ric Heiden achterhaalt \rd Schenk fed Lenssen toevalstreffer Storholt ontgoocheld Nico Toemen voorspelt oorlog bijijshockeyscheidsrechters LEIDS.F COURANT WOENSDAG 20 FEBRUARI 1980 PAGINA 15 tie] hee E PLACID Eric Heiden heeft Schenk, die acht jaar geleden tij- l in® de Olympische Winterspelen drie piflen medailles won, achterhaald. De oc^rige Amerikaan was gisteren in ra^e Placid ook op de 1.000 meter onge- hetkbaar en mocht 's avonds op het itte»t bevroren Mirror Lake zijn derde den plak in ontvangst nemen. Het re- 1 van Ard Schenk zal waarschijnlijk rgen gebroken worden, want nie- id twijfelt er aan, dat Eric Heiden op de 1.500 meter naar het goud zal huilen- J"!jFsuperstar van deze dertiende winterse ""jnpiade kijkt echter minstens zo begerig het einde van de Spelen als naar zijn de en wellicht vijfde gouden medaille uit. piek ken ik geen enkel probleem. Maar ik kg mij wel af of ik er mentaal heelhuids •heen kan komen. Vandaag voelde ik my ihisch al geen honderd procent", aldus J Heiden, die de mentale druk die er op i is gelegd als een steeds zwaardere belas- gaat ervaren. „Het liefst zou ik mij na i wedstrijd eens even heerlijk willen ont- inen". ai zilver kwam op de dubbele sprint, zoals uizend meter wel wordt genoemd, bij de rige Canadees Gaetan Boucher terecht, in de eerste rit tegen Eric Heiden moest rijden. „Ik was blij dat ik hem als tegenstan der had getroffen", vertelde de Amerikaan, maar Boucher zal er ongetwijfeld nog geluk kiger mee zijn geweest. Vrijdag was het Kuli- kov die in het spoor van Eric Heiden naar de tweede plaats reed en ditmaal kon Boucher zich in de slipstream van zijn formidabele te genstander in de prijzen rijden. Het brons kon tweemaal worden uitgereikt. De Noor Frode Roenning en de Rus Vladimir Lobanov lieten exact dezelfde tijd voor zich afdrukken: 1.16.91. En dat betekent, dat Peter Müller, die vier jaar geleden toen in In nsbruck de 1.000 meter voor het eerst op het programma stond het goud veroverde, buiten de prijzen viel. Een fikse tegenvaller voor de Amerikaan, die er dit seizoen als enige in was geslaagd Eric Heiden op deze afstand te klop pen (ruim drie weken geleden in Davos). Niet mee Het zat Peter Müller op de supersnelle Olym pische piste - ijsmaker Grabeldingen uit Inzeil bewijst dat hij zijn vak goed verstaat - echter ook niet mee, want toen hij samen met Sergei Chlebnikov aan de start werd geroepen, wak kerde de grillige wind juist weer fel op. „Door die wind waren de fysiek sterke mannen in het voordeel", oordeelde Jorrit Jorritsma. „Maar toch moeten de omstandigheden ook niet zo verschrikkelijk slecht zijn geweest; an- V - Uis Gaetan Boucher slaagt er net in voor Eric Heiden langs te kruisen, maar zal de rit niet winnen, zodat de Amerikaan goud heeft. ders kan er door Heiden geen 1.15.18 worden gereden". De coach van de sprintploeg was met de zesde plaats van Bert de Jong en de tiende van Lieuwe de Boer dik tevreden, maar de beide rijders zelf waren het niet. „Per slot van reke ning heb ik het brons op nog geen veertiende seconde gemist", aldus De Jong, die zijn kan sen tussen de tweehonderd en zeshonderd me ter verspeelde, toen hij de afstand tot zijn te genstander Lobanov te groot liet worden. „Ik kwam met veel te weinig snelheid uit de eer ste binnenbocht", legde de schaatser uit het Friese Grouw uit. Lieuwe de Boer bleek ook in Lake Placid de duizend meter nog niet goed in de benen te hebben. „Na zevenhon derd meter wil het van de ene op de andere slag