^eidae <3owia/nt i Vrij |atmg^Aiiierikaanse *i j zeiaars op handen Discussie kernenergie onzinning' Andriessen vindt steun bij drie CDA-collega's Slechts 21 procent PTT-ers wil naar Noord-Nederland be.«trifeKj° IASSADA igen woont en slaapt zes en illegaal in warenhuis jden er voor Ierland in ;e Placid magistrale »d de Ne- 3»e Annie rik (rechts) listeren in >tacid naar >r. veegde neg eens I zilveren plek lee. Voor bei- een getuk- gram van Hjln en prins .ech en van ssecretaris s de Vries CRM. ADVERTENTIE rrsdijk 34. 2312 DD Leiden, postbus 11. 2300 AA. tel. 071-122244 Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur- J J Hallewas flfenn r'iVTfn fvdverten,ies <excJ- BTW) 0,52 per mm. Telefoonlies 74.69 Klachten bezorging: lel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) —'Abonnementen- /4D,«ju, jaar j i7j,70; losse nummers: 60 cent. Vrijdag 15 februari 1980, 70e jaargang no. 21581 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Francis Goya De gitarist Francis Goya om 19.25 uur op Ned. II en om 18.59 uur „Matt en Jenny". Om 20.27 uur „Stedenspel". Op Ned. I om 20.05 uur „De karnavalskrakers van Ker sten". Om 20.30 uur de „Saint" en om 21.55 uur „Puzzeluur". Om 22.25 uur laatste „Wat ge beurt er nou?". Wolhen velden Wolkenvelden en een kleine kans op regen. Weinig veran dering in temperatuur. Matige zuidenwind en aan de kust nu en dan vrij krachtig. Morgen zon: 7.53 - 17.52. Schev. hoogw.: 2.54 en 14^9. Laagw.: 11.03 en 23.18. I-eldrecord maise lopen JRDAM Twaalf leerlin- I hef Amsterdamse Spinoza gaan dit weekeinde een >n naar het wereldrecord s lopen. Zij beginnen zon- hnd vanuit de hoofdstad p tocht van 110 kilometer bal wijk, waar zij een dag ien aan te komen. Lukt ig, dan wordt het twaalf- leid in het Guiness Book of D 66 wordt derde partij DEN HAAG Als er in januari ver kiezingen voor de Tweede Kamer wa ren gehouden, zou D'66 duidelijk de derde politieke partij van Nederland zijn geworden. De Democraten zouden 24 zetels hebben behaald en de VVD (nu nog de op twee na grootste partij) 20 zetels. Het CDA zou met vijftig Kamerzetels de grootste partij zijn géworden en de PvdA had op 47 ze tels kunnen rekenen. Dit blijkt uit een in opdracht van de Avro gehouden en quête van het onderzoeksbureau Lagen dijk. Prijzen al flink omhoog DEN HAAG Ondanks de uit verkoop is het leven tussen half december en half januari een half procent duurder ge worden. Bij bijna de helft van de goederen aan de hand war- van de prijsontwikkeling wordt vastgesteld trad in janu ari een prijsstijging op. Dat was onder meer het geval door het duurder worden van benzi ne, sterke drank en medische verzorging. Kermisbedrijven: inhuldiging vervroegen DEN HAAG Na de federatie van Oranjeverenigingen hebben nu ook de kermisexploitanten premier Van Agt gevraagd om de inhuldiging van prinses Beatrix tot koningin op 30 april te vervroegen en pas niet 's middags om drie uur te laten plaats hebben. Het publiek zal in dat geval pas laat op de middag naar de ker mis komen en dat heeft een nadelig effect op de omzet. Gasprijzen huishoudens niet omhoog DEN HAAG De aard- gasprijzen voor kleinver bruikers (huishoudens) zullen dit jaar niet extra worden verhoogd. Het blijft dus bij de afgespro ken verhoging per 1 juli van drie cent, waardoor een kubieke meter 32 cent zal gaan kosten. Minister Van Aardenne (Economische Zaken) heeft gisteren in de Tweede Kamer toegezegd af te zien van verdere pogingen iets aan die prijzen te doen. Hij vertelde dat de Vereniging van Gasbedrijven hem „niet thuis" had gegeven. Onder die omstandigheid blijft de minister als enige mogelijkheid over de Wet op de Aardgasprijzen toe te passen, die hem onder meer het recht geeft in te grijpen in de contracten tussen de gasbedrijven den de Gasunie. INVAL EN ARRESTATIES' MAAR GEEN HEROINE DEIN HAAG Achttien man van de Haagse politie hebben vannacht na een anonieme tip een inval gedaan in een woning aan de Haagse Molenaarstraat, waar op dat moment negentien mensen aanwezig waren. Volgens dee tipgever zouden ze bezig zijn met de handel in heroïne. In de woning trof men echter geen spoor van heroïne aan. Deson danks werden alle aanwezigen naar het politiebureau gebracht en zaten er van morgen nog negen vast Tijdens de in val is een man onwel geworden en moest ter plaatse worden behandeld. SHINGTON/TEHE- N De Iraanse presi- t Abolhassan Bani-Sadr :ft gisteren verklaard it de vijftig Amerikaanse laars in Teheran bin- 48 uur vrij kunnen zijn is de Verenigde Staten po- tief reageren op de voor ellen