Unrhwasse Gedwongen>ov^plaatsing PTT-ers vergroot werkloosheid in Noorden'' Tv/'» v 7^ euze nieuw |olitiewapen Veroorzaakt ijakelijke rel Washington: sjah schond mensenrechten FELLE AANVAL VAN AB VA-VOORZITTER OP KABINET Lawine in Alpen eist vier doden Regering wenst aparte positie voor koninklijke kring van vijf Rl 1 Keidae (3owia/nt r.w. 'thekersdijk 34, 2312 DD Leiden, Rostbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244 Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas [redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (etfcl. BTW) ƒ0,52 per mm. Telefoontjes ƒ4.69 Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) Abonnementen: rtaal ƒ46,30; jaar ƒ173,70; losse nummers: 60 cent. Woensdag 6 februari 1980, 70e jaargang no. 21573 Een brief Op Ned. I om 20.00 uur tv-film „Er kwam een bridf". Om 20.50 uur Surinaamse vrouwen in „Ot en Sien?" Op Ned. II om 118.59 uur de laatste „Kouwe kunstjes" en om 19.25 uur kinderen over kernenergie, bewapening en leger in „Kenmerk". Om 20.32 uur „VOO-totaal". Kouder Af en toe regen of sneeuw. Temperaturen om het vries punt. Matige wind uit uiteen lopende richtingen. Morgen zon: 8.11 - 17.34. Schev. hoogw.: 6.41 en 18.41. Laagw.: 2.11 en 14.47. is in Italië minder \ulair dan voorgangers \E Bij de Italianen is paus Jo- \es Paulus II niet zo populair als voorgangers Johannes XXIII en us VI, zo blijkt uit een opinieon- ■>ek, in opdracht van het tijd- 'ft „L'Europeo". vindt hem overwegend wel dy- 'sch en bekwaam, maar 44 pro- acht hem „conservatief en auto- r". Meer dan de helft van de Ita- n meent, dat de kwestie Küng Zwitserse theoloog aan wie de /bevoegdheid is ontnomen it is geweest voor de populariteit "™~^e paus. ens de enquête zegt een derde ondervraagden geen geloof te S teien. Slechts 28 procent is prakti- 12-7'td. ï-- ;ebf tere,, ■lijk - Peil Rijnwater bijzonder hoog ARNHEM Het Rijn water in ons land stijgt de laatste dagen snel als gevolg van hevige regenval in Duitsland en dooi in de Alpen. Rijkswaterstaat ver wacht het komende weekeinde een peil van circa 15,50 meter, het punt waarop langs de rivieren dijkbewa king wordt ingesteld. Maar als het blijft rege nen, zou het water in de Rijn ook hoger kun nen komen. De uiter waarden van Waal, Rijn en IJssel staan al onder. In West-Duitsland zijn door het hoge Rijnwater al ponten uit de vaart genomen Flesje fris duurder DEN HAAG Deze week worden de frisdranken in de winkel duurder. Een li terfles gaat maximaal acht cent meer kosten, zo hebben de gezamenlijke frisdrankfabrikanten be sloten. Een blikje zal onge veer drie cent duurder worden en een klein flesje circa twee cent. Volgens het Centraal Bureau Le vensmiddelenhandel is de prijsverhoging veroor zaakt door de kostenstij ging bij de industrie. Reddingsactie voor vervallen Dom Milaan MILAAN De val van enige zware brokken marmer uit de gevel van de wereldberoemde Dom van Milaan "en het afbreken van een arm van een van de/ beelden heeft de deken van deze kerk, mgr. An- gelo Majo, ertoe ge bracht een oproep te doen voor het bij eenbrengen van 20 miljoen gulden voor de redding van het bouwwerk. (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG Gedwongen overplaat sing van de 3400 werknemers van de Centrale Directie van de PTT zal de werkloosheid in Groningen alleen maar vergroten. Bovendien worden hiermee alle afspraken die in het ver leden met het kabinet zijn gemaakt over een overplaatsing op basis van vrijwilligheid aan de laars gelapt. Maar wij laten - ons niet als makke schapen naar de slachtbank leiden om geofferd te worden voor politieke doeleinden. Deze ferme taal sprak ABVA-voorzitter Jan Dutman van middag op een door zeer veel PTT-ers bijgewoonde protestvergadering in Den Haag tegen de aangekondigde versnelde verplaatsing van de Centra le Directie van de PTT naar Gronin gen. Een aantal PTT-ers, die wél tegen een ver plichte overplaatsing is, was echter niet aanwe zig op deze bijeenkomst. Zij wensten niet deel te nemen aan een wat zij noemen „grote poli tieke aktie van* bepaalde bonden tegen dit kabi net". Volgens Dutman is de jongste beslissing over de overplaatsing een puur politieke. „De dreigen de onvrede in het Noorden moet kennelijk ge dempt worden door het dumpen van een aantal PTT-ers. Steeds meer wordt duidelijk dat dit kabinet problemen alleen maar tracht op te los sen door zijn eigen werknemers te misbruiken. De overheid matigt zich als werkgever