chmidt verwijt Carter ebrek aan openheid 4 'lachelet waarschijnlijk vermoord door ontvoerders Moro Thatcher 'oept zoon )p matje Europees Parlement blijft voorlopig in Straatsburg 'OENEMEND ONBEREKENBAAR" Geen akkoord tusen Gromyko en Gandhi Jeger bestormt koor arbeiders gezette fabriek v!i Turkse stad Economische vooruitzichten EG niet best Poolse premier bijna op zijspoor Britse gouverneur verbiedt verkiezingsbijeenkomsten ENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 15 FEBRUARI 1980 PAGINA 15 vooifn onze correspondent Piet Tummers) ledef" man en vrouw- die dinsdag [ce Uttorio Bachelet in een universiteitsge- n Rome hebben doodgeschoten, zijn jnlijk ook betrokken geweest bij de ng van Aldo Moro op 16 maart 1978. oedelijke daders zijn de 34-jarige Ma- •tti en de 31-jarige Barbara Balzarani. Zij worden verder ook verdacht van de moord aanslag, die in januari werd gepleegd op drie politie-agenten in Milaan. Moretti geldt als een der Rode Brigadisten van het eerste uur en oprichter van de Romeinse tak van deze terreurorganisatie. Gevlucht uit Milaan, waar de grond hem te heet onder de voeten was gewor den, heeft hij enkele jaren onder een vake naam gewoond in de Via Gradoli in Rome, dicht bij het woonhuis van Aldo Moro. Van hieruit heeft hij vermoedelijk een nauwkeurige studie gemaakt van het doen en laten van de politicus en zijn be wakers. Toen de buurt kort na Moro's ontvoering werd uitgekamd door de politie, werd Moretti's flat in de Via Gradoli overgeslagen, omdat er nie mand thuis was. Enkele weken later verschafte de worf brandweer zich toegang tot de flat, nadat de bene denburen hadden geklaagd over een lekkende waterleidingbuis. De flat bleek toen een arsenaal aan wapens en ander belastend materiaal te be vatten. Moretti was echter verdwenen. Barbara Balzarani, oud-ambtenares van de ge meente Rome, staat eveneens bekend als een ge vaarlijke Rode Brigadiste. Zij is de gescheiden echtgenote van de drukker Antonio Marini, die in voorarrest zit. In zijn drukkerii werden vlug schriften en communiqué's van de Brigate Rosse vervaardigd. Onder zeer grote belangstelling en in aanwezig heid van 's lands hoogste politici van alle partijen, heeft donderdagmorgen de uitvaartdienst voor prof. Bachelet plaats gehad. Schmidt 'an onze correspondent Ami van Vree) r- Bondskanselier Helmut t heeft deze week in een welijke toespraak voor de van de SPD in de Bondsdag i kritiek geuit op de Ameri- president Carter, zo is gis- S Bonn uitgelekt. Schmidt t Carter vooral in gebreke [en ten aanzien van infor- a*en overleg vooraf met de bondgenoten, waardoor diens politiek „toenemend onbereken baar" zou zijn geworden. De nala tigheid van Carter maakt het de NAVO-bondgenoten steeds moeilij ker het beleid van Washington in te schatten. De bondskanselier, die begin maart voor een onderhoud met Carter naar Washington reist, sprak zich tegen over zijn partijgenoten uit voor een hechtere samenwerking van de Westeuropese landen. Schmidt zou ook het vermoeden hebben geuit dat Carter bij zijn activiteiten in de eer ste plaats aan zijn herverkiezing als president in het najaar denkt. In de SPD-fractie is men ernstig ont stemd en geïrriteerd over het feit dat de vertrouwelijke mededeling van de bondskanselier in de openbaarheid zijn gekomen. De oppositie heeft naar aanleiding van deze onthullingen geëist, dat er op korte termijn in het parlement een debat over de West- duitse buitenlandse politiek zal wor den gehouden. Op dezelfde fractie vergadering van de SPD zou de plaatsvervangend voorzitter van de sociaal-democraten, Hans Jiirgen Wischniewski, de strategie van de Bondsrepubliek voor de komende tijd hebben samengevat in de zin: „We moeten deze zomer proberen te over winteren". Ook kanselierskandidaat Strauss (CSU/CDU) heeft gisteren in een in terview kritiek geuit op de Ameri kaanse president en hem verweten belangrijke beslissingen niet vooraf met de Atlantische bondgenoten te overleggen. Daardoor is volgens Straus Carters politiek „ronduit aan moedigend voor de Sovjetunie". 