LJA en Welzijnsraad in een instituut Applaus voor wethouder Waal J ongerenorganisaties zetten eerste stappen op weg naar samenwerking Gemeente raad unaniem Zijl wellicht morgen weer bevaarbaar Economisch wel en wee Diefstal uit praktijkruimte DINSDAG 19 FEBRUARI 1980 PAGINA 3 ST I9#fdsl jr. m IS (jssenheimse etstappen «4 het wegdek |DEN De voetgan- lijkt tegenwoordig "vrij te zijn ver- el. Zodra deze meest ibare verkeersdeel- het trottoir ver wordt hij van alle ten belaagd door rij- |k van metaal voor- iggebruikers en de stoep is hij leven niet altijd zeker. Ook de ifdstraat in Sassen- i is voor de voetgan- niet zonder gevaar Ne\r eigen leven te betre- 40l vanwege het vele keer dat van deze be- igrijke maar smalle gebruik akt. De plaatselijke 5 Idenstand ziet al eni- f3ijd met lede ogen toe I de clientèle bijkans |r de winkeldeur rdt weggeschept en urTyft al diverse acties hernomen om het Sas- 5 c|heimse gemeenbes- met de neus op de irnJ»en te drukken. i van die acties bracht winkeliers enige tijd —<den in conflict met de Jojtie van Sassenheim en erfdoor stond gistermor- yn\ een drietal midden kaders terecht op het ^se kantongerecht. De prikeliers hadden in het Ier van de actie onder ?r bloembakken aan de Wdstraat meergezet en aantal houten politiea- ^.ten vervaardigd met irop de gezichten van leden van het college b. en w. afgebeeld. erfiden in de nacht namen middenstanders de ver- vast en een mal in de 0t/m van een voet ter ld en begonnen het gdek van de Hoofd- aat van een groot aantal suttstappen te voorzien, .politie volgde de spo il listig en stuitte uitein- °P het groepje crea te mannen, dat prompt een aantal bekeurin- werd voorzien wegens jmeuring van de open- te weg. hadden toestemming ^tregen om een actie e)r voetgangers te hou- k", vertelde één van de £jikeliers. „Ja, maar dat pkent nog niet dat U recht hebt om het gdek te bekladden", kantonrechter Hö- ..ler. „U hebt zelfs een gebruikt die er geloof iliwelijks meer af te •n is", informeerde de ter. „Dat dacht ik niet. was een verf op wa- asis", vertelde één van 'erdachten, een Sassen- slager. De offier ;itie, mr. Van Ham niet onsympathiek •ver de actie van de nheimse midden- „Een actie voor ;angers is geen slecht Voetgangers kunnen wat bescherming ge- cen. Ik geloof alleen U niet de juiste midde- hebt gebruikt bij uw Het zou een mooie worden als iedereen ongenoegen op het lek gingen lopen uit- >n. Hoe zou U het n als mensen die be en hebben tegen de umptie van vlees uw igeruit gingen beklad- wilde de heer Van van de slager weten. officier was van me- dat er wel sprake was schuld, maar een te ïge schuld om er een voor op te leggen en daarom schuldig zon- Istraf met verbeurdver- ;fing van de in beslag omen verfattributen. itonrechter Höweler liste conform. idevol woonadvies... Iers denken over wonen Leiden; Nieuwe Rijn wijk Leiden Leidschendam LEIDEN Er klonk gister avond na het beëindigen van de Leidse gemeenteraadsver gadering om precies 22.09 uur in de raadzaal van het stadhuis een bescheiden, maar spontaan applausje op. Er werd hier en daar zelfs gegniffeld, dan wel onder drukt gelachen. Het hand geklap betrof wethouder C. Waal, die na het vertrek van dr. Adriaan-Jan Vis als bur gemeester van Leiden, in zijn functie van plaatsver vangend burgemeester de vergadering voorzat. Waal slaagde erin, anders dan men voordien gewend was, de vergadering ruim drie kwar tier eerder te beëindigen dan zijn illustere voorganger, de huidige secretaris-generaal van binnenlandse zaken. Zoals bekend was Vis een groot voorstander van snelle beraadslagingen. Hetgeen hij in zijn afscheidsspeech verle den week maandag met na druk andermaal onderstreep te. Dr. Vis ziet deze wens nu toch nog beloond, al zij het dan wat te laat. Het bureau voorlichting van het stadhuis gaf gisteravond de verzeke ring dat dit kleine nieuws ze ker tot het Haagse departe ment, waar Vis de hoogste ambtenaar van is, zal door dringen. Men zei Vis te heb ben beloofd voorlopig nog door te gaan met het opstu ren van de „knipselkrant" van het stadhuis waar de be langrijkste Leidse nieuwsfei ten in vermeld staan. LEIDEN De VVelzijnsraad en de Leidse Jeugd Actie (LJA) worden in de toekomst onderge bracht in één