Spelgroep (nog) te traag Vulkaan Gus' bij deze uitgeroepen tot ayatollah Leidse binnenstad De Alphense bom of: waar is die paai gebleven en nog meer onzin ^;tad/regio lavastroom treft raad na besluit over twee bruggetjes „m lursus leert Vrijwilligers ;j;teviger in de Schoenen te staan BURGERLIJKE /STfliun Leidse Vrouwen Opvang centrum vraagt woningen voor probleemgevallen LEIDSE COURANT. VRIJDAG 8 FEBRUARI 1980 PAGINA 5 We hadden het voelen aankomen. Toen de Leidse gemeenteraad een paar weken geleden besliste, in de binnenstad twee bruggetjes ergens over k,1! het water te laten bouwen, kon je eigenlijk meteen al op je vingers narekenen, dat de permanent rommelende vulkaan Gus weer tot ia. uitbarsting zou komen, lats En ja hoor, deze week dh| was de eruptie van de bekendste Leidse vuurspuwende cityberg weer eens tot in de raad, op papier, te horen. Het had George W. M. Gussenhoven wederom behaagd, in een zoet zuur schrijven te (-reageren op de bruggetjes-beslissing. „Ik heb daar behoefte aan", schreef George, maar naar mijn idee is dat geen behoefte meer: het is een regelrechte ^dwangneurose. Om nog even (wellicht ten overvloede) de berg Gus te lokaliseren: George W. M. Gussenhoven is de binnenstadter die niets onbeproefd laat om het Leidse gemeentebestuur te doen weten dat het met de city maar wat aanmoddert. De aanval is hem lief. Een paar maanden terug nog gaf hij een „groenboek" uit, dat volgens hemzelf in de boekhandel (na een uitverkochte eerste druk) een bestseller is geworden. George gaf het de titel mee: „Leiden, 'n door het rijk gesubsidieerd museum Dat was lang niet mis, zoals Gus het stadsbestuur links en rechts om de oren sloeg. Zijn „molotov-cocktails" bestaan uit uitdrukkingen zoals „ziekelijk fanatiek hobbyisme", of „Leidse Mollen", en „overbodig, kolder, dwaas en geldverspilling, onzin en stadsontsierend Vulkaan Gus is ervan overtuigd, dat het met de raad maar goed klungelen is; het zijn (gekozen) bevorderaars van chaos en superchaos. „Kritische stadsbewoner" Gussenhoven heeft ook deze keer weer even tijd nodig gehad om de accu van zijn gramschap op te laden. Een ogenblik leek het erop, dat hij de zaak over z'n kant zou laten gaan. Maar nee, de demon in hem werd opnieuw wakker. We volgen Gus (die zijn aanvallen en richtlijnen vaak lanceert met prima drukwerk; verzorgde drukte dus) maar weer in zijn nieuwe, op de gemeenteraad gerichte, uitbarsting over het „tweetal bruggetjes". Het is George ten voeten uit: „Vooral de combinatie van beslissingen: definitieve brug bij de Lakenhal en een proefbruggetje bij de beschuitbrug (bedoeld zal zijn de Beschuitsteeg, T. P.) is ronduit een lachertje. Wat stelt iets op proef nu in Leiden voor Hooguit een sussertje voor de tegenstemmers, maar komen doet het er toch, dat bewijs heeft u nu zelf geleverd. De brug bij de Lakenhal wordt niet gebruikt. Tegenover de Turfmarkt- en Marebrug hooguit drie procent; geen percentage dat 't rechtvaardigt om er tonnen gelds aan te besteden, als elders in Leiden veel dringender zaken niet gerealiseerd kunnen worden wegens geldgebrek. Een voorbeeld is de door de bewoners zozeer bepleite tunneltjes op de Willem de Zwijgerlaan". En de raadsleden maar weer nerveus op hun zetels draaien, bij zoveel geweld. En George, op zijn beurt, maar weer de verongelijkte Gussenhovens brug des aanstoots, tegenover de Lakenhal, tussen Oude Singel en Oude Vest: lelijk, leeg en gewoon verlaten.... Waarachtig: eigenlijk is het geen ge zicht Op de achtergrond de veel meer functionele Marebrug. spelen: „Maar goed, mijn argumenten zullen wel weer voor kennisgeving worden aangenomen. Wat dit betreft zit ik in hetzelfde schuitje als Rijksmonumentenzorg, adviesraad voor de binnenstad, stichting Leidse binnenstad, het Leids City Centrum, de Kamer van Koophandel etcetera. Allemaal organisaties die er niets van begrijpen wat er goed is voor Leiden, tenminste zo is uit uw gedragingen af te leiden". Opnieuw geeft Gus de raad de bekende woorden in de mond: „Waarom blijf ie dan schrijven, vraagt u zich af Dat is een beproefde georgiaanse inleiding voor nog meer zout in de binnenstadspap. Ofschoon de raad zich dat al jaren afvraagt, heeft de vulkaan steeds zijn antwoord klaar: „Welnu, ik blijf hopen dat eens het gezond zakelijk economisch denken gaat prevaleren en de hobby's van enkele tientallen plaats gaat maken voor de gerechtvaardigde wensen van duizenden. Of heeft u soms niet de reactie van de vakbonden gelezen op uw verkeersbeleid in relatie tot de werkgelegenheid Ach, de brief van drie bewoners voor paaltjes in hun straat zal wel weer voorrang krijgen in antwoord op en in uitvoering van hun wensen. Misschien ga ik er ook nog eens toe over om een dergelijk verzoek te doen, al was het alleen maar om ook eens een positief resultaat te behalen Een gewone sterveling had de moed allang opgegeven. Maar George, die 3 jaren binnenstedelijk staat te koken, is in mijn ogen helemaal geen gewone sterveling meer. Hij is inderdaad de berg Gus, die blijft werken en op gezette tijden uitbarst. Dan baant zijn lava zich vernietigend en verschroeiend een weg naar de raad, geen hobby tuintje sparend. En als de hemel boven de Leidse city weer opgeklaard en blauw is en de gifdampen zijn opgelost, doet zich de schijn van rust voor. Maar de raad hoede zich voor inslapen, voor te veel argeloosheid; de berg Gus slaapt immers nooit en zijn toorn ligt op de loer. George is waakzaam en hij heeft zijn fiolen gereed, als wapenen der gerechtigheid. Als Leids raadslid zou ik mijn voeten geschoeid houden, de reisstaf in de hand, haastig etend en bereid de woestijn in te trekken. Ik heb hier een krabbeltje bij de hand, geschreven door George, als kanttekening op een missive bij het trefwoord „beschuitbrug": „stelletje Dwazen Dat staat er. Heel gewoon. Mocht de raad George W. M. niet als voorbeeld willen nemen voor het profiel van de nieuwe burgemeester, ik wil hem wel vandaag, zittend vóór m'n beeldscherm, uitroepen tot de ayatollah van de City van Leiden. Ayatollah en berg tevens. George W. M. Gus heeft het wel verdiend. Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. De bom explodeert. Met paal. De explosie....en de paal is weg. Al is het bestaan van cU vliegtuigbom die Alphen aan den Rijn en veel mensen daarbuiten (via kranteverhalen) eer paar dagen in de ban heeft gehouden met een sisser geëindigd, toch heeft het bom- avontuur een aantal vragen opgeroepen die nu bevredigend beantwoord kunnen worden. Het heeft alles met foto's te maken. Foto's van „rond de bom". Daar is namelijk iets mee aan de hand. Verschillende fotografen schoten hun plaatjes toen de bom woensdagmiddag met een plof en witte rook onschadelijk werd gemaakt. Maar leg nou eens een paar kranten met die foto's naast elkaar, dan blijkt opeens, dat er twee „versies" zijn. In onze krant hadden we op de foto een onbelemmerd uitzicht op de vulkaanachtige hoop aarde waaronder de bom aan het kortste eind trok. In een andere krant zagen we een kiek, vanaf precies dezelfde plek genomen, en daar stond zomaar een lantaarnpaal in de weg. In de Alphense realiteit staat ter plekke inderdaad een lantaarnpaal. Vraag is dus: waar, te drommel, is die paal gebleven. In de