'fKARA In de Turkse havenstad Izmir hebben le- en politie, gebruikmakend van pantservoertuigen, m eren een door linkse arbeiders bezette textielfa- Ik bestormd en de bezetters van het fabrieksterrein wijderd. Ook is er een groot aantal arrestaties ver- \t. V J je bestorming waren ongeveer 10.000 militairen be- "-.en. Zij werden niet alleen ondersteund door pantser- uigen, maar ook door helikopters. Na een kort vuur- :ht gaven de bezetters zich over. Na de ontruiming 'a^fae de gouverneur van Izmir mee dat 1500 mensen in ktenis waren genomen. De arrestanten werden onder- Kjfacht in een stadion, waarna de vrouwen in-vrijheid len gesteld. luit andere steden komen berichten over politiek ge- i. De staatsradio meldde dat het kabinet in spoedzitting n was gekomen in verband met de gespannen toe- Id. De regering riep het volk op niet in paniek te raken. He ontruiming verklaarde premier Demirel voor de te- Bie dat „de Turkse staat sterk genoeg is om deze krank- iigheden te verpletteren, die gericht zijn op de vernieti- t van ons land. Wij zullen de toekomst van Turkije niet landen leggen van schurken". Ie oostelijke stad Tunceli vonden botsingen plaats tus- linkse arbeiders en politie-eenheden, waarbij een dode Na de gevechten zag de stad eruit alsof er een oorlog ted had. In Kars, bij de Russische grens, pleegden link- [roeperingen bomaanslagen op banken. In Istanbul den de autoriteiten 10.000 militairen de stad in om :eliers die hun zaken hadden gesloten, te gelasten hun ;els weer te openen. (Van onze correspondent Roger Simons pD£W Premier Margaret Thatcher heeft haar 26-ja- zoon Mark op het matje geroepen over zijn contract een Japans textielconcern dat in Engeland nogal wat ting veroorzaakt heeft. Mark Thatcher is amateur-auto- her. De kosten die hij maakt naar aanleiding van de ra- in het Verre Oosten worden tot maximaal 10.000 pond fagen door de firma Kanebo. lil voor die financiële hulp laat Thatcher zich fotogra- in sportieve kledingstukken, gemaakt door Kanebo saka. Er zijn al reclamefoto's van Mark Thatcher in Jlatie, waarop hij te zien is in gezelschap van Isabella jman, dochter van de bekende Zweedse actrice. Miss iman speelt ook mannequin voor Kanebo. tcher zegt, dat die Japanse firma alleen z'n verplaat- s- verblijf- en andere kosten betaalt. Maar het is duide- dat ze Mark aangeworven hebben, omdat hij de zoon de Britse premier Margaret Thatcher is. 'eveer 40 socialistische leden van het Britse Lagerhuis ken ten stqjde tegen het werk van Mark Thatcher r een Japanse concurrent van de kwijnende Britse tex- industrie, maar de nieuwbakken mannequin weert alle dek met te zeggen dat geen enkele Britse fabrikant hem ft willen steunen. Het probleem is echter dat Mark als xoureur zijn strepen nog moet verdienen. Hij verreed eerste race in juni van het vorig jaar. mier Thatcher vindt de deining, die deze affaire ver laakt heeft, hoogst vervelend. Bovendien kwetst het f patriottische gevoelens, dat haar bloedeigen zoon cm de belangen dient. De zoon denkt erover om wan- 31 T het gezeur niet ophoudt het voorbeeld van zijn zuster 'olgen en in het buitenland zijn geld te gaan verdienen. Iimillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllilllllltliiiiliillllliilliiii Boeren protest in Parijs nder aanvoering van steltlopers uit Les Landes hebben Franse boeren gisteren in Parijs gepro testeerd tegen de invoer van goedkoop scha pevlees uit Groot-Brittannië in Frankrijk. Drieduizend boeren liepen mee in de pro- testtocht. De in voer van scha pevlees in Frankrijk wordt genoemd in een voorstel van de EG. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll (Van onze correspondent Mare de Ko- ninck) STRAATSBURG - Het presidium (voorzitter en 12 vice-voorzitters) van het Europees parlement heeft gisteren besloten, dat de maande lijkse parlementsvergaderingen tot aan het eind van dit jaar uit sluitend in Straatsburg zullen worden gehouden. Aanvankelijk was het de bedoeling dat met in gang van september aanstaande weer afwisselend in Luxemburg en in Straatsburg zou worden ver gaderd. Achter dit schijnbaar niet erg schokkend besluit gaat een wereld van conflikten en gevoeligheden binnen de EG schuil. Het gaat in feite om een vinnige prestigeslag rond de vraag, welk land en welke