Zeidm (Sowia/nt Ontslag dreigt voor 50 man bij Zilver fabriek Kamer krijgt geen ongevallenlijsten van kerncentrales i Sanering in Voorschoten Woedende buurt bezet toekomstig verslaafdenhuis Minister op matje geroepen wegens verhoging olieprijs Caravan gestolen Vrijdag 8 februari 1980, 70e jaargang no. 21575 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND kersdijk 34, 2312 DD Leiden, postbus 11. 2300 AA. tel. 071-122244 Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V.. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas dacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0.52 per mm. Telefoontjes 4.69 Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) Abonnementen: al 46,30; jaar 173,70; losse nummers: 60 cent. Slapeloosheid Slapeloosheid in „Een ander uur U", vanavond gepresen teerd door Anneke Bouman om 21.55 uur op Ned. I. Om 20.40 uur „VARA's voorstel ling". Op Ned. II om 18.59 uur „Matt en Jenny" en om 20.27 uur Geheim kommando". Om 21.20 uur „Minivoetbal Show". Zacht Veel bewolking en af en toe regen of motregen. Middag- temperatuur ongeveer 8 gra den. Vrij krachtige zuiden wind. Morgen zon: 8.07 - 17.38. Schev. hoogw.: 7.55 en 20.18. Laagw.: 3.14 en 15.57. De bekende Ameri kaanse natuurkun dige Edward Teller heeft het gisteren op de universiteit van Californië zwaar te verduren gekre gen. Dr. Teller, een van degenen die de atoombom heeft helpen ontwikkelen, kreeg tijdens een college over atoo menergie een room taart in het gezicht geduwd. De man kreeg van de politie geen gelegenheid dr. Teller een motief hiervoor te geven. Surinaamse kranten in Nederland AMSTERDAM De Am- sterdamse kranten- en tijd schriftenimporteur Van Ge lderen begint volgende week met de import van het Suri naamse dagblad De Ware Tijd en het eveneens in dat land jjitgegeven weekblad Pipel. De bladen, die op proef behalve in Amster dam, Den Haag en Rotter dam ook in een beperkt aan tal andere plaatsen in het land verkrijgbaar zullen zijn, kosten respectievelijk ƒ2,50 en ƒ2,10. Van der Louw toch maar niet naar China Rotterdam Na kritiek van uit de gemeenteraad, heeft burgemeester Van der Louw van Rotterdam toch maar af gezien van het voorzitterschap van de Maasstedelijke delega tie die binnenkort een trip naar China gaat maken. Van der Louws deelname aan het reisje zou betekenen dat hij noch op koninginnedag, noch op vier en vijf mei acte de présence zou kunnen ge ven. Het feit dat Juliana dit jaar aftreedt op koninginne dag, heeft voor de burgemees ter de doorslag gegeven. Mensenrechten van burgemeester tot burgemeester OLDENZAAL De bui- gemeester van Oldenzaal heeft zijn ambtgenoot van de Russische stad Tilsid een brief geschreven, waarin hij zijn verontrus ting uitspreekt over de schending van de mensen rechten in de Sovjet-Unie. De burgervader heeft de brief geschreven in het ka der van de Rusland-actie van Amnesty Internatio nal en hij vraagt om aan dacht voor een aantal dis sidenten. Hij hoopt nu op antwoord. Amsterdam vecht voor postbank AMSTERDAM B. en w. van Amsterdam eisen dat het rijk de toezeggingen over ves tiging van de toekomstige postbank in de hoofdstad na komen. Dit hebben zij de betrokken ministers laten weten in een reactie op berichten die gewa gen van mogelijke vestiging in Leeuwarden. In'het schrijven aan de bewindslieden wordt eklemtoond dat de toegezegde vestiging van de postbank in de hoofdstad een zwaarwegen de rol heeft gespeeld bij de fu sie van de Gemeentegiro met de Girodienst van de PTT. kse it vol I aden JAAG Een gastarbeider gistermorgen politiebureau Haagse Jan iksstraat een zak vol gou- zilveren sie- afgegeven, touw vond de faarvan de in- zo'n 25.000 8 waard is, \norgen rond uur op het |r in de Hob- Itraat. Bij de I