Sassen heimse Actiegroep geeft kerkbezoek nr. Vrolijk udiek accent Wethouder Blom:'We willen wel maar we kunnen niet' Minder exposities in Noordwijkse Kapel Verkoop Warmondse premiewoningen aan banden gelegd 14GI0 I OEGSTGEEST MACHTELOOS IN HUISVESTINGSPROBLEEM KORTWEG eidschendamse vrouwen )oos op gemeente Politie maakt einde aan demonstratie LEIDSE COURANT DINSDAG 5 FEBRUARI 1980 PAGINA 7 "1 Vrolijk slaat de eerste paal voor de nieuwbouw aan de Hoofdstraat tegenover de derlands Hervormde Kerk. f SSENHEIM De Sassen- actiegroep, die het aotoriseerde verkeer uit Hoofdstraat wil weren gerieve van de voetgan- s, heeft zich gisteren na- ikkelijke gemanifesteerd jjdens het slaan van de eer- paal voor een winkel- nplex (met een Hema-ves- j) en dertig woningen de Hoofdstraat. De ac- _Toep had spandoeken be- stigd aan de heimachine reed tijdens de officiële adeling door commissaris i de Koningin mr M. Vro lijk met paard en wagen door de Hoofdstraat. Op de wagen levensgrote beeltenis sen van burgemeester en wethouders en als politiea gent uitgedoste raadsleden. Het optreden van de actie groep had een ludiek karak ter, zeker niet aggressief. Het slaan van de eerste paal was een onderdeel van het werkbezoek van mr Vrolijk. De commissaris van de Konin gin was met echtgenote en wat ambtenaren naar Sassenheim gekomen om zich nog eens op de hoogte te stellen van de vele veranderingen in deze ge meente. Speciale aandacht werd besteed aan de ontwik keling van het industrieterrein aan de Wasbeekerlaan, het re constructiegebied aan de Kerklaan, 'Het Spectrum', 'Huize Vredesteijn' en de 'Ze vensprong'. Tot slot werd een informele raadsvergadering gehouden. Mr Vrolijk stelde hier al bij voorbaat geen nieuws te kun nen melden. OEGSTGEEST De ge meente Oegstgeest is voorlo pig niet bij machte een op lossing te bieden in de huis vestingsproblemen van het kamerverhuurbedrijf aan de Warmonderweg in Oegst geest. „Als we mogelijkhe den hadden de bewoners van de Warmonderweg 24 te hel pen zouden we dat zeker doen. De gemeente Oegst geest ontbreekt het momen teel aan woningen om toe te wijzen. Daarom kunnen we niets meer doen dan het be middelen via bestaande ver- huurorganisaties, wat we dan ook gedaan hebben. Pas wanneer de woonruimteve rordening rond is, komt er verandering in deze situa tie." Dit zegt welzijnswe thouder mevrouw Blom, ge confronteerd met de woon problemen van verschillen de kamerbewoners aan de Warmonderweg. Anderhalf jaar geleden bepaal de het gemeentebestuur dat er in het huis geen kamers meer verhuurd mochten worden, omdat het pand te brandge vaarlijk zou zijn. Hoewel er nog steeds kamers in het pand verhuurd worden heeft de ge meente nog niet ingegrepen. „We hebben willen wachten met ingrijpen tot de bewoners zelf iets anders hadden gevon den. 8 van de 11 oorspronkelij ke bewoners zijn daar in ge slaagd. Onze aandacht richt zich momenteel op de drie overgebleven 'oude' bewoners. Voor hen hebben we verschil lende verhuur-organisaties aangeschreven, tot op heden echter zonder resultaat. Veel meer kunnen we niet voor hen doen. De gemeente Oegst geest is uiteindelijk niet ver antwoordelijk voor hun huis vesting", aldus wethouder Blom. Naast de drie overgeble ven oorspronkelijke bewoners worden de kamers van het verhuurbedrijf bewoond door verschillende andere huur ders, waaronder bij tijd en wij len grote groepen buitenlandse gastarbeiders. De wethouder: „Het is voor ons nauwelijks te controleren wie er nu precies in het huis wonen. De meeste nieuwe huurders geven zich namelijk niet op bij de ge meente. Na klachten uit de buurt hebben we wel een in tensievere politiesurveillance ingesteld. Wanneer we zouden besluiten het huis te ontrui men komen de bewoners op straat te staan. We wachten daarom nog even af maar dat er ter zijner tijd wordt inge grepen staat wel vast". Verordening De gemeente Oegstgeest heeft momenteel nauwelijks moge lijkheden om het huisvestings