Spreiding PTT: 2000 extra werklozen in het noorden Secretariaat voor de eenheid wil meer samenwerking met wereldraad Van Agt begeeft zich op glad ijs Bouw premie-woningen stagneert CNV: Illegale moet kort kans krijgen i zich te melden 'Zie af van overvloed' Onrust in Brazilië over zwijgen van Vaticaan verzoeken om uittreding Straks 40 postkantoren met een ,termina IMMIGRATIE OORZAAK GROEI NEDERLANDSE BEVOLKING kerk wereld KORTE METTEIt VVD-Amsterdam laakt Polak in zaak-Toorena* Klassen in basis onderwijs steeds kleiner BINNENLAND/BUITENLAND LEIDSË COURANT WOENSDAG 20 FEBRUARI 1980 PAGH BESTUURSCOLLEGES HAAGSE REGIO (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De overplaatsing van 3400 PTT-ers van Den Haag naar Groningen en Leeuwarden betekent voor hun tweeduizend gezinsleden hoogstwaarschijnlijk werkloos heid, omdat er voor hen geen banen zijn in het noorden. De sociale gevolgen daarvan mogen niet worden onderschat. Dat schrij ven het provinciaal bestuur van Zuid-Hol land, het gewest Den Haag en het gemeente bestuur van Den Haag in een brief aan de Tweede Kamer. De drie bestuurscolleges hebben de brief ge schreven met het oog op het komende kamer debat over de spreidingsplannen van het kabi net. Zoals bekend wil de regering voor 1 juli een uitvoerinsgplan voor de spreiding op tafel hebben. De overplaatsing van de Centrale Di rectie van de PTT zou in 1985 moeten zijn afge rond. De briefschrijvers noemen de spreiding onder de nu geldende omstandigheden „onaan vaardbaar". Volgens de brief zal het vertrek van de 3400 PTT-ers met hun tweeduizend gezinsleden ook nog eenzelfde aantal arbeidsplaatsen binnen de industrie en bouwnijverheid in de regio Den Haag kosten. De bestuurscolleges wijzen er voorts op dat de spreiding binnen de termijn die het kabinet nu voor ogen heeft 1300 tot 1800 gedwongen ontslagen van PTT-ers met zich mee zal brengen. Dit cijfer is ook vermeld in een uitgelekte geheime notitie van staatssecre taris Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) aan het kabinet over de plannen. De Haagse ar beidsmarkt zal de gevolgen van het nu voorge-- stane spreidingstempo dan ook niet kunnen op vangen, aldus de brief. Uit onderzoek is boven dien gebleken dat het huidige spreidingstempo bij de PTT (per jaar ongeveer 150 arbeidsplaat sen naar het noorden) bij de PTT al interne problemen oplevert. „Het is dan ook duidelijk hoe zeer het kabinet op de verkeerde weg is", zo gaat de brief verder. „Het overplaatsen van lege stoelen (PTT-ers die niet mee willen verhuizen) betekent ontsla gen, verhoogde druk op de Haagse arbeids markt, bedrijfsorganisatorische problemen voor de PTT en geen noemenswaardig soelaas voor de werkloosheidssituatie in het noorden, terwijl het overplaatsen van bezette plaatsen aantas ting van het vrijwilligheidsbeginsel (PTT-er be slist zelf of hij meegaat en krijgt anders vervan gende werkgelegenheid), werkloosheid voor meeverhuizende gezinsleden en daarmee zelfs een verhoogde druk op de noordelijke arbeids markt betekent". Samkalden UTRECHT Premier Van Agt begeeft zich ten aanzien van het geschre ven recht op glad ijs, als hij zegt dat de acties van de FNV tegen het voor genomen regeringsbeleid „stakingen tegen de rechtsorde in Neder land" zijn. Dit zegt de oud-minister van justi tie, dr. I. Samkalden, die in het kabinet-Cals het stakingsrecht regelde. Volgens Samkalden, die geldt OUD-MINISTER SAMKALDEN: als een bij uitstek deskundig man op het gebied van het ar beidsrecht, mag de vakbewe ging als ieder ander protest aantekenen tegen het voorne men van de regering om, ge bruik makend van haar rech ten, de