'Goud zorgt voor rust in schaatsbond' Stenmark vaagt twijfels weg Olympische gouden medaille voor Wehling Kees Verkerk ziet zich niet als coach Or anje Voorzitter Herman van Laer: Linitsjoek/Karponosov met hakken over de sloot SPORT LEIDSE COURANT WOENSDAG 20 FEBRUARI 1980 PAGINA LAKE PLACID Ooit nog eens trainer van de Nederland se schaatsploeg worden, dat lijkt het grote ideaal van Kees Verkerk, de wereldkampioen van 1966 en 1967. Maar de campinghouder uit het Noorse Kristiansand begrijpt zelf het beste, dat hij de illusie zo langzamerhand beter kan be graven. „Het zou zo veel praktische en financiële problemen met zich mee brengen, dat ik dat eerlijk gezegd nooit zie ge beuren". Het was niet de eerste keer, dat na de teleurstellende resultaten bij de Europese kampioenschappen in Trondheim de naam van Verkerk als mogelijke opvolger van Egbert van 't Oever werd genoemd. „Ik heb ervan gehoord", zegt hij er zelf van, alsof dat bericht voor hem als een volslagen verrassing uit de lucht is ko men vallen. De schaatscoach van de Zweedse ploeg, die van zijn gezellige babbel nog niets heeft verloren en wiens grote popula riteit ook nog nauwelijks heeft ingeboet, heeft er echter zelf on getwijfeld in belangrijke mate toe bijgedragen dat het bericht de wereld werd ingeslingerd. Al was het het alleen maar om in Ne derland zijn naam weer eens op de sportpagina's te zien ver schijnen. Van enig contact met de Nederlandse schaatsbond is trouwens geen sprake. „Maar als zij bij mij aan de deur kloppen, valt er met mij te praten. Mijn contract met de Zweedse bond loopt af, zodat ik wat dat betreft dus beschikbaar ben". Kees Verkerk heeft zich ook al een idee gevormd hoe een trai ningsplan moet worden ontwikkeld als hij door de KNSB tot het coach-schap zou worden geroepen. „De Nederlanders trainen veel te weinig in het buitenland. En dat is onverstandig, zoals hier in Lake Placid trouwens al treffend is bewezen. Want het Kees Verkerk met pupil Tomas Gustafsson, aan wie hij overigens weinig aandacht besteed omdat de Zweed zijn eigen weg zoekt. geheim van de successen van Annie Borckink en Ria Visser is, dat zij wekenlang lekker ontspannen ver van huis hebben kun nen werken. Van de rompslomp waarvan in Nederland altijd sprake is, is niets te merken en dat komt de concentratie alleen maar ten goede. En dan moet er veel meer met de clubtrainers worden samengewerkt dat zou voor mij vanuit Noorwegen best te regelen zijn". Na een sigaretje -„Eén maar hoor, want ik wil liever niet dat de Zweedse jongens en meisjes mij zien roken, dat geeft alleen maar een slecht voorbeeld"- krijgt bij Kees Verkerk het prakti sche denken echter weer de overhand. „Steeds heen en weer vliegen is natuurlijk bijna niet mogelijk. Denk alleen maar eens aan de kosten. Alleen daarvoor zou de KNSB al zo'n 25.000 gul den moeten uittrekken, maar misschien kunnen ze daar een sponsor voor vinden. Al die reisuren spreken mij trouwens ook niet aan. Om bij mijn Zweedse ploeg te komen, moet ik al steeds tien uur achtereen in de auto zitten. En dat begint me eerlijk ge zegd zo langzamerhand verschrikkelijk de keel uit te hangen". Verlengd Toch hoopt Kees Verkerk dat zijn contract met de Zweedse schaatsbond voor tenminste nog een jaar wordt verlengd. „Ik heb vijf jaar lang voor internationale successen gewerkt en die beginnen er nu eindelijk aan te komen. Dan laat je de boel niet graag in de steek. Of ik blijf, hangt ech ter in de eerste plaats van de schaatsers zelf af. Als die zeg gen dat ze mij willen houden, kan