Leimuidense bussen moeten voorlopig buiten blij* ven Zoeterwoude teken beroep aan tegen opleggen regeling ambulancevervoer Gemeentesecretaris Nieuwkoop benoemd tot burgemeester Zoeterwoudse school aangepast aan eigen tijdse onderwijsnormen VERVOERSMAATSCHAPPIJ CENTRAAL NEDERLAND IN TE KRAP JASJE 'Ik zei de gek' KORTWEG 'DE KINDEREN ZIJN ER ERG TEVREDEN MEE' Nieuwveen regelt ophalen huisvuil Zeven maandei druggebruiker REGIO LEIDSE COURANT VRIJDAG 8 FEBRUARI 1980 PAGIN/ De garage van Centraal Nederland aan de Dr. Stapenseastraat In Leimuiden. LEIMUIDEN De Leimuidense vestiging van de vervoersmaatschap pij 'Centraal Nederland' aan de Dr. Stapenseastraat 16 kampt sinds en kele jaren met een nijpend ruimtege brek. Door de sterke stijging van het aantal reizigers in de afgelopen ja ren, is er een groot aantal bussen bij gekomen. Bussen die niet meer alle maal in de garage gestationeerd kunnen worden. Het probleem voor Centraal Nederland is dat de bus stalling op de huidige plaats niet meer kan worden uitgebreid. Vele bussen moeten nu de nacht op de te genover de garage gelegen parkeer plaats doorbrengen. Bovendien le vert de huidige vestiging een groot gevaar op voor het verkeer op de be langrijkste verkeersader van Lei muiden. Door de geringe ruimte moeten de chauffeurs dagelijks de weg gebruiken om de bus te draaien. Behalve veel oponthoud voor het verkeer, een om ongelukken vragen de situatie die een snelle oplossing eist Centraal Nederland heeft enkele jaren geleden een commissie ingesteld om het ruimtegebrek van de vestiging tot een oplossing te brengen. Een tweede taak van deze commissie was vast te stellen of de situatie met de kerende bussen veel gevaar oplevert voor het verkeer op de Dr. Stapenseastraat. Deze commissie 'knelpunten vestigin gen van Centraal Nederland' kwam tot de conclusie dat de vestiging in Lei muiden inderdaad veel gevaar oplevert voor het verkeer. „Vroeg of laat leidt het tot ongelukken" aldus het hoofd van de vestiging van Centraal Neder land, de heer Van der Wijngaard. „Het zal overigens nog wel een tijd duren voor wij kunnen overgaan naar een nieuwe vestiging. Van het hoofdkan toor in Utrecht kregen wij de medede ling dat eerst de nieuwe vestiging in Amstel III in Amsterdam klaar moet zijn en dat daarna Leimuiden een kans maakt om aan de beurt te komen". Eén ding is zeker en dat is dat de vesti ging verplaatst moet worden. Er is door de gemeente een terrein aangeboden in de Raadhuispolder (bij de provinciale weg) waar Centraal Nederland ruimte genoeg heeft voor haar bussen. Burge meester G.J. van der Kroft: „Centraal Nederland is druk bezig met het ver krijgen van toestemming van de minis ter. Dit is nodig om een nieuwe vesti ging te kunnen realiseren. Op de plaats van het het huidige gebouw komen een klein aantal woningen, iets minder dan twintig, rond een dorpspleintje. Dit plan is opgenomen in het dorpssane ringsplan 'Dorpskern II' en reeds goed gekeurd". Een woordvoerder van Cen traal Nederland meldde dat „alles in overleg is en dat het nog wel even kan duren". ZOETERWOUDE Het ge meentebestuur van Zoeter woude heeft bij de Kroon be roep aangetekend tegen het door het college van Gede- Euteerde Staten van Zuid- [olland opleggen van de ge meenschappelijke regeling centrale post ambulancever voer Leiden e.o. Het gemeen tebestuur vindt het onjuist dat in de opgelegde regeling de bepaling is opgenomen dat de niet door de zieken fondsen en ziektekostenver zekeraars geaccepteerde kos ten van inrichting en exploi tatie van de centrale post ambulancevervoer worden afgewenteld op de gemeente. Deze mogelijkheid is volgens het Zoeterwoudse gemeentebe stuur na overleg met de zie kenfondsen reëel aanwezig. De ziekenfondsen vinden de regio die de alarmpost moet gaan bestrijken te klein om een volledige kostprijsdekken- de financiering te wettigen. De ziekenfondsen beroepen zij op een van de criteria die door de Vereniging van Nederlandse Ziekenfondsen zijn gesteld na melijk dat het inwonertal van een ambulancegebied tenmin ste 400.000 inwoners dient te omvatten. Aangezien het in de Leidse regio slechts ongeveer 300.000 inwoners telt, zijn ziekenfondsen