stad zich in de toekomst hoofdzetel zal kunnen noemen van een Verenigd Europa.Tot nog toe zijn de EG-instellingen verdeeld over drie steden die stuk voor stuk de belicha ming zijn van Europese onenigheid. De meeste diensten bevinden zich in Brussel. Het Europees Hof en de administratie van het Europees parlement zijn gevestigd in Luxemburg. En het Europees Parlement zelf vergaderde tot en met vorig jaar af wisselend in Luxemburg en in Straats burg. Frankrijk heeft altijd het vaste gastland van het Europees Parlement willen wor den, onder het motto, dat je het gevaar voor je nationale onafhankelijkheid maar het beste in eigen huis kunt halen. Parijs was als vestiging onoverkomelijk voor de overige lidstaten, zodat een diplomatieke Frans-Duitse „as" uiteindelijk het com promis Straatsburg opleverde, maar dan wel beurtelings met Luxemburg. In de ijver om van zijn geringheid zijn kracht te maken, is Luxemburg vorig jaar een parlementsgebouw gaan bouwen, ten einde de tot 400 leden uitgebreide volks vertegenwoordiging van alle moderne ge makken te kunnen voorzien. In septem ber zijn de werkzaamheden achter de rug, en zou het illustere gezelschap voor het eerst weer in het Groothertogdom worden ontvangen. Maar gisteren besloot het pre sidium van het Europees parlement om dit jaar verder maar in Straatsburg te blij ven. Wat er na 1 januari 1981 met het ver fraaide parlementsgebouw in Luxemburg moet gebeuren, is nog onzeker. Maar dat Straatsburg uiteindelijk overwinnaar wordt, staat evenmin vast. Steeds meer parlementsleden ergeren zich aan de ver schillende vergaderplaatsen en velen wil len dat alle EG-instellingen tenslotte in Brussel worden tezamen getrokken, waar nu ook al de bijeenkomsten van de vaste parlementaire commissies en van de mi nisterraden plaatshebben. Het gerucht gaat, dat een aantal voorstan ders van Brussel gisteren voor Straatsburg heeft gestemd om het ongenoegen over de reisafstanden nog te vergroten, zodat hun doel uiteindelijk toch zou worden bereikt. Brussel-Straatsburg is minstens vijf uur treinen, terwijl Brussel-Luxemburg in goed anderhalf uur te doen is. BRUSSEL De economische vooruit zichten voor de EG zijn er, na de recen te verhogingen van de olieprijzen, niet beter op geworden. Dit blijkt uit het verslag van Europees Commissaris Or- toli, die belast is met de financiële en economische zaken van de EG. Ortoli is van mening, dat de groei in de EG zich dit jaar zal beperken tot slechts 1,2 procent. In eerdere ramingen werd nog rekening gehouden met een groei van twee procent. In Straatsburg werd giste ren een nieuw ontwerp van de EG-begro- ting voor 1980 aan het Europees Parle ment voorgelegd. Het vorige ontwerp was in december door het parlement afge keurd. De parlementariërs toonden zich nu echter redelijk teverden over de voor stellen van de Europese Commissie. NEW DELHI Het overleg tussen de Sovjet-minister van buitenlandse zaken Gromyko en de Indiase autoriteiten is zonder overeenstemming afgesloten. Gromyko heeft nog een ingevoegd laatste onderhoud gehad met premier Indira Gandhi, waaruit in elk geval een verklaring van de Indiase regering voortkwam. Beide partijen zijn het erover eens dat terugtrekking van de Sovjet-troepen uit Afghanistan wen selijk is, zo werd door een Indiase woordvoerder verklaard, maar, zo voegde hij er aan toe, de voorwaarden voor deze te rugtrekking zijn nog niet „optimaal". India zal in elk geval zijn diplomatieke pogingen voortzetten om de Sovjet-Unie ertoe te bewegen haar troepen zo snel mogelijk uit Afgha nistan terug te trekken Voor het onderhoud van Gromyko met Gandhi was een com muniqué uitgegeven waarin slechts de sfeer van wederzijds ver trouwen en hartelijkheid was genoemd, maar waarin met geen woord over Afghanistan werd gerept. Dat wees erop dat tussen beide landen geen overeenstemming op dit punt was bereikt. Tass heeft gisteren president Carter ervan beschuldigd in zijn verklaring van woensdag opnieuw de ontspanning te hebben ondermijnd door zijn rechtvaardiging van de Amerikaanse in menging in Iran, een buurland van Afghanistan. Carters com mentaar op het Russische Afghanistanbeleid kwam neer op