Zonder snelle restauratie kunnen het Pesthuis en Arsenaal wel inpakken Buurtwerk Groenoord wil derde beroepskracht VTEGRATIE GROEIEND AANTAL BUITENLANDERS STUIT OP PROBLEMEN Leidenaar kocht gestolen bromfiets op renbaan HEEMSCHUT SIGNALEERT CATASTROFE MET NEDERLANDS LEGERMUSEUM; EN BESTUUR WORDT STEEDS ONGERUSTER ÏMoordwijkse Spin brengt de 'Meteors' in De Kuip ouw studentenwoningen mogelijk in Oegstgeest Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van. mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. Burgerlijke stand LEIDEN Ondertrouwd: A. L. Du- chenne en W. van den Berge; G. Se ller en E. M. J. Bovelander; R. E. Jor- dens en Y. J. G. Vosters; J. van den Berg en M. Feruz; E. G. Maat en M. de Boer; F. J. M. Marcelis en C. M. L. Devilee. Gehuwd: L. P. J. Smit en M. E. van Trigt; A. J. W. Brussee en J. Verboon; J. H. M. van Schle en M. M. Borst; J. C. P. van der Linden en E. C. Ver hellen; N. P. Holwerda en Y. M. W. Timmers; J. B. F. M. Hoogervorst en H. P. M. Hilders; J. van Waardhuizen en G'. Amersfoort. Geboren: Johanna Wllhelmlna Maria d.v. T. T. M. Jorna en J. M. H. van Munsteren; Louise Marijke Francisca d.v. K. W. Aberkrom en N. J. Pedde- mors; Eric z.v. C. van der Niet en J. C. Zandbergen; Jaap z.v. P. N. J. Zaal n M. de Jong; Reindert Willem z.v. L Blankert en V. C. van Beelen; Clal- e Patrizia" d.v. B. Camilettl en L. J. ichöefer; Edwin z.v. J. Siera en M. C. Iieremet; Jessica Annoeska Barbara ,.v. A. C. J. Hoogkamer en T. Over- >eek; Micha z.v. M. A. van der Vlugt fi M. Kuik; Ivo Maarten Jacobus z.v. N. J. Markwat en M. G. M. Dobben; Maria Cathartna d.v. A. P. M. van der Zon en E. Q. J. van Tol; Nora d.v. E. A. M. Cherkaoul en A. A. Harrak; So- nia d.v. M. H. Mhamedl en O. Mham- dl; Hendrik Jacobus z.v. H. J. Sloos en M. M. Verver; Emelyke Vera Evite d.v. P. H. Roerade en E. Schaap; Leendert z.v. A. Plug en M. Smit; Mi- chlel z.v. P. Neef en J. C. A. Meer man; Francisca Catharlna d.v. L. C. Riezebos en F. C. Huber; Stephanus Mattheus z.v. P. J. C. van Kampen en W. J. M. van Dlemen; Johannes Mar- tlnus z.v. J. M. van der Horst en E. A. Blnnerts; Frederik Johan z.v. J. M. van der Horst en E. A. Blnnerts; Fer- hat z.v. D. Gül en S. Demirbas; Christina Juelshe) d.v. N. E. Clausen en M. J. Baltzersen; Niels Jacob z.v. C. Busser en G. F. Rol; Hendrlkus Ja cobus z.v. J. H. Kras en P. T. Veer man; Richard z.v. J. H. C. van de Wiel en J. Coert; Marianne d.v. N. Ouwe hand en C. Buitendijk; Kevin z.v. C. A. van der Wijk en W. Vooljs. Overleden: W. J. de Rijk, geb. 17 mrt 1893 man; A. Kers. 4 mei 1910 man; J. J. Mulder. 28 dec. 1945 man; B. H. J. de Geest. 6 sep. 1936 man; I. Seljn. 23 jan. 1914 echlg van J. A. Assiè; H. C. M. Fortrie, 19 dec. 1901 geh. gew met S. Florisson; H. Nieuwenburg, 23 april 1899 man; A. J. Rooljakkers. 2 apr. 1934 man; S. Y. Velker, 12 mrt 1976 dochter; J. van Egmond. 30 aug. 1941 man; T. M. Wolters, 4 mrt 1937 echtg. van P. H. de Jong. ^AD/REGIO LEIDSE COURANT DINSDAG 5 FEBRUARI 1980 PAGINA 5 .0 i IDEN De Stichting Buurtwerk n >enoord heeft het college van burge- ucster en wethouders gevraagd voor au- ;ajtus van dit jaar een subsidie te ver- uifckken die het mogelijk maakt een der- sociaal-cultureel werker aan te trek je derde beroepskracht zou vol- s de buurtvereniging noodzakelijk in verband met de integratieproble men, die zich in de wijk voordoen door het groeieiide aantal buitenlanders. De stichting zegt in de brief te constateren dat tegenstellingen tussen de bevolkings groepen vaak ontstaan vanuit onwetendheid van eikaars waarden en normen en weder zijdse leef-, woon- én werksituatie. Verder zouden de problemen met de tweede gene ratie buitenlandse buurtbewoners steeds groter worden. Kinderen tot ongeveer 10 jaar blijken weinig problemen met elkaar te