Er wordt vaak te veel gevergd van een bestelwagen bedrijfs auh rai Toebehoren voor bedrijfsauto's noodzakelijk AUTONIEUWS LEIDSE COURANT DINSDAG 5 FEBRUARI 1980 Bedrijfsauto RAI van 7 tot en met 16 februari In de Amsterdamse RAI wordt van donderdag 7 tot en met zaterdag 16 (9brua- ri de Bedrijfsauto RAI ge houden. De tentoonstelling is op werkdagen van 10 tot 17 uur en van 19 tot 22 uur geopend. Op zaterdagen en op zondag staan de deuren open tussen 10 en 17 uur. De toegangsprijs is 7,50 gulden. Kinderen tot 14 jaar en houders van een 65-plU8kaart betalen 5 gul den. Op de tentoonstelling laten 240 exposanten be stel- en vrachtauto's zien, alsmede trekauto's, auto bussen, touringcars, auto's voor bijzondere doelein den, ziekenauto's, micro bussen, auto's ingericht voor afwisselend vervoer van goederen en personen, aanhangwagens en opleg gers, onderdelen en toebe horen van auto's, tankop leggers en ander gespeci aliseerd materieel on nanu- gereedschappen. Deze be drijfsauto RAI is tevens de honderdste tentoonstelling die door de Nederlandse Vereniging De Rijwiel- en Automobiel Industrie RAI wordt georganiseerd. De koper van een bestelwa gen heeft een ruime keus, zo blijkt op uit de tentoongestel de modellen op de Bedrijfs auto RAI. Hij kan kiezen uit coor ae TaoneK standaard ge leverde uitvoeringen, maar ook uit maatwerk van carros serieindustrie en importeurs. Voor de motor valt de keus steeds vaker op een diesel. Het is jammer dat menig ko per meer van zijn bestelwa gen eist dan technisch moge lijk is. Verkoopadviseurs die nen daar, aldus de RAI, op te wijzen. De dieselmotor is bij de bestel wagen duidelijk in opkomst. Het is nog wel niet zo als bij de vrachtwagens, waar een uit voering met een benzinemotor een grote zeldzaamheid is ge worden, maar het aantal mer ken dat voor de bestelwagen serie een dieselmotor kan leve ren. neemt snel toe. Er zijn zelfs al merken die zover gaan, alleen nog maar dieselmotoren in hun bestelwagenprogramma te voeren. De Fiat Daily en de Spaanse Ebro zijn daarvan voorbeelden. Ook de Japanse industrie speelt daarop in. Zo heeft bijvoorbeeld Toyota voor de Hi-Ace bestelwagen een 2,2 liter dieselmotor ontwikkeld. Fabrieken die voorheen elders hun motoren kochten zijn ertoe overgegaan zelf een diesel te ontwikkelen. Als voorbeeld is Volkswagen te noemen. Dit merk verving de Perkinsmotor voor de LT-serie door een ei gen 6 cilinder diesel, een mo tor die is geënt op het succes volle ontwerp van de Golf-die- sel. Ditzelfde merk bracht ook een geheel vernieuwde versie van de algemeen bekende Trans porter. Toch ook weer niet zo erg nieuw, want het beproefde recept „achterwielaandrijving en motor achterin" werd ge handhaafd. Een wereldwijde enquête toch houden Daar uit zou zijn gebleken dat dit concept toen net meest aan sprak. En toch houden vele an dere merken het op de con ventionele versie: motor voorin met aandrijving van de achter wielen. Weer andere merken zweren bij het „alles-voor"- concept. Een duidelijke lijn is nier aus niet te ontaeKKen. tiK concept heeft zijn eigen voor- en nadelen. Het is maar waar het meeste accent op gelegd worat. „Aiies voor geen een goed uitgangspunt voor een zeer goeae wegngginy, maai vaak wat duurder in onder houd dan de uitvoering met de motor-voor waarbij de achter wielen worden aangedreven. „Alles achter" geeft ook leeg DIESEL: MOTOR VAN DE TOEKOMST een goede tractie op slechte onverharde Wegen. Onderhoud en levensduur Wat betreft onderhoud blijkt duidelijk een trend naar lange re onderhoudstermijnen. Ook de onderhoudsgevoeligheid neemt geleidelijk af. Al wordt dit soms niet vertaald in lagere kosten vanwege de overmatige eisen die menigmaal aan be stelwagens in het gebruik wor den gesteld. Het aanhouden van hoge snelheden en over belasting door een te zware belading blijven voorkomen. Vaak gaat dit ook nog samen. Desillusies omtrent de levens duur van bijvoorbeeld de die selmotor komen om die reden maar al te dikwijls voor, aldus de RAI. Ook doordat de voor gestelde mogelijkheden wel eens aan de optimistische kant zijn. Een andere oorzaak van overbelasting ligt In de grens van 3500 kg totaal geladen ge wicht waarmee nog een wagen mag worden bereden met een B-rijbewijs. Maar ook valt de grens samen met die van de tachograafplicht. Om aan bei de hindernissen te ontkomen wordt een bestelwagen juist op de grens tegen 3500 kg ge kocht. Doch er wordt nog al eens het werk van een zwaar dere bestel- of