een recht aan, waaraan de meest reactionaire parti- culiere werkgever zelfs niet zou durven den ken. Wat er dreigt te gebeuren is niet meer dan een vertoning voor de publieke tribune, gevuld met noorderlingen", aldus een boze ABVA- voorzitter. De overplaatsing van de PTT-ers zullen de pro blemen waarmee Groningen te worstelen heeft alleen maar groter maken, meent Dutman. Vol gens hem heeft het Noorden niets aan „stoelen, die naar Groningen worden gebracht om Haag se PTT-ers op te zetten". Dat zou de werkloos heid alleen maar vergroten, omdat er ook ge zinnen mee komen, waarvan veelal de vrouw en in elk geval ook de kinderen een baan zul len opeisen, die er in het Noorden waarschijn lijk moeilijk te vinden zal zijn. „Laat het kabinet de vele miljoenen die met deze overplaatsing gemoeid zijn liever besteden aan een nuttiger doel: nagaan hoe het Noorden een vestigingsklimaat kan krijgen dat wel be drijven aantrekt", stelde Dutman. Het Noorden heeft in zijn ogen veel meer aan nieuwe rijks diensten en zogenaamde groeidiensten, die echt nieuwe arbeidsplaatsen opleveren. |itsers bureau voelt zich benadeeld I (Van onze parlementaire redactie) HAAG Er is niets onrechtmatigs gebeurd bij de ize voor het Walther P5 pistool als nieuw wapen voor de jtie. Dit zullen de ministers Wiegel (Binnenlandse Za- inl) en De Ruiter (Justitie) deze week antwoorden op vragen van het WD Kamerlid Ed Nijpels. Het had zijn vragen gesteld op basis van berichten uit waaruit zou blijken dat bij de uiteindelijke gSs van het nieuwe wapen voor de politie, het Zwitserse afren Sig Sauer P 225 ten onrechte zou zijn benadeeld. het Kamerlid ondermeer weten waarom het ministerie gebruik heeft gemaakt van het aanbod van de Zwitserse atikant na een eerste zending proefwapens, een nieuwe zen- idfe te accepteren omdat bij de eerder gezonden wapens storin- waren opgetreden. un antwoorden wijzen de ministers erop dat men de nieuwe ling vanuit Zwitserland niet heeft geaccepteerd omdat men lil? ook aan alle anderfe fabrikanten van potentieel voor de poli- •"^eschikte wapens, eenzelfde kans zou hebben moeten geven, zou teveel tijd gaan vergen. De keus moest het afgelopen ir worden gemaakt. Dit omdat de bij de politie in gebruik Ie wapens sterk verouderd zijn. Uiteindelijk plaatste het mi- rie een order van bijna 35.000 nieuwe pistolen bij de West- ;e firma Walther. Met de order is een bedrag van bijna fl.27 ien gemoeid. ïwaai is voornemens het ver- sirslawaai in klaslokalen uit es ten... j n te weten te komen welke toed dat heeft op de ver- i anbaarheid. als de onderwijzer dan ook geen orde kan houden... Kettingbotsing bij Nootdorp NOPTDORP Op rijksweg 12 ter hoogte van Nootdorp heeft zich vanmorgen om streeks half acht een ket tingbotsing voorgedaan, waarbij in totaal acht aulo's waren betrokken. Een 26-ja- rige bestuurster uit Zoeter- meer liep nekletsel op. Zij moest zich onder behande ling stellen in het Antoniusho- ve-ziekenhuis in Leidschen- dam. Twee auto's waren total loss, de andere .liepen aanzien lijke materiële schade op. De politie vermoedt dat te hoge snelheid en te korte onderlin ge afstand de oorzaken zijn ge weest van de botsing. Het on geluk had tot gevolg dat lang zaam rijdend en stilstaand ver keer een file vormde van Zoe- termeer tot Den Haag. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122248 en per speciale koerier wordt de krant alsnog be zorgd Toeristen in Cervinia verlaten hun hotel op de enige manier, die na de lawine van disndagnacht resteert: vanaf het balkon van hun kamer over de metershoge sneeuwhopen in de straten. MONT-BLANCTUNNEL AFGESLOTEN CERVINIA Vier Britten zijn in de nacht van mandag op dinsdag om het leven ge komen, toen hun hotel in het wintersportplaatsje Cervi nia (Italiaanse Alpen) door een lawine werd getroffen. De oorzaak van de lawine wordt gezocht in het onge woon warme weer in nage noeg heel Frankrijk. Het wintersportplaatsje Cervi nia werd door de lawine van dinsdagnacht volledig van de buitenwereld afgesneden. Ver schillende gebouwen werden vernield. Reddingsoperaties worden bemoeilijkt door hevi ge sneeuw.val. In de Alpen heeft het vreemde (warme) weerbeeld lawines tot gevolg de Mont-Blanctun- nel is wegens lawinegevaar af gesloten, elders in Frankrijk, met name in Normandië, heeft men te kampen met ernstige overstromingen. Tal van we gen staan blank en aan huizen en andere gebouwen is door het water en de meegevoerde modder veel schade aange richt. ADVERTENTIE WASHINGTON/TEHERAN De Verenigde Staten heb ben officieel erkend dat het regime van de voormalige sjah van Iran duizenden Ira- niërs heeft gemarteld en ge dood. Het is voor de eerste ADVERTENTIE Kunstveilingen Marcel Diederiks Koninginnegracht 12 25141 B.V. 