urn huis un Witte mantelpakken wandelen door alle collecties van Parijs en Rome Hapjes uit verre landen geuren in Rotterdam BINNENLAND ALLES IS ER AL EENS EERDER GEWEEST Muze der inspiratie laat mode inde kou staan. Winterse bomen Mode uit de winkeletalages 'Koop je hond niet bij particulieren' Alles over wonen op Binnenhuis '80 LEIDSE COURANT DINSDAG 19 FEBRUARI 1980 PAGINA 11 Organza avondrobe met lan ge volantrok (Jean-Louis Scherrer). Marine, wit afgebiesd, ensemble met tube broek recht, ruim en enkelvrij van jersey (Nina Ricci). De mode voor de komende lente en zomer gaat twee kanten uit wat de kleuren betreft; in het voorjaar porceleinachtige pastels, voor de zomer felle feestelijkheid! Wit is in de aanval en lijkt niet te verslaan! Het nieu we kleurenpalet laat alle sombere en vage tinten van de afgelopen seizoenen ver achter zich. Het beeld is uiterst monter geworden; hel roze, banaangeel, zacht groen, maar ook veel marine (met wit), zwart, zwart-wit en rood. In kleurencombinaties zien we nu nog maar twee tinten. Niet langer meer het voormalige klaverblad van drie en zeker geen rood-wit- blauw. Een van de drie kleuren is afgevallen als gold het de eerste ronde van een stoelen dans... Twee blijven er over, het meest rood-wit of blauw-wit. Witte mantelpakken wandelen door alle collecties van Parijs en Rome. Daar naast veel marinepakjes, afgebiesd met wit. Bij deze outfit worden dan witte handschoenen ge dragen. De pantalon-tailleur is een kledingstuk dat een beetje lijkt op het eens zo populaire broekpak, maar dan in een elegantere uitvoering. Echt een pak om mee „op sjiek" te gaan met het heuse tailleurjasje, overschaduwd door een breed gerande hoed. Het broekpak is er maar een armoedig familielid bij... Asymmetrie doorsnijdt de mode als een mes. Schuine lijnen, amazonelook met één schouder bloot. Cloë bracht zwarte jurkjes tot op de knie, de rok bestaande uit twee volants, topje op één schouder vastgemaakt! Witte ceintuur. Hierbij een gazen hoed met slappe rand. Komen we bij de spannende hamvraag: de roklengte? Behoud uw kalmte. Er is niets aan de hand (knie). Over het algemeen vallen de rokjes een paar centi meter over de knie net even aan het kniegew richt. Kleine wending: de nauwe rok is passé, recht echter blijft hij wel, maar soms ook ver toont hij plooien en is geheel of gedeeltelijk ge plisseerd. Op een witte plissérok wordt in de lentebries dan een pastel T-shirt gedragen (soms gestreept). De taille wordt in het nieuwe seizoen alweer vaak verloochend. Parijs liet haar soms zakken tot over de heupen (weer een blik van verstandhouding naar de twintiger ja ren). De dessins hebben kalmte en evenwich tigheid naast een overvloed van uni's, noppen, balken, strepen en stippen. Dior kwam op de proppen met de „matroosjes- look" als hommage aan de zeelui... Gestreepte blouses fleurden donkerblauwe rokken op. Bij rode blazers op witte plooirokken liet hij een onbekommerde marine-matrozeripet dragen. Niet zozeer een aan leeftijd gebonden mode, maar wel voor een bepaald type vrouw, die er door houding en gebaren in past. Er zijn weinig romantische bloemdessins deze zomer; wat sen timentele nostalgische teneur betreft, deed de mode een pas terug. Voor de avond veel wijde, brede rokken met meters tule, soms haast zusjes van de crinoline. Geschitter door lurex, goud-opstiksels, glas- paarlen. U ziet dus, alles bij elkaar genomen weinig le ven in de mode-brouwerij... Weinig opzienba rends, weinig of geen echt nieuws. Alles is „er al eens geweest". De muze der inspiratie laat de couture in de kou staan, Of denken de Hogere Kleermakers: gooi het maar in mijn pet, ik kan toch de eindjes niet aan