EENDRACHT MAAKT MACHT Russen stellen zege in slotfase veilig Stenmark verliest hijna halve seconde Amerikaans ijshockeyteam een sensatie Radio en tv Knappe ijshockeyzege op Polen nouwtrekken m George 1eternousek NDREAS WENZEL WINT EERSTE MANCHE REUZENSLALOM LEIDSE COURANT DINSDAG 19 FEBRUARI 1980 PAGINA 13 1iAKE PLACID Freddy 1!chweers, de massieve 'oorzitter van de ijshoc key bond heeft de gewoonte na elke wedstrijd van Nederlandse ploeg llaats te nemen op de ma- briaalkist die staat opge- eld vlak naast de deur ian de kleedkamer. Als èn Cerberus bewaakt hij aar zijn spelers. Naar ge- »ng zijn stemming ge- hij zich daarbij als bijtgrage erfhond dan el als een spinnende poes. [annacht troonde phweers er in de laatste laante. Als een spinnen- kater genoot hij na van knappe triomf met 5-3 l-l, 2-1 en 0-1) over Polen. Schweers en de ijshockeyploeg is Olympisch toernooi met die over ling gered. Internationaal gezichts- ies is voorkomen. Voor dat laatste iedereen na het teleurstellende be- als de dood. In het eerste jaar dat Ne- fcrland te boek staat als A-natie wilde ft in elk geval niet de risee worden van ijshockeywereld. arom ook was coach Hans Westberg :htbaar opgelucht. Zijn reputatie stond het spel en die was ook gered. „Polen ig jaar gedegradeerd uit de A- Wij hebben nu bewezen dat we »t verdienen hun plaats in te nemen, ilati was geen toevalstreffer en ik ben erg gelukkig mee dat te hebben kun- en bewijzen", zo wilde Westberg maar te graag de vernederingen van de m^atste dagen vergeten. Verdedigers waren tegen Polen ook ech te verdedigers, fouten waren zeldzaam, de aanvallers werkten mee om achterin de zaak gesloten te houden. Polen mocht en moest spel maken. Faalde echter waar Nederland tegen Japan tekort schoot. Eenmaal op de Nederlandse helft bleek het elegant ogende Poolse spel een slechte imitatie van hun Russische voor beeld. Meestal belandde de Poolse eind- Vocht Polen theoretisch nog voor een kans om de finale-ronde te bereiken, al snel bleek dat een fata morgana. Na drie Nederlandse goals in de eer ste dertien minuten werden de eerste sporen van onrust in het Poolse kamp zichtbaar: doelman Wojtynek moest plaatsmaken voor Lubaszka. De achterstand werkte fnuikend op het Poolse moreel. Vooral toen Klooster in de vierde minuut van de tweede periode een tweede Poolse tegentreffer beant- overwinning, ooit behaald op Polen, was toen nog slechts een kwestie van tijd. Hoewel Klooster met twee voltreffers eveneens de aandacht trok werd Neder land-Polen toch de wedstrijd van Jack de Heer. De Heerenveense scherpschut ter begon met lege handen aan de bot sing, maar vond met drie doelpunten de weg naar de scorelijsten. George Peter- nousek en Larry van Wieren (tweemaal) waren de voorbeeldige aangevers voor de productie van Jack de Heer, die da gen gebukt ging onder de druk zich in Lake Placid als topspeler te moeten waarmaken. „Dat heeft een rol gespeeld, niet alleen voor mij maar voor de gehele lijn. Ook Larry van Wieren bleef daar door beneden zijn normale vorm. Mis schien zijn we nu over de drempel ÉS*. William Klooster maakt het eerste doelpunt na ruim anderhalve minuut. heen", hoopt De Heer die bijna door het noodlot uit het toernooi werd gerukt. Kort na het begin van de tweede periode kwam hij in botsing met een doelpaal, die hier haast muurvast in het ijs is ver ankerd. De Heer werd 'meteen afge voerd, maar keerde een minuut of tien later terug om prompt zijn hattrick te voltooien. De Nederlandse teamarts