roept deze jf vraagtekens pnt tot op he- \eeft nog nie- i aangifte ge- van de ver- \g van de ju- \r-over [t rechten tenaar 1A AG Mi- Tui jn man t en Water- wil nog dit rechtspositie >rkeersbriga- verbeteren. de bedoeling klaar-overs nu volwasse- kinderen \etzelfde gezag n als de poli- i btenaar in Dit bete onder meer stoptekens dere aan wij- b van de bri ts te allen tijde h te worden rolgd. (Van onze sociaal-economische redactie) VOORSCHOTEN/ZOETERMEER De kans is groot dat bij de Hollandse Kettingfabriek, één van de zes werkmaatschappijen Van Kempen en Begeer bv Koninlijke Zilverfa- briek in Voorschoten vijftig van de honderdvijfëntwintig arbeidsplaatsen gaan verdwijnen. Directe aanleiding tot de sanering is de situatie op de goud- en zilvermarkt, die jeen stagna tie van de vraag naar zilverproducten tot gevolg heeft gehad. Op 21 februari komen de directie van de Hollandse Kettingfabriek en vakbondsvertegen woordigers opnieuw bijeen voor een gesprek. Op die datum komt vermoe delijk ook vast te staan om hoeveel banen het gaat. Binnen het concern wordt op het ogenblik gewerkt aan het opstellen van een toekomst verwachting voor de fabriek. Omdat de zilver- prijzen sterk fluctueren, wordt een viertal prognoses opgesteld, gebaseerd op vier verschil len prijzen van zilver. Om die reden is het ook nog niet duidelijk hoeveel banen er exact moe ten verdwijnen. De prognoses zullen in het ge sprek van 21 februari op tafel komen. Dan moet ook duidelijk zijn hoeveel ontslagen er zullen vallen. Gepoogd wordt om het aantal ontslagen zoveel mogelijk te beperken door middel van natuurlijk verloop en herplaatsing binnen het concern. Ook wordt nog bekeken in hoeverre uitbreiding van de werkzaamheden door het ontwikkelen van nieuwe activiteiten een haalbare kaart is, aldus directeur Klaver van de kettingfabriek. Vanmorgen werd ook bekend dat het verkoop kantoor voor hydraulische werktuigen in Zoe- termeer van het Engelse Edbro Europa haar Nederlandse activiteiten gaat afstoten. Het per soneel kreeg vanmorgen van directeur Zwa nenburg te horen dat per 1 april alle 70 werk nemers op straat komen te staan. Edbro Euro pa, dat zich in Nedeland richtte op de markt voor hydraulische werktuigen en zogenaamde 'kippers', heeft van de Engelse moedermaat schappij Edbro Ltd. te horen gekregen dat voortzetting van de verkoopactiviteiten in Ne derland niet langer verantwoord is. De staalstaking in Groot-Brit- tannië heeft gisteren bij Sheer- ness tot moeilijkheden aanlei ding gegeven. Postende sta kers proberen hier een politie- cordon te doorbreken bij hun poging een vrachtwagen Steel tegen te houden bij de enige grote staalfabriek in het land waar nog gewerkt wordt. Uit allerlei delen van het land zijn stakers naar Sheerness over gekomen om te proberen ook deze fabriek stil te leggen in de al zes weken durende staking. Met luide argumenten werden de werkwilligen bestookt. PANIEK IN BERKEL EN RODENRIJS Vermiste explosieven na speurtocht teruggevonden BERKEL EN RODENRIJS Drie jongens uit Berkel en Rodenrijs van zeven tot elf jaar zijn verantwoorde lijk geweest voor de paniek, die gisteren enige uren in hun woonplaats heeft ge heerst. Uit een weiland vlakbij Berkel werden twee ontstekingsbuizen met ex plosieven vermist, die bij ondeskundig gebruik levens gevaar konden opleveren. Na een oproep via de mega foon meldde een vader met zijn zoontje zich bij de Rijkspolitie. Aan de hand van de verklaring werden de ontstekingsbuizen tegen kwart voor twaalf vannacht in een sloot teruggevonden. De jongens waren omstreeks kwart over vijf aan het spelen in het weiland, toen zij mee tapparatuur van een seismo- grafisch bedrijf aantroffen. Zij trokken aan draden de op twee meter diepte begraven