Redevoering Vance valt slecht bij IOC &5% u Wat we hebben gedaan is niet belacheli geweest De hoogste rente voor spaarders die hun geld niet echt vast willen zetten. Symbolische terugtrekking troepen uit anistan Afgh, >ovjet-Unie sust Iran NMB reuk in Noordierse redesbeweging Ontvoerde antiqair in Belfast vermoord De NMB denkt met u mee. ITENLAND LEIDSE COURANT MAANDAG 11 FEBRUARI 1980 PAGINA 7 OLGENS AMERIKAANSE UNCTIONARISSEN: WASHINGTON De Sovjet-Unie zal de komende we ten proberen de internationale kritiek op haar inter- rentie in Afghanistan af te zwakken door een symbo- ische terugtrekking van een deel van de Russische roepen uit dat land. Dat verwachten Amerikaanse unctionarissen die een rondreis door het gebied van Ie Perzische Golf hebben gemaakt. )e Russische ambassadeur in Japan heeft in het weekein- |e in een vraaggesprek met een Japans persbureau gezegd lat terugtrekking van de Russische troepen uit Afghanis- an mogelijk is als de Verenigde Staten en China niet pro- !-fceren in dat land de spanning op te voeren, n Oost-Afghanistan zijn de gevechten toegenomen nadat na aar Russische versterkingen waren aangekomen. Bij ge- ezu echten die tien dagen geleden begonnen, werden Islamiti- ren che guerrillastrijders de situatie meester in het bestuurs- ;ni ebied van Karna. Daarbij werden ook Russische tanks uitgemaakt. Op een persconferentie in de Pakistaanse aai tad Pesjawar werd door Afghanistaanse opstandelingen neegedeeld dat bij de gevechten in de afgelopen 20 maan- en 110.000 Afghanen, onder wie vrouwen en kinderen, ijn gedood. Er waren volgens hen 2500 Russische militai- en omgekomen. Westerse journalisten krijgen niet langer toestemming in Afghanistan te werken, zo is in Kaboel te verstaan gege- en. Veertien dagen geleden werden al Amerikaanse jour-' alisten het land uitgezet. LFAST In de Noordierse vredesbeweging is een breuk staan die er toe geleid heeft dat de 37-jarige katholieke ijiisvrouw Betty Williams uit de beweging is gestapt die zij 1976 samen met Mairead Corrigan heeft opgericht. uittreden van mevrouw Williams volgde op bittere onenig- d in de beweging die gedoemd lijkt ten onder te gaan in het rerminderd voortgaande religieuze en politieke geweld in Drd-Ierland. Het derde lid van het oorspronkelijke drietal de Vredesbeweging, Ciaran Mckeown, ontkende dat in de veging „een belangrijke scheuring" was ontstaan. Hij ver arde dat mevrouw Williams met de beweging is gestopt om er tijd aan haar kinderen te kunnen besteden, ieuw beroep vrouw Sacharov SKOU De vrouw van de naar Gorki verbannen dissi- ïte leider Andrei Sacharov heeft zaterdag opnieuw een roep gedaan op allen die haar man kennen, op zijn weten- bappelijke collega's in het buitenland en op de weten- bpsmensen van de Sowjet-Unie, het herstel te eisen van itharov in zijn rechten. Voor haar vertrek van Moskou naar Gorki las Yelena Bonner in ito appartement van haar moeder aan buitenlandse journalisten Ifcn open brief voor. Daarin zei zij „het leVen van mijn man Ipgt nu af van uw vastbeslotenheid druk te blijven uitoefe- ||tn". In tranen vroeg zij Westelijke geleerden contacten te ver lijden met Sovjet-collega's die blijven zwijgen over de verban- Jng van haar man. (Van onze correspondenten) LAKE PLACID De redevoering van minister Vance tot de voltallige vergadering van het Inter nationaal Olympisch Comité heeft bij het meren deel van de aanwezigen meer verontwaardiging dan begrip opgewekt. De geprikkelde stemming werd door Lord Killanin, voorzitter van het IOC, na de rede van Vance tot uitdrukking gebracht. De Ierse Lord vergat Vance bij zijn vertrek de hand te schudden. Vance had een beroep gedaan op het IOC de zomerspelen in Moskou te verplaatsen, uit te stellen of te annuleren. „De Spelen te houden in een land dat oorlog voert tegen een an der land is het optreden van zo'n land