Pleidooi voor breder godsdienstonderwijs op openbare school Wankele prijzen in boomkwekerij door verdwijnen eenheids! prijzen voor export Feest voor Jopie's 100.000ste liter Anne Frank-school officieel open Hazers- woudse majoretten bij West- Duits carnaval Voorzitter veroordeelt nieuwe ontwikkelingen bijBoskoopse veiling j Ierse kinderen in Hazerswoude Lange wachtlijsten bij Hazerswoudse tennisclubs REGIO LEIDSE COURANT TER AAR De progressieve fracties in de Teraarse gemeenteraad hebben gisteravond gepleit voor een op bredere basis schoeien en het toekomstig gods dienstonderwijs op de openbare lagere school „Het Kompas". Om het geven van godsdienstonderricht op de open bare school was verzocht door verschil lende Teraarse kerkgenootschappen. In de huidige regeling die hiervoor is op gesteld wordt godsdienstonderwijs om schreven als: „Het onderricht in bijbe lkennis, bijbelse geschiedenis, gods dienstgeschiedenis en cultuurgeschie denis van het christendom". Het progressieve raadslid Van der Meulen vond deze omschrijving wat eng. Hij stel de dat de schoolkinderen via diverse me dia worden geconfronteerd met het ge beuren in het Midden-Oosten, waar de Islam voor wereldnieuws zorgt. Ook met het feit dat er in ons land veel buitenland se werknemers zijn die andere culturen en godsdiensten kennen, was in de rege ling niet voldoende rekening gehouden, aldus Van der Meulen. Hij vond dat de schoolkinderen ook over deze godsdien sten en culturen iets zouden moeten te weten komen. De twee andere politieke groeperingen (VVD en CDA) deelden de opvatting van het PAK-lid niet. De CDA-er Van Rijn verklaarde zich vierkant tegen de wijzi ging in de regeling, zoals Van der Meulen die wilde aanbrengen. Hij vond dat cul tuurgeschiedenis meer thuis hoort bij het vak aardrijkskunde. Zijn fractiegenoot Van Harten vond dat kinderen van negen tot twaalf jaar nog te jong zijn om dergelij ke veelomvattende zaken, zoals Van der Meulen voorstond, te begrijpen. De VVD-er F. Hoogervorst had wel wat moeite met de kosten die dit godsdien stonderwijs met zich mee zou brengen (ongeveer tienduizend gulden per jaar). Niettemin was hij een voorstander voor het geven van godsdienstlessen op de o- penbare school. Uiteindelijk besliste de raad met negen stemmen voor en twee tegen dat met in gang van het nieuwe schooljaar in de vierde, de vijfde en de zesde klas mini maal een uur per week godsdienstles zal worden gegeven. Zonder veel discussie ging de raad gistera vond akkoord met de verhoging van de kosten die verbonden zijn aan het legen van vuilcontainers. Deze worden met in gang van dit jaar drastisch verhoogd van 250,— tot f 960,— per jaar. Unaniem ging de raad akkoord met het beschik baarstellen van 70.000,— voor de afbouw van de omgeving van elf woningen aan de Korteraarseweg en zeven woningen aan de Oostkanaalweg. Praktijkruimte voor arts en therapeute wellicht in raadhuis KIJNSATERWOUDE Als de gemeenteraad in de ver- gadering van donderdag 21 februari akkoord kan gaan met het voorstel van b en w, zullen de plaatselijke huis arts en fysiotherapeute hun intrek kunnen nemen in het raadhuis van Rijnsaterwou- de. Het college van b en w stelt dit voor naar aanlei ding van het vertrek van de Technische Dienst uit het gemeentehuis. Zoekend naar een bestemming voor de vrijkomende ruimte, is het gemeentebestuur tot de conclusie gekomen dat een artsenspreekkamer, een be handelkamer en een wachtka mer tot de voorzieningen be horen die in Rijnsaterwoude aan een duidelijke behoefte te gemoetkomen. Een verbou wing van de benedenverdie ping van het raadhuis levert een