Haitske Valentijn voelt zich sterker dan ooit Parker met een been in eindstrijd Europa Cup Indoorrecord Ruud Wielart Fors verlies BOB Moeizaam debuut Bongers SPORTWERELD )e Leeuw [eschorst NIEUWE TRAININGSAANPAAK LEVERDE AL DRIE RECORDS OP Ï5P0RT LEIDSE COURANT VRIJDAG 8 FEBRUARI 1980 PAGINA 15 BOEDAPEST BOB Oud- Beijerland heeft gisteravond in Boedapest in een wedstrijd voor de kwartfinales van het toernooi om de Eurpese bas ketbalbeker voor landskam pioenen dames en zware ne derlaag geleden tegen BSE Boedapest. De Hongaarse kampioensploeg zegevierde met 80-49. Bij de rust was de stand 41-18. Voor BOB scoorden Carla de Liefde 20 punten. Irene Maarschal- kerweerd 12 en Anita Blange 14. Top-scoorster bij BSE was Czi- raky met 21 punten. Het was de vierde wedstrijd van BOB voor de kwartfinales. Eerder verloor de ploeg van CUC Clermont Ferrand en Mineur Pernik. In de thuiswedstrijd versloeg BOB verrassend BSE met 85-72. VINCENNES Op de eerste dag van het 41e toernooi om het Europees kampioenschap anker kader 47/2 in Vincennes bij Parijs heeft Jos Bongers gedaan wat van hem ver wacht mocht worden. Hij won tweemaal. Het debuut van de 23-jarige klasserijke Nijmegenaar ver liep echter allerminst voor spoedig. Op de voor hem vreemde Franse tafels in het Centre Culturel Georges Pom pidou neegezet door de voor malige grootmeester Jean Marty, gebruikte Bongers niet minder dan twintig beurten om de Belgische topper We- senbeek te verslaan. Tegen de Fransman Couespel ging het beter. Winst in vijf beurten, maar een en ander had tot ge volg dat Bongers, gemiddelde ernstige averij opliep. IOC denkt serieus over Grieks voorstel ATHENE De voorzitter van het Internationale Olym pische Comité, Lord Killanin, heeft in Athene gezegd, dat het voorstel van de Griekse premier Caramanlis de Olym pische Spelen altijd in Grie kenland te gaan houden, zal worden besproken tijdens een Olympisch congres in 1981. Caramanlis had Killanin schriftelijk voorgesteld eind januari de spelen te houden in het oude Olympia, waar de 'klassieke spelen voor het eerst plaatsvonden en dat dit een oplossing kon zijn voor de po litieke, raciale en ideologische problemen, die de moderne Olympische Spelen aankleven. Lake Placid' moet Taiwan toelaten Ruud Wielart, met 2.25 meter goed voor een nieuw Ne derlands record hoogspringen (Indoor). MILAAN Ruud Wielart heeft gisteravond in Milaan een nieuw nationaal indoorrecord hoogspringen gevestigd. De Haar lemmer won dit onderdeel met een sprong van 2.25 meter, het oude record stond sedert 28 januari 1978 (Madrid) op zijn naam met 2.23 meter. Eerder dit seizoen wipte Wielart al twee keer over 2.20. Afgelo pen weekeinde werd hij in Zwolle Nederlands indoorkampioen met deze hoogte. In de Overijsselse hoofdstad mislukten tot drie maal toe pogingen over 2.25 te springen. Ruud Wielart maakte in Milaan in totaal zeven sprongen. Hij begon de wedstrijd op 2.10 m, ging vervolgens naar 2.15 m en sloeg 2.18 m over. De 2.21 m en 2.25 meter haalde hij evenals de voorgaande hoogten in zijn eerste poging. Na 2.25 meter liet de Nederlander de lat op 2.30 leggen. In zijn tweede poging slaagde Wielart er bijna in de hoogte wat de beste wereldseizoen- sprestatie zou hebben betekend te nemen. PARIJS