Verbijstering over schandaal xn VS slaat om in 'Verontwaardiging Italiaanse regering kan profiteren van zwakte tegenstanders Yamani wil voor olieleveranties westerse technologie GROEIENDE SPANNING REGERING /STUDENTEN Weinig kans op vrije toelating homofielen in VS Buitenland BEWIJZEN FBI NIET STERK LEIDSE COURANT VRIJDAG 8 FEBROARI 1980 PAGINA 11 ieei (Van onze correspondent Dick Toet) ^JHaSHINGTON De aanvankelijke atrbijstering over de geheime FBI-ope- Ilei)tie, waarbij acht leden van het Ame- Congres zouden zijn omge- ^frcht door vermomde FBI-agenten, be- zcUit steeds meer om te slaan in veront- Ipardiging. Die verontwaardiging an *ordt vooral gevoed door uitlatingen melm minister van Justitie Benjamin Ci- e]letti, dat de Justitie slechts in enkele -rsin de acht gevallen over sterke bewij- :n van politieke corruptie beschikt. (ogelijk zullen slechts twee gevallen it een strafvervolging leiden, zou een bge justitieambtenaar hebben gezegd. Iin van de beschuldigde Congresleden eft inmiddels verklaard 25.000 dollar hebben aangenomen, maar dan in rband met zijn eigen onderzoek, om- ,t hij de „sjeiks" en hun trawanten et vertrouwde. n FBI-kringen wordt gezegd, dat de zaak jotendeels de mist in is gegaan door de (oortijdige publikatie van de actie. Deson- janks gaat het er steeds meer op lijken lat uiteindelijk niet het Congres maar de 'BI in het beklaagdenbankje zal terecht- lomen. Het Congres en de FBI zijn in middels in een hevige strijd gewikkeld iver het door de FBI verzamelde bewijs materiaal. De betrokken commissies uit iet Congres willen zo snel mogelijk over Ie geluidsbanden en films beschikken, de 5 hPBI, gesteund door Civiletti, wenst ze niet e v< t f af te geven, voordat het onderzoek geheel is afgerond. De FBI is de geheime actie twee jaar gele den begonnen, nadat men bij de oplossing van een schilderijendiefstal stuitte op een informant, die niet alleen gewag maakte van onregelmatigheden bij het verlenen van vergunningen voor de bouw en ex ploitatie van casino's in New Jersey, maar die ook wist te melden dat hij menige om koopbare politicus in het congres in Was hington kende. Als Arabische sjeiks vermomde FBI-agen ten en aan de sjeiks verbonden „zakenlie den" met een FBI-pasje in de zak hebben vervolgens een aantal leden van het Con gres benaderd. Dat gebeurde voorname lijk in twee gehuurde huizen in Washing ton, waarbij de onderhandelingen via ver borgen camera's en microfoons minitieus werden geregistreerd. Uit de mededelingen van een aantal Con gresleden, die niet voor de verleiding zijn bezweken, blijkt dat de politici werden benaderd door een „zakenman", die zei dat hij enkele zeer gefortuneerde Arabi sche vrienden vertegenwoordigde die ge ïnteresseerd waren in investeringen in het district van de betrokken politicus. De Arabieren wilden vrienden maken in Washington, ze zouden met hun geld geen raad weten en ze waren altijd uitermate genereus ten aanzien van hun vrienden, aldus zo ongeveer het relaas van de pseu do-zakenman. Vervolgens werden bijeen komsten opgezet om meer gedetailleerd over de investeringen te praten. Steeds zou daarbij zijn benadrukt, dat de „sjeiks" gaarne zouden bijdragen aan het „verkie zingsfonds" van de betrokken politicus. Hoewel een beroep op uitlokking volgens juridische deskundigen erg moeilijk zal zijn alleen al omdat de betrokkene daarmee schuld bekent wordt door sommige senatoren en leden van het Huis van Afgevaardigeden onomwonden ge sproken over „in de val lokken". Volgens de bekende senator Adlai Stevenson III heeft de FBI onschuldige burgers in de val gelokt en getracht een spelletje te spe len met de Senaat". Een belangrijke, nog onbeantwoorde vraag is voorts hoe de ac tie over zo'n breed front naar de pers kan zijn uitgelekt. Het verhaal verscheen afge lopen weekeinde simultaan in vrijwel alle grote Amerikaanse kranten. Een ploeg van de grote TV-gigant NBC stond al uren voordat de FBI er aan klopte te wachten bij het huis van Harrison Willi ams, de enige in het schandaal betrokken senator. Op welke gronden werden de be trokken politici benaderd, is een andere vraag, die men in het Congres beant woord wil zien. Ook groeperingen, die zich bezig houden met de