Loongauze^desnoods een maand verlengd Kabinetsberaad zit muurvast Iran wil schuldbekentenis VS ALS KABINET ER NIET SNEL UITKOMT Vrouwen tegen Minerva-porno TERLOUW WIL OOK MET VVD REGEREN ONDERZOEKSCOMMISSIE SAMENGESTELD 00wta/nt Maandag 18 februari 1980, 70e jaargang no. 21583 lothekersdijk 34, 2312 DD Leiden, postbus 11, 2300 AA, lel. 071-122244 Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur- J J Hallewas Él-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW)/0.52 per mm. Telefoonties 74,69 Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 lot 19.00 uur) - Abonnementen arlaal 46,30; laar 173.70; losse nummers: 60 cenl. De truc Gespeelde documentaire „De truc" om 20.10 uur op Ned. I. Om 19.05 uur „Minivoetbal". Op Ned. II om 19.05 uur „Top- pop" en om 20.27 uur „Europe se Superstars '79" met Joop Zoetemelk en Ties Kruize. Om 22.10 uur „Een ruiter rijdt voorbij". Rustig weer Overwegend droog. Kans op mist. Weinig verandering in temperatuur. Tot matig toene mende wind uit zuid tot zuid oost. Morgen zon: 7.47 - 17.58. Schev. hoogw.: 5.01 en 17.17. Laagw.: 0.37. PRINS CARNA VAL TUIMELT VAN PRAALWAGEN DELDEN De Carnavalsprins van Delden (Ov.) is zater dag tijdens de optocht van zijn prinsewagen getuimeld. Hij wilde een hardgekookt ei vangen dat in zijn richting werd gegooid (plaatselijke folklore), maar verloor zijn even wicht. Hij raakte bewusteloos, kwam weer bij en mocht na medisch onderzoek zijn triomftocht voortzetten. Weliswaar in een politieauto, want hij had in zijn val van de prinse wagen ook nog een stuk balustrade meegenomen. Zie verder de pagina's 3 en 4 Burgemeester Schols (rechts met ambtsketen) was een van de toeschouwers bij de carnavalsoptocht in Den Haag. Nelie Smit-Kroes, staatsecretaris van verkeer en water staat, liet zich (natuurlijk)-ook niet onbetuigd in de carna- I valsdagen. Met aan haar zijde de VVDër Nijpels ging ze naar Etten-Leur. Om je vingers bij af te likken. Liefdesdrama kost leven van man; vrouw zwaar gewond LEIDSCHENDAM Een liefdesaffaire heeft zaterdagmorgen een gewelddadig einde gevon den in een auto op rijksweg 12 nabij Leid- schendam. Door problemen in de verhouding met een 18-jarige vrouw uit Den Haag, vuurde de 26-jarige bestuurder tijdens een autorit twee kogels op haar af en schoot zich vervolgens zelf door het hoofd. De auto kwam stuurloos tot stilstand tegen de vangrail. De Hagenaar is in de loop van zaterdagavond in het zieken huis Westeinde aan de gevolgen van zijn ver wondingen overleden. De toestand van de vrouw wordt als ernstig omschreven, hoewel er geen sprake is van direct levensgevaar. Feestje gebouwd: vijf gewonden LOSSER Een feesta vond in Overdinkel (Ov.), opgezet om de goede kon takten met woonwagenbe woners te onderstrepen, liep een beetje uit de hand. Zo zelfs dat de politie van Losser hulp kreeg van col lega's uit omliggende ge meenten om de rust enigs zins te herstellen. Vijf mensen raakten lichtge wond. Volgens de politie was de chaos ontstaan doordat sommige feest vierders niet waren ge diend van een bepaalde „vrijpartij". Zeven doden door heroïne uit Turkije MAASTRICHT (ANP) He« Bureau voor Al- cohol en Drugs in Limburg heeft ernstig ge waarschuwd tegen het gebruik van Turkse her oïne die sinds kort in Zuid-Limburg via Duits land wordt geïmporteerd. Aanleiding is het grote aantal slachtoffers: zeven doden in twee weken. Turkse heroïne is een stuk goedkoper dan andere heroïne (150 a 200 gulden per gram tegen normaal 400 gulden). Bovendien is het veel zuiverder van samenstelling. Deze twee factoren samen brengen de gebruikers ertoe te veel drugs in te nemen met als gevolg een verhoogde kans op een overdosis. Een woordvoerder van het Bureau voor Alcohol en Drugs heeft dit gisteren gezegd voor de Regio nale Omroep Zuid. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Als het kabinet niet op korte termijn uit de pro blemen rond het te voeren soci aal-economisch beleid komt zal de huidige loonpauze met een maand worden verlengd van 12 maart tot 12 april. Minister Albe- da (Sociale Zaken) heeft vandaag bij de Tweede Kamer een wets ontwerp ingediend dat van een verlengde loonpauze uitgaat. In geval van een tijdig kabinetsak koord kan Albeda de loonpauze eerder laten aflopen. Het wetsontwerp waarvan de inhoud deels al vorige week bekend werd, biedt Albeda de mogelijkheid om na afloop van de loonpauze voor alle bedrijfstakken maatregelen op te leggen die betrekking hebben op lonen en andere arbeidsvoor waarden. Deze machtigingswet heeft een voorlopig karakter en zal worden gevolgd door een definitief wettelijk instrumenta rium over de inkomenspolitiek, dat thans bij de SER ligt om advies. Het kabinet verwacht in de tweede helft van dit jaar met een definitieve wet te komen. In een toelichting bij het wetsontwerp schrijft Albeda een aparte ingreep voor te bereiden in de arbeidsvoorwaarden van het overheidspersoneel. Voor de trendvol gers ligt er al een wetsontwerp bij de Tweede Kamer dat hem de mogelijkheid biedt hun salarissen eenzijdig te regelen. Matroosje Wallis de Vries (links), in het dagelijks leven staatssecretaris van CRM, in het midden Matroosje Albeda, gewoonlijk minister van sociale zaken en rechts Matroosje Van Eekelen #jat ook wel de rol speelt van staatssecretaris van defensie. Het drietal vierde carnaval in Maastricht. Anton Geesink kreeg een onderscheiding in Wychen. „Boy cot Moskou", zei hij in zijn dankwoord. leiden Een (root aantal vrou wen van het ko- öité 'Porno is trouwenhaat' ïeeft vannacht fctie gevoerd bij [tudentensociëteit Minerva in de Breestraat. Aan leiding voor deze ktie is de aange kondigde verto og van 'natuur- «llms' (zo plegen öe studenten por nofilms aan te duiden) in de so ciëteit. „Porno is vrou wenvernederend zo zegt het Leidse komité. „Porno heeft niets met se- xuele vrijheid en niets met teder heid, maar alles met geweld en macht van mannen over vrouwen te maken. Vrouwen zijn het spuugzat als willoos lustob ject te worden voorgesteld. Ze hebben genoeg van vrouwen-onteren- de porno, die een volkomen val? beeld geeft van vrouwelijke sexua- litiet. Het is een grof schandaal dat een studentenvere niging op een der gelijke misselijk makende manier werkt aan misvor ming van studen ten.' Verder zegt het komité actie te zullen blijven voe ren tegen alle vor men van porno. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Hoewel hij een voorkeur heeft voor een nieuwe coalitie met het CDA, wil Jan Terlouw, politiek lei der van D'66, de mogelijkheid van samenwerking met de VVD niet uitsluiten. Volgens hem zou het goed zijn als ook de PvdA deze bereidheid zou uitspreken. In dat geval zou er namelijk voor socialisten en democraten een alternatief zijn voor het geval de onderhandelingen met de christen-de mocraten op niets zouden uitlopen. In een regering met de VVD zou een aantal ethische problemen, waar het CDA de overheid „teveel" bij wil betrekken wil, kun nen worden opgelost, aldus Terlouw in een radioprogramma. Volgens de meest recente opiniepeiling zou D'66 nu bij verkie zingen zo'n vijftien procent van de stemmen veroveren en daar mee de op twee na grootste partij van ons land worden. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het bezuinigingsoverleg in het kabinet zit muurvast Er zijn zo mogelijk nog minder openingen dan aan het einde van de vorige week, toen men hoop koesterde op een doorbraak in het weekeinde. Vrijdag legde premier Van Agt een aangepast compromis-voorstel op tafel dat uit gaat van een bezuiniging van 3 miljard pilden. Voor minis ter Albeda is hiermee de uiterste grens bereikt weten inge wijden te melden. Maar zijn collega Andriessen wijst ook dit voorstel als onvoldoende van de hand. Vanochtend om 11 uur kwamen de ministers opnieuw naar het Catshuis in een vrijwel uitzichtloze toestand. Zij zijn het hard- grondig oneens met de hoogte en de invulling van de bezuini gingen en met de mate waarin de koopkracht moet worden ge handhaafd. Albeda wil de laagste inkomenstrekkers zo veel mo gelijk ontzien. Hij weet zich daarbij gesteund door het CDA, dat het handhaven van de koopkracht voor de laagst betaalden als uitgangspunt beschouwt voor een aanvaardbaar ombuigingspak ket. Maar CDA-minister Andriessen wil, gesteund door zijn VVD-collega's deze koopkrachtgarantie niet geven. Minister Albeda wil naast koopkrachtgarantie echter nog meer: er zou ruimte moeten zijn voor iets extra's in het bedrijfsleven, zowel voor de allerlaagste inkomens als in het kader van een be tere beloning van zwaar en onaangenaam werk. Hij wil hiermee zoveel mogelijk heel laten van het „bijna-akkoord" dat werk gevers en werknemers eind vorig jaar bereikten. Bij een derge lijk „flankerend beleid" (het verpakken van de bezuiniging in enkele verbeteringen) zou Albeda een bezuiniging van krap 3 miljard met veel moeite willen slikken. Volgens kringen rond het kabinet liggen de standpunten van de beide CDA-opponenten nog zo'n eind uit elkaar dat het onwaar schijnlijk is dat vandaag al een akkoord uit de bus komt. Tenzij premier Van Agt niet langer afgehouden kan worden van een stemming over zijn compromis-voorstel. Waarnemers achten het dan echter zeer de vraag of het kabinet ongeschonden uit deze slag zal komen. Alcoholtest Sovjetpiloten LONDEN Russische straaljagerpiloten mogen aan de vooravond van op drachten geen geslachts verkeer hebben en worden voor elke vlucht onderwor pen aan een alcoholproef, zo hebben Westerse inlich tingendiensten in Londen meegedeeld. De Russische straaljagerpiloten wordt gedwongen een leven te leiden, dat van ontbijt tot di ner en daarna bijzonder straf is geregeld. In de Sovjetrussi- sche krijgsmacht en vooral in het luchtwapen bestaat een ernstig drankprobleem. NEW YORK Secretaris- Eeneraal Kurt Waldheim eeft gisteren de vorming voltooid van de vijf man tel lende internationale com missie van onderzoek die zal nagaan of er grond is voor de Iraanse grieven ten aan zien van het regime van de verdreven sjah. Volgens een woordvoerder van de Vere nigde Naties heeft de Ameri kaanse regering zich met de samenstelling akoord ver klaard. Ze zou zijn samenge steld uit vertegenwoordigers van Syrië, Algerije, Venezu ela, Frankrijk en Sri Lanka. Waldheim wacht nog op goedkeuring uit Teheran. Wanneer de vorming van de commissie eenmaal officieel door de secretaris-generaal is bekendgemaakt, zullen de VS en Iran elk afzonderlijk hun houding betreffende de op dracht van de commissie en de kwestie van de Amerikaanse gijzelaars in Teheran bepalen. In Teheran wordt echter te verstaan gegeven dat de vor ming van de commissie geen automatisch einde van de cri sis tussen beide landen bete-^ kent. Minister Ghotzbadeh van buitenlandse zaken zei dat de conclusies van de internati onale onderzoekscommissie bevredigend moeten zijn, alvo rens de revolutionaire studen ten hun gijzelaars zullen vrij laten. Volgens president Bani-Sadr is er een psychologische kli maatsverandering nodig voor dat vrijlating mogelijk wordt. Hij gaf toe dat Iran met de gij zeling de internationale rech tsregels geschonden heeft, maar dat dit gebeurde in reac tie op de houding van de Ame rikanen in Iran. Bani-Sadr heeft daarnaast na een verga dering van de Revolutionaire Raad drie aanvullende voor waarden gesteld voor vrijla ting. Deze zijn: De VS moeten toegeven dat zij zich tijdens de regering van de sjah hebben beziggehouden met de binnen landse toestanden in Iran (I). De VS moeten beloven zulks nooit meer