slechts bei om 3/4 van de kosten v hun rekening te nemen. Het Zoeterwouds gemeente stuur voelt zich door het leggen van de regeling d GS genomen, temeer daar de circulaires van de staat cretaris van Volksgezondh ambulancevervoer, inclui de paraatheidskosten en kosten van de centrale post volledig via kostprijsdekkei tarieven door de ziekenfoi sen en anderen dienen te w den gefinancierd. De groep „Poezie Hardop" speelt zondag het stuk „Ik zei de Gek" In het dienstencentrun 'Westerhove' aan de Anna van Burenlaan In Alphen aan den Rijn. De voorstelling begin om 15.00 uur. De spelers zijn Saskla ten Batenburg, Bas Dekker en Marijke Frijllnk. Het li een literair programma met angsten, dromen, wonderlijke belevenissen en psychiatrisch ervaringen van schrijvers als Gerrit Achterberg, Nesck), en Simon Vestdijk. De kaarten i drie gulden (inclusief drankje) zijn verkrijgbaar bij de Kulturele Raad aan de Wllhelmina laan 12 in Alphen. HOOGMADE Het bestuur van de r.k. begrafenisvereni ging St.-Barbara blijft bestaan uit de heren W.J. v.d. Post (voorzitter) en C.P. van Zaal. Dit werd gisteravond besloten tijdens een algemene vergade ring in Cafe v.d. Eng. De op komst was overigens teleur stellend. Aangenomen werd het voorstel om de extra bij-, drage bij een teraardebestel ling met vijftig gulden te ver hogen tot honderd gulden. Secretaris De Jongh. Nieuwkoop Per 1 maart is Nieuwkoops gemeentesecreta ris J. A. de Jongh benoemd tot burgemeester van de gemeen te Asperen en Heukelum. Deze beide gemeenten zijn ge legen in de meest Zuid-Ooste lijke punt van de provincie Zuid-Holland. De Jongh is Ne derlands Hervormd, 43 jaar en lid van het CDA. De eervolle benoeming volgt op een periode van ruim. 8 jaar, gedurende welke De Jongh als gemeentesecretaris leiding gaf aan de Nieuwkoop- se gemeentesecretarie. Onder zijn inspiratie groeide deze uit tot een' modern en op de eisen van de tijd berekend ambtelijk apparaat. In die periode werd ook menige gemeenschaps voorziening in Nieuwkoop en Noorden tot stand gebracht. Als één van de belangrijkste, voor de totstandkoming waar van De Jongh persoonlijk ij verde, kan worden genoemd het nieuwe gemeentehuis aan de Achterweg. Afkomstig uit de Betuwe heeft de thans benoemde eerste bur ger van Asperen en Heukelum zijn loopbaan opgebouwd in de provincie Zuid-Holland. Ach tereenvolgens „deed" hij De Lier, Boskoop en Nieuwkoop. Met zijn nieuwe standplaats zet de Jongh deze lijn voort. Het is nog niet bekend wan neer de heer en mevrouw De Jongh en hun drie kinderen (11, 13 en 17 jr) zich in hun nieuwe gemeente(n) zullen gaan vestigen. ZOETERWOUDE Met de opening van de kleuter- en lagere school 'Kla verweide' krijgt Zoeterwoude een schoolgebouw erbij dat geheel is aange past aan de laatste ideën over het la- ger-onderwijs. Over enkele jaren wordt de nieuwe onderwijswet van kracht. Met deze wet wordt gestreefd naar een integratie van het kleuter- en lager on derwijs. De school werd ontworpen door de Haagse architect J.W.Thijs. De realisatie van het schoolgebouw vond plaats in een recordtempo. Het ontwer- 5en vergde 11 maanden, de bouw van e school nam 7 maanden in beslag. Het schoolgebouw, dat al enkele maan den in gebruik is, wordt vanmiddag om 15.00 uur door burgemeester Det- mers geopend. „Met de bouw van scholen moet je er re kening mee houden dat ze na zo'n 15 jaar alweer verouderd zijn. Ik heb dan ook een constructie bedacht waarin ie later nog wat kan veranderen. Bovendien was het door deze constructie mogelijk de school erg snel te bouwen. Toen ik in april '78 de opdracht kreeg om een schoolgebouw te ontwerpen werd gezegd dat het gebouw bij de aanvang van het trimester '79-'80 in gebruik klaar moest zijn. Mede door de goede samenwerking met het aanne mingsbedrijf Tetteroo is dit gelukt". Dit zegt Architect Thijs van het Haagse archi tectenbureau Cusell, Willems en Thijs. Het is niet het eerste schoolgebouw dat hij heeft ontwerpen. „Mijn eerste opdracht in dit kader was een gebouw te ontwerpen waarin drie leerrichtingen ondergebracht zouden gaan worden. Het gebouw telde 36 lokalen, erg groot en massaal dus. Door een aantal verschillende speelplaatsen in het complex te ontwerpen heb ik getracht het gebouw uit die massaliteit sfeer te ha len.