DE ECHTE Lamoe Groeiend Film International blij ft tochvoor beperkt publiek Voor sluiting OKTO eerst nieuw kamerdebat Nieuwe rentetarieven ingaande 11 februari 1980. 55,- Nieuwe bezuinigingen kabinet onhaalbaar UNIDO-III besloten in sfeer van confrontie Oud- Zoeterwoude tien jaar LEIDSE SPAARBANK 8%* 8lA%* 83A 93A% (was 9>y/o) 87z% 9% 10 BINNENLAND/BUITENLAND LEIDSE COURANT MAANDAG 11 FEBRUARI 1980 PAGINl ROTTERDAM Na elf dagen, waarin ruim tachtig lange speelfilms door de projectoren gelopen zijn en talloze bui tenlandse filmmakers bereid bleken met geïnteresseerden in discussie te treden, kan alleen maar geconstateerd worden dat het filmgebeuren, dat ne gen jaar geleden startte in de Maasstad als een festivalletje voor films, die in' de gewone bioscoop niet aan bod kwa men, nu is uitgegroeid tot een werke lijk internationaal gebeuren. Voor de filmmaker, die elders met zijn werk niet of nauwelijks aan bod komt, is Film International een Dorado, een springplank om met zijn film andere festivals te interesseren. De groeiende belangstelling voor Film In- ternatinal Rotterdam van buitenlandse zijde houdt ook in, dat zo'n evenement al lang niet meer uit de entreegelden te be kostigen is. De Rotterdamse kunststich ting, CRM en nog een aantal goede gevers springen bij en het is alleen maar te ho pen voor de onvermoeibare organisator Huub Bals, dat hij ook dit jaar uit de kos ten komt. Want Film International is nu toch duidelijk uitgegroeid tot een filmge- beuren voor een bepaald, doorgaans jeug dig publiek, dat „filmgek" als het is, met een passepartout de hele dag in het com plex aan de Gouvernestraat rondhangt om zoveel mogelijk te zien en zoveel mogelijk- te discussiëren. De inkomsten uit hun aanwezigheid kunnen de steeds groeiende kosten van buitenlandse gasten en Bals' steeds uitgebreider wordende staf name lijk nooit dekken. Gezien het aantal belangwekkende films, dat werd vertoond en een bredere verto ning dan straks in de Kijkhuizen mogelijk zal zijn zouden hebben verdiend, heeft Film International duidelijk een functie. Al was het slechts om het bioscoopbedrijf wakker te houden. Maar dan zou men het aantal vertoonde films en het aantal geno digden toch moeten beperken, wat weer in inbreuk zou zijn op het informele ka rakter dat Rotterdam langzamerhand in de internationale filmwereld heeft gekre gen. En zo zit je dan weer tussen wal en schip. We hopen dat Film International op glo rieuze wijze zijn tienjarig bestaan mag vie ren. Wat ons betreft in het met Filmhuis en Achterom uitgebreide Gouvernestraat- complex. Alleen moet de gemeente dan niet juist tijdens het festival de toch al smalle straat aan een zijde openbreken, waardoor de toegang tot het gebouw alles behalve feestelijk is. MILO Nixons weg uit Californië SAN CLEMENTE Oud. sident Richard Nixon vai Verenigde Staten en vrouw Patricia hebben z dag definitief hun huis in Clemente in Californië V( ten om zich metterwooi New York te verstigen. Het voormalige „weste Witte Huis" is voor een oi kend bedrag verkocht aan Californische zakenlieden. Beeld uit „Zonder verdoving" van de Poolse regisseur Andrzej Wajda, die zonder Film International in ons land niet aan bod zou komen. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122248 en per spe ciale koerier wordt de krant alsnog bezorgd. De smaak van Zware Van Nelle herken je altijd. Dat komt door de speciale handverbouwde tabak. Natuurlijk uit Kentucky. Het unieke gebied voor mooie donkere tabakken. De Zware wordt door Van Nelle met alle zorg omringd. En dat proef je. Zo smaakt er maar één! de échte zware van de weduwe A Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG - Van de wens van minister Andriessen (Financiën) om op alle de- lijkt steeds minder terecht te kunnen komen. Andries- sen's collega's verzetten zich in toenemende mate in het kabinetsberaad over de be- partementen een bezuini- zuinigingsronde tegen zijn ging van zes procent door te voorstellen, voeren door de gestegen prij- De jongste cijfers van de zen niet meer te vergoeden, OESO, de organisatie voor economische samenwerking en ontwikkeling, die een veel gunstiger economische ont wikkeling voorspellen dan die van het Nederlandse Planbu reau, spelen Andriessen's te genstanders daarbij in de kaart. Volgens ingewijden werkt het kabinet nu eerder in de richting van bezuinigin gen naar draagkracht op de verschillende departementen, waarbij een bezuiniging van zes procent (het oorspronkelij ke uitgangspunt van minister Andriessen) als een plafond wordt bepleit. Minister Scholten (Defensie) was vorige week de eerste, met succes de aanval op parket van Andriessen ina Hij wist toen al extra bezu gingen op Defensie boven zes procent te voorkomen, <le Nederlandse Navo-i plichtingen niet in gevaa brengen. (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Wanneer deze maand definitief het doek zou moeten vallen over de Winschoter vouwkarton- farbreik Okto zal hierover eerst een nieuw kamerdebat moeten worden gehouden. Minister Van Aardenne (Economische Zaken) zou in dat debat de keiharde nood zaak van een sluiting moe