Alphen wacht op de klap Koudekerk krijgt adviescommissie openbaar onderwijs Renovatie Doeslaab haast onmogelijk ENGELSE VLIEGTUIGBOM BRENGT RAMPENPLAN IN STELLIN Oegstgeest overweegt aanschaf mini-containers voor ophalen huisvuil Burgemeesterswoning Politie neemt zender in beslag 5Nederlands Strijktrio in gemeente Nieuwveen NIEUWVEEN Het 'Neder lands Strijktrio' geeft vrij dag 8 februari een concert in de Nederlands Hervormde kerk in Nieuwveen. De ho boïst Heinz Friessen zal zijn medewerking hieraan verle nen. Het concert begint om 20.00 uur. Kaarten zijn on dermeer verkrijgbaar in het Gemeentehuis aan de A.H. Kooistrastraat tegen beta ling van zeven gulden. Het trio bestaat uit de concert meester van het Rotterdams Fhilharmonistjh Orkest, Ge rard Hettema met viool, Gerrit Oldeman met altviool en Mi chel Roche met cello. Het or kest werd opgericht in 1978 door drie leden van het Rot terdams Fhilharmonisch Or kest. Daarnaast vormen zij sa men met violist Nap de Klijn het 'Nederlands Strijkkwartet'. Op het programma staan on dermeer werken van J. Koet sier en W.A. Motzart. De leer lingen uit de hogere klassen van de lagere scholen maken reeds 's middags kennis met de hoboïst en het trio. KORTWEG WOUBRUGGE In afwij king van het gebruikelijke dis co-programma organiseert jeugdsociëteit 'Woodbridge' vrijdagavond 8 februari een toneelstuk. De toneelvereniging van Ha- zerswoude brengt het blijspel: 'Operatie Nachtegaal' op de planken van De Wijk. Het to neelstuk begint om 20.30 uur. WOUBRUGGE De popu lair/klassieke formatie 'Flairck' geeft vrijdag 15 fe-. bruari een concert in de Her vormde Kerk van Woubrugge. In november van het vorige jaar moest het optreden door ziekte van een van de musici worden geanuleerd. De plaats- kaarten bleven geldig. Bij de Culturele Commissie van Hoogmade en Woubrugge zijn overigens nog kaarten ver krijgbaar voor het concert. man nog vrij nauwkeurig te bepalen. De graafmachine die gistermiddag de bom raakte, zorgde voor een onvrijwillige maar nog nauwkeuriger locali- satie. De bom is van Engels fabri kaat en heeft een zogenaamd 'vertraagd werkend' mecha nisme. Dit mechanisme is aan gebracht door de geallieerden omdat het vervaarlijke appa- raat speciaal bestemd was voor het vernietigen van industriële doelen. Het vertragingsmecha nisme in de bom zorgde ervoor dat de arbeiders op tijd de fa briek konden ontvluchten. De tijd die verliep tussen de 'lan ding' en ontploffing van de bom kan variëren van een half uur tot zesendertig uur. De kracht van een dergelijk vernietigingswapen is bijzon der groot. Voorbereidingen Alle hulpverleningsdiensten staan thahs in Alphen paraat om bij calamiteiten in te grij pen. De brandweer heeft een 'aanvalsplan' opgesteld om snel en efficient te kunnen op treden. Onder-commandant Sierema van de Alphense Omgeving Raadhuis straat ontruimd brandweer had weinig moeite met het in werking stellen van het rampenplan. „Wij hebben wat moeten inspelen op de si tuatie ter plekke, maar de voorbereidingen zijn prima verlopen. Wij "vallen" het ge bied van drie kanten "aan" en hebben de benodigde openwa- terwinplaatsen in dit gebied extra gecontroleerd. Boven dien zijn blusgroepen gefor meerd die het mogelijk maken om a la minuut veertig man op de beeh te brengen. Dat is wel nodig ook, want wij weten nog niet of het een scherven- of een brandbom betreft". Voor de Alphense politie verliepen de voorbereidingen ook zon der veel problemen. Tien ex tra man, buiten de gebruikelij ke nacht-bezetting van de po litie Alphen, werden opgeroe pen om dienst te doen. De eer ste hulp en de 'Bescherming Bevolking' (BB) staan even eens op scherp aldus een woordvoerder van de politie. Burgemeester M. Paats werd gisteravond van een congres teruggeroepen om de crisis rond