Studenten aan Piet Paalt jens- fad staan eerste paal in de weg Bezwaren tegen rascistisch leesboekje op woon wagensch ooi ]nverdroten mensen redder onderscheiden Brink en Sanders maken echte musical POORTGANG NIEUWBOUW AZL OPNIEUW BEDREIGD SIen - erleeft Jjirijding Carnavalsoptocht door Leidse binnenstad IOcmMJC Bergingspoging Zijl mislukt OASE-HELLAS LEIDSE COURANT VRIJDAG 15 FEBRUARI 1980 PAGINA 3 ■1 >el gehi Ongeveer 100 studenten, die mo- gehuisvest zijn in acht houten ba- n aan het Piet Paaltjenspad moeten maart hun kamers verlaten. Op okdag 17 maart wil men namelijk op het |n waar de woningen staan beginnen de grondwerkzaamheden voor de bouw van het Academisch Ziekhuis 'njn (AZL). De studenten hebben tot op i echter nog geen zekerheid, dat er ver ende woonruimte voor hen beschikbaar Er zijn hierover inmiddels wel onder- dingen gaande tussen het AZL en de ing Leidse Studentenhuisvesting j), waar de studenten hun kamers van L Dat deze besprekingen, die van beide :5 en overigens met wederzijds begrip [en gevoerd, binnenkort tot een oplos van deze kwestie zullen leiden mag len betwijfeld. De geplande nieuwbouw |t hierdoor „andermaal" onzeker. hisch-directeur L.J. van Rooijen van de <egt zonder meer het belang te onderken- nat de nieuwbouw van het ziekenhuis niet f meer wordt opgehouden. De bouw heeft jen al vanwege een opschortingsbesluit 1 minster Pais van onderwijs en weten- tpen een achterstand van een jaar opgelo- Van Rooijen vindt evenwel, dat de 100 stu- *n niet de dupe van de nieuwbouw mogen Het AZL zou samen met studenten- sting mee moeten denken in de richting >n oplossing. De stichting kan de huidige trnood onder studenten nauwelijks meer ar eentje het hoofd bieden. Bij de stichting Rimomenteel 2000 studenten op de wach- jr een kamer. De heer Van Rooijen: ;Jiullen zeker trachten bij het toewijzen van J.jrs voorrang te verlenen aan de bewoners Iet Piet Paaltjenspad. Er komen maande- ofcteeds weer wat kamers van de stichting oVaar een aantal mensen uit de barakken ai» kan. Maar we moeten bij het vrijkomen Vitamers toch ook nog rekening met andere ?riirgente gevallen, zoals studenten met een 'Ache indicatie. Het zal al met al niet zo Een van de studentenbarakken aan het Piet Paaltjenspad die binnenkort ontruimd moeten zijn. makkelijk gaan; we hebben nogal wat noodge vallen." Om tot een oplossing van het probleem te ko men, heeft de SLS het AZL een aantal ideeën aan de hand gedaan. Zo heeft de stichting het ziekenhuis voorgesteld bij het vrijkomen van kamers in zusterhuis Nieuweroord aan de Rijnsburgerweg voorlopig woonruimte te reser veren voor studenten van het Piet Paaltjen spad. Ook is het idee gelanceerd op een stuk grond nabij het huidige parkeerterrein van het ziekenhuis noodwoningen voor de studenten te bouwen. De ruimte hiervoor zou het AZL wel af willen staan. Het punt is alleen, dat de finan ciering van dit project problemen oplevert. De SLS kan slechts een deel van de exploitatielas ten uit eigen middelen opbrengen. Het tekort zou voor rekening van het AZL moeten komen. Ook over dit punt worden nog besprekingen gevoerd. Nogal dom Van de zijde van het Academisch Ziekenhuis wordt overigens meegedeeld, dat de plannen van de SLS tot nog toe weinig concreet zijn. „Het gaat slechts om wat suggesties, meer niet." Aldus A. de Jonge van het bureau voorlichting van het AZL. Op het projectbureau van het AZL waar de nieuwbouwplannen op tafel lig gen, zegt men het „nogal dom" te vinden van de stichting studentenhuisvesting, dat men zo lang met de ontruiming van de barakken heeft gewacht. Het hoofd van deze dienst daarover: „Dat het ziekenhuis hier zou gaan bouwen is hen al langer dan vandaag bekend. Verleden jaar maart zouden we op de sportvelden van de universiteit met de bouw van de eerste tranche van het ziekenhuis zijn begonnen, maar toen zorgde minister Pais ervoor, dat dit moest wor den uitgesteld. De barakken waren maart vorig jaar door de studenten wel ontruimd, maar door de onzekerheid omtrent de voortgang van de nieuwbouw heeft de stichting wellicht ge meend er weer studenten in te moeten stoppen. Die woningen zitten nu weer vol. Dat is toch wel wat vreemd, want men was van de nieuw bouw op de hoogte. Er gaan na 17 maart nog een paar weken overheen voordat de studenten hun woningen wat ons betreft definitief moe ten verlaten. We maken eerst een aanvang met de grondwerkzaamheden, voordat de bouw werkelijk kan worden gestart. Er moeten eerst nog allerlei aanvoerroutes rondom het terrein worden aangelegd, een bouwput gegraven en bouwketen worden geplaatst. Maar na drie we ken zitten de studenten ons echt in de weg." Zowel het ziekenhuis als de stichting studen tenhuisvesting geven toe, dat men op korte ter mijn tot een oplossing moet zien te komen. Zou men op 17 maart nog geen oplossing hebben ge vonden, dan zijn beide instellingen ervan over tuigd, dat de bouw van het nieuwe ziekenhuis opnieuw gestagneerd wordt. 02EN De Leidenaar JJ. van Polanen «heeft aan zijn geslaagde reddingspo- 3* 'an vorig jaar de bronzen medaille uit Carnegie Helden Fonds overgehouden. ieester A.J. Vis speldde de onder- g gistermiddag op. Toen de 17-jarige n het Galgewater begaf, was het snel -trd. Na even aan zijn pioniersdriften te hebben gegeven, verloor Jan Dek- jn evenwicht en ten gevolge van de Bgon het ijs vervaarlijk te kraken, er bnden scheuren in de nog.spiegelglad- ag en het ijs gaf zich gewonnen: Jan mét zijn rijwiel naar de bodem van ialgewater. rer Van Polanen was in zijn achtertuin aan het werk en hoorde het s.o.s. van de onfor tuinlijke fietser. De redder in spé aarzelde geen moment alvorens ook hij zich op glad ijs begaf. Met een stok en zijn lichaamsgewicht brak Van Polanen het ijs en bereikt aldus de jongen op tijd. Het is uiteindelijk aan twee studenten te danken,' dat redder en slachtoffer even later veilig de wallekant konden bereiken. De twee verkleumde mensen werden door de studenten aan de kant geholpen en vliegensvlug onder de warme douche gestopt. Van Polanen hield aan zijn hachelijk avontuur slap-eloze nachten over (en een medaille natuurlijk) en Jan Dekker durfde zich de eerste dagen na zijn gladde fiets tocht niet eens meer op het ijs van de kunstijs baan te begeven. Beiden zijn momenteel wel weer zo'n beetje van de schrik bekomen. Hoe wel, als je eraan terugdenkt... Jn «EN Een 23-jarige as- amt-boomchirurg uit kpekan is gistermorgen v^ialf negen nabij het Hnenschansstation door trein gegrepen. Een Zfractuur was de enige jonding die de man aan "Wijding overhield. •mchirurg was tussen ition Lammeschans en irenstraat bezig met een lawaaiierige hakselma- ^Tjvoor het vermalen van in). Door de mist en het M zag en hoorde het joffer de trein niet. De ru raakte de boomchirurg, nort daarna door een toe- I passerende ambulance ^jhet A.Z.L. vervoerd kon LEIDEN De Leidse woonwagenschool St. Kristoforus beschikt al sinds jaren over een schoolboekje waarin een tekst is opgeno men die op zijn zachtst gezegd een verou derd beeld geeft van de situatie waarin de woonwagenbewoners tegenwoordig verke ren. Het februarinummer van de maand- krant voor Woonwagenbewoners „Het Wiel" maakt daar melding van en levert kritiek op de Leidse Schooladviesdienst