dekken met de Olympische vlag". Het IOC dient zich af te vragen of de zomerspelen gehouden kun nen worden in een land dat een ernstige inbreuk maakt op de internationale vrede. Vance pleitte vervolgens voor het houden van de Spelen op vaste plaatsen. Hij noemde het een onwrikbaar standpunt van het Amerikaanse Congres en het Amerikaanse volk dat geen Amerikaanse ploeg aan de Spelen deelneemt. De reacties op de rede van Vance waren in meerderheid zeer kritisch. De conclusie werd getrokken dat een verge lijk tussen de Verenigde Sta ten en het IOC niet mag wor den verwacht. De Franse woordvoerder was er zelfs van overtuigd dat Vance schrome lijk had overdreven en „een aardige bijdrage had geleverd aan de herverkiezing van Car ter". Rustiger was de Belgische afgevaardigde Alexander de Merode: „Wij betalen hier voor onze zwakheid van vier jaar geleden in Montreal, toen premier Trudeau geen inreis visa wenste te verschaffen aan de Taiwanezen en wij daar zonder al te veel tegenwerpin gen mee akkoord gingen." De Spanjaard Smaranche zei in een gematigde verklaring: „Ik denk dat de toespraak van Vance het IOC uit zijn slaap zal wekken. Wellicht zouden wij nog een tijdje moeten wachten en niet een of ander spectaculair besluit in Lake Placid 'moeten nemen". De Russische reactie kwam van Tass die de rede van Van ce bestempelde als een „grove politieke inmenging in IOC- aangelegenheden", een ge beurtenis „zonder precedent in de geschiedenis van de IOC- zittingen". Toch was de reactie minder scherp dan werd ver wacht, mogelijk omdat IOC- voorzitter Killanin zich al zo lijnrecht tegenover Vance had opgesteld. De Russische afge vaardiging van het organisa tie-comité in Moskou had de toespraak van Vance niet bij gewoond, en reageerde later met de woorden: „Wij zijn op dit moment slechts in sport ge- ïntereseerd en wij hopen ge tuige te zijn van goede winter spelen, hier in Lake Placid". Gisteren werden de discussies binnen het IOC een dag uitge steld om zoveel mogelijk leden de gelegenheid te geven hun mening naar voren te bren gen. Van belang voor Europa zal ook de houding van de Westduitsers zijn. Het Duitse IOC-lid Willy Daume meende dat Vance met zijn toespraak zijn doel was voorbijgeschoten, maar in de Bondsrepubliek stelde een van de leidende sportofficials, Willy Weyer, voorzitter van de Duityse sportfederatie, zich op achter het standpunt van Carter. De Chinese delegatie heeft zich achter Vance geschaard. sneeuw Geen Lake Placid biedt op het ogen blik het kennelijk onvermijde lijke beeld van de Olympische chaos. Een forse winterstorm dreef zaterdag de Atlantische Oceaan in zonder Lake Placid van een vlokje sneeuw te voorzien. Door de aanwezig heid van via sneeuwkanonnen geleverde kunstsneeuw lopen de Spelen geen gevaar, maar erg wintersportachtig is de sfeer niet. Het laagje van tien tot vijftien centimeter, dat de laatste weken is gevallen, ver dwijnt als sneeuw voor de zon, die overdag de temperatuur dragelijk maakt, 's Nachts daalt de temperatuur beneden de min 20. Klachten van atleten, pers mensen en toeschouwers over huisvesting, prijzen en barse veiligheidsmensen stromen binnen. De klachten over het Olympisch dorp, dat na de Spelen dienst gaat doen als ge vangenis, vallen tot nu toe mee. Hoewel enkele landen ij lings elders huisvesting heb ben gezocht, hebben de klach ten van de bewoners voorlopig alleen betrekking op de om vang van de "cellen", drie en een halve bij twee en een hal ve meter voor een tweeper soons "kamertje". De Russi sche sportminister Sergei Pa vlov stal alle harten door een uiterst minzaam commentaar op de Olympische huisvesting. „De kamers zijn klein, maar het eten is goed en het perso neel is erg vriendelijk", aldus Pavlov. :EEN TROEPENCONCENTRATIES AAN NOORDGRENS" HERAN/MOSKOU De Russische pre- ent Brezjnjev heeft de Iraanse leiders het elopen