'innie Borckink: „Ik kon mijn ogen niet eloven toen ik het scorebord zag" Vervroegd carnaval in de acherhoek h Garritsen: Dit is haar revanche Mysterieuze krachten ook op de ijspiste 5rt r>r> LEIDSE COURANT VRIJDAG 15 FEBRUARI 1980 PAGINA 17 GT..* PLACID - "Dat me een carnavals in de Achterhoek - |en". Annie Borc- l, die volkomen ver end in Lake Placid eerste Olympische atsgoud voor haar ning nam, zag het helemaal zitten, luwens. zo lang zul- ze zeker niet wach- Heel Eibergen zit 75 lvon<* ac^ter de bor- sn ik zou zelf nu ook liefst een feestje en bouwen." in haar stoutste dromen Ie 28-jarige Eibergse niet •n gouden medaille dur- hopen. „Toen ik hier idag begon te trainen, iet als een trein. Dat is dacht ik bij mezelf, dat een goede klassering rsi m ma en. Maar de ge- n p[te aan een medaille fcn bij mij niet op. Met een s bij de eerste acht zou ik vreden zijn geweest." vlammetje van hoop ging nnie Borckink, die in een ieeghuis te Groenlo leer- ziekenverzorgster is, den toen Ria Visser het i derde rit presteerde om ldkampioene Natalja Pe- jeva te verslaan en met tijd van 2.12.35 meteen de top van het klasse- op te rukken. „Dat was buitengewoon voordeel mij. Niet omdat ik nu ig-irichttijd had hoor. Ik 197 te echter wel op slag mijn 197 wen kwijt, want ik was 197 an overtuigd, dat Rïa niet 197 van een gouden medail- 197 )n worden afgehouden." 197 schema, waarop de kleine 197atsster uit de Achterhoek 197 rok, was dan ook niet op 197 rp gesteld. In overleg met 197 ter-coach Ab Krook was als richttijd genomen, ik dacht: 2.12 red ik En of er gefeest werd in Ei bergen, de woonplaats van Annie Borckink. Vader, moe der, broers en zusje barstten in spontaan gejuich uit toen het goud zeker was. Waar ze zo gauw vandaan kwamen, wist niemand maar moeder Borckink had wel plotseling een bos bloemen in haar handen. toch niet. Dan ga ik er altijd het liefst iets boven zitten." Na 400 meter was Annie Borckink ruim viertiende se conde langzamer dan Ria Vis ser, die voor haar doen bui tengewoon snel was vertrok ken. Na 700 meter was het verschil met de Nederlands kampioene zelfs tot zeven tiende seconde opgelopen. „Maar Ab hield een vinger naar beneden en dat beteken de dus, dat ik een seconde on der mijn schema zat. En toen ik mijn laatste ronde was in gegaan, schreeuwde hij mij toe, dat ik de tweede beste tijd had. Even doorgaan, flitste er toen door mij heen, misschien word ik dan wel tweede. Toen ik op het scorebord keek, kon ik mijn ogen dan ook niet ge loven. Ik dacht eerst dat de electronische tijdwaarneming was uitgevallen. Trouwens, het dringt ook nu nog nauwe lijks tot mij door, dat ik de gouden medaille heb gewon nen." Annie Borckink is aan haar laatste schaatsseizoen bezig. „Ik heb wel vaker aan stop pen gedacht, maar beleef zo veel plezier aan deze sport, dat het er elke keer niet van kwam. Maar nu is het to langzamerhand toch wel letjes geweest. Wat formi dabel dan, dat ik mijn car rière met goud kan afslui ten. Wie had dat ooit kun nen dromen?" De enige, die zoveel geloof had in de capaciteiten van de Eibergse, dat hij zelfs een eer ste plaats bij de Olympische Winterspelen niet tot de on mogelijkheden rekende, is Ab Garritsen, de persoonlijke trainer en vriènd van Annie Borckink. Aan de vooravond van het nationaal kampioen schap in Den Haag, dat voor de Achterhoekse schaatsster in een tweede plaats resul teerde, zei hij nog: „Lake Pla cid moet voor Annie het hoogtepunt van dit seizoen worden. Daar moet zij het he lemaal kunnen maken". Ab Garritsen was de afgelopen jaren steeds aan de zijde van Annie Borckink te vinden, vooral om haar moed in te praten en mentaal op te la den. Dat was ook wel nodig, want de Olympische kampioene bleven weinig tegenslagen be spaard. In 1972 werden de Spelen in Innsbruck voor haar mede een grote misluk king (zij eindigde er op de 1500 meter als twaalfde), om dat coach Gerard Maarse haar verbood om met Garritsen in contact te treden. In 1978 be landde zij in Oost-Berlijn in een ziekenhuis, omdat zij bij de wedstrijden om de Dyna mo Cup plotseling door een blindedarmontsteking werd getroffen. Het seizoen werd een fiasco en Annie Borckink dacht aari stoppen. „Ik stap maar op het wielrennen over", zei ze. Maar Garritsen praatte haar dat uit het hoofd omdat de Spelen van Lake Placid in aantocht waren. Het Olympisch seizoen leek voor de Eibergse, die inmid dels haar beroep van modi- nette in een confectiebedrijf even over de Duitse grens had opgegeven en zich in de rol van leerling-ziekenver- zorgster veel prettiger voel de, echter weer weinig goeds te bieden. In mei scheurde zij tijdens een on schuldig partijtje handbal in Vaassen haar enkelban den, waardoor haar trai ningsprogramma voor de zomermaanden volledig in de knoop raakte. En toen die blessure eindelijk goed deels was verdwenen, werd Annie Borckink door een nieuwe tegenslag getroffen. In november, tijdens een trai ningskamp in Inzeil, maakte zij zo'n smak tegen het ijs, dat een slijmbeursontsteking in de knie het gevolg was. „Meer dan een maand lang heb ik daar erg veel last van gehad. Nog voor de Nederlandse kampioenschappen van begin januari had ik een spuitje no dig om van de pijn te worden verlost. Maar daarna is het gelukkig steeds beter gegaan en hier in Amerika heb ik dan ook geen centje pijn ge voeld." Het verhaal over de recente tegenslagen voor Annie Borc kink is daarmee nog niet compleet, want ook een chro nische verkoudheid maakt haar het schaatsleven moei lijk. De landenwedstrijd Ne- derland-Noorwegen moest zij er zelfs voor laten schieten. „Verkouden ben ik trouwens nog altijd", aldus de Eibergse, die dat met een hese keelk lank ook duidelijk liet horen. Enkelbanden, slijmbeurs, ver koudheid, het kan Annie Borckink allemaal niet meer deren. De gouden Olympische medaille die haar gisteravond in Lake Placid werd omge hangen, deed niet alleen alle kwalen vergeten, maar bete kent voor de bescheiden Ach terhoekse tevens, dat acht jaar De spanning ontlaad! zich. Tranen van inspanning ook van vreugde stroomden over het gezicht von Annie Borc kink toen zij na haar formi dabele rit door trainer Ab Krook werd opgevangen. topschaatsen met alle opoffe ringen die dat met zich mee heeft gebracht, ruimschoots de moeite waard is geweest Het enige waar zij ten slotte nog een beetje om treurde, was het feit, dat Ab Garritsen haar grote triomf niet per soonlijk kon meemaken. Maar met een telefoontje naar de Achterhoek kon die „pijn" snel worden weggewerkt STEVEN TEN VEEN fRIVETRAINER VAN OL YMPISCH l MPIOENE HUILDE ALS EEN KIND ;M Twee uur voor de „gou- rit" van het Eibergse schaatsta- Annie Borckink rende haar pri- er Ab Garritsen met zijn d door de bossen van de Lochem- Berg. De trouwe metgezel van de aatscoach keek met grote ogen ir zijn baas. Het beest bad het t meer van ellende en voelde dat iets mis was. Garritsen rende nkr de bossen en riep steeds: ons, brons, brons". Het was de '1 se manier om de spanning te bre- i en zich af te reageren, voordat naar de televisie-uitzending uit .'7fce Placid zou gaan kijken. De id rende blaffend achter hem aan. i^imaal thuisgekomen, ging hij op de rand i de stoel zitten en verliet deze pas, nadat '7 ervan overtuigd was, dat zijn pupil de iden medaille had veroverd. Ab Garritsen '7 1de als een kind. Dolblij en mentaal uitge- keek hij met betraande ogen naar de her- '7 ingen, die presentator Ruud ter Weide van dio Sport enkele malen liet zien. Middags was ik met mijn gedachten bij nie. Ik wist wat ze kon. Ik had op een vijf- 17 plaats gerekend en misschien op brons, ir dat het goud zou worden had ik nooit -j ven dromen", zei de Lochemer. ast Ab Garritsen zat de plaatselijke huis- ts dr. Stuurman, die over de autoradio had toord dat Annie Borckink op weg was ar het Olympisch goud. Dr. Stuurman 'urde zijn auto onmiddellijk de Noorder- 'ek op om te kijken hoe zijn „schaats end" deze moeilijke momenten zou ver- irken. „Ik was blij dat dr. Stuurman er want ik had het erg benauwd. Annie Bg door en mijn hart stond stil", zei Ab Tritsen nadat hij weer tot zichzelf was ge- toen. (kroning 5 gouden medaille van de leerling-ver- ttgster uit het ziekenhuis in Groenlo ^een bekroning op het werk van de Lo- ie schaatstrainer, die al vanaf de vo- Olympische Winterspelen in In- ick een „miskend talent" was. Garrit- en Borckink vormden een sportief duo jiet succes werd niet altijd op even cor- wijze beloond. Iedereen herinnert zich nog de lasterpraat vóór, tijdens en na de Winterspelen in Innsbruck. Het tweetal trok zich er ogenschijnlijk niets van aan. Mentaal had deze lasterpraat wèl zijn spo ren achtergelaten. Garritsen en Borckink loerden op revanche in Lake Placid. „Annie is een vechtersbaas. Het is een meisje met karakter", zei Ab Garritsen gistermid dag. „Ik weet ook waarom zij in Lake Placid zo ongelooflijk hard is gegaan. KNSB-coach Ab Krook, met wie ik een goede relatie heb, heeft Annie in Davos mentaal geprikkeld. Hij heeft het zelf niet geweten, maar ik wel". „Bij de selectiewedstrijden in Davos reed An nie Borckink 2.11.35 op de 1500 meter. Dat was een verschrikkelijk goede tijd. Krook zei na deze prestatie, dat Ria Visser sneller zou zijn geweest als ze ook op de 1500 meter zou zijn gestart. Annie was daar erg boos over en in de week voor de Olympische Winterspe len, tijdens het trainingskamp in Deventer, heeft zij veelvuldig over deze opmerking met mij gesproken. Ik voelde toen dat Annie in Lake Placid revanche wilde nemen. Dat haar revanche zó zou uitpakken had ik niet dur ven dromen". „In de laatste training heb ik haar kunnen overtuigen van haar grote kracht. Tussen de 600 en 1200 meter is Annie beresterk. Ik moest haar bijbrengen dat ze tussen de 800 en 1200 meter het ritme moest verplaatsen. We hebben daar veel op getraind en niet zonder succes". „Toen ik op de televisie zag dat Annie het tempo ging verhogen, wist ik dat het niet meer fout kon gaan. Bij het ingaan van de laatste ronde zag ik de hand van Ab Krook" omlaag wijzen. Annie heeft zich op dat mo ment gerealiseerd dat ze revanche kon ne men op Krook en Ria Visser. Haar slagen werden fanatieker en in de bochttechniek verslapte ze niet. Dat het een. medaille zou worden stond voor mij vast, maar dat het een gouden zou zijn was ondenkbaar. Fantas tisch!" zei Garritsen met tranen in de ogen, terwijl zijn hond vol medelijden zijn baas aankeek. „Begrijp me goed, het is geen grootspraak, ik' durf nu te stellen dat de gouden en zilveren medaille van Annie en Ria nog meer succes sen zullen opleveren. Annie is sterk op de 1000 meter, hoewel er op deze afstand veel meer concurrentie is. Ria Visser kan wel eens gouden-medaillewinnares worden op de 3000 meter. Dat zou erg mooi zijn want het Neder landse damesschaatsen kan wel een nieuwe impuls gebruiken." WIL VAN DER PLAS LAKE PLACID Zelfs de kleinste schaatsploeg, die Nederland naar de Olym pische Winterspelen in Lake Placid zou sturen, leek nog te groot. Want wat viel er na de afgang van de dames tijdens de WK in Ha- mar en het debacle van de heren bij de EK in Trond- heim eigenlijk nog aan po sitiefs te verwachten? Maar al die sombere en kritische beschouwingen zijn, al thans wat de dames betreft, volkomen voor schut gezet. Gisteren werd in Lake Pla cid het schaatsprogramma geopend met de 1500 meter en wat gebeurde: Annie Borckink won de gouden medaille en Ria Visser voegde er nog het zilver aan toe. Een piepklein bronzen plakje leek voor Oranje vooraf al een succes, zodat het nu al voor Nederland ei genlijk niet meer mis kan gaan. Natuurlijk vroeg iedereen zich af hoe het in vredesnaam mogelijk was, dat de beide Nederlandse schaatssters voor zo'n daverende verrassing konden zorgen. Trainer Ab Krook daarover: „De resulta ten in Hamar waren natuur lijk slecht, maar op alle ande re plaatsen waar wij hebben gereden, werd goed gepres teerd. Dat wereldkampioen schap gaf dan ook niet de juis te afspiegeling van de ware kracht van onze meisjes." Maar zelfs als Hamar toevallig een off-day is geweest, wie had dan nog aan zilver of laat staan goud in Lake Placid durven denken. „Dat is nu toevallig het grote geheim, dat wij lekker niet vertellen", aldus Ria Visser, die na afloop de show stal met haar perfec te beheersing van de Engelse taal en haar gevatte uitspra ken. Maar ook de met haar tweede plaats overgelukkige 18-jarige schaatsster uit Oud- Beyerland moest een serieus antwoord op deze vraag schuldig blijven. Het waren tijdens de sneeuwbuien van gisterochtend in Lake Placid de mysterieuze krachten in de sport, die op de Olympische ijspiste toesloegen. VAN FAILLISSEMENT NAAR GOUD EN ZILVER Ook in huize Visser in Oud-Beijerland stond de tv aan en de vreugde was er - hoewel hei melijk op goud was gerekend - niet minder om toen het glanzend zilver bleek te zijn. Oma Visser (links boven) kan het nog nauwelijks geloven maar trainer Rian de Roon (naast haar met voor zich zijn echtgenote), moeder en vader Visser en op de voorgrond Mirjam de Roon (zus van de trainer) en Woutrina, zusje van zilveren Ria, tonen hun blijdschap onver bloemd. En daar moest op gedronken worden. Grootspraak Beth Heiden, die al in de eerste rit tegen de Canadese Sylvia Bur ka moest rijden, leek een van de allergroot ste favorietes, want had trainster Diane Holum de avond ervoor niet gezegd, dat de kleine maar uiterst dynamische zus van Eric Heiden goed voor drie gou den medailles moest zijn. Het bleek echter groot spraak van de Amerikaanse trainster. Niet alleen omdat Diane Holum al voor een te leurstelling vreesde. „De hele snit is er dit seizoen bij Beth al een beetje uit en d,at heeft zich vandaag voortge zet", stelde zij dan ook vast. De eerste die er in slaagde de tijd van Beth Heiden te ver beteren, was Ria Visser, die in haar rit tegen de wereldkam pioene Natalja Petroesje va op de eerste driehonderd meter al verrassend dicht in de buurt van de Russin bleef. „Zo'n snelle opening had ik het hele seizoen nog niet ge had", aldus de Nederlandse kampioene, „maar dat ik er in slaagde Petroesjeva te ver slaan, verbaasde mij nog het meest." Met een persoonlijk record van 2.12.35 (haar beste tijd was 2.12.53) stelde de Neder landse kampioene haar kandi datuur voor de gouden me daille, maar er moesten nog heel wat concurrentes volgen. Zoals Björn Eva Jensen, die direct na Visser tegen de Amerikaanse Sarah Docter reed. Maar de blonde Noorse redde het net niet: 2.12.59. In de vijfde rit zorgde An nie Borckink echter voor de grote sensatie. Haar be roemde tegenstandster Tat- jana Barabasj-Averina kon nog geen ronde lang het tempo van de Nederlandse, die geen moment verslapte, volgen. Na zevenhonderd meter zag het er echter nog lang niet naar uit, dat de 28- jarige schaatsster uit Eiber gen een greep naar het goud zou doen. Twee uiterst snel le slotronden maakten het onwaarschijnlijke echter mogelijk. Op 2.10.95 bleven de klokken steken. Goed voor een nieuw Olympisch record, maar tevens voor een nieuwe Nederlandse toptijd. Het feest leek voor Oranje compleet te worden, maar er was nog even voorzichtigheid geboden, omdat er van de zes tien ritten nog maar vijf wa ren afgewerkt. Sylvia Filipp- son, de hoop van de Zweden, redde het echter niet. Vera Brindzej werkte de teleurstel ling in het Russische kamp niet weg (Petroesjeva was met haar achtste piaats de beste) en ook Andrea Mitscherlich, die vier iaar geleden in In nsbruck net zilver op de 3 kilometer won, kon niet voor een verrassing zorgen. Het dichtst kwam haar landgenote Sabine Becker nog in de buurt. Haar 2.12.38 was ang stig voor Ria Visser, maar reikte uiteindelijk niet verder dan het brons. In het spoor van de Oostduitse leek Sijtje vón der Lende aanvankelijk aardig mee te glijden, maar de Friezin kon het tempo niet volgen en werd met haar tijd van 2.16.05 vijftiende. Maar dat kon in Lake Placid de pret natuurlijk niet druk ken. Het Nederlandse schaat sen, waarvan na Hamar en Trondheim het faillissement zo langzamerhand leek te kunnen worden aangevraagd, heeft dank zij het goud van Annie Borckink en het zilver van Ria Visser een geweldige stimulans gekregen. En nu maar hopen, dat de heren het goede voorbeeld volgen. STEVEN TEN VEEN Medailles LAKE PLACID Op de eerste echte dag van de Olympische winterspelen werden gisteren deze me dailles uitgereikt Afdaling heren: Goud: Leonhard Stock (Oos); Zilver: Peter Wirn- sberger (Oos); Brons: Steve Podborski (Can). 30 km langlauf heren: Goud: Nikolai Zimjatov (Sov); Zilver Vasili Rots- iev (Sov); Brons: Ivan Le- banov (Bul). 1500 meter dames: Goud: Annie Borckink (Ned); Zilver: Ria Visser (Ned); Brons: Sabine Be cker (DDR) Radio en tv Vandaag, vrijdag 15 febru ari, zendt de radio flitsen uit van de 500 m. dames en heren tussen 16.25 en 19 uur. Op het scherm wordt via Nederland 1 van 16.25- 18.45 uur uitgezonden de ijshockeywedstrijd Tsj. SlowakijeVer. Staten, de 500 m. schaatsen dames en heren en de eerste en tweede run tweemansbob sleeën. In de late avond, van 23.45-00.15 uur volgen hoogtepunten uit het mid dagprogramma en infor matie over het Nederlands ijshockeyteam. Zaterdag 16 februari: Op de radio van 08.15- 08.20 uur Olympisch jour naal; tussen 16.25 en 19.30 uur flitsen schaatsen 5000 m. heren en tussen 22.25 en 01.00 uur flitsen ijshoc keywedstrijd Nederland- Japan. Op tv Nederland 2: 16.25- 18.25 uur derde en vierde run tweemansbobsleeën en 5000 m. schaatsen he ren. Op Nederland 1 van 18.25-18.59 uur vervolg schaatsen en bobsleeën; van 21.55-22.25 uur hoog tepunten uit de middaguit zending en interviews m.b.t. 5000 m. schaatsen. Van 22.25-01.00 uur recht streekse reportage Neder land—Japan ijshockey met in de pauze journaal.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 17