De ABVA blokkeert redelijk overleg Bloemen houden van kinderen Rijnsburgs corso 1980 Werkloosheid van mannen in gewest Lisse gestegen In personeelsconflict op Schakenbosch Opdracht voor kunstwerk ter verfraaiing binnenterrein „Gasthof" (3) Carnavaleske voetbalwedstrijd 10 LEIDSE COURANT VRIJDAG 15 FEBRUARI 1980 PAGINA 7 LISSE De werkloosheid in de Duin- en Bollenstreek is in januari tot 729 werkzoekenden gestegen. Ten op zichte van vorig jaar januari bleef het aantal manne lijke werklozen ongeveer gelijk, terwijl het aantal vrouwen van 315 zakte naar de stand van januari 1979 (215). Het Gewestelijk Arbeidsbureau in Lisse schrijft deze ontwikkeling toe aan het feit dat veel vrouwen weer werk hebben kunnen vinden in de agrarische-en inpaksector. De stijging van de werkloosheid onder mannen in januari '80 komt voor een groot deel voor rekening van de bouw sector. Dit dan in verband met het onwerkbare weer in deze periode. Voor de maand februari verwacht het GAB een verbetering in deze situatie. Half maart zal de werk loosheid in de horeca-en land en tuinbouwsector weer af kunnen nemen als het bloembollenseizoen begint. t ICHENDAM „Er is nu lang genoeg ge- We zijn hiermee al een jaar bezig, we n beslist onvoldoende informatie en Q hebben we het vertrouwen in de direc- lelijk opgezegd. De laatste brief heeft de ■"Plicht gedaan, er is zonder overleg met de nemingsraad geschoven met arbeidsplaat- het bedrijf. In de personeelsbegroting is lancieel tekort gelijk getrokken door o- tallen vacatures niet op te vullen", aldus u 8VA-lid Wolterbeek in de ondernemings- Van het psychiatrisch centrum Schaken- naar aanleiding van de beslissing van 1BVA-leden in de OR-raad het overleg e- directie en ondernemingsraad tijdelijk 5 schorten. Door dit besluit kan de OR niet functioneren. De Wet op de onderneming- schrijft namelijk voor dat een raad niet kan functioneren als minder dan twee van de leden in functie zijn. De OR van tenbosch telt weliswaar negen leden maar Jen vacature zodat het getal van zes niet gorden bereikt, e NCBO-leden in de ondernemingsraad zijn het met de grieven van hun collega's wel "eens maar zij zeggen de wijze waarop de zaak wordt aangepakt te betreuren. De NCBO'ers Berrevoets, Van der Wal en Smit menen dat eerst een gesprek met de directie in overlegvergadering had moeten plaats hebben en dat daarna een gezamenlijk ABVA-NCBO-standpunt niet tot de onmogelijkhe den had behoord. „Ook de NCBO-leden vinden de wijze waarop de OR wordt ingelicht onelegant. De ondernemingsraad wordt nogal eens te laat inge licht, we hebben ons hoofdbestuur over de zaak in gelicht en die zal hierover advies uitbrengen", al dus de heer Berrevoets. Het NCBO-bestuur van de Leidschendamse afdeling geeft meer ruimte voor handelen aan zijn OR-leden om zelfstandig op te treden dan het ABV A-bestuur", aldus het NCBO- lid. Ondemocratisch Voorzitter Tollenaar van de ondernemingsraad heeft in de kwestie aanleiding gevonden zijn lid maatschap van de ABVA per 1 maart op te zeggen. De voorzitter en zijn (ongeorganiseerd) mede- raadslid R. Kruse zijn heel wat feller in hun uit spraken dan de drie NCBO-ers. Tollenaar: „Binnen de Leidschendamse afdeling heerst een ondemo cratisch beleid. Ik heb mijn lidmaatschap opgezegd omdat men probeert alle problemen naar de direc tie toe te schuiven". Hij zegt het te betreuren dat „bepaalde mensen in Schakenbosch anderen de zwarte piet willen toeschuiven". „De