hebben. Dit komt volgens de stichting door dat de buitenlandse kinderen of in Neder land geboren zijn of op zeer jonge leeftijd hier gekomen zijn, waardoor zij nauwelijks 'ballast' van hun land van herkomst in de vorm van taal, waarden en normen met zich mee moeten torsen. Bij tieners blijken er echter wel barrières aanwezig te zijn. Zij hebben wel te maken met genoemde 'bal last'. Conflicten met de ouders zullen op een gegeven moment echter niet meer te ver mijden zijn. Er ontstaat een soort vervreem ding waarbij men niet meer weet tot welke cultuur men behoort. Vanuit deze ver vreemding ontstaan tevens problemen met de Nederlandse samenleving. De beroepskracht die de Stichting Buurt werk Groenoord wil aantrekken zal voor tweederde van de tijd met de problemen van de buitenlandse buurtbewoners onder ling en de problemen van hen met de Ne derlanders, belast worden. Voor eenderde van de tijd zal hij of zij de activiteiten in het buurthuis moeten begeleiden. jn Nederland ligt "armoede tussen oorlog n vrede. Het lijkt wel tlsof men aan de aderlandse krijgsmacht met de hele geschiedenis' daaromheen een best broertje dood heeft. De ferijgshistorie, die toch (ergens onderdak moet ebben, verheugt zich in e meest erbarmelijke uisvesting. De ;entoongestelde e eerbaarheid staat op e tocht en in de koud. 'ot die uitkomst moet en wel komen, als en ziet in welke mstandigheden het Legermuseum" zijn ^aantrekkingskracht op Riet weinig oorloglievende volk moet uitoefenen. Ik doel op het Koninklijk 'Leger- en Wapenmuseum „Generaal Hoefer", dat in Leiden en in Delft ^duidelijk op de wip zit. ^Het Legermuseum in gjLeiden hoopt over een W jaar of tien in Delft te zitten, in het Arsenaal, maar het staat nog te bezien of aan die schone verwachting op de lange ^termijn voldaan kan worden. „Heemschut", periodiek tijdschrift voor Behoud van Stedelijke en Landschappelijke nJSchoonheid, heeft daar t lin zijn januarinummer 'ook een hard hoofd in: L.Leids Pesthuis en [Delfts Arsenaal in j verval", heet het daarin. Verval is dus de noemer waaronder Pesthuis en Arsenaal dat ook wel Armamentarium wordt genoemd gebracht kunnen worden. Beide gebouwen hebben voorts gemeen, dat ze oud zijn, en als monumenten worden beschermd. Beschermd, J maar niët overeind J geholpen; dat is deze twee verzamelhuizen van leger- ^(en wapen-overblijfselen niet jdl' gegund. Het ernstige verval g i was zes jaar geleden al I ii ii Het Arsenaal In Delft (begin 17e eeuw), dat op het ogenblik een deel van het Leger en Wapenmuseum herbergt. geconstateerd. Daarom ook werd een groot deel van het Legermuseum in het Pesthuis al jaren geleden voor het publiek gesloten. Daar is al zo vaak over geschreven, maar het helpt geen snars, zullen we maar zeggen. In Delft is de toestand niet rooskleuriger; daar worden de verzamelingen (voornamelijk 'groter materieel en tot zwijgen gebrachte kanonnen) steeds meer bedreigd door weersinvloeden van buiten. Maar zowel „Leiden" als „Delft" zijn van de regen in de drup geraakt. Ook volgens Heemschut is deze situatie al lang onderkend. „Voor beide gebouwen geldt, dat er ongeveer twintig jaar geleden al restauratieplannen werden gemaakt,maar tot nu toe met bitter weinig resultaat". En de pers maar de alarmklok luiden; ook min of meer op verzoek van de benarde museumleiding. De klank van die klok is inmiddels binnen het gehoor van Heemschut gekomen. De vereniging heeft ontdekt, dat het Pesthuis „een sober bouwwerk is om een vierkante binnenplaats en door een gracht omgeven, gebouwd tussen 1658 en 1661. Boven de ingang een reliëf, voorstellende de pest in de gedaante van een furie; maker Rombout Verhulst, 1660". Die furie is, ofsphoon de pest er niets meer mee te maken heeft, nog niet uitgewoed; de tand des tijds kreeg gezelschap van verrotting