die de lees methode heeft aanbevolen. Het bewuste boekje heet „Nieuwe Leesvor- men", is samengesteld door de werkgroep Nij- dam en is een uitgave van Wolters Noordhoff in Groningen. In het leesstukje „Hun huis is de wereld" staat onder meer te lezen: „Allen ken nen het wonderlijke volk, de zigeuners. We zien ze in hun woonwagens langs de wegen trekken. Soms slaan ze ergens een rommelig kamp op, waar mannen, vrouwen en kinderen een primitief bestaan leiden. Graag geziene gas ten zijn ze zelden. In sommige dorpen klinkt vaak de waarschuwing: „Pas op, de zigeuners zijn in aantocht". Dikwijls worden ze dan door veldwachters of politie verjaagd en verdwijnen ze weer even snel als ze gekomen zijn, om el ders langs een bosrand of op een stuk weide hun tenten op te slaan. De zigeuners leven van de hand in de tand. Hij die echt wil begrijpen wat het zigeunerleven is zou zelf zigeuner moe ten worden. Maar dat is geen eenvoudige zaak. Hij moet afstand doen van alle gemakken die de beschaving biedt en een nomadenleven gaan leiden in kleine woonwagens of in tenten. Zijn voedsel zal vaak bestaan uit droog brood en wa ter en als bed zal hij dikwijls versleten zakken op de harde vloer voor lief moeten nemen. Vrijwel nooit zal hij zich kunnen wassen, want zeep is in de meeste zigeunerkampen een onbe kend artikel. Zijn kleding zal bestaan uit lom pen en afdankertjes die een enkele maal door goedgeefse bewoners worden weggeschonken. Wil men de woonwagenbewoners benaderen, dan is het allereerst nodig dat men vrij goed de zigeunertaal verstaat. Wie kwistig is met geld en sigaretten kan de mannen en vrouwen wel aan het praten krijgen, maar hij vergist zich wanneer hij meent dat wat hij te horen krijgt de waarheid is". Omdat het schoolboekje „Nieuwe Leesvormen" aan scholen door het hele land wordt aangebo den stelde het PvdA-kamerlid Van Ooijen er vragen over aan de minister. Het Leidse CDA- raadslid mevrouw Van Akkeren deed hetzelfde op plaatselijk niveau en stelde er vragen over aan wethouder Tesselaar op de vergadering van de raadscommissie onderwijs gisteravond. Zo kwam de vraag naar voren of het waar is dat de schooladviesdienst bij het beoordelen van schoolboeken alleen rekening houdt met de moeilijkheidsgraad en niet let op de opvoed kundige waarde. Ook vroeg het raadslid welke Leidse scholen gebruik maken van de leesme thode „Nieuwe Leesvormen". Wethouder Tes selaar kon niet direct antwoord geven op de vragen maar was bereid de zaak uit te zoeken. „Ik vraag me wel af hoe het dan komt dat de woonwagenschool in al die jaren dat ze over het boekje beschikt zelf nooit iets heeft gezegd over het leesstuk „Hun Huis is de Wereld", al dus de wethouder. LEIDEN De beste musical is die musical die als een zeepbel uit elkaar spat, die een heleboel overhoop haalt maar uiteindelijk een luchtbel blijkt te zijn. Jos Brink en Frank Sanders, bekend van, ja eigenlijk de I T.V., maar ook van Tekstpierement, zelf van die opgewreven glim-jongens, hebben dan ook met 'Maskerade', gisteravond in de Schouwburg, een voortreffelijke musical ge schreven. 