rechtsgang in de Verenigde Staten, hebben zich inmiddels sceptisch over de FBI-actie uitgelaten. „De FBI heeft veel ernstige vragen te be antwoorden", zei gisteren een woordvoer der van de Amerikaanse unie voor burge- lijke vrijheden. (Van onze correspondent Piet Tummers) 1U ROME De recente kritiek op Moskou die de Itali aanse communistenleider Enrico Berlinguer thans predikt lijkt vooral ingegeven door binnenlandse en i partijpolitieke motieven. Sedert de laatste verkiezin- gen in Italië, waarbij de Partita Communista Italiana een stemmenverlies van 4 procent leed, blijft de com munistische partijleiding solliciteren naar ministers posten. De verspreiding van het terrorisme sinds 1 januari vielen in Italië al 10 doden bij terreuracties e' alsmede de bestrijding van de inflatie, die vorig jaar 20 procent bedroeg, vergen een krachtige regering, zo voeren de communisten aan. Een regering dus, die ge steund wordt door christen-democraten en communis ten. Het vreemde is echter dat het minderheidskabinet Cossiga vaster in het zadel zit dan het lijkt, dankzij het feit dat niemand een val van deze regering durft te veroorzaken. Na de verkiezingen van juni 1979 is gebleken hoe moeilijk het onder de huidige partijver- houdingen is om een nieuwe regeringsploeg op de been te brengen, wanneer christen-democraten en communisten elkaar uitsluiten. Cossiga was een noodgreep, ofschoon met de dag duidelijker wordt dat het geen slechte greep is geweest. Wordt zijn regering beentje gelicht, dan is er geen alternatief tenzij dat van de stembus. Zelfs in Italië zou het al te gek zijn om zo kort na de verkiezingen van juni 1978 opnieuw om een volksoordeel te vragen. Waarschijnlijk zou zich trouwens de tendens voortzetten en zouden de communis ten opnieuw verlies boeken zonder dat dit ten goede komt aan christen-democraten of socialisten. Verkiezingen zouden dus nau welijks iets-veranderen. Onder deze omstandigheden blijft het bij een woordenstrijd tussen de politieke partijen. De communisten willen in de regering, de so cialisten zeggen hun daarbij alle steun toe, maar de christen-demo craten, op een klein gedeelte na, zeggen krachtig „neen". Ze zeg gen dat met nog meer overtuiging na het tweedaagse bezoek dat Cossiga heeft gebracht aan president Carter en Cyrus Vance. De Amerikanen hebben er geen twijfel over laten bestaan dat ze liever geen communisten willen zien in de regering van het land, dat de thuisbasis vormt van de Zesde Amerikaanse vloot, en waar, op Sar dinië, een Amerikaanse basis voor duikboten en atoomraketten is gevestigd. Italië neemt aan de zuidflank van Europa een sleutelpo sitie in het NAVO-verdedigingsstelsel in. Deze positie wordt nog versterkt door plaatsing van een groot aantal Pershing- en Cruise- raketten op het Italiaanse schiereiland. Als Berlinguer thans betoogt dat zonder communisten geen rege ring mogelijk is die op een krachtige parlementaire meerderheid kan steunen, kan Cossiga het zich veroorloven in alle rust te ant woorden, dat het zonder christen-democraten helemaal niet gaat. Cossiga zit voorlopig waar hij zit en althans zeker tot na de Ameri kaanse verkiezingen. De Italiaanse communisten bevinden zich thans in de voor hen weinig benijdenswaardige positie dat ze ener zijds de Russische communisten voortdurend voor het hoofd stoten ;Om in eigen land hun loyaliteit te bewijzen, terwijl ze anderzijds Ttoch niet aan meeregeren toekomen. Arrestatie inzake moord Joy Adamson NAIROBI De politie van Kenia heeft een 23- jarige man gearres teerd die verdacht wordt van de moord op de natuurliefhebster Joy Adamson, schrijf ster van het boek „Born Free" over de leeuw Elsa. De verdach te heeft vroeger voor Joy Adamson gewerkt. De 69-jarige schrijfster werd op 3 januari gedood bij haar kamp in het Meru Nationaal park in Kenia. In de eerste be richten over haar dood werd verondersteld dat zij het slachtoffer was ge worden van een leeuw. Berenice Heller blijkt zich niets aan te trekken van het adagium dat men een gegeven paard niet in de bek moet kijken. Zij bekijkt hier een kolossale paardenkop die te zien is in het Metropolitan mu seum in New York en afkomstig is van een een Florentijns edelman. DA VOS De SaoediAra