ten aantonen. De noordelij ke specialisten van de drie grootste kamerfracties Spie ker (PvdA), Hermsen (CDA) en Evenhuis (VVD) hebben dat dit weekend voor de TROS-radio gezegd. Bij dezelfde omroep verklaar de minister Van Aardenne dat de verhoging van de investe ringspremie voor het Noorden van 25 naar 35 procent, waar toe het kabinet vrijdag besloot, misschien ook na dit jaar een blijvende zaak zal zijn. De ver hoogde investeringspremie moet meer bedrijven, vooral kleinere en middelgrote, naar het noorden lokken. Overigens wees Van Aarden ne er op dat een premie van 35 procent echt het uiterste is dat de regering op dit punt voor het noorden kan doen. Anders zou Nederland EEG-regels gaan overtreden. Om die re den kan er ook geen lager gas- tarief voor het noorden wor den berekend. Voor electric- teit zou dat wel kunnen, maar dat is allereerst een zaak van de provincie, aldus Van Aar denne. De maatregelen die premier Van Agt als deel van een pak ket ter stimulering van de werkgelegenheid in het noor den, vrijdag bekend maakte, zijn bij de grootste kamerfrac ties met de nodige scepsis ont vangen. Evenhuis (VVD) en Hermsen (CDA) spraken van een „eerste winstpunt", maar vinden beiden dat er nog veel meer moet gebeuren. Volgens Spieker (PvdA) biedt dit extra lokkertje nauwelijks soulaas. NEW DELHI UNIDO-III, de VN-conferentie over de industrialisatie in de Derde Wereld, is mislukt. Arm en rijk zijn het na drie weken onderhandelen over geen en kel punt eens kunnen wor den. Nadat pogingen om een compromis te vinden op niets waren uitgelopen, werd een actieplan in stem ming gebracht en aangeno men. Maar omdat de wester se wereld als één blok tegen het plan stemde, zal deze „Verklaring van New Del hi" niet in daden worden omgezet. UNIDO-III eindigde niet al leen in een mislukking, de be- sprekingdtf liepen uit op een regelrechte confrontatie tussen de arme en rijke landen. Het was voor de eerste maal dat een dergelijke grote conferen tie over de positie van de Der de Wereld op een grote con frontatie uitliep. Zelf het met een dag verlengen van de be sprekingen bood in New Delhi geen uitkomst. De westerse landen wilden wel met onder delen van een compromisvoor stel instemmen, maar verzet ten zich fel tegen de instelling van een fonds van 600 miljard gulden voor de industrialise ring in de Derde Wereld. De Derde Wereld, onder aanvoe ring van radicalere landen, ging hiermee niet akkoord en eiste toen een- stemming over de eigen, oorspronkelijke, maar door het Westen al on aanvaardbaar genoemde voor stellen. ZOETERWOUDE - Een dia lezing met als onderwerp „Huismerken, meesterte kens, gevelstenen en uit hangborden" is het belang rijkste programmapunt voor de jaarlijkse dona teursbijeenkomst van „Oud- Zoeterwoude" dinsdag 12 fe bruari. Voor de pauze zal met het be stuur eerst over enkele huis houdelijke zaken gesproken worden. Met name wordt te ruggeblikt op het verleden, de huidige gang van zaken wordt onder de loep genomen en er zal over de toekomst van de stichting gesproken worden. Een en ander zal een feestelij ke tint hebben omdat het 12 februari precies tien jaar gele den is dat de stichting werd opgericht. Een officiële recep tie wordt niet gegeven, maar er wordt wel op een grote op komst van de donateurs gere kend. De lezing wordt gehou den door Jan van Gent. Hij heeft in „Suetan", het drie maandelijkse blad van de stichting Oud-Zoeterwoude, al eens een artikel over hetzelfde onderwerp geschreven, maar aan de hand van zijn vele fradie dia's zal hij het onder werp veel beter kunnen be lichten en uitdiepen. Vooral ook omdat hij van het onder werp inmiddels een nog ver-' der gaande studie heeft ge maakt. De aanvang van de avond is 20.00 uur in „Ons Huis" aan het Kosterspad. Tienduizendste boom verplant ARNHEM De Heidemaatschappij verwacht dit jaar de tienduizendste boom te zullen verplanten. Het verplaatsen van bomen komt steeds vaker voor, bijvoor beeld door wegverbredingen van wegen in de bebouwde kom. In een bebouwde omgeving is het volgens de Heidemij. beter een grote boom neer te zetten, dan een ldeine jonge, omdat deze snel te lijden hebben van vernielzucht. spaarselectrekeningen spaarselect-extra-rckeningcn Bij elke terugbetaling wordt 1% resp.2% over het opgenomen bedrag in rekening gebracht. groeispaarbewijzen aan toonder in coupures van f 500,-, fl.000en f 5.000,- vaste looptiji na 2 jaar 8 A ®/o na 5 jaar 10 9/b(was9i/4%) variabele looptijd: (minimaal 2 jaar, maximaal 5 jaar) na 2 jaar na 3 jaar na 4 jaar na 5 jaar 4 op basis van samengestelde interest. perfectspaarrekeningen f5.000,- per maand direct opvraag baar, hogere bedragen met 1 maand opzegging. minimum tegoed f 1.000,-. termijnspaarrekeningen minimum tegoed f 100,- opzeggingstermijn: 6 maanden 12 maanden spaardeposito's minimum inleg f 1.000,- voor2 jaar vast 874% voor 3 jaar vast 'voor 4 jaar vast voor 5 jaar vast AU "/0 (was 9!A%) NOG 3 WEKEN LENTEKORTING Chintzjas met plissé pas en uni garnering. Polyester/katoen. Kleuren: cyclaam, paars en turquoise. Mt. 92 (55.-) t/m 152 (75.-). V.a.1

Leidse Courant | 1980 | | pagina 6