weekeinde herhaalde malen laten ten, te streven naar „goede nabuurschap" Iran. In boodschappen aan ayatollah Dmeiny en president Bani-Sadr, ter gele heid van de eerste verjaardag van de anse revolutie, bestreed Brezjnjev ook Iraanse regeringskringen vernomen be lten, als zou de Sovjet-Unie aan de Iraan- loordgrens troepen samentrekken. ussen duurt de gijzeling in de Amerikaanse bassade in Teheran voort. De op 4 november i het vorig jaar begonnen bezetting is van daag zijn 100e dag ingegaan, zonder dat er dui delijke aanwijzingen die hoop geven op een spoedige vrijlating van de 49 Amerikanen. Maar er wordt nog steeds moed geput uit de menigsverschillen tussen president Bani-Sadr en de studenten in de ambassade. Ook het afge lopen weekeinde uitte de Iraanse president kri tiek op de bezetters. Hij veroordeelde onder meer het bezoek dat vijftig Amerikanen, op uit nodiging van de bezetters, aan de ambassade brachten. Het is niet bekend of de Amerikanen met de gijzelaars, die afgelopen zaterdag voor het eerst sinds anderhalve maand weer op de Iraanse televisie te zien waren, hebben gespro ken. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De gekidnapte joodse antiekhandelaar Leo nard Kaitcer (50), die zaterdag door zijn ontvoerders in West-Belfast vermoord werd, heeft vermoedelijk zijn eigen lot bezegeld door de kidnappers ervan te overtuigen, dat hij geen miljonair was. Op een verlaten weg hebben ze hem la ten neerknielen en hem toen doorzeefd met kogels. Kaitcer werd vrijdagmiddag ontvoerd door drie gewapende mannen, die zich hadden voorgedaan als postboden. Kaitzers twee volwassen zonen kregen te horen, dat zij een losgeld van 1 miljoen pond sterling (ruim 4 miljoen gulden) in baar geld, gou den muntstukken en juwelen zouden moeten betalen, als zij hun vader levend wilden weerzien. Beide zonen alarmeerden de politie, die zich onmiddellijk twee andere sensationele Ierse kidnappingen uit de jaren zeventig herinnerde: die van de Nederlandse industrieel Tiede Herrema, die na achttien dagen ongedeerd vrijgelaten werd in een dorpje op 24 kilometer van Dublin, en de ontvoering van de Duitse fa brieksdirecteur Thomas Niedermayer, zes jaar geleden in Be lfast. Niedermayer is nog steeds spoorloos. 'Besloten werd de kidnapping van Leonard Kaitcer geheim te houden totdat contact opgenomen was met zijn ontvoerders. De zonen Kaitcer gaven op een afgesproken manier een boodschap door, waarin zij verklaarden niet over het vereiste losgeld te kunnen beschikken. Hun vader, een ortodoxe jood, was in 1949 in Belfast aangekomen. Hij werd daar een welvarende zaken man, die antiquiteiten, oude muntstukken, postzegels en juwelen verhandelde. Kaitcer was welgesteld, maar niet j Kernreactor in Engeland stilgelegd LONDEN De kerncentrale bij Bradwell, 110 kilometer ten noordoosten van Londen, is stilgelegd nadat er defecten in het koelsysteem aan het licht waren gekomen. Dit heeft het Engelse elektriciteitsbedrijf gisteravond laten we ten. De defecten waren ontdekt in reactor I van de centrale. Na overleg met de inspectie voor kerncentrales is besloten ook reac tor II stil te leggen. BONUS GIROSPAREN w spaargeld voor een bepaalde tijd vangen kan altijd. Maar vaak weet u vooraf niet of u uw geld lang of kon kunt missen. Dat blijkt pas achteraf. De NMB heeft daarom speciaal voor u een nieuwe spaarvorm: Bonus- Girosparen. Deze spaarrekening is èn dagelijks opvraagbaar èn geeft toch een hoge rente. Dat is de Bonus. Iedereen met een bank- of postgiro rekening kan een Bonus-Girospaar rekening openen. U dus ook. Al is er geen NMB-kantoor bij u in de buun of bent u er nog nooit binnen geweest. Hoeft ook niet. Want Bonus-Girospa- ren doet u vanuit uw makkelijke stoel. Via de brievenbus. Zo simpel is het Sparen? U maakt gewoon geld over van uw bank- of giro rekening. Opnemen? U vult een eenvoudig formuliertje in en het bedrag wordt op uw bank of giro teruggestort. U betaalt dan wel 2% retourrente, maar alleen over het opgenomen bedrag De Bonus- Girospaarrekening biedt de hoogste NMB rente voor een dagelijks opvraag bare spaarvorm: 8'/2%. Is dat een verschil met wat u nu ontvangt? Vast en zeker. Een reden te meer om zo snel mogelijk de bon in te vullen. Voor meer informatie. Of om meteen maar zo'n NMB Bonus-Giro- spaarTekening (eerste inleg ten minste f ioo,-) te openen. Want iedere dag dat u later bent zou u geld kunnen kosten. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBAN* I Er is geld te verdienen voor iedereen met een bank- of girorekening. Pak de pen, neem de stap. I Stuur mij meer informatie over NMB Bonus-Girosparen. Damm j O Open voor mij een NMB Bonus-Girospaarrekening, j Ik heb Bank-of Postgirorekening nummer I Dhr/mevr./mejAdres Aanknjisen war gewenst is Woonplaats (bn minderjarigen moet ouder ol'voogd mede ondenekenen) n NMB afd. retailbanking, Antwoordnr. 131,1000 PA Amsterd; 3^1 Koning Boudewijn geopereerd BRUSSEL Koning Bou dewijn heeft zaterdag een o- peratie ondergaan. De 45Ha- rige monarch werd al vijf tien jaar geplaagd door een hernia. Namens het paleis is zaterdag avond meegedeeld dat zijn toe stand goed is en dat hij ver moedelijk over ongeveer tien. dagen het ziekenhuis mag ver laten. Een woordvoerder van het hof heeft later bevestigd dat bij de operatie bij koning Boudewijn een tussenwervelschijf in de wervelkolom is weggenomen. Sinds het begin van dit jaar had de Belgische koning zo veel pijn, dat hij vrijwel voor durend het bed heeft moeten J houden. In die tijd heeft hij al- leen de eerste minister ont- j vangen plus drie nieuwe rege ringsleden voor hun beëdi- ging- Koffieprijs in Brazilië daalt EIO DE JANEIRO De ver- koopprijs van Braziliaanse koffie voor de export is met ingang van vandaag met 92 gulden per zak gedaald. Dit gebeurt in overeenstemming met eeen vrijdag door het Bra ziliaanse koffie-instituut geno men besluit dat zaterdag is ge publiceerd. Postwagen Vatikaan overvallen ROME Vier gewapende mannen hebben zaterdaga vond een overval gepleegd op een bestelauto die Vatikaanse post vervoerde. Zij maakten zich met tenminste vijf post zakken uit de voeten. De auto had net Vatikaanstad verlaten toen de mannen hun slag sloegen en dreigden met revolvers en een machinepis tool. IANS VAN MIERLO EN SYLVIA DE LEUR LIEPEN VEE IN OVERLEVINGSMARS VOOR CAMBODJA AMSTERDAM „Zo'n nars heeft altijd iets laïefs, maar achteraf (unnen we constateren lat het niet belachelijk Is geweest wat we ge- laan hebben. Nu de indacht van de werel- lopinie zich concen- reert op Afghanistan h Iran, dreigt Cambod- a opnieuw vergeten te Porden en door die oars hebben we op- lieuw aandacht ge raagd voor dit pro- fleem." brie weken geleden ontvin gen oud-D'66-voorman Hans van Mierlo, die het boven staande opmerkt, en actrice >ylvia de Leur een uitnodi- contre la Faim (Internationa le Actie tegen de Honger) om mee te doen aan een interna tionale mars voor de Overle ving van het Cambodjaanse Volk. Gisteren keerden ze te rug op Schiphol. Het illustere gezelschap kwam vrijdag 1 februari in Bangkok aan. Behalve Hans Van Mierlo en Sylvia de Leur namen er aan deel de Amerikaanse zangeres Joan Baez, de actrice Liv Ulmann, de Franse filosoof Berhard Henry-Levy en de Russische dissident Alexander Ginz- burg. Samen met een groot aantal Franse parlementsle den, burgemeesters en jour nalisten bestond het uit onge veer 150 personen.. Belangrijkste ondërdeel van hun verblijf was de mars naar de Cambodjaanse grens die welgeteld een dag in be slag nam. Bij de grens werden twintig vrachtwagens met voedsel overgegeven. In de twee vol gende dagen werden de twee voornaamste vluchtelingen kampen bezocht, Sakheo en Kao-I-Dang. Wat ons daar overkwam heeft ons