te doen (2). De VS moeten beloven pogingen van de Iraanse regering die ten doel hebben de uitlevering van de sjah en het terugkrij gen van diens fortuin, niet te zullen tegenwerken (3). naar Moskou LAKE PLACID Ondanks het feit dat namens president Car ter naar Lake Placid Lloyd Cutler werd ge zonden om de boycot te be pleiten heeft het Amerikaan se Olympisch Comité gewei gerd zich hier over uit te spre ken. Voorzitter Robert Kane: „In april vergaderen we in Colorado Springs en dan nemen we een be slissing, eerder niet". In Groot Brittannië heeft na de hippische sportbond en de schuttersassociatie ook de schermbond be sloten de Spelen in Moskou te mijden. Het Olm- pisch Comité van da Dominicaanse Repuliek en de regering van Uruguay besloten wel een ploeg naar Moskou te sturen. Ook Columbia had dat voordien al gedaan. De enige amateurs LAKE PLACID De gouverneur van de staat New York, Hugh Carey, heeft zaterdagmiddag de beperkte noodtoestand voor het Olympisch gebied afgekon digd. Rondom Lake Placid is het verboden gebied voor pri- vé-verkeer uitgebreid van 16 tot 48 kilometer. Voet gangers zonder geldig toegangsbewijs worden ook aan de „grens" geweerd. De buschauffeurs, die niet langer dan tien uur dienst mochten doen, kunnen uren langer achter het stuur blijven. Er zijn voorts 43 exter ne bussen ter beschikking gesteld van de Olympische organisatoren die smalend de enig echte amateurs van de Winterspelen worden genoemd. Inmiddels wordt in Rusland waar de Amerikaanse verslaggevers tijdens de Spartakiade van vorig jaar moord en brand schreeuwden als er een bus uitviel gegniffeld om het compleet falen van de Amerikaanse organisatie. Het dagblad „Pravda" meldde met een dubbele bodem fijntjes: „Ze doen hun best maar hebben natuurlijk niet die grote steun van de re gering die Moskou straks heeft". Moskou zal het veel beter doen dan Lake Placid wordt allerwege in Rus land uitgeroepen. Slechter kan ook moeilijk. Uit de ploeg gezet Tweezusters Anti-Russisch Kwartfinales beker LAKE PLACID Vier jaar geleden won Tatjana Ba- rsbaoj die toen nog Averina heette, op de Winter spelen van Innsbruck twee gouden (1000 en 3000 m) en twoe bronzen medailles (500 en 1500 m). Na die Spelen trouwde ze. Vandaar Tatjana Barabasj. Afge lopen donderdag nam ze deel aan de 1500 m. in Lake Placid, werd 18e en coach Boris Stenin zette haar prompt uit de ploeg. Barabasj niet meer op de 1000 noch op de 3000 m. Vreugde en leed het is maar al te bekend liggen dicht bijeen in de sport. Anne Marie Moser-Proell kan haar geluk niet op nadat zij de afdaling had gewon nen. Naast haar laat haar zuster Cornelia de tranen de vrije loop. Zij nam ook deel aan de afdaling en werd slechts 22e. LAKE PLACID De Russische ijshockeyers trok ken zich uitelrijk niets aan van de anti-Sovjetstem ming tijdens het duel met Polen. Achtduizend Ame rikanen bezochten de wedstrijd, joelden bij acties van de Russen en moedigden de Polen aan. Er wer den leuzen geschreeuwd als „Russen ga naar huis" en „geen Spelen in Moskou" en er werden spandoe ken met anti-Russische slogans. De Sovjet-Unie won het duel met 81. Hilversum De loting voor de kwartfinales van het toernooi om de KNVB-beker heeft geleid tot de vol gende wedstrijden: AZ'67—Sparta; Ajax—Roda JC; Feyenoord—PEC Zwolle; FC Den Haag—PSV. De eerstgenoemde club speelt op woensdag 27 febru ari thuis, de return heeft plaats op woensdag 12 maart. Meer dan 150 toeschouwers bevangen door kou LAKE PLACID De eerste hulpdienst en het zieken- huis van Lake Placid hebben zondag handenvol werk gehad aan meer dan 150 toeschouwers bij de skiwed- strljdén. Bij temperaturen van meer dan twintig gra den onder nul kregen ze last van bevriezingsverschijn selen. Vier van hen werden in het hospitaal opgeno men.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 1