grotere raadszaal en de ge wenste medische accommoda tie op. In deze opstelling zou de raadszaal dan ook kunnen fungeren als expositieruimte. Aan de achterzijde van het ge bouw wil het gemeentebestuur een rolstoelhellingbaan aan leggen. Voor het gehele ver bouwingsplan wordt de raad een krediet van 195.000 gulden gevraagd. Rijnsaterwoude wil oud-papier- subsidie RIJNSATERWOUDE De gemeente Rijnsaterwoude gaat in navolging van Lei- muiden het ophalen van oud-papier subsidiëren. Het gemeentebestuur wil scho len, verenigingen en andere organisaties die werkzaam zijn in het algemeen belang, een minimumprijs van zes cent per kilo garanderen. Dit schrijft het college van burgemeester en wethouders aan de raad die in de vergade ring van donderdag 21 februa ri gevraagd wordt het voorstel goed te keuren. Doel is niet al leen het aanvullen van de kas van verenigingen, maar ook met het oog op milieubeheer vindt het college recycling van oud papier een goede zaak. Een bodemprijs van 6 cent per kilo zou niet teveel zijn omdat het verbranden van huisvuil even duur is. ALPHEN AAN DEN RIJN De afdeling Alphen aan den Rijn van de Nederlandse vereeniging van Postzegelver zamelaars organiseert op zater dag 23 februari een grote post zegelruilbeurs in het gebouw 'Nabij' aan het Lauraplein. De beurs is geopend van 10.00 uur tot 17.00 uur en de toegang- prijs bedraagt één gulden. Dit bedrag is inclusief deelname aan de verloting. Terwijl 'Jopie 18' zich gistermorgen voorzien van een feestlint in de warme stal aan een extra zak biks stond te vergapen, vierde de veehoudersfamille Mooren feest in het Lei- muidense café-restaurant Keijzer in de Dorpsstraat. Het heugelijk feit vormde de 100.000ste liter melk die de 13-jarige Jopie 18 meende te moeten geven temidden van haar 36 vriendinnen aan het Leimuidense Westeinde. Ze werd hiervoor feestelijk gehul digd door de voorzitter van de Zevenhovense fok- en contrölevereniglng 'Steeds Vooruit'. En daar kon Jopie het mee doen want de borrels werden geschonken in 'Keijzer' waar zich kennissen en belangstellenden vertoon den met bloemen, cadeaus en speeches. Want 100.000 liter melk is heel bijzonder voor een koe en zeker als zij pas 13 jaar oud is. Jopie is welgeteld de 21ste koe in Zuid- Holland die na de oorlog meer dan 100.000 liter melk produceerde en in ieder geval de jongste in die rij jubilaressen. Als moeder is zij zeer gewild en collega's die zich met kunstmatige inseminatie bezighouden, vech ten om Jopie's kinderen. Moeder, vader en kinderen Mooren wilden op de receptie wel even poseren met een afbeelding van de le gendarische Jopie 18. Jopie zelf hield het hoofd koel en is intussen doende met de eer ste liter voor het volgende record. Burgemeester T.R. Seinstra van Nieuwkoop opende gister- nieuwe onderkomen al eerder in gebruik. Vanavond v£' middag het nieuwe schoolgebouw van de Anne Frank-school, ven tot tien en morgenochtend van tien tot twaalf uur] Hij deed dit door het plaatsen van boompjes op een openge- nieuwe school open voor belangstellenden, die er een ff werkte maquette van het gebouw. De leerlingen namen hun willen nemen. HAZERSWOUDE Het majorettenkorps van het Hazerswoudse jeugdcircus Capriole treedt komende maandag op tijdens de car navalsoptocht in de West- duitse stad Düsseldorf. Voor de muzikale begeleiding zorgt de Goudse Padvinders Marsband. Interessant is dat de Duitse televisie van deze Rosen- montagoptocht van 13.40 tot 15.20 uur een rechtstreekse reportage uitzendt via het (Westduitse) eerste net. Het korps komt ook morgen in de carnavalsring. In de mid daguren zijn de