lichte vrachtwa gen mee gedaan. Betreft het een wagen uit de zwaardere categorie, waarvan het laad vermogen is teruggebracht, dan zijn de technische gevol gen gering. Maar de wettelijke des te groter omdat het nuttig laadvermogen wegens het gro ter eigengewicht wel heel klein Is, vaak niet meer dan 800 1000 kg. De lichter uitgevoerde bestelwagens worden dan wel extra zwaar belast. Veiligheid en comfort Rechtsaf slaan, vooral wanneer daarbij een fietspad wordt ge kruist, blijft met gesloten be stelwagens een probleem. Met het oog op het bevorderen van de verkeersveiligheid is het te wensen dat bij de fabrieks- laadbakken hierop meer wordt ingespeeld. Te denken is aan een zijruit in de rechter zij wand als extra leverbare uit voering. Ook een betere uit voering van de rechter zijspie gel, groter of eventueel dubbel uitgevoerd, komt in aanmer king. Fabrieksbestelwagens blijven nog steeds zware klankkasten voor het weergeven van de transmissie- en uitlaatgeluiden. Een beetje meer bekleding zou al veel helpen. Trouwens, een geluidsisolatie van de motor naar de cabine behoort ook tot de welkome aanvullingen. Vrachtwagens met een motor vermogen van meer dan 200 kW zijn aanzienlijk stiller dan elke willekeurige bestelwagen. De chauffeur, die toch ook een groot deel van zijn leven achter het stuur doorbrenat. kiikt ver langend uit naar verbetering. Mogelijk zet de trend bij per sonenwagens, om een overdri ve aan te brengen om het toe rental en daarmede een deel van de geluidspoduktie te ver minderen, zich bij bestelwa gens ook door. De van personenwagens afge leide lichte bestelwagens met een maximum laadvermogen tot 500 kg blijven voor service- doeleinden en licht bestefy in trek. Maar veel servicer teurs bewegen hun werkg ertoe een combi aan te sc fen omdat ze daarmee in kanties en weekeinden b voor de dag kunnen kor Een soort secundaire arb€ voorwaarde. Detaillisten gen ertoe vanwege de koj en mogelijk om fiscale rede de bestelwagen te vervan door een aanhangwagen ter de privé-personenenwaj Men schaft dan een wat zw dere personenwagen aan ke dan als bedrijfsmiddel worden aangemerkt. V wordt echter uit het oog ve ren dat de personenwagen in de eerste plaats Is bede voor het continu trekken een aanhangwagen. Voorts de afmetingen en gewlch van een aanhangwagen i bepaalde normen gebonr terwijl ook de wendbaarl en souplesse van een coi natie veelal minder zijn van een bestelwagen. Gi overwegen blijft de ba schap, aldus de RAI. 7tml6februari De groep „onderdelen, toebe horen, accessoires" voor au to's in het algemeen vormt een bonte verzameling artike len. Kunnen die voor perso nenauto's nogal eens behoren tot de categorie „wel aardig", voor bedrijfsauto's is dat vrij wel niet van toepassing. Toe behoren voor bedrijfsauto's zijn óf noodzakelijk, omdat er anders niet mee gereden kan worden óf omdat aan de wet telijke voorschriften moet worden voldaan. En anders zijn ze wel bijzonder nuttig, zoals produkten ten aanzien Van veiligheid, het energie verbruik of de bedrijfszeker heid. Daarom zijn, aldus de RAI, de produkten die op do „toebehorende" stands wor den gotoond, zo belangrijk. Vooral ook omdat hier mede de ontwikkeling in bedrijfs wagentechniek tot uitdruk king wordt gebracht. Accu's De laatste jaren heeft men voor bedrijfsauto's nieuwe ac cutypen ontwikkeld die meer dan ooit zijn afgestemd op voertuigen waarvoor bedrijfs zekerheid een allereerste eis is. Koudstarteigenschappen zijn belangrijk, maar een lange le vensduur eveneens. De nieuwe accu's zijn dan ook van dikke re platen voorzien en voor de separatoren heeft men sterker materiaal gebruikt. Al deze in grepen hebben ertoe geleid dat de moderne bedrijfswa gen accu een 20 procent gro tere energie-inhoud heeft dan zijn voorganger, maar 15 pro cent minder weegt, voor dieselmotoren is voor- gloeien noodzakelijk om de motor in beweging te krijgen. Speciale gloeibougles hebben dankzij toepassing van nieuwe materialen de voorgloeitljd al teruggebracht tot ca. twintig seconden. Maar de allernieuw ste gloeibougie heeft er zeven seconden van gemaakt. Minder luchtweerstand Energiebeparlng houdt tegen woordig iedereen bezig. De middelen die de besparingen moeten realiseren zijn voortdu rend in het nieuws. Dit geldt zeker voor middelen die de luchtweerstand moeten ver minderen, want voor het opzij duwen van de lucht is veel energie nodig, vooral als dit door grote oppervlakken moet gebeuren zoals bij vrachtau to's. Veel