sportfotojournalistiek wordt meer met dat bijltje gehakt. Sportfotografen staan voor niets. Ze gaan vliegensvlug te werk als er voor het doel een goalrijpe kans is ontstaan. Maar niet zelden gebeurt het, dat er wel een stel balletdansende voetballers op de prent staat, terwijl de bal gewoon zoek is. Wat doen die knapen dan Wel, ze knippen ergens een voetbal uit een plaatje met bal en plakken die op de balloze foto. De zaak is dan gered. Goochem en ad rem. Echter, de heren beschikken over nog andere mogelijkheden. Ze kunnen met het grootste gemak iets weghalen dat er wel degelijk is. Retoucheren, heet dat. Nou, dat is ook met die lantaarnpaal bij de bom gebeurd. Maar gek blijft het. Over gek gesproken. Er was een landelijk ochtendblad, veel gelezen, gewaardeerd en verguisd, dat met een verhaaltje en twee foto's probeerde duidelijk te maken, dat Alphen van de bom af was. Wat het evenwel met de verklaring van de foto's uithaalde. grensde aan het ongelooflijke. Eén foto laat de ontploffing (met lantaarnpaal overigens) zien en de tweede toont het behoedzame viertal van de opruimingsdienst. Het bijschrift deed de deur dicht en zal ongetwijfeld tal van rubrieken over rariteiten halen. Onder de lezende bevolking moet een daverend gelach zijn opgegaan, want wat probeerde het blad ons te laten geloven „Vlak na de ontploffing werd de bom per brancard door leden van de opruimingsdienst verwijderd". Op die redactie zullen harde woorden gevallen zijn. Reken maar van yes. Wat je in de verslaggeverij allemaal niet met een bijna 40 jaar oude bom kunt uithalen. Maar hem eerst laten ontploffen in duizend splinters en daarna het ding helemaal intact een soort militaire begrafenis geven, nee, dat gaat net even te ver. a j J3IDEN Vrijwilligers- behoeft ondersteuning, -gaande van die stelling rganiseert de Leidse Vrij- ,a rillerscentrale als eerste in lederland cursussen die het „i rijwilligerswerk moeten jjj chragen. Bijeenkomsten be- m oeld om de vrijwilligers r^eer bewust van zichzelf te a aten worden. Vaak blijkt et werk van een vrijwilli- 10 er niet serieus genomen te torden of wordt het onder gewaardeerd. Soms blijkt de vrijwilliger ook niet te we ten waarom hij of zij zich nu precies tot dit werk voelt 'aangetrokken. Ook bestaat er vaak onzekerheid bij de vrijwilligers over de kwali teit van hun werkzaamhe den. Schouderklopjes zijn er doorgaans wel volop, maar over een werkelijke inhou delijke waardering wordt zelden gerept. Om over dit soort zaken een duidelijker Gesprekstraining bij de Vrijwilligerscentrale. EIDEN Overleden: W M. Plomp, J. Heus. man; J. E. Soetekauw. J. Morel, geh. gew. met H. Mak- J. R. Baart, man; J. J. Jansen, G. M. Meijvogel, echtg. van A. urieux; D. Bauer, man; A. V. J. van i lotman, geh. gew. met D. F. Labrijn, L. A. van Ooornewaard, geh. gew. C. A. Evers; J. "t Hart. echtg. van van der Plas; E. H. Hemerik geh. met J. Hoogervorst; W. Laman, >n; J. Starre, man; M. W. de Ko- HJ. geh. gew. met M. L. C. de Geus; J- L. Bousie. man; S. Beijer, zoon; H. van Es, vrouw; T. D. Ciggaar, ld 'an; H. j. E. Pontzen. man. in: Rudolf Petrus z.v. W. de 5[|g en J. G. van der Salm; Michael wannes z.v. J. Klok en E. P W. M. Jyo der Drift; Johannes Willem z.v. J. van Bruchem en J. W. Keizer; Pe- Jane d.v H. van der Reijden en J. van Roon; Naomi d.v. M. F. A. Hol ander en O. M. Lammertink; Hendrik Blok en H. T. Aarns; Martinus Nico- laas Gerardus z.v. A. P. van Swieten en A W. M M. Witteman; Roelof Harm z.v. H. Wiegman en E. M. Roo- senschoon; Liesbeth d.v. A. W. J. de Bruijn en S. W. Wesselink; Mandy d.v. H. Brouwer en L. G. Nagtegaal; Ramon