Leiden moet verkeerslich ten beter op elkaar afstemmen 99 Instellingen vragen meer aandacht voor woningnood van alleenstaande moeders Leidse Kraakbond klaagt over optreden politie eiden krijgt nieuwe vrouwensociëteit adhuisplein irdt vier jterdagen enementen- ntrum DIRECTIE BACKER CO ONTKENT VERHUIZING Illegale zender in beslag genomen PAIj LEIDSE COURANT WOENSDAG 20 FEBRUARI 1980 PAGINA 3 1fl 4f- Het Leidse Volkshuis herbergt vanaf ig^eek een vrouwensoos. Maandag 25 fe- Progde sociëteitsruimte van het Volkshuis ichwei^erst speciaal ingericht als vrouwenont- 45 'ljuimte. Het ligt in de bedoeling iedere oiTaar van acht tot el' uur s avonds een Aktjoos te houden. iterspj 1.30 bheid van de opening van de vrouwensoos iterspejjgkende zangeres van feministische liede- Bchreijer, op. Vanwege dit optreden is de 'ijs maandag een gulden vijftig. De vrou- 2f overigens gratis toegankelijk, Akt^nsoos komt voort uit de vrouwenontmoe- Charllt tingsgroep die het afgelopen jaar onder de naam „Femke" iedere woensdagochtend en zondagmiddag bijeenkwam in de koffieshop van het Leidse Volk shuis. De activiteiten van het vrouwenwerk binnen het Leidse Volkshuis en van „Femke" raakten meer en meer verweven. Vandaar dat na verloop van tijd vele activiteiten in samenwerking werden verricht. Vanuit de vrouwenpraatgroepen en de VOS-vrou- wengroepen, die binnen het Volkshuis functioneren, bleek behoefte te bestaan aan meer gezellige bijeen komsten bij voorkeur op een avond in de week. Toen was het idee om een vrouwensoos in het leven te roepen snel geboren. In de loop van het jaar dat „Femke" draaide, hadden de medewerksters al ge merkt dat het minder plezierig was voor de vrou wen, die om hulp of informatie kwamen, telkens an dere „gastvrouwen" tegenover zich te vinden. Van daar dat zij besloten een scherpere scheiding te ma ken tussen de gezelligheids- en de informatie- en hulpverleningsactiviteiten van de groep. Thans is besloten de woensdagochtend uitsluitend in te ruimen voor het verlenen van hulp of het geven van informatie over alle soorten vrouwenwerk el ders in de stad. Telkens zullen dezelfde vrouwen aanwezig zijn in het Volkshuis om de gevraagde in formatie te verschaffen. De bijeenkomsten op zon dagmiddag komen te vervallen. In plaats daarvan komt thans de vrouwensoos op maandag. ANWB OVER ENERGIEBESPARING IN VERKEER: 9 2ïhttijden, zoals hier op de Lage Rijndijk, bij slecht op elkaar afgestemde verkeerslichten (rmeden worden. °'y< - De Koninklijke Nederlandse Toeristenbond, Iringt er in een brief bij de gemeente Leiden op aan ast beleid met betrekking tot energiebesparing in per te voeren. Volgens de ANWB zou de gemeente iooit<£eld door een betere onderlinge afstemming van de lichten in de stad in een groot aantal gevallen „no- Omrijden en stoppen van automobilisten kunnen Ook op de openbare verlichting kan vaak aan- 'e- worden bespaard. B vindt dat veel verkeerslichten in Leiden slecht func- ïooltj tioneren en niet optimaal met elkaar gekoppeld zijn. Sommige eenrichtingsstelsels leiden tot ernstige omrijverliezen. Het veelal afwezig zijn van bewegwijzering naar parkeerplaatsen in het centrum levert extra verkeer op. Niet volledig doorgevoerde voorrangsroutes bemoeilijken de doorstroming. Ook bij de open bare verlichting kunnen vaak besparingen worden verkregen. Aldus de ANWB. In de brief van de ANWB staat verder: „Mogelijk ten overvloe de willen wij opmerken dat verschillende