Duitse ontwerper kan Nederland met 250cc-motor een wereldkampioen schenken Parijs-Nice met gehalveerde ploegen Foreholte moeizaam langs HVS Hans Kraay moet afwachten KAPERS OP DE KUST WANT ER IS GEEN GELD Schorsingen na drie gele kaarten i Lotto en toto SPORT LEIDSE COURANT VRIJDAG 15 FEBRUARI 1980 PAGIN Weer sponsor voor Oranje DEN HAAG De sponsor- pot voor het Nederlands elf tal Is weer met honderddui zend gulden vergroot Het reclamebureau Kortekaas, dat de werving verricht, heeft overeenstemming bereikt met het kruideniersbedrijf Centra, dat twee jaar geleden ook be trokken was bij de sponsoring van het Nederlands elftal in Argentinië. PARIJS Parijs-Nice, de eerste belangrijke etappewedstrijd van het wielerseizoen, telt even als vorig jaar een ploegentijdrit: Barbizon-Ne- mours over 31 kilometer. Organisator Jean Leul- liot heeft besloten de tijden te laten doorbereke nen in het individuele klassement. Aangezien vorig jaar nogal grote verschillen ontston den in het voordeel van de ploeg van Peter Post (hoewel Joop Zoetemelk, toen nog in Franse dienst, de wedstrijd won) wilde Leulliot dit jaar meer span ning behouden. Hij werd vooral aan het denken ge zet door de overgang van Zoetemelk naar de ploeg van Post, die niet te verslaan zou zijn en Parijs-Nice voor de rest oninteressant maakt. Leulliot heeft er wat op gevonden. Hij gaat alle veertien ploegen van acht renners in tweeën hakken en de ploegentijdrit volgens klassiek model met vier renners laten rijden. Voor de start moet elke ploegleider twee groepen van vier aanwijzen. De tijden van elk viertal worden doorberekend in de individuele rangschikking. Leulliot heeft eveneens aangekondigd veel bonifica tieseconden te gaan uitdelen. Er is tijdwinst voor de etappewinnaars, voor de eersten op de bergtoppen en de snelsten in de tussensprints. Hoeveel tijd daar te winnen valt, staat nog niet vast. NIEUW VENNEP - Wat kan Jörg Möller, de Duitse pk-tovenaar, met 15 wereld titels achter zijn tuners- naam, in de nabije toe komst gaan betekenen voor de Nederlandse motorsport? „Als de juiste financiële bronnen aangeboord wor den, heel veel", luidt het antwoord van HUVOcou- reur/directeur Jan Huberts, die als eerste Nederlander ooit een Grand Prix op zijn naam schreef. Huberts, met Jaap Voskamp, oud-monteur van 50 cc-we- reldkampioen Jan de Vries, een motorsportonderneming runnend, durfde daar gisteren tijdens een door hem georga niseerde persconferentie in Nieuw Vennep ronduit voor uit te komen. „Als wij Jörg kunnen houden, hebben we in 1981 een 250 cc-machine op de weg, waarmee we wereld kampioen kunnen worden". De naam van de rijder, die men voor „we" in dient te vullen, houden we voorlopig maar op de Breezander Peter Looijesteijn, volgens Jan Hu berts de beste riider in Neder land voor die klasse. Zover is het, ondanks Huberts' aan doenlijke enthousiasme, na tuurlijk nog lang niet. Het grote geldgebrek waart ook rond in de Haarlemmermeer, waar Huberts en Voskamp hun bedrijf met de dag zien groeien. Tot nu toe, en dat is al heel wat, heeft Huberts, met finan ciële steun van een Noordhol landse en Zuidhollandse spon sor, het voor elkaar weten te krijgen, dat Möller naar Ne derland (waar hij ooit bij Kreidler-Van Veen zijn tu nersloopbaan startte), terug is gekomen om te werken aan motorfietsen. De 125 cc MBA- machines van Jan Huberts, Peter Looijesteijn en Martin van Soest heeft de Duitser, een huisvriend van Jaap Vos kamp en daarom zo gretig om naar Nederland terug te ko men, onder handen genomen. Het schaven aan de cilinders en carters leverde tot nu toe een winst van 6 pk op voor de 125 cc-machines van voor noemd drietal. Dat betekent, dat de fragiele fietsjes plots tot de wereldtop in die klasse be horen. IETS MEER Möller „De Minarelli van Angel Nieto, het afgelopen seizoen goed voor de we reldtitel en door mij per soonlijk opgebouwd, zal misschien nog iets meer kracht in het binnenste heb ben, maar