de Zweedse schaatsbond moeilijk om mij heen". Als de campinghouder over successen spreekt, doelt hij in de eerste plaats op Sylvia Filipsson, die bij de dames de aansluiting met de internationale top heeft gerealiseerd, maar niet op de ju niorenwereldkampioen Tomas Gustafson, die de afgelopen we ken in het schaatsen als een komeet naar boven is geschoten, hoewel hij in Lake Placid ietwat teleurstelde. „Tomas train ik niet. Dat is typisch een jongen die je op eigen benen moet laten staan, die zijn eigen plan wil trekken. De Zweedse schaatsbond heeft hem 10.000 gulden gegeven, hij is er mee naar Amerika gegaan en begint zich nu meer en meer als een tweede Eric Hei den te ontpoppen. Die heeft het ook helemaal alleen gemaakt en Tomas lijkt niet alleen qua lichaamsbouw en kracht, maar ook qua mentaliteit geweldig veel op hem". Alle vijf Kees Verkerk voorspelt trouwens, dat de rijzige Amerikaan er in Lake Placid niet in zal slagen alle vijf gouden medail les te veroveren. „Met drie mag hij tevreden zijn. Op de tien kilometer is er enorm veel concurrentie. Niet alleen van Gustafson en Oxholm, maar zeker ook van Piet Kleine. Ik heb hem deze week eens aangekeken, maar die man rijdt weer ouderwets hoor. Boven dien moet Eric Heiden zo langzamerhand leeg geknokt zijn. En denk eens aan de geweldige druk die op hem rust. Die Heiden moet net zo gespannen zijn als ik acht jaar geleden in Sapporo was. Ik ging er kapot van de zenuwen en probeer dan maar eens optimaal te presteren". Maar voorspellen is nooit het sterkste punt van Kees Verkerk geweest. Aan de vooravond van het Eurppese kampioenschap in Trondheim was hij er nog van overtuigd, dat Stenshjemmet en Storholt niet op het erepodium terug te vinden zouden zijn. „Als dat gebeurt, stop ik maandag direct als coach van de Zweedse ploeg", voegde hij er aan toe. Aan prognoses voor de winterspe len heeft Kees Verkerk geen consequenties verbonden. Het trai nerschap van de Nederlandse ploeg levert het hem in ieder ge val niet op. STEVEN TEN VEEN Olympische ploeg dinsdag terug DEN HAAG De Nederland se ploeg, die deelneemt aan de Olympische Winterspelen te Lake Placid, zal dinsdagmor gen 26 februari om 09.10 uur op Schiphol aankomen. Het bestuur van het Nederlandsch Olympisch Comité zal daarna op Schiphol de ploeg ontvan gen in aanwezigheid van fami lieleden en genodigden. Herman van Laer. LAKE PLACID „Nog een gouden plak en het gaat bestuurlijk heel gemakkelijk lopen in de KNSB", zegt Herman van Laer. De voorzitter van de schaatsbond is echter niet van plan om uit onverwachte successen van Lake Placid de conclusie te trekken, dat de topsport binnen de Ko ninklijke Nederlandse Schaatsenrijders Bond zó goed is geregeld, dat geen enkele wijziging mag worden aangebracht. „Ach ter een paar successen mogen wij ons niet verschuilen. Ik ben van mening, dat er wel degelijk het nodige veranderd moet worden". Een jaar geleden, toen de schaatsprestaties van de Nederlanders weinig aansprekend waren, wilde Van Laer echter van welke verandering dan ook niets weten. „Maar toen was de situatie anders. Ik vond het zeer on juist om een jaar voor de winterspelen met veranderingen aan te komen. De trainerswis seling bij de sprintploeg ging mij al zeer aan het hart. Maar wij hadden als bestuur geen andere keus. Het advies van de landelijke technische commissie en de adviesraad-top was te dringend. Daarom moest Henk Ge- mser wel voor Jorrit Jorritsma plaats maken en ik moet zeggen, dat ik vind dat hij het goed doet. Keihard, maar dat mag in de top sport wel". Als straks het wereldkampioenschap in Hee renveen ook achter de rug is, wil de voorzit ter van de KNSB echter graag naar nieuwe ideeën gaan luisteren. „Ik loop zelf ook wel met bepaalde gedachten rond, maar op dit moment houd ik die nog liever voor mij. Ik ga eerst de adviezen van de ART en de lan delijke technische commissie afwachten, daarna zullen wij beslissen. In ieder geval moet voor 1 april bekend zijn op welke koers wij verder gaan varen". Entree Niettemin is bekend dat Van Laer, die deze zomer waarschijnlijk zijn entree in het bestuur van de internationale schaats bond (ISU) maakt, voorstander is van een hersstructurering van het trainersappa raat. Zijn gedachten gaan daarbij uit naar een fulltime trainings- en opleidingscoör dinator, die de touwtjes naar de kernploe gen en hun trainers in handen moet hou den. Van Laer heeft daarbij als voorbeeld de atle- tiekunie voor ogen, waarbij Bob Boverman als trainingscoördinator optreedt. „Zo'n man kan er bij ons een dagtaak aan hebben", aldus de KNSB-voorzitter. „Bovendien betekent het voor ons geen hoge onkostenpost. Zo'n functionaris wordt voor 60 procent door CRM betaald". Als een dergelijke nieuwe structuur binnen de schaatsbond zou worden opgebouwd is het belangrijkste punt natuurlijk het invullen van de namen, Van Laer bewaart daar nog een angs- allig stilzwijgen over. Maar zijn uitspraak, dat niemand zich door de succes sen in Lake Placid mag laten misleiden, maakt toch wel duidelijk, dat Egbert van 't Oever en de zijnen niet al bij voorbaat op een verlenging van hun contract mogen rekenen. Herman van Laer kan zo'n reorganisatie van de technische afdeling waarschijnlijk met succes verdedigen nu gebleken is, dat de zo genaamde adviesraad-top in de praktijk niet goed functioneert. „Ik geloof, dat het twee jaar geleden een erg goede zaak is geweest om zo'n ART te vormen. De landelijke tech nische commissie heeft nu immers tijd en ge legenheid om zich met duizenden gewestelij ke rijders bezig te houden, terwijl het ART" het topschaatsen kan begeleiden. Maar helaas laat de communicatie binnen de adviesraad- top wel te wensen over". Feiten De KNSB-voorzitter is met name door een brief van ART-lid Harm Kuipers (de an deren zijn Henk Lamberts, dr. Hermans en Paul Bogermann van het bondsbureau) op die feiten gedrukt. De oud-wereldkam pioen, die aan de universiteit van Maas tricht sportfysioloog is, vraagt zich af of hij zijn kennis niet beter als lid van de medische commissie van de schaatssport kan aanwenden en kondigt daarmee in feite zijn vertrek uit de adviesraad aan. „Als een bedankbrief heb ik het echter niet beschouwd", aldus Van Laer. „Harm vraagt zich gewoon af of hij op een andere plaats niet beter kan functioneren". Staat de positie van de ART ter discussie, in de landelijke technische commissie nieuwe stijl oogst Van Laer alleen maar waardering voor zijn aan pak. „Het is bijvoorbeeld hun taak om er voor te zorgen, dat gewestelijke rijders de kans krijgen aansluiting met de top te vin den. Ik vind dat zij dat verdomd goed hebben gedaan, al hebben in de praktijk nog g; schaatsers dat waar kunnen maken. Zo hi de LTC op Papendal bijeenkomsten tussert kernploegtrainers en de gewestelijke traiij, georganiseerd om de trainingsopbouw ops kaar af te kunnen stemmen en zijn er zj ontmoetingen tussen de schaatsers uit kg ploeg en gewesten geweest. Bovendien ht de LTC met het budget waarover zij beschl schaatsers naar Davos gezonden om te prdt ren zich voor Lake Placid te kwalificeren Weggegooid