Leiden krijgt artotheek eiden Waagt rijk M6 miljoen voor stads- ernieuwing Twee broers zeggen noodgedwongen te moeten zwerven ZYL/LGB HZ en PC ^Kelders nieuwe woningen Leiden-Noord vol water Vieuwe verkeerslichteninstallatie op kruispunt Breestraat-Noordeinde Universiteit viert Dies Na talis Inbraken in Leiden Takelkunst A.s. zaterdag waterpolowedstrijd Zwembad „de Zijl" Aanvang 19.15 uur. Advertentie aangeboden door Mercasol. LEIDSE COURANT JIDEN De bewonerscommissie 'Platte Daken' heeft in n brief het college van burgemeester en wethouders van liden gevraagd snel maatregelen te treffen tegen de water- erlast in de 'platte-dakenwoningen' in Leiden-Noord. Te- )ordns vragen de bewoners om het verlagen van de Dillen- rgstraat. woningen in de wijk zijn enige tijd geleden gesloopt, mede vanwege veel klachten van oudere en rheumatische bewoners over het optrekkend vocht. De bewoners zeggen in de brief dat zij in de nieuwe woningen verwacht hadden van het vochtpro- bleem verlost te zijn, maar dat echter nog immer in de kelders water, variërend van 10 tot 15 centimeter hoogte, aanwezig is. De bewoners klagen dat de vochtige woningen maar amper droog te krijgen zijn. Door het huis extra te verwarmen, worden ook de stookkosten weer opgejaagd. De bewoners vragen het college voorts om de Dillenburgstraat te verlagen. De ventilatieroosters van de kelderruimten in de straat zouden beneden het straatniveau liggen. De roosters slib ben daardoor dicht met zand en vuil. Ook zouden de drempels in de straat verkeerd zijn aangelegd. Hierdoor zou bij woningen ter hoogte van de verkeersdrempels bij regenval het water van de straat in de hal van de woningen stromen. REIDEN Het kruispunt Breestraat- Noordeinde is momenteel ontdaan van zijn 'erkeerslichteninstallatie. Het ligt in de be ding hier een nieuwe, volledig verkeer- afhankelijke installatie neer te zetten. De nieuwe installatie zal tevens voorzieningen bevatten ter bevordering van het openbaar ver voer (het zogenaamde Vetag-systeem), waar door het busverkeer vlotter langs het kruispunt kan. De kosten van de nieuwe installatie bedra gen ongeveer 150.000,—. De Vetag zal onge veer 100.000,— gaan kosten. De werkzaamhe den nemen ongeveer twee weken in beslag. Tevens komen er bij twee voetgangersover steekplaatsen rateltikkers ten behoeve van blinden, en wel op de oversteekplaats over het Noordeinde en op die over de Breestraat. De zelfde voorzieningen voor blinden worden op korte termijn ook aangebracht op de kruispun ten Pelikaanstraat-Haarlemmerstraat, Brees- traat-Gangetje (over de Breestraat) en Hooi gracht-Nieuwe Ri.ii (over de Hooigracht). PAGINA 3 LEIDEN Het ziet er naar uit dat Leiden binnenkort over een echte artotheek, een instelling waar kunst werken kunnen worden ge leend, zal beschikken. Wet houder Schoutp heeft on langs een gaatje in de begro ting ontdekt en wil dat ge bruiken om na de vele dis cussies eindelijk eens een start te maken met een uit leencentrum voor kunstwer ken. Voorlopig zal dat bij wijze van experiment gebeuren. De arto theek wordt gehuisvest in het pand Lammermarkt 35, dat enige tijd geleden bij stedelijk museum De Lakenhal aan de Oude Singel is getrokken. De artotheek zal gaan functione ren onder de hoede van het museum. Het experiment zal lopen van 1981 tot 1985. Het ministerie van CRM zal tegen die tijd een bepaald beleid voor artothe ken hebben ontwikkeld en dat zal na de proefperiode waar schijnlijk verder worden ge volgd. Gedurende de vier jaar van het experiment verleent