Jeense en Belgische mbassades in Mexico bezet Ameri saanse samenleving barst van beperkingen en bepalingen Boeren voelen zich in steek gelaten samenzweerders ijigen Khomeiny ^rechtgesteld' ontact in Damascus Jederland en PLO Mugabe beschuldigt militair opperbevel van aanslagen De hoogste rente voor spaarders die hun geld niet echt vast willen zetten. Bomaanslag in Rome Sovjet- Unie in 1984 wel naar Los Angeles NMB De NMR denkt met u mee. TENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 19 FEBRUARI 1980 PAGINA 11 o City Linkse militanten heb- L da?steren Belgische en de Deense ssade in Mexico bezet. De bezet- ad een vreedzaam verloop. De be- eisen dat de politieke gevange- n Mexico worden losgelaten en 1 UltJ kul de bezetters van de ambassades niet gewa pend. De politie heeft de twee gebouwen omsingeld. Er zijn geen berichten die wij zen op geweldplegingen. de Spaanse ambassade alhier hadden be zet, hebben het gebouw gisteren verlaten en de twee gegijzelden die zij nog vas thielden ongedeerd 1 De Deense ambassade is gevestigd op de vierde verdieping van een gebouw in de wijk Poanco, de Belgische op de 10e ver dieping van een pand in de nabijgelegen zetters behoren tot het „Nationale wijk Anzures. rtjesjcratische Front", een kleine linkse pricing die de laatste jaren vooral actief Volgens de bezetters werden er in de am- feest onder de boeren en de arbei- jn de arme gebieden op het platte- de leiders van de beweging zijn venirstromingen plifornië tpiden van de Ame- nse staten Califor- fen Arizona wordt ^terd door grote Itromingen, veroor- I door een week hevige regenval, lij in totaal 18 in om het leven [gekomen. In de rond Los Ange- iaör de noodtoe- is afgekondigd, 'erjen 15 mensen het Honderden hui- jruggen en wegen 1 dejoor het hoge water ote modderstro- ieschadigd. Giste- iaadden de inwo- van voorsteden los Angeles, waar- Pat Linton (foto), sen kniehoge laag lodder en rommel •w«j hun beschadigde ijp terug, waaruit zij deze week waren icueerd. bassades geen personen gegijzeld. Zij die er waren „staat het vrij heen te gaan als zij dat wensen". De linkse militanten die 14 dagen geleden Een en ander was het gevolg, aldus leden van de „Volksliga's van de 28ste februa ri", van „een overeenkomst bereikt met de regering en vier ambassadeurs". In San Salvador worden nog bezet de bank voor de ontwikkeling van de land bouw, een aantal regeringskantoren als mede tenminste 30 kerken. In die door linkse elementen bezette gebouwen bevin den zich nog 400 gegijzelden. lari lenT 1 ICH, TEHERAN Volgens de Neue Zürcher Zeitung vorige maand in Iran twee generaals van de lucht- it en tien andere officieren ter dood gebracht, nadat in annber een samenzwering was ontdekt tegen ayatollah la[neiny en andere revolutionaire leiders. ve zuiveringen, in de Iraanse strijdkrachten „die veel ri- iuzer zullen zijn dan alle voorgaande", lijken met de ont- ing van het complot in verband te staan, aldus het blad. Re- betogingen waaronder zitacties van leden van de Iraanse krachten in Teheran, blijken protestacties te zijn geweest deze zuiveringen. ;ns de Zwitserse krant beraamden de samenzweerders een daanslag op de geestelijke leider van Teheran, ayatollah azari, een bombardement op de heilige stad Qom, waar neiny en de regerende revolutionaire raad zetelen en het e weg ruimen van vooraanstaande politici, is irechting en terechtstelling van de veronderstelde samenz- Iers hebben in het geheim plaatsgevonden, maar uitgelekt, d, er vijftig arrestaties zijn verricht en twaalf doodvonnissen n roltrokken. De vroegere openbare aanklager ayatollah Sa- i Khalkali, op wiens orders vorig jaar honderden mensen ui vuurpelotons ter dood zijn