instituut. Dit heeft de meerderheid van de Leidse gemeenteraad gisteravond beslo ten. Het leek de gemeente niet langer gewenst beide welzijnsinstellingen afzonderlijk van el kaar te laten functioneren, omdat een deel van de terreinen waarop LJA en VVelzijnsraad actief zijn, elkaar nog wel eens willen overlappen. Door de fusie hoopt de gemeente het sociaal-cul tureel werk op dit punt een betere basis voor on derlinge samenwerking te verschaffen. Het nieuwe ondersteuningsintituut krijgt een breed werkterrein toegemeten. De achttien welzijnswer kers uit de LJA en de Welzijnsraad gaan zich onder meer bezighouden met het buurt- en clubhuiswerk, speeltuinwerk, kunstbeoefening, stadsvernieuwings- en renovatieprocessen, gezondheidszorg en wijkorga- nisaties, die in de gemeente Leiden ondersteuning behoeven. Hierbij zal een duidelijk onderscheid wor den gemaakt tussen datgene wat door particulier- maatschappelijk initiatief tot stand wordt gebracht en dat wat door de overheid wordt bewerkstelligd. Voor de achttien werknemers uit de LJA en de Wel zijnsraad zal binnenkort een functie-herschikkings plan worden opgesteld. De reorganisatie van LJA en Welzijnsraad is twee geleden op initiatief van wethouder D. Tesselaar (so ciaal-cultureel werk) in de gemeenteraad voorge steld. De CDA-fractie bleek destijds nogal huiverig tegenover de samenvoeging van beide organisaties te staan. Er werd een werkgroep ingesteld (LJA, Wel zijnsraad en gemeente) die het plan moest bestude ren en hierover een evaluatierapport diende uit te brengen, maar dat liep op niets uit. De vergaderin gen vormden dikwijls een podium om onderlinge ru zies uit te vechten. De fusie dreigde derhalve niet door te gaan. Het was dan ook een grote verrassing voor de raad toen het CDA november vorig jaar plotseling bijdraaide en zijn fiat aan het project ga^. Op een paar kleine wijzigingen na en slechts twee te genstemmen werd het voorstel van Tesselaar gistera vond door de raad overgenomen. De vrees en het pessimisme van een aantal raadsleden (met name D. Hoeven CPN), dat het „ondersteuningsintituut nieu we stijl" een „bureaucratisch welzijnsmonster" zou worden, vond wethouder Tesselaar ongegrond, om dat hij in zijn concept-besluit de onafhankelijkheid van het instituut voldoende dacht te hebben gewaar borgd. De rijkspolitie te water verwacht, dat morgen in de loop van de dag de stremming in de Zijl kan worden opgeheven. Gisteren slaagden bergers uit Urk erin met behulp van een drijvende kraan de vorige week na een aanvaring ter hoogte van de touw- fabriek gekantelde en gezonken dekschuit weer normaal in het vaarwater te leggen (zie foto's). Vanmorgen werd begonnen met het bergen van de gezonken lading van de dekschuit, honderd ij zeren damwanden. Vervolgens dient dan nog het binnenvaart schip van de bodem van de Zijl gehaald te worden. Dit schip is geladen met betonstof. De bergers hopen door een deel van de lading uit dit binnenschip te verwijderen, dat het vaartuig gemak kelijk naar de oppervlakte zal komen. Is de lading door binnen dringend water echter versteend, dan wordt het karwei heel wat ingewikKelder. De bergingsoperatie is overigens uiterst moei zaam op gang gekomen. Reden hiervan is het onderling gekibbel tussen de betrokken verzekeringsmaatschappijen over de kos tenverdeling van de bergingsoperatie Aan de Juliana van Stolberghof 54 is Theo Peters auto- en mo torrijschool, eigenaar W. Bauer, gevestigd. Aan de Bloemistenlaan 39 is Theo Peters autorijschool, eigenaar E. van Polanen, gevestigd. Aan de Apollolaan 22 is Theo Peters autorijschool, eigenaar J. Busch, gevestigd. Aan de Kwartelhoek 6 is Theo Peters autorijschool, eigenaar E. Megens, gevestigd. Aan de Morssingel 123 is Theo Peters autorijschool, eigenaar M. J. van Zijl, gevestigd. Aan de Driftstraat 43a is Theo Peters autorijschool, eigenaar A. Mizee, gevestigd. Aan de Vijf Meilaan 8 is Theo Peters autorijschool, eigenaar W. van der kraats, gevestigd. Aan de Kortenaerstraat 100 is Theo Peters autorijschool, eige naar G. van Eijk, gevestigd. Van de Apollolaan 42 is de handelsonderneming Van Rossen berg verplaatst naar Oegsgeest Het aannemersbedrijf van timmerwerken van niet bouwkundi ge aard van P. van