De Brit Kevin Finnegan heeft de vakante Europese bokstitel in het middengewicht voor zich opgeëist door een over tuigende puntenzege op de Fransman Gratiën Tónna. RANDERS De Deen Jörgen Hansen verdedigde zijn bokstitel in het weltergewicht met succes tegen de Belg Wies Carmeliet. De strijd werd in de vijfde ronde gestaakt wegens een verwon ding van de Belg. BELFAST Billy Bingham (50) is benoemd tot manager van het Noordierse voetbalteam. Hij volgt Danny Banchflower op. KOPENHAGEN Nederland heeft op de eerste dag van de strijd om het officieuze wereldkampioenschap tennis voor lan denteams (tot 20 jaar) met 3-0 verloren van Denemarken. CARDIFF De Nederlandse herenploeg is bij de internationale tafeltenniskampioenschappen van Wales uitgeschakeld door een nederlaag van 3-1 tegen Polen. In de eerste ronde had het natio nale team nog met dezelfde cijfers gewonnen van Wales. ANTWERPEN Rene Pijnen en Roger de Vlaeminck hebben de zesdaagse van Antwerpen gewonnen. LAKE PLACID De sport lieden van Taiwan (Natio nalistisch China) mogen, volgens een uitspraak van het hoogste gerechtshof in de staat New York, aan de Olympische Winterspelen in Lake Placid deelnemen als vertegenwoordiger van de republiek China. Ze mogen onder de eigen vlag uitkomen en indien een deel nemer van Taiwan een Olym pische titel zou opeisen mag het volkslied van dat land worden gespeeld. De uitspraak van rechter Norman Harvey werd gisteren laat in de mid dag (plaatselijke tijd) te Pitt sburgh, dat op ongeveer hon derd kilometer van Lake Pla cid is gelegen, gedaan. Liang Ren-Guey, een skiloper die voor Taiwan uitkomt, had een klacht bij het gerechtshof ingediend tegen het organisa tie-comité van de Spelen. De uitspraak houdt tevens in dat de sportlieden van Taiwan niet langer de toegang tot het Olympisch dorp mag worden ontzegd. Het organisatie-comi té kan tegen de uitspraak in beroep gaan. IJshockeyteam naar winst PRINCETON Het Neder lands ijshockeyteain heeft in Princeton een oefenwedstrijd voor de Olympische winter spelen van Lake Placid tegen Princeton met 65 gewonnen. Negen minuten voor het eind signaal stond Nederland nog 52 achter. Voor Nederland scoorden: Van de Broek (2), Van Wieren (2), Huizinga en De Heer. 7 EIST Niels Overweg van C Twente heeft van de tucht- immissic van de KNVB een strijd onvoorwaardelijke horsing opgelegd gekregen, orts strafte men hem met wedstrijd voorwaardelijk een boete van 300 gulden. zwaarste straffen waren or Van Dongen van AZ'67 Neleman van Willem II, e ieder drie wedstrijden on- (orwaardelijk kregen. »o de Leeuw van Vitesse •eeg een schorsing van twee edstrijdën en een boete van 0 gulden. p verzoek van Vitesse werd zaak-De Leeuw gisteravond het KNVB-sportcentrum in list mondeling behandeld. vereniging moet de kosten agen die voortvloeien uit ze mondelinge behandeling. 