gebracht, heeft de leiding over iveringen op zich genomen. e(jis gisteren akkoord gegaan met de samenstelling van de in- |e tionale commissie die de vermeende misdaden van het egime moet onderzoeken, zo is in New York meegedeeld. bekend heeft Iran echter van de Verenigde Staten een op- \t te schuldbekentenis geëist alvorens het tot vrijlating van de ikaanse gijzelaars kan worden overgegaan. J HAAG/DAMASCUS In de Syrische hoofdstad Da :us heeft gisteren de wat het Palestijnse persbureau i^a"duidde als „de eerste officiële ontmoeting" tus ude Nederlandse regering en de Palestijnse bevrijdings nisatie PLO plaatsgehad. hef van de directie Afrika en Midden-Oosten van het mi- j rie van buitenlandse zaken, Mr. N. van Dijl, besprak, aldus de jongste ontwikkelingen in het Midden-Oosten en de ilijkheid van het ontwikkelen en uitbreiden van betrekkin- ussen de PLO en Nederland met Abdel Hassan Abu Maizer, an het uitvoerend comité en hoofd van de afdeling interna- 1 le zaken. J irecteur-generaal van de politieke afdeling van de PLO, de-generaal Abdul Razzaq al Yahia, en de Nederlandse am- ideur in Syrië, Van Ede van der Pais, waren bij de ontmoe- aanwezig. I ster Van der Klaauw heeft, zoals bekend, enige tijd geleden laard dat Nederland ontmoetingen met de PLO „niet uit de zal gaan". Maar Nederland heeft de PLO niet erkend als de !e) vertegenwoordigster van het Palestijnse volk, en is even- bereid een PLO-vertegenwoordiging in Den Haag een offi- status te verlenen. ie benaming „de eerste officiële ontmoeting" worden in Den vraagtekens gezet. Niet alleen in het kader van de Euro- Jische dialoog, maar ook in verband met Nederlands deelna- aan Unifil, de VN-vredesmacht voor de Libanon, hebben in oet en New York contacten tussen vertegenwoordigers van lederlandse regering en de PLO plaatsgehad. riërs doden oslim- oeders ttASCUS Syrische mi- fen hebben bij een over- in de plaats Aleppo acht n van een moslim-broe- schap gedood, zo meldt Syrische persbureau 'A. In het huis werd een wapenopslagplaats aangetroffen, evenals docu menten over misdadige ac tieplannen tegen de staat, al dus SANA. Volgens Syrische bronnen wa ren de leden van de broeder schap betrokken bij een aantal moorden in Aleppo en omge ving. Vorig jaar werd de broe derschap in verband gebracht met een moordpartij onder le- ger-cadetten en met de moord op sjeik Mohamed Shami, een goede vriend van president Assad. Babiuch nieuwe Poolse premier WARSCHAU Het Poolse parlement heeft de 52-jarige Edward Babiuch. tot dusver secretaris van het centrale comité van de Poolse Vere nigde Arbeiderspartij, tot eerste minister benoemd. Zijn voorganger, Piotr Ja- roszewicz, was vorige week afgetreden. Babiuch staat bekend als ver trouweling van partijleider Edward Gierek. Hij werd met algemene stemmen gekozen. De benoeming van Babiuch, een voormalige mijnwerker, werd al algemeen verwacht. Babiuch begon gisteravond meteen met de reorganisatie van het kabinet. De 55-jarige Jan Szydlak, lid van het Polit buro, verloor de functie van vice-premier en werd vervan gen door de 53-jarige Kazi- mierz Barcikowski. De 54-jari- ge Ryszard Karski wordt mi nister van buitenlandse han del. Communisten blijven buiten regering Italië ROME Een oproep de Ita liaanse communisten buiten de regering te houden heeft gisteren steun gekregen van de gedelegeerden op het par tijcongres van de christen democraten in Rome. De minister van industrie, An tonio Bisaglia, werd voortdu rend door applaus onderbro ken toen hij tot in bijzonder heden uiteenzette waarom hij tegen een samengaan met de communisten is. De liberale vleugel van de Democrazia Cristiana had tevoren het denkbeeld van de coalitie met Italië's tweede partij, de com- munistishe, geopperd. „Ons antwoord op dat voorstel is „nee", aldus Bisaglia. Hij voeg de eraan toe, dat deze weige ring zich ook moest uitstrek ken tot besturen op plaatselijk vlak. Een Britse functionaris vraagt hier aan een verzetsstrijder in Lupane waar het best stemhokjes kunnen worden geplaatst. Lupane is een van de plaatsen waar verzetsstrijders van Mugabe en Nkomo zich hebben verzameld na het ingaan van het bestand. SALISBURY De leider van de ZANU, Robert Mugabe, heeft gisteren het Rhode- sische militaire opperbevel beschuldigd van medeplichtigheid aan de bomaansla gen van afgelopen donderdag op drie' kerkgebouwen in Salisbury. Tijdens een persconferentie in Salisbury zei Mugabe dat het Rhodesische leger de aanslagen had gepleegd met het doel zijn partij in een kwaad daglicht te stellen. Volgens Mugabe passen de bomaanslagen in de algemene strategie van het Rhodesische militaire opperbevel. Zo verscheen een dag na de bomaanslagen op de kerkgebouwen een advertentie in een plaatselijke krant waarin stond dat Mugabe alle kerken zou sluiten wanneer hij de verkiezingen zou winnen. Mugabe verweet gouverneur Soames het le ger onvoldoende onder controle te hebben. Van zijn kant liet Soames via een advertentie in enkele dagbladen in Salisbury weten „dat het zijn plechtige taak is het land zo te leiden dat er onder zijn gezag vrije en eerlijke ver kiezingen kunnen worden gehouden", maar dat „de wet onbevreesd en onpartijdig ten uitvoer zal worden gebracht". Hij is een nieu we gespreksronde begonnen met de leiders van de zwarte partijen nadat een zware bom een gebouw in de stad Gwelo zwaar had be schadigd. De spanning is daardoor opnieuw gestegen. Volgens de secretaris van het bevrijdingsco mité van de Organisatie van Afrikaanse Een heid, kolonel Hashim Mbita, zal gouverneur Soames bij de organisatie van de verkiezin gen gebruik maken van Zuidafrikaanse anti- mijnvoertuigen. Mbita vreesde dat de Zuid afrikaanse voertuigen gevulde stembussen zullen meenemen die dan verwisseld worden voor de echte stembussen. WASHINGTON De Verenigde Sta ten is het land, waar vadertje staat z'n lange arm doorgaans in de zak houdt en niet voortdurend zijn neus in de pri- vé-zaken van argeloze burgers steekt. Daar kun je nog geboren worden en sterven zonder dat er voortdurend een ambtenaar over je schouder meekijkt. Kortom: Amerika is het laatste bol werk van die „heerlijke vrijheid blij heid". Althans, dat is de indruk die ve len buiten de Verenigde Staten hebben. Die indruk is verkeerd. Amerika barst van de beperkende regelingen. Het vrijheidsimago van de Verenigde Sta ten wordt voornamelijk gevoed door schier onbeperkte „vrijheden" als het in bezit hebben van een vuurwapen en het op staande voet kunnen ontslaan van een werknemer die te weinig auto's verkoopt of een schreeuwerige das draagt, het toe laten van een neo-Nazi optocht in een joodse wijk, het recht om zo'n 26 miljoen mensen te negeren die ver beneden het HAMBURGER MOET AAN 41.000 VOORWAARDEN VOLDOEN bestaansminimum verkeren en soortgelij ke elitaire vrijheden. Voor de rest kun je je ook hier nauwelijks verroeren of je loopt wel tegen een of andere bepaling aan. Onlangs startte een grote oliemaatschappij in Californië met de plannen voor de aan leg van een pijpleiding naar Texas, nadat men er in twee jaar in was geslaagd slechts 200 van de ruim 700 vereiste ver gunningen te verwerven. Een man, die op het ogenblik op last van onze huisbaas een garage naast ons huis bouwt, vertrouwde me toe aan 27 wettelij ke bepalingen te moeten te voldoen voor dat hij straks de vlag op het garagedak kan hijsen. Hij moet het werk drie keer stilleggen om te wachten