vlak. VOORSCHOTEN/DEN HAAG De offi cier van Justitie van de Haagse rechtbank gaat met het Voorschotense gemeentebe stuur en de rijkspolitie ter plaatse een op lossing zoeken voor de verkeersproblemen in het centrum bij de verkeerslichten in de Leidseweg. Aanleiding hiertoe was een strafzaak waarbij een Voorschotense automobiliste werd verwe ten door een rood verkeerslicht te zijn gereden toen zij rechtsaf naar de Vliet wijk wilde rijden. De vrouw ging na een veroordeling bij de kan tonrechter in hoger beroep om bij de rechtbank te worden vrijgesproken. De officier overwoog in cassatie te gaan bij de Hoge Raad, maar meende dat het toch beter was naar een oplos sing ter plekke te zoeken. De vrouw had name lijk gelijk met haar verdediging dat het vaak onmogelijk is op dit kruispunt naar de Vliet- wijk te gaan zonder door rood te rijden. In Voorschoten is uiteraard al eerder gestudeerd op de problemen van het kruispunt. Toen kwam men tot de conclusie, dat verbetering al leen mogelijk was als het op de hoek gelegen raadhuis en de kerk zouden worden gesloopt om ruimte te maken. 0RDWIJK Adjudant M. van der Plas zet ;ende week een punt achter z'n ambtelijke ibaan. Hij is deze maand zestig geworden en is het bij de politie gebruikelijk dat men op- >t. Ter gelegenheid van dit afscheid biedt het leentebestuur hem op woensdag 27 februari in Rank" aan de Golfbaan een receptie aan. i vier uur tot half zes bestaat daar voor ieder- gelegenheid om de heer en mevrouw Van der nog vele goede jaren toe te wensen. jöjudant Van der Plas is het rustpunt van het ps", vertelde een van z'n collega's onlangs. Die zat er in zijn jeugdjaren bepaald niet in. Als ge- en getogen Katwijker trok zijn hart naar de en was het z'n ideaal eens op koopvaardijschepen r de wereldzeeën te zwerven, ir na zijn schooljaren leek de koers te gaan ver eren. De jonge Van der Plas ging werken in een kkerij in z'n geboorteplaats. Lang duurde het maar hij hield aan deze st^rt wel enige grafi- i talenten over. Het Noordwijkse politiekorps profiteerde daar later van, want de dienstschema's van de adjudant munten uit in vormgeving en nauw keurigheid. Na de drukkerij werd het de logger. Van der Plas zou en moest naar zee. Al was hij dan te jong voor de koopvaardij, als afhouwer en oudste op de visserij kon men hem best gebruiken. Aan de jaren van varen kwam een ongewild einde, toen de oorlog uitbrak en er voor de kust zoveel mij nenvelden lagen, dat geen visserschip meer naar bui ten kon. De Duitse bezetters pakten hem toen voor de arbeidsinzet en daarop volgde een gedwongen te werkstelling bij de binnenvisserij op de Duitse me ren. De bevrijding bracht voor Van der Plas een koers wijziging van honderdtachtig graden. Hij zette voor goed voet aan wal en trad in dienst van de hulppoli tie in z'n woonplaats. In blauwe battle-dress bewaak te hij daar de boulevard. Door zijn vrouw, toen nog verloofde, die na de eva cuatie naar het Drentse Paterswolde, met de bevol king van het Zeehospitium was meegekomen naar de badplaats, kwam hij in contact met de Katwijkse korpschef**mr. Warmoltz. Deze wist de hiilpagent Van der Plas definitief voor de politie te strikken en in 1946 volgde de benoeming tot agent bij het korps te Schiedam. Zijn verblijf daar was van betrekkelijk korte duur. De kust en de zee lokten wederom en toen er twee jaar later in Noordwijk vakatures waren, was het Van der Plas, die solliciteerde en aangesteld werd. Aanvankelijk werkte hij in Noordwijk bij de algeme ne dienst. Toen er na enkele jaren een verkeersafde- ling werd gevormd, behoorde Van der Plas tot de eersten, die op een zware Harley het uitgestrekte grondgebied van de gemeenten besurveilleerde. La ter werd hij chef van de verkeersafdeling en profi teerde het korps van zijn deskundigheid in verkeers zaken. In 1973 volgde zijn bevordering tot adjudant. Sedert enkele jaren heeft hij de leiding van de algemene dienst. Hij