belangstelling genie ten dan ook windschildèn en neuskegels die schadelijke luchtwervelingen rond de cabi ne en de oplegger moeten te gengaan. De metingen die men heeft verricht voor en na het gebruik van deze windgelei- ders lopen sterk uiteen en dat was ook wel te verwachten. Factoren als snelheid, of deze variabel of constant Is, de weersomstandigheden, de oor spronkelijke vorm van de op bouw, het al dan niet aanwezig zijn van verdere uitstekende delen, zij spelen alle een rol. De gemeten brandstofbespa ringen variëren derhalve van 1 tot 8 procent in respectievelijk het ongunstigste en gunstigste geval. Banden Van de luchtweerstand naar de rolweerstand. Ook van dit laat ste is vermindering belangrijk, Linksboven: Bedrijfsauto's van groot tot klein bij Volks wagen. Rechtsboven: Een speciaal voor Zwalve ontwikkelde trailer- opbouw voor pre-fab-betonelementen. Rechts: De Toyota Pick-up 4x4. Boven: Uiteraard ook te kust en te keur van personenauto's afgeleide bestelwagens zoals de Ford Taunus Van. maar het vormt slechts enkele van de vele eisen die men aan een bedrijfswagenband moet stellen. Deze eisen variëren naar gelang het soort werk waarvoor het voertuig bestemd is en naar welk soort as. Naast een geringe rolweerstand ver langt de gebruiker een hoge kilometerprestatie en een goe de tractie, maar voor stads- bestelwerk is het ook weer van belang dat de wangen extra beschermd zijn. De meeste bandenfabrikanten hebben in de afgelopen twee jaren hun programma van bedrijfswagen banden uitgebreid of ver nieuwd. Dat betekende bij sommige merken ook de intro ductie van truckbanden uit de zogenaamde 70-or serie. Daar mee kan het zwaartepunt van trekwagen en volgwagen wor den verhoogd en afhankelijk van het wagentype kan een grotere laadhoogte worden verkregen. Voor autobussen bieden de banden uit deze se rie een lagere instaphoogte. Veiligheids bumper achter Bij kettingbotsingen kan het gebeuren dat een personenau to achter tegen een vrachtwa gen botst. Is de vrachtauto hoog en de personenauto laag, dan kan de laatste zelfs onder de vrachtwagen schieten, vaak met fatalé gevolgen. Om dit te voorkomen heeft men een „un- der-rider" ontwikkeld, een soort veiligheids-achterbumper op de vrachtwagen. Dit is een balk, gemonteerd aan twee scharnierende balken, die de botskracht van een achterop- rijdende auto kunnen opvan gen. Daartoe verplaatsen de armen een zuiger in een met vloeistof gevulde cilinder en drukken bovendien een schroefveer in. Hierna keren de armen weer in hun oor- sponkelijke stand terug. Brandstofverbruik Een eerste voorwaarde tot brandstofeconomie is dat men weet hoeveel brandstof er ver bruikt wordt. Een verbruiksme- ting bij dieselmotoren werpt in verband met de lekbranostot beoaalde Droblemen od. maar die heben fabrikanten op di verse manieren kunnen oplos sen. net is zeirs nu ook moge lijk het verbruik op de dia gramschijf van de tacho graaf te laten registreren. Elektronica De „chip" behoort ongetwijfeld tot de meest beproken onder werpen van deze tijd. Er wordt druk gespeculeerd over de in greep "die de microprocessor i(t ons leven zal teweegbreng en op het gebied van toebehoj ren voor bedrijfswagens konr dan natuurlijk de vraag naai voren of ook hier de chip ziji,0 invloed al sterk doet gelden^ Dit laatste is nog niet het ge^ val. Bij de truck in standaard^ uitvoering houdt de elektronica wel op bij de wisselstroomdv^ namo en de knipperlichten. Biia ae aanoouwcomponenten zijn er meer mogelijkheden. Anti^n blokkeersystemen, waarschu-ui wingssystemen voor te lagqr( bandenspanning en sommige^ anti-diefstalapparaten omvat-L ten een elektronisch regelsys-fa teem, maar zijn als aanbouw-^ componenten al jaren verkrijg-^, baar. Van een grootscheepss toepassing van de elektronica met een centraal elektronls» brein dat een veelheid functies regelt, is nog geerf sprake. De omgeving is er danf ook niet ideaal voor. Het heefll zelfs vrij lang geduurd eer def elektronica op grotere schaaL op personenauto's werd toege past, want trillingen, extrem temperaturen, snelle tempera tuurswisselingen en ander* weersinvloeden hebben to passing lange tijd tegengeho den. Deze ongustlge factorei gelden voor het ruige truck-C werk in nog grotere mate. elektronica op den duur oo do bedrijfsauto zal veroveren daarover hoeft geen twijfel bestaan. Maar dat zal dan blijken bij een bedrijfsauto aan het eind en zeker niet het begin van de jaren tachtig i

Leidse Courant | 1980 | | pagina 6