probleem aan te pakken. Een nieuwe woonruimteverorde ning, die in december vorig jaar de gemeenteraad passeer de, moet daar verandering in brengen. Wanneer alles naar verwachting verloopt treedt de verordening in april van dit Wethouder Blom:nog maar even wachten met ingrij pen...." jaar in werking. De huurwo- treden van de verordening ningen, met een maximale wordt een begin gemaakt met huurprijs van 560 gulden, zul- een lijst van woningzoeken- len dan door het gemeentebe- den. Door middel van een stuur worden toegewezen. puntensysteem zullen de men- Samen met het in werking sen op deze lijst ingedeeld worden. Hoe hoger men op de lijst staat, hoe hoger de urgen tie. Mevrouw Blom: „pas dan zullen W als gemeente in staat het woningnoodprobleem aan te pakken. Dit geldt ook voor de bewoners van de Warmon derweg 24. Ze moeten hierbij wel beseffen dat er meerdere urgentiegevallen zijn en dat ze dus niet zomaar bovenaan de lijst geplaatst zullen worden." Van de zijde van de gemeente wordt het aantal woningzoe kenden in Oegstgeest geschat op zo'n 1000 tot 1200 mensen. Een groot aantal daarvan valt in de catagorie jongeren. Wan neer het overzicht van wo ningzoekenden eenmaal vast gesteld is is het aan de ge meenteraad om te zien hoe er effectief op deze behoefte in gespeeld kan worden. Met name de bouwaktiviteiten in Haaswijck kunnen dan aan de behoefte aangepast worden. Voor de in de problemen ver kerende kamerhuurders is dit toekomstmuziek. Zij wonen, noodgedwongen, in een huis dat als zeer brandgevaarlijk wordt beschouwd. Tegen de eigenaar van het kamerver huurbedrijf is inmiddels pro ces verbaal opgemaakt, de huurders zijn daar echter niet mee geholpen. Zij moeten op den duur hun kamers verlaten terwijl alternatieve woonruim te niet voorhanden is. Hen rest niets anders dan afwachten in de hoop dat er tot die tijd on gelukken gebeuren. GERT VISSER GEMEENTE TELEURGESTELD DOOR VOORNEMEN KERKVOOGDIJ NOORDWIJK De kerkvoogdij van de Hervormde Gemeente wil het aantal exposities in de Kapel aan de Hoofdstraat drastisch beperken. In het afgelopen jaar werden door de Noordwijkse culturele commissie negen tentoonstellingen in het ge bouw georganiseerd, elk van gemid deld zeventien dagen. Dit houdt in dat met inbegrip van de opbouw en het opruimen van het expositiemate riaal de Kapel voor de helft van het jaar bezet is door evenementen, die niet van de Hervormde Gemeente zelf uitgaan. De kerkvoogdij acht een dergelijke bezetting te groot, heeft het kerkelijk college aan bur gemeester en wethouders laten we ten. Tien jaar geleden, toen de culturele commissie - bestaande uit raadsleden en enige de kunst welgezinde burgers - met haar werk begon, was het aantal exposities uiteraard veel kleiner. Maar in de loop van de jaren nam de belang stelling toe en daarmede ook de be hoefte aan een uitbreiding van de cul turele aktiviteiten in de Kapel. Ook buiten de zomermaanden trokken de exposities soms enkele duizenden be zoekers, waarvan velen uit de omge ving, zodat het voormalige visserskerk je als cultureel centrum regionale bete kenis begon te krijgen en zelfs meer dan dat. Zo werd een paar maanden ge leden de droogbloemenshow van het Bloemenhuis Van der Lippe door onge veer vierduizend mensen uit stad en land bezichtigd. Voor de kerkvoogdij was het wel eens passen en meten als de Kapel voor een tentoonstelling was verhuurd. Zo kwam het voor dat de trouwdatum van bruidsparen precies in een expositieperiode viel, doch meestal slaagde men erin de problemen naar genoegen op te lossen. Over het alge meen toonde men begrip voor de situa tie en zo kon het enkele jaren geleden gebeuren dat het huwelijk van een Noordwijks paartje werd bevestigd met een model van een Estecraket op de achtergrond. Vorig jaar ging de kerkvoogdij met de gemeente een contract aan, waarin een aantal voorwaarden waren opgenomen met betrekking tot de verhuur van de Kapel voor exposities. Daarbij werd de afspraak