*7 Herkenning Het schoolgebuow van Klaverweide is af gestemd op de nieuwe onderwijswet, wat betekent aat er in het gebouw les gaat worden gegeven aan de groep 4 tot 12-ja- rigen. De heer Thijs: „Ik kreeg de op dracht mee in het ontwerp rekening te houden met een onderbouw van 4 tot 8-ja- rigen en een bovenbouw voor 8 tot 12-ja- rigen. Beide groepen heb ik dan ook een aparte ruimte gegeven ook al om de ruim te niet groot te maken en zodoende de herkenbaarheid van het gebouw voor de leerlingen te vergroten. Er is echter wel een directe doorloop mogelijkheid van de ene vleugel naar de andere." De twee vleugels hebben een identieke opzet. De lokalen liggen allemaal rond een ruimte, bij de onderbouw speelruimte en bij de bovenbouw gwoon gemeen schappelijke ruite geheten. De lokalen van de onderbouw zijn door dubbele deu ren van de centrale ruimte gescheiden. Bij de bovenbouw is gebruik gemaakt van schuifwanden zodat alle lokalen tot één ruimte bij elkaar getrokken kunnen wor den. „Naast klassikaal onderwijs wordt er tegenwoordig ook steeds meer aandacht besteed aan individueel- of groepsonder- wijs. Door de mogelijkheid om verschil lende ruimtes tot één ruimte samen te voegen kunnen beide leermethoden in praktijk gebracht worden." Energie De heer Thijs besteed in zijn ontwerpen veel aandacht aan het kleinschalige en de herkenbaarheid van een schoolgebouw voor de leerlingen. „Bij een eerder ont werp voor een vrij grote school heb ik alle' regenpijpen een andere kleur gegeven. Ie dere leerling kan dan zijn eigen plekje creëren." Ook in Klaverweide heeft de architect van verschillende kleuren ge bruik gemaakt. „Dan kan iedere leerling zijn eigen lokaal herkennen." De tegelmo tieven op de beide speelpaatsen getuigen van hetzelfde idee. Architect Thijs heeft ook rekening gehou den met de naderende energiecrisis. „Het hele gebouw is erg compact en bovendien volledig geisoleerd. Alleen de dubbele be glazing ontbreekt. Dat wordt, ondanks de grote energiebesparende werking, door de overheid te duur gevonden." Belangrijkste is echter dat de leerlingen zich in het gebouw thuis voelen. Uit een gesprek dat de heer Thijs onlangs met een aantal leerlingen had bleek dat ze zeer te vreden waren. „Wat dat betreft zou je kunnen zeggen dat er precies is uitgeko men wat ik bedoeld heb," aldus de archi tect GERT VISJ5ER Architekt Thijs: „Precies zo uitgekomen als ik bedoeld had" NIEUWVEEN Evenals dere gemeenten dient Nieu veen een afvalstoffenveroi ning vast te stellen. De be lingen over het ophalen huisvuil in de Algemene p tieverordening en in i raadsbesluit van 1950 kon in de toekomst dus te veri len. De afvalstoffenverorden kwam onlangs in de gemel teraad ter tafel. Een he doortimmerd stuk van 41 al kelen. De technische die van de gemeente is belast t het ophalen van de afvalsl fen. B en W stellen daartoe i gen en tijden vast. Het v dient aangeboden te worden vuilniszakken of contain! die aan vastgestelde eisen i doen. Deze diénen op het vc pad, zo dicht mogelijk bij rijweg te worden geplaatst andere dan de aangewezen den of plaatsen mag geen vi nis worden aangebod Slechts de inzameldienst is voegd huishoudelijke ah stoffen mee te nemen. G vuil wordt gebonden aan houd en gewicht. Een h« kubieke meter en 50 kg v men de grens. Doorzoeken verwijderen van klaargezi afvalstoffen is verboden, j de ge- en verboden in de ni we verordening kracht bij zetten is artikel 38 opgenon In dat artikel wordt verf wat de overtreder van de palingen wacht. En dat' „een hechtenis van ten h( ste twee maanden of een ldboete van ten hoogste d honderd gulden". Een dag afkondiging van de verffl ning treedt dit alles in 4 king. Het gemeentehuis j wacht, dat dit met een t maanden het geval zal zijd ALPHEN/DEN HAAG De Haagse rechtbank bi een 37-jarige verdachte Alphen aan den Rijn gens overtreding van de umwet veroordeeld tot ven maanden gevangei straf waarvan drie maan Een hoeveel van 4340 g marihuana werd door rechtbank verbeurd klaard. Verdachte zou bett ken zijn geweest bij een 1 del in het verdovende mid

Leidse Courant | 1980 | | pagina 4