con- i geen gevoel meer in die arm. Maar kan weer spelen. Hopelijk wordt het niet erger, want ik heb nu juist de smaak weer te pakken", zo denkt Jack de Heer al aan de laatste wedstrijd tegen Finland, die Nederland theoretisch zelfs nog een derde plaats in zijn groep kan opleveren. Maar daar wil Westberg niet van horen. De Nederlandse coach is realistisch ge worden. TON VAN ESCH UI. Vedergeboorte Iet terugvinden van de eenheid en 'edergeboorte van Jack de Heer, die ;n glaszuivere hattrick tot stand :ht, waren de peilers waarop het s werd gevestigd. Voor het eerst de Nederlandse ploeg de spirit j, waarmee men vorig jaar in Ga- elke hindernis omver wierp. IJs- cey is een teamsport. Vooral in ploeg, die een achterstand aan aliteit moet compenseren, is geen ats voor individualisten. jgen Polen stond er voor het eerst een lit team op het ijs. Een ploeg waarin pereen voor iedereen wilde werken en ;en roem ondergeschikt maakte aan 1 belang van de ploeg", constateerde ilfestberg. Jack de Heer, die een glorieuze wederopstanding beleefde en zich zelfs niet door een bij een botsing met de doelpaal opgelopen verwonding liet uitschakelen, maakt het derde doelpunt. „Ik sta open voor elk goed bod en het mag bekend zijn dat Tilburg Trappers finan cieel niet veel heeft te bieden. Wanneer het de moeite waard is, wil ik best nog een jaartje ijshoc keyen", zegt Pe- ternousek. Voorzitter J. Serra- rens van Tilburg Trappers, in Lake Placid aanwezig als teamarts van de Nederlandse ijshoc keyploeg, is "weinig ingenomen met het touwtrekken om Peternousek. „We heben hem een aanbod gedaan om bij ons te blijven als speler en trai ner van de jeugd. Hij heeft dat aan vaard. Van dat ge sprek zijn drie mensen getuige ge weest. Een dag la ter tekende hij voor Heerenveen. We zijn echter niet van plan om aan die overschrijving mee te werken", stelt Serrarens zich scherp op. Hij meent dat een overgang naar één van beide topclubs noch in het belang van Peternousek noch in dat van het Nederlandse ijshoc key is. Serrarens heeft in Lake Pla cid bondsvoorzitter Schweers daarover dan ook aangespro ken. „Daar heb ik ook begrip gevon den. Het is voor het Nederlandse ijshockey een slechte zaak wan neer sterke clubs- zich nog meer ver sterken en tegelijk de andere clubs uithollen. Dan raakt het even wicht volledig zoek. We maken ons echt sterk om Peternousek voor Tilbu/g Trappers te benouden". LAKE PLACID Uiteindelijk bleef de grote sensatie in de wedstrijd tussen de Sovjet-Unie en Finland toch achterwege. Voor laatstge noemde ploeg duurde het ijshockeyduel vijf minuten en één seconde te lang. Op dat mo ment stond Finland namelijk met 2-1 voor te gen de wereldkampioen. In de slotfase grepen de Russen voor achtduizend toeschouwers als nog de overwinning. Die moeizame triomf (4-2) betekende echter wel dat de Sovjet-Unie zich als eerste plaatste voor de halve finales. Jukka Porvari bezorgde Finland tot tweemaal toe de leiding. Slechts verdediger Fetisov kon de gran dioze Scandinavische doelman Antero Kivelae in 55 minuten eenmaal passeren. De negentienjarige Vladimir Krutov scoorde tenslotte de voor Rusland verlossende gelijkmaker. Maltsev en Michailov be paalden daarna binnen elf seconden de eindstand op 4-2. Voor Finland resteerde daarom slechts de troost dat de ploeg zeer eervol strijdend ten onder was gegaan. In de rode groep won Canada voorts met ruime cij fers (6-0) van Japan. De treffers werden gelijkelijk over de drie periodes verdeeld. Canada behoefde