ontstekingsbuizen omhoog en verdwenen vervolgens met de levensgevaarlijke lading. Het personeel van het bedrijf was enige tijd afwezig geweest om een computerfout bij de ont steking op te sporen. Na terug komst werd de vermissing ge constateerd. Bijna 50.000 Cubaanse soldaten in Afrika HAVANNA President Castro van Cuba heeft tij dens een besloten zitting van de Nationale Vergade ring op 27 december vorig jaar onthuld, dat op het hoogtepunt van de vrijheid- strijd in Angola 36.000 Cu baanse militairen meevoch ten aan de kant van de be vrijdingsbeweging. Dit meldt het persbureau Reu ter, dat de gegevens hierover deze week in handen kreeg. Castro zei verder, dat 12.000 Cubanen in Ethiopië hebben gevochten. De Cubaanse presi dent maakte geen melding van de aantallen soldaten, die mo menteel in het buitenland ver blijven. Castro verklaarde te vens, dat hij zijn land zou zui veren van anti-communisti sche groeperingen. Hij zei zo nodig nieuwe gevangenissen te zullen bouwen. Naar verluidt zijn in december 1979 zouden duizenden burgers aangehou den. gadiertjes SEkJ_WE_Nou STAKEN hor zou de rechtspositie Pp 30.000 kinderen, die tyks honderdduizenden Idsgenootjes helpen over- it, beter zijn geregeld. ord Holland wil men zelfs te taak door volwassenen overnemen. knulletje verband met de veran- mentaliteit van de auto list. (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG De vaste Ka mercommissie voor kerne nergie heeft niet kunnen be reiken dat de Tweede Ka mer lijsten zal krijgen waar in alle ongevallen in de kerncentrales Dodewaard en Borssele zijn vermeld. In plaats daarvan zal de com missie nu de komende week met enkele hoge ambtenaren van de ministeries van Soci ale Zaken en Volksgezond heid en Milieuhygiëne aan de hand van dedaar be schikbare gegevens vragen kunnen stellen over onge vallen en de maatregelen die daartegen zijn genomen. De commissie had om de onge vallenlijsten gevraagd om zo een goede voorbereiding van het debat in de Tweede Kamer over het ongeval in de kern centrale van het Amerikaanse Harrisburg te kunnen waar borgen. Een eerder voor 20 november 1979 vastgesteld de bat daarover ging niet door omdat de commissie nog aan vullende gegevens nodig acht te. Het ging toen om de onge vallenlijsten. Na een bezoek aan de kern centrale Borssele heeft de commissie echter gistermiddag besloten van openbaring van de lijsten af te zien. In de plaats daarvan is nu het over leg met de ambtenaren geko men. Dit op aandrang van PvdA Kamerlid A. Voortman, die ook degene was die eerder om de ongevallenlijsten had gevraagd. Volgens het Kamer lid is tot de nieuwe procedure besloten omdat in de papieren een hoop oninteressante tech nische gegevens zijn verwerkt zodat publicatie daarvan nau welijks zin zou hebben. „Gemeente Den Haag voerde geen overleg" DEN HAAG „We steken de boel nog liever in brand dan dat we er een consultatiebureau voor drugsverslaafden en alcoholisten in toelaten". Dat is de mening van enkele tientallen bewoners van de Haagse Rivierenbuurt en het Spuikwartier, die gis teravond een pand aan de Boomsluiterskade bezet ten uit protest tegen plannen om in dit gebouw een polikliniek voor verslaafden te vestigen. Zelfs dachten zij eraan het gebouw in brand te steken, maar een bezetting leek hun achteraf beter. De buurtbewoners zijn bang dat met de komst van het opvang centrum de overlast en criminaliteit in hun buurt toenemen. De bezetters eisen intrekking van het besluit om de kliniek in de buurt te vestigen en onmiddellijke stopzetting van de reeds be gonnen verbouwing van het pand. Koos gissen, woordvoerder van het buurtberaad Rivierenbuurt- Spuikwartier, dat de actie organiseerde, zei dat het bericht van de vestiging van het opvangcentrum als