CRM subsidie in de vorm van kunstwerken ter waarde van 105 procent van hetgeen de ge meente zelf koopt. De kunst werken die in de artotheek ge leend kunnen worden zijn af komstig uit de Beeldende Kunstenaars Regeling, het gaat om werken die door het Rijk zijn gekocht. De kunst werken die worden geleend kunnen niet zomaar worden gekocht, dat kan alleen in overleg met de kunstenaar. Kunstenaars die niet willen dat hun werk wordt uitge leend zullen niet in de arto theek worden opgenomen. Per 1 april zal een adviescom missie kunstwerken worden ingesteld waarin deelnemende kunstenaar, de bruikleenne mer, de directie van stedelijk museum De Lakenhal en de kunstuitleen zijn vertegen woordigd. D?ze commissie maakt een keus uit het be schikbare werk, stelt de aan kopen voor en doet verslag van de werkzaamheden. Het geld voor de artotheek is onder meer beschikbaar geko men door de opheffing van het Fonds aankoop werken van winnaars Rembrandtprijzen en een subsidie van Interkruis. Het pand Lammermarkt 35 zal verbouwd moeten worden voor de artotheek. Er zal een part-time kracht worden aan getrokken voor het kunstuit leencentrum. De commissie voor De Lakenhal ging gister avond akkoord met de plan nen van wethouder Schoute. De commissie ging verder nog akkoord met het voorstel om jaarlijks 30.000 gulden te spa ren in een Fonds dat in 1984 zal worden gebruikt voor een grote expositie gewijd aan de „Leidse Fijnschilders". In de zeventiende en het begin van de achttiende eeuw bestond er in Leiden een bloeiperiode van de fijnschilderkunst die haar vertegenwoordigers had in onder anderen Gerrit Dou en Mieris. De Lakenhal bezit weinig werk van deze schil ders, en voor de expositie zal veel werk moeten worden ge- J .-end. vre.PlDEN De gemeente feiden zal de rijksoverheid for het realiseren van een —foot aantal verbeterings- ^annen in zes binnenstads- ^|üjken om een subsidiebe- ■«ag van 76 miljoen gulden agen in het kader van de terim Saldoregeling. Het .25 niet onwaarschijnlijk, dat J* it de laatste keer is, dat de 'ers meen*c binnen deze rege er ng in Den Haag voor een jter igelijk hoog bedrag aan i|l kunnen kloppen. Eind 3rt- t jaar namelijk loopt de oordelingsfase voor de ar- ann iel-12-situatie van Leiden t. en dit zou kunnen beteke- m, dat de hogere overhe en de stad in het vervolg fon ilnder financiële steun zul- 7 n toezeggen. 61 >en e 76 miljoen is bedoeld voor rofl stadsvernieuwing in de vol- ;nde wijken: Oude Morsch n 2 miljoen), Verversbuurt (4 sei dj Pancras-West (8 milj.), ogewoerd en omgeving (20 ilj.), Academiewijk met Le- 1 ndaal-West (18 milj.) en >ordvest-Oost (13 milj.). De er eerst genoemde wijken muden dit jaar al willen be- Voïgmnen met het opstellen van ln9 verbeteringsplannen. De wijk- comités van Noordvest en het Levendaal zien pas mogelijk heden voor het uitwerken van plannen voor hun wijk in 981. Slechts een paar wijken «schikken reeds over de ver- iste verbeteringsplannen. 19.0 SSI" verwacht, dat de overige 34 njken na de zomer met het ^ntwikkelen van de plannen unnen beginnen. Die ontwer pen dienen dan aan het eind van dit jaar bij de betreffende ministeries te worden inge diend. Op grond van de beoor deling in Den Haag wordt geld via de Interim Saldoregeling toegekend. Omdat het niet ze ker is dat ook volgend jaar in het kader van de stadsver nieuwing door het Rijk in de zelfde mate als voorheen fi nancieel zal worden bijge sprongen is het zinvol, dat de wijken hun verbeteringsplan nen tijdig indienen. Wethouder C. Waal (stadsver nieuwing) zei gisteren naar aanleiding van de I.S.R.