1 Leeuw kreeg zondag in de «dstrijd tegen Ajax een gele art van arbiter Egbert Mul- r. Toen hij later een overtre- ig tegen Ling beging, trok older de rode kaart. li strijd om Haagse amtitel reluk lacht Den Ingelsman toe ^Van onze dammedewerker) EN HAAG Vanaf de vier- i ronde moet leider Marius srshad weer een konkurrent tast zich dulden in het Haag damkampioenschap. Zelf aagde hij er niet in om de [Oman Grouwstra op de ïieën te krijgen, terwijl ans den Engelsman een on- irwachte overwinning op io Springer boekte. Vrijwel IS igemerkt is ondertussen j^peves van Damclub Den hag opgerukt naar de derde isitie op de ranglijst Hij e^ekte zijn tweede overwin- altng tegen Ronald Zwart, kk in van Leeuwen Ie teuwe trainer ,eZpheveningen SN HAAG Jan van euwen wordt de nieuwe liner van de amateur der- klasser (zondag) Scheve- ngen. Van Leeuwen was al liner van de jeugd bij de heveningse vereniging. ins Hillebregt en Archipel rlengden het onderlinge ntract met een jaar, evenals •lietti en BMT. iavis-Cupteam 8„estegen !fl [VILLA Het Neder- iiaads Davis-Cup tennisteam, ,t vandaag, morgen en zon- g in Se villa tegen Spanje tkomt, heeft ineens een re- lij ke kans gekregen op )Eentuele winst. pteren werd bekend dat de aanse nummer twee, Manu- Orantes, zich wegens een •ssure moet terugtrekken or de enkelspelen die van- beginnen. De plaats van tantes in de Spaanse ploeg grdt ingenomen door de Jfedige Luna, die vandaag in ^■eerste partij tegen Tom Ok- t uitkomt. In het tweede el speelt Nederlands kam- len Louk Sanders tegen de aanse nummer één Jose Hi- ras. Voor het dubbelspel, dat op het programma rvpt, heeft de Spaanse ploeg giiog de mogelijkheid om in te zetten. otto/toto !N HAAG De lotto van afgelopen weekeinde ken- twee winnaars van de eer prijs, die elk een bedrag a 315.961,80 bruto ontvan- Voor de eerste prijs van l {toto meldde zich geen enke- jegadigde. Toto gelijk num- t vijf kent geen winnaars D de eerste en ook niet van tweede prijs, resultaten zijn: >tto no. 5: ai£g: 3.563.812,-. ^Jzenbedrag: 1.732.250,73. 0lrste prijs: 2 winnaars, die bruto 315.961,80 ontvan- f. eede prijs: 21 winnaars, die bruto 8.061,- ontvangen, rde prijs: 485 winnaars, die 523,50 ontvangen. Blïrde prijs: 15.898 winnaars, elk ƒ.21,20 ontvangen, fde prijs: 24.447 winnaars, elk 13,80 ontvangen. i ttto no. 5: '•eg: 550.519,- ijzenbedrag: 261.496,53. rste prijs: geen winnaar, afeede prijs: 3 winnaars, die l bruto 33.413,40 ontvan- r rde prijs: 77 winnaars, die f bruto 1.614,40 ontvan- h. =bto gelijk no. 5: fleg 61.467,- ijzenbedrag: 31.803,22. —rste prijs: geen winnaars. Veede prijs: geen winnaars. prijs: 6 winnaars, die t bruto 1.416,30 ontvan- "~1e prijs: 276 winnaars, die ontvangen. 330 .winnaars, die 27,90 ontvangen. is, heeft een trainingspro gramma voor mij opgesteld, waaraan ik na overleg met trainer Ab Krook in maart al ben begonnen. Eerst heb ik veel aan explosief werk ge daan, zoals verspringen en in juni is er de gewichttraining bijgekomen. Daar stond ik aanvankelijk wel huiverig te genover, want ik was maar al te bang, dat ik er dikke spier massa's aan zou overhouden en mijn lichaam daardoor zou uitdijen". Sterker Haar figuur is onder dat werken met gewichten ech ter onaangetast gebleven, terwijl Haitske Valentijn wel degelijk tot de overtui ging is gekomen, dat het haar heeft geholpen. „Ik voel mij sterker dan ooit, vind ook dat ik veel con stanter rijd, dat ik mijn vorm kan vasthouden. En daarbij ben ik mentaal ster ker geworden, want bang om te vallen ben ik bijvoor beeld helemaal niet meer". De nieuwe trainingsaanpak heeft de Friezin voorlopig al drie nieuwe Nederlandse re cords opgeleverd (500 m., 1000 m. en sprintvierkamp), terwijl zij begin januari in Den Haag erg dicht bij de nationale titel kwam. Een val op de 1000 meter verstoorde haar illusies. „Ik was toen even bang, dat mijn Olympische deelneming in gevaar zou komen, want nu kreeg ik niet de kans om mij bij de wereldkampioen schappen in Hamar voor de Spelen te kwalificeren. Maar gelukkig hebben mijn presta ties in Davos voldoende in druk bij de heren van het NOC gemaakt. Daarom zeg ik ook, dat ik hier in West Allis allereerst hoop te bewijzen, dat ik die plaats bij de Win terspelen inderdaad waard ben". Lisse komt nog punt tekort voor titel LEIDEN Het eerste tien tal van Lisse is er tegen Al phen nog niet in geslaagd het kampioenschap van de eerste klasse LSB te ver overen. De strijd werd bij de stand 2,5-2,5 afgebroken, waarbij Alphen de beste vooruitzichten heeft. Phili- dor 3, dat weinig moeite had met Voorschoten 2, behoudt hierdoor nog altijd en kleine kans. De beide onderste plaatsen worden bezet door LSG 3 en Alphen 2. Lisse heeft het tegen Alphen bijzonder zwaar te verduren gekregen, hetgeen wel uit de tussenstand is af te lezen. Meer dan een gelijkspel lijkt er voor de Lissenaren niet meer in te zitten. Lisse komt dan nog al tijd een punt te kort voor de titel. De naaste concurrent is Philidor 3, dat tegen Voor schoten 2 geen misstap maak te. Integendeel met 8,5-1,5 maakten de Leidenaars duide lijk dat zij de hoop op een kampioenschap niet hebben laten varen. LSG 3 en Alphen 2 probeerden opnieuw ver geefs met een zege het drei gende degradatiegevaar te ont wijken. LSG 3 staat tegen Kat wijk met 5-3 achter, een mini male nederlaag lijkt onvermij delijk. Alphen 2 heeft tegen Leiderdorp iets meer hoop, hoewel er bij de 3,5-4,5 achter stand voor de Alphenaren niet meer dan een gelijkspel in zit. De strijd in de tweede klasse is na vier ronden volledig open. Vijf teams hebben een totaal van vier matchpunten. Noord- wijk, Lisse 2 en Philidor 4 staan er echter gunstiger voor dan LSG 4, Roelofarendsveen en Sassenheim, daar de laatste ploegen een wedstrijd meer gespeeld hebben. Philidor 4 wees in de vierde ronde Sas senheim terug met 6,5-3,5. Noordwijk had iets meer moeite met LSG 4: 5,5-4,5. Roelofarendsveen verpletterde het nog puntloze Vooschoten 3: 8-2. LSG en Lisse zijn goed van start ge gaan in de bekercompetitie van de KNSB. Lisse zorgde tegen het in de landelijke competitie spelende Pat Mat voor een grote verrassing. Met 3- 1 werd het favoriete Pat Mat uitge schakeld. LSG schakelde Nieuwen- dam met de zelfde cijfers uit. In de bekercompetitie spelen ook Philidor en Voorschoten. WEST ALLIS De laatste dagen van de schaatscarrière van Haitske Valentijn-Piji- man zijn aangebroken. Spannende dagen, want de 25-jarige Friezin wil haar afscheid graag met een paar opmerkelijke successen vieren. Die kans krijgt zij aller eerst het komend week einde bij de wereldkam pioenschappen sprint in West-Allis. Met haar ge dachten vertoeft Haits ke Valentijn echter al in Lake Placid, een paar honderd mijl oost elijker, waar woensdag de Olympische Winter spelen worden geopend. „Want", zegt zij er zelf van, „dat beschouw ik toch wel als het hoogte punt van mijn carriè re". De enige die er nog niet echt van