en de eetlust van houtwormen en aanverwant ongedierte. Het Nederlands Legermuseum heeft maar betrekkelijk kort van de behuizing geprofiteerd; van na de oorlog tot eind 1973, toen de Rijksgebouwendienst op een paar delen na het gebouw als tentoonstellingsruime afkeurde. De huurder van het gebouw (eigendom van de gemeente Leiden) de minister van defensie, hield het ook voor gezien en gelastte ontruiming en sluiting voor het publiek, op grond van geconstateerde gebreken en gevaarlijke bouwvalligheid. Naast het Pesthuis staat sinds 1873 een gebouw waarin een nieuwe tentoonstellingsruimte werd opgebouwd- Wat men daar heeft weten te bereiken, voornamelijk onder directie van de heer Helder, is boven alle lof verheven. De accommodatie is te klein, maar de inhoud en de entourage mogen er zijn. Maar sinds 1973 is aan onderhoud van het in zijn soort unieke Pesthuis weinig of niets meer gedaan Restauratieplannen werden 'telkens uitgesteld. Ook volgens Heemschut kan slechts een zeer snelle en grondige restauratie dit voor Nederland uitzonderlijke gebouw nog redden. In de toekomst zou het Legermuseum uit de voeten moeten kunnen in het Armamentarium van Delft. Al vanaf de vijftiger jaren tot nu toe zijn de collecties nieuwe wapens, voertuigen, verbindingsmiddelen, geschut, tanks, raketten en zowat de hele verdere uitrusting van de Nederlandse uitvoering van Mars verenigd onder de naam „studiecollectie Militair Materieel", een afdeling van het Koninklijk Nederlands Leger- en Wapenmuseum, opgesteld, of opgeslagen vanwege het ruimtegebrek in het gebouw van de voormalige ,,'s Lands Magazijnen"aan de Delftse Korte Geer. Dat is geen weelde gebleken, want regen en sneeuw krijgen er hoe langer hoe meer vrij spel. Hierdoor moeten de collecties, waaronder een erg kostbare bibliotheek van 250. 000 delen, met plastic zeilen zo goed mogelijk worden beschermd tegen permanent geworden lekkages die op vloeren en zolderingen plassen water vormen. De Genie zo'n beetje de onderhoudstroepen van de minister heeft herhaaldelijk reparaties verricht, maar ook in het Delftse geval geldt, volgens het artikel in Heemschut, dat alleen een snelle en grondige restauratie het gebouw nog kan behouden. Maar het ziet er somber uit voor Pesthuis en Arsenaal, en dat terwijl men in het Leidse Legermuseum denkt over een jaar of tien van de bekrompen narigheid af te zijn. Heemschut: „Alle pogingen tot die restauratie door bestuur en directeur van het Legermuseum gedaan zijn, evenals in Leiden, mislukt. Voortdurend uitstel en doelloos overleg tussen 1960 en 1977 en daarna bezuinigingen in het kader van Bestek '81, hebben voor beide gebouwen een catastrofale toestand doen ontstaan". De Heemschut-mensen hebben nog een gesprek gehad met brigade-generaal b. d. J. E. A. Post Uiterweer, voorzitter van het stichtingsbestuur van het Leger- en Wapenmuseum. Deze rustende generaal bevestigde, dat bij verder uitstel van restauratie van de twee gebouwen in Leiden en Delft, het verval nog zal toenemen. Om tot zo'n conclusie te komen, hoef je nog niet eens generaal buiten dienst te zijn. De vorige minister van defensie, meneer Stemerding, besloot tot combinatie van de Leidse en Delftse verzamelingen. Het voorstel daartoe gebeurde op voorwaarde dat er door interdepartementaal overleg (CRM, Financiën en Defensie) overeenstemming over de plannen zou worden bereikt. Volgens de heer Post Uiterweer verloopt dat overleg uitermate langzaam; „het bestuur is dermate ongerust over de situatie, dat het om een onderhoud >met de minister van defensie heeft gevraagd. De vorige minister van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening had al LEIDEN „Ik hou zo erg van gokken", bekende een 51- jarige koopman uit Leiden bij de Haagse politierechter, maar hij was minder