'Maskerade' gaat, zoals het hoort, eigenlijk over niets. Een simpel liefdesverhaal is de basis. Een fraaie verkleedpartij van Brink, waarbij hij grootvader, adelijke dame, butler en Bas de Geer speelt, dient als spektakelstuk. Henny Orri als baronesse zorgt voor de fijnzinniger toets. Frank Sanders mag zich deinend over het toneel voortbewegen. Er wordt flink gezongen, gedanst etc. En dat alles in een voor Neder landse begrippen voortreffelijk hoog tempo. Het is alleen jammer dat Brink, schrijver van 'Maskerade', zich in zijn eindeloze arrogantie niet heeft weten te beperken. Want na een goed en snel en tamelijk ingetogen begin, nadat zijn eigen verkleedpartij rustig en gaaf is be gonnen, laat hij zich toch weer verleiden tot de grote effecten, gemakkelijke gags en slordig ac teren, waarbij het lachen om zichzelf weer de kop op steekt. Bovendien zijn bijna alle woord grappen in 'Maskerade' van een werkelijk abo minabel peil. Dat is voor een musical niet zo'n ramp, maar ik moet er niet aan denken, dat al die grappen in een cabaret terecht waren geko men. En daarmee ben ik gelijk bij de kern van de zaak. Volgens mij hebben Sanders en Brink hun vorm met 'Maskerade' gevonden: de gla mour, de valse schijn, de nep-romantiek, het épater le bourgeois, al die zaken die in echt ca baret zo schrijnen, zijn in een musical op hun plaats en doen het daar goed. Sanders en Brink moeten nog maar veel musicals maken; ik hoop dat ik Tekstpierement dan niet meer hoef terug te zien. Paul van der Plank LEIDEN De Leidse carna valsvereniging de „Hutspot ten" organiseert morgen haar grootste carnavalsop tocht tot nu toe. Aan de stoet van veertien praalwar gens wordt medewerking ge geven door bands en vereni gingen uit de regio, zoals de „Brass Band" uit Warmond, de „Laurentius Harmonie" uit Voorschoten, de drum band „Tamarco" uit Leider dorp, de carnavalsvereni ging de „Rijnschuimers" uit Leiderdorp en de carnavals vereniging de „Meerpinten" uit Merenwijk. Verder wer ken nog tal van andere bands en verenigingen mee. In totaal omvat de optocht 32 projecten. De stoet gaat om een uur middags vanaf de Groe- noordhallen van start. Indivi duele groepjes of personen kunnen ook meedoen in de optocht, mits carnavalesk ver kleed. Alle deelnemers moeten zich om half een in de Groe- noordhallen melden. De route is als volgt: terrein Groenoordhallen - Willem de Zwijgerlaan - Haarlemmer trekvaart - Rijnsburgersingel - Steenstraat - Blauwpoortsbrug - Prinsessekade - Kort Rapen burg - Breestraat - Korevaer- straat - Levendaal - St Joris- steeg - Hooigracht - Pelikaan straat - Haarlemmerstraat - Turfmarkt - Beestenmarkt - Molenwerf - Rijnsburgersingel Haarlemmertrekvaart Turfmarkt - Beestenmarkt - Molenwerf - Rijnsburgersingel - Haarlèmmertrekvaart - Flo- res Ves ter laan - terrein Groe noordhallen. Vrouwenrockband Gerania De vrouwenrockband Gerania treedt zaterdag 16 febru ari op in jongerenvereniging Augustinus aan bet Ra penburg 24 in Leiden. De groep speelt hardrockmuziek en beeft in de afgelopen tijd redelijke bekendheid ver worven. Na afloop van bet optreden volgt een disco met alleen vrouwenmuziek zoals Nina Hagen, Patty Smith en vele anderen. Alle jongeren zijn welkom van af 21.00 uur. Wings of Light De Amerikaanse gospel-formatie Wings of Light treedt zondag 24 februari op in de Zuiderkerk aan de Lammen - schansweg. De tournee van dit jaar is exclusief voor Tear Fund, het internationale Evangelische Hulpfonds. Tear Fund heeft een uitgebreid sociaal hulpverlenersprogram ma; de opbrengst van het concert is bestemd voor hulp in onder meer Cambodja en Thailand. Wings of ligt brengt een muzikaal programma, dat wordt gecombineerd met een actueel thema. Het concert, waarvan de toegang gratis is, begint om 19.00 uur. De gospelgroep 'Wings'. Humanitas Humanitas krijgt in Leiden een stadsafdeling, die speciale activiteiten gaat richten op de stad Leiden. In de eerste plaats wordt gedacht aan uitbreiding van de hulp en het bezoek aan zieken, bejaarden en alleenstaanden. De vere niging zoekt meer vrijwilligers die hun aandacht en tijd willen besteden aan dit werk. Tot de oprichting van