Patrick z.v. W. G. Ong-Alok en M. de Haan; Evelien Elizabeth d.v. A. J. van Kapel en J. C. van Werkho ven; Theodoor Johannes Matthijs z.v. H. J. Overdijk en W. de Raadt; Joost Adrianus z.v. O. J. Terrol en N. Duijn- dam; Tingue Elisabeth d.v. J. C. N. van Dlest en J. M. M. Duindam; Mag- dalena Fransiska Margreta d.v. C. H Mens en E. Siera; Debby d.v. J. W. J. van der Poel en M. H. Vonk; Steven Hendrik z.v. L. Stouten en R. Moeni- lall; Marrigje Corretje d.v. P, de Jong en D. I. Koet; Robert Jan z.v. R. van Dam en A. G. de Graaf; Marcus Jo hannes z.v. P. J. van der Lans en M. J. Warmerdam; Wolter z.v. L. Wagter en G. van den Oever; Michiel David Wilhelm z.v. D. van Oudheusden en H. Menkveld. beeld te krijgen houdt de Vrijwilligerscentrale aan de Langegracht 246a de cursus sen voor allen die zich met onbetaald werk bezig hou den. Onder vrijwilligerswerk wordt werk verstaan waarvoor geen financiële tegemoetkoming wordt gegeven. Iemand die zich opgeeft als vrijwilliger doet dat meestal om andere mensen behulpzaan te kunnen zijn. Dit kan zijn in het bejaar- denwerk, op scholen, in een ziekenhuis of club- of buurt huis en bij andere instellingen met doorgaans een sociaal doel. Op activiteiten in deze sektor van de welzijnszorg wordt over het algemeen door de overheid veel bezuinigd. De hulp van onbezoldigde vrijwil ligers is noodzakelijk om dit werk toch te kunnen verrich ten. Naarmate er meer wordt bezuinigd zijn meer 'kosteloze' krachten nodig. Een tendens die door de vakbeweging als verwerpelijk wordt be schouwd. Vanuit de vakbewe ging, maar ook door sommige politieke partijen, wordt ervan uitgegaan dat voor elke vorm van arbeid betaald moet wor den. Een mening die ook door de Vrijwilligerscentrale Lei den wordt onderschreven. Maar voorlopig is de steun van vrijwilligers onontbeerlijk. Bij de centrale is men daarbij te vens van mening dat het werk op basis van vrijwilligheid misschien wel beter is dan het werk van hen die met het sa laris in het achterhoofd de werkzaamheden verrichten. Toch blijkt het vrijwilligers werk nog vaak in een verdom hoekje te zitten en dat bezorgt de werkers soms frustaties. Om nu wat meer voor zichzelf op te komen en ook om be paalde vaardigheden, als goed luisteren en spreken, je nnu- ding en het op een rijtje zetten van bepaalde zaken, te leren heeft de Vrijwilligerscentrale de cursussen op touw gezet. Vorig jaar hield de Vrijwilli gerscentrale al soortgelijke cursussen. De belangstelling was dermate groot, dat voor. dit jaar de titels 'Opkomen voor jezelf als vrijwilliger', 'De themagroep' en 'Begeleiden van groepen' worden geïntro duceerd. De 'oude' Oriënte ringscursus op de woensdag avond en de cursus Hulpverle nen op de donderdagavond worden ook dit jaar voortge zet. De cursus 'Opkomen voor je zelf' is een soort assertivi- teitstraining en leert de vrij williger beter voor zichzelf op te komen. Deze cursus heeft 16 bijeenkomsten, kost 15 gulden en zal op de vrijdagavond plaatsvinden. De 'Thema- groep' is voor hen die over de problemen van het vrijwilli gerswerk, zoals bijvoorbeeld de rechtspostie, onkostenver goeding, relatie beroepskrach- ten-vrijwilligers enz. willen praten. Deze cursus telt 10 bij eenkomsten op de woensdag avond en kost 7,50 gulden. Het 'Begeleiden van groepen' is be stemd voor mensen die binnen hun vrijwilligerswerk groepen moeten begeleiden en daarin graag wat nieuwe vaardighe den willen leren. Deze cursus telt 15 bijeenkomsten, kost 13,50 gulden en wordt op de maandagavond gehouden. Half februari wordt met de cursussen gestart. Wie belang stelling heeft kan zich opge