vlot met zijn bekentenis inzake de he ling van een gestolen brom fiets, die hij op de renbaan zou hebben gekocht „Ik wist wel, dat het op de renbaan over paarden gaat, maar heb nooit gehoord dat je er ook bromfietsen kon kopen", zei de officier van justitie. „U zou dan nodig eens naar de races moeten gaan, daar kunt u nog wat leréh", opperde ver dachte. Voor wat de heling be treft, Ijoefde dat voor de offi cier niet, want zonder naar de renbaan te zijn geweest, zag hij de heling al zitten. Want ver dachte kon niets meedelen, omtrent degene van wie hij de bromfiets zou hebben gekocht. „Het was een donkerkleurige man", hield hij het oppervlak kig. En de bromfiets zou niet meer waard ziin geweest dan de honderd gulden die hij er voor had betaald. „Een volgende keer liever een bromfiets kopen bij een brom fietshandelaar en niet op de paardenrennen", adviseerde de officier die voldoende be wijs zag voor de heling om er vierhonderd gulden boete voor te eisen en als waarschuwing tegen verdere handel, voor waardelijk twee vfëken gevan genisstraf met proeftijd van 2 jaar dat ook het vonnis van de rechter werd. subsidie voor de restauratie toegezegd. Voor het gebouw in Delft werd gehoopt dat er dit jaar met de restauratie zou kunnen worden begonnen, maar gevreesd moet worden dat het wel 1983 zal worden". Voor het Pesthuis kan er redding zijn, als naar de geruchten willen er de bibliotheek van het Academisch Ziekenhuis in onder wordt gebracht, maar de restauratie van dit Leidse gebouw is afhankelijk van de plannen der gemeente. Post Uiterweer en de leiding van het Legermuseum wachten maar af, met het geweer aan de voet en noodgedwongen op de plaats rust. Dat krijg je, als je als beheerders van vergane glorie op nieuw (geconserveerd) leven zit te springen. te Stichting Pop In Noord- Hjk (S.P.I.N.) organiseert op Bterdag 9 februari een con- met de bekende formatie eteor' in het dorpshuis De ip. Het concert begint om art over acht en de toe- ngsprijs bedraagt 7,50 gul- groep Meteor is onder- r bekend geworden door toernee met Lena Lovich door Europa vorig jaar en de single "Its you, only you" die binnenkort ook in Amerika uitgebracht zal worden. Kaar ten voor het concert zijn in de voorverkoop te krijgen bjj Sound '69 in de Kerkstraat te Noordwijk. Tijdens het con cert van de Meteors wordt een enquête gehouden naar de wensen van het publiek voor volgende concerten. De S.P.I.N. streeft ernaar om iedere maand een popcon cert te organiseren in Noord- wijk. Begunstigers en spon sors voor de stichting zijn bij zonder welkom aangezien zij zonder subsidie moeten wer ken. Begunstiger kan men worden voor vijf gulden per jaar. Nadere informatie is te krijgen via het telefoonnum mer 01719-14849 (na 18.00 uur). DEN/OEGSTGEEST De ningen in het noordelijk deel van heid van woningbouw voor studenten meer als een aparte groep worden be- universiteit van Leiden (RUL) het terrein Oegstgeest, ten westen buiten de Leidse stadsgrenzen. Studen- schouwd, maar worden aangemerkt als toestemming gekregen van het van Rijksweg 4 en ten zuiden van de tenhuisvesting wordt in de toekomst een- of tweepersoonshuishoudens. Door terie van Onderwijs en Weten- Rijnzichtweg. overgeheveld van het Ministerie van de interdepartementale verhuizing ppen voor het voeren van over- Onderwijs en Wetenschappen naar het wordt de kans op woningbouw in ande met de gemeente Oegstgeest over De RUL heeft al eerder deze maand in- ministerie voor Volkshuisvesting. De re dan de universiteitssteden aanzien- eventuele bouw van studentenwo- tern overleg gepleegd over de mogelijk- studenten zullen hierdoor niet langer lijk groter. Reliëf boven de ingang van het Pesthuis te Leiden; de geselende furie is nog niet in getoomd.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 5