de 250-ponder te kunnen begeleiden. Gisteravond De uitgezette drie posten van de Alphense politie in de om geving van de bom worden door één man per post bezet. Nauwlettend wachten de pos tende agenten op de eventuele klap. slechts af en toe gestoord door de mobilofoon. De bezet ting is volgens de ingestelde 'Rampenstaf' ruim voldoende Deze staf. die de Coördinatie rond de gevolgen van de even tueel ontploffende bom -in handen heeft, is gisteravond verhuisd van het gemeente huis naar het politiebureau. „Voorlopig zijn er alleen pre ventieve maatregelen geno men", aldus een woordvoerder van de politie. „In totaal zijn er tien gezinnen geëvacueerd. Zij mochten op kosten van de gemeente de nacht doorbren gen in 'Hotel Toor' aan het Stationsplein. Maar ze konden allemaal bij familie in Alphen REGIOLEIDSE COURANT DINSDAG 5 FEBRUARI 1980 PAGINA ALPHEN AAN DEN RIJN Een graafma chine is gistermiddag op het terrein van de voor malige betonfabriek van Van Dijk jr. aan de Raadhuisstraat op een vliegtuigbom van Engel se makelij gestoten. De bom heeft de enorme ca paciteit van tweèhon- derdvijftig pond. Door het harde stoten van de graafmachine heeft het er alle schijn van dat het "vertraagde" onsteking- smechanisme van de bom in werking is getre den. Reden voor de Al phense politie om het rampenplan, voor het eerst sinds jaren, gedeel telijk in werking te la ten treden. Gistermid dag rond vijf uur moes ten de bewoners die bin nen een straal van 200 meter van de bom wo nen vertrekken naar een veiliger heenkomen. Het verkeer werd stilgelegd en de omgeving afgezet. Ook het scheepvaartver keer op de Oude Rijn na bij de plek van de bom werd verboden. De Al phense politie heeft deze veiligheidsmaatregelen genomen op advies van de Explosieven Oprui- mings Dienst (EOD). De termijn van zesendertig uur waarbinnen de maatregelen gelden loopt pas morgenoch tend af. De aanwezigheid van de vlieg tuigbom raakte enkele maan den geleden bekend toen de sloopwerkzaamheden van de voormalige betonfabriek be gonnen. Een oud-werknemer wist zich te herinneren dat er in de Tweede Wereldoorlog een bom op het bedrijf was ge vallen en niet tot ontploffing was gekomen. De plaats waar de bom was gevallen wist de terecht. Persoonlijke ongeluk ken worden in het gebied van de bom niet verwacht. Mis schien dat er .met het ontplof fen van de bom enkele ruiten sneuvelen, maar daar blijft het bij". Eén van de laatsten die gisteren vertrok uit de geva- ren-zöne was schipper Van Dam die liever op zijn schip bleef. Zijn schip lag afgemeerd in de Oude Rijn vlakbij de plaats des onheils. Uiteindelijk vertrok ook de schipper naar familie in Alphen. Het EOD is gisteravond even eens naar huis gegaan. Het is afwachten wat de Engelse 250- ponder vliegtuigbom gaat doen. Totdat de kritieke ter mijn van zesendertig uur voor bij is, kunnen de mensen van. de Dienst niets uitrichten. Het OEGSTGEEST „De com missie voor openbare werken te Oegstgeest staat niet onwel willend tegen een proefperio de met mini-containers voor huisvuil in de gemeente. Niet de gehele gemeente, zoals sommigen ten onrechte den ken, maar een gedeelte daar van", zo luidt de conclusie die gisteravond, tijdens een com missievergadering van open bare werken, door de commis sieleden werd getrokken. De discussie over een rapport van de gemeentebedrijven liep nogal hoog op, omdat de verte genwoordiger van D'66, de heer Wuisman, de voorzitter wethouder J. J. Thorn, ver weet gegevens over een evalu atierapport van de gemeente Heemstede (betreffende het gebruik van de mini-contai ners aldaar) niet ter tafel te brengen. Wethouder Thorn ontkende deze gegevens reeds gelezen te hebben, maar de heer Wuisman wist mede te delen, dat ze in portefeuille waren voor de B. en'W.