op wat hij „een burocraat" noemt, iemand die zijn goed keuring aan de werkzaamheden moet ge ven. Amerika staat dus ten onrechte te boek als het land van de onbegrensde mo gelijkheden, waar alles zomaar kan. Om aan alle misverstanden een eind te maken, heeft de universiteit van Colorado onlangs een uitvoerige studie verricht naar de bepalingen die in acht genomen dienen te worden voordat een aangeklede hamburger bij MacDonald of een van de andere eetketens over de toonbank mag gaan. De mensen in Colorado kwamen tot 41.000 bepalingen, gebaseerd op 200 ver schillende wetten en 111.000 rechtszaken. Om een paar voorbeelden te noemen: er mogen niet meer dan vijf delen DDT per miljoen delen vet in zitten, de hamburger mag niet meer dan 60 procent vet bevat ten, er mag geen water of bindmiddel aan zijn toegevoegd. Verder moeten de schijf jes augurk tussen een achtste en drie acht ste inch dik zijn en de ketchup mag niet harder vloeien dan negen centimeter in dertig seconden bij een temperatuur van 21 graden. Voor de overige 40.994 bepalin gen kunt u zich wenden tot de universiteit van Colorado in Denver. En het allererg ste hierbij is dat de hamburgers, ondanks de 41.000 bepalingen, nog steeds niet te eten zijn. DICK TOET ADVERTENTIE Waar krijgt u een hogere rente tegen dezelfde voor waarden op een direct opvraagbare spaarrekening. Ieder een met een bank- of girorekening kan een Bonus- Girospaarrekening openen. Storten en opnemen alleen d.m.v. bankgiro-over boekingen. 2% Retourrente over opgenomen bedragen. Eerste inleg ten minste fioo,-. 1 Er is geld te verdienen voor iedereen met een bank- of girorekening. Pak de pen, neem de stap. Stuur mij meer informatie over NMB Bonus-Girosparen. Ik heb een Bank- of Postgirorekening; nummer I Dhr./mevr./mej PostcodeWoonplaats Open voor mij een NMB Bonus- Girospaarrekening Rome In de Via Bissolati, een van de drukste straten van Rome, zijn gisteren tij dens de avondspits twee krachtige bommen ontploft. De ingangen van de Zwitser se en Israëlische luchtvaart maatschappijen, Swissair en El Al, werden vernield. Verder waren de ruiten van naburige gebouwen gespron gen. Ook waren een aantal ge parkeerde auto's beschadigd. Het kantoor van de Westduitse luchtvaartmaatschappij Luft hansa en de Amerikaanse am bassade, beide in de buurt van het incident, werden niet be schadigd. Persoonlijke onge lukken hebben zich niet voor gedaan. Het bureau van Asso ciated Press in Rome kreeg la ter een anoniem telefoontje van een man die zei woord voerder te zijn van „Geheime Armeensë leger voor de be vrijding van Armenië", en die de verantwoordelijkheid voor de ontploffingen voor zijn or ganisatie opeiste. WENEN Blijkens een gis teren in het Oostenrijkse dagblad Presse afgedrukt interview heeft Sergej Pa vlov, minister van sport van de Sovjet-Unie, verklaard dat zijn land de Olympische Spelen van 1984 in Los An geles in geen geval zal boy cotten. „Ik geef de garantie, dat de Sovjet-Unie, als zij uitgenodigd wordt, naar Los Angeles zal komen. Zelfs wanneer de boycot van Mos kou door de Verenigde Sta ten doorgaat", aldus Pavlov. Hij beklemtoonde, dat de Sov jet-Unie het boycotwapen niet zal gebruiken, tenzij de Olym pische regels geweld wordt aangedaan. „We zouden wel gek zijn. Er is immers geen al ternatief". De beslissing van het Internationaal Olympisch Comité heeft bij Pavlov het vertrouwen voor „Moskou" vergroot. Pavlov zei, dat de Sovjet-Unie nooit aan het „ge zond verstand" van het IOC heeft getwijfeld. „Maar we hebben nooit gedacht, dat een dergelijke beslissing (pro Mos kou) unaniem genomen zou worden". Onrust in Natal DURBAN Zwarte natio nalistische guerrillastrijders hebben in de nacht