eigenlijk alleen de grotere fysieke kwaliteiten te gebruiken om een duidelijk overwicht op de Ja panners te krijgen. Voor Canada scoorden achter eenvolgens Zupancich, Primeau, McLean, David son, Warren Anderson en Hindmarch. In de uitverkochte Olympic Fieldhouse-ijshal heeft het Amerikaanse team geen moment de vorm kunnen tonen, die het had in de wed strijd tegen Tsjecho-Slowakije. De behaalde overwinning van 7-2 op Roemenië hield wel in dat het gastland vrijwel zeker is van een plaats in de halve finales. Schneider (2), Strobel, Wells, Christoph, Broten en McLanahan zorg den voor de Amerikaanse doelputen. Voor Roe menië waren Tureanu en Halauca succesvol. Mats Ahlberg heeft de Zweedse ploeg de weg ge wezen naar een duidelijke overwinning (7-1) op Noorwegen. Hij nam de eerste drie doelpunten voor zijn rekening en nadat iedere mogelijkheid op een verrassing was uitgesloten, voegden zijn ploeg genoten Lundqvist, Norberg, Andersson en Na- slund er nog vier treffers aan toe. Het tegendoel punt voor de Noren kwam tot stand via Abraham- sen. De Westduitsers hebben de reeks teleurstellende wedstrijden, die ze in dit Olympisch toernooi heb ben gespeeld, gisteren voortgezet. Voor het eerst sinds het toernooi om het wereldkampioenschap van 1977 in Wenen werd een nederlaag met dub bele cijfers geleden. Tsjecho-Slowakije was daar met 11-3 voor verantwoordelijk. KE PLACID Ingemar Sten- zyirk, de laatste jaren vrijwel niet te 'slaan in reuzenslaloms, staat na de <T ste manche van het Olympische r'{ mmer ruim drietiende seconde ach- op Andreas Wenzel. De favoriete j «eed heeft in de tweede manche van ndaag nog alle kans het verschil ,aed te maken. Zeker wanneer hij d :t opnieuw in de fout gaat, zoals teren tijdens het eerste deel van de K dstrijd. bet begin van de slalom maakte Sten- 0 rk zijn faam volledig waar. Hij was 2 ia een halve seconde sneller dan 2 nzel (50,97 tegen 51,44 seconden). Vier poortjes voor het einde ging het echter mis met de 23-jarige Zweed. Zijn linkerski gleed onder hem weg, toen hij een scherpe bocht wilde maken. Slechts dank zij de onvergelijkbare techniek slaagde hij erin zijn evenwicht te bewa ren. De val kon voorkomen worden, het verlies van bijna een halve seconde niet. Van de fout van Stenmark profiteerde feitelijk ook de 21-jarige Oostenrijker Hans Enn, die na de eerste manche de tweede plaats bezet. Hans Enn heeft dit seizoen eerder snellere openingsmanches gegleden dan Stenmark, maar een over winning heeft hij er nooit aan overge houden. Het gegeven Stenmark achter zich te weten in de beslissende manche heeft altijd een ongunstige uitwerking op de Oostenrijker gehad. Waar Stenmark zich in dergelijke gevallen verbeterde, ging Enn kleine foutjes maken die hem net zoveel tijd kostten dat de eerste plaats toch weer naar de Zweed ging. Andreas Wenzel meende gisteren dat hij geen fouten had gemaakt. „Dat kan ook nauwelijks, wanneer je de beste tijd van allemaal hebt. Maar ik geloof dat ik wel iets sneller kan", aldus de vertegen woordiger van Lichtenstein. Wenzel wil de halverwege de wedstrijd nog niets A'an complimenten weten. „Voor vieren twintig uur ben ik bij deze Olympische Winterspelen de beste in de reuzensla lom. Als" ik niet erg oppas, zal een ander het zijn voor de komende vier jaar". De eerste manche is voor een drietal prominenten ook meteen de laatste ge weest. De Zwitsers Peter Liischer en Jean-Luc Fournier vielen of misten poortjes. Hetzelfde overkwam Wenzels landgenoot Paul Frommelt. De