niet meer. In de laatste bocht zat ik hele maal kapot. Jammer, want het was mooi ge weest als ik nog een plakje mee had kunnen pikken", aldus de winnaar van het brons op de 500 meter. Jorrit jorritsma vond echter, dat er voor De Boer geen enkele aanleiding bestond om te leurgesteld te zijn. „Ik stond er zelfs verbaasd van hoe goed als hij reed. Bovendien houdt hij niet van deze weersomstandigheden. Dat hij op het laatst van de duizend meter geen kracht meer heeft, zal een fysiologische oor zaak hebben. Die zullen wij deze zomer maar eens moeten opzoeken". De derde Nederlander was Hilbert van der Duim, die in Davos tot grote ontstemming van Jorritsma en zijn sprinters met succes pogin gen deed om een startbewijs voor deze afstand te verdienen. In Lake Placid liet de nationale kampioen bij de allrounders het echter volle dig afweten. Hij werd 21e in een veld van 36 deelnemers. Zijn enige excuus kon de wind zijn, die weer eens fel opstak, toen hij door Wim Mulder naar de start werd geroepen. STEVEN TEN VEEN ^HOCKEYDOELMAN HAALT CONSTANT GOED NIVEAU nl) Lenssen in actie zoals hij zich dit ijshockeytoernooi heeft laten zien: stijlvol een puck uit de lucht kkend. LAKE PLACID Eén van de weinige Nederlandse ijs hockeyers, die in Lake Pla cid een constant goed ni veau haalt, is Ted Lenssen. De nationale doelman is ei genlijk een toevalstreffer, want hij had al jaren niet meer op het ijs gestaan toen Larry van Wieren, speler/coach van Heeren veen, hem plotseling inte resseerde voor een avon tuur in Europa. Als junior was Ted Lenssen een grote belofte. Hij speelde vier jaar in de Canadese top en kreeg prompt een prof- contract van de Atlanta Fla mes. Dit was het begin van een lijdensweg. „Het eerste jaar was ik vijf maanden ge blesseerd. Alles bij elkaar heb ik vier wedstrijden ge speeld, toen was mijn trek in ijshockey ineens helemaal over. Ik ben nooit zo fanatiek geweest. Bovendien maakte ik kennis met het meisje waarmee ik nu ben ge trouwd. Ik heb toen een dik ke punt achter het ijshockey gezet", verhaalt Lenssen van het abrupte einde van een veelbelovende loopbaan. Bij Heerenveen vond Lens sen het plezier in ijshockey weer terug. „Drie jaar had ik niet meer gespeeld toen Van Wieren bij me kwam. Hij had een doelman nodig en toonde vertrouwen in mij. Ik heb ja gezegd omdat ik mijn familie in Nederland wel eens wilde ontmoeten, Europa wilde zien en ook wel omdat de Olympische Winterspelen me lokten. Ik heb geen spijt van die beslissing, want dit jaar heeft me gebracht wat ik er van verwacht had", denkt Lenssen met genoegen terug aan een sterk seizoen. Lake Placid bracht hem met een weer in de belangstelling van zijn thuisland. Meer dan welke andere Nederlandse speler is Lenssen een gewild object bij Canadese journalis ten. Zijn vakmanschap blijft niet onopgemerkt. Hij is bo vendien voor zijn team een bron van inspiratie, vanuit zijn kooitje jaagt Lenssen met schrille kreten de medespe lers op of waarschuwt de „persoonlijkheden" in het team, al wijst hij dat leider schap nadrukkelijk af. Eenheid „Elk team heeft zijn lei ders nodig. Het heeft even geduurd voor de ploeg deze had gezonden, maar het is nu voor iedereen duidelijk dat Larry van Wieren en Corky de Graauw de men sen zijn die de zaak dragen. Intussen is er nu ook een hechte band ontstaan, er is een eenheid geschapen en dat heeft geleid tot het knappe resultaat tegen Po len. Op zo'n toernooi moet je eigenlijk één grote fami lie vormen, want anders redt je het