verkeersbeperkende maatregelen nodig en zinvol zijn in het kader van de verbete ring van het verblijfsmilieu in de steden. Bij de opstelling van deze maatregelen kregen echter de gevolgen voor het energie verbruik te weinig of geen aandacht. Een heroverweging van reeds genomen maatregelen lijkt ons dan ook uitermate wense lijk. Daarbij kan tevens worden bezien in hoeverre de verkeers beperkende maatregelen aan hun doel beantwoorden. Zo willen wij erop wijzen dat nimmer is aangetoond dat door het ontbre ken van „groene" golven minder autoverkeer naar een cen trumgebied rijdt." Crisiscentrum 17] het Vrouwen Op- Irum (VOC) en het feau dringen er bij Leiden op aan Hing te treffen, die r gescheiden vrou- gelijk maakt na ver- n tijd zelfstandige {nte te betrekken, tostellingen vinden ir de gemeente over _ieen nog te weinig Jt wordt geschonken j huisvestingsproble- van alleenstaande ij afkomstig uit Lei- nuit andere steden. ;estie werd gistera- |or de instellingen Ird op de vergade- de commissie voor ivesting op het irtona, het Vrouwen itrum en Fiom zou jnood onder alleen- loeders erg groot zijn. de regel een aantal door de instellingen tehuizen of op ka- (Sljelijk van onderdak doet zich het voor dat doorstro- zelfstandige woon- (Sjiagenoeg onmogelijk ;volg hiervan is dat ibleemgevallen niet inen worden gehol- alle beschikbare ite op dat moment is Fiom-Leiden, regio voor hulpverlening jerschap en alleen- iderschap, schetste jvan de eigen proble- matiek ais volgt: „De praktijk is namelijk dat de vrouwen, die elkaar niet voor deze sa menwoning kunnen kiezen (bedoeld worden twee wonin gen in de Merenwijk - red.) veel te lang in hun maisonnet tes moeten blijven. Ieder be schikt daar over twee kleine kamers met een keuken, douche en wc voor gemeen schappelijk gebruik. Zolang de kinderen niet of nauwelijks kunnen lopen is de ruimte wel toereikend. Maar zodra ze dat wel kunnen beslist niet meer. Bovendien bestaan bij dergelij ke intensieve bewoningen in te kleine ruimtes snel irritaties in het huis zelf en ook met de buurt. In een van de panden is de situatie zo slecht, dat een van de kinderen in een me- disch-sociaal kinderdagverblijf is geplaatst." Een aspect dat de situatie nog ingewikkelder maakt is dat veel gescheiden moeders, die zich bij de drie genoemde in stanties aanmelden, niet uit Leiden afkomstig zijn. Deze vrouwen doen een beroep op de Leidse huizenmarkt, omdat een verder verblijf in hun oor spronkelijke woonplaats hen om verschillende redenen on mogelijk wordt gemaakt. De commissie wilde gisteravond hierover weten of de getals verhouding tussen gescheiden Leidse vrouwen die elders on derdak zoeken en vrouwen uit andere steden die in de Sleu telstad hulp behoeven onge veer in evenwicht is. De com missieleden hadden de indruk dat juist in de gemeente Lei den in onevenredige mate een beroep op zowel de hulpverle ning als de woningmarkt wordt gedaan. Inderdaad blijkt dat er bij Cortona, Fiom en VOC meer vrouwen uit ande re plaatsen worden geholpen dan Leidse ingezetenen. Onbe kend is echter hoe het is ge steld met de Leidse vrouwen die buiten de eigen gemeente in soortgelijke centra worden opgevangen. Wat de commis sieleden nu precies met die ontbrekende cijfers willen werd overigens niet erg duide lijk. Wat momenteel wel duidelijk is, is het feit dat de gemeente Leiden niet of nauwelijks een uitzondering maakt bij de toe wijzing van woningen aan ge scheiden moeders. De registra tie vindt plaats zoals bij alle andere woningzoekenden het geval is. Men is wel bereid ie mand uit een andere woon plaats dan Leiden in te schrij ven, maar dan komt zo'n vrouw gewoon onderop de wachtlijst te staan: met of zon der medische indicatie. In de regel is het zo, dat de vrouwen die in Leiden terecht zijn ge komen van de sociale dienst uit hun oorspronkelijke woon plaats financiële steun krijgen. Dat geld is bedoeld voor de huur van één of een paar ka mers (voor zover dat in de stad mogelijk is) en voor de specia le medische of andere verzor ging die zij door de ontstane moeilijkheden in het algemeen nodig hebben. Ministerie Het PvdA-raadslid, mevrouw H. Kessen, stelde tijdens de vergadering voor met het geld dat de sociale diensten aan de vrouwen uitkeren (vaak een bedrag van boven de 100 gul den per dag) leegstaande wo ningen van de particuliere markt te huren. Hoewel deze suggestie de commisieleden wel wat leek, werd van de kant van het Gemeentelijk Bureau Huisvesting hierop sceptisch gereageerd. Adjunct directeur Amptmeijer van het GBH: „De grootste belemme ring hierbij vormt het ministe rie. Die doet moeilijk over deze kwestie. Het ministerie springt namelijk wel bij in bij zondere omstandigheden, maar niet als het gaat om het huren van gewone woonruim te. Het ministerie staat haar ei gen goedkope oplossing in de weg. Wethouder A. Verboom van volkshuisvesting tenslotte zei dat het nodig wordt de kwestie in ieder geval in regi onaal verband met andere ge meenten te bespreken. Het liefst zag hij evenwel het pro bleem op landelijk niveau aan gepakt. fl f Een aantal Leidse instellingen is van plan om dijk op vier zaterdagen in juli en augustus van het - splein een waar evenementencentrum te maken. j in de bedoeling om tussen twee uur 's middags en ur 's avonds een gevarieerd programma te brengen riis, degenslikkers, straattoneel, cabaret, koorddan- urvreters en alle andere denkbare podiumactivitei- en ander zal worden omlijst door optredens van pen. nwerkende instellingen zijn volksuniversiteit K O, de i Jeugd Actie, het Leids Vrijetijdscentrum, het LAK, t Breehuys", het Leidse Volkshuis en jongerenvereni- igustinus". Getracht wordt zoveel mogelijk personen bij 11 menten te betrekken. Vandaar dat organisatoren-in-spe 1 jten worden uitgenodigd zich zo spoedig mogelijk aan te 1 bij K O, Oude Vest 45, tel 141141. Ook suggesties zijn 1 s van harte welkom. Belangstellenden moeten evenwel [jn belangeloos mee te doen omdat aan de artiesten geen ium wordt geboden. Wel is eventueel een onkostenver- toogelijk. LEIDEN De Leidse Kraakbond heeft een klacht ingediend tegen het politie-optreden. De commissie van ad vies inzake politionele aangelegenhe den zal deze klacht binnenkort behan delen. Het handelt om het optreden van de poli tie bij de ontruiming van een kraakpand aan de Kabeljauwsteeg. Volgens de Kraakbond heeft de politie werkeloos toe gezien terwijl een knokploeg onder lei ding van de eigenaar van het pand het huis dermate toetakelde dat de vijf kra kers een ander heenkomen hebben moe ten zoeken. Een van de krakers zou hier bij licht gewond zijn geraakt. „Toen deze mensen tegen een en ander een aanklacht wilden indienen bij de politie werden zij niet serieus genomen. De aanklacht werd op een kladje geschreven en de zaak was voor hen afgedaan", aldus de Kraakbond in een brief aan de Leidse gemeenteraad. „Wij hebben er genoeg van herhaaldelijk lijdzaam te