dat is dan nog wel de enige machine, die er echt bovenuit steekt. Met de rest van de wereld kunnen de door mij geprepareerde Nederlandse machines con curreren. Hoever ze komen, hangt van de kwaliteit en de ervaring van de rijder af." Peter Looijesteijn en Jan Hu berts kunnen wat dat betreft hoog ingeschat worden, al zal de laatste het misschien iets te veel van de routine moeten hebben. De derde in het gelid, de kersverse vaderlandse ti telhouder in de 125 cc, de Ha genaar Martin van Soest wordt niet opgezadeld met hooggespannen verwachtin gen. Voor hem is dit seizoen bedoeld om alles te leren, wat de Grand Prix-racerij eist. En dat is veel. Op een goedlopen de machine zal dat echter nog gemakkelijker gaan. De 125 cc-machines zijn over igens -qua inhoud niet eens „uitgeperst". Möller heeft de nodige betrouwbaarheid in de blokken behouden en, behal ve een goede topsnelheid, aan veel trekkracht onderin gewerkt. Een pechseizoen voor Huberts, Looijesteijn en Van Zoest mag er niet in zit ten. Wat er momenteel ook nog fJannen rond. Zijn vorige Ita- iaanse werkgever Minarelli gaf hem echter niet de kansen om de „worldbeater" voor hem te bouwen. Möller trok zijn conclusies en vertrok. SPONSOR In Nederland, het land waar Jörg naar zijn zeggen het liefst werkt, kwam het 250cc-plan uit de kast en vooral Jan Huberts raakte dolenthousiast. Zijn zoeken naar een sponsor, die zo'n 300.000 gulden op tafel dient te leggen voor de bouw van die nieuwe fiets, heeft tot nu toe echter geen resultaat opgeleverd. En Möller staat ondertussen weer op het punt om naar Ita lië, waar hij woont, af te rei zen. Daar zal hij verder wer ken aan de ontwikkeling van de 250-er. Krukassen, carters en dergelijke dienen ontwik keld te worden. Dat gaat niet op kosten van zijn Nederland se vrienden, die daarmee ge lijk eigenaar van de in 1981 operationeel wordende fiets zouden worden. De kapers op de kust voor deze bijzondere Möller-creatie krijgen dus alle kans om hun slag te slaan. En dan heeft het plan van Jan Huberts om in 1981 alsnog financiële voor waarden te scheppen voor het verwerven van de 250-er, weinig zin meer. De nobele inspanningen van Huberts beloven veel goeds voor de wegracesport, die in het verleden buiten de 50 cc en 500 cc internationaal nooit veel betekend heeft. Zoals zo vaak echter, dient er met geld over de brug gekomen te wor den. En dat lijkt wel eens weinig voorradig in ons land- niet inzit, is de bouw van een de 250 cc Morbidelli, waarmee je. De eerste sponsor, die staat door Möller getekende 250 cc- Graziano Rossi het afgelopen te dringen, moet nog altijd ge- machine in Nederlandse li- seizoen een drietal g.p's won, vonden worden, censie. Möller, de bouwer vah loopt al een tijdje met die JOHN VOLKERS Knetemann snelste NICE - Genie Knetemann heeft gisteren in Nice de pr<| van de Ronde van de Middellandse Zee op zijn naan bracht De ouverture bestond uit een rit over 5 kilometer tegen het loge. Knetemann legde de afstand af in 6 minuten en 14,6 den en was 1,7 seconde sneller dan de Belg Vandenbrouck< de dag ervoor de Grote Prijs van Antibes had gewonnen, Raas eindigde als derde, Jos Lammertink, debuterend bij d| roepsrenners, werd vierde, Aad van den Hoek vijfde, I Lubberding zevende en Joop Zoetemelk achtste op tien den. Damesselectie volleybal DEN HAAG De volgende negentien speelsters zijn u] nodigd voor de selectie van het Nederlands dames vol balteam. Uit deze selectie zal later het nationale team t den samengesteld. De geselecteerde dames zijn: Linda Benne, Margie Colder! Miijam Mensink, Stofke van Strien, Riet Wubs (allen Dynai Geke Dijk, Caroline Keulen, Martje de Vries, Ingrid Pien Josefine Wortelboer (allen DVC); Joke Bakkenes, Irene K der (beiden Corbulo); Eline Braaksma, Els Mulder-Krums (S! Carla Manschot, Saskia Otten-Manschot (Longa '59); Irene ser (AMVJ), Monique Remmen (VCH), Jacqueline Schin (Orion). Coach blijft Johan van der Haar, geassisteerd