elkaar knopen. Ze kun nen niet meer alleen leven van filmsterren en prinsessen in hun salons... Waar zijn de stormachtige ideeën gebleven van een Paco Rabanne, een Courrèges, iets onver wachts van St. Laurent, dat de hele (mode)we- 'reld op z'n kop zette? Waar is de bominslag van een complete New Look? Misschien was het al lemaal niet direct zo draagbaar of mooi, maar de mode kreeg zo nu en dan een stroomstoot om zich te vernieuwen, die ook de confectie nieuw leven inblies. Het is in de couture eigen lijk maar een saaie bedoening geworden. Oude paradepaardjes worden van stal gehaald en verder suft men maar wat door. Het wachten is op de man of de vrouw die breekt met het voortsukkelen langs gebaande wegen en die de boel weer eens een kick kan geven. Zwart-wit geplisseerd ensemble (jurk en jas je). De rok, met beurtelings zwarte en witte banen, is geplisseerd. Het nopjesdessin her haalt zich in het stijve dopje, dat ook nog ge sierd is met een breed zwart lint (Balmain). Een buitengewoon zacht weekeinde met veel zon maakte het bijna voorjaar. Waar de eigen tuin het nog steeds af laat weten (de narcissen tonen pas heel voorzichtig de eerste groene puntjes boven de drassi ge grond) kunnen we ons hart gelukkig al wel opha len aan een ruiker voorjaarsbloemen die we bij de bloemist bemachtigen. Gelukkig zijn er kassen waarin we de natuur kun nen bedotten door temperatuur en licht aan onze wensen aan te passen. De bollen en planten geloven grif dat het tijd is om te bloeien en ziedaar: het voor jaar op tafel. Nu is het natuurlijk helemaal niet zo dat de winter alleen maar een onaangenaam jaargetijde is. Wande len in de vrieskou door het bos, sporen zoeken in sneeuw zijn buitengewoon aangename bezigheden. En wat denkt u van winterse bomen? Bomen zijn in de winter minstens zo fascinerend als in de rest van het jaar. Hun silhouetten ziin spreken der en je kunt veel beter zien hoe ze in elkaar zitten dan wanneer hun „geraamte" achter het gebladerte is verborgen. We staan er meestal niet zo bij stil, maar de meeste loofbomen zijn ongeveer de helft van het jaar kaal. OM DE TUIN Voor sommige soorten duurt die kale periode zelfs aanmerkelijk langer. En dat is niet voor niets. Bo men pompen voortdurend water uit de grond om in leven te kunnen blijven. Het grootste deel van dat water verdampt via de stam, de takken, maar vooral door de huidmondjes in de duizenden bladeren. Wanneer de temperatuur zakt wordt het moeilijker om water op te pompen. U kunt dat vergelijken met ons; met koude vingers kun je niet zo makkelijk werken als met warme. De wortels van de boom werken in een koude aarde ook niet goed. Wanneer 's winters alle bladeren aan de boom zou den blijven, ligt het voor de hand dat de verdamping even snel zou gaan als in de zomer. Maar de aanvoer van water kan niet gelijk zijn omdat de wortels on mogelijk aan de vraag naar al dat vocht kunnen vol doen. Daarom moeten de bladeren in de herfst dus afval len. Op dat vallen van die bladeren hebben verschil lende zaken invloed. De lengte van de dagen bijvoor beeld. Met andere woorden; het beschikbare licht. Bomen die bij lantaarns in de buurt staan verliezen hun blad later dan soortgenoten in het donker. Verder wordt de bladval geregeld door een aantal hormomen die in de boom aanwezig zijn. Een van die hormomen zorgt ervoor dat er tussen tak en blad op een bepaald moment een kurklaagje gevormd wordt waardoor het vochttransport naar het blad op houdt. Dat is om de verdamping van vocht tegen te gaan. Zodra het kurklaagje klaar is hangt het blad alleen nog aan de nerven. Een flinke bries is dan ge noeg om het blad weg te laten waaien. Deze aardige informatie en veel meer over bomen in herfst en winter vinden we in „Bomen in de win ter", een nieuwe uitgave van Zomer en Keuning. Een uitgave die haar waarde vooral ontleent aan het gemis van informatie op dit gebied tot nu toe. Alle mogelijke boeken over bomen geven namelijk vooral gegevens over de zomertijd. Sommige vertellen nog wel iets over de verkleuring van het blad, maar daarbij blijft het dan meestal. „Bomen in de winter" wil een gids zijn voor het her kennen van bladverliezende bomen en struiken tij dens hun rustperiode. Er worden ruim 80 soorten helder en uitgebreid beschreven. Tekeningen en kleurenfoto's van twijgen met knoppen en bastvor- men maken het makkelijk elke boom in het veld snel te herkennen. De Indonesische koekjesstomer. Duidelijk zijn de ronde geten te zien en de bamboe kokertjes, waarin het koekjesdeeg wordt gaargestoomd. Tot de komende zomer kan men in het Rotterdamse Mu seum voor Land- en Volkenkunde toegang krijgen tot de kookkunst en eetgewoonten van uitheemse streken als Ma rokko, Noord-Afrika, Suriname, Indonesië, China, Turkije etc. De tentoonstelling „Keukengeheimen", waarop tal van oosterse kookboeken zijn bijeengebracht door de bibliothe caresse van het museum, Lia v.d. Kruit, en haar collega me vrouw X. van Vlaardingen, heeft ook nog interessant mate riaal om te bekijken, onder meer stokoud keuken- en eetge rei uit Indonesië, China, Suriname en het Midden-Oosten. Verder zijn er specerijen en andere ingrediënten uitgestald. Voorbeeld van het keukengerei: een Indonesische koekjessto mer, waarvan men op het eerste gezicht niet begrijpt hoe die werkt... Het is een simpele pan, waarin circa 3 cm water gegoten wordt. In het deksel zitten vrij grote gaten, waarop bamboe ko kertjes worden geplaatst. Het stevige koekjesdeeg (kue putuh) gaat in die kokertjes, waarin het wordt gaargestoomd. Vooral op West-Java was dit stoomgeval populair voor thuisgebruik, maar koekjesverkopers liepen ook vaak met grotere exemplaren over straat om hun waar, „vers uit de pan" aan de man te brengen. Egyptische koekvormpjes zijn weer veel eenvoudiger. Deze vormpjes van aluminium en blik werden kortgeleden in Cairo gekocht in een bazarachtige winkel. De eenvoud van het mate riaal schijnt de smaak niet ten goede te komen... Kookkunst en eetgewoonten maken deel uit van de cultuur van een volk. Dit toonden ons al de reliëfs van de Egyptenaren. Ook andere volken lieten afbeeldingen of geschriften na, waardoor we een beter inzicht kregen in hun levensstijl. In de grotten van Aianta in India ziet men op een schildering (ca. 6e eeuw na Chr.) een deegrol, een kerriestamper en een wan, die elk voor zich enorm veel lijken op de keukenattributen van deze tijd. Een ander voorbeeld geeft ons de bekende Chinese schrijver Lin Yutung, die boeiend vertelt over gerenommeerde restaurants in het keizerrijk Peking. Een van die eethuizen genoot al twee eeu wen lang grote bekendheid. Een ander was geliefd om zijn bar- becues(!), waarbij de gasten met eetstokjes rondom de grill zaten. Lin Yutang leert ook hoe men een zeer delicate thee kan ma ken. Wel is daarvoor de nabijheid van een lotusbloem nodig... (deze sluit zich 's nachts en opent zich 's morgens weer). De theebladeren worden in een zijden doekje gebonden en 's a- vonds in het midden van de lotusbloem gelegd. Bij het ochtend gloren, als de lotus zich langzaam opent, haalt men de theebla deren eruit en zet er met bronwater een verfijnde thee van. Op de tentoonstelling kan men veel leren over uitheemse zaken om daarna met een eenvoudig culinair doe-het-zelf-recept onder de arm naar huis te gaan. Bezeten van Western... Hier zo'n Westernpak, vervaardigd van wit