moeten toezien dat de politie het recht dat je hebt, namelijk dat je niet zomaar met geweld je woning uitgezet kan worden, met voeten treedt. Wij eisen dat dit recht, bij de wet vastgelegd, wordt nageleefd", aldus de Kraakbond. Volgens de Kraakbond wordt door het oogluikend toestaan van machtsmisbruik als hierboven geschetst speculanten in de kaart gespeeld, terwijl „mensen die niet meer willen dan de vervulling van een primaire levensbehoefte namelijk die van een dak boven hun hoofd in de steek (worden) gelaten." De Kraakbrond eist van de Leidse gemeenteraad dat deze zaak tot op de bodem wordt uitgezocht. LEIDEN De directie van de Leidse fabriek voor bak kerijgrondstoffen Backer Co ontkent dat er plannen bestaan om naar het Bra bantse Made te verhuizen. Het bedrijf is reeds 132 jaar in Leiden gevestigd en heeft 87 mensen in dienst. 57 hier van Jcomen ujt Leiden. De directie van Backer Co, dat gevestigd is aan de 3e Bin nenvestgracht, heeft tegenover de vakbonden verklaard dat de verhuisplannen niet defini tief zijn. Zij heeft op 5 maart opnieuw een gesprek met de vakbonden. Met het banket- bakkerswarenbedrijf zou ook het in hetzelfde pand gehuis vest^ 'Felix Cohen B.V.' naar Made verhuizen. De directeur van Backer Co, de heer Van Rietschoten, is ook directeur van dit bedrijfje dat zuid vruchten importeert. Bij Felix Cohen B.V. werken 30 men sen. De directie van Backer heeft morgen een gesprek met Jos Fase, wethouder van Eco nomische Zaken. LEIDEN De politie heeft gistermorgen illegale zendap paratuur aangetroffen in een wagen, die geparkeerd stond aan de Steenschuur. De auto is het eigendom van een 29-jari- ge Leidschendammer. De ap paratuur is in beslag genomen. Delrose De tuhk-rock groep „Delrose'* treedt vrijdag 22 februa ri op in het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66. De groep komt naar Leiden in de plaats van de eer der aangekondigde Engels-Jamaicaanse reggeaband „The Regulars". „Delrose" bestaat uit Bob Dessauva- gie (fluit, mondorgel, percussie en backing vocals), Bobby van den Bergh (piano, string-ensemble, synthe sizer en clavinet), Elout Smit (slagwerk en percussie), Lando Milan (basgitaar en leadvocals). Bas Krumper- man (gitaar en backing-vocals) en Julio Wilson (per cussie, lead- en backing vocals). Het optreden begint om tien uur. Het LVC is open vanaf negen uur. De toe gangsprijs is drie gulden vijftig voor leden van het LVC en voor niet-leden vijf gulden vijftig. Indiaanse maaltijd Het vegetarische eethuisje „Peuleschil" aan de Breestraat 19 serveert morgen een vegetarische Indiaanse maaltijd. Een gedeelte van de opbrengst van die maaltijden komt ten goede aan de stichting werkgroep Indianenproject Deze werkgroep bereidt een internationaal tribunaal over de rechten van de autochtone bevolking van Amerika .en Canada voor. Via dit tribunaal wil de werkgroep informa tie verspreiden om daardoor betere overlevingskansen te creëren. Men wordt verzocht zich voor morgenavond in te schrijven voor de maaltijd, zoals de gewoonte is in het eet huis. Na de maaltijd zal Dik de Soeten dia's vertonen over de Hopi Indianen in Arizona. De toegangsprijs is zes gul den (hierbij is de maaltijd inbegrepen). Trezoor Het amateurtoneelgezelschap Trezoor voert morgen het toneelstuk „Lief zijn voor Mr. Sloane" op in het LAK-theater aan het Levendaal 150. Dit Engelse stuk, dat oorspronkelijk „Entertaining Mr. Sloane" heet, is erg humoristisch en is nog niet erg