niet", meent Lenssen. Canadees in hart en nieren voelt de 27-jarige Ted Lens sen zich evengoed een echte Nederlander: „Ik ben er trots op Canadees te zijn, maar datzelfde geldt voor de Ne derlandse nationaliteit. Ik heb dat het afgelopen jaar duidelijk ervaren. Mijn ach tergrond ligt in Nederland, mijn stamland". Rest voor Nederland de vraag of Lenssen als een blij vertje mag worden be schouwd. Zelf heeft hij dui delijk nog zijn twijfels. „Ik heb dit seizoen altijd gezien als een aardigheidje. Boven dien, ik zit bij mijn vader in de zaak en het is de vraag of die me weer zeven maanden kan en wil missen. Ik zal het toch eerst met hem moeten bespreken. Aan een profcon tract denk ik echter helemaal niet meer", blijft Lenssen voor alles nuchter. TON VAN ESCH Hans van Helden wil voor rechter deelneming aan WK afdwingen DEN HAAG/LAKE PLACID - Hans van Helden wil via de rechter deelneming afdwingen aan het wereldkampioen schap hardrijden op 1 en 2 maart in Heerenveen. Vanuit Lake Placid had coach Egbert van't Oever laten weten dat Frits Schalij als vierde man in de Nederlandse ploeg zal worden opgenomen, ondanks het feit deze in een kleine se lectievierkamp afggelopen weekeinde in Amsterdam een ne derlaag leed tegen Van Helden. Bepalend voor de keus van Van 't Oever was de winst die de 22-jarige Schalij boekte op de 500 en 1500 meter en het feit dat hij uiteindelijk in het klassement slechts een half punt op de tien jaar oudere Van Helden achterbleef. In een kort geding wil Van Helden deze beslissing aanvechten, zodat hij wordt opgenomen in de ploeg met Hilbert van der Duim, Piet Kleine en Yep Kra mer. (Van onze speciale verslaggever) LAKE PLACID Voor Jan Egil Storholt had de 1000 meter een goede generale repetitie voor de 1500 meter van morgen moeten worden. Het eerste optreden bij deze Winterspelen leverde de Noor, die op de dag dat in Lake Placid het Olym pisch vuur werd ontstoken zijn 31e verjaardag vierde, echter een ontgoocheling op. Met een zeventiende plaats bleef de voormalig Europees kampioen ver van de prijzen verwij derd. „Zo slecht heb ik bijna nog nooit gereden", treurde Storholt na. „Want wind was er bijna helemaal niet toen ik reed. Bij de start ging het al mis. Ik vertrok als een slak en daarna heb ik de fout gemaakt om geforceerd nog iets proberen goed te maken. Nee, die duizend meter moet ik maar zo snel mogelijk vergeten". Op de 1500 meter, zijn favoriete afstand, hoopt Jan Egil Stor holt echter wel heel dicht in de buurt van Eric Heiden te blij ven. „Dat wordt voor mij er op of er onder. Maar die duizend meter houdt natuurlijk geen grote belofte in". Zodat er voor de Amerikaan waarschijnlijk nauwelijks nog concurrentie overblijft. De enige, die een bedreiging kan zijn, is wellicht Europees kampioen Kay Arne Stenshjemmet, die op de vijf kilometer zijn grote vorm demonstreerde. Afscheid Voor Jan Egil Storholt nadert het afscheid van de internatio nale schaatswereld met rasse schreden. De Noor zal op 1 en 2 maart nog bij het wereldkampioenschap in Heerenveen te zien zijn, maar gaat zijn aandacht daarna volledig op zijn sportzaak in Trondheim richten. Waarmee de carrière van één van de grootste schaatsers van de laatste jaren ten einde is gekomen. Tweemaal werd hij kampioen van Europa (1977 en 1979), driemaal eindigde hij in een wereldkampioenschap als tweede achter de ongenaakbare Eric Heiden, terwijl hij vier jaar geleden bij de Winterspelen in Innsbruck het goud op de 1500 meter veroverde. Jan Egil