door Hans Wijnen, die de training van de selectie op zich zal nemen. DEN HAAG Zeven spelers uit het betaalde voetbal, drie gele kaarten in totaal ontvingen, zijn geschorst twee tot vier wedstrijden. J. Snippe van SC Amersfoort staat vier wedstrijden buiten Hij maakte drie zware overtredingen en bleek in het bezit een verre van vlekkeloos strafblad. De tuchtcommissie va KNVB legde hem bovendien een boete op van 100,-. De overige straffen: J. Heezen (Vitesse) drie wedstrijden onv waardelijk en een boete van 150,-; B. van Marwijk (M twee wedstrijden onvoorwaardelijk en een boete van 200, Vermeulen (Roda JC) twee wedstrijden onvoorwaardelijk een boete van 200,-; D. Lodeweges (Go Ahead Eagles) t wedstrijden onvoorwaardelijk en een boete van 150,- Koenders (De Graafschap) twee wedstrijden onvoorwaard en een boete van 250,-; J. Gulpen (MVV-jeugd) drie weds den onvoorwaardelijk. DEN HAAGDe uitsla gen van de lotto, toto en toto-gelijk zijn: lotto, nummer zes van zondag 10 februari: in totaal 22.784 prijzen; prijzenbedrag: f 1.716.060,50; inleg: f 3.612,758,-; le prijs: geen winnaars. 2e Prijs: vijf winnaars, die elk bruto 58.346,- ontvangen. ,3e prijs: 96 winnaars, die elk bruto 3.932,60 ont vangen. 4e prijs: 5.132 winnaars, die elk bruto 90,20 ont vangen. 5e prijs: 17.551 winnaars, die elk bruto 26,30 ont vangen. Jackpot voor week zeven: 120.124,22. Toto-normaal, nummer zes: in totaal 26.135 prijzen; prijzenbedrag: 289.615,84; 536.315,-. le prijs: 2.528 winnaars, die elk 71,70 ontvangen. 2e prijs: 23.607 winnaars, die elk 4,50 ontvangen. 3e prijs wordt niet uitge keerd vanwege het te hoge aantal winnaars. inleg: Toto-gelijk, nummer zes: in totaal 1.112 prijzen; prij zenbedrag: 32.335,77; in leg: 60.941,-. le prijs: geen winnaars. 2e prijs: geen winnaars. 3e prijs: 19 winnaars, die elk 454,- ontvangen. 4e prijs: 531 winnaars, die elk 20,30 ontvangen. 5e prijs: 562 winnaars, die elk f 16,60 ontvangen. Jackpot voor week zeven: 3.560,96. Beslissing valt pas in verlenging Hans Kraay wacht in spanning op de uitslag van een nieuw cardiogram. (Van onze sportredactie) ALKMAAR - Het staat, ondanks andersluidende berichten, nog niet vast, dat Hans Kraay met ingang van dit weekein de de technisch verantwoorlijke oefenmees ter van Sparta zal zijn. Sparta en Kraay zijn weliswaar helemaal rond maar van medische zijde zijn er nog bezwaren. Gisteren heeft Kraay opnieuw een bezoek gebracht aan een Rot terdamse cardioloog. Daarbij kwam vast te staan, dat het op dit moment nog niet verantwoord is om Kraay helemaal gezond te verklaren, waardoor nog onduidelijk is of hij al dan niet met zijn werkzaamheden bij Sparta kan beginnen Kraay: „Conditioneel ben ik fit. Er is echter een lichte afwijking aan het hart geconstateerd. De enige vraag is nu of die afwijking er al lang is of niet. Zo ja, dan behoef ik me geen zorgen te ma ken. Indien het echter iets van recente datum is, dan verandert de zaak. Er is nu opnieuw een cardiogram gemaakt." Zolang het resultaat van dat cardiogram niet bekend is, zal Kraay nog niet aan het werk kunnen gaan. (Van onze handbalmedewer- ker) LEIDEN De dames van Plantenhoek/Foreholte be haalden in de goed bezette sporthal De Fluit te Leid- schendam na verlenging een 10-12-overwinning op het Stompwijkse HVS. Door dit resultaat heeft de Voorhoutse formatie zich geplaatst voor de achtste finales van de Ne derlandse handbalbeker. De verlenging was nodig omdat de reguliere speeltijd was af gesloten met een 10-10 gelijke stand. Foreholte heeft de zege beslist niet cadeau gekregen, daar voor bood HVS de volle speel tijd te geducht tegenstand. Het heeft er overigens zelfs lange tijd naar uitgezien dat het ge durfd spelende HVS aan het langste eind zou trekken. Op de beslissende momenten kwam de ploeg van trainer- coach Jan Mackaay echter net een beetje routine tekort om het karwei definitief af te maken. Het was jammer dat de bond voor dit toch altijd