van Iran. Hij zei dit j een vraaggesprek met de Juliaanse televisie. Naar in Washington verluidt ziet Iran nu af van de lange tijd geëis te uitlevering van de ex-sjah. Pre sident Carter heeft van zijn kant zich akkoord verklaard met de vorming van een internationale commissie die de beschuldigingen tegen de gewezen sjah en zijn re gime moet onderzoeken. Na de vorming van deze commissie zou den de gijzelaars in de Ameri kaanse ambassade in Teheran kunnen worden vrijgelaten, mits bepaalde hangende kwesties voor dien zijn opgelost. Een van deze kwesties schijnt te zijn dat Was hington zou moeten toegeven, dat de Verenigde Staten de sjah in 1953, nadat hij al eens als balling zijn land had moeten verlaten, weer op zijn troon hebben gezet en hem daarna zijn blijven steu nen. Voorts zouden de VS moeten ver zekeren dat zij voortaan niet meer in de binnenlandse aangelegenhe den van Iran zullen ingrijpen. Mogelijk wordt een en ander ge regeld bij geheime onderhande lingen tussen Iran en de VS in Parijs. Waarnemers wezen erop dat de Iraanse minister van bui tenlandse zaken Ghotzbadeh van daag in de Franse hoofdstad wordt verwacht. De bezetters in de Amerikaanse ambassade zijn niet gelukkig met de tekenen op vrijlating. Volgens hun leider zouden de bezettende studenten de kans lopen berecht te worden wegens de schade die zij toebrengen aan het internatio nale prestige van Iran. De Ierse Nobelprijswinnaar Sean McBride, voormalig minister van buitenlandse zaken van zijn land, wordt al enige tijd genoemd als voorzitter van de commissie die een onderzoek naar de sjah moet instel-, len. Het bijeenkomen van de com missie zou de vrijlating van de ge vangenen tot gevolg hebben. Directeur Siemens Nederland: (Van onze sociaal-economische redactie) AMSTERDAM „Zo'n brede maatschappelijke dis cussie over kernenergie is natuurlijk onzinnig. De gedachte om met de hele bevolking over zo'n inge wikkeld onderwerp te gaan praten. Hoe moeten de mensen dat begrijpen. Er is een tijd geweest dat de techneuten het in onze maatschappij te veel voor het zeggen hadden, maar nu is de balans te sterk naar de andere kant overgeslagen", aldus drs. B.Henny, hoofddirecteur van Siemens Nederland, gisteren tij dens een persbijeenkomst in Amsterdam. Henny is er zeker van dat door de late aanvang en de lange duur van de discussie, de elektriciteitsvoorzie ning in Nederland in 1985 in gevaar komt, doordat de dan beschikbare capaiciteit van de centrales, de vraag naar elektriciteit zal overtreffen. „Dan zit er niets an ders op dan distributie en krijg je Londense toestan den", aldus de Siemens topman. (Zie ook pagina economie) Voor bezuiniging van vier miljard (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In tegenstelling tot wat steeds wordt gedacht is mi nister Andriessen (Financiën) niet de enige CD A-minister in het kabinet die vasthoudt aan een forse bezuiniging van rond vier mil jard. Er zijn volgens welingelichte kringen rond het kabinet nog zeker drie CDA collega's die hem steunen. Daarnaast onderschrij ven alle WD-ministers nadrukkelijk een bezuiniging van 4 mil jard, inclusief minister Pais van onderwijs die in het verleden bij dergelijke operaties nog al eens behoorlijk dwars kon liggen. Deze verdeling van het politieke krachtenveld maakt de uitkomst van het vandaag te houden kabinetsberaad over het bezuiniging spakket bijzonder onzeker. Zowel in VVD-kringen als bij CDA-inge- wijden wil men zich niet aan speculaties wagen, maar men bevestigt dat het vandaag uiterst spannend zal worden. Premier Van Agt wil het in elk geval op een beslissing laten aankomen. Vooral de WD- ministers stellen zich als een gesloten front keihard op achter de wens van Andriessen hoe dan ook tot 4 miljard extra bezuinigingen te besluiten. De noodzaak daartoe wordt nu ook ingezien door door de drie CDA-ministers Scholten (Defensie), Van der Stee (Land bouw) en Gardeniers (CRM). Nieuwe bezettingen in El Salvador: ruim 400 gijzelaars SAN SALVADOR Linkse verzetstrijders houden El Salvador ruim 400 mensen in gijzeling. In een kennelijk gecoör dineerde actie zijn in het hele land in totaal zes ge bouwen bezet. Intussen is, terwijl de Spaanse am bassade bezet blijft, een einde gekomen aan de gijzeling in de Panamese ambassade. Gisteren liet de Amerikaanse regering weten, dat een plan voor beperkte mi litaire steun aan El Salvador wordt bestudeerd. Elen besluit hierover is nog niet genomen. Volgens een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken gaat het bij de hulp om de opleiding en