top-tien na de eerste manche van de reuzen slalom: 1. Andreas Wenzel (Lie) 1 minuut 20,17 seconden; 2. Hans Enn (oost) 1.20.31; 3. Ingemar Stenmark (z"\Ve) 1.20.49; 4. Bruno Nöckler (ita) 1.20.99; 5. Joel Gaspoz (Zwi) 1.21.10; 6. Valeri Tsiganov (Sov) 1.21.22; 7. Bojan Krizaj (Joe) 1.21.28; 8. Boris Slrel (Joe) 1.21.45; 9. Jure Franko (Joe) 1.21.50; 10. Aleksander Zirov (Sov) 1.21.53. COACH HERBIE BROOKS APOSTEL VAN DE VOORUITGANG LAKE PLACID Eric Heiden had in Lake Placid ook als ijshockeyer op het erepodium kunnen komen. Hij stond immers als zodanig het eerst op schaatsen en speelde samen in een pu- pillenteam met Mark Johnson, één van de sterren van het huidige Ameri kaanse team dat de onbetwiste sensa tie van dit Olympisch toernooi be looft te worden. Johnson herinnert zich Heiden nog goed: „Je bent gauw geneigd te zeggen dat Heiden ook als ijshockeyer een topper was geworden. Maar ik geloof echt dat hij zou zijn geslaagd. Hij is als atleet van een aparte klasse en zijn karakter brengt hem aan de top, onverschillig wat hij aanpakt". Ook zonder Heiden zullen de Amerikaa- nen er best komen. Meer nog dan de Ca nadezen is deze ploeg immers opgewas sen tegen het taktisch rijpere Europese ijshockey, geschoold naar het voorbeeld van de Russische grootmeesters. Dat is vooral het werk van coach Herbie Brooks. Zoals het Engelse voetbal een bolwerk is van conservatisme, zo be schouwt ook het Noordamerikaanse ijs hockey zijn eigen stijl als zaligmakend. Het feit dat de Russen nu al jaren met klinkende resultaten hun „gelijk" bewij zen, vermag met name de Canadezen niet tot andere gedachten te brengen. Herbie Brooks geldt dan ook als een apostel van de vooruitgang. De coach van de Amerikanen miste zelf in 1960 op een haar na een plaats in de Olympische ploeg, die in Squaw Valley goud pakte. „Ik was de laatste die afviel en ik geloof dat de coach nog gelijk had ook", erkent Brooks die in 1964 en 1968 als Olympisch ijshockeyer de schade kon inhalen. Op de universiteit van Minnesota pre dikt Herbie Brooks (inmiddels veertig jaar oud) al jaren het totaalijshockey, zoals de vermaarde Russische coach Tar- rasow dat introduceerde. „De kracht van het Russische ijshockey is dat de spelers voortdurend in beweging blijven en niet aan hun plaatsen zijn gebonden. In Ca nada gebruikt een rechtervleugelspeler ook letterlijk alleen de meest rechtse strook van het ijs. In het Russische ijs hockey is dat ondenkbaar", aldus Brooks die uitvoerige studies maakte van het Sovjet-spel. Brooks vervolgt met een loflied op de enige echte favorieten voor het Olym pisch ijshockeygoud: „De Russen hebben ons geleerd wat tempo is. Ze brengen de echte snelheid in het spel, laten de puck het werk doen. Daarbij hoort ook de pass over dertig of veertig meter, die je in het Canadese ijshockey niet tegenkomt. Daar wordt de puck door een speler op gebracht of domweg gedropt in het aan- valsvak waar hij opnieuw veroverd moet worden". Snelheid en sticktechniek waren dan ook logischerwijs de belangrijkste crite ria, door Brooks aangelegd tijdens de se lectie van zijn team. Zonder daarbij de beste elementen van het Amerikaanse ijshockey te negeren: het nuttige gebruik van lichaamskracht en de wil om te win nen. Brooks streeft naar de synthese van beide stijlen en het lijkt niet eens een onmogelijke opgave. Niettemin, de Sovjet-Unie blijft ook voor hem onaantastbaar. „De Russi sche ploeg van dit moment is de beste ijshockeyploeg die ooit op het ijs heeft