-plan- nen, dat de gemeente en de zes wijken accoord gaan met de aanvrage bij het rijk. De ver beteringswerkzaamheden in de zes genoemde binnenstads- wijken zouden volgens Waal wel andere minstens even be langrijke werkzaamheden in de stad in de knel kunnen brengen. Vandaar, dat de ge meente er prijs op stelt zo spoedig mogelijk te weten wel ke verbeteringen de bewoners in uitvoering gebracht willen zien. Overigens heeft het rijk de gemeente Leiden nog niet definitief gevraagd de verbete ringsplannen in te leveren. Wethouder Waal evenwel vond het raadzaam bij de plan ning van de stadsverryeuwing met een eventueel verzoek van het rijk rekening te hou den. Globaal gezien gaat het bij de de I.S.R.-plannen om de vernieuwing van rioleringen, walmuren, plaveisel, straat verlichting en dergelijke in de wijken. „VAN KEUSLUFJES EN KEESJES, BOSSCHIETERS EN LIJFSCHUTTEN. LEIDEN De Rijksuniversiteit Leiden viert vandaag baar vierhonderdvijfde verjaardag. Deze dies natalis is vanmiddag in de Stadsgehoorzaal luister bijgezet met het uitspreken van een rede door prof. dr. F. Vos, gewoon hoogleraar in de Japanse en Koreaanse taai en letterkunde. De diesrede kreeg als titel mee: „Van keuslijfjes en keesjes, bosschieters en lijf schutten: W onze voorouders in Japan en Korea en het begin der A Japanse en Koreaanse studiën in Nederland". MjTer gelegenheid van de 405-de verjaardag van de universi- MJeit houdt het Leids Universiteits-Fonds morgen traditie- -getrouw een aantal diescolleges. De colleges, die ieder zo'n drie kwartier in beslag nemen, worden gegeven in de col legezalen van het Academiegebouw aan het Rapenburg, - met uitzondereing van de colleges van dr. P. Westbroek en 61 dr. P. van Calsteren, die in het Geologisch Instituut aan de e Garenmarkt worden gegeven en het college van dr. H. Schneider, dat zal plaatshebben in het rijksmuseum van Oudheden aan het Rapenburg. cr 's Morgens spreken dr. W. Baars over Vulgata exit. Nabe- 'e 'trachting bij een bijbelvertaling", prof. mr. P. Kooijmans over „To intervene or not to intervene: that is the questi on", prof. dr. R. Huygens over „De kruisvaardersstaten en bun verdediging", dr. B. Boland over „Indonesië 1973: de M strijd om een nationale of een islamitische huwelijkswetge ving", prof. dr. H. Berkhof over „Drie problemen bij de in terpretatie van de jonge Barth", prof. mr. F. Feldbrugge over „Zwart werk in de Sowjet-Unie", dr. A. van der Eb over „Onderzoek naar de structuur en functie van de tu mor verwekkende genen van adenovirussen", prof. dr. A. Blaauw over „Herkomst van de sterren", prof. dr. J. Speckmann over „Land en volk van Bali" en dr. P. West broek over „De biosynthese van coccolieten, een paleobio- chemisch onderzoek", 's Middags worden colleges gegeven door drs. H. de Jonge over „Het Nieuwe Testament in de Nederlanden 1575-1700", dr. J. van den Assem over „Voortplantingsgedrag van sluipwespen", prof. H. Gom- perts over „Literatuurwetenschap en literaire kritiek", dr P. van Calsteren over „Meteorieten" en dr. H. Schneider over „De Tempel van Taffeh: over de geschiedenis en we deropbouw van een Nubisch tempel". Rozenkruisers De zwervende broers De Wolf in gesprek met wethouder P. Schoute (links). LEIDEN Of de Leidse ge broeders Jozef (56) en Johan (53) de Wolf na hun om zwervingen door het ge meentelijk apparaat van Leiden nog hoop hebben op een dak boven hun hoofd is moeilijk te zeggen. Gister middag leek het er even op, dat de broers toch