Capriolemajo- retten van de partij in de vas tenavondstoet die door het Noordbrabantse Zevenbergen trekt. Ook hier zorgen de mu zikanten van de Goudse Pad vinders Marsband voor de mu zikale omlijsting. Dat Capriole bij carnavalsfestijnen erg ge wild is, blijkt voorts uit een show van de miniretten van het jeugdcircus op zaterdag in de optocht door Hazerswoude. Hier ondersteunt het Tamboer en Trompetterkorps Hazers woude de show van de meisjes. Dinsdag zijn de miniretten en TTH present in (eveneens) Ze venbergen, waar dan voor de tweede keer een carnavalsop tocht door de straten trekt. WARNSVELD De laatste twee maanden staan de prijzen die de boomkwekers voor hun produkten ontvangen zeer wankel. Dat is te wijten aan de nieuwe ontwikkeling die gestimuleerd wordt door de Boskoopse vei ling. Deze maakte een prijslijst die aan de belanghebbenden in binnen- en buitenland werd gezonden en dat is voor handel en kweker een ontwikkeling in een zeer gevoe lige richting. Dat vertelde de heer H.Knol, voorzitter van de Kring Oost Nederland van de Nederlandse Bond van Boomkwekers tij dens de jaarlijkse boomkwekersdag in De Patiw in Warnsveld. Knol herinnerde aan de eenheidsprijs die vroe ger bij de export werd gehanteerd. De nieuwe ontwikkeling omschreef hij als een combinatie van kwekers, die rechtstreeks via de veiling aan het buitenland levert. „Ze verspreiden de prijslijst in binnen- en buitenland met als ge volg dat er geen mini- en maxiprijzen meer zijn. Daardoor wordt er tegen te lage prijzen verkocht. Als ze allemaal gaan dumpen en met prijzen gaan knoeien is met het overproduktie gauw gebeurd, want dan gaan er heel wat be drijven naar de bliksem", constateerde Knol somber. Overigens was hij over de toestand in de kwe kerswereld op dit moment niet ontevreden: „Ondanks de kleine vorstperiode van eei weken geleden is de export aardig op gai uitvoer naar Engeland en Italië steeg ietsy< Duitsland en Frankrijk bleef ze gelijk. 4r voor Zwitserland geldt een geringe daling De consument voor de tuinbouw ir.L.Velhi die gistermiddag aan het slot van de b komst een samenvatting gaf over het besjj e ne, zag het allemaal wat minder somber, voorzitter van de cultuurgroep voor park- en bosbomen. Een groep die is ge uit de leden van de Nederlandse Bon 'J Boomkwekers. De groep staat tussen lec o hoofdbestuur in. Die cultuurgroep heeK overleg met instellingen als Staatsbosbeh* ia de Bond van Plantenhandelaren het pi r boekje samengesteld. Ir.Vellekoop wees op het belang dat de bc li wekers hebben bij samenwerking: „Juis* besef om het samen te doen in die boomki e rij heeft de cultuurgroep in het prijzentt>\ geregeld". Hij zag derhalve niet het gevaa il prijsdumping waar Knol voor vreesde u boomkwekersdag die dit jaar voor de 21ste b in De Pauw werd gehouden werd geoi ij seerd door de Onderwijscommissie Sierte :i het consulentschap voor de tuinbouw, te Dit in samenwerking met de boomkwekt reniging Oost Nederland. HAZERSWOUDE Evenals in de zomer van 1978 zullen ook dit jaar veertig jongens en meisjes uit de door burger oorlog geteisterde Noordierse stad Belfast drie weken lang in Hazerswoude komen door brengen. Op 24 juli arriveert het gezelschap met begelei ders; op 14 augustus vliegt men terug naar Ulster. Opzet van het project is ook nu weer dat de protestantse en de rooms-katholieke jongens, en meisjes leren en ervaren dat de kinderen uit „het ande re kamp" ook gewone mensen zijn. Dat je er ook mee kunt le ven zonder dat ze je met ste nen bekogelen of erger (iets wat ze vaak van jongs af aan gewend zijn). Het ligt in de bedoeling dat de gastgezinnen