si Energiebesparing te duur voor tuinbouw Geen ruzie over inkom Info Selecta OVERHEID MOET BIJSPRINGEN Koning (in) is geen gekroonde marionet oorlopig nog geen kans op fosfaatloos wasmiddel £cidóc(3ou4a/nt Geloofwaardigheid PvdA aangetast i^NENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 5 FEBRUARI 1980 PAGINA 9 ilmsO enhandel 'li. lm erold li /bRECHT De politie van Dord- heeft de afgelopen naanden 28 arresta- jack rerricht inzake ille- <rokei wapenhandeL ddader is een 24-ja- handelaar uit Ro- rg die de wapens buitenland kocht larna weer doorver- van de crimi- /«tilichtingendienst kwam forig jaar op het spoor e handelaars. Vele aan- ))J ;;A8en werden verricht j vorige week uiteindelijk 'tste betrokkenen werden in totaal zijn 92 vuur- is en duizenden stuks ie in beslag genomen. oord elijk oopsommen 'astrichtse cialisten HAAG (ANP) Er is litzicht op een akkoord ie afkoopsommen voor »che specialisten van ekenhuis Sint Annadal _iastricht esultaat is gisteren ge in Den Haag, waar mi- Pais van onderwijs en schappen heeft gespro- net de directie van het ïhuis en een vertegen- liger van de Limburgse rsiteit. Verwacht wordt i betrokken partijen bin- en week weer bij elkaar i komen en dan mogelijk enstemming kunnen be- Sint-Annadalziekenhuis t een academisch zieken- Daarbij worden de parti te praktijken van de spe- ;en opgeheven. Minister I wil als afkoopsom in niet meer dan ander- ton per particuliere jk betalen. De specialis- enen aanspraak te kun- ïaken op meer, een van elfs op zeven ton. restaties Lunterse >ordzaak TEREN De politie Ede heeft gisteren zeven I0en aangehouden in ver- met de op 13 december tiet vorig jaar gepleegde rd op veehandelaar Ma- s Floor in Lunteren. olitie, die enige honder- tips over de toedracht j, wil geen nadere mede gen over de arrestaties en weigert ook commen- >p de vraag of nog nieuwe Dudingen te verwachten Floor, die aleen woonde, dood aangetroffen in de ir van zijn boederij. Roof rmoedelijk het motief van oord geweest. 3lderzoek naar orrang nodig VERSUM Veilig Ver 1 Nederland is niet in l om de regering voor- en te doen voor een [wijziging, waardoor jzaam verkeer van Jts voorrang krijgt. Jens deze instantie moet er 1 diepgaand onderzoek len verricht naar de vraag fc bestaande verkeersregels an niet bevorderend wer- >p het snelverkeer. Veilig er Nederland heeft wel eeld positief te staan te er het streven om wette- mogelijkheden te schep- voor gemeenten, die in stad een lagere maxi- inelheid dan 50 km per illen invoeren. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De overheid zal meer geld moeten uittrekken voor energiebesparing in de tuinbouw. Daarvoor zal meer mankracht en materieel be schikbaar moeten worden ge steld. Het onderzoek zal zich vooral moeten richten op het kweken van teelten die minder energie en minder licht nodig hebben. Dit omdat tot nu toe is gebleken dat bij de huidige me thoden van energiebesparing in deze sector (door het aanbren gen van dubbele beglazing in kassen, of door het gebruik van kunststofplaten) het lichtver- lies in de kassen tien procent is. Dit betekent, afhankelijk van de teelt, een produktieverlies van zes tot twaalf procent. Voor de meeste bestaande kassen zijn deze energiebesparende maatregelen echter niet op te brengen. Afbraak van de kassen en nieuwbouw is de enige uitweg. Dit gaat de komende tien jaar minstens drie tot vier miljard gulden kosten. Ook dan is nog maar van een gedeeltelijke vervanging van glas spra ke. Dit schrijft het dagelijks bestuur van het Landbouwschap in een notitie over