de stadsafdeling werd besloten tijdens een onlangs gehouden ledenvergadering. De gang van zaken rond het bejaarden- werk in Ooster- en Westerkwartier kwam aan de orde, e- venals het werk van de Leidse dienstencentra. Belangstel lenden kunnen informatie inwinnen bij de secretaresse van Humanitas Leiden mevr. J. v.d. Meijden Den Hol lander, Lange Mare 106, tel. 122017. Honing en stuifmeel De Leidse Imkervereniging houdt vrijdag 22 februari om 20.00 uur een bijeenkomst in restaurant Boerhaave, ingang Mariënpoelstraat Drs. J.D. Kerkvliet boudt dan een lezing met dia's over microscopisch onderzoek van boning en stuifmeel De toegang is gratis. Violist Paul Peter Spiering De violist Paul Peter Spiering is woensdag 20 februari te horen in in de Kapelzaal van het gebouw K&O aan de Oude Vest 45 te Leiden. Hij wordt begeleid door de pianist Hans Broekman. Gespeeld worden werken van Pugnani, Grieg, Brahms, Franck, Kreisler en De Falla. Het optreden van beide musici begint om 20.15 uur. Vanaf 19.45 uur tot 20.15 uur wordt een gratis kop koffie voor de bezoekers van dit concert geserveerd. Toegangsprijs 3,50 gulden. Kaarten zijn verkrijgbaar bij het bureau K&O. Telefonisch plaatskaarten reserveren is mogelijk via telefoonnummer 071-141141. Polisario De Leidse afdeling van het Polisario Komitee Neder land doet de komende weken mee aan een landelijke actie, die is gericht op de politieke situatie in de voor malige Spaanse kolonie Westelijk Sahara. Donderdag 21 februari om acht uur vindt er in het Antoniusclub- huis aan de Lange Mare een informatieve bijeenkomst plaats. Op deze bijeenkomst wordt de film Westelijk Sahara: Onafhankelijkheid of sterven" vertoond. Niko Tetteroo van het Polisariokomitee treedt als gastspre ker op. Zaterdag 23 februari wordt er een sraatcollecte in Leiden gehouden voor de 140.000 vluchtelingen uit Westelijk Sahara. Het geld is nodig voor de bouw en inrichting van ziekenhuizen, de aanschaf van medica menten, onderwijsmateriaal en voedsel. Collectanten kunnen zich opgeven onder telefoonnummer. 149437 en 170370. Bijdragen kunnen worden gestort op giro 3704961 tn.v. Aktie Polisario. Verder is gedurende de week van zaterdag 16 februari een Polisario-tentoon stelling ingericht in de Wereldwinkel, Steenstraat lb. De actie wordt landelijk gesteund door PvdA, PPR, PSP, CPN, Arjos en NOVIB. LEIDEN De stremming op de Zijl tengevolge van een aanvaring tussen een dekschuit en een beurtschip woensdagavond, is nog steeds niet opgelost Giste ren werden de bergingspo gingen gestaakt De bergers probeerden de gezonken 180 tons-dekschuit met behulp van een kraanschip van zijn lading cement te verlossen, maar dat bleek onmogelijk omdat het cement door aan raking met het water hard was geworden. Met behulp van bokken (drijvende kra nen) worden hernieuwde po gingen in het werk gesteld om het vaarwater van de Zijl weer bevaarbaar te ma ken. Door nog onbekende oorzaak raakte de dekschuit woensdag avond los van de kade en kwam dwars in het vaarwater van de Zijl te liggen. Een be urtschip dat ongeveer om kwart over zes vanaf de Kaag aan kwam varen, merkte het obstakel te laat op en voer te gen de dekschuit Honderd ij zeren damwanden, de lading van de dekschuit schoven door de plotselinge beweging van het schip in het water, waardoor het schip, door het verlies van gewicht naar bo ven 'schoot'. Het obstakel sloeg vervolgens een gat in de voor steven van het beurtschip, dat langzaam zonk. advertentie. Bezoek zaterdag 16 februari de HANDEL? IWEDSTRIJD 19 uur SPORTHAL R0EL0FARENDSVEEN Advertentie aangeboden door

Leidse Courant | 1980 | | pagina 3