Storholt, die in de zomer van 1970 bij een explosie in een grot bij Trondheim ernstige brandwonden opliep en daar door ruim twee jaar niet kon schaatsen, zou waarschijnlijk wel eenmaal de beste van de wereld zijn geweest, als Eric Heiden een jaar later was geboren. In 1977 in Heerenveen leek de Noor de kroon op zijn schaatscarrière te zetten. De champagnefles was in zijn kleedkamer al bijna ontkurkt, maar voor de zekerheid werd de rit van de jonge Amerikaan op de tien kilometer nog even afgewacht. Waarna de drank meteen definitief kon worden opgeborgen. Drie jaar lang heeft de sporthandelaar uit Trondheim daarna vergeefs geprobeerd revanche op Eric Heiden te nemen. Ook dit seizoen zal het er niet van komen. De Noor zal straks af scheid moeten nemen met de gedachte, dat er in zijn tijd maar één echt sterker is geweest. De Graauw beste Nederlandse aanvaller LAKE PLACID Na vier wedstrijddagen in het Olympisch ijshockeytoer nooi te Lake Placid is Corky de Graauw de beste Nederlandse aanvaller. Met drie doelpunten en vier assists (beslissende voorzetten) komt hij op de tiende plaats. De overige Nederlanders komen bij de eerste twintig niet voor. Victor Charlamov uit de Sov jet-Unie voert de ranglijst in de rode groep aan met negen punten (drie doelpunten en zes assists). Hij wordt op de volgende acht plaatsen ge volgd door teamgenoten. De Graauw is de enige niet-Rus- sis?he speler die zich in de top-twaalf tot nu toe heeft kunnen plaatsen. nKE PLACID Voor één Neder irier is het Olympisch ijshockey- emooi vandaag in elk geval nog >gt afgelopen. Scheidsrechter Nico Imen zal het als linesman onge- ifeld nog een paar dagen kunnen ;en. Voor hem zijn de Winterspe- toch al een groot feest. >fe.t wil je, eens in de twee dagen Nten we een wedstrijd. Thuis werk -jiarder voor de kost. Eerlijk, het is ^zoiets als vakantie", lacht de Goir- eiar. 'Imen neemt zijn werk daarom niet serieus. „Want wee je gebeente Ineer je op het ijs een fout maakt. Als !en offside over het hoofd ziet zul je Werken als linesman is vre- vjk inspannend, je concentratie mag >lh moment verslappen. Het is hier wel ^tiat wie bokken schiet er direct uit- njof, aldus Nico Toemen die met zijn ^fraters in het hartje van Lake Placid 0>p een steenworp van de ijshockeys- "■lons een gezellig familiepension be fit. In een wereld waarin het tran sportprobleem tal van mensen overspan nen maakt zijn de scheidsrechters dus boffers. Voor Nico Toemen is „Lake Placid" niet het eerste A-toernooi. Hij was de natio nale ploeg jaren voor, want debuteerde in 1977 te Wenen op het hoogste niveau. De Rus Staravoitov, internatonaal de hoogste autoriteit in het scheidsrechters- wezen noemde de Nederlander toen de beste linesman van het toernooi. Hij be loofde hem zelfs een invitatie als scheidsrechter voor het Isvestia-toernooi, als oefening voor het grote werk in een volgend wereldkampioenschap. Die be lofte is de Rus niet nagekomen en nog altijd figureert Toemen als rechterhand van de scheidsrechter. Het ziet er naar uit dat het laatste stapje naar de top voor Toemen juist iets te groot blijft. Een kwestie van „politiek", veronderstelt hij zelf. „Een handicap voor mij is dat je ei gen land in de A-groep moet spelen om zelf een kans als scheidsrechter te krij gen. Nederland is nu zover maar hoelang zal dat duren. Bovendien, ik word te weinig gezien. Ze moeten gewoon niet Tegenprestatie „Daar faalt echter de Nederlandse bond. Die zal voor wedstrijden van de Nederlandse ploeg