energiebesparing in de tuinbouw. Het bestuur wijst erop dat ook veel meer onderzoek zal moeten worden gedaan naar alternatieve materialen die ener gie kunnen besparen. Er zullen erner- giebesparingsprojecten moeten komen waarvoor minstens zes tot acht additio nele onderzoekers nodig zijn. Aanpas sing van bestaande proeftuinen en proefstations in de richting van onder zoek op het gebied van energiebespa ring is noodzakelijk. Verder zal ener giebesparing een verandering in pro- duktie- en aizet patronen brengen. Ook hiervoor is economische en markton derzoek ter begeleiding gewenst. Al dit onderzoek zal door de overheid betaald moeten worden Het investeringsvolume in de tuinbouw bedraagt 1 miljoen per jaar. Daarvan is tien procent gericht op energiebespa ring. Volgens recente berekeningen steeg de energieprijs voor de tuinbouw als geheel de afgelopen vijf jaar tussen 1974 en 1979, van ƒ305 miljoen naar 700 miljoen. Voor de komende jaren zijn stijgingen van 100 to* 150 mil joen te voorzien. Voor de tuinbouw be dragen de energiekosten nu 25 tot 30 procent van alle kosten. Eerste paal Noord-Zuid- Hollandsch koffiehuis AMSTERDAM De Amsterdamse wethou der J. Schaefer heeft gistermiddag de eerste paai geslagen voor wat wellicht meest contro versiële bouwwerk gaat heten: het Noord- Zuid Hollandsch Kof fiehuis. Dit pand op het Stati onsplein, dat in 1977 het veld moest ruimen voor de Amsterdamse metro, was sedert de oplevering in 1911 vele Amsterdammers een doorn in het oog. Maar minstens zoveel ande ren waren in de loop der jaren gehecht ge raakt aan dit zo karak teristieke stukje Am sterdam. De sloop, of liever: demontage en opslag voor mogelijke herbouw werden dan ook door gemengde ge voelens begeleid. Het koffiehuis zal zijn herre zen als in oktober de metro tot aan het Cen traal Station zal rijden. MINISTER ALBEDA: ELST Minister Albeda van socale zaken sluit een nieuwe loonmaatregel niet uit, als er tussen regering, werkgevers en werknemers geen overeenstemming komt over een inko mensbeleid. De bewindsman zei dit gisteravond op een bij eenkomst van het CDA in het Gelderse Eist. Albeda wees er op dat in zo'n door alle partijen ondersteund in komensbeleid slechts ruimte is voor een geringe stijging van de lonen. Hij ontkende dat er binnen het kabinet „ruzie" is over de vraag hoe Nederland de komende jaren op sociaal-economisch gebied geregeerd moet worden. Albeda gaf wel toe dat een drie tal oplossingen voor matiging op het ogenblik binnen het kabi net in discussie is: bezuinigingen bij de overheid, een inkomens beleid en een arbeidsmarktbeleid. De minister wees er op dat het beleid van de regering de ko mende jaren gericht zal zijn op verbetering van de kwaliteit van het leven. Dat betekent minder geld voor persoonlijke consump tie, maar meer voor her- en omscholing. Geen jaarlijkse terug kerende loonmaatregel, maar wel een blijvende matiging van de lonen is noodzakelijk, aldus Albeda. DEN HAAG Bij alle voorspelba re geluiden, die er vorige week don derdag in de Tweede Kamer klon ken over de op handen zijnde troonswisseling, viel er hier en daar toch ook een kritisehe onder toon te beluisteren. Zo schroomde D'66, de enige fractie die een echt beraad aan de zaak wijdde, niet te zeggen dat Beatrix als koningin „voor geheel andere uitdagingen" zou komen te staan dan zij wellicht vermoedde. De Democraten bedoel den daarmee, zo legde een fractie lid uit, dat de maatschappij de laat ste dertig jaar zodanig is veran derd, dat er andere eisen aan het staatshoofd worden gesteld dan toen Juliana de troon besteeg. PvdA-leider Den Uyl achtte het niet uitgesloten dat de nieuwe koningin in het begin moeilijkheden zou onder vinden. „Voor iedere vorst vandaag geldt de noodzaak dat hij of zij zich op democratische wijze moet identifice ren met de mensen". De ex-premier voegde daar wel aan toe, dat prinses Beatrix daar zijns inziens van door drongen is. Volgens hem zal de PvdA, die sinds anderhalf jaar een principië le voorkeur heeft voor de republi keinse staatsvorm, dan ook geen pro blemen hebben met de troonswisse ling. De PSP'er Van der Spek was zoals verwacht de enige, die zich abso luut niet onder de indruk toonde. „Ik vind het allemaal volstrekt onbelang rijk", zo lichtte hij deze uitspraak toe, daarbij suggererend dat het niets uit maakt of men van de kat of van de hond gebeten wordt. Overeenkomstig de lijn van zijn partij pleit Van der Spek voor de afschaf fing van de monarchie en de instel ling van een republiek naar Zwitsers model, dat wil zeggen met elk jaar een ander lid van de ministerraad als staatshoofd. De PSP-afgevaardigde vindt het een onverteerbare zaak dat een niet gekozen iemand de hoogste functie van het land bekleedt. Dit klemt zijns inziens te meer, omdat het naar zijn oordeel bepaald niet zo is, wat veel mensen denken, dat de ko ningfin) geen werkelijke invloed heeft. Hij wijst op het recht van het staatshoofd om een wet niet te onder tekenen, op het recht invloed uit te oefenen op de totstandkoming van een wetsontwerp en op het recht van gratie. Wat het eerste betreft gelooft hij niet dat Juliana daar ooit „mis bruik,, van heeft gémaakt, maar wat de andere twee rechten aangaat zegt hij zeker te zijn van het tegendeel. Als voorbeelden noemt hij het doordrij ven van het begenadigen van de Duit se oorlogsmisdadiger Willy Lages en het jarenlang blokkeren van een wetsontwerp, waarin naarhaar smaak te weinig haar familieleden tot lid van het Koninklijk Huis werden ver- klaard. Nu is dat kritiek vanuit een enigszins verdachte hoek. Immers, wie ergens tegen is, vindt al gauw een stok om een hond te slaan. Zijn stelling wordt echter ook aangehangen door mensen met een onverdacht verleden. Zo pu bliceerde dr. E. van Raalte, naast een eminent kenner van het vaderlandse staatsrecht ook, en volgens hem juist daardoor, een fervente Oranje-sup porter, in 1975 het boekje „De werke lijke betekenis en functionering van het Nederlandse koningschap". Dit in reactie op het werk „Van de macht des Konings" door de journalist Harry van Wijnen, waarvan de inhoud uit het oogpunt van juiste voorlichting niet bepaald te loven zou zijn. Uit het boek van Van Raalte wordt duidelijk, dat het staatshoofd zeker niet de ge kroonde marionet is, waarvoor velen hem of'haar verslijten, en dat hij/zij nog altijd een factor van betekenis is. Zeer verrassend is bij Van Raalte te ontdekken, dat er, zij het dan veelal uit de regeerperiode van Wilhelmina, heel wat bekend is over iets wat door gaans als uiterst geheim wordt be schouwd, namelijk het beraad tussen koningin en ministers. Dit Kroonbe- raad, vandaag de dag beter bekend als het „geheim van Soestdijk", vloeit voort uit de ongeschreven constitutio nele rechten van het staatshoofd op informatie, tot aansporing en ver maan. Volgens Van Raalte staat het vast dat koningin Wilhelmina „te recht haar invloed trachtte aan te wenden door van haar zienswijzen blijk te geven tegenover de verant woordelijke ministers". Soms tever geefs, zoals kort voor de Tweede We reldoorlog bij haar poging de defensie te versterken, soms met succes, zoals in 1946 toen zij doordreef dat prins Bernhard een hoge functie in de krijgsmacht kreeg Voorts waren er de in Londen gesmede plannen van Wil helmina om na de Bevrijding, mits daar voldoende steun voor zou zijn, het koningschap meer macht te ge ven, zo ongeveer als ten tijde van ko ning Willem I. Op 4 september 1948 deed Wilhelmina afstand en trad er een nieuw rege ringstijdperk in, schrijft Van Raalte. Hij corrigeert zichzelf echter onmid- delijk daarna door op te merken: „Maar op de keper beschouwd hebben die (maatschappelijke veranderingen) tot dusverre de plaats, die het koning schap in ons staatsbestel inneemt, in wezen niet van mindere betekenis ge maakt". Deze bewering berust, zo zegt de auteur, op een onderzoek naar de realiteit. Daarmee doelt hij op ge sprekken van hem met „elf vooraan staande figuren, van wie er acht oud minister waren en twee tegenwoordi ge ministers". Zo kon Van Raalte con cluderen dat het verkeer tussen ko ningin Juliana en haar ministers zij heeft een directe telefoonlijn met de premier geen farce is. „Die ge sprekken bestaan niet uit eenrich tingsverkeer. Het kan nauwelijks an ders dan dat een door de koningin subtiel opgeworpen vraag soms een minister tot nadere overweging brengt". De invloed van het staatshoofd valt en staat over het algemeen met de houding, die het kabinet tegenover haar wenst aan te nemen. Daar is ech ter een uitzondering op en wel tijdens de formatie van een nieuw kabinet. De koningin vraagt weliswaar advie zen, maar wijst geheel alleen de (in formateur aan. „Het ligt voor de hand dat de koningin zelf er ook een mening op na kan houden over de door haar in het landsbelang meest wenselijk geachte solutie", aldus Van Raalte. Voor wat het staatshoofd in dat stadium zegt of anderszins oppert draagt geen enkele minister verant woordelijkheid. De auteur ziet dit niet als een bezwaar, omdat er tegenwoor dig heel veel over het formatieberaad naar buiten komt en het kunnen functioneren van de nieuwe minis tersploeg toch uiteindelijk aan de goedkeuring van de Tweede Kamer is onderworpen. Daar kan echter tegenin worden ge bracht, dat de politieke situatie in ons land meestal zo gecompliceerd is, dat het staatshoofd een formatie desge wenst in een bepaalde richting kan sturen. Van Raalte vindt dat echter eerder een voor- dan een nadeel. Hij citeert met instemming wat prof. A.A.H. Struycken in 1909 in een colle ge naar aanleiding van de geboorte van Juliana zei: „Boven, buiten de staatkundige partijen, de lijnen bin nen welke het volksleven door de zich ontwikkelende krachten wordt voortbewogen, staat de Koning, geroe pen, niet om zich een eigen inzicht te vormen in de richting, waarin het maatschappelijk leven zich zal voort bewegen, en dat inzicht door te drij ven, maar geroepen om het beginsel der democratie van zijn verheven standpunt mede te verwezenlijken". Met andere woorden: we moeten erop vertrouwen dat het staatshoofd de de mocratie een goed hart toedraagt. Sommigen hebben daar echter wat meer moeite mee dan Van Raalte. Dat moge ook blijken uit de pogingen, die de laatste dagen binnen de PvdA en D'66 maar ook de jongerenorganisatie van de VVD zijn gedaan om de staats vorm aan de orde te stellen. En al zijn deze initiatieven dan afgewezen door de hoofdbesturen van de diverse groe peringen. een feit blijft dat er onder de bevolking toch meer nagedacht wordt over de voor- en nadelen van ons staatsbestel dan men op het eerste gezicht geneigd was te veronderstel len. RIK IN 'T HOUT Van onze parlementaire redactie HAAG De regeringspartijen CDA TD willen