verplaatsing PTT: 1800 jtaagse werklozen erbij S5S 2» £eidóc(3outti/rit Premier Van Agt zet ministers onder grote druk Stuurloos beleid 5eJrozen op ftocht ider geld ir Anti ek-bond ANVM: Veiligheid Unifillers in gevaar - J Krokusvakan tie heeft weer mee weer -JENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 15 FEBRUARI 1980 PAGINA 13 an onze parlementaire redactie) °^AAG De overplaat sen de Centrale Directie 3urt PTT uit Den Haag naar giffen en Leeuwarden (to- iter 100 man) zal met 1800 ge- 9'« en ontslagen gepaard ranneer die overplaatsing 1985 rond moet zijn. Is de zel|e pas in 1989 klaar dan 9ejillen 1300 man op straat oh komen te staan. Over doing kost per PTT-er ,riJOO. Wordt een PTT-er ont- i dan kost dit 500.000, "<i| het rijk in dat gevai ™feld moet uitbetalen. erkjuit de geheime notitie van staatssecre taris Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) aan de ministerraad. De staatssecretaris ontkent dit echter. Tijdens een bijeenkomst van de VVD in de Theater Taveerne in Den Haag zei zij nooit beweerd te hebben dat er 1800 gedwongen ont slagen zouden vallen in verband met de ver huizing van de Centrale Directie van de PTT naar het Noorden. In de inmiddels uitgelekte „knelpuntennota" van de staatssecretaris aan het kabinet staat echter dat „de consequentie van het afronden van de spreiding is dat in to taal 1800 personen gedwongen moeten worden de dienst te verlaten zonder redelijke kans op enigszins gelijkwaardige vervangende werkge legenheid' Dit in tegenstelling met de uit spraak van mevrouw Smit-Kroes. Desgevraagd zei zij daarover: „Het is een stuk dat voor de buitenwereld niet bestaat". De staatssecretaris stelde zich hierbij op het standpunt dat de knel puntennota de ministerraad niet is gepasseerd omdat een meerderheid zich tegen het stuk uit sprak. In het kamerdebat over de PTT, dat eind van de maand wordt gehouden, zal de no titie formeel dan ook niet ter sprake komen. Er zal alleen worden gesproken over de brief van premier Van Agt, waarin de directie van de PTT wordt opgedragen voor 1 juli een uitvoe ringsplan voor de spreiding op tafel te hebben. Zoals onze bladen afgelopen zaterdag al be richtten blijkt uit de notitie van de staatssecre taris en de brief van de premier, dat mevrouw Smit-Kroes een politiek draai heeft gemaakt In de notitie aan het kabinet spreekt zij nog van een fundamentele bezinning op de gehele spreiding waarbij een bijstelling van het beleid zou moeten overwogen. Bovendien zou de spreiding in een „redelijke tijd" moeten worden eerdere plannen en die bovendien snel moeten worden uitgevoerd. De staatssecretaris vond haar politieke leven blijkbaar belangrijker, al dus het CDA-Tweede Kamerlid Eversdijk gis teren. Over het feit of de brief feitelijk een ver snelling van de spreidingsoperatie - waartoe in 1975 werd besloten - inhoudt of niet, bestaan in politiek Den Haag verschillende opvattingen. Burgemeester Schols van Den Haag liet giste ren in een onderhoud met de speciale Kamer commissie voor spreiding rijksdiensten weten dat zijn stad er in ieder geval een versnelling van beleid in ziet. Dit omdat de spreiding van 2900 PTT-ers (tussen 1975 en nu vertrokken er reeds 500 naar het noorden) nu binnen vijf jaar zal moeten geschieden, terwijl voor de oor spronkelijke plannen tien jaar was uitgetrok ken. Bij de politieke partijen in de Tweede Ka mer bestaat echter eerder de mening dat er van het inhalen van een eerder opgelopen achter stand sprake is. Aangezien de gehele operatie naar de wens van het kabinet (daarin gesteund door de regeringspartijen CDA en VVD) rond 1985 klaar moet zijn, hadden tussen 1975 en he den al 1700 PTT-ers in het noorden moeten werken. Dit zijn er echter maar 500 geworden. Burgemeester Schols wees er tijdens het onder houd met de commissie op dat Den Haag in een zeer moeilijk positie verkeert. Zo kampt de stad met een terugloop in de bevolking (160.000 mensen gingen weg in de laatste 20 jaar) waar door een vergrijzing optreedt. De stad heeft nu al 20 procent inwoners boven 65 jaar. Boven dien kampt de stad met grote werkloosheid (10.000 mensen) en de opvang van grote groe pen etnische minderheden. De burgemeester zei dan ook dat de stad een massale verplaat sing van een rijksdienst niet kan dragen. Wli pretenderen niet over de instrumenten te beschikken om de burger het stuur uit handen te nemen. Bestuurders die dat wel willen zullen nog eens de macht over het stuur ver liezen". Een uitspraak deze week in de Tweede Kamer van verkeersminister Tuijnman. GRAPPIG weliswaar, maar ook tekenend. Tekenend voor het beleid van de minister, het gebrek aan spontane wil om het individu in het verkeer te sturen, in het belang van de schaarse ruimte, de beperkte energie en de veiligheid in het verkeer. Zonder een concreet, sturend beleid zal de ontwik keling verder gaan in de richting van het opslurpen van ruimte en energie, en het toenemen van het aantal verkeers slachtoffers. Zeker waar de belangstelling voor het openbaar vervoer nu langzaam groeit is het zaak een krachtig, stimulerend be leid in die richting te voeren. Behalve de ruimtelijke orde ning en de energie is ook onze economie daar krachtig mee gediend. De tachtiger jaren zullen in het teken (moeten) staan van versobering, en daarbij moet ook de wijze waarop wij ons verplaatsen aan de orde zijn. Een verkeersminister die de Blij dat ik Rij-ders steeds nieuwe en tegelijkertijd val se hoopt geeft, past niet meer in deze tijd. IGEN Twee ma ak ijan een Westduitse ebben gisternacht en je plezierjachten in i van het Zeeuwse n opengebroken en ifd. Ook braken ze :n in dok liggende |esj*)t in Bruinisse. i mannen, beiden 21 'ejen na een intensieve 's-morgens al wor- phouden. De buit, be- uit kleurentelevisies, te i en radiorecorders, rbjen. gereedschappen, ers, is teruggevon- adfeide mannen zijn in- t ill esi gering doet '"■wat tegen tui Je Rijn k''AAG Ik bestrijd ïgering passief is ge- i aanzien van het erdrag. Het tegen- ar. Aldus staatsse- van der Mei van idse zaken gisteren in Frankrijk fele procedure aan te tegen de kalimijnen, pr Van der Mei niet Imen. Minister Tuijn- n verkeer sprak van |t-stelling". Maar hij ^1 dat deze kwestie ing gaat duren. Rooyackers eden mOSCH In Den gisteren, 74 jaar rieden, mgr. L. A. ckers, oud-vicaris van het bisdom h. Woensdag elf de uitvaartdienst St.-Jan. |op diocesaan niveau Rooyackers talrijke ïekleed op het vlak lederlandse kerkpro- ït name in het voor- itoraal Instituut van ndse Kerkprovincie iet Pastoraal Concilie :umene. Hij was rid- Orde van de Neder- uw. De vijf oorlogs- 11 hij gevangen in het itiekamp Dachau, iet opnemen van arti- het Bossche bisdom artikelen van de pater Mucker- faarin het Duitse fas- de discriminatie van den veroordeeld. BM De Bond tegen teken heeft gisteren ii| verklaring alle ge- flï en provincies die trk subsidiëren, ge- die „morele steun" te feven. De verklaring stermiddag voorgele- or bonds-secretaris- |l pneester G. Bramer II vergadering van de ie bezwaarschriften Gelderse Staten. |k in Arnhem dat een zl aantal provincies en kfen heeft besloten (of besluiten) de subsiu- de bond in te trekken, geven zij gehoor aan p van de 177" ka- en raadsleden) jaar opriepen tot in- van steun aan de grond van de anti-de- he gezindheid. BESLISSING OVER BEZUINIGINGEN IN CRISISSFEER DEN HAAG Twee maanden lang hoorde je het niet, maar deze week klonk het weer door de wandelgangen van de parlementsgebouwen: 't woord „kabinetscrisis". De gemoederen in het kabinet zijn de laatste dagen zo hoog opgelopen dat een van de zwaarste woorden die de vaderlandse politiek kent, het „onaanvaardbaar" op het Catshuis klonk. Het was minister Frans Andriessen (CDA.KVP) die het uitsprak over een compromis-voorstel van zijn partijgenoot premier Van Agt De ruim 2,5 miljard van dit compromis ligt dichter bij de wens van minister Albeda (Sociale Zaken, CDA-ARP) voorlopig niet meer dan 2 miljard te bezuinigen en is een slap aftreksel van het bezuinigingspakket dat Andriessen zelf in januari op de tafel van zijn col lega's deponeerde: minstens vier mil jard snoeien. Voor de jurist Andriessen, die met de hete adem van de econoom Jelle Zijlstra, direc teur van de Nederlandsche Bank, in z'n nek het miljardentekort van de overheid enigszins binnen de perken moet houden is 4 miljard een absoluut minimum. In z'n hart voelt hij eigenlijk wel voor het werk geversstandpunt nog méér te snijden. Enerzijds om wat wisselgeld te hebben voor het Kamerdebat, waar het CDA tra ditiegetrouw wel weer een bres in dit pakket zal slaan om zich duidelijk van haar coalitiegenoot, de liberale bezuini gingskampioen te enderscheiden, maar ook om de deflatoire werking van een nieuwe bezuinigingsronde op te vangen. Andriessen legde, zoals bekend eerst een pakket van 4 miljard op tafel: 2 miljard op de overheidsuitgaven en evenzoveel op de lonen en uitkeringen die de overheid be taalt. Dat gecombineerd met een scherp matigingsbeleid in het bedrijfsleven zou de schade aan de economie moeten beper ken. Het bezuinigingspakket viel in het kabinet totaal verkeerd. Sommige minis teries wilden helemaal geen geld inleve ren (Defensie, Ontwikkelingssamenwer king, Milieuhygiëne) en Albeda wilde zo'n pakket absoluut niet aan de sociale part ners verkopen. Een compromis werd on vermijdelijk. Alleen het kenmerk van dit in de politiek alledaags verschijnsel is dat twee partijen tot ongeveer evenveel water in de wijn doen. Dat wil zeggen dat tussen de 2 en 4 miljard iets ligt als 3 miljard en geen 2,5. Bovendien heeft het kabinet in tussen besloten dat er iets gedaan moet worden aan de beroering in het Noorden van het land en dat kost geld, zelfs als het gaat om een fopspeen. Er zou nog iets in het vat zitten als een warmteisolatiepro- ject in de noordelijke provincies, deels om energie te sparen, deels om mensen aan werk te helpen, wat 200 miljoen gaat kos ten. En er zijn nog eens enkele honderden miljoenen extra nodig om de vakbeweging de pil van een loonmaatregel te laten dik ken: via een belastingverlaging moet voor de laagste inkomens de koopkracht op peil gehouden worden en smaken de drui ven van een tijdelijke afschaffing van de prijscompensatie misschien wat minder zuur. Door deze extra uitgaven was er voor Andriessen echter aanleiding om als er dan toch een compromis ontworpen moest eerder worden uit te gaan van zijn 4 miljard, dan van de twee van Albeda. Geen wonder dat de ruzie in het kabinet deze week zo hoog opliep en politieke kopstukken met uiterst sombere gezichten door het Kamergebouw liepen. Van Agt moest een afkoelingsperiode aankondigen, liet het gesprek met de sociale partners een week op schuiven en wil vandaag de knoop doorhakken. In Den Haag verluidt het dat hij zijn compromis in de minister raad in stemming wil brengen. Daarom na een nieuwe diskussie uiteinde lijk met het mes op de keel een ja of nee tegen een compromis dat, zoals het van ochtend op tafel lag, er globaal als volgt uit ziet: - een bezuinigingsronde naar draagkracht en mogelijkheden gespreid over een aan tal ministeries ter grootte van 750 miljoen, waarvan 200 miljoen bij volksgezondheid; - een beperking van de vergoeding voor gestegen prijzen van 300 tot 500 miljoen. (Voorstel Andriessen met het vorige punt: ruim 1 miljard); - het schrappen van bedragen die over 1979 niet zijn uitgeven en toch voor 1980 weer zijn opgevoerd ter grootte van 500 miljoen (Voorstel Andriessen: 1 miljard); - het verminderen van de rijksbijdrage aan de fondsen van de sociale verzekerin gen ter grootte van 700 miljoen. Hierdoor zal een aantal uitkeringen worden aange tast (niet-kostwinners, schoolverlaters) en kunnen op den duur de premies stijgen; - het dit jaar niet toestaan van periodieke verhogingen bij de ambtenaren en het niet langer belastingvrij houden van de werkgeversbijdrage in de ziektekosten verzekering van overheidspersoneel, waarvan de opbrengst wordt geraamd op 250 tot 300 miljoen. (Voorstel Andriessen met het vorige punt samen 2 miljard, nu dus 1 miljard minder). Wanneer bij de stemmingen in het kabi net vandaag de minderheid (Andriessen met zes VVD-ministers) zich neerlegt bij de meerderheid (negen CDA-ministers in clusief de premier) is er niets aan de hand. Blijven zij allen op hun strepen staan dan is een kabinetscrisis onvermijdelijk. ILLEGALE WAPENS De recherchegroep van de Rijkspolitie in Friesland heeft gisteren een 46-jarige man uit Roordahuizen aangehouden op verdenking van illegaal wapenbezit. Op de foto het wapenarsenaal dat bij de arrestatie in beslag werd genomen. UTRECHT Volgens de Algemene Vereni ging Nederlandse Militairen, de AVNM, heeft de inkrimping van het Nederlandse Unifil-detachement (in opdracht