vrije loononderhande lingen aan banden te leggen. Volgens Samkalden gaan de acties van de FNV de rech tsorde niet te buiten. De voorzitter van de PvdA, Max van den Berg heeft gis teravond fel uitgehaald naar Van Agt. „Diens deels ondoor dachte, deels ontoelaatbare op merkingen hebben alleen ten doel de acties van de vakbe weging in een kwaad daglicht te stellen". Bovendien richten de acties zich nog niet eens op het door breken van een overheidsmaa tregel maar tegen het vóórne- men van de regering de loon maatregel op te leggen. En zelfs als die maatregel door het parlement zou zijn goedge keurd, is het nog geen uitge maakte zaak dat verder pro test daartegen onwettig zou zijn. Volgens Van den Berg heeft Van Agt, toen hij in 1974 minister van justitie was, zelf gezegd dat hij het niet eens was met de stelling dat de wet onder alle omstandigheden moet worden nageleefd. AMSTERDAM (ANP) De WIMractle in de se gemeenteraad heeft ernstige herwaren tegen de ring die burgemeester Polak eergisteren heeft afgelei commissaris Toorenaar van de hoofdstedelijke nart brigade. Door publiekelijk op de affaire te reageren heeft hij een v» ambtenaren op een verwerpelijke manier in de kou gezel de fractie. Onderdelen van het Toorenaar-dossier zijn pers uitgelekt en dat had de burgemeester scherp moei oordelen. Dat deed hij niet en evenmin heeft hij aangeki het lek te zullen opsporen. Verder vindt de VVD-fractie burgemeester zijn commissaris onnodig in opspraak hefl bracht met zijn verklaring. DEN HAAG De klassen bij het kleuteronderwijs en woon lager onderwijs worden steeds kleiner. Bij het kleul derwijs daalde het aandeel van klassen met 25 en meer 1< gen van 49 procent in 1977 tot 42 procent van het totaal ir Bij het gewoon lager onderwijs bestond in 1978 nog 32 pi van alle klassen uit 30 of meer leerlingen (in 1977: 35 proci 1974: 43 procent). Dit blijkt uit gegevens van het Centraa* reau voor de Statistiek. Bij het kleuteronderwijs nam heP deel van de klassen waarin 15 tot en met 19 leerlingen zittel1 van 16 procent in 1977 tot ruim 19 procent in 1978. d cê Zes maanden voor spokenverbrander 1 Almelo Wegens poging tot brandstichting in het hui' zijn hospita is de lD-jarige A.V. uit Oldenzaal gisterenc de rechtbank in Almelo veroordeeld tot een gevangenis van zes maanden waarvan drie voorwaardelijk en psf trische behandeling. Omdat het „spookte" in huis probeerde de jongeman op F cember vorig jaar door het aansteken van in petroleuf drenkte lappen, het huis in brand te steken. Op die mani^i de hij de geestverschijningen in huis vernietigen. De door ren gewaarschuwde brandweer kon de brand voorkomenj DEN HAAG Veertig Ne derlandse postkantoren zul len eind mei over een directe computerverbinding, een zo genaamde terminal beschik ken. De PTT vindt de in maart 1976 op elf postkanto ren begonnen proef met de terminals aan de loketten, geslaagd. Met de uitbreiding komt het Haagse postkan toor aan de Rijswijkseweg aan de beurt, evenals post kantoren in Rotterdam, Haarlem, Leiden en Middel burg. De terminal aan het loket staat in verbinding met drie compu ters, namelijk die van de giro in Arnhem en Den Haag, die van de Rijkspostspaarbank in Amsterdam en met de compu ter van de PTT in Leidschen- dam. Via deze verbindingen kan men gegevens aan het lo ket vragen over de verzending van postpakketten en postwis sels naar het buitenland en kan het spaarsaldo bij de RPS worden vergeleken met dat van het boekje. De nog be perkte capaciteit van het sy- teem zal in de loop var uitgebreid worden door j" koppelen aan het dan in i zijnde systeem van het lijke datanet 1 van