nog voor hun tweeën een woninkje zouden krijgen, maar ook die verwachting werd na luttele uren de grond in ge boord. Over het feit, dat hen 's morgens een hofjeswo ning in Leiden Zuidwest door de Sociale Diénst was toegezegd, maar dat die be lofte even later door Bureau Huisvesting werd ingetrok ken, beklaagden de broers zich gistermiddag bij wet houder P. Schoute van maat schappelijke aangelegenhe den. Ruim zeven jaar leiden de twee broers „noodgedwongen" het leven van een zwerver. Onderdak zeggen ze nergens te kunnen vinden, 's Nachts slapen ze in tochtige kraak panden. Overdag hangen ze wat rond in publieke lokalen, waar ze zich komen warmen. „Al een half jaar hebben we geen douche gezien. Van onze kleren kan je soep koken." Al dus de oudste broer Jozef. Hoe het zover met de beide Leide- naars is kunnen komen, is een lang verhaal. „Verwikkelin gen rond echtscheidingen en moeilijkheden met huisgeno ten. Hou het daar maar op", zegt Johan. H. Amptmeijer van het ge meentelijk Bureau Huisvesting zegt met de situatie van de broers op de hoogte te zijn. „Ik heb gisteren gesproken met een collega van de Sociale Dienst, die een hofjeswoning wist in Leiden-Zuidwest. He laas moest ik die man teleur stellen, omdat volgens onze re gisters de jongste broer, Johan, een woonvergunning heeft voor een pand aan de Tass- straat, vlak bij de Morspoort. Die woning mag hij samen met een kennis van hem be wonen. Nu heb ik gehoord, dat hij ruzie heeft met die kennis en die woning niet in durft.' Dan heb ik een geruststellende mededeling voor Johan de Wolf, want die voormalige vriend ligt op het moment in het ziekenhuis, waar hij voor een ernstig ongeluk wordt be handeld. Voorlopig kunnen de broers dus in de Tassstraat te recht. Als die vriend terug komt, zien we dan wel weer verder. Voor de oudste broer Jozef blijven we bezig een pas sende woning te vinden. Met de huidige woningnood in Lei den zal dat echter niet een, twee, drie op te lossen zijn." Het Rozekruisers Genootschap belegt in februari twee lezingavonden. Op dinsdag 12 februari zal het onder werp 'waarom zielewedergeboorte' zijn en dinsdag 26 februari wordt het thema 'nieuw bewustzijn, buiten het ik om' besproken. Beide lezingen worden gehouden in 't Parlement, Nieuwe Rijn 52 te Leiden en beginnen om acht uur. Belangstellenden zijn van harte welkom. Promoties Aan de Leidse universiteit vinden deze maand vier promo ties plaats. Op woensdag 13 februari promoveert mevrouw Y.Y.M. Went-Daoust (46) uit Oegstgeest tot doctor in de letteren. Een week later promoveert A.A. van Es (33) uit Mheer tot doctor in de geneeskunde. Woensdag 27 februari is het de beurt aan D.C. Rijken (27) uit Herent (België) om te promoveren tot doctor in de wiskunde en natuurweten schappen. Mevrouw A.M.G. Rietstra (33) uit Den Haag pro moveert éop dezelfde dag tot doctor in de letteren. De Cyclus In het K&O-gebouw aan de Oude Vest 45 wordt dins dag 12 februari de Iraanse film „De Cyclus" van Dari- usj Mehrjui vertoond. Het hoofdthema van de film is corruptie, en de makers ervan hebben daardoor veel moeilijkheden met de censuur gehad. Het verhaal draait om Ali, die met zijn oude vader naar de stad trekt en daar al spoedig in het wereldje van misdaad en corruptie terechtkomt. De filmvoorstelling begint om acht uur. Kaarten kosten vier gulden vijfenzeven tig en drie gulden vijfenzeventig voor leden van K&O en zijn verkrijgbaar bij K&O, Oude Vest 45 in Leiden. Kindermiddagen Het Leidse Rijksmuseum van Volkenkunde aan de Steen- straat 1 