net als twee jaar terug twee kinderen opnemen: een rooms-katholiek en een protestants. Gedurende zes da-' gen in de week organiseert de plaatselijke werkgroep van de Stichting Hulp Noord-Ierland (HUNI) een programma voor de jonge eilandbewoners. Al leen op zondag zijn ze de gehe le dag te gast in de gezinnen, die hen die drie weken lang onderdak bieden. Om het project te doen slagen, is ook nu weer veel geld no dig. De werkgroep HUNI schat de totale kosten op ruim veertigduizend gulden. Het re keningnummer van de werk groep HUNI bij de plaatselijke RABO-bank: 3259.24007. HAZERSWOUDE De ten nissport in de gemeente Ha zerswoude wordt door 11,2 procent van de bevolking tus sen de tien en vijfenvijftig jaar beoefend. Een zeer hoog percentage, te meer als men weet dat het landelijk percen tage 4,2 is. Aan het eind van 1979 telden de twee plaatselij ke verenigingen TeHaDo (Ha zerswoude-dorp) en HTC (Ha- zerswoude-Rijndijk) rond de achthonderd actieve tennis sers, terwijl in totaal tachtig personen op de wachtlijst staan. Afgaande op bovenstaande ge gevens en op het feit dat de bevolking aan de relatief jonge kant is, is een uit de vereni ging TeHaDo gevormde stu diecommissie tot de conclusie gekomen dat de bouw van een tennishal in de toekomst zeer zeker een aantrekkingskracht zal gaan uitoefenen. Op dit moment is, volgens de com missie, te verwachten dat on geveer 375 tennissers gebruik zullen maken van een nieuwe (overdekte) accommodatie in Hazerswoude-dorp. Een gerin ge jaarlijkse groei van de ten- nisminnaars wordt trouwens verwacht gezien de uitbrei dingsplannen in de gemeente en de bevolkingsopbouw. De leden van TeHaDo zijn er intussen mee akkoord gegaan dat het bestuur met de Sport stichting verder gesprekken voert om overdekt tennis in Hazerswoude-dorp te realise ren. Met de verwezenlijking van een zesde gTavelbaan zijn de leden het, blijkens een on langs gehouden vergadering, hartgrondig eens. De studie commissie is van mening dat overdekt tennis mogelijk moet zijn, wanneer de hal ook alter natief aangewend kan worden. Exploitatie is, volgens de meergenoemde commissie, mogelijk met uitdrukkelijke medewerking van de gemeen te. In dit verband wordt ge dacht aan het ter beschikking stellen van geld tegen gunstige rente- en aflossingsvoorwaar- den. Het Interieur van de kerk in oude wetering Remonstrantse kerk krijgt opknapbeurt Oude Wetering De Remonstrantse kerk aan de Kerkstraat In Oude We tering wordt momenteel gerestau reerd. Dit kerkje dateert uit het eind van de 16e eeuw en is één van de oudste van Nederland in zijn soort. Uiteraard valt zo'n historisch bouwwerk onder Monu mentenzorg. Er zijn nog ongeveer 60 remonstranten, die wekelijks uit de wijde omtrek van daan komen, om te luisteren naar het preken van mevrouw Vos, die de pre dikante is. Zowel het kerkje als de bij behorende pastorie, waar mevr. Vos woont, worden gerestaureerd. Het or gel, dat in 1842 door Gabry gebouwd is, is reeds eerder in zijn oude staat terug gebracht. Door de hoge kosten, ruim 700.000 gul den, heeft het lange tijd geduurd voor dat men de plannen van architekt de heer Peetoom ten uitvoer kon brengen. Van de 120.000 gulden die de kleine ge meenschap zelf bijeen moet brengen is 1 ongeveer de helft binnengekomen giften, collektes, etc. Vrijdag 15 fel w ri wordt er in de Bovo-hal te Roe eJ rendsveen een bingoavond gehoi Zli waarvan de opbrengst eveneens de restauratie bestemd is. Als de w r omstandigheden niet teveel tegen V{ ken, hoopt men in september de u s- zaamheden te voltooien.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 4