ven bij de Vrijwilligerscentra le aan de Langegracht 246a in Leiden, tel. 071-149064. LEIDEN Na een intensieve voorbereidingsperiode kwam de Spelgroep met een eigen bewerking van het stuk „Vic tor, of de kinderen aan de macht" naar het LAK. Zoals de titel al aanduidt, gaat het stuk over de confrontatie tus sen degenen die in het dage lijks leven de macht in handen hebben, de volwassenen, en de kinderen. De schrijver Vitrac en met hem de Spelgroep ziet een duidelijke tegenstelling tussen deze twee groepen, de kindern zijn nog zuiver, liegen niet maar komen uit voor alles wat hun op het hart ligt. De volwassenen daarentegen bou wen zich een schijnwereld waarin niets echt is en waarin niet de waarheid maar de schijn tot hoogste goed verhe ven is. Het negenjarige jongetje Vic tor is degene die deze tegen stelling naar voren haalt; hij bezit nog de zuiverheid van het kind, maar ook de wijsheid van een oude man. Hierdoor is hij in staat om door uiterlijk heden heen te kijken en om ze onder woorden te brengen. Wanneer Victor tien wordt, zal hij volwassen zijn, spiegelt het dienstmeisje hem voor. Victor weigert zich over te ge ven aan de hypocrisie die het volwassen zijn inhoudt, en verkiest te sterven. De Spelgroep heeft veel zorg besteed aan de uitwerking van het stuk zowel in het spel als in de aankleding en het decor. De zwart-wit stellingname (waarheid-leugen) kwam terug in het strakke decor, dat ook geheel zwart en wit was. Veel aandacht was ook besteed aan de spelregie, en de acteurs speelden allen zeer zorgvuldig hun rollen. Juist door deze zorvuldigheid sloop echter een element van traagheid in het spel. Ook waren de spelers nog niet in staat om op momenten van emotie, de emotie er ook helemaal uit te gooien. Beide factoren zorgden voor verlies van spanning. De spelers zijn wel zover dat ze zich wat ruimte in het spel kunnen gunnen, om daarmee wat meer vaart en schwung in het stuk te brengen. De rol van de mysterieuze, windenlatende vrouw die halverwege het stuk uit de lucht komt vallen, had tevens wat meer verdui delijkt kunnen worden. Het eind van het stuk suggereert dat zij de dood is, maar voor heen is haar functie zeer vaag gebleven. „Victor" is een stuk met een interessante thematiek en vormgeving. De voorstelling van de Spelgroep was aardig, en draagt de kiemen in zich om uitstekend te worden. Jacqueline Mahieu LEIDEN Het team van het Leidse Vrouwen Op vangcentrum heeft de ge meente Leiden verzocht een paar woningen beschikbaar te stellen voor vrouwen die om de een of andere manier in het centrum terecht zijn gekomen. Maar al te vaak verblijven vrouwen te lang in het Opvangcentrum om dat er voor hun geen woon ruimte beschikbaar is. Het centrum is opgezet voor dq opvang van vrouwen (en eventueel hun kinderen) die in ernstige relatieproblemen met hun partner verkeren. Omdat het in Leiden erg moeilijk is om aan huisvesting te komen, blijven vrouwen langer in het centrum wonen dan nodig is. Velen van hen besluiten namelijk niet meer terug te gaan naar hun part ner. Hierdoor houden deze vrou wen plaatsen bezet voor ande re vrouwen, waardoor er min der doorstroming plaatsvind en er daardoor minder vrou wen kunnen worden gehol pen. Het Leidse Vrouwen Op vangcentrum stelt de gemeen te voor eenzelfde afspraak me hem te maken, als het ge meentelijk bureau huisvesting heeft met de Cortona-stich ting. In een nader gesprek wil het team van het Opvangcen trum nader uiteenzetten om welke vrouwen het gaat en hoeveel woningen per jaar er beschikbaar zouden moeten worden gesteld.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 5