overtuigd is, dat Haitske Valentijn werkelijk zal stop pen, is haar echtgenoot Jos. De meervoudig sprintkampi oen van Nederland weet beter dan wie ook hoe moeilijk het is om de topsport vaarwel te zeggen. „Mijn besluit staat echter vast", zegt de Heeren- veense. „Op een gegeven mo ment zijn er dingen in het le ven die zwaarder gaan tellen. Bovendien ben ik na zes jaar wel een beelje op dit bestaan uitgekeken". Tweeëneenhalf jaar geleden maakten de uit Grouw af komstige Haitske Pijlman en de in het Zuidhollandse Ter Aar geboren en getogen Jos Valentijn de gang naar het stadhuis. Van een normale huwelijksrelatie kon daarna echter geen sprake zijn. „Ons hele leven moest op het schaatsen worden afgestemd", vertelt Haitske. Samen Haitske Valentijn: „Ik ben helemaal niet meer bang om te vallen". teveel met de prestaties van je partner bezig te zijn. Ik heb dat nog wel eens ge merkt als ik in het buiten land in een trainingskamp zat Maar het meest klassie ke voorbeeld is toch wel het Nederlands kampioenschap in Den Haag. Want achteraf ben ik ervan overtuigd, dat Jos op die tweede 1000 me ter niet zou zijn gevallen, als ik een uurtje daarvoor niet was onderuit gegaan". Het echtpaar Valentijn voelde zich overigens aller minst ongelukkig met dit leven. „Het grote voordeel was natuurlijk dat we bei den aan topsport deden. Je kunt er dan niet alleen sa men over praten, maar je begrijpt elkaar ook veel be ter. Daar staat weer tegen over, dat je het gevaar loopt Zaterdag en zondag in West Allis kan Haitske Valentijn zich echter volledig op het wereldkampioenschap con centreren, omdat Jos er bij de selectiewedstrijden van een paar weken geleden in Davos niet in slaagde een startbewijs voor Amerika te verdienen. De Heerenveense fysiothera peut verbond er de conclusie aan, dat zijn laatste schaatssei zoen dan maar abrupt moest eindigen. De wetenschap, dat haar schaatscarrière het laatste jaar was ingegaan, heeft Haitske Valentijn aangegrepen om de inspanningen nog eens extra op te schroeven. „Nog nooit heb ik zo hard en serieus ge traind. Heel bewust is dat ook op de korte afstanden afge stemd geweest, want op de 500 en 1000 meter kom ik nu eenmaal het best uit de voe ten. Henk Gemser, die een persoonlijke vriend van ons CAEN Parker Lei den staat met één been in de finale van de Europa Cup 2. Waar de grooste „concurrent" voor de tweede plaats, het Griekse Panatinai- kos Athene, een dag eerder bij het onge naakbare Italiaanse Gabetti Cantu een monsternederlaag te slikken kreeg, bleef Parker zoals mocht worden verwacht overeind in en tegen Caen. Met 81-92 pakten de Lei denaars gisteravond de tweede overwinning in deze tweede Europese ronde. Met het thuisduel tegen Panatinaikos nog voor de boeg (woensdag in de Vijf Meihal) heeft het team van coach Henny Blom zich daar door in een ideale positie gemanoevreerd. Logischerwijze zal Par ker het karwei immers juist in de return tegen de Grieken definitief kunnen klaren. De laat ste thuisbeurt (tegen de zo sterk opererende be kerhouder Cantu) is dan nog slechts van statis tisch belang. Stand: 1. Gabetti Cantu 48 2. Parker 44 3. Panatinaikos 42 4. BC Caen 42 Reboundduel bij de Leidse basket.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 15