Die uitstapjes naar het wintersportoord Zwitserland bleken overigens weggegoi geld te zijn geweest. Maar Van Laer viijl dat het als lesgeld moet worden I schouwd. „De specifieke afstandsrijdf moeten niet op het laatste moment t kans krijgen. Daarom ben ik er voorst» dér van dat er een plan wordt opgesp voor de Olympische winterspelen oi vier jaar. Je kunt je niet vroeg gen| daarmee bezig houden". U Voorlopig zit Herman van Laer echter f middenin de winterspelen van Lake Plafl waar het goud, zilver en brons van If schaatsploeg de autoriteit van de voorzif van de Nederlandse schaatsenrijders bi, niet onaanzienlijk heeft doen stijgen. Met d« plakken is Van Laer echter nog steeds ne tevreden. „In een overmoedige bui hebp een paar weken geleden gezegd, dat ik op medailles reken. Het zou toch fantastisch z|r als dat nog zou lukken ook". 11 STEVEN TEN VEJl (Van onze speciale verslagge ver) LAKE PLACID Uitein delijk deed Ingemar Sten mark, het Zweedse skiwon- der, het toch nog met de van hem bekende overmacht. Na de eerste dag van de reu zeslalom, ditmaal voor het eerst verdeeld over twee da gen, had een klein foutje een voor hem teleurstellen de derde positie opgeleverd. Gisteren vaagde hij echter alle twijfels resoluut weg. Stenmark eindigde als eer ste met bijna een volle se conde voorsprong op zijn eerste achtervolger, de Zwitser Luethy, die bij de eerste race ook beneden de verwachtingen was geble ven. Wenzel (Liechtenstein) en Enn (Oostenrijk), de verras sende leiders van de eerste dag, werden naar de tweede, en derde plaats verwezen. Lu- ethy's explosie bracht hem niet verder dan de vijfde plaats, nog achter de sterke Joegoslaaf Krizaj, die nog eens een geweldige tweede ronde (3e) had. Zoals gebruikelijk was Sten- mark uiterst zwijgzaam. Na de eerste race zweeg hij ge heel en na zijn tweede, win nende race, verwees hij alle vragen naar later. Maar voor de insiders was het duidelijk: „Vandaag ging Stenmark foutloos en dan is hij gewoon de beste". De reuzeslalom werd een te leurstelling voor de tot nu toe zo succesvolle Oostenrijkers. Weliswaar behaalde Enn het brons, maar de Oostenrijkse favoriet Steiner werd slechts 18e en de winnaar van de af daling, Leonhard Stock, kwam pas op de 26e plaats. Niemand twijfelt er meer aan, dat Stenmark vrijdag in de slalom zijn tweede gouden plak gaat halen. „Onder nor male omstandigheden is hij de beste", zeggen ook zijn groot ste rivalen. Ingemar Stenmark heeft het gehaald en wordt door Andreas Wenzel(zilver) en Hans Enn(brons) op de schouders genomen. De Rus Alikin heeft geschoten en gaat op weg voor een volgende fase tijdens de tien kilometer biathtlon, waarop hij zilver veroverde. Goud biathlon voor Ullrich LAKE PLACID De Oostduitser Frank Ullrich heeft in Lake Placid Olympisch goud op de tien kilometer op het on derdeel biathlon gewonnen. Ullrich, die wereldkampioen op dit voor de Olympische spelen nieuwe onderdeel is, legde de afstand af in 32 minuten 10,69 seconden. Het zilver ging naar Vladimir Alikin uit de Sovjet Unie in 32.53,10. Zijn landgenoot, Anatoli Aljabijev, eerder winnaar van de 20 kilometer, veroverde in 33.09,16 een bronzen me daille. De wedstrijd had door het uitvallen van de electriciteit een chaotisch verloop. LAKE PLACID Op drie Olympische Spelen goud winnen is een zeer bijzonde re prestatie. De Oostduitser Ulrich Wehling plaatste zich in Lake Placid in de rij van onsterfelijke sportlie den met opnieuw goud in de Noordse combinatie. Reeds in 1972 in Sapporo kwam de toen 19-jarige jongeling op de