van de VN) de veiligheid van de overgebleven mili tairen in gevaar gebracht Door de terugtrekking van 38 man, moeten volgens de AVNM de overgebleven militairen de vrijkomende taken overnemen, waardoor diverse posten „onvernatwoord zwaar overbe last zijn". De vereniging betwijfelt of het minis terie van defensie de veiligheid van het Unifil- detachement nog wel kan garanderen, gezien de toenêmende spanning in het gebied. Volgens Defensie is de veiligheid door absoluut niet in gevaar gekomen door de terugtrekking van de 38. Ook ontkende het departement dat de posten onverantwoord zwaar zijn belast. Volgens het ministerie horen de opmerkingen van de AVNM thuis in centraal georganiseerd overleg militairen. Daar kan de vereniging zijn grieven en opmerkingen spuien en ook ant woord krijgen van de minister, aldus Defensie. Inbrekers stelen voor 60.000 gulden RIJNSBURG Uit een su- permarkt aan de Hoftuin in Rijnsburg werd vannacht voor 60.000 gulden aan ma chines en vleeswaren ont vreemd. De daders zijn binnengekomen door een deur aan de achter zijde van het gebouw te force ren. De buit bestaat hoofdza kelijk uit snijmachines, weeg schalen en vacuum verpakte vleeswaren. Van de daders ontbreekt elk spoor. VISSEN IN KROKUSVAKANTIE Ook dit weekeinde zal de temperatuur vermoedelijk een Ideaal klimaat voor vissers opleveren. Met de crocusvakntie voor de deur is dat voor vele fervente hengelaars een ideale situatie. In de hoofdstedelijk Brouwersgracht, waar voor vissers een speci aal steigertje is aangebracht, werd gisteren al mening hengeltje uitgeworpen. GORREDIJK Februari blijft volgens weer man Hans de Jong uit Gorredijk, de voorjaar- slijn volgen. Ook tijdens het weekeinde zal de thermometer waarden boven normaal aanwij zen. De krokusvakantie en het carnaval profi teren van het hogedrukgebied dat onze omge ving blijft beschermen. De regen blijft beperkt tot een tijdelijk randverschijnsel. De komende dagen overheerst het droge weer, maar voor al in de nacht en ochtend is er kans op mist. Breekt de zon door, dan komt er fraai februariweer. De temperatuur is nu toch al drie tot vier graden boven normaal. Met stationaire hogedrukgebieden boven het vaste land en de diepe depressies boven de oceaan ligt een hernieuwde aanval van de winter niet zozeer voor de hand. De natuur regateert zeer fel op de vrij hoge temperatuur. Zo is woens dag in Roosendaal al een nest jonge merels gevonden, inge bouwd tussen twee fabriekshallen. Hier en daar zijn in ons land al de eerste grutto's gezien, terwijl ook de veldleeuwe rik het voorjaar al bejubelt In Middelburg bloeien reeds de krokussen. De signalen van de naderende lente zijn dit jaar opvallend vroeg. Vannacht mist DE BILT - In de komende nacht is er weer kans op mist Een rug van hoge luchtdruk trekt dan over Nederland met wenig wind en niet veel be wolking. In de loop van mor gen neemt de bewolking van het zuidwesten toe. Tot zon sondergang lijkt de kans op re gen klein. Vandaag viel op sommige plaatsen regen of motregen. Dit hing samen met een storing in de bovenlucht, die over Ierland en Zuid-En- geland naar het zuidoosten koerste. Op de oceaan heerst nog steeds een grote depressie- -activiteit. Vanochtend waren twee lagedrukgebieden met een kerndruk van 965 mbar aanwezig; een op ongeveer 1200 kilometer west van Ier land en een tweede op 700 kilometer noordoost van New Foundland. In Lake Placid blijft de winter aanhouden. Het weer daar wordt bepaald door een krachtig hogedrukge bied boven Noordwest-Cana da. Met noordwestelijke win den wordt koude lucht aange voerd. Hierin trekken van tijd tot tijd storingen mee, die dan wat lachte sneeuw brengen. Vooruitzichten voor zondag: Nu en dan zon, maar ook mo gelijk korte tijd regen. Mid- dagtemperatuur ongeveer 9 graden. Weersvooruitzichten in cijfers voor zondag: Aantal uren zon: 1 tot 6 Min temp: omstreeks 4 gr Max temp: omstreeks 9 gr Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 pro cent Kans op een geheel droog et maal: 50 procent Weersgesteldheid van gisteren Amsterdam Oe Bilt Eelde Eindhoven Luchth. Ft'dam geh.bt Vllsslngen Z.-Llmburg Aberdeen Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Lissabon Luxemburg

Leidse Courant | 1980 | | pagina 13