UYS biljartkampioen Lamne Acht miljoen in 1979meervoor missie: negen procent Stuiver wellicht kleinste munt Fiets op eenfiets die veilig fietst. Juffer mans opnieuw te sterk voor Glasbergen ^Ifsüissis Staatsloterij 2e trekking j' Hans KüngvraaC! bisschoppen ont nieuw onderzoek [QlO VAG Priesterraad Rotterdam blij met nieuwe eenheid bisschoppen Korte metten SPORT LEIDSE COURANT DINSDAG 19 FEBRUARI 1980 KATWIJK Evenals in het eerste duel tussen beide ploegen (toen bleef Juffermans Glasbergen met 3-2 de baas) toonde de Lisser ploeg zich gis teravond de meerdere over de formatie van Nico Glasbergen. Dit keer stond er na vijftig minuten interregionaal zaal voetbal in de Katwijkse Clein Duinhal 3-5 op het scorebord. Een zege overigens., die de Lisser ploeg opnieuw niet cadeau kreeg. Weliswaar nam Juffermans in het eerste part een ri ante 4-0 voorsprong, Glasbergen gaf niet op. Kwam in de tweede periode, mede door het nu meer afwachtende spel van Juffermans duidelijk beter in de wedstrijd en onderstreepte die tendens met drie gave treffers. Bij die tien minuten voor tijd bereikte 3-4 score begreep de Lisser ploeg dat de partij nog niet gewonnen was. Geconcentreerd werd het laatste ge deelte van de wedstrijd afgewerkt en vier minuten voor tijd definitief beslist. De knappe combinatie tussen René Griffioen en Frans van der Laan werd door eerstge-' noemde uiterst fraai afgewerkt: 3-5. Ook in de eerste helft had Griffioen het Rijnsburgse net al eenmaal gevonden. Jaap Vermeulen (2x) en Theo Godyla ver zorgden in die periode mede de zo ruime voorsprong op het vastzittende Glasber gen. Na de doelwisseling, zoals gezegd, liet Glasbergen aanzienlijk beter zaalvoetbal zien. Wil Groenendijk, Piet Haasnoot en opnieuw Groenendijk passeerden de sterk keepende Dols en een verrassing leek in het verschiet. Totdat Juffermans besloot dat het genoeg was en vervolgens het aan genomen karwei middels die zo knappe goal van Griffioen geconcentreerd af maakte. Beker Het Katwijkse BMW Van der Plas plaatste zich gisteravond als eerste voor de halve finale van de Lcidse be kerstrijd. De Kat wijkers kenden in De Amstel in de eerste helft nog een redelijk volgende te genstander (2-0 bij rust), maar namen in de tweede periode overtuigend afstand: 8- 2. Bij Van der Plas mocht Adrie Pluimgraaff zich met drie treffers topscorer noemen. Martin van der Plas doelpuntte tweemaal, terwijl Gerard Zuiderduin, Gert Zwaan en Huug Aandewiel elk een goal voor hun rekening namen. Uitslagen: Glasbergen de Best - Juffermans 3-5; VI - Huug van Es 14-3; De Rozet - Chess Z'75 8-3; Benco - Concordia 3-7; FV Snoekie - Sporthuis De Bron 6-2. interregionale hoofdklasse: Voetbal International (R) De Rozet Poelshop (R) Koosjardin (L) Juffermans de Engel (L) Glasbergen de Best (L) Sporthuis de Bron (G) Huug van Es (G) FV Snoekie (H) Rotterdamse Studenten (R) Concordia (H) Uitzendbureau Benco (G) Chess Z'75 fH) Cees de Roode (Koosjardin) 18; 6 Bart Van der Weyden (Koosjar din) 17. 7 Cor Vreugdenhil (Glasbergen) 16. 