de-' waardoor het mogelijk om zoveel terminals a sluiten als gewenst is. 1 VVD: Stop stroom Surinamers in Suriname zelf DEN HAAG De stroom mensen die vanuit Suriname naar Nederland komt, moet niet hier worden gestopt, maar in Suriname zelf. Dat stelde VVD-woordvoerder Hermans gisteren bij de be handeling van de begroting ontwikkelingssamenwer king in de Tweede kamer. DEN HAAG Grotendeels als gevolg van de komst van Surinaaamse gezinnen en ge zinnen uit landen rond de Middellandse Zee, is de Ne derlandse bevolking het af gelopen jaar met 105.000 per sonen toegenomen. Op 1 januari 1980 telde ons land 14.090.500 inwoners, al dus de meest recente cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Dat de groei vo rig jaar veel groter was dan in 1978, toen er 87.700 personen bijkwamen, is vrijwel uitslui tend het gevolg van de over komst van Surinamers en bui tenlandse werknemers naar ons land. De toeneming van de bevolking ten gevolge van het geboorte-overschot (meer ge boorten dan sterfgevallen) was in 1979 met 62.000 vrijwel ge lijk aan die irj 1978 (61.100). Maar het aantal personen dat uit het buitenland naar ons land verhuisde, bedroeg vorig jaar 44.800 tegen 28.100 in 1978. Het aantal Surinamers in ons land nam vorig jaar toe met 15.800 en het aantal perso nen uit het Middellandse Zee gebied met 17.200. STAATSSECRETARIS WIL VERHOGING INKOMENSGRENZEN DEN HAAG De bouw van premie-woningen de stijging van de stichtingskosten en de rentevoet, stagneert. Dit schrijft staatssecretaris Brokx van moeilijker bereikbaar geworden voor de lagere inko- volkshuivesting in een beleidsnotitie waarin hij mensgroepen. Om te pogen het totaal aantal te bou- voorstelt de voorwaarden waaronder subsidie wen woningen toch op peil te houden wil hij nu de wordt verstrekt, bij te stellen. inkomensgrenzen waarbinnen men voor premie in Volgens Brokx zijn eigen woningen, als gevolg van aanmerking komt, verhogen. Het totaie bedrag aan subsidies dat voor premie-woningen beschikbaar is, wordt „nauwelijks' verhoogd, aldus de beleidsnoti tie. In 1979 was de bouw gepland van 11.000 wonin gen in de zogenaamde A-sector en 28.300 in de B-sec- tor(voor iets hogere inkomens) B-premie werd slechts aangevraagd voor 23.000 hujzen. WIJZIGING INI NOVEMBERWET 1 DEN HAAG Minister Albeda van sociale zaken is niet van plan iets te veranderen in de zogenaamde 1 novemberwet, die werk gevers verbiedt illegaal in ons land verblij vende buitenlanders in dienst te hebben op straffe van een boete van 10.000 gulden of een half jaar gevangenisstraf. Tijdens een gesprek met een commissie uit de Stichting van de Arbeid heeft hij gisteren gezegd dat naar zijn mening het vervolgingsbeleid goed loopt en dat er geen reden is in te grij pen. CNV-bestuurder Henk Hofstede heeft dat giste ren meegedeeld. Het CNV (en ook de FNV) heeft ernstige bezwaren tegen deze wet, deze discriminerend werkt. „In praktijk dat de lasten eenzijdig worden afgewent de buitenlandse werknemers", aldus het De christelijke vakcentrale is nu van p Tweede Kamer een tussenoplossing a hand te doen. Als overgangsregeling st< voor dat er een korte periode komt van b beeld twee weken, waarin de illegaïei kunnen melden. Melden levert een vei vergunning voor een hilf jaar op. In d jaar wordt behoudt hij zijn baan, of wo uitgekeken naar een nieuwe werkkrin recht geeft op een normale verblijfsvergu zo luidt het CNV-voorstel. De algemene vergadering van het Vati caanse secretariaat voor de eenheid heeft zich uitgesproken voor grotere samenwer king met de Wereldraad van Kerken. Kar dinaal Willebrands, voorzitter van het se cretariaat, werd