hele zaak wordt zwaar overtrokken, de ABVA blokkeert re delijk overleg. Het instellingsbestuur (van Scha kenbosch red.) heeft de leden van de OR een per soonlijke uitnodiging gestuurd voor overleg. Voordat de publiciteit werd ingeschakeld had men minstens op de uitslag van die bijeenkomst moeten wachten. Ik vind het een hele trieste zaak, je moet van zoiets geen persoonlijke zaak maken, uiteinde lijk is toch de geneesheer-directeur de verantwoor delijke man en niet economisch-directeur La bohm". De heer Kruse („zeg maar Rob Kruse"): de ABVA kiest liever het conflictmodel dan overleg. Ze praten over democratie en solidair zijn maar het gaat om de werkèrs in Schakenbosch en niet om een afdeling van de ABVA. Nog geen 15% van het personeel is lid van de ABVA, ze willen alleen maar hun zin doordrijven, de. meerderheid van.de ondernemingsraad was toch voor verder overleg?" Normen Economisch-directeur N. F. Labohm heeft met ge neesheer-directeur dr. C. Buis over het probleem van de arbeidsplaatsen dinsdag alle medewerkers van Schakenbosch een verklaring doen toekomen waarin wordt tegengesproken dat het personeels bestand zal worden ingekrompen. Het personeels bestand is dit jaar met 12.7 medewerkers toegeno men. In de verklaring heet het verder dat niet alle diensten kunnen worden uitgebreid en dat de ver deling van het nu aanwezige personeel over de verschillende diensten niet in overeenstemming is met de richtlijnen die de overheid stelt. De heer Labohm: „Toen we nog zalery hadden met 80 pa tiënten en te kampen hadden met onderbezetting in de verpleegkundige sector hebben we van de overheid toestemming gehad de normen voor be zetting van de huishoudelijke dienst te overschrij den en die voor verpleegkundig personeel wat te beperken. Nu we mèt kleinere groepen van 12 pa tiënten werken die intensieve begeleiding nodig hebben en we bovendien over meer hulp kunnen beschikken moet de huishoudelijke dienst wat af slanken, maar dat gebeurt via een natuurlijk ver loop. Wat de ABV A-klacht over de begroting en het onvolledig inlichten betreft, pas vanaf 20 de cember kon de begroting worden besproken want ze was weliswaar in concept klaar maar nog niet door het bestuur goedgekeurd. Er zijn commissies of werkgroepen gevormd voor een onderzoek naar het wijzigen van taken. De voorstellen zouden worden voorgelegd aan de ondernemingsraad. Men wil alleen maar meer macht". Drie leden van het Schakenbos-bestuur met aan het hoofd voorzitter mr. W. van Veen zal dinsdag a s. zoals gezegd samen met alle OR-raadsleden en zonder de directie naar een oplossing zoekeir. Het ABVA-lid Wolterbeek: „Bemiddelen is trouwens een zaak van het bestuur. Ik hoop dat het lukt al was het alleen maar omdat de ondernemingsraad nu niet kan functioneren. De directie kan zonder advies van de OR moeilijk beslissingen nemen". Voorzitter Tollenaar: „Het is geen ABVA-zaak maar een zaak van de ondernemingsraad". Bezwaar tegen uitbreiding waterwinning in Katwijk KATWIJK De stichting Duinbehoud en Waterwinning maakt ernstig bezwaar tegen uitbreiding van de waterwin ning in de duinen bij Katwijk door de Leidse Duinwater Maatschappij. Dit stelt zij in een brief aan Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, die op het punt staan hierover po sitief advies uit te brengen aan minister L. Ginjaar van Volksgezondheid en Milieuhy giëne. Voor de uitbreiding van de waterwinning in het duinge bied Berkheide zouden