organiseert deze maand weer een aantal activitei ten voor kinderen op de woensdagmiddag. Het museum is op die middagen gratis toegankelijk. Elke woensdagmiddag begint om twee uur met de dia- of filmvertoning in de aula van het museum. De activiteiten vinden plaats op de ver schillende afdelingen van het museum, omdat de creatieve werkruimte momenteel wordt verbouwd. Woensdag 13 fe bruari staat de middag in het teken van Japan. Er worden dan met papier mooie figuren gevouwen. Het papiervou- wen of „origami" is een echte volkskunst in Japan. Woens dag 20 februari wordt er iets met kleding gedaan. Wat dat precies inhoudt, blijft nog even een verrassing. Woensdag 27 februari wordt er een wajangspel opgevoerd met bege leiding van de gamelan. Bij de portier zijn werkboekjes over tal van onderwerpen verkrijgbaar voor 25 cent, als mede het het speurtocht-kwartetspel dat één gulden kost en een map met aankleedpoppen uit vier landen met vra gen a een gulden en vijftig cent Russische film In het Kijkhuis aan de Vrouwenkerkkoorstraat 17 in Leiden wordt vrijdag 15 februari de Russisch film Si- beriade van Andron Mikholkov Konchalovsky ver toond. Deze film wordt de Russische 'novicento' ge noemd en is het verhaal van twee Siberische families tegen de achtergrond van een zestig- jarige ontwikke ling van de Sow jet-maatschappij. De film duurt drie en een half uur en begint om acht uur. De toegangs prijs bedraagt zes gulden. Ome Willem Ome Willem bezoekt met zijn vrienden Buurman en Neef zaterdag 16 februari de Stadsgehoorzaal om daar de legendarische Film van Ome Willem"gestalte te ge ven. In de Stadsgehoorzaal wordt voor die gelegenheid de speciale stoelenopstelling voor kinderen gebruikt. De voorstelling begint om twee uur, kaarten zijn voor vijf gulden vijftig verkrijgbaar bij K&O, Oude Vest 45, tel. Edwin Rutten als One 141141. Willem. Snelheidscontrole Voorschoterweg LEIDEN De Leidse poli tie heeft gistermiddag tus sen kwart voor twaalf en één uur een snelheidscontro le gehouden op de Voorscho terweg. Er werden 637 voertuigen ge controleerd. Hiervan konden 29 overtredingen worden ge constateerd, waarbij de hoogst gemeten snelheid 96 kilometer per uur was. De maximaal toe gestane snelheid op de Voor schoterweg is 70 kilometer per De Paulus Scholengemeenschap Is een bibliotheek an nex studieruimte rijker geworden. Een ingreep die van morgen een aantal belangstellenden vroeg uit de veren deed komen. De extra ruimten die de mavo aan de Suri- namestraat in de wijk De Kooi in Leiden hiervoor kreeg, werden namelijk niet steen voor steen opgebouwd maar kant en klaar op de binnenplaats van de school gedepo neerd. De patio is van buiten echter niet toegankelijk en dus moest een kraan de porto-cabins over de school heen tillen om ze hun plaats op de binnenplaats te kun nen laten innemen. LEIDEN Uit een woning aan de Opaalstraat in Lei den is gisterasond een aan tal sieraden en 20 betaal kaarten gestolen. De inbre kers zijn het huis binnenge komen door het slot van de deur te forceren. Uit een woning aan de Mari- slaan in Leiden werd van nacht een gouden armband, ongeveer 100 gulden, een giro- pasje en 6 girobetaalkaarten en een geldkistje ontvreemd. De inbrekers zijn deze woning binnengekomen via een bo venlicht. Ook in een slagerij aan het Di amantplein zijn inbrekers ac tief geweest. Hier kwamen zij ook via een bovenlicht de sla gerij in. Wat de inbrekers pre cies hebbben meegenomen wordt nog onderzocht.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 3