aanbevolen de samenwer king met de wereldraad te versterken. Deze samenwerking krijgt gestalte in de „Ge meenschappelijke werkgroep van de r. k. kerk en de Wereldraad van Kerken". De vierentwintig kardinalen en bisschoppen uit eenentwintig landen, die de algemene verga dering van het secretariaat voor de eenheid vormen, vinden de huidige samenwerking te schriel. Zij willen uitbreiding, vooral op maatschappelijk gebied. Daarnaast willen zij, dat het secretariaat voor de eenheid zich ook intensiever zal inschakelen voor het congres over de wereldzending, dat de wereldraad dit jaar in Melbourne organiseert. Tijdens de bespreking van de resultaten der oecumenische contacten met de andere ker ken vooral op het niveau van gemengde theologische commissies bepleitte de alge mene vergadering bezinning op verdere stap- en. In het bijzonder geldt dit voor de theolo gische discussies tussen de r. k. kerk en de anglicaanse kerk. Deze zullen waarschijnlijk in 1981 kunnen worden afgerond. Er zijn reeds theologische overeenstemmin gen bereikt over de eucharistie, het ambt en de wijding. Zelfs over het grootste knelpunt in de betrekkingen van Rome met de andere kerken, het pauselijk primaatschap, bestaat verregaande overeenstemming. Geen van de bereikte resultaten is tot dusver officieel be krachtigd. Een punt van bespreking waaraan de algemene vergadering van het secretariaat voor de eenheid alsnog grote waarde hecht wordt gevormd door de verschillen van in zicht in de (sexuele) moraal. De algemene vergadering meent, dat bij alle nog bestaande verschillen tussen de r. k. kerk en de andere christelijke kerken een krachti ger gezamenlijk getuigenis voor Christus mo gelijk moet zijn. Dit dient echter wel theolo gisch te worden uitgediept. Een gezamenlijk getuigenis acht de algemene vergadering mo gelijk op basis van de gemeenschappelijke doop en op de overeenstemming van de christelijke kerken, al is deze nog niet volle dig. PAUS IN VASTENBOODSCHAP: In zijn boodschap voor de vasten dit jaar heeft paus Johannes Paulus II opgeroepen om af te zien van de overvloed, die aan miljoenen mensen de concrete mogelijk heid om te overleven zou geven, alsmede tot solidariteit met de benadeelden van onze samenleving en de vluchtelingen in de gehele wereld. Allen moeten het appel van het broederlijk delen grootmoedig be antwoorden. De paus schrijft, dat de bezinning op boete en de verwezenlijking daarvan in de praktijk aanleiding zullen zijn tot eerlijke bevrijding van de overvloed. Het gaat er niet alleen om met de materiele goederen, die we niet beslist nodig hebben, voor miljoenen mensen het be staansminimum veilig te stellen, maar daar bovenuit ook om voor hen „de noodzakelijke middelen te verkrijgen voor een omvangrijke menselijke ontplooiing, zowel voor de econo mische als de culturele ontwikkeling van hun landen". Naar de mening van de paus zijn intentie verklaringen en giften niet voldoende om de mensen te veranderen. „Daarvoor is een geestelijke bekering nodig, die ons in hartelij ke verbondenheid ertoe brengt te delen met de benadeelden van onze samenleving", poor grootmoedig te antwoorden op het beroep, dat de bisschoppelijke vastenacties doen, „zult u de eersten zijn, die daardoor wordt bedeeld, want zo slaat u de weg in naar de enige ware bevrijding", aldus de paus. „Uw inspannin gen, die zich verenigen met die van alle ge- doopten, zullen zo getuigenis afleggen van de liefde van Christus ën die „beschaving van liefde" opbouwen, waarnaar onze wereld be wust of onbewust verlangt, gepijnigd als zij wordt door conflicten en ongerechtigheden en ontgoocheld als zij