nog het meest afgeschrikt", zegt Syl via de Leur. „Toen we daar Joan Baez en Liv Ulmann voor het oog van talloze ca mera's kinderen zagen op pakken, dachten we: we zijn voyeurs, dit moeten we niet doen. Maar die kinderen vonden het prachtig, de men sen waren ontzettend blij met die belangstelling. Toen zij er vrede mee hadden, hebben wij ons er bij neergelegd. Het behoort nu eenmaal allemaal tot dat publiciteitscircus waarin je verkozen hebt een rol te spelen en je hoopt er het beste van." Van Mierlo ontkent dat zij met hun mars de voedselbe- voorrading van de vluchte lingen in gevaar hebben ge bracht, zoals hier en daar is gesteld. „Er waren inderdaad mensen van vluchtelingenor ganisaties die woedend op ons waren, maar ik heb van andere functionarissen ge hoord dat zij er geen enkele moeite mee hadden." Volgens de critici zou de voedselbevoorrading voor de Cambodjanen die de Thaise grens niet overmogen, naar schatting achthonderddui zend in aantal, in gevaar worden gebracht. Het voed sel voor hen wordt in hon derden tonnen afgegeven op een aantal kampplaatsen waar het door de strijdende partijen wordt afgehaald en doorverkocht totdat het in mondjesmaat of zelfs hele maal niet bii de de allerarm sten terechtkomt. Van Mier lo: „Je krijgt nu de bizarre si tuatie dat vanuit Thais grondgebied twee communis tische bewegingen die elkaar tot op het bot bestrijden be voorraad worden door het westen. De toestand van die achthonderdduizend is abso luut hopeloos, van de Rode Khmers onder leiding van Pol Pot mogen zij niet weg omdat men daarmee het laat ste restje gebied dat zij nog in handen hebben, zouden op geven." De situatie in de kampen in Thailand is volgens Van Mierlo redelijk te noemen. Van Mierlo: „Er kan voorlo pig weer een beetje geleefd worden, nu de voedseltoe- voer is geregeld. Een deel van hen, ongeveer 160.000 Laotianen, verbleef er al voor de Vietnamese inval in Cambodja. Zij hebben van de Thais een vluchtelingenstatus gekregen en voor hen is er hoop dat zij op den duur in een ander land kunnen wor den geplaatst. Maar met de Ongeveer dertienduizend Cambodjanen lopen van hun schuilplaatsen in Cambodja naar Nong Chan, het grootste distributiepunt aan de Thaise grens om hun dagelijkse portie rijst af te halen. De Cambodjanen mogen zich niet in Thailand vestigen. Volgens niet bevestigde berichten zou de distributieplaats worden gesloten uit vrees voor vergeldingsacties van de Vietnamezen. 340.000 Cambodjanen weet werkelijk niemand raad. Ze bestaan uit RodeKhmers,, (voormalige) aanhangers van Pol Pot en Vrije Khmers. Er leeft onder de laatsten tegen de Rode Khmers een haat die niet is uit te drukken. We hebben een toneelvoorstel ling gezien waarin de gruwe len van het Pol Pot-regiem werden uitgebeeld. Er is niets dat zo gruwelijk is als het be wind van Pol Pot. Volgens Van Mierlo zijn de vooruitzichten de komende maanden erg somber. „Ik zie geen enkele oplossing. Alle wegen lopen hier dood. Het enige wat je bedenken kunt, is dat elke steun voor Pol Pot moet ophouden* Wat de Viet namezen en het pro-Vietna mese bewind in Phnom Penh klaar maken, valt daarbij in het niet. Ze zijn niet op de systematische slachting van het volk uit zoals de Pol Pot- aanhangers, ook al gaan ook zij over lijken om hun doel te bereiken. De voedselvoorzie ning is momenteel nog rede lijk, maar met de komst van de regentijd zal het beetje voedsel dat de vluchtelingen nu nog zelf bii elkaar kunnen brengen, verdwijnen. Boven dien zijn de voedselleveran- ties uiterst kostbaar. Het kost per dag minstens achthon derdduizend dollar, en een groot deel daarvan komt in verkeerde handen terecht. Er moet binnenkort in Geneve weer vergaderd worden om nieuwe fondsen bijeen te ga ren, kortom wat daar mo menteel gebeurt zijn alleen maar nieten.." PAUL VAN VELTHOVEN

Leidse Courant | 1980 | | pagina 7