buitenlandse scheidsrechters moeten uitnodigen. Dan vragen die landen je als tegen prestatie terug. En je zult je ervaring toch moeten opdoen in internationale wedstrijden". „Ik heb dit seizoen in dat opzicht amper gefloten. Nederland pakt voor zijn inter lands immers eigen scheidsrechters of de Canadese instructeur McLeod. Dat is het goedkoopste. Het gevolg is echter wel dat wij er in het buitenland niet aan te pas komen. Waarom dan wel bij een we reldkampioenschap of tijdens de Olym pische Spelen? Nee, ik geloof niet dat ik nog ooit als scheidsrechter in een top toernooi zal fluiten. Het hoeft ook niet meer zo nodig. Mijn ambities zijn wat dat betreft wat getemperd". In Nederland vormt Nico Toemen, die een scherp oog paart aan een prima schaatstechniek, jeugdig bravoure en vooral feeling voor de stemming in een wedstrijd, al jaren de absolute top. Hij was zelf als speler geen lievertje, wordt wellicht daarom door de spelers geaccep teerd. Op de korrel Nico Toemen is derhalve een autori teit en daarom is het de moeite waard de oren te spitsen, wanneer hij het scheids rechte rswezen in eigen land op de korrel neemt. Veel laat hij er niet van heel. Toemen is er trouwens de man niet naar om van zijn hart een moordkuil te maken. „Er gaat in Nederland van alles fout met de scheidsrechterii", meent Toemen, die de oorzaak Van alle kwaad vindt in de scheidsrechterscommissie. „Die commis sie wordt beheerst door de Amsterdam mer Kuit. Een man die geen verstand heeft van ijshockey, maar optreedt als een dictator. Er loopt wel een Canadese instructeur rond in de persoon van McLeod maar die heeft niets te zeggen. Hij kijkt trouwens huizenhoog op tegen ons als scheidsrechters uit de eerste divi sie want hij is jong en was zelf nog nooit meer dan linesman." Narigheid „De narigheid is dat de scheidsrech ters niets hebben te zeggen. Wij heb ben nergens stemrecht. Velen durven trouwens hun mond niet open te doen omdat ze bang zijn voor represailles. Een aardig staaltje van wanbeleid is de door de Internationale Federatie verplichte Coo pert est voor scheids rechters. Die is bedoeld om voor het seizoen de conditie te testen. Wordt in Nederland na afloop van het seizoen gehouden. Is dat geen giller", roept Toemen uit Willen de scheidsrechters organisato risch orde op zaken stellen en als vol wassenen worden behandeld, dieper zit ten hun grieven ten opzichte van de strafcommissie. Die zet scheidsrechters in hun hemd door strafzaken uit te stel- len of te bagatelliseren. „Er was het ge val van een speler die een scheidsrechter heeft geslagen, maar vrolijk nog zeven weken speelde voordat hij werd gestraft. Bovendien waren er internationals, die openlijk voor de radio dreigden te be danken voor Oranje wanneer hun straf te hoog zou uitvallen. En als je dan later merkt dat ze een belachelijk lage straf hebben gekregen, voel je je als scheids rechter natuurlijk wel genomen", stelt Toemen, die onthult dat enkele van zijn confraters met de gedachte hebben ge speeld om de play-offs om de titel te boycotten. „Het zit ons tot hier", en Toe- men maakt het bijpassende gebaar met de hand tot aan de mond. „Wanneer er niets verandert vrees ik dat het komen de seizoen de oorlog uitbreekt onder de top-scheidsrechters. De narigheid is dat de spelers steeds professioneler gaan op treden en de scheidsrechters pure ama teurs blijven. Die kloof wordt steeds gro ter. Ik zie het voor de toekomst somber in". TON VAN ESCH

Leidse Courant | 1980 | | pagina 15