£eidóe (Bowia/ntWÊË Albeda en Andriessen overwegen aftreden FNV-ACTIES INBREUK OP jjé M 4yy ènderzoek naar riilieu-gevolgen san kolenverbruik Lastello av Sacharovs mishandeld door politie van Gorki NA TEGENSTEMMEN IN KABINET Zwendelaars wilden voor 50 miljoen vals geld drukken Oft Meubelfabriek fefir Oisterwijjk toonaangevend in eiken IN/\ hekersdijk 34, 2312 DD Leiden, postbus 11, 2300 AA. tel. 071-122244 Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW)/0,52 per mm. Telefoontjes M.69 Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) Abonnementen: taal ƒ46,30; jaar 173,70; losse nummers: 60 cent. Dinsdag 19 februari 1980, 70e jaargang no. 21584 Schiphol en KLM Film over 60 jaar Schiphol en KLM in „Brandpunt" om 21.30 uur op Ned. II. Om 19.25 uur de „Muppets" en om 20.27 uur „Buddenbrooks". Om 22.35 uur „Schuld en begeerte". Op Ned. I om 22.10 uur "Streets of San Francisco" en 23.00 uur „Voor de zekerheid". Zonnig Droog weer en weinig bewol king. Nachtvorst tot min 2 graden. Middagtemperatuur ongeveer 6 graden. Matige, aan de kust af en toe vrij krachtige zuidoostenwind. Morgen zon: 5.43 - 17.57. Schev. hoogw.: 7.45 en 18.00. Laagw.: 9.57 en 23.40. alfiinklijk bezoek aan Lagerhuis Beatrix, die met haar kinderen voor enige dagen privé te gast is bij lelse koningin Elisabeth, bracht gisteren met haar zoontjes Constan- orgrond) en Willem Alexander en Johan Friso (achtergrond) een be an het House of Commons, het Lagerhuis. De rondleiding nam een n beslag. Het bezoek van Beatrix werd vastgesteld vóórdat bekend I, dat zij op 30 april wordt ingehuldigd als Koningin der Nederlanden. ONING DAG LATER OP LP STERDAM De dag na de troonswisseling zal in de grammofoonpla- 3fVinkel al een LP te koop zijn met een verslag van dat gebeuren. De "fenmaatschappij heeft toestemming voor een directe verbinding tussen *®tudio en de Nieuwe Kerk. Het eerste exemplaar van de langspeler zal t'koninging Beatrix worden uitgereikt. ndi te Discriminatie: 1000 boete voor VVD-Kamerlid ROTTERDAM Het VVD-Tweede Kamerlid Joekes is vanmorgen door de Rotterdamse rechtbank veroordeeld tot een boete van duizend gulden omdat hij heeft aangezet tot dis criminatie. Joekes zei in maart 1978, op de eerste dag van de bezetting van het Provin ciehuis in Assen, dat vol gens hem de regering alle jonge Zuidmolukkers het land uit zou moeten zetten bij volgende gijzelingsac ties. Absolute meerderheid voor Trudeau OTTAWA De li- berale partij van de Canadese oud-pre mier, Pierre Trudeau, heeft bij de algemene ver kiezingen, die giste ren in Canada zij gehouden, de abso lute meerderheid in het parlement veroverd. De li beralen van Trudeau wonnen, volgens de nog niet geheel officiële eindcijfers, 147 van de in totaal 282 zetels. De conservatieve progressieven van Clark kregen 102 zetels en de socialisten 32. De zetel, be stemd voor Quebec is nog niet bekend. Pierre Trudeau Koffie 18 ct. goedkoper AMSTERDAM De ad- vjesprijzen van koffie gaan met ingang van morgen met 18 cent per Eak van 250 gram om- lag. Hierdoor komt de advies prijs van de hoofdsoorten op 4,22. Ook oploskoffie gaat in prijs omlaag en wel met gemiddeld 7 cent per 50 gram. De prijsverlagingen zijn een gevolg van de daling van de inkoopprijzen van grondstoffèn. Brand in monument Huis ter Leede SASSENHEIM Een gedeelte van het monumentale 'Huis ter Leede' aan de Sassenheimse Van Heemstra laan is vanmorgen vroeg in brand ge raakt. De politie houdt er rekening mee dat de brand die vanmorgen om kwart voor zeven uitbrak is aange stoken. De snelle komst van de brandweer heeft het vuur tot een bin nenbrand kunnen beperken. Het landhuis staat op dit moment leeg om gerestaureerd te worden. De brand is vermoedelijk begonnen in een stapel oude kranten die een tijdlang hebben liggen smeulen. De schade die de bin nenbrand heeft aangericht valt volgens de Sassenheimse politie nogal mee. Gevlucht in het hol van de leeuw ROTTERDAM Een negentienjarige Rotter dammer werd zondag door de politie van de Maasstad betrapt, toen hij in de wijk Ommoord een auto probeerde open te breken. Hij nam de kuierlatten en vluchtte naar de veertiende etage van een flatgebouw. Daar belde hij op een willekeurig adres aan- .„Mag ik hier schuilen, ik word gezocht door de po~ litie".„Kom gerust bin nen", zei de bewoner. Die politieman was. IHMWiMBfrl (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister An driessen (Financiën) en zijn collega Albeda (Sociale Za ken) praten vanochtend bei den vergezeld door premier Van Agt met de politiek leider van hun partij in de Tweede Kamer, CDA-fractievoorzitter Lubbers, over hun mogelijke aftreden. Beide ministers zijn niet akkoord gegaan met het meerderheidsbesluit van het kabinet dat gistermiddag viel over het te voeren sociaal-eco nomisch beleid voor 1980. Zoals al eerder gemeldt heeft premier Van Agt het inderdaad uiteindelijk op een stemming la ten aankomen. Hij nam zijn toe vlucht tot dit hoogst ongebruike lijke middel om de besluitvor ming in het kabinet te forceren, toen bleek dat ook over zijn laat ste compromisvoorstel over het bezuinigingspakket op verzet bleef stuiten van zowel Albeda als Andriessen. Voor de de eer ste was deze drie miljard te veel, voor de laatste veel té weinig. Over de inhoud van kabinets besluit is nog steeds niets be kend. Alle officiële woordvoer ders hebben gisteren een zwijg plicht opgelegd gekregen. Dat het gesprek niet, zoals de Rijksvoorlichtingsdienst meldde zou gaan tussen premier Van Agt en de leiders van de rege ringspartijen, werd vanochtend al duidelijk. In kringen rond het kabinet bestond gisteravond al grote twijfel over het vinden van een oplossing voor de moe- lijkheden rond de extra bezuini gingsoperatie. Gewezen werd op het formele karakter dat het overleg van Van Agt met Lubbers en Riet kerk zou dragen. Dit terwijl Lubbers en Rietkerk deze twee weken vrijwel dagelijks zeer in tensief contact met kabinetsle den, onder wie met name Van Agt hebben gehad. Als het kabi netsberaad positief zou zijn ver lopen dan zou het resultaat wel gewoon naar buiten zijn ge bracht, aldus kringen rond het kabinet. (Van onze sociaal-eco- nomosiche redactie) HOOGEVEEN/HIL- VERSUM „De acties die de FNV nu in de bedrijven voert zijn een bedreiging van de rechtsorde". Deze felle kritiek op de werkon derbrekingen die de FNV gisteren in Rijn mond is begonnen liet premier Van Agt gis teravond horen op een bijeenkomst van het CDA in Hoogeveen. Van Agt wees er op dat het recht van vrije on derhandelingen voor arbeidsvoorwaarden in Nederland in absolute zin niet bestaat, omdat al sinds tientallen jaren wetgeving bestaat die het de regering moge lijk maakt om de ruim te voor onderhandelin gen aan te geven. Van Agt zei voorts dat de acties maar een gevolg kunnen hebben en dat is een toename van de werkloosheid. FNV-voorzitter Wim Kok heeft gezegd dat het recht op vrije on derhandeling wel dege lijk bestaat en dat de door Van Agt genoem de wetgeving al toege past mag worden in zeer speciale gevallen. „Het is niet zo dat elk kabinet, onder alle om standigheden het recht heeft om in te grijpen", aldus Kok, vanmorgen voor de radio. onze parlementaire redactie) J HAAG Het kabinet t de beslissing uitge- d over het miljard, dat ig is om een onderzoek- jgramma te beginnen het beperken van de eugevolgen van een ver fde koleninzet voor elec- teitsproduktie. Een be- jt over het al dan niet be- k kbaar stellen van dat 7rag zal genomen worden nie indiening van miljoe- ernota en begrotingen van over de andere milieumaa- 3:ilen die nodig zijn bij een oogde koleninzet (40 .procent de elektriciteit zal in 2000 je kolen moeten worden opge- t) heeft het kabinet nog geen IS eenstemming bereikt. Hiero- zal nog verder vergaderd :ejten worden. Het kabinet Eplossing heeft zich wel kunnen vinden in de hoofdlijnen van het beleid zoals die door minister Van Aar- denne (Economische Zaken) in de Kolennota zijn ontwikkeld. Een tweede gespreksronde is voor ko mende vrijdag voorzien. De inzet van 40 procent kolen voor de elektriciteitsproduktie is een verdubbeling van het percen tage dat tot voor kort werd ver wacht. Het ging toen om 24 pro cent, zoals onze krant de afgelo pen week meldde. Het program ma van 1 miljard is vooral be doeld om de milieuoverlast van de verhoogde koleninzet, voorna melijk door uitworp van zwavel- dioxyde, te beperken. Dit kan door het ontwikkelen van milieu vriendelijke kolen verbranding stechnieken als kolenvergassing, wervelbedverbranding, ontzwa veling van rookgassen en het be perken van de directe uitstoot van zwaveldioxyde door het toe voegen van kalk aan de verbran ding dat het zwavel aan zich bindt. 