smaad jegens de Sovjet-Unie, aldus Tass. Ook de regering in Ka boel reageerde afwijzend op Carters woorden. In de Afghaanse hoofdstad blijft onduidelijkheid heersen over de positie van president Karmal, die rond Kerstmis met de hulp van de Russische troepen de macht overnam van Amin. Al meer dan een week is niets meer van Karmal vernomen, en de radio van Afghanistan besteedt de laatste dagen veel meer aandacht aan vice-president Sarwari, een marxist van de harde lijn en voormalig hoofd van de geheime politie. Karmals naam wordt zelfs geweerd uit officiële communiqué's. De Washington Post meldde vanmorgen dat de VS voor het eerst lichte wapens en anti-tank-wapens van Russische makelij levert aan de Afghaanse rebellen. De wapens worden waar schijnlijk door de CIA geleverd. Russische munitie in handen van Afghaanse rebellen: volgens berichten uit Washington hen geleverd door de Amerikanen. WARSCHAU Premier Pjotr Jaroszewicz van Polen heeft op het Poolse partijcongres van deze week naar alle waar schijnlijkheid geen rede mogen houden. In partijkringen werd gisteren vernomen dat Jaroszewicz daarmee vrijwel zeker op een zijspoor is beland. De eerste minister zou volgens het programma op de tweede dag van het partijcongres, dinsdag, een rede hebben gehouden. Op die dag werd de regering echter door partijleden stevig gekriti seerd. De premier was daar niet bij. Al enige tijd circuleert het gerucht dat Jaroszewicz ziin plaats zal verliezen door de slechte economische toestand van het land. Het land zit met een schuld van 35 miljard gulden en heeft een ernstig tekort aan verbruiksgoederen, naast nog andere econo mische problemen. De premier zat weliswaar naast partijleider Gierek en president Jablonski, maar de televisiecamera's brach ten hem vrijwel niet in beeld. SALISBURY Als jongste stap om een einde te maken aan intimidatie van kiezers heeft de Britse gouverneur Lord Soames in Rhodesië gisteren de zwarte nationalisti sche leider Robert Mugabe en diens aanhan gers verboden openbare bijeenkomsten te houden in twee gebieden in het midden van het land. Eerder op de dag was bekend ge worden dat de Rhodesische politie vijf top functionarissen van Mugabe had gearres teerd op beschuldiging van het verlenen van onderdak aan zich illegaal in Rhodesië be vindende guerrillastrijders. Vier dagen tevoren legde Soames partijpen ningmeester Enos Nkala van Mugabe een campagneverbod op nadat hij beschuldigd was van het afleggen van opruiende verkla ringen, doch Nkala ontkende dit gisteren en zei op een persconferentie dat hij door zou gaan en dat Soames „naar de hel kon lo pen". Mugabe beschuldigde de Britse gou verneur ervan dat deze ongrondwettig han delde door het naar zich toe trekken van vergaande bevoegdheden tegen intimidatie en dat hij poogde de komende verkiezingen in het nadeel van zijn partij te laten verlo pen. Mugabe ontkende op een persconferentie ten stelligste dat zijn eenheden zich schuldig ma ken aan politieke intimidatie en nodigde een team van Gemenebestwaarnemers uit tijdens de verkiezingen later deze maand naar gebie den te komen waar hij sterk staat om daarover zelf te oordelen. Hij zei zijn vroegere guerrilla- medestander Nkomo, met wie hij woensdag sprak, ook zou vragen samen met hem een coa litie te vormen, als zijn partij een absolute meerderheid in het parlement zou krijgen en achtte het een goed idee als het Gemenebesttoe- zicht ook na de verkiezingen nog gedurende vier tot zes maanden zou blijven bestaan. De Britse aanwezigheid zou als afschrikking kun nen werken voor hen die opnieuw zouden wil len overgaan tot het eenzijdig uitroepen van de onafhankelijkheid van Rhodesië (zoals in 1965 geschiedde onder leiding van ex-premier Ian Smith), aldus Mugabe. Het verbod op openbare bijeenkomsten van So ames geldt voor de valleigebieden Triangle en Hippo met een bevolking van 35.000 zielen ten zuiden van Fort Victoria. De blanken kozen gisteren hun twintig afge vaardigden die zij in het nieuwe parlement zul len krijgen. De opkomst was gering en er wa ren slechts kandidaten gesteld door de partij van Ian Smith.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 15