gestaan. Maar de wonderen zijn de wereld nog niet uit. We hebben bo vendien het voordeel voor eigen pu bliek te spelen vanuit een underdog positie. Worden we geklopt, dan zal niemand ons dat verwijten. Voor de Russen is de dwang om te winnen veel groter. En het zijn ook maar mensen". Geen enkele Amerikaanse speler be schikt over Olympische ervaring. Het team is met een gemiddelde leeftijd van 21,9 jaar trouwens de jongste Ameri kaanse vertegenwoordiging die ooit aan de Spelen deelnam. „Maar we zullen wel sneller en origineler spelen dan enig Amerikaans team voor ons", beloofde Brooks die in een keiharde campagne onder meer de conditie opschroefde. „Want niemand zal ons op snelheid en conditie wegspelen, zelfs de Russen niet". Zoals de Canadese ploeg is ook de Ame rikaanse selectie reeds vanaf augustus vorig jaar bij elkaar. De ploeg speelde 61 wedstrijden, waarvan de eerste twee in en tegen Nederland die door de gasten met 8-1 en 11-4 werden gewonnen. Van die lange reeks gingen vijftien duels ver loren. De laatste nederlaag leed de ploeg met 10-3 kort voor het begin van de Winterspelen tegen de Sovjet-Unie. „Mijn spelers waren toen op voorhand nog zo geïmponeerd door de Russen dat ze beleefd applaudiseerden toen die het ijs opkwamen", verhaalt Brooks lachend. Brooks heeft in het afgelopen half jaar het uiterste van zijn spelers gevergd. „Ik respecteer dit team meer dan mijn eigen vrouw en kinderen. Maar daarvan zou ik nooit de offers durven vragen die deze spelers zich moesten getroosten". Het mag duidelijk zijn dat de geestdrift van Herbie Brooks de drijfveer is van de Amerikaanse jacht op een medaille. Aanvoerder Mike Eruzione, die evenals doelman Jim Craig en Buzz Schneider zijn land vorig jaar in Moskou vertegen woordigde tijdens het wereldkampioen schap: „Amerikanen haten verliezen. Het zit in ons karakter dat we er altijd een schepje bovenop kunnen doen wan neer dat nodig is. De wil om te winnen is bij ons team sterker dan bij welk ander team dan ook". Verdediger Jack O'Cal- laghan heeft nog een andere reden om op een finale tegen de Sovjet-Unie te ho pen: „Voor Amerikanen is het altijd een extra prikkel om te spelen tegen com munisten". Voor de meeste Amerikanen wordt Lake Placid meteen ook het laatste Olym pische toernooi: Zij zullen Serajewo anno 1984 niet meer halen. De profclubs staan al te dringen en het geld lokt. De markt waarde wordt echter bepaald door de glans van een medaille. Grijpen de Ame rikanen overal naast, dan rest de terug keer naar de schoolbanken. TON VAN ESCH Vladimir Kovalev trekt zich terug LAKE PLACID Na de verplichte figuren heeft wereldkampioen kunstrijden Vladimir Kovalev zich terugge trokken uit het Olym pisch toernooi. De 27- jarige Rus besloot af te zien van verdere deelneming -^wegens koorts als gevolg van een hevige verkoud heid. Na de drie verplichte fi guren voert de Oost- duitser Jan Hoffmann klassement aan voor de beide Amerika nen Charles Tickner en David Santee. De Brit Robin Cousins bezet de vierde plaats. LAKE PLACID De uitzendingen op radio en televi sie van de Olympische Winterspelen in Lake Placid omvatten voor vandaag het volgende: Radio Hilversum 1: tussen 16.25 en 18.30 uur: flitsen schaat sen 1000 meter heren. Televisie Nederland 1: 16.25-18.30: Ijshockey Rusland-Finland; schaatsen 1000 meter heren; skiën reuzenslalom heren tweede manche. Nederland 2: 23.25-23.55 uur: hoogtepunten uit de middaguitzending.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 13