vaak in Nederland opgevoerd. De voorstelling begint om negen uur. Lucnica De Slowaakse folkloristische dansgroep Lucnica treedt vrijdag 22 februari op in de Leidse Schouwburg. Het en semble bestaat uit 45 artiesten die het dansen, musiceren en het gevoel voor ritme in hun Slavische bloed hebben. De voorstelling begint om kwart over acht De dansgroep in actie. Directeur AZL De nieuwe directeur van het Academisch Ziekenhuis Leiden J.H. Peters begint per 1 maart. Momenteel is de beer Peters nog als algemeen directeur verbonden aan het ziekenhuis Oudenrijn in Utrecht. Hij volgt dr A.J.L. Verheij op, die naar Limburg is vertrokken. Het personeel van het AZL kan 6 maart met de nieuwe di recteur kennismaken in de aula van bet Administra tiegebouw van half vijf tot zes uur. Polisario- week Het Polisario comité houdt morgenavond een Polisario-in- formatiebijeenkomst in het Antonius Clubhuis aan de Lan ge Mare. De bijeenkomst, die om acht uur begint, staat in het kader van de landelijke Polisario-week. Na een inlei ding van de heer Tetteroo van het landelijk comité zal de film „Onafhankelijkheid of sterven" worden vertoond. Hierin wordt het ontstaan van de West-Sahara problema tiek naar voren gebracht Kamermuziek-concert De violist Thomas Magyar en de pianist Douda Polia- kine treden vrijdag 22 februari op in de Kapelzaal van K O aan de Oude Vest 45. Jn de serie kamermuziek concerten spelen zij werken van Tartini, Hüllmandel, Prokoview, Van Dohnayi en Ravel. Het concert begint om kwart over acht De toegangskaarten zijn verkrijg baar bij het bureau van K&O aan de Oude Vest 45, tel 14114L Film voorstelling Het Filmhuis van het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66 vertoont morgenavond de film „Messidor" van de Zwitserse regisseur Alain Tanner. Deze nieuwste film van Tanner is een spel met tijd en lege ruimte die lijkt op een confrontatie tussen de toevallige vrijheid van twee liftende meisjes en de overgeorganiseerde Zwitserse maat schappij. De filmvoorstelling begint om negen uur. De toe gangsprijs is vier gulden en driegulden voor leden van het LVC. Nach tvoorstelling Het Filmhuis van het I^eids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66 vertoont vrijdagnacht 22 februari weder om een film. De keus is ditmaal gevallen op een film van Francis Coppola. De filmvoorstelling begint om half twaalf. De film handelt om Harry Caul, een ex pert in het afluisteren en vastleggen van gesprekken. Hij leidt een onopvallend bestaan, tot een zinnetje uit een gesprek hem opschrikt„Hij is in staat ons te ver moorden". Zijn opdrachtgever weet dat Harry dit zin netje heeft gehoord en dat hij zich gesteld ziet voor het dilemma: naar de politie gaan of trouw blijven aan zijn opdrachtgever. Het dilemma blijft hem achtervol gen en maakt hem tenslotte slachtoffer van zijn be roep. De toegangsprijs tot deze filmvoorstelling is vier gulden en voor leden van het LVC drie gulden. Boulevard Toneelgroep Carrousel brengt vrijdag 22 februari het to neelstuk „Boulevard" in het LAK-theater aan het Leven daal 150. Het stuk speelt zich af op een boulevard, het ver trekpunt voorde improvisaties van de toneelgroep. „Boule vard" is meer een plaatjesboek dan een verhaal. Mensen in badpak, strandballen, dikke bontjassen, donkere luchten, storm en late casino-gangers trekken de toeschouwers voorbij. De voorstelling begint om half negen.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 3