-verga- dering. De CDA'er Kakebeeke konkludeerde hieruit, dat het niet juist is dat stukken die be trekking hebben op een B. en W.-vergadering éérst bij raads leden terechtkomen. „Dan is er een wethouder buiten zijn boekje gegaan". Mevrouw Van Vloten (VVD) vond dat óók zonder zijn vergelijkbare gege vens de zaak bespreekbaar moest zijn. En zo geschiedde. Maar de commissie vindt wel, dat de arbeidsvoorwaarden bij eventuele invoering van mini- containers zwaarder wegen dan het milieu-aspect. De directeur van gemeente werken, de heer Van Gorkom, voegde er aan toe twijfels te koesteren over de gemiddelde verhoging van reinigingsrech ten met 31 gulden per jaar. Dit bedrag kan lager zijn, zo kon- stateerde hij. Men overweegt met een voorstel te komen, be drijven en huishoudens apart te gaan aanslaan, dus een scheiding te maken tussen huis- en bedrijfsvuil voor wat reinigingsrechten betreft. is in ieder geval te gevaai om de bom in deze toest naar een plek buiten de i bouwde kom te breng Woensdagmorgen komt EOD weer terug. Dit is de nieuwe woning van burgemeester J. Wagenaar van Zevenhoven. Jarenlang bleef de voormalige wethouder en loco-burgemeester van Alkemade wonen in Nieuwe Wetering. Nu is zijn huis aan de Zevenhovense Stationsweg dan eindelijk gereed. KOUDEKERK AAN DEN RIJN De com missie Welzijn van Koudekerk stemde gis teravond unaniem in met het voorstel tot oprichting van een adviescommissie open baar onderwijs. In deze adviescommissie zullen, als ook de gemeenteraad akoord gaat, zitting hebben vertegenwoordigers van het college, leerkrachten, oudercomissies de Vereniging Openbaar Onderwijs. Tijdens de vergadering stelde de PvdA-leden voor de voorverkoop van abonnementen te sti muleren door de reductie te verhogen van tien tot vijftien procent. Twee van de drie commis sieleden zagen weinig heil in deze aanpassing. Wel is men het er over eens, dat het bad gepo pulariseerd dient te worden. Een van de moge lijkheden daartoe is mogelijk het openstellen van het bad op de zondagen. Tevens wil men het bad pas openen op 1 mei en de sluiting mede laten afhangen van de weersomstandig heden. Energiebesparende middelen worden overwogen, maar blijven vooralsnog uit, omdat men meent,,dat er nog te weinig studie over is/ Met de bewoners van de Ridderhoflaan en de Kerklaan wil men gaan praten over de geluid soverlast. Dit voornemen was er al voor de on geregeldheden van het afgelopen weekeinde. Deze ongeregeldheden zullen tijdens het ge sprek zeker aan de orde komen. Het gesprek vindt plaats in de Ridderhof op 12 februari. Welzijnsnotai ter inzage in Katwijk KATWIJK De inventari tienota welzijnswerk in K wijk ligt tot 3 maart op het meentehuis en bij de openbj bibliotheek ter inzage. Tijdl deze periode worden drie I spraakavonden gehouden. I dere Katwijkse burger krfc gedurende deze maand de j. legenheid mondeling of schi telijk te reageren. De eerste inspraakavo wordt gehouden op 19 febrU. in de „Open Hof". Deze avd is iedereen welkom, maar" het bijzonder de inwoners v Katwijk a.d. Rijn. De twef bijeenkomst wordt in Tripod op 21 februari, gehouden, j de derde inspraakavond in I Hervormd Jeugdhuis aan Voorstraat is op 25 februf De aanvang van de vergajl ringen is steeds om 20.00 uè Provincie weigert Leiderdorp subsidie LEIDERDORP De politie van Leiderdorp heeft in de nacht van zondag op maan dag een zender in belag ge nomen. De zender was be vestigd in een personenauto. Bij een surveillance merkten twee agenten een personenau to op die zich naar de mening van de beide agenten verdacht gedroeg. Op de Persant Snoep- weg hielden zij de auto aan en ontdekten de in de auto aan wezige zendapparatuur. De zendinstallatie werd in beslag genomen, tegen de eigenaar is proces-verbaal opgemaakt. LEIDERDORP Renovatie van het oude woningