oude bedreigt Winterspelen MANAGERS WENSEN LANGERE WINTERSTOP Supercup voor Nottingham Meer bescherming voor Russische schaatsers 19 wellicht 15 !5 itgebreide volleybalselectie Schaak-Oscar naar Karpov Uitslagen koersen Hilversum Ton Bakhuis breekt been IJshockey- team uitgewuifd PORT LEIDSE COURANT WOENSDAG 6 FEBRUARI 1980 PAGINA 15 reitner spant rechtzaak aan lUNCHEN Voor de eerste keer in de geschiedenis an de Westduitse voetbalcompetitie probeert een peler via een verzoek tot voorziening in een kort ge- ing bij de tuchtcommissie van de Duitse voetbal end (DFB) een dreigende schorsing te verhinderen. Ie 28-jarige Paul Breitner van Bayern München pro- lil kteert in de aanklacht, die gisteren bij de DFB 1 >rd ontvangen, tegen een waarschuwing, die hij za- dag in de wedstrijd tegen Hamburger SV wegens :n eclatante overtreding van het voetbalregle- t" had gekregen. •n gedeelte van de inhoud van de aanklacht luidt: „De der Paul Breitner heeft op grond van een reglement- 'ertreding van de scheidsrechter ten onrechte de gele irt ontvangen. Dit heeft voor hem tot gevolg, dat hij r de komende bundesligawedstrijd is geschorst. Hij irdt hierdoor rechtstreeks in zijn rechten aangetast en de uitoefening van zijn beroep belemmerd." p scheidsrechter gaf Breitner de gele kaart, omdat vol- ins zijn mening de oud-international bij een vrije trap ^sportief gedrag had getoond. Breitner beschuldigt op jn beurt de arbiter ervan, dat hij bij de vrije trap „zes of en reglementsovertredingen begaan zou hebben". jvei Hollink blijft bij FC Twente ENSCHEDE FC Twente heeft het contract met trai ner HennieHollink verlengd met twee seizoenen. Dit betekent dat Hollink, die in ok tober Spitz Kohn opvolgde, tot 30 juni 1982 bij de Ensche- dese stichting werk zaam zal zijn. MILWAUKEE De Amerikaanse politie heeft na het binnenkomen van dreigemen ten besloten de bewaking van de Russi sche deelnemers aan de wereldkampioen schappen sprinten op de schaats, die het komend weekeinde worden gehouden, te verscherpen. De politie bevestigde dat tegen de veertien le den van de Russische ploeg dreigementen zijn geuit. „Wij nemen gepaste maatregelen", zei een politiefunctionaris. „Wij plegen overleg met staats-, federale en plaatselijke instan ties", zei hij, eraan toevoegend dat de dreige menten volgens hem niet serieus bedoeld zijn. Vroege zege Leo van Vliet BARJ AC Leo van Vliet heeft, evenals twee jaar ge leden, de eerste wielerwed strijd in Frankrijk van het seizoen gewonnen. Van Vliet zegevierde gisteren in een wedstrijd over 123 kilometer te Baijac, het eerste onderdeel van de wielerweek van Besseges, die overigens niet meetelt voor het eind klassement. De Brabander won na 123 kilometer de sprint van een kopgroep van acht renners, die een voor sprong had van bijna drie mi nuten op het voltallige pelo ton. Frits Pirard werd derde. Terugkeer Rudi Lubbers AMSTERDAM Rudi Lub bers keert terug in de boks- ring. In de periode tussen half maart en eind april bokst Lubbers in Amster dam tegen een nog te con tracteren tegenstander. Lubbers heeft inmiddels zijn licentiegeld betaald en ook zijn eeg-onderzoek had een goed resultaat. Lubbers kwam voor het laatst als bokser in actie op 22 mei 1976. In Johannesburg verloor hij in de derde ronde door knock out van de Zuida frikaan Mike Schutte. Lub bers, die in het zwaargewicht uitkomt, is inmiddels 34 jaar. Enkele onderdelen }9 afgelast Een treffend voorbeeld van de gevaren, die het bob sleeën in Lake Placid mo menteel bedreigen. De vier (Amerikaanse) „rijders" slaan allen met hun hoofd tegen de rand van deze bocht. Door de enorme kou slaat de bevroren adem van de deelnemers op hun helmen, waardoor ze op een gegeven moment niets meer zien. LAKE PLACID Als de temperatuur overdag In Lake Placid binnenkort niet stijgt, zullen di- Syerse onderdelen tijdens de winterspelen moeten Worden afgelast, zoals het skieën, het biathlon, het bobsleeën en het rodelen. Dit heeft dr. Ernst Yaas uit Oostenrijk, lid van de medische com- t missie van het Internationale Olympisch Comité, v i gezegd. Een temperatuur van twintig graden Cel- I sus onder nul, die momenteel dagelijks in Lake Placid wordt gemeten, levert gevaar op voor de T deelnemers. I „Als de temperatuur tijdens de wedstrijden plotseling I daalt beneden die twintig graden, moeten de wed strijden op die vier onderdelen wórden gestaakt. iDaarna zal een commissie van vijf man bekijken of een wedstrijd hervat kan worden of niet", zei Raas. .,Dat zal in overleg geschieden met een bestuurslid van de betreffende internationale sportbond, drie le den van de jury, een arts en een lid van het organi serende comité". De kans dat een onderdeel van de winterspelen zal worden stopgezet is sinds het begin van deze week groter geworden. Toen daalde de temperatuur tot 26 graden onder nul. Vorig jaar om deze tijd was het 40 graden onder het vriespunt. „De kou is onze grootste tegenstander", zei de directeur van de Zwitserse ski federatie, Adolf Ogi. Hoewel bevriezing het meest wordt gevreesd, zijn er in de verschillende sporten ook andere gevaren bij de kou. Bij de Noordse skinummers zijn vooral neus, oren en tenen snel koud. Het grootste gevaar is echter be vriezing van de longen. Bij biathlon (een cross country, waarbij onderweg op vaste doelen wordt ge schoten) komt daar nog bij dat de kogels de loop van het geweer niet verlaten. Het magazijn kan vastvrie zen hetgeen tot gevolg heeft dat de kogel in het ge weer ontploft. Bij het bobsleeën en het rodelen zijn de gevaren weer anders. De bevroren adem van de deelnemers slaat op hun helmen, waardoor ze op een gegeven moment niets meer zien. Voor deze atleten komt NASA, de ruimtevaartorganisatie in de Verenigde Staten, waarschijnlijk met een anti-vriescrème, die temperaturen tot 150 graden onder nul kan weer staan. De afdalers in het alpine-skieën hebben eveneens last van het bevriezen van en het neerslaan van vocht op hun brillen, maar ook de kans op bevrie zing bij het omhoog gaan met de skilift naar de start is een probleem. ROTTERDAM De professionele managers van de betaal de voetbalclubs in Nederland waren gisteren in het Feye- noord-stadion te Rotterdam in een vergadering bijeen. In deze bespreking werd een aantal technische aspecten van het betaalde voetbal ter discussie gesteld. Hoofdonderwer pen waren een langere winterpauze, het bij afgelastingen te volgen beleid, het spelen op zaterdag en/of zondag en het vergoedingensysteem, waarbij steeds een optimale kijkre- creatie bij het betaalde voetbal als uitgangspunt diende. Unaniem waren de aanwezigen van mening, dat een langere winterstop, mede op economische gronden, noodzakelijk is en dat deze door een meer efficiënte indeling van het totale pro gramma realiseerbaar is. Concreet beveelt men aan de competi tie stil te leggen op uiterlijk 23 december en te hervatten in het laatste weekeinde van januari. De langere winterstop is uitvoer baar, aangezien men algemeen de bereidheid heeft getoond de competitie van het seizoen 1981/82 midden augustus aan te van gen, met in de eerste vier weken wedstrijden in de weekeinden en op de woensdagavonden. Voor het komende seizoen, waarvan als aanvangstijdstip 23 en 24 augustus is vastgesteld, kan een overgangsregeling worden toegepast. Resultaat van de discussies is, dat ten aanzien van dit onderwerp en de andere besproken punten, een aantal aanbeve lingen zal worden gedaan aan de FBO, met het verzoek dit op de in maart te houden regionale bijeenkomsten van deze werk geversorganisatie en op de algemene voorjaarsvergadering van de FBO te behandelen. Deze laatste vergadering gaat vooraf aan de algemene vergadering van de afdeling betaald voetbal van de KNVB, op 10 mei in Zeist. De managers hebben besloten in de toekomst op gezette tijden hun informatief overleg te continue ren. Henk van Leeuwen geopereerd (Van onze sportredactie) HILVERSUM Henk van Leeuwen is gisteren in Hil versum aan zijn binnen- en buitenmeniscus geopereerd. De ingreep werd verricht door Dr. Hermans. Het is on waarschijnlijk, dat FC Den Haag deze competitie nog over spits van Leeuwen zal kunnen beschikken. De blessure van Fred Goe- mans blijkt enigszins mee te vallen. Ook voor hem leek een operatie noodzakelijk, maar Dr. Hermans constateerde, dat de oorzaak van Goemans' knieblessure dit keer een ont steking is. Roemenië ronde verder ZAGREB Het tennisteam van Roemenië heeft zich ge plaatst voor de vierde ronde van het toernooi om de Da- vis beker (Europese zone b). Nadat de Roemenen maan dag de twee enkelspelen al hadden gewonnen, versloe gen Ilie Nastase en Florin Segarceanu gisteren in Za greb het Joegoslavische duo Zeljko Franulovic/Zoltan Daarmee kwam Roemenië op een voorsprong van 30. De beide enkelspelen die vandaag nog moeten worden gespeeld, zijn niet meer van belang voor de einduitslag. Nastase en Se garceanu zegevierden in vier sets. De setstanden waren 6 4, 12—10, 3—6 en 7—5. TT Venezuela afgelast CARACAS De Grote Prijs van Venezuela, de eer ste van het Grand-Prixcirc- uit in de motorsport die zou meetellen voor de strijd om de wereldtitels, is door dc organisatoren afgelast. De oorspronkelijk op 23 maart vastgestelde wedstrijden kun nen om financiële redenen geen doorgang vinden, zo heb ben de organisatoren meege deeld. Het Grand-Prixseizoen zal nu pas op 27 april worden geopend met de Grote Prijs van Oostenrijk op de Salzburg- ring met races voor de 125-, 250-, 350-, en de 500-cc-moto- ren en de zijspannen. DEN HAAG Binnen het "kader van van het op de toe komst gerichte beleidsplan 85 heeft de commissie natio- lale top van de Nederlandse Volleybal Bond 35 spelers litgenodigd voor de nationa- e herenselectie. Te zijner ijd zal uit deze groep de na- ionale ploeg worden samen- resteld. 3e voorlopig geselecteerden ijn: i lert Goedkoop, Martin de *^root, Kees Koomen, Marcel Sturkenboom, Peter van Vel- zen, Ruut de Wit (allen AMVJ), Jaap Blokland, Joop Jansen, Wim Kuypers, Pieter de Leyer, Ad van der Velden, Ronald Vile (allen WC), Onno Kalf, Jan Snippe, (bei den Zaan '69), Henk Marke rink, Wim Koch (beiden De Lampenier), Jan Jacobs, Nico Mensink (beiden Lycurgus), Rob van Zweeden (PVC/Blok keer), Norbert Meijer, Pim Ra- terink. Rob Raterink, Fred Wellink, Gerard Wesselink (allen Orion). Jan Clardey, Joop Kuipers, Pieter de Leeuw, Rob van Prooyen, Wim Thewissen (allen Corbu- lo). Marco Brouwers (Marti- nus), Eric Janssen, Rob Kamp man, Stef Roelofs (allen Dyna mo), Errol Rooy (Brevok) en Peter van Jaarsveld (Radius). Geett Trompetter, die door de commissie nationale top was aangezocht de tweede trainer van de nationale herenselectie te worden, heeft meegedeeld niet in aanmerking te willen komen voor deze functie. BARCELONA De Inter nationale vereniging van schaakjournalisten heeft de ichaak-„Oscar" 1979 gisteren toegekend aan de Russische wereldkampioen Anatoli Karpov. Karpov kreeg van 111 journa listen uit 36 landen in totaal 1218 punten. Na hem volgden zijn landgenoten Mikhail Tal met 1203 punten en Viktor Kortsjnoi met 971 punten. De Oscar, die voor de dertien de keer werd toegekend, be staat uit een zilveren beeldje van een dame met regen scherm, het symbool van Bar celona. Schakers, die in het afgelopen jaar tenminste 24 partijen te gen grootmeesters hadden ge speeld, kwamen voor de on derscheiding in aanmerking. Karpov won de Oscar al eer der in de jaren 1973 tot en met 1977. In1978 werd Kortsjnoi uitverkoren. BARCELONA Nottingham Forest is gisteravond win naar geworden van de supercup. In Barcelona speelde de houder van de Europese beker voor landskampioenen met 1-1 gelijk tegen FC Barcelona, de winnaar van de Europese beker voor bekerwinnaars. Vorige week won Forest de eer ste wedstrijd met 1-0. Bijna 100.000 toeschouwers zagen Barcelona's nieuwe aanwinst de Braziliaan Roberto in de 27e minuut uit een strafschop de score openen. Twee minuten voor de rust bracht Burns de par tijen weer op gelijke hoogte. Scheidsrechter was de Westduitser Eschweiler. De Engelse gelijkmaker was het gevolg van een enorme blunder van de Spaanse doelman Artole. Deze revancheerde zich echter in de tweede helft door een strafschop van Robertson te keren. In de tweede helft leed Barcelona, dat voor rust storm had gelo pen, steeds meer aan conditiegebrek. Forest kon de wedstrijd rustig uitspelen, kreeg ook nog enkele kansen om ook het twee de duel winnend af te sluiten, maar faalde in de afwerking. Do ijshockeyploog, inclusief Allan Pluimers, kort voor het vertrek naar de Verenigde Staten. HILVERSUM De uitslagen van de gisteren in Hilversum gehouden koersen zijn: ACROBAATPRIJS 2000 m: 1. Sonny Alkestis (S. A. Hartman) 2.48.5 1.24.3, 2. Tango Boszorg, 3. Tornado Star. Winn 3,10, pl 1,90, 3,30, 2,90, kopp 22,50, trio 133,90. Niet gestart Super Story. AMIGOPRIJS 2000 m: 1. Paquita (W. C. Strooper) 2.48.1 1.24.1, 2 Sir Dunnigan, 3. Shamrock G. Winn 43,90, pl 6,00, 2,80, 3,60, kopp 165,30, trio 6144,50. AMAD KINLEYPRIJS (EERSTE AFDELING) 2440 m: 1. Sweety (J. G. M. M. Geraads) 3.28.4 1.25.4, 2. Sibbo Hendrik, 3. Parisiena. Winn 2,70, pl 1,70, 1,90, 2,20, kopp 7,50. Niet gestart: Sorry H.. ARGONAUTPRIJS 2920 m 1 Sandra Rumelaar (J. M Kroon) 4.10.7 1.25.9, 2. Oh Jeanette, 3. Ra dar. Winn 4,60, pl 2,20, 1,70, 3,30, kopp 12,80. LEERLINGENWINTERKAMPI- OENSCHAP VI 2000 m: 1 Raven na (J. P. C. Oorthuysen) 2.44.1 1.22.1, 2. Peter Voorne, 3. Perma- no. Winn 4,10, pl 2,10, 1,80, 3,00, kopp 17,10. Niet gestart: Odinus H en Rindy Fortuna. AMAD KINLEYPRIJS (TWEEDE AFDELING) 2440 m: 1. Red Fox (R. B. van Stam) 3,26.4 1.24.6, 2. Rolanda P., 3. Riejanka W. Winn 4,10, pl 1,30, 1,30, 1,20, kopp 5,80 ARJOLESPRIJS 2000 mf 1 Peter Dartel (R. L. Pools) 2 45.6 1.22.8. 2. Praeses Hanover. 3. Perry Anjo. Winn 25,40, pl 4,40, 3,50, 1,70, kopp 115,90, trio 923,30. AZURO PLUTOPRIJS 2440 m: 1. Pacemaker W (J. Wagenaar) 3.15.0 1.19.9, 2. Regina Hanover, 3. Per fect Wilkes. Winn 2,50, pl 1,70, L70, kopp 5,70. Niet gestart Art ARTUROPRIJS 2000 m: 1 Podo du Bois (M. C. Vergay) 2.42.9 1.21.5, 2. Organza D„ 3. Pijlsnel. Winn 2,80, pl 1,30, 1,40, 1,80, kopp 6,40, trio 75,90. Niet gestart Lazuur en Nancv Baker. ADELAAR S PRIJS 2020 m: 1. Tasja LobeU (A. V. V. Blonk) 2.55.7 1.27.9, 2. Terrific Action, 3. Ray Robinson. Winn 2,50, pl 1,60, 1,60, 2,50, kopp 2,90. De Totalisatoromzet f 433.057,00.-. RVC ZOEKT VERVANGER BIJ ANDERECLUB (Van onze sportredactie) ZEIST Ton Bakhuis, de doelman van RVC, heeft tijdens een oefenpartij van het Nederlands amateurteam in Zeist zijn been gebroken. Bakhuis, 26 jaar, is daardoor in elk ge val voor de rest van dit seizoen uitgeschakeld en mist be halve de competitieduels voor zijn club ook de toernee van het amateurteam naar Indonesië tussen 28 april en 17 mei. Na een behandeling in het ziekenhuis werd Bakhuis gister avond nog naar huis gebracht RVC, koploper in de hoofdklasse A, is met het wegvallen van Bakhuis enorm in de problemen gekomen, want reservedoelman André van Staal (38) is nog geschorst voor één wedstrijd. RVC, in casu trainer Aad de Mos, is inmiddels bij andere clubs kort- sachtig aan het zoeken naar een gelijkwaardige vervanger van Bakhuis. De KNVB zal de regelementen soepel hanteren omdat Bakhuis zijn been brak tijdens een wedstrijd van een vertegen woordigend elftal, dus in „KNVB-tijd". Normaal gesproken is het onmogelijk, dat halverwege het seizoen een speler nog over schrijving verleend wordt. AMSTERDAM Uitge wuifd door een groot aantal familieleden en nog een handvol supporters is de Ne derlandse ijshockeyploeg, gestoken in olympisch uni form, de reis naar Lake Pla cid begonnen om deel te ne men aan de dertiende Olym pische Winterspelen. Een voltallige ploeg, want ook de Groningen-speler Allan Pluijmers bevond zich onder de spelers. Pluijmers, die vori ge week in de wedstrijd Hee- renveen-Groningen vrij ern stig aan zijn knie geblesseerd raakte, is maandag door de medische en technische staf van de Nederlandse ijshockey- bond (NIJB) getest en in orde bevonden. De Nederlandse ijshockey ploeg speelt voordat het olym pisch dorp wordt betreden, nog drie oefenwedstrijden in New York (vandaag, vrijdag en zondag) tegen Amerikaanse universiteitsteams. Dinsdag 12 februari, een dag voor de offi ciële opening van de spelen, is de eerste wedstrijd in de olym pische serie tegen Canada. Jan de Jong verlengt contract (Van onze sportredactie) VOORBURG Trainer Jan de Jong en derdeklasser To- negido hebben het lopende onderlinge contract met twee jaar verlengd. Debet daaraan zijn de opvallende prestaties, die Tonegido be haalt en heeft behaald onder leiding van De Jong. Het centract van Cees Glande- mans bij RAS werd eveneens met twee iaar verlegnd. Jan Villerius tekende voor nog een jaar bij de Postduiven. Oranje Blauw daarentegen besloot de overeenkomst met oefenmees- ter Rinus Jansen aan het eind van dit seizoen te ontbinden.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 15