thans moment nog niet in- len met het voornemen van minister ir (Volksgezondheid en Milieuhygië- om uiterlijk in 1985 geen fosfaten meer ismiddelen toe te staan. Wel kunnen partijen akkoord gaan met halvering de hoeveelheid fosfaat in wasmiddelen nu en 1983. De minister bereikte *ver onlangs overeenstemming met een -landse zeepfabrikant. Reden voor de houding van beide regeringspar tijen is het naar hun mening nog ontbrekende inzicht in de gevolgen voor het milieu van de stoffen die de fosfaten in wasmiddelen zouden moeten gaan vervangen. Minister Ginjaar hield, evenals de fractie van de PvdA, vast aan zijn doelstelling alle fosfaten uit de wasmiddelen te halen. Wel hield hij een slag om de arm door te stellen, dat er mogelijk in een toekomstig onderzoek een stof als ver vanger voor fosfaat zal kunnen worden ontdekt die niet schadelijk voor het milieu is, maar wel een beetje fosfaat in zich zou hebben. Fosfaten zorgen nu voor een sterke algengroei in het op pervlaktewater. Door groot zuurstofgebruik van algen doden zij de rest van het leven in het water. CDA en VVD vroegen in een motie naar een nader onderzoek van de effecten die het ge bruik van fosfaatvervangers op het milieu kan hebben. Minister Ginjaar zei dit onderzoek toe, hoewel volgens hem nu reeds vaststaat dat de vijf bekende fosfaatvervangers zonder nadere regelingen in Nederland zouden kunnen wor den toegepast. De Kamercommissie drong er bij de minister op aan ook effectieve maatregelen te nemen om het gebruik van fosfaathoudende wasmiddelen door de fosfaatloze wasmiddelen te bevorderen. Mogelijkheden daarbij: etikettering, geven van doseringsvoorschriften, meer reclame voor wasmiddelen zonder fosfaat en het bevorderen van de verkoop daarvan door grotere distribu- De partijraad van de PvdA heeft het afgelopen weekeinde op tenminste twee punten de eigen geloofwaardigheid aange tast. Het is tekenend voor de situatie waarin de PvdA mo menteel verkeert, dat de politieke leider van de socialisten, Den Uyl, zijn partijgenoten hierop heeft gewezen zonder dat men er zich iets van aantrok. Het eerste punt betreft de boycot van de Olympische Spe len in Moskou, waarvan de partijraad tegen Den Uyl en zijn Tweede Kamerfractie in zonder meer uitsprak, dat een boycot de PvdA mede schuldig maakt aan de koude oor- logslijn van „Carter en Van Agt". Die versimpeling is grie vend voor Carter en ook voor Van Agt, wier beider ontspan- ningsstreven in het verleden mede door de PvdA werd toe gejuicht. De uitspraak gaat ook volledig voorbij aan de ver anderende positie, waarin de dissidenten in de Sovjet-Unie door hun regime zijn en worden gebracht. Het „schoonvegen" van Moskou en Leningrad van dissi denten, met het oog op de komende spelen, ontneemt toch ie dere zin aan het deelnemen in de Russische hoofdstad aan de Spelen voor diegenen, die altijd hebben gepleit voor het gaan naar Moskou met als argument dat dan contact zou kunnen worden gezocht met en steun zou kunnen worden gegeven aan de dissidenten. Die mogelijkheid is door bruut ingrijpen, met voorbijgaan aan afspraken over mensenrechten, wegge nomen. Dat aleen al zou ook voor PvdA voldoende moeten zijn zich af te vragen of in de huidige omstandigheden wel onvoorwaardelijk kan en mag worden meegewerkt aan de Russische propagandamachine. Het tweede punt waarin de geloofwaardigheid van het PvdA-parlement op de tocht staat betreft het sociaal-econo misch beleid. Aangenomen is een motie waarin staat dat én de inkomens tot aan modaal niet in hun koopkracht aange tast mogen worden, én er niet