katoenen denim. Natuurlijk ontbreken de spijkers ter ver siering nietl De jonge mode gaat in de confectie eigenzinnig haar eigen weg! Daarom zult u straks heel wat veelkleurigs in de rekken kun nen bewonderen, waarbij de confectionairs minder karig om sprongen met de kleuren melanges dan Parijs, dat deze zo inge houden lanceerde. Stralend groen bij zonnig geel, turkoois met hardroze, maar toch ook veel zwart met wit. De jeugd is bezeten van Western. Alles wat maar lange franje heeft is gewild. Ver der stoere ruiten blouses; rechte, gebreide jurken; sweaters en jersey broeken, die strak worden gehouden door bandjes onder de voeten. Jeans zijn er in vele varianten: spijkerstof, ook in wit, wordt voor veel doeleinden gebruikt. Glimmode staat de jonge vrouw niet graag af. Dus verder borduren op doorschijnende, glanzende, regendichte fiets- en sportmode, die een vlotte rage wordt door TINY FRANCIS en TOM LUCAS De echte droomkeuken... Hoeveel jaren nu al proberen Jan en alleman met de der wanhoop om de enige echte droomkeuken door de van de werkelijkheid te krijgen? De keuken, die ii huisvrouw oprecht doet sidderen van verrukking en op slag in een vervoering brengt, waarin de aardaj glimlachend worden geschild en de vaat in volle vr< heid de afwasbak uitvliegt. Dan sluit de blijde huisvt nog licht duizelig van geluk, de keukendeur en zoekj saaie gezelschap van haar man, die eenzaam wacht j kille, rommelige kamer. De droom is voorbij en zal dal altijd wel blijven. Het enige dat nog een beetje hoop geeft op een droomkei toekomst, is het boekje „De Keuken", dat onlangs werd uit ven door het Instituut voor Huishoudkundig Advies van d derlandse Vereniging van Huisvrouwen. Alhoewel, een dr keuken zit er nu niet helemaal meer in. Het beste waar de j vrouw nu genoegen mee moet nemen heet wat sobertjes goed werkbare keuken. Het boekje is een overigens priij handleiding voor wat men noemt: het verkrijgen van wat t werkgemak. „De Keuken" laat zien hoe er gemakkelijker gewerkt kan den, alleen door wat apparaten te verschuiven, maar ook| de hele zaak meteen maèr compleet te verbouwen. Het is te bestellen door storting van 6,50 op gironur 338944 t.n.v. IVHA, Den Haag. Uiteraard moet u wel even melden „De Keuken". CENTRALE ASIEL RAAD: „Je moet het kopen van een hond bij particulieren zo min m lijk stimuleren. Niet dat zo'n hond minder goed zal zijn, bi niet. Maar je werkt ermee in de hand, dat het toch al over| overschot dat we in Nederland aan honden hebben nóg gi wordt". Aan het woord is de heer M. van Zuuren, secretaris van de derlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren en voorj van de Centrale Asiel Raad. De heer Van Zuuren wil de hondenfok door particulieren zc mogelijk uitbannen: „Als er niet meer gekocht wordt, dan i de particulier er vanzelf mee". Hij vindt dat de zoeker van een echte rashond het beste tel kan bij een goede kennel. „Dat is een kennel die best „te 1 staat bij een plaatselijke of regionale rasvereniging. Een h< koper, die wil weten waar in zijn woonbuurt zo'n verantw< kennel zit, doet er goed aan zich voor advies eerst tot een n reniging te wenden. Het adres van een rasvereniging in di geving kan iedereen opvragen bij de Raad van Beheer op logisch gebied, tel.nr. 020-732996. De hondenliefhebber kan in ons land voor zijn hobby naarf ticuliere fokkers, asiels, kennels, dierenwinkels en honden^ delaren. l De rashond koop je dus bij een erkende kennel. Maar waar R men nu zijn straat-, vuilnisbak-, bastaardhond vandaan? Zowel de heer Van Zuuren als tal van dierenartsen hebber gruwelijke hekel aan handelaren en aan tal van dierenwin De hondenhandelaar biedt zijn „waar" aan via