bovenste trede van het Olympische platform te staan, in Innsbruck was hij weer de sterkste op dit nummer en in Lake Placid kon opnieuw niemand hem afhouden van zijn gretige greep naar goud. Ulrich Wehling, een 27 jaar oude sportleraar uit Halle heeft een actieve carrière achter de rug van zeventien jaar, die omlijst wordt door een reeks van briljante ver richtingen. In 1968 startte hij voor de eerste maal al bij de Oostduitse jeugdkampioen schappen en eindigde als eer ste. In 1970 zegevierde hij op nieuw. Bij de Europese jeugd kampioenschappen in 1974 won hij zijn eerste internatio nale titel en een jaar later-was hij in Sapporo de sterkste ter wereld. Van toen af heeft hij geheerst in het wereldje van de skiërs die de Noordse com binatie, een mixture van springen, 70 meter, en vijftien kilometer cross-country beoe fenen. Wereldtitels in 1974 en 1978, Olympische titels in 1972, 1976 en nu 1980. En na tuurlijk reeds kampioen van zijn land. Reeds na het springen had Wehling een grote voorsprong genomen van bijna zeven punten op zijn concurrenten. Met twee sprongen van 89.6 meter, in bijna vlekkeloze stijl volbracht, zette hij de eerste stap op weg naar de derde Olympische triomf. Hij be hoefde in de cross-country slechts te letten op de Ameri kaan Walter Malmquist en enigszins op zijn landgenoot Uwe Dotzauer, die op de tweede dag zijn 21ste verjaar dag vierde. De anderen waren toch kansloos geworden. We hling: „Mijn sterkste punt is nu eenmaal het springen. Ik had daarbij een grote voor sprong opgebouwd en kon dus vrij rustig voor de vijftien kilometer van start gaan. De mannen die voor mij eindig den (Wehling werd negende) waren niet meer gevaarlijk in het klassement. Ik vind dit iets ongelooflijks. Het zijn mijn laatste Olympische win terspelen en dan weer goud. Ik had er wel van gedroomd, maar vast op rekenen mag je nooit. Je kunt tenslotte een verkeerde sprong maken en dan gaat het helemaal mis," aldus de trotse koele winnaar. De Fin Jouko Karlajainen werd tweede, de Oostduitser Konrad Winkler derde. LAKE PLACID Natalia Linitsjoek en Gennadi Kar- ponosov uit de Sovjet-Unie, die reeds na de 'verplichte figuren bij het ijsdansen schier onverslaanbaar le ken, hebben het tijdens de vrije kür onverwacht moei lijk gehad. Een verre van vlekkeloze vrije oefening van het Russi sche paar en daar tegenover een fantasierijke en goed uit gevoerde kür van het Hon gaarse paar Krisztina Re- goczy/Andras Sallay, dat op de tweede plaats stond, bracht verdeeldheid onder de juryle den. Vijf van de negen juryle den zetten het Russische paar op de eerste plaats, de overi gen kozen voor de Hongaren, de enige twee die hun land tijdens deze Olympische Win terspelen vertegenwoordigen. Ook de puntentoekenning wekte onder de aanwezigen de nodige beroering. Centraal hierbij stond de beoordeling van het Russische jurylid Igor Kabanov, die zijn landgeno ten tweemaal 5.9 punten gaf, hetgeen een enorm boegeroep in de ijshal ontketende. Het Hongaarse paar kreeg waar deringen tussen 5.8 en 5.9 punten, behalve van Kaba nov, die niet meer toekende dan tweemaal 5.7 punten. Toen de winnaars bekend werden, was het boegeroep niet van de lucht. Bij de aan kondiging dat Regoczy en Sal lay als tweede waren geëin digd, ging een luid gejuich op. De Hongaren, die door de vrije oefening zeer populair waren geworden, kregen een staande ovatie. Bij de uitrei king van de medailles her haalden de vreugde- en woe de-uitingen zich nog eens- De Oostduitser Jan Hoff mann heeft na de korte kür de leiding bij het