verder omgebogen mag wor den. Waar wil de PvdA dan de middelen vandaan halen om de huidige economische problemen te lijf te gaan? Mét de PvdA-leiding vragen we ons dat vertwijfeld af. Door alleen de hogere inkomens extra te laten inleveren komen we er niet. Er moet aanzienlijk meer gebeuren. De lijn die de par tijraad heeft gekozen, voert regelrecht tot een extra optrek ken van het toch al veel te hoge financieringstekort. Het zou de inflatie aanwakkeren, hetgeen weer juist de kleine man zou treffen. Kortom, geen fraaie rekensom van de PvdA- partijraad. Gelukkig resteert één lichtpuntje. Een signaal dat de PvdA-basis nog niet helemaal van ieder gevoel voor realiteit is verstoken. Dat is de stellingname ten aanzien van het ko ningshuis. Duidelijk is geworden, dat men in de PvdA op een zeer breed front van mening is, dat bij de komende over dracht van de kroon geen discussie moet komen over de mo narchie en de voortzetting daarvan. Daarmee is komen vast te staan dat de monarchie ook met koningin Beatrix zal kun nen rekenen op steun van vrijwel het gehele politieke krach tenveld. WEGWIJZER EN VRAAGBAAK HET MIDDEN KLEINBEDRIJF ÊÊÊÊÊÊÊLJÊÊÊÊÊÊL Soms weet je als ondernemer niet dat mik 'e vra9en hebt. Belangrijke vragen. van wezenlijk belang voor je bedrijf. INFO SELECTA, de iniormatiebeurs voor het Midden- en Kleinbedrijf geeft antwoord op bijna alle vragen. Verstandige ondernemers brengen AHOY-ROTTERDAM een bezoek aan die beurs. U bent toch ook verstandig? f-- tn OPENINGSTIJDEN: maandag, dinsdag «n woensdag van 11.00-17.00 u. •n van 19.00-22.00 u.. donderdag en vrijdag van 11.00-17.00 u. Iniormatiebeurs voor ondernemers uit het Midden- en Kleinbedrijf. Nederlandse radio in Span je HILVERSUM De „Radio-club Hollandes", een Neder lands-Belgisch-Spaanse commerciële organisatie begint 1 maart met dagelijkse radio-uitzendingen in het Nederlands voor de vele Hollanders en Vlamingen die aan de Costa del Sol verblijven. De uitzendingen duren een uur en gaan 's morgens vanaf tien uur de lucht in. Voorlopig zijn de uitzendingen alleen nog via de fm-zender van Marbella te beluisteren. Met ingang van 1 juni wordt evenwel ook een drietal andere zenders gebruikt. Het programma biedt muziek uit Nederland en België en voorts informatie over het nieuws en het weer, zowel in Spanje als in het thuisland. Wel licht worden ook de berichten van de ANWB-alramcentrale uit gezonden. Af en toe regen DE BILT - Met zuidwesten wind werd in de nacht van gisteren op vandaag zachte lucht naar ons land gevoerd. De temperatuur was in de och tend in grote delen van het land ongeveer acht graden. Alleen in het noorden was het kouder. Het heeft daar in de nacht gesneeuwd. In het ko mende etmaal trekt de depres sie die de oorzaak is van het zachte weer via de Noordzee naar Duitsland. Er zal bij ons veel bewolking zijn met van tijd tot tijd regen. De wind is eerst nog krachtig en aan de kust hard tot stormachtig. La ter op de dag is er minder wind. Vooruitzichten voor 'donder dag: v Perioden met neerslag. Mid- dagtemperaturen omstreeks 4 gr- Weersvooruitzichten in cijfers voor donderdag: Aantal uren zon: 0 tot 4. Min. temp: omstreeks 1 gr. Max. temp: omstreeks 4 gr. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 pro cent. Kans op een geheel dropg et maal: 40 procent. Weersgesteldheid van gisteren Weer Ma» Neer- temp slag Amsterdam regen 2 6 De 8ilt regen 2 8 Deelen regen 1 5 motregen 0 6 Den Helder Luchth. R'dam Twente regenbul Vlissingen regen regenbul Casablanca Istanboel Las Palmas

Leidse Courant | 1980 | | pagina 9