placht dit te doen met vaderlijk gezag. Door zijn rustige wijze van optreden weet hij ver trouwen te wekken en draagt hij bij tot de nog altijd bijzonder goede sfeer in het Noordwijkse korps. In en buiten het korps is de adjudant een gewaardeerd man. Dit zal ongetwijfeld op zijn afscheidsreceptie nog eens onderstreept worden. S. G. van Stijn koninklijk onderscheiden WARMONDGistermiddag reikte burgemeester De Vree- ze de zilveren medaille ver bonden aan de Orde van Oran je Nassau uit aan de heer S. G. v. Stijn. De heer Van Stijn ontving de onderscheiding op zijn tachtig ste verjaardag omdat hij gedu rende 67 jaar zijn beste krach ten heeft gegeven aan de stof- feerderij en later woningin richting Van Stijn aan de Dorpsstraat. Op 13-jarige leef tijd begon hij in het stoffeer dersvak in het bedrijf van zijn vader. In 1929 nam hij het be drijf over en droeg het in 1973 weer over aan zijn zoon Frans. Nog steeds is de heer Van Stijn aktief in de winkel en doet hij een deel van de administratie. Adjudant M. van der Plas Leiderdorp neemt 10 Vietnamezen op LEIDERDORP De ge meente Leiderdorp ontvangt vandaag 10 Vietnamese bootvluchtelingen. Zij wor den voorlopig gehuisvest in 'De Beukenschans', het op vangcentrum voor buiten landse werknemers. De vluchtelingen zijn vanmid dag op het stadhuis welkom geheten. De Vietnamezen komen naar Leiderdorp door bemiddeling van de Werkgroep Vluchtelin genhulp Leiderdorp. De eerste aanzet voor deze hulpverle ning werd echter gegeven door de leden van de Commis sie Politiek Café. De 10 Viet namezen zijn afkomstig van een opvangcentrum in Boxtel. Het is de bedoeling dat zij in kleine groepjes zelfstandige woonruimte krijgen. Minister Albeda in DeZilk houdt maandag 14 april op uitnodiging van het Noord- wijkerhoutse CDA een le zing in het nieuwe dorp shuis 'De Duinpan' van De Zilk. De heer Albeda zal ingaan op actuele sociaal/economische problemen, waaruit op dit mo ment een bijzonder ruime keus gemaakt kan worden. Gezien het beperkte aantal zitplaatsen in het dorpshuis (350) zijn in eerste instantie alleen CDA- politici en leden uit Noordwij- kerhout/De Zilk en omgeving welkom. KORTWEG OEGSTGEEST De werk groep Milieuzorg organiseert dinsdag 26 februari een bijeen komst in het 'Witte Huis' aan het Oegstgeestse Wilhelmina- park. Een specialist op het ge bied van milieueducatie, mr. Wim Hoogendijk spreekt over de maatschappelijke aspecten van energie. De openbare ver gadering begint om acht uur. LISSE In het Lissese Vor mingscentrum voor Jonge Volwassenen is zaterdag 23 fe bruari een optreden van de rockgroep 'Urgent'. In dit con cert presenteert de groep het nieuwe repertoire dat de laat ste tijd onder invloed staat van new-wave geluiden. Toegangs prijs voor het concert is 2,50 gulden. Qbus-leden betalen 1,50 gulden. LISSE In en rond het Lis sese Keukenhofbos wordt zon dag 24 februari een winter- wandeltocht voor het hele ge zin gehouden. De tocht die on der meer door het vogelreser vaat loopt, kan tussen 9 en 12 uur begonnen worden bij het VVV-kantoor aan de Lissese Grachtweg. De deelname kost 2,50 gulden, voorinschrijven levert 50 cent reductie op, ter wijl VV V-leden 1 gulden kor ting krijgen. Alle deelnemers ontvangen een herinnering smedaille. LISSE In het vereniging sgebouw van de Engelkerk achter de Lissese Beekbrug is dit weekeinde de jaarlijkse huisbroeitentoonstelling. Vrij dagmiddag kunnen vanaf 2 uur de bloeiende bolbloemen worden gebracht. De kunst hiervan is uiteraard om de bloemen juist dan in bloei te hebben. Zaterdagmiddag om 3 uur wordt de tentoonstelling geopend door de heer Timmer van het Laboratorium voor Bloembollenonderzoek. Zon dag is de expositie nog van 10.00 tot 19.00 uur geopend. Aan de huisbroeiwedstrijd is ook een bloemschikwedstrijd verbonden. Kandidaten hier voor kunnen zich telefonisch opgeven op het nummer 02521-11294.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 7