bische olieminister sjeik Ah med Yamani heeft de Sovjet- Unie gisteren gewaar schuwd dat de invasiemacht uit Afghanistan terugge trokken moet worden en dat anders een scherpe escalatie van het conflict wordt geris keerd. „We willen de super machten niet in ons gebied. Dat zal leiden tot een bot sing en tot een derde wereld oorlog", zo zei Yamani in een toespraak op een bijeen komst van Europese mana gers in het Zwitserse Davos. „Ons gebied kookt op dit moment en er zou zich een ramp kunnen voltrekken", aldus de minister. Hij zei verder dat SaoedieArabië zijn productie van ruwe olie niet op het huidige peil van 9,5 miljoen vaten (per 159) zal handhaven als het geld dat er in gestoken wordt geen werkelijk rendement oplevert. Yamani zei dat zijn land op het ogenblik in een situatie verkeert waarin het zijn olie ruilt voor dollars. De werkelij ke waarde van dat geld daalt. „Het reële rendement van onze investeringen is, als reke ning wordt gehouden met de inflatie altijd minder dan nul", zei hij. Hij voegde er aan toe dat Saoedi-Arabië op het ogen blik meer olie produceert dan het voor zijn uitgaven nodig heeft en dat het zijn oliereser ves uitput. Yamani verklaarde dat de olielanden hun product in de toekomst niet meer alleen voor geld zullen verkopen, maar er ook industriële tech nologie voor zullen vragen. Sir' In Iran TEHERAN -De spanningen tussen de militante studenten die sinds no vember de Amerikaanse ambassade in Teheran bezet houden en de Iraanse regering nemen hand over hand toe. De Iraanse radio en televi sie, 'WIRT', mag van nu af aan geen mededelingen en 'onthullingen' van de bezetters meer verspreiden zonder eerst toestemming van de autoritei ten te vragen. Dit is een maatregel van de Revolutionaire Raad, die in feite het land regeert. Deze beperking van de vrijheid van de militante studenten nam de Raad nadat woensdag minister van voorlichting Nasser Minachi op grond van 'onthul lingen' van de bezetters door revolutio naire gardisten was gearresteerd. Mina chi had volgens de studenten voor de Amerikaanse geheime dienst, CIA, gewerkt. Zij zeiden dit uit documenten van de ambassade te weten gekomen te zijn. Op last van de Revolutionaire Raad werd de minister korte tijd later vrijgelaten. Vooral Abolhassan Bani-Sadr, de nieu we president, was woedend over het optreden van de studenten. In een uit zending van Radio-Teheran zei hij: „Ik geloof dat het volk, dat mij gekozen heeft, een dergelijk optreden niet goed keurt. Als men maar mensen kan ar resteren alleen omdat iemand iets via de radio verspreidt zal ons land in een chaos geraken". Het heeft er alle schijn van dat Bani- Sadr met zijn aanvallen op de militan ten hun status van revolutionaire hel den wil ondermijnen, teneinde een op lossing voor de gijzelaarscrisis te kun nen bewerkstelligen. Bani-Sadr kritiseerde ook zijn medele den van de Revolutionaire Raad die hij een zwak optreden verweet. Hij zei dat het aan de Revolutionaire Raad is het land te besturen tot de parlementsver kiezingen volgende maand. Bij een omvangrijke zuiveringsgolf zijn gisteren 145 hoge officieren van de Iraanse luchtmacht onder wie enige ge neraals ontslagen. De krant Kayhan berichtte dat sjeik Khalkali de ontsla gen gelast heeft. Khalkali gaf als reden voor de zuivering op dat de ontslagen militairen zich schuldig hebben ge maakt aan samenzwering en „contra revolutionaire activiteiten" hebben ge steund. De Amerikaanse regering heeft giste ren aangekondigd de formele toepas sing van economische maatregelen te gen Iran op te schorten zolang de diplo matieke activiteit over het vrijlaten van de gegijzelden in de Amerikaanse ambassade voortduurt. Wij willen geen stappen nemen als de crisis via diplo matie kan worden opgelost. Personeel van kerncentrale bezet controlekamer BRUSSEL De controleka mer van de kerncentrale van Thiange in België (Wal lonië) is gisteravond door personeelsleden bezet. De ac tie is een protest tegen de weigering van de directie van de kerncentrale om de pensioengerechtigde leeftijd van de werknemers te verla gen. Ook verzet het personeel zich tegen de schorsing van twee collega-werknemers, die ver antwoordelijk zouden zijn voor een produktievermindering