gemaakt, dat het contract voor één jaar zou gelden. Voor het ge bruik betaalde de gemeente een huur van f 70,- per dag, hetgeen over 1979 neerkomt op circa 10.000,-. Een niet- onaanzienlijke versteviging van de kas van de kerkvoogdij. Het intensievere gebruik van de Kapel voor exposities, wekte echter weer stand in de kerkeraad van de Her vormde Gemeente. Dit college is het feitelijke beleidsorgaan en door het verhuren van de Kapel achtte deze kerkeraad zich te veel beperkt in de ei gen aktiviteiten. Men wenst het ge bouw slechts beschikbaar te stellen voor exposities gedurende de periode van half april tot half september. Als argument voor dit besluit wordt aangevoerd, dat de kerkeraad graag weer nabesprekingen op de preek zou willen houden. Dit kan volgens dit col lege alleen in de Kapel. Verder wil men gelegenheid hebben om na de dienst ter versteviging van de band tus sen de kerkbezoekers een kopje koffie te drinken, terwijl de wijkkerkeraad in de winterpiode de Kapel weer voor de middagdiensten denkt te gaan gebrui ken. Een andere reden is dat de Ichthuswijk zou hebben verzocht de Kapel te mo gen gebruiken voor haar middagdien sten als de wijk-west een gemeenschap pelijke dienst heeft in de Gereformeer de Kerk. De Gereformeerde Bondswijk houdt haar diensten tot dusver in De Rank. Of bij de bezoekers van deze diensten veel animo bestaat voor het houden van kerkdiensten in de Kapel moet worden betwijfeld. De kerkgan gers van de Ichthus-wijk komen voor een belangrijk deel van elders en in de omgeving van de Kapel is 's middags weinig of geen gelegenheid tot parke ren. Een ander bezwaar is de versto ring van de rust in de diensten als ge volg van verkeerslawaai. Het besluit van kerkeraad en kerk voogdij wordt eerst in 1981 effectief. Voor een tweetal tentoonstellingen in het komende najaar had de culturele commissie namelijk reeds afspraken gemaakt en deze gaan dus nog door. De commissie onder voorzitterschap van burgemeester mr. Bonnike is bijzonder teleurgesteld over de gang van zaken, temeer omdat in de gemeente geen pas sende, vervangende expositieruimte is te vinden. Het besluit van kerkeraad en kerk voogdij zal bij het gemeentebestuur ex tra-hard aankomen, omdat de gemeen te Noordwijk de laatste decennia een meer dan normale bereidheid heeft ge toond om de Hervormde Gemeente fi-. nancieel bij te springen als de kerk voogdij bij de uitvoering van belangrij ke werken niet over voldoende fond sen beschikte. Zo verstrekte de burger lijke gemeente een aanzienlijk hogere subsidie bij de restauratie van De Grote Kerk, verstrekte kapitale voorschotten om de restauratiewerkzaamheden niet te doen stagneren, verleende wederom een royale bijdrage om de nieuwe zuid ingang te kunnen aanbrengen en maakte door een subsidie ook de res tauratie van de Kapel mogelijk. ASSENHEIM De K.A.B. 'rouwenbond bestaat dit jaar jaar. De leden van de vere nging vieren dit jubileum op 8 Tsbruari. Om 14.30 uur vindt 3 in de St. Pancratius-kerk fen gezongen H.Eucharistie- nering plaats, 's Avonds Jrordt er in 'De Ontmoeting' °fen grote feestavond georgani seerd. Na een toespraak door voorzitster, Mevrouw Wit- ^man-van Veelen, treedt het |(5>calisten-ensemble 'Les Byr- "lants' op. 9 :i"ISSE De Vereniging voor J"tlleenstaanden in de Bollen er eek komt elke veertien da- flfrn bijeen in de zaal van Ma- jlenburch op de hoek Nassaus- Aaat/Oranjelaan in Lisse. De "ïrst volgende ontmoetingsa- •nden vinden plaats op 8 en 29 februari en op 14 en 28 maart. De bijeenkomsten be ginnen om 20.00 uur. LISSE In 't Poelhuys start begin februari een kursus van 10 lessen in kreatieve hand vaardigheid, pottenbakken en boetseren. De cusrsus staat on der leiding van Ria Hulsman. Aan het einde van de cursus wordt een tentoonstelling in gericht van de gemaakte wer ken. De lessen kreatief wor den gegeven op dinsdag van 13.30 - 15.30 uur en van 20.00 - 22.00 uur. De lessen potten bakken vinden plaats op don