een volslagen verras sing kwam. De gemeente heeft nooit enig overleg met de buurt gevoerd. Van de bouwvakkers die in het pand aan het werk zijn moesten de plannen worden vernomen. Het buurtberaad heet donderdagavond een telegram naar burgemeester Schols gezon den, waarin onmiddellijk een gesprek met wethouder W. Du Chatinier van wijkaangelegenheden wordt geëist. De wethouder liet echter weten niet de verantwoordelijke persoon te zijn voor deze kwestie. Fïj verwees naar de stichting CAD (Consultatiebu reau voor Alcohol en Drugs), die de polikliniek gaat beheren. De directeur van deze stichting heeft het buurtberaad echter nog niet kunnen bereiken, aldus de woordvoerder. Ook enige raads leden zouden hun verbazing hebben uitgesproken over deze zaak. Ook zij zouden niets van de plannen hebben afgeweten. Schade vergoeding bepleit voor diplomaten FS WASHINGTON In het Amerikaanse Con gres is gepleit voor een schadevergoeding voor Amerikaanse diplomaten die tijdens hun dienst in het buitenland ernstige financiële verliezen lij den als gevolg van poli tieke onrust. De Ameri kaanse overheid vindt het onaanvaardbaar dat mensen die al aanzienlij ke persoonlijke risico's lopen, ook financieel na deel ondervinden bij hun werk. Zeventig Ameri kaanse functionarissen die uit Pakistan zijn te ruggetrokken, hebben voor een half miljoen gulden schadevergoeding gevraagd. Ook de diplo maten in de bezette am bassade in Teheran zul len ongetwijfeld aanzien lijke financiële schade hebben geleden. Na publikatie in deze krant (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Van Aardenne (Economische Za ken) zal in de Tweede Kamer verantwoording moeten af leggen voor het feit dat hij per 1 februari de maximumprij zen van stookolie met een onverwacht hoog bedrag heeft doen stijgen. Een woordvoerder van het departement erken de gisteren tegenover onze krant, dat deze verhoging deels was afgedwongen door de grote oliemaatschappijen. Voor de Tweede-Kamerleden Van der Hek en Epema-Brugman (beiden PvdA) was dit bericht aanleiding vragen te stellen, die de minister volgende week donderdag mondeling dient te beant woorden. Door de maatregel van Van Aardenne is de stookolie 28,20 per ton duurder geworden, wat bijna twee keer zoveel is als waarop de verbruikers ten hoogste gerekend hadden. De EZ- woordvoerder legde uit, dat dit gedaan was om de oliemaat schappijen ertoe te bewegen extra hoeveelheden stookolie te le veren aan de electriciteitsmaatschappijen. Deze kwamen 3,2 mil joen ton tekort, die de olie-industrie weigerde te verschaffen te gen de voor 1 februari geldende prijzen. Het argument daarvoor was dat de stookolie in het buitenland aanzienlijk meer zou op brengen. De PvdA-Kamerleden eisen nu van de minister op een aantal punten een verklaring, onder meer de reden van de prijs verhoging, op welke wijze is de beschikking aardolieprijzen ge hanteerd en wat zijn de gevolgen voor de gasprijzen? Dit laatste houdt verband met de koppeling van de aardgasprijzen aan die van stookolie. Voor de grootverbruikers betekent dit in elk ge val een prijsverhoging (per 1 april), maar de kleinverbruikers (huishoudens) blijven waarschijnlijk evenmin buiten schot LEIDEN Een caravan met inboedel, ter waarde van 36.000 gulden, is gistera vond van het Boerenpad, even buiten Leiden, gesto len. De caravan was eigen dom van een 25-jarige koop man uit Amsterdam. De man was op doorreis naar België en wilde gisteravond tijdens de koopavond wat spul len in de Leidse binnenstad kopen. Hij koppelde zijn crè mekleurige caravan met rode streep af op het Boerenpad en reed met zijn gezin naar de binnenstad. Bij zijn terug komst bleek de caravan te zijn verdwenen. JCr ///VVV

Leidse Courant | 1980 | | pagina 1