Oosten aan de Raamstraat 16 is i.v.m. over name door Pracht-Van Oosten uit leiden verplaatst naar leider dorp. Aan de Nieuwe Rijn 49 is „Grill-Bar Jeruzalem Het Midden Oosten" van M. Eshak overgenomen door N. A. Hanan en S. Ki- r alias. Aan de Sophiastraat 17 is het bloemenhuis „Sophia" opgeheven. Thans is er „Boetiek 2000", winkel in vrijetijds kleding geves tigd. Aan de breestraat 51 is bij het bestaande chin. rest. „Doea Koentji Baroe" tevens „Tropical Bar", cafébedrijf gevestigd. Aan de Drifstraat is het wijkcentrum „De Kooi" gevestigd. Van de Pioenstraat Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122248 en per speciale koerier wordt de krant alsnog bezorgd Diefstal uit renovatiewoning LEIDEN— Inbrekers hebben gisternacht vanuit een renova tiewoning aan de Javastraat goederen ter waarde van 2.375 gulden gestolen. De eigenaar van de renovatiewoning woont tijdelijk op een an der adres, maar had een deel van zijn bezittingen achtergelaten. Diverse schilderijen, een antieke kachel, een antiek oliestel en kleingoed werd buitgemaakt. Nieuwe bibiotheek Diamantplein LEIDEN De Leidse gemeenteraad is gisteravond accoord gegaan met het verstrekken van een krediet van 1,2 miljoen gulden voor de bouw van een Openbare Bibliotheek in het Morskwartier. De nieuwe bibliotheek wordt gevestigd op een terrein aan het Diamantplein. In deze bibiotheek zal gebruik worden gemaakt van de boeken uit het filiaal op de Steenschuur, dat wordt geslo ten in verband met de verhuizing dit jaar van de centrale biblio theek aan de Breestraat naar het Burchtcomplex. FESTIVAL 'JONGEREN EENHEID '80' IN VOLKSHUIS LEIDEN Jongeren Eenheid '80 is de naam van het festival, dat Leidse jongerenorgani saties 22 en 23 februari gezamenlijk houden om de eerste stappen in de richting van toe komstige samenwerking te zetten. De Leid se Studenten Bond, initiatiefnemer van het festival, is van mening, dat het NVV-jonge- ren contact, de CNV werkende jeugd, de KWJ (beweging van werkende jongeren), en het OVB gezamenlijke belangen hebben die eveneens gezamenlijk behartigd dienen te worden. „Het is bepaald verkeerd, als werkende jonge ren organisaties, vakbonden en studenten el kaar met wantrouwen tegemoet zien, terwijl er zoveel gelijke belangen zijn. Vooroordelen je gens elkaar werken een goede verstandhouding niet in de hand. Vooroordelen als werkende jongeren hebben veel poen en studenten zijn lui, worden veel gehoord," aldus de LSB, die meent dat studenten en werkende jongeren wel degelijk gemeenschappelijke belangen en pro blemen hebben bijvoorbeeld ten aanzien van huisvesting, werkloosheid, inkomen en positie van de vrouw. De aanvang van de eerste festivaldag in het Leidse Volkshuis op 22 februari is om acht uur 's avonds. De aanwezige organisaties beginnen dan door hun standpunten uit te zetten, waarna discussie volgt aan de hand van de gepresen teerde stellingen. Na de conclusie volgt een feest met de 'Dummies'. De toegangsprijs be draagt twee gulden. De tweede actiedag, zater dag 23 februari, begint om twee uur. Er is dan een informatiestand en vrouwen van de KWJ en de universiteit vertellen over hun activitei ten. 's Middags treden de groepen Lipstick en de Sirene's op. Om zes uur kan degene, die dat wil in het Volkshuis blijven eten. Om acht uur worden de brochure en de conclusies van de discussies gepresenteerd. Het grote feest vormt de afsluiting van het festival. Jan en Alleman, Munk en Nico Bill zorgen voor de nodige muzi kale begeleiding. De toegang bedraagt twee gul den vijftig. Stress 'Stress bij personeelsfunctionarissen' is het onderwerp van de lezing door drs. W.J.P.A. van Beers, die vrijdag 22 februari om kwart over twaalf wordt gehouden in Boerderij De Houtkamp aan de Van Diepeningenlaan 2 in Leiderdorp. De bijeenkomst vindt plaats ter gele genheid van de opening van de nieuwe Leidse vesti ging voor uitzending van industrieel personeel van de uitzendorganisatie Multiplan. De heer Van Beers is wetenschappelijk medewerker aan de faculteit cul tuur- en godsdienstpsychologie van de Katholieke Uni versiteit Nijmegen. Eenakters Imperium De christelijke toneelgroep „Imperium" heeft eenacters van Edward Albee en Walter Momo op het programma staan. Vrijdagavond 22 februari om half negen vindt de try-out plaats in het micro-theater van „Imperium"aan de Oude Vest 33e. Van Edward Albee, onder meer bekend van 'Wie is bang voor Virginia Woolf' speelt men 'De droom van Amerika'. Van Walter Momo: 'Stemmen'. In beide stukken worden intermenselijke relaties tot uitbeel ding gebracht. Vrijdagavond is de try-out; zaterdag vindt de première plaats. Tot en met zaterdag 29 maart geeft „Imperium" elke vrijdag- en zaterdagavond een voorstel ling. Beserveringen bij K&O, Oude Vest 40. Herindeling De Lammermarkt wordt heringedeeld en definitief ge asfalteerd. Het is nog niet te voorspellen wanneer be gonnen kan worden met de werkzaamheden. Door het rijk is nog geen subsidie beschikbaar gesteld. In grote lijnen liggen de plannen al klaar. De rijbaan krijgt een definitieve asfaltering. Aan beide zijden komen een trottoir van 2.70 meter breed aan de even en 3.00 meter aan de oneven zijde, een fietspad van 2.10 meter, een scheidingsstrook van ongeveer 0.75 meter en een parkeerstrook van 2.00 meter. De rijbanen worden bei den zes meter breed. Film voorstellingen Het Kijkhuis aan de Vrouwenkerkkoorstraat 17 vertoont wederom twee films van Alfred Hitchcock en wel op maandag 25 en donderdag 28 februari. Maandag wordt een film gedraaid waarin te zien is hoe nazi-saboteurs in Ame rika landen en donderdag vertoont het Kijkhuis een psy chologische thiller uit 1954 met James Stewart an Grace Kelly in de hoofdrollen. Beide films worden per avond tweemaal vertoond: om acht uur en om kwart over tien. De toegangsprijs is vier gulden vijftig. Lemurië Het verdwenen continent Lemurië staat dinsdag 26 fe bruari centraal in een bijeenkomst in het Gespreksccn- trum aan de Vrouwenkerkkoorstraat 17. De heer P. Veltman van de Rudolf Steinerschool zal vanaf acht uur een lezing over dit onderwerp houden. Lemurië moet hebben gelegen in de Stille Oceaan. Volgens de overlevering is het continent meer dan tienduizend jaar geleden verdronken. De toegangsprijs is vier gul den vijftig. CDA - vergadering De afdeling Leiden van het Christen Democratisch Appèl houdt woensdag 27 februari een ledenvergadering in res taurant „Wienerwald" aan de Steenstraat 2 in Leiden. Het Tweede Kamerlid voor het CDA, H.C. Couprie, zal op deze vergadering spreken over actuele politiek. Er zal ook gele genheid bestaan om aan hem vragen te stellen. De bijeen komst begint om acht uur. Antilliaanse volksmuziek Het museum van Volkenkunde aan de S teen straat staat zondag 24 februari in het teken van de Antilli aanse volksmuziek. Deze Antillendag wordt verzorgd door het kwartet Los Morenos, dat Caraïbische muziek van harp, guitaar, bongo's en quinto's met driestemmi ge zang ten gehore zal brengen in twee voorstellingen van elk 50 minuten. Verder is er volksmuziek te horen uit Mexico, Paraguay, Peru, Venezuela en Colombia. Dr. G.D. van Wengen, etnomusicoloog en conservator van het museum vertelt het één en ander over de in strumenten en de Latijns-Amerikaanse volksmuziek. De voorstellingen beginnen om kwart over twee en om half vijf. De toegangsprijs voor volwassenen is vier gulden en voor jongeren onder de achttien en voor 65- plussers 2 gulden per persoon. Het kwartet „Los Morenos". Kinderfilms Volksuniversiteit K&O vertoont morgen in haar gebouw wederom een serie tekenfilms. Na de pauze wordt de avon turenfilm „Onze vriend de mens" gedraaid. Informatie over deze filmmiddag, die om half drie begint, is via tele foonnummer 141141 te krijgen. De toegangsprijs is drie gulden. LEIDEN Een antieke Friese staartklok, een Biedemeier klokje en een oud Perzisch vloerkleed zijn gestolen uit een praktijkruimte van een arts aan het Gerecht in Leiden. De diefstal werd maandagmorgen ontdekt. De politie vermoedt dat de dieven zich hebben laten insluiten omdat geen enkele braakspoor werd aangetroffen. Ruit boekhandel ingegooid LEIDEN Een kennelijk grage lezer met een lege portemon nee heeft gisteren eerst de ruit van de boekhandel Ruward aan de Leidse Breestraat ingegooid om vervolgens met een boek uit de etalage de benen te nemen. De jongen gooide de ruit met een tegel in en verdween op een bromfiets.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 3