derdag van 20.15 - 22.15 uur en vrijdag van 9.30 - 11.30 uur. Inlichtingen over de cursussen kunnen worden ingewonnen bij Ria Hulsman, Jozef Israél- straat 25 in Lisse, tel. 02521- 14847 fJ (EIDSCHENDAM Leidschendamse vrouwen zijn niet te- Teden met de aandacht die het gemeentebestuur besteedt an emancipatie. Tijdens het spreekrecht voorafgaande aan e raadsvergadering werd gisteravond een waslijstje klach- en uitgesproken. )e spreekster, mevrouw Heggert, protesteerde tegen het uitblij- 'en van overleg over activiteiten. In december had het Vrou- 'entrefcentrum twee brieven geschreven waarin geld werd ge- raagd voor de te houden activiteiten. De brieven zijn nog niet •ehandeld, maar mevrouw Heggert merkte op het onbegrijpelijk e vinden, dat er in Leidschendam geen aparte gelden op de be groting beschikbaar zijn gesteld. Als eerste stap willen de vrou- Wen een aparte ambtenaar, die zich alleen maar met emancipa- ie-aangelegenheden gaat bezighouden. Voorts werd geopperd een vertegenwoordigster op te nemen in de Stuurgroep Wel zijnsplanning. Het prachtig Oude Raadhuis van Warmond WARMOND De commissie Maatschappelijk Welzijn boog zich gisteravond over de voor waarden die zullen worden ge steld bij de bouw van premie- koopwoningen in plan Lom- merlust. De voorwaarden moeten een garantie geven dat deze woningen beschikbaar blijven voor Warmondse wo ningzoekenden. Bij verkoop door de eerste ei genaar kan zo'n woning alleen worden gekocht door een er kend woningzoekende tegen een prijs die is samengesteld uit de kostprijs, eventuele ver- beteringskosten plus de toege nomen waarde op index-basis. Er kan dus geen prijs worden gevraagd die op dat moment op de vrije markt zou gelden. Hierdoor blijft het mogelijk de huizen voor de lagere inko mens beschikbaar te houden. Als er op die relatief lage prijs nog geen Warmondse koper gevonden zou kunnen worden, dan koopt de gemeente zelf dat huis zodat de eigenaar wél in ieder geval het geld dat hij er in gestopt^ heeft, ook weer terug krijgt. Het Oude Raadhuis dient naar de mening van de commissie in twee delen te worden be nut. Een deel als kantoorruim te en het andere deel als open bare ruimte waar de werk- zijn groep „Oude Raadhuis' <..j, aktiviteiten kan ontwikkelen. Voor het deel kantoorruimte zal middels een advertentie een Warmondse gegadigde ge zocht dienen te worden. De werkgroep zou gedurende twee jaar de kans moeten krij gen zichzelf te bewijzen. Daar na zou het geheel herzien kun nen worden. De werkgroep stelt zich voor in het Oude Raadhuis een informatiecen trum in te richten, een exposi tieruimte als verlengstuk van De Pomp, in die ruimte zou ook gemusiceerd kunnen wor den en wellicht is er nog ruim te voor een koffiebar. Het Oude Raadhuis is een his torisch gebouw dat onlangs door de dienst gemeentewer ken is verlaten. Deze dienst is nu ook gehuisvest in het gere noveerde gemeentehuis. De werkgroep Oude Raadhuis heeft aktie gevoerd voor het o- penbaar houden van het ge bouw vanwege de prachtige ligging aan het pleintje bij De Pomp. De werkgroep streeft ernaar een intiem centrum te creëren waar verschillende so ciaal culturele aktiviteiten kunnen plaatsvinden. OEGSTGEEST De politie van Oegstgeest heeft zondag middag een einde gemaakt aan een aktie die zich richtte te gen het verstrekken van LSD in de Jelgersma-kliniek. Hier bij werd verschillende pamfletten in beslag genomen. De aktie werd gevoerd door vertegenwoordigers van het Neder-, lands Comité voor de Rechten van de Mens. Zij protesteerden tegen het legaal verstrekken van LSD aan psychiatrische pa- tienten, zoals dat in de Jelgersma-kliniek gebeurd. Omdat voor hun aktie geen toestemming door het gemeentebestuur was ver leend, trad de politie op. Zij nam hierbij een groot aantal exem plaren van het rapport 'Het LSD Syndroom', dat door de aktie- voerders aan voorbijgangers werd aangeboden, in beslag.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 7