's-Grai/enhage' Voor onze volgende speciale schilderijenveiling nu in brengen. keer dat een dergelijke er kenning wprdt gedaan sinds de crisis rónd de gijzelaars in de Amerikaanse ambassa de in Teheran begon. De er kenning maakt deel uit van het verslag van het ministe rie van buitenlandse zaken aan het Congres over de si tuatie van de mensenrechten in 154 landen en is onderte kend door minister Cyrus Vance. De Verenigde Staten geven daarmee voor het eerst toe dat onder het regi-f me van de sjah de mensen rechten zijn geschonden. Tot nu toe weigerden de Vere nigde Staten beschuldigin gen van deze strekking te bespreken. In het rapport wordt ook kri tiek geleverd op de gijzeling van de Amerikaanse diploma ten in Teheran en de executies in Iran, maar de sterkste taal wordt gebezigd door tegen de sjah. Volgens berichten uit Teheran heeft Panama waar de sjah momenteel verblijft, laten we ten dat de sjah in dat land op borgtocht vrij is, nadat hij eer der op verzoek van de Iraanse autoriteiten zou zijn gearres teerd. sjah Heeft niet de vrijheid om Panama te verla ten, aldus Iraanse advocaten die in nauw contact met de re gering staan. Volgens minster Ghotzbadeh is er een besluit genomen over het houden van een internati onaal onderzoek naar het be wind van de s'jah. Het voorstel voor een dergelijke commissie is gedaan door VN-secretaris- generaal Waldheim. Nadere gegevens hierover zijn niet be kend gemaakt KANS OP GROOT AFSCHEIDSDEFILé VOOR KONINGIN (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG/SOESTDIJK De kans is groot, dat er toch nog een afscheidsdefilé komt voor de aftredende koningin Juliana. Daarbij wordt gedacht aan 31 mei, een maand na het aftreden. De koningin heeft zich daarvoor in principe be reid verklaard. Alle Nederlandse Oranjevereni gingen, vertegenwoordigd door de Confedera tie, hebben premier Van Agt verzocht zo spoe dig mogelijk een Nationaal Comité in te stellen- voor het afscheid van de aftredende koningin, waarbij „een afscheidsgeschenk" niet mag wor den vergeten. Verder wordt gedacht aan de uit gave van een herdenkingspenning en een her- denkinsboekje, dat eventueel huis-aan-huis kan worden verspreid. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De regering wil de speciale positie, die de leden van het Koninklijk Huis nu nog genieten in het civiel- en in het strafrecht, beperken tot de zogenoemde „kring van vijf". Hiermee wordt bedoeld de koning, diens echtgenote, zijn opvolger en diens echtgenote en een eventuele regent. De regering acht een aparte regeling alleen voor deze leden met wier belang het staats belang is verbonden, zinvol. Dit schrijft minister-president Van Agt in de toelichting op een wetsvoorstel, dat naar eerst nu bekend werd eind vorige week bij de Tweede Kamer is ingediend. Het gaat hierbij om de wijzi ging van enige wettelijke bepalingen, voortvloeiend uit het vo rig jaar aanhangig gemaakte ontwerp, waarin wordt bepaald wie wel en wie geen lid zijn van het Koninklijk Huis. In dat ont werp worden alle potentiële opvolgers als zodanig aangemerkt. Volgens de regering is er echter een principiëel verschil tussen d e troonopvolger en de andere prinsen en prinsessen. Hij is „slechts één hartslag van het koningschap verwijderd". De regering verdedigt de aparte positie van de „kring van vijf", met nog eens extra aandacht voor de koning (bijvoorbeeld zwaardere straffen in geval van een aanslag op zijn leven), c^oor te wijzen op hun „bijzondere kwetsbaarheid". Leden Bolsjoiballet vragen asiel aan VS TOKIO Een moeder en Bolsjoitheater in Moskou haar zoon, leden van het zal niet naar Parijs gaan. Russische Bolsjoiballet, dat momenteel in Tokio is, heb- Het gezelschap zou daar tus- ben de VS gevraagd hun po- sen 26 maart en 15 april op- litiek asiel te verlenen. Zij treden. Een reden is niet op- zullen vanavond uit Tokio gegeven, maar aangenomen naar de VS gaan. Dit heeft wordt dat de Russische auto- de VS-ambassade in Tokio riteiten betogingen vrezen, bekend gemaakt. Het gezelschap is 500 man Het operagezelschap van het sterk. ADVERTENTIE 4gj9 vC AVV1/ /M

Leidse Courant | 1980 | | pagina 1