van zon dag op maandag in de noordelijke Zuidafrikaanse provincie Natal een winkel in brand gestoken en twee personen mishandeld, aldus de politie. De overvallers waren onder meer gewapend met een ra ketwerper en geweren van het type AK-47. Toestand Tito stationair BELGRADO De gezond heidstoestand van de Joego slavische president Tito is stationair. In de werking van zijn nieren en hart is geen verbetering opgetreden. Van medische zijde is ver klaard dat de artsen die de doodzieke president behan delen zich voornamelijk concentreren op het functio neren van zijn nieren. In Joego-slavië wordt alles in gereedheid gebracht voor de begrafenis van Tito. Radio en televisie hebben zich aan de stemming in het land aangepast en brengen ernsti ge programma's. Herdenkingsm un t bleek te kostbaar (Van onze correspondent Ami van Vree) BONN Een zilveren her- denkingsmunt voor de Duitse atoomfysicus en no- belprijswinnar Otto Hahn die de Bondsregering al eni ge tijd geleden heeft laten vervaardigen en die als vijf markstuk in het normale geldverkeer zou worden ge bracht, komt nu toch niet in omloop. Vorige week is na melijk besloten alle pennin gen weer om te smelten. Reden: de prijzen van edel metaal zijn de laatste maan den zodanig gestegen dat het zilverstuk inmiddels een waarde van meer dan twintig mark heeft gekre gen. En zo groot is de edel moedigheid van Bonn niet dat het een dergelijke ver kapte belastingverlaging wil toestaan. Van de Otto Hahn-munt waren al 8,5 miljoen exem plaren geperst. Hij zal nu in een nieuwe koper-nikkel legering worden uitge bracht, waaruit ook de be staande 5 Dm-stukken wor den vervaardigd. Ook de nog in omloop zijnde mun ten van de Olympische Spe len van 1972 zullen worden omgesmolten. Hun intrin sieke waarde bedraagt on geveer 10 Mark. Datum Handtekening: L (bij minderingen moet ouder of voogd mede ondertekenen) Opsturen in envelop zonder postzegel aan NMB, afd. Retailbanking, Antwoordnr. 131, 1000 PA Amsterdam. O Aankruisen wat gewenst is. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK £33 f-'- 's t-^J' i t i 'i n j'Jl BRUSSEL De landbouwprijsvoorstellcn die de EG-commissie gedaan heeft voor het komende Europese landbouwseizoen zijn in Nederland hard aangekomen. Dat is de offi ciële reactie van de Nederlandse minister van Landbouw, mr. Fons van der Stee, op de voorstellen van Europese landbouwcommis saris Gundcrlach. Van der Stee gaf die reactie gisteravond in Brussel, na afloop van de Europese landbouw raad, waar de negen EG-ministers een eerste visie gaven op de op 7 februari gepresenteerde voorstellen. De commissie heeft een gemiddelde prijsverho ging voorgesteld van 2,4 procent. De Europese boerenorgnnisatie heeft 7,9 procent prijsverho ging geëist. „Die 7,9 procent komen mij niet re alistisch voor", aldus het standpunt van Van der Stee, die overigens niet wilde zeggen welke eisen hij in de nabije toekomst zal stellen. „Over niet al te lange tijd wil ik overleg met het Landbouwschap om te proberen tot over eenstemming te komen over wat wij willen" zo zei hij in Brussel. Mr. Van der Stee vindt overigens wel dat de Nederlandse boer en tuinder zich in de steek gelaten voelen door de Europese Commissie, het „dagelijks bestuur" van de EG. „Boeren hebben meer en meer het idee dat ze pas op de laatste plaats komen en ze voelen zich dan ook op de laatste plaats gezet", aldus de Nederland se bewindsman. Mr. Van der Stee maakte in Brussel duidelijk dat vooral de „superheffing" die de Europese Commissie wil leggen op de meerproduktie van melk (ongeveer vijftig gulden op honderd kilo gram melk) voor.Nederland onaanvaardbaar is.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 11