uit rusting van de strijdkrachten. Tito's dood kwestie van uren of dagen BELGRADO Terwijl de Joegoslavische presi dent Tito vermoedelijk in coma ligt en het einde van diens leven nadert, heeft gisteren de Joego slavische premier Vese- lin Djuranovic zijn be zoek aan de DDR bekort en is in zijn land teruggekeerd. Vanmorgen waren er voortekenen van een snel naderend einde van de bijna 88-jarige leider. Bij de televisie kregen de presentatoren op dracht voor een stemmig kostuum te zorgen. Op de radio zijn de mu ziekprogramma's aangepast. Het filmfestival van Belgrado is gistera vond gesloten. Tito's einde zou volgens ingewijden een kwestie kun nen zijn van uren of dagen. Voor het eerst sinds het begin van Tito's ziekte spraken officële nieuwsmedia gisteren over de landsverdediging. Het weekblad van het leger zei dat „de verdediging van het land tegen een aggressor succesvol zou zijn". Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122248 en per speciale koerier wordt de krant alsnog bezorgd .iniofebruari Wk Geopend van 10-17en 19-22 uur. zaterdag en zondag 10-17 uur. toegang f 7.50 100® Trein - Toegang - biljetten bij NS-stations TMTooNsrau»G AMSTERDAM ral DONDERDAG 28 FEBRUARI Stadsgehoorzaal Leiden lansprijs 12.50 Aanvang 29.30 uur Voorverkoopadres l Gé Hofenk - Haarlemmerstraat 66 - Leiden iV .De bedrijfsrecherche heeft een 18-jarige jongen uit lorp aangehouden, die zich zes dagen achter elkaar 's a- het pand van V&D aan de Breestraat liet insluiten. De die moeilijkheden thuis had, dineerde na sluitingstijd in aurant en sliep op de beddenafdeling van het warenhuis, ilijkheden thuis ging de jongen in Den Haag op kamers maar in de Residentie kon hij niet best aarden. Dat het 'leutelstad moeilijk is een kamer te bemachtigen, moet de jongen hekend geweest zijn. De inventieve knaap be- en simpele oplossing voor zijn woonprobleem. Voor dag v verliet hij het warenhuis door de nooduitgang. Tegen stijd keerde hij echter weer terug en na zessen had hij ■1 'hotel' met ongekende mogelijkheden tot zijn beschik- e jongen heeft de gehele zondag in het pand van V&D vacht. 'soneel bemerkte wel, dat de deur van de nooduitgang op ■r stond, maar men dacht dat aan laksheid van een perso- I te wijten was. Toen de uitgang dinsdagmorgen echter >n niet afgesloten was, kreeg het personeel argwaan en Ie bedrijfsrecherche gewaarschuwd. Dinsdagavond stelde ierche met twee speurhonden een onderzoek in. De jon- e nog niet op de beddenafdeling in slaap was gevallen, nraad en liep op kousenvoeten naar de bovenste etage, andere trap daalde hij af naar de parterre, waar hij ech- een postende een rechercheur in de kraag gevat werd. (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Ruim 21 pro cent (1285 werknemers) van het personeel van de Centra le Directie van de PTT is be reid op kortere of langere termijn in de eigen of een andere functie mee te ver huizen naar Groningen en Leeuwarden. Hieronder is ruim zes procent van de werknemers die zelfs bereid is op kortere of langere ter mijn mee te verhuizen ook wanneer men men een ande re functie zal moeten aan vaarden. Bijna zeventig pro cent van de PTT-ers werk zaam bij de centrale directie is niet bereid mee te verhui zen. Het gaat daarbij om 4213 medewerkers van de centrale directie. Dit blijkt uit een enquete die door 4721 van de 6050 werkne mers bij de PTT-dienst is inge vuld. Staatssecretaris Smit- Kroes (Verkeer en Waterstaat) heeft inmiddels gisteravond op een VVD-bijeenkomst in Den Haag verklaard de resultaten van de enquete aan te vechten. Zij deed dit ondanks het feit dat de resultaten van de enqu ete worden vermeld in de ge heime nota die zijzelf onlangs Het gemeentebestuur van Den Haag heeft gisteren zijn afkeuring over de spreidingsplannen uitge sproken. Links burgemeester Schols en rechts wethouder Nyqvist. over de spreidingsplannen opernbaar" voor het PTT onderdeel aan De staatssecretaris vecht de re sultaten aan omdat ook de z.g. geclausuleerde werknemers bij de PTT aan het onderzoek deelnamen. Deze mensen zijn pas na 1 september 1976 bij de PTT in dienst gekomen. Zij de ministerraad heeft voorge legd. Daarin staat dat bij de overplaatsing er 1800 ontsla gen zullen valllen. Volgens mevrouw Smit-Kroes bestaat deze geheime nota niet „in het hebben toen een contract moe ten ondertekenen waarin staat dat men bereid is „onder de huidige omstandigheden" mee te verhuizen naar het noorden. De staatssecretaris beschouwt dit contract als bindend. (Zie verder pagina 13).

Leidse Courant | 1980 | | pagina 1