met tien procent van het be drijf. Een woordvoerder van het be drijf zei dat de bezetting van de controlekamer geen invloed heeft op de electriciteitspro- ductie en de veiligheid van de centrale. Gevechten in Libanon BEIROET De aangekondigde terugtrekking van Syri sche militairen uit de Libanese hoofdstad Beiroet heeft gis teren geleid tot het oplaaien van gevechten tussen rechtse christenen en linkse moslims. Zowel uit het noorden als uit het zuiden van het land kwamen berichten over gevechten. Uit Zuid-Libanoin kwamen tevens meldingen van een verhoogde activiteit van Israëlische troepen, kanonneerboten, helicopters en vliegtuigen. Russen vervangen moslim-soldaten KABOEL De Sovjet-Unie brengt momenteel Europees- Russische militairen over naar Afghanistan ter vervanging van 5.000 islamitische Russische soldaten. Een betrouwbare bron in Kaboel heeft dit gemeld. De islamitische soldaten was verteld, dat ze Afghanistan tegen „binnenvallende Pakistani's en Amerikanen" moesten bescher men. Nadat zij hadden ontdekt dat zij tegen geloofsgenoten moesten vechten, aldus de zegsman, was besloten de 5.000 man te vervangen. Vance voor top-overleg naar Bonn .WASHINGTON De Amerikaanse minister van buiten landse zaken Vance komt op 20 februari naar Bonn om met vier Westeuropese bondgenoten te praten over de te nemen maatregelen tegen de Sovjet-Unie. Diplomatieke waarnemers verwachten dat Vance zal proberen steun te krijgen voor de Amerikaanse plannen, de betrekkingen met Moskou tot een minimum terug te brengen. De VS zijn bang dat Moskou alsnog zal proberen verdeeldheid in het westerse blok te zaaien. Hoop op einde gijzelingen in El Salvador EL SALVADOR De regering van El Salvador heeft gisteren een twintigtal linkse gevangenen vrijgelaten. Hiermee is de kans vergroot op een spoedig einde van de bezetting van de Spaanse ambassade en het ministerie van onderwijs in de hoofdstad San Salvador. Inmiddels hebben West-Duitsland, Groot-Brittannië en de VS besloten hun diplomatieke personeel uit' El Salvador terug te trekken. De Nederlandse ambassadeur in El Salvador is gestatio neerd in Mexico. Wijzigingen in Chinese legerleiding PEKING De legerleiding in een aantal belangrijke mili taire districten in China is vervangen. Aldus elders opgevangen Chinese radioberichten. In de afgelo pen maanden zijn er al commandowisselingen geweest in zes van de elf militaire Chinese districten. NEDERLANDSE KAMERLEDEN: (Van onze correspondent Dick Toet) WASHINGTON De Ameri kaanse immigratiewetgeving, die homofielen verbiedt het land te betreden, zal niet op korte ter mijn worden gewijzigd. Met die boodschap keren dë Tweede Ka merleden Van der Bergh (PvdA) en Portheine (VVD) deze week terug naar Nederland. De kamer leden, die in het kader van de Raad van Europa in de Verenigde Staten vertoefden, maakten van die gelegenheid gebruik met Amerikaanse Congresleden en re- geringsvertegewoordigers te pra ten over de Amerikaanse weige ring homofielen toe te laten. Zij vertegenwoordigden daarbij 132 kamerleden, die een protestbrief over deze kwestie Lebben onder tekend. Uit gesprekken' met een viertal Congresleden, die voorstanders zijn van een wijziging van de immigra- tiewet, hebben beide kamerleden de stellige indruk gekregen, dat zeker dit jaar een verkiezingsjaar een ingediend wijzigingsvoorstel weinig kans maakt. Het hoofd van de afdeling voor de mensenrechten van het ministerie van Buitenlandse Zaken, mevr. De- rin, had vooral gevoel getoond voor het Nederlandse verwijt, dat de Amerikaanse strijd voor het hand haven van de mensenrechten haar geloofwaardigheid verliest door ee\j. discriminerende immigratiebepaling ten aanzien van homofielen. Vol gens Van der Bergh zal minister Van der Klaauw zich intensiever met de zaak moeten gaan bemoeien. Volgens de Amerikaanse minister van" Justitie, Benjamin Civiletti, is de uit 1917 daterende regeling de laatste jaren altijd soepel toegepast „Jaarlijks komen zo'n drie miljoen toeristen ons land binnen. De laatste tien jaar zijn zes homofielen tegen gehouden", aldus Civiletti. Dat te genhouden is volgens hem boven dien uitsluitend gebeurd bij provo catief gedrag.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 11