3le lieden zijn aangehou- toen zij op het punt ston- |(^voor vijftig miljoen valse Igüerdjes te maken... die in binnen- en buiten- n te verspreiden. *£LTOOKKJ0C0 11 DRUKKEN^ ledereen nou eens zijn ei- drukpersje kreeg, zou nie- 'd meer ontevreden zijn. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122248 en per speciale koerier wordt de krant alsnog be zorgd DORDRECHT De vier mannen uit Rockanje, Rot terdam, Den Haag en Zoeter meer, die vrijdag werden aangehouden op verdenking van zwendel, stonden op het punt voor vijftig miljoen gulden aan valse briefjes van honderd te gaan druk ken. Het geld zou worden „uitgezet" in binnen- en bui tenland. Uit het onderzoek is verder komen vast te staan dat de vier zich ook bezig hielden met koppelbaasactiviteiten en han del iri harddrugs. In huis aan de Kikkerstraat in Den Haag is de drukpers gevonden waar de valse honderdjes uit moes ten rollen. Voor bouw en interieur: W. Barentszstraat 19, Leiden, tel. 071-134541 Keukens - open haarden - tegels - sanitair - alle verbouwingen Grote vreugde bij de Nederlandse ijshockeyers, nadat Jack de Heer de derde treffer tegen Polen heeft gescoord. De Heer, die na een botsing met de doelpaal geruime tijd van het ijs moest, maar later terugkeerde om weer te scoren, nam dria doelpunten voor zijn rekening. Eerste triomf ijshockeyploeg in Lake Placid (Van onze sportredactie) LAKE PLACID De Ne derlandse ijshockey ploeg heeft gisteravond laat voor een verrassing gezorgd in het Olym pische toernooi in Lake Placid. Onder aanvoe ring van een herboren Jack de Heer, die drie treffers voor zijn reke ning nam, versloeg Ne derland Polen met 5-3. Het na het gelijkspel tegen Japan verder kansloos ge achte nationale team speel de vooral in de tweede peri ode bijna ouderwets sterk, terwijl dp Polen vrijwel niet in hun normale doen kwa men. Na 3-1 en 2-1 voor het Oranjeteam in de eerste twee perioden groeide de spanning in de slotperiode, waarin de Polen wel dreig den, -maar niet scoorden. Het Nederlandse team kreeg zelfs goede mogelijk heden op uitbreiding van de score, maar er viel slechts een Poolse treffer in de der de ronde, zodat de eerste triomf een feit was. MOSKOU De naar Gorki verban nen Russische dissi dent en atoomge leerde Andrej Sa- charov heeft het Westen schriftelijk op de hoogte ge steld, dat hij en zijn vrouw Yelena in het politiebureau van Gorki zijn mishan deld, toen zij nadere inlichtingen kwa men vragen over een gearresteerde vriend. Hij heeft .te legrafisch bij de chef van de KGB (de Sovjetrussische veiligheidspolitie Joeri Andropov, ge protesteerd. Het incident heeft zich vrijdag voorge daan, nadat de politie een vriend van de Sa charovs, Joeri Sjikha- novitsj had gearres teerd toen deze het appartement van de Sacharovs in Gorki, gelegen in de buurt van he> politiebureau, wilde binnengaan. Sacharov en zijn vrouw werden op de grond gesmeten; Ye lena Sacharov-Bon- ner, die oogpatiënte is, werd bovendien nog op haar ogen ge slagen. Sacharovs brief is door een huisvriendin naar Moskou gebracht en daar aan Westelij ke verslaggevers ge geven. „Geen van de leiders van de door de staat erkende Baptisten- kerk heeft ons tot nu toe bezocht, maar Sa charov heeft dit wel gedaan. Hij heeft zich een ware Samaritaan getoond". Dit schrijft de 29-jarige Lidija Vasjtsjenko, die op 27 juni met haar ouders en haar twee kinde ren de Amerikaanse ambassade binnen is gevlucht en vergeefs om een uitreisvisum voor de VS heeft ver zocht.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 1