is over het feit, dat zij geen echte getuigen van de liefde van God meer vindt. Vele Braziliaanse bisschoppen en oversten hebben hun verontrusting geuit over het voortdurende zwijgen van het Vaticaan op verzoeken van priesters om tot de leken stand te worden teruggebracht. Dit blijkt uit een brief, gepubliceerd door het Italiaanse blad „La Repubblica", Van de pre sident van de Braziliaanse bisschoppenconfe rentie, mgr. Lorscheiter aan de paus over dit onderwerp. In de brief beroept mgr. Lorscheiter zich op eeh circulaire van de apostolische nuntiatuur, waarin wordt aangekondigd, dat deze kwestie te zijner tijd in het Vaticaan zal worden on derzocht en dat in de tussentijd verzoeken om laïcisering niet in behandeling worden geno men. „Deze circulaire en het sinds een jaar of twee uitblijven van een antwoord op de geda ne verzoeken verontrust talrijke bisschoppen en oversten", zo schrijft Lorscheiter. „In afwachting Van een antwoord hebben de priesters hun ambt neergelegd en leven in een tegenstrijdige situatie", aldus de brief. Daarbij gaat het om situaties, die een schan daal in zich bergen. Volgens "La Repubblica" heeft kardinaal-staatssecretaris Agostino Ca- saroli uit naam van de paus laconiek geant woord, dat het schrijven is doorgestuurd naar het bevoegde dicasterium. Mgr. dr. Th. Zwartkruis van Haarlem zal zaterdag 3 mei diakonaatswijding toedienen aan Rob Mascini, momen pastoraal werker in Bussum. Omdat Rob Mascini nog g vijfendertig jaar is moest voor deze wijding bijzondere pensatie in Rome worden gevraagd. Rob Mascini (33) isi huwd en heeft twee kinderen. Hij wordt de vijfde diakec het bisdom Haarlem. Van de vier al gewijde diakens u ken er drie in volledige dienst. De vierde oefent zijn fun(j naast zijn burgerlijke werkkring uit. De generale diakonale raad van de hervormde kerk heeft v. dit jaar voor 5,5 miljoen gulden aan verplichtingen op het gel van de internationale hulpverlening op zich genomen, bijeei brengen door de plaatselijke gemeenten via vier collectes^ jaar. In plaats van, zoals tot nu toe, de nadruk te leggen op f jecten, gaat het hervormde werelddiakonaat meer aandacht steden aan da inhoud van de hulpverlening en de samenh: met andere activiteiten en ontwikkelingen. Binnën de geme ten zal een bezinning op de hulpverlening op gang worden bracht, zoals over de hulpverlening in „vergeten" gebieden inl directe eigen omgeving en over de macht, die de rijke lander de wereld uitoefenen met hun geld, techniek, bewapening! publiciteitsmedia. li De Nederlandse Zendingsraad heeft een rapport, getij „de macht en het kruis", laten samenstellen ter voorbei ding van de Wereldzendingsconferentie, die van 12 tofe mei in Melbourne wordt gehouden. Het rapport toetst d4 tuatie van de westerse met name de Nederlandse i menleving aan het conferentiethema „Uw Koninki: Kome". Het rapport, dat zich ertoe beperkt aan te gek waardoor in de komende jaren de kerken in hun eigen geving weer zendingsbewuste gemeenten kunnen wordeoi samengesteld door een studiecommissie van protestants^ katholieke theologen en sociologen. i In het KRO-radioprogramma „De letter M" zal op dinsdagc tend 4 maart (9.20 uur) worden gesproken met enkele vrouw ke pastorale werksters. Zij maken de balans op van de gevol die de recente synode van de Nederlandse bisschoppen h voor de rol van de vrouw in de kerk, waarbij hen onder n zal worden gevraagd hoe zij nu hun houding ten opzichte vai kerk bepalen. De pastorale werksters zijn Elisabeth van Angelique Mekenkamp, Anny Matti en Wil Bus. Interview is Wil van Grinsven.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 14