kunstrij den heren De Britse Europese kampioen Robin Cousin, die vierde stond, bezet na de korte kür de tweede plaats. De Ameri kaan Charles Tickner, oud- wereldkampioen, staat derde in de algemene rangschik king. Radio en tv (Van onze sportredactie)! DEN HAAG De uitzf£ dingen op radio en televiF van de Olympische Winti spelen in Lake Placid o|l vatten voor vandaag het vf1 gende: Radio J] sen schaatsen 3000 meter i mes. L Televisie Nederland 1: 16.25-18.30 schaatsen 3000 meter dames! skiën reuzenslalom dames e ste manche. 20.00-21.00 uur: kunstrijdo ijsdansen. „e 22.10-23.15 uur: ijshockey T choslowakije-Zweden; hoog punten middaguitzending p*® interviews naar aanleid van schaatsen 3000 meter iov UITSLAGEN N, I SCHAATSEN 1000 meter heren: 1. Eric Heiden (VSt) 1.15.18, 2. G el tan Boucher (Can) 1 16,68, 3. Fr< Rönning (No) en Wladimir LobarL. (Sow) 1.1691, 5. Peter Müller (V' 1.17,11, 6. Bert de Jong (NjJ 1.17,29, 7. Andreas Dietel (C 1.17,71, 8. Olaf Granath (Z 1.187,74, 9. Serei Khlebnikow (S( I.17,96, 10. Lieuwe de Boer 1.17, II. Craig Kressler (VSt) 1.18.37, Terje Andersen (No) 1.18,53, 13. Jozwik (Pol) 1.18,53, 14. Pertti Nii (Fin) 1.18,85, 15. Anatoli Medennik (Sow) 1.18,85, 16. Jan-Ake Carlb (Zwe) 1.19,13, 17. Jan-Egil Stort (No) 1.19,34, 18. Emmanuel Micl (Fra) 1.19,43, 19. Kaoru Fukuda (J 1.19,66, 20. Jacques Thibault (C 1.19,79, 21. Hilbert van der Di (Ned) 1.19,89. SKI Reuzeslalom heren: De eindstand is na twee manches Ingemar Stenmark (Zwe) 2.40 (1.20.49 1.20,25), 2. Andreas W zei (Lie) 2.41,49 (1.20,17 3. Hans Enn (Oos) 2.42,51 (1.20,3Kii 1.22,20), 4. Bojan Krizaj (Joe) 2.42 te (1.21,28 1.21,25), 5. Jacques Lü (Zwi) 2.42,75 (1.21,55 1 21,20) c' Bruno Noeckler (Ita) 2.42,95 (1.2( 1.21,96), 7. Joel Gaspoz (Z 2.43,05 (1.21.10 1.21,95), Strel (Joe) 2.43,24 (1.21,45 Halsnes (noo) 2.44.49 (1.21,64 fn 1.22,85), 11. Jure Franko (J eï 2.44,63(1.21.50 1.23,13), 12. Chi tlan Orlainsky (Oos) 2.44,70 (1.21,1 1.22,78) BIATHLON 10 kilometer heren: Frank Ullrich (ODI) 32.10,69, 2.1 dimir Alikin (Sow) 32.53,10, 3. Anai,0, Aljabijew (Sow) 33.09,16, 4. Klaus bert (ODI) 33.32,76, 5. Kjell Sol (noo) 33.34.64, 6. Peter Sellnka (T 33.45,21. NOORDSE COMBINATIE De eindstand Noordse combin» lg{ (springen en 15 km): - Ullrich Wehling (ODI) 432,200 pr£u 85 en 49 24,57, 2. Jouka Karfen lainen (Fin) 429,500 pnt 79 47.44,54), 3. Konrad Winkler (Ojje 425,320 pnt (80,5 - 81, 48.45,74), Tom Sandberg (Noo) 418,465 pnt 78, 48.19,41), 5. Uwe Dotzauer (O^15 418,415 pnt (80,5 - 81. 49.52,49), Karl Lustenberger (Zwi) 41.210 (77 - 83. 50.01,11). KUNSTRIJDEN Heren: De stand na de korte kür i 1. Jan Hoflmann (Odl) plaatscijfer 85,92 pnt. 2. Robin Cousins (GBr) - 84,08, 3. Charles Tickner (VSt) 2 liet 83,96 pnt, 4. David Santee (VSt) 21 aai 83,72, 5. Igor Boorln (SOw) 51 78,00, 6. Scott Hamilton (VSf 78,88, 7. Jean-Christophe Si (Fra) 58 - 77,80, 8. Hermann Sch (ODI) 80 - 73,60. De kür van de heren wordt dondi dagavond gereden RODELEN De uitslag van het rodelen tweezit 1. Hans Rinn en Norbert Hahn (0 ERS 1.19,331 (eerste mache 39.303 sefrave tweede manche 40,028 sec.), 2. Pe Gschnitzer en Karl Brunner (I VIO 1.19,606 (39,549 sec., 40.057 sec.), G; Georg Fluckinger en Karl SChri 90 I (Oos) 1.19,795 (39,509 sec. 40,2 0 K sec 4. Bernd Hahn Ulrich Hal (ODI) 1.19,914 (39,972 i sec.), 5. Hans Jörg Raffl en Alfred i ginger (Ita) 1.19,976 (39,923 40,153 sec.), 6. Anton Winkler er Wembacher (Wdl) 1.20,0|iro (39,916 sec., 40,096 sec.). ,9 M/ A ou: 'li:) "iimi

Leidse Courant | 1980 | | pagina 16