emotioneel geladen streekduel niet gezorgd had voor een ca pabele leiding. Nu werd door het zwakke optreden van de vrouwelijke arbiters (om mis verstanden te voorkomen, er zijn ook uitstekend* fluitende vrouwelijke scheidsrechters, red.) de wedstrijd onnodig grimmig. HVS opende via een door Ma rijke Luiten goed genomen strafworp de score, 1-0. Han- nie Boskamp, in dit duel weer ouderwets op dreef, antwoord de voor Foreholte met twee treffers op rij. Toen even later Nel Geerlings een strafworp verzilverde (Karin Zonneveld werd bij een doelpoging on deruit gehaald) leek voor de Voorhoutsen een probleemloze wedstrijd in het verschiet. HVS kwam echter sterk terug. De Stompwijksen hadden daarbij wel de pech dat het Voorhoutse houtwerk een aan tal zekere HVS-doelpunten in de weg stond. Nu kon HVS bij rust „slechts" terugkomen tot Een aanval van HSV wordt besloten met een stijlvol schot op het doel van Foreholte. 5-6. Na de veldwisseling trok HVS het spel naar zich toe. Met attractief aanvalsspel werd Forelholte in de proble men gebracht. Vooral Leny van de Bosch vormde een voortdurend gevaar voor de Voorhoutse defensie. Via de tussenstanden 6-6, 7-7 en 9-7 drukte HVS met nog zo'n vijf minuten te gaan door naar een 10-8-voorsprong. De Stomp wijksen vergaten op dat mo ment echter het hoofd koel te houden. In plaats van de wed strijd rustig uit te spelen trachtte men een nog beter re sultaat te forceren. En zoiets is tegen een geroutineerde ploeg als Foreholte uiterst fataal. Knap kwam Foreholte door twee treffers van Nel Geer lings (vooral de laatste was van grote klasse) op de valreep langszij, 10-10. Met nog dertig seconden te gaan kreeg HVS de kans de wedstrijd toch nog in haar voordeel te beslissen, doch tot ontzetting van de Stompwijkse supporters faalde Ank van de Bosch vanaf de zeven-meterlijn. Het bleef der halve 10-10. In de verlenging toonde Foreholte haar ware klasse door het toch wel iets aangeslagen HVS bekwaam naar een 10-12-eindstand te spelen. De doelpunten van Foreholte kwamen op naam van: Hannie Boskamp 6x, Nel Geerlings 4x, Marian Mens en Leny van Beek; voor HVS scoorden: Leny van de Bosch 4x, Marij ke van de Bosch 2x, Ank van de Bosch 2x, Marijke Luiten en Sjanie Waayer. OASE In de tweede landelijke beker ronde komt OASE aanstaande zaterdagavond (19.00 uur, sporthal de Tweesprong te Roelofarendsveen) uit tegen meervoudig Nederlands kam pioen Hellas. Dat de Haagse dames niets aan het toeval overlaten, moge blijken uit het feit dat de wedstrijd van afge lopen zondag tussen OASE en MMO door de Haagse clublei ding op video is vastgelegd. Helemaal kansloos is OASE niet, bij Hellas rommelt het namelijk de laatste weken be hoorlijk. Naar verluidt heeft trainer Jan Alma deze week de ploeg verlaten. BOB op derd plaats BOEDAPEST - In groei van de kwartfinales van toernooi om de Europese ketbalbeker voor landsk pioenen dames heeft M Pernik gisteravond in Bo pest gewonnen van BSE dapest. De Bulgaarsen wonnen 7857 na een ruststand 3533. In deze groep ook BOB uit Oud-Beijerlan De stand in de kwartfin groep A is: 1. Minor Pei 10 punten, 413—335; 2. Boedapest, 7-, 367- 3. BOB Oud-Beijerland, 354414; 4. Clermont-i rand, 6-, 360—388. Hongarije beste tafeltennisteam KLADNO Voor de vi maal heeft het Honga tafeltennisteam de Euro superliga gewonnen. De Hongaren, die ir^Duis in 1977 het Europees lan kampioenschap verover wonnen in Kladno de laatste competitieweds met 52 van Tsjecho-Slow je. Door dit resultaat we de Hongaren onbereikbaar Ook dat nog, Sepp Maier MUNCHEN - Sepp Maler 35-jarige voormalige doeli van Bayern München en Westduitse elftal, is door rechtbank van München boete opgelegd van Mark, ongeveer 16.000 gull Maier, die 95 maal uitkv voor West-Duitsland, schuldig bevonden aan veroorzaken van een auto geval. De verwondingen hij daarbij opliep, noo| Maier voortijdig zijn carl te beëindigen.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 18