enkele kilometers draineerleiding moeten worden aangelegd. De daarvoor noodzakelijke werk zaamheden zullen landschap, plantengroei en vogelstand aantasten. Bovendien komen door het draineersysteem veel van de ondiepe duinpiassen permanent droog te staan, waarvan de broedvogels de 'dupe worden, aldus de stich ting. Duinbehoud en Waterwinning doet een dringend beroep op Gedeputeerde Staten hun posi tief advies aan Ginjaar op te schorten. Volgens de stichting bestaan er voor de duinwater- winning volwaardige alterna tieven. Leny Kommer bokaal voor Van den Oever NOORDWIJK De afdeling Noordwijk van de Internatio nale Vereniging Philatelica heeft de Leny Kommer-beker toegekend aan de heer S. A. van den Oever. De bokaal werd destijds be schikbaar gesteld als herinne ring aan het op jeugdige leef tijd gestorven lid van de vere niging en wordt jaarlijks over handigd aan iemand, die zich voor de vereniging en voor de filatelie in het algemeen bij zonder verdienstelijk heeft ge maakt. De heer Van den Oe ver maakte onder meer vele jaren deel uit van het bestuur van de afdeling, fungeerde ja renlang als veilingmeester, or ganiseerde kwissen op de maandelijkse vergaderavon den en zorgde er voor dat de verzamelaars de nieuw uitge geven zegels in huis kregen. Philatelica Noordwijk telt thans 141 leden. De jeugdafde ling bestaat uit 69 jongens en meisjes. HOOGMADE De N.K.J.B. organiseert dinsdag 19 februa ri de traditionele carnavals avond in Huize van der Ploeg met muzikale medewerking van The Bleu Cats'. Deelne mers aan het carnaval worden dit jaar wel verplicht om ver kleed op het feest te verschij nen. De feestavond begint om half negen. De tekening van de praalwagen, die als titel „Ik stond laatst voor een poppenkraam" mee heeft gekregen. Goochelaars uit Bollenstreek in NCRV- uitzending NOORDWIJK Maandag- avond om tien over acht zendt de NCRV over Neder land I onder de titel „De Truc" een gespeelde docu mentaire uit over het DNA- onderzoek (manipulatie van de erfelijkheid). Aan dit, uit fantasie en werkelijkheid bestaande stuk werken vijf in de Bollenstreek woonach tige goochelaars mee, te we ten: Amarco (Gerard Cra- ma) uit Noordwijk, Janito uit Hillegom, Tommy Won der uit Lisse, alsmede mr. Pico en Peter Presti, beiden uit Heemstede. Zij zijn allen lid van de Neder landse Magische Unie. Vrou wen en andere familieleden van de goochelaars spelen fi gurantenrollen. In het werk van Henk Mochel gaat het om een groep geleerden uit de Verenigde Staten, die in 1974 met hun wetenschappelijke proeven op het gebied van de erfelijke aanleg stoppen met het oog op de daaraan verbon den gevaren. Sommige onder zoekers beweerden namelijk, dat een nieuw, bij de DNA-ex- perimenten ontwikkeld virus de gehele mensheid zouden kunnen vernietigen. In de do cumentaire lijkt het dat zo'n virus uit een experimenteel DNA-laboratorium een goo chelaarscongres heeft geïnfec teerd. Twaalf deelnemers wor den althans door een geheim zinnige ziekte aangetast. KATWIJK Het binnenterrein van het Katwijkse Gasthof aan de Voorstraat gaat verfraaid worden. De commissie voor beel dende kunsten heeft gisteravond een advies voor burgemeester en wethouders opgesteld, wat een kunstzinnige ruimtelijke indeling behelst. Naast een aantal goede zitmogelijk- heden moet het terrein voorzien worden van herinneringen aan de oude funktie van het Gast- en Weeshuis in een moderne interpre tatie. Voor de uitvoering daarvan denkt de commissie aan de Katwijkse beeldhouwer Gerard Brouwer. Het onlangs in gebruik genomen nieuwe Gas thof krijgt een verfraaiing van het binnenter rein. De heer Van Brakel, die met een schets van een mogelijk plan aan kwam dragen, kon meedelen dat de bedrijven uit Katwijk, die zes tig jaar voor de elektriciteit zorgen, een bepaald bedrag daarvoor beschikbaar willen stellen. Vandaar dat de heer Van Brakel hoopte dat in de plannen rekening gehouden wordt met een vingerwijzing, figuurlijk, naar de bedrijven. Te vens hoopte de heer J. van Brakel dat iets van de oude funktie van het vroegere (op die plaats gestaan hebbende) Gast- en Weeshuis terug te vinden zal zijn in de sculpturen en of beeld houwwerken. Jan Vink (CDA) kon het met de plannen eens zijn, maar tekende bezwaar aan tegen het idee, dat kunst steeds aan de nostalgische herinne ringen uit het oude Katwijk gekoppeld moet worden. Liever zag hij iets eigentijds op deze plek verrijzen. Het advies van de commissie dat uit deze dis cussie voortvloeide is, om de Katwijkse beeld houwer Gerard Brouwer, opdracht te geven een eigentijdse interpretatie van de herinnerin gen aan het Gast- en Weeshuis te maken. Weekoverzicht veiling Katwijk KATWIJK - Ondanks de over vloedige regenval van de laat ste weken, blijft de waspee- mvoer op veiling Katwijk, van ruime omvang. In totaal werd de afgelopen week zo'n 900 ton van voornamelijk goe de kwaliteit aangevoerd. De export naar West-Duitsland nam toe tot 276 ton. België en Luxemburg namen 160 ton af en Engeland was goed voor 34 ton. Wat kleinere hoeveelhe den gingen naar Frankrijk en Ierland. De binnenlandse markt was een goede afnemer tegen be hoorlijke prijzen. Ten opzichte van de vorige week lag het prijspeil toch over de gehele li nie wat lager. De exportnote ringen voor de klasse Al en BI schommelden rond de 45 65 cent per kg. Voor goede kwaliteit binnenlandse peen werd ook tot 65 cent per kg. betaald. Van de overige pro- dukten valt te melden dat voor de boerenkool wat betere prijzen worden genoteerd. Bij een dagaanvoer van 12 ton liep de prijs op van 6085 per kg. Een dagelijkse aanvoer van ca. 5 ton uien noteert prij zen van 30—46 per kg. Op de wekelijkse schorsenerenvei- ling was een aanvoer van ruim 8 ton. De sortering Al bracht prijzen van 1,351,75 op. Klasse BI lag heel wat on gunstiger in de markt. Hier voor werden prijzen betaald van 5060 cent per kg. (RSWOUDE Tien buurtbewoners en po tenten hebben gister- lg ruim een uur ge- naar de drie-jarige Ka- oskamp uit de Paulus •straat in Hazerswou- p. Het meisje was van veggelopen en bleef en uur onvindbaar. Je ouders bemerkten dat jeisje verdwenen was, llden zij direct de politie |ze startte een uitgebrei- kactie waarbij de buurt- jers zich niet onbetuigd Na een uur zoeken Ipe kleine Karin op ruim fter van haar huis in een 6k gevonden door de 11- ratricia Tjang a Fang. Alphenaar leefde zich uit ALPHEN AAN DEN RIJN rechtbank heeft een 19-jarige in- in Alphen aan den Rijn veroor- 175 gulden boete en voorwaarde- vreek gevangenisstraf met proeftijd De Alphenaar had zich schul- aan diefstal, me eens uitleven", aldus de poging om zijn daden te verklaren. Met een aantal vrienden had hij inbraken gepleegd m de christelijke nijverheidsschool en in een school aan de Willemstraat. Er werd in totaal niet zoveel buitgemaakt maar des te meer ver nield. De officier wilde nog volstaan met 300 gulden boete en voorwaardelijk een week ge vangenisstraf. De rechtbank hield er evenwel rekening mee dat de Alphenaar in financiële problemen verkeerde. buurt stelten OEGSTGEEST Gisteravond speelde de „intellektuele, zelfgedisciplineerde, organiserende en goedspelende zaal- voetbal-selektie" van de jeugdcommissie van UDO een zaal- voètbalwedstrijd tegen het bestuur dat bloemrijk werd aan geduid als „hansworsten en gehaktballen". Dit alles geschiedde in de Oegstgeester sporthal aan de Apollo- laan waar wij eerst dachten aangeland te zijn bij ijshockey. De jeugdspelers waren namelijk in kostuums gestoken die welwil lend door Ton Menken beschikbaar waren gesteld en dan denkt men onmiddelijk aan dolle ijspret. Het bleek echter dat de lol gezocht moest worden in het verwoed schoppen tegen het leder dat door een tweetal dames uit het doel gehouden moest worden. Een van de keepsters riep alvast, als zij maar vermoedde dat de bal wel eens op haar af kon komen: „Niet te hard, niet te hard". En zo lieten de dames Corrie van der Voort en Rosé Hazebroek de ballen gelijkelijk door hetgeen voor beide partijen scoren be tekende. Scheidsrechter Toon Stuifzand, in pyjama gehuld, deel de slechts één gele kaart uit en aanvankelijk als grap bedoeld werd het toch nog een serieuze wedstrijd. Het bestuur bleek uit eindelijk toch iets sterker te zijn en won de strijd met 8-7. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Na een valpartij moet de doelvrouw opgeknapt worden. Rechts: scheidsrechter Toon Stuifzand. URG „Bloemen houden van n" is het motto geworden van nsburgse bloemencorso, dat de terdag van augustus weer door ;n zal trekken. De heer Joop nog steeds adviseur van het aar zijn dochter en schoonzoon en mevrouw Roedoe hebben h alle tekeningen ontworpen. i is gebaseerd op kinderlied- Witte zwanen, zwarte zwa- huitje varen theetje drinken", twee beren", „Er zaten zeven etc. De heer Herman v.d. Berg uit Wassenaar is weer algeheel arrangeur van dit Rijns- burgse corso. De route van het corso, dat elke eerste zaterdag van augustus door de Bollenstreek trekt, loopt van Rijnsburg, Oegstgeest en Leiden naar Noordwijk, al waar dit corso zaterdagsavonds en zon dags op de Boulevard tentoongesteld zal worden. De heer Nic Hemmes ging gister avond met de lootjes langs de sponsors en deze mochten een lootje trekken. Degene die nummer één had mocht het eerste een wagen, de tekeningen lagen ter inzage, kiezen. De VVV Noordwijk mocht in dit geval de eerste keus maken en deze koos de openingswagen. Ook de VVV Katwijk en Leiden maakten een keus. Verder was er een aantal banken en een particuliere instelling, die een wagen uitkozen. De ge meente Rijnsburg had de zesde keus. Bur gemeester W. de Roos van Rijnsburg koos de wagen „Schuitje varen, theetje drin ken" uit. De praalwagens kosten ongeveer 10.000,- en dan komen er de bloemen nog bij. Van de 13 praalwagens werden er 11 op deze manier aan de man gebracht. De andere twee hoopt het corsocomité ook nog onder te brengen. Ook veiling Flora rijdt altijd met een wagen mee. De burgemeester van Wassenaar, mr. K. Staab, herop ende gisteravond middels het onthullen van een klok het pas verbouwde ontmoetingscentrum van buurtvereni ging Oostdorp en omgeving in kleuterschool „De Vieren en Vijven" te Wassenaar. Na de opening was er 'open huis', waar iedereen zich op de hoogte kon stellen van de in het buurtcentrum gebezigde activiteiten.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 7