kleine advei ties in de krant, zegt dat hij een kennel heeft. „Negen va tien honden van hem zijn mislukkelingen", aldus de heer Zuuren. Hetzelfde geldt voor dierenwinkels die in de hor verkoop zitten. „Zo'n winkel moet zich bezig houden met digdheden voor dieren, verder niets. Honden zitten er „beestachtig" opgesloten in veel te kleine kooien. Er is goed woord over te zeggen". Het asiel dus, maar ook weer alleen het goede asiel. Het dat is aangesloten bij de Dierenbescherming. Van Zuuren: „Zo'n instelling is goed, wordt regelmatig geco leerd. Er komen geënte en luisvrije honden vandaan. Er zi asiels die een soort „garantie" kennen bij de aanschaf van hond. Dit systeem kennen we sinds 1 januari van dit jaai binnen een maand na de koop blijkt, dat de hond iets mank dan kan de nieuwe eigenaar er mee naar een dierenarts een gratis behandeling". Konsumenten Kontakt pakt geneesmiddelenreclame aan Het Konsumenten Kontakt heeft in een brief aan het minise van volksgezondheid en milieuhygiëne een fel pleidooi ge den voor een verbod op etherreclame voor geneesmiddi Konsumenten Kontakt vindt dat in reclameboodschappen negatieve aspecten van geneesmiddelen genoemd moeten den. De brief is een reactie op een advies dat de geneesmii lencommissie onlangs gaf aan staatssecretaris Veder-Smit. Men raadde daarin aan voortaan in etherreclame voor mee'1 nen alleen te laten volstaan met een verwijzing naar de bruiksvoorschriften. „Als de contra-indicaties (gevallen waarin een patiënt een neesmiddel niet mag gebruiken) moeten worden genoemd, kost dat te veel tijd", zo luidde de argumentatie van de com Zwarte tijd voor makelaars Het is, ronduit gezegd, een zeer zwarte tijd voor makelaars, het er eerst alle schijn van dat de huizenmarkt instortte heeft de Consumentenbond toegeslagen. „Nog steeds", zo bond van mening, „maken de makelaars, althans een groot van hen, misbruik van de onwetendheid bij het publiek", gaat hier om het tweezijdig óptreden dus ook tweezijdig c J.' tage berekenen door makelaars. „Niemand kan tegelijk d gengestelde belangen van koper en verkoper behartigen", a de Consumentenbond. De bond wijst erop, dat er makelaars die als ze een opdracht aanvaard hebben van de verkoper, l opdracht van de koper meer aanvaarden. „De meesten doen j echter wel". Om zijn mening te staven organiseerde de Co mentenbond twee steekproeven, een onder 1100 makelaar een onder 400 leden van de bond. Uit de proeven kwam i voren dat makelaars zeer slecht en vaak zelfs oneerlijk voorl ten en dat het publiek zeer onwetend is over het hoe, waai en hoeveel betalen van courtage. „Er moet een verbod ko j op tweezijdig optreden", is de stellige mening van de Consun tenbond. t Van 22 februari tot en met 2 maart wordt in het Ahoy' tent< stellingsgebouw in Rotterdam de woonbeurs Binnenhuis '80 houden. Direct al bij het binnenkomen nog in de entreeha wordt de consument geconfronteerd met een grote badkanr presentatie. Ook worden veel grote en kleine zwembaden, n sagebaden en zuurstofbaden geëxposeerd. Voorts wordt ru aandacht besteed aan de tuin. Er worden demonstraties gege in bloemschikken, planten steken, verpotten en dergel Twee- en driezitsbanken, eethoeken, maar ook behang, be ding, rolgordijnen, vloerbedekking en kleinere woonaccessoKj zijn er te bewonderen. ;r De kunst is eveneens aanwezig in de personen Hein Ml j, (beeldhouwer), Wieteke van Dort (dit keer als schilderes) Wanda van der Gen (met schilderijen en grafisch werk). De openingstijden zijn dagelijks van 11.00 tot 17.00 uur en vonds van 19.00 tot 22.30 uur. Op zaterdag en zondag sluil beurs 's middags om vijf uur.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 10