.S. dwingen gemeente itandplaats in te ichten aan Papelaan Warmondse winkeliers geven de moed niet op Voorschoten gaat„bereklauw" te lijf OEGSTGEEST PLAATST PLATTEGRONDEN Historie Voorschoten herleeft Volksbelang wil Lissese flatwoningen isoleren OONWAGENGEZIN VAN DER WERF ÏERUG NAAR VOORSCHOTEN Fietser geschept door auto TftORSCHOTEN Het College van •j deputeerde Staten van Zuid-Holland t eft besloten dat de gemeente Voor o toten een standplaats moet inrichten 11] or het woonwagengezin Van der erf. In haar vergadering van 15 janu- fl. nam zij een soortgelijk principe- 11 (sluit dat afgelopen dinsdag bekrach- aei [d werd. Op deze vergadering wees e t provinciaal bestuur een terrein aan nr Papelaan aan als standplaats voor n t gezin Van der Werf. Dit 'onderko- sta*n' zal slechts een tijdelijk karakter ct bben. Wanneer de drie geplande crj,ponwagenkampjes in Voorschoten g ,aar zijn, zal het woonwagengezin op n van de terreintjes een plaats toege- tzen krijgen. Het gezin Van der Werf rd op 30 augustus van het vorig jaar Éer politiebegeleiding uit de gemeen- ei( 'Voorschoten gezet, nadat zij zonder sstemming een plaats in het dorp e<j dden ingenomen, n. 'ïj i woonwagengezin nam op 18 juli van atr t vorig jaar een illegale standplaats in èen parkeerterrein in het centrum van lorschoten. Op 30 augustus werd het ge- rmet behulp van 'de sterke arm' over gemeentegrens gezet. Sindsdien heeft F gezin een zwervend bestaan geleid. De tzetting was voor het PvdA-tweede ka- =s erlid Van Ooyen aanleiding om in het rlement vragen aan de minister te stel de. Met de beslissing van de Provincie in een eind worden gemaakt aan het on- kere bestaan van het gezin, ethouder Eveleens zei met teleurstelling snnis te nemen van het besluit van Ge- o puteerde Staten. „Ik hanteer nog steeds izelfde standpunt zoals dat door burge- eester Van der Haar na de uitzetting van het gezin Van der Werf werd ver woord. We hebben een regionale lijst van woonwagengezinnen die in aanmerking komen voor standplaatsen in de regio. Dit gezin staat op die lijst op een 'normale' plaats en zeker niet bovenaan. Er zijn dus andere gezinnen die een hogere prioriteit dienen te krijgen. Met dit besluit wordt zo'n lijst een wassen neus," aldus de wet houder. Hij zei de beslissing van de Pro vincie uit menselijke overwegingen wel te kunnen begrijpen. Wethouder Marselis van welzijnszaken, onder wiens porte feuille ook de woonwagenproblematiek valt, is op vakantie en was daarom niet voor commentaar bereikbaar. Protesten Een aantal jaren geleden was in de on middellijke nabijheid van het Provinciaal terrein ook al een woonwagenkampje ge pland. Onder druk van de buurtbewoners werden deze plannen toen ingetrokken. Ditmaal bestaan er nauwelijks mogelijk heden om te protesteren omdat de ge meente niet verantwoordelijk is voor de keuze van het terrein. Wethouder Eve leens: „wij zijn altijd heel voorzichtig met dit soort zaken. We stellen het altijd eerst in een openbare hoorzitting aan de orde. In dit geval is er echter sprake van een eenzijdige beslissing van het provinciaal bestuur", aldus de wethouder die overi gens niet op de hoogte bleek te zijn van het provinciale voornemen. De gemeente heeft evenwel nog de moge lijkheid om bij de Kroon tegen de beslis sing in beroep te gaan. Dit beroep heeft echter geen schorsende werking, hetgeen betekent dat het besluit van kracht blijft tot de kroon een uitspraak doet. En die uitspraak kan 'jaren op zich laten wach ten'. Aan de uitspraak van Gedeputeerde Sta ten is geen termijn verbonden. Het is ech ter wel de bedoeling dat het besluit zo snel mogelijk wordt uitgevoerd. Het één en an der moet in overleg tussen gemeente en provincie geregeld worden. In dit overleg zal ook aan de orde komen wie de kosten van de inrichting van het terreintje moet gaan betalen. Kampjes Wanneer de drie kampjes gereed zijn, is moeilijk te zeggen. De gemeente Voor schoten heeft inmiddels drie plaatsen be paald en deze op een hoorzitting ter dis cussie gesteld. De commissie Openbare Werken stemde gisteravond in met de in richting van de kampjes aan Veurseweg, bij de Hofweg en bij de Noord-Hofland burg. De provincie heeft laten weten te gen de plaats bij de Hofweg bezwaren te hebben, maar het gemeentebestuur kent geen andere mogelijkheden. Tegen alle drie de plaatsen is vanuit de bevolking ge- Erotesteerd. Wanneer deze protesten tot ezwaarschriften tegen de wijziging van de verschillende bestemmingsplannen lei den bestaat er een grote kans dat de reali satie van de kampjes nog jaren op zich laat wachten. Wethouder Eveleens: „Wan neer het zover is zullen we de Provincie vragen een artikel 19-procedure te mogen hanteren. We hoeven dan niet te wachten op de definitieve uitspraak over de be zwaarschriften. Hierdoor kunnen de kampjes sneller gerealiseerd worden. Ik heb niet de indruk dat de Provincie tegen een dergelijke procedure bezwaren zal hebben." GERT VISSER OEGSTGEEST De leden van de commis sie verkeer en vervoer van de gemeente Oegstgeest hebben gisteravond onder lei ding van de wethouder van openbare wer ken J.J. Thorn een rondrit door de gemeente gemaakt. Dit om te komen tot een juiste plaatsbepaling voor het doen neerzetten van zuilen met een plattegrond van de gemeente. Om de kosten te dekken zullen de zuilen voor zien worden van reklameteksten, waarbij de Oegstgeester middenstand de voorkeur geniet De plattegronden komen onder meer aan de Terweeweg, hoek Leidse Straatweg of aan De Kempenaerstraat; de Lange Voort tegenover de Irislaan; de oude Dorpsstraat, Abtspoelweg, etc. De commissie kon zich er gisteravond mee vér- enigen, zodat er binnenkort een voorstel aan de raad valt te verwachten, die er zo goed als ze ker mee akkoord zal gaan. De fietsenstalling nabij de Berlicumstraat hééft niet voldoende capaciteit maar aan de andere zijde van het Rijnzichtwegviaduct is voldoende stallingsruimte aanwezig. Toch verklaarde wet houder Thorn in overweging te willen nemen na te gaan, of uitbreiding van stallingsruimte voor fietsen aanwezig is aan de zijde van de buurt Buitenlust Binnenkort vallen in het Wilhelminapark ver keersmaatregelen te verwachten in verband met de verbouw- c.q. nieuwbouw van het raad huis. Men overweegt eenrichtingsverkeer in te voeren via het Wilhelminapark in oost-west richting en via de Endegeesterlaan in west- oostrichting. Langs de Endegeesterstraatweg zal het fietspad aan de Oostzijde waarschijnlijk als tijdelijk parkeerterrein worden aangewezen. Het aantal glascontainers in de gemeente zal worden uitgebreid. Dit naar aanleiding van het feit dat de inzameling van oud en gebruikt glas via de containers in het Winkelcentrum Lange Voort en Kempenaerstraat een groot sukses is. De Warmondse Dorpsstraat, net breed genoeg om nog wat parkeerplaatsen aan te leggen. WARMOND De winkeliers aan de Dorpsstraat geven de moed nog niet op en blijven strijden voor meer parkeer plaatsen tussen de Burg. Scholvinckstraat en de Mid dendorplaan. Gistermiddag hebben zij overleg gepleegd met wethouder Van Schagen en de direkteur van gemeente werken Spaink. De winkeliers wezen in dit gesprek op de toezegging die gedaan is bij de hoorzitting over de herinrich ting van de Dorpsstraat. Bur gemeester De Vreeze zou ge zegd hebben, dat er meer par keerplaatsen zouden worden gecreëerd daar waar dat moge lijk zou blijken. Het resultaat daarvan was dat er drie par keerplaatsen werden toege voegd. Dat is naar de mening van de middenstand veel te weinig. Zij vinden dat de klan ten voor de winkel moeten kunnen parkeren. De winke liers willen graag zelf tegen het blik aankijken en hebben geen bezwaar tegen parkeer plaatsen direkt voor hun raam." Volgens directeur Spaink is het technisch wel mogelijk enkele parkeerplaat sen (wellicht twee) te maken in de Dorpsstraat. Wethouder Van Schagen wilde geen di- rekte beslissing nemen en achtte een spoedeisende raads vergadering de aangewezen weg. De stratenmakers gaan inmiddels door met hun werk zij het aan de overkant van de eventueel te maken parkeer plaatsen. Groen licht voor bouw muziekschool LEIDERDORP De gemeen teraad gaf gisteravond het de finitieve fiat aan de plannen voor de bouw van een multi functionele accommodatie (MFA) in Buitenhof-Oost, waarin tevens de streekmu- ziekschool „Rijnakkoord" en de openbare bibliotheek een plaats zullen krijgen. De posi tieve en negatieve opmerkin gen van de raadsleden hielden elkaar aardig in evenwicht. Lof was er voor de snelheid en voortvarendheid waarmee het college sedert de raad op 27 maart 1979 het principebesluit tot de bouw nam de plannen heeft ontwikkeld. Een moei lijk punt bleek het feit dat de gestapelde bouw - bovenop de MFA komen 30 woningen - niet in overeenstemming is met de uitgangspunten van de begeleidingscommissie Buiten hof-Oost. Wethouder A. H. Meerburg stelde in dit ver band dat dit juist de flexibili teit inzake de definitieve vormgeving van de nieuwe woonwijk ten goede komt. Hij stelde de raad alvast enkele nieuwe wijzigingen in het vooruitzicht. Naast de MFA komen nogeens maximaal 45 woningen waarvoor architect Franso bezig is een plan te ontwikkelen. Het project wordt uitgevoerd door het aannemersbedrijf H. van der Heijden te Woerden. Op 29 fe bruari gaat de eerste paal de grond in. Noordwijkse bibliotheek uitgebreid NOORDWIJK De openbare bibliotheek aan de Wetering- kade wordt uitgebreid met een tweetal kantoorkontai- ners van Jarino. Het bestuur acht deze uitbreiding drin gend nodig om de achterstand in te lopen op de ruimte, die beschikbaar is voor de admi nistratieve medewerkers. Dat zijn er tien in totaal en zij moeten het doen met een werkruimte van 25 vierkante meter. Na de plaatsing van de kontainers wordt dit bijna 60 vierkante meter. Door het huidige kantoortje bij de bibliotheek te trekken ont staat er bovendien ruimte voor een nieuwe leesgelegenheid en kan de oude gebruikt worden voor het plaatsen van boeken rekken. Met een en ander is een bedrag gemoeid van 50.000,-. Het bibliotheekbes- tuur heeft inmiddels aan de gemeente op korte termijn om een investeringssubsidie tot dit bedrag verzocht De thans gevraagde voorzie ning is noodzakelijk, omdat het volgens burgemeester mr. Bonnike zeker nog wel een jaar of drie kan duren, voordat met de bouw van een nieuwe bibliotheek kan worden be gonnen. LEIDSE COURANT VRIJDAG 8 FEBRUARI 1980 PAGINA 7 VOORSCHOTEN - De ten toonstelling in het Cultureel Centrum „Hoe was 't" komt tegemoet aan de wens van vele Voorschotenaren, die wel eens willen weten hoe dit dorp zo rond de eeuwwisseling tot halverwege de twintigste eeuw reilde en zeilde. Door middel van 130 prentbriefkaarten, wordt een beeld gevormd van een dorp dat door de centrale ligging vanaf het ontstaan van de spoorweg een eigen station, sinds de stoomtram een rail verbinding door de kom en via de Kerksloot een bootverbin- ding, speciaal voor goederen vervoer, bezat. Die gunstige ligging zorgde ook voor onder wijsinstituten zoals Wullings, opleiding voor. H.B.S. en O.L.V. van Lourdes speciaal voor de jonge juffrouwen. He lemaal exclusief was Noor- they, het instituut waaraan een stiefbroer van koningin Wilhelmina zijn opleiding kreeg. De echte dorpsbewo ners in de jaren 1900 tot 1940 vonden voor een deel hun werkzaamheden in de agrari sche sektor of in de goud- en zilverfabriek Van Kempen en Begeer. De tentoonstelling laat deels een dorp zien waar het goed was om te leven, maar ook een dorp, waar in vele ge deelten het brood nauwelijks op de plank kwam door de ar moede. De prentbriefkaarten uit het gemeentelijk archief zijn alle maal vergroot waardoor zij niet alleen een mooie wand versiering werden, maar te vens een duidelijker totaal beeld geven. De rijkheid van de Laurentiuskerk rond 1910 met het neo-gothische altaar en de gasverlichting, de N. H. Kerk uit dezelfde periode met de helaas bij de restauratie vernietigde monumentale kan sel en ere-loge van de kasteel heer. Wie een klein beetje nos talgisch aangelegd is, die moet de tentoonstelling in het Cul tureel Centrum gaan zien. De openingstijden zijn van 9 tot 18 uur dagelijks behalve zondags en gedurende de gehele maand februari. JOOP PEETERS VOORSCHOTEN De commissie openbare wérken kon zich gisteren verenigen met het Opport uitgebracht door de Beplanting- flenst, waarin de bestrijdingsmiddelen te gen wildgroei uiteengezet werden. Hoewel verontruste bewoners de chemische bestrij ding als oorzaak zagen van huiduitslag, is thans gebleken dat de zgn. „bereklauw" een Plant uit de Kaukasus hiervoor verantwoor- delijk is. Deze plant wordt sterk bestreden door de be- plantingsdienst, maar omdat ook deze plant in vele particuliere tuinen voorkomt is uitroeiing nog niet goed mogelijk. Door middel van voor lichting zullen de burgers gewezen worden op het grote gevaar van deze snel ontkiemende plant, waarvan de bladeren voor huiduitslag verantwoordelijk zijn. De gemiddelde Voorschotenaar geeft per jaar 335 kg huisafval met de reinigingsdienst mee. Thans krijgt de regionale vuilverbranding in Leiden al ruim 76 ton te verwerken, de maxi male kapaciteit van de vuilverbrandingsoven is 93 ton. De Voorschotense vertegenwoordigers in het samenwerkingsverband zullen pleiten voor een effektieve methode om het aanbod huisvuil af te remmen door b.v. papier en glas apart in te zamelen. Op verzoek van wethouder Eveleens zullen alle fracties hun geestverwan ten uit de Tweede Kamer benaderen ten aan zien van de Rijksweg 11-West. Begin maart zal daarover een beslissing vallen en Voorschoten ziet het nut van deze rijksweg niet in. LISSE Speeltuinvereniging 'Marijke' houdt maandag 11 februari een algemene leden vergadering. Op het program ma staat onder meer de verto ning van de film die de Lissese filmclub Amfi '66 maakte naar aanleiding van de opening van het nieuwe verenigingsge bouw. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. SASSENHEIM De toneel- groep 'Elckerlyc' geeft zondag 24 en dinsdag 26 februari uit voeringen van het blijspel 'Het spook van Canterville'. Het blijspel dat Elckerlyc in haar 30e speelseizoen presenteert is een stuk in drie bedrijven naar een novelle van Oscar Wilde. De uitvoeringen in de feestzaal 'Cees en Ineke' be ginnen om 20.30 uur. STOMPWIJK De cabaret groep 220 Volt treedt zondaga vond 10 februari op in jonge- rensoos Oase op de zolder van het Dorpshuis in Stompwijk. Aanvang 21.00 uur en de toe gangsprijs bedraagt 4 gulden. Na ongeveer 200 voorstellin gen door het hele land begint 220 Volt nu met een aantal try-outs van een volledig nieu we show. OEGSTGEEST Een 15-ja- rige fietser uit Oegstgeest is vanmorgen omstreeks acht uur gewond geraakt na het negeren van het stoplicht op de Lange Voort, nabij het zwembad 'Poelgeest'. De jongen werd aangereden door een 37-jarige automobilist uit Leiderdorp. Het slachtoffer is overgebracht naar het Aca demisch Ziekenhuis in Leiden. LISSE De Lissese wo ningbouwvereniging 'Volk sbelang' wil de komende ja ren haar woningbouwbezit voorzien van warmte-isola- tie. Dit dan in de vorm van isolerende beglazing en spoumuurisolatie. Dit voor jaar wil de vereniging nog een begin maken met de isolLISSE De Lissese wo ningbouwvereniging 'Volk sbelang' wil de komende ja ren haar woningbouwbezit voorzien van warmte-isola- tie. Dit dan in de vorm van isolerende beglazing en spoumuurisolatie. Dit voor jaar wil de vereniging nog een begin maken met de iso latie van 552 flatwoningen aan de Lissese Ooievaar- straat, Rembrandtplein en Jacob van Ruysdaelplein. Deze eerste operatie vraagt een investering van ruim 1,7 miljoen gulden. Aan de ge meenteraad van Lisse wordt woensdag 13 februari ge vraagd een lening van 1,2 mil joen gulden te verstrekken. Een half miljoen minder dan het investeringsbedrag, aange zien na de isolatie op 30 pro cent overheidssubsidie kan worden gerekend. De flatbewoners zullen hun huurprijs na de isolatie met 15,60 gulden per maand ver hoogd zien. Afgezien van een verbetering van de woonsitua tie, zal de huurverhoging waarschijnlijk wegvallen te gen de opbrengst van een ver minderd energiegebruik. De bewoners van de flats krijgen namelijk elk jaar de teveel be taalde verwarmingskosten re tour. 1st terrein dat is aangewezen om als standplaats te dienen voor het gezin Van der Werf. I

Leidse Courant | 1980 | | pagina 7