19 15 3 1 33 161- 43 18 14 3 1 31 97- 47 18 15 0 3 30 107- 54 19 13 2 4 28 78- 49 18 8 2 8 18 91- 82 18 8 2 8 18 69- 68 17 6 3 8 15 57- 85 18 7 0 11 14 54- 76 18 4 5 9 13 42- 63 18 4 1 13 9 56- 88 18 4 14 8 66-115 19 0 1 18 1 42-147 28; 2 Theo Godyla (Juf- Oefenduel Wilhelmus (Van onze sportredactie) DEN HAAG Wilhelmus speelt vanavond een oefen wedstrijd tegen de Amster damse hoofdklasser Blauw Wit, aanstaande zondag in de competitie gastheer van RVC. Het duel aan de Westvlietweg te Voorburg begint om kwart over acht. ADVERTENTIE Straks staat het voorjaar weer voor de deur. En denken wij aan het neuwefietsseizoen. Denk dan ook aan uw veiligheid en zorg dat uw fiets in orde is. Neem het zekere voor het onzekere en ga voor een inspectie- beurt naar de BOVAG-fietsenman. U kunt hem herkennen aan het BOVAG-embleem. BOVAGafd. tweewielerbedrijven waarborg voor betrouwbaarheid. (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG De cent wordt als muntstuk in zijn voortbestaan bedreigd. Op het ministerie van Finan ciën wordt de laatste hand gelegd aan een muntnota, die staatssecretaris Noote- boom begin maart naar de Tweede Kamer zal sturen. De kans is reëel dat hierin de vervanging van de cent door een nieuwe stuiver zal worden aangekondigd. Daarop zal dan waarschijn lijk als eerste munt de beel denaar van Koningin Beatrix prijken. Op het ministerie van Finan ciën wilde een woordvoerder van de staatssecretaris het ver-/ dwijnen van de cent nog niet bevestigen. Hij wees erop dat de muntnota pas in maart zal worden uitgebracht en thans nog niet helemaal klaar is. De nota is het resultaat van ka mervragen over het mogelijk verdwijnen van de cent, die al bij de behandeling van de be groting van vorig jaar werden gesteld. Toen zegde staatsse-. cretaris Nooteboom toe de po sitie van de cent nader te be kijken en daarvan verslag te doen in de muntnota. Het verdwijnen de cent past zeker in een politiek van be- zuinigingen: op elke cent legt de overheid twee centen subsi-, die toe. Het materiaal van het muntstuk (koper en tin) kost' al een cent, waar de productie kosten (twee cent per munt stuk) bovenop komen. Een verdwijnen van de cent als muntstuk hoeft niet te be tekenen dat deze ook als reke neenheid verdwijnt. In de praktijk is de mogelijkheid van afronden denkbaar, al is hierbij enig prijsopdrijvend ef fect niet denkbeeldig. LEIDEN Hoewel de voor sprong comfortabel was heeft UVS 1 het toch niet ge makkelijk gehad om de Leidse biljarttitel veilig te stellen. De Carambole, dat inmiddels twaalf punten achterop was geraakt, bood namelijk in het onderlinge duel taai verweer. Daar de match UVSCarambole in de voorlaatste ronde plaats vond was een 35 neder- laaag voor de thuisclub al voldoende om zich van de ti tel te kunnen verzekeren. Veelvuldig titelhouder de Ca rambole liet het er in café de. Zijlpoort echter niet zomaar bij zitten. De spelers van deze ploeg hadden echter de pech 'dat zij in de eindfase van hun partij net iets teveel verslap ten. Via Al Triepels en de sterk draaiende eerste man Jan van Loon haalde UVS dat ook meteen de buit binnen. Bart Zwarts deed nog wat te rug voor de Carambole, maar dank zij een winstpartij van LBB competitieleider Jan Kroon behaalde UVS een 62 zege. Dit team werd daardoor onbereikbaar voor de rest van het veld. Na 18 jaar goed in de middenmoot meegedraaid te hebben heeft de ploeg daar mee eindelijk weer eens beslag weten te leggen op het kam pioenschap van de Leidse bil jartbond. De gedetailleerde' uitslag van de wedstrijd UVS 1de Carambole 1. Van LoonKoos Moenen 20; TripelsDijkstra 20; KroonPrins 20; Hoppen brouwerZwarts 02. UVS voorzitter Groenendijk had het duel met de Carambole somber ingezien en zette het kampioensviertal dan ook pas voor de aanvang van de ont moeting met Landzicht 1 in de bloemetjes. Omdat de Carambole tegen 't Zuid met 44 een steekje liet vallen is dat viertal nog niet zeker van de tweede plaats. Met een score van 69 uit 15 heeft de ploeg een voorsprong van 6 punten op oud kampioen Between 1. Het grootste gevaar kan nog van de Vriendschap 1 komen dat op 61 punten staat, maar dan uit 14 ontmoetingen. Onderaan is de situatie voor de Morspoort vrij troosteloos, want de achterstand op de nummer 8 TOP 1 bedraagt 13 punten. De uitslagen in de eerste klas se: Landzicht 2Between 1 2—6; UVS 1—Carambole 1 6— 2; 't Zuid 1Landzicht 1 80; TOP 1Landzicht 2 62; Landzicht 1Morspoort 1 4 4; Carambole 1't Zuid 1 44; Between 1UVS 1 26. NOG 2 WEKEN LENTEKORTING De echte blue denim werkmansbroek. Mt. 92 (15.-) <JC t/m 170 (29.50). V.a.|^f"" Katoenen streep sweatshirt. In geel. turquoise, grijs, rose en lila. Mt. 116(17.-) t/m164(25.-).V.a.|/r~ HET NIEUWE 'Z0MER-JAARB0EK 1980 a\ IS ER NU AL... KERSVERS! Het adem-benemende mode-show- boek met meer dan 100 brei- en haakmodellen in de aktueelste ^kleuren en modetinten. Splinter nieuw modenieuws. Wees erbij. hof van spaland 64 SCHIEDAM/K ETHEL lijnbaan 110 ROTTERDAM de slinge 453 ROTTERDAM groene hilledijk 265 ROTTERDAM kuijperstraat 56 (liesveld) VLAARDINGEN makadocenter 54 ALBLASSERDAM dierenselaan 224 DEN HAAG fred. hendriklaan 214 DEN HAAG wijnhaven 15 DELFT botermarkt 13 LEIDEN •julianastraat 80 ALPHEN a/d RIJN* kleiweg 18 GOUDA in de boogaard P3 RIJSWIJK 688e Staatsloterij, 2e trekking 18 februari 1980. Een extra prijs van f 100.000 is gevallen In de serie L op het nummer. 024867 024867 059801 059801 Ie andere series. Prijzen van 1 50.000 zijn gevallen op alle nummers: 090769 t 5.000 zijn gevallen op alle nummers: 080897 t 2.000 zijn gevallen op alle nummers: 087772 t 2.000 zijn gevallen op alle nummers: 056960 t 2.000 zijn gevallen op alle nummers: 099863 1 2.000 zijn gevallen op alle nummers: 078344 2.000 zijn gevallen op alle nummers: 045543 t 1.000 op alle nummers eindigende op: 4883 t 400 op alle nummers eindigende op: 972 t 200 op alle nummers eindigende op: 411 t 100 op alle nummers eindigende op: 662 f 100 op alle nummers eindigende op: 138 t 50 op alle nummers eindigende op: 96 t 50 op alle nummers eindigende op: 15 f 15 op alle nummers eindigende op: 9 Gewonnen prijzen kunnen na de derde trekking worden geïnd. De Pauselijke Missiewerken Ne derland hebben over 1979 een be drag ontvangen van 8.171.071 gul den voor hulpverlening aan de jon ge kerken in de ontwikkelingslan den. Dat is negen procent meer dan in 1978, hetgeen de inflatie ruim overtreft. De belangrijkste bron van inkomsten blijven de inzamelingen rondom We reldmissiedag in oktober. Voor de eer ste keer gingen die boven de vier mil joen uit. De speciale acties voor de priesteropleiding in de derde wereld leverden ruim een ton meer op: 1.170.000 gulden. Bleven de bijdragen voor de wereld kerk van vaste contribuanten met ruim 1,2 miljoen nagenoeg gelijk, een sterke stijging vertoonden de erfenis sen, legaten en speciale giften. De op brengst steeg hier met een kwart mil joen tot 1.340.000 gulden. De op brengst van de spaaracties van kinde ren liep iets terug tot 449.000 gulden. In de totalen zijn de opbrengsten ge rekend, die rechtstreeks uit de Lim burgse parochies aan het nationaal bureau van de PMW in Den Haag zijn overgëmaakt: ruim negen ton. Nog niet bekend is hoeveel het Diocesaan Missiebureau van Roermond over 1979 heeft ontvangen. Dit bisdom heeft immers een eigen actie, nadat het de samenwerking met de landelij ke PMW had verbroken. Een situatie overigens, waarin spoedig verande ring kan komen, nu na de bisschop pensynode het overleg over het her stel van de samenwerking op gang gaat komen. In elk geval zijn de steeds stijgende opbrengsten voor de nationaal direc teur van de PMW, Jos Schoenmakers, aanleiding om vast te stellen, dat „alle geharrewar in de Nederlandse kerk provincie de verbondenheid met de jonge kerken overzee en de hulpver lening daaraan niet heeft vermin derd". De verwachting is, dat alles bijeen over 1979 uit Nederland een bedrag van bijna 8,5 miljoen kan wor den overgedragen aan de centrale in Rome, van waaruit het geld in overleg met de nationale directeuren der Pau selijke Missiewerken over de jonge kerken in de ontwikkelingslanden wordt verdeeld. Een eerste bespreking over de con clusies van de bijzondere synode van de Nederlandse bisschoppen door de priesterraad van het bis dom Rotterdam heeft als reacties opgeleverd „blijdschap over de andere kerkleden, met name pries- nieuwe eenheid van het episco- ters en pastorale werkers, elkaar te paat en bereidheid tot positieve benadering en medewerking". Zoals de bisschoppen elkaar aan vaarden en steunen, dienen ook de beschermen in een kerkgemeen schap, waarin mensen volgens het evangelie het belangrijkste zijn en voorgaan op bepalingen. Priesters en pastorale werkers, aldus de priesterraad, dienen beheerst op te treden en te werken aan een goe de sfeer in de Nederlandse kerk. Daarin moet de kerkorde zijn plaats vinden, waarbij het heil van de mensen de hoogste wet is. In de ko mende maanden zal met name nader worden besproken wat „het heil van de mensen" inhoudt. Aan de bis schop werd onder meer geadviseerd met priesters en pastorale werkers in gesprek te gaan over de synode en in het algemeen de communicatie te verbeteren, opdat het getuigenis over de synode beter wordt verstaan. Prof. dr. Hans Küng, wie in december de kerkelijke leL bevoegdheid werd ontnomen, heeft de Duitse bisschoppV gevraagd een nieuw onderzoek te openen. In een br aan bisschop Moser, tot wiens jurisdictie de kweil Küng behoort, heeft prof. Küng laten weten, dat hij f Romeinse proces juridisch onjuist acht. Daarom zou 1 nieuwe onderzoek zijns inziens moeten worden uitL voerd krachtens de richtlijnen van de Duitse bisschf^ penconferentie in deze. Deze richtlijnen dateren uit januari 1973. Een onderzoek r' de hand daarvan wordt uitgevoerd door de commissie vf* geloofszaken van de bisschoppenconferentie, een cornmis^ van bisschoppen en een commissie van theologen. Dezen zr den de omstreden leer moeten onderzoeken en daarover if1 de auteur van gedachten wisselen. r De commissie van bisschoppen moet dan de beslissing neni op basis van het werk van de theologen en na overleg met^ auteur. Tegen de uitspraak is beroep mogelijk bij de Rome1 se congregatie voor de geloofsleer. Dit beroep heeft eerf geen schorsende werking. r Het voordeel van een dergelijk onderzoek is, dat Küng f zijn verdediger kan aanwijzen en dat alle processtukken r inzage liggen van allen, die bij het onderzoek betrokken zjf] Dit was in de procedure van de congregatie voor de geloir leer niet mogelijk. Het uitlekken van de brief heeft op het oecumenisch institr te Tübingen, waarvan Küng hoogleraar-directeur is, gil verbazing gewekt. Küng had geen ruchtbaarheid aan de bf gegeven om geen ongepaste druk op de oisschoppen uit tel lenen. Zowel Küng, die momenteel in Egypte is, als mgr. B ser, die met vakantie is, waren voor commentaar onber^- baar. Kapitalisme en marxisme worden gelijkelijk veroor deeld in het slotdocument over „de kerk en de land bouwproblemen" van de jaarvergadering van Brazi liaanse bisschoppen, dat met 172 tegen 4 stemmen werd aangenomen. De Bra ziliaanse bisschoppen heb ben zich aldus met overwel digende meerderheid uitge sproken voor landbouwher vormingen in Brazilië op basis van coöperatief- ge- zins- en stameigendom. Scherpe kritiek oefenden zij uit op het kapitalistisch landbouwsysteem in Brazi lië, waardoor de boeren zon der land worden uitgebuit. Zo lang het politieke en eco nomische systeem van Bra zilië een kleine groep kapi talisten bevoorrecht kan de uitbuiting van de arbeiden de klasse niet worden over wonnen, aldus de bisschop pen. Voor het eerst in de geschie denis van Rotary Internatio nal is een kardinaal daarvan lid geworden en wel kardi naal Sebastiano Baggio, voor zitter van de Vaticaanse con gregatie voor de bisschoppen. Dat gebeurde tijdens een di ner in Rome bij de vijfenze ventigste verjaardag van de Italiaanse afdeling. Rotary In ternational werd in 1929 door de Heilige Stoel veroordeeld. Priesters werd het verboden lid ervan te zijn. De verhou ding verbeterde tijdens het tweede Vaticaans concilie. In 1965 werd een groep Rotari ans particulier ontvangen door paus Paulus VI, die de activiteit van de organisatie aanmoedigde. De synode van de angli caanse kerk in Engeland heeft met 197 tegen 23 stem men een motie ondersteund, waarin er bij de regering op wordt aangedrongen een einde te maken aan de ge heimzinnigheid rondom de Britse wapenverkoop. De synode eist van de regering openbaarmaking van de wapenverkoop om christe nen in staat te stellen zich een moreel oordeel daar over te vormen. In het bij zonder maakt de synode er zich zorgen over, dat wa pens worden verkocht aan landen, warvan bewezen is, dat zij de mensenrechten schenden en martelingen toelaten. Het uitvoerend comité van de Wereldraad van Kerken heeft zich tijdens zijn bijeenkomst in Straatsburg beraden over de betrekkingen met het Vaj ticaan. Dr. Potter, de secreta ris-generaal van de wereld raad stelde, dat hoewel er talrijke oecumenische verkla ringen door het Vaticaan worden gegeven er toch een versterking van het gezag van paus en bisschoppen valt te constateren, hetgeen de vraag naar de ambtsopvatting verscherpt. In oecumenische kringen ziet men het tweede Vaticaans concilie niet langer als de poort naar grotere o- penheid in de rooms-katholie- ke kerk, maar als de uiterste grens. De paus heeft de francis caan Agnellus Andrew (71) benoemd tot vice-voorzitter van de pauselijke commis sie voor de communicatie en hem tevens titulair bis schop gemaakt. De Pool Andrzej Maria Deslj blijft, ondanks zijn invi diteit, voorzitter van j, commissie. Hij werd toty tulair aartsbisschop noemd. Pater Andrew, l Schot, werkt sinds 19481 journalist. Hij stichtte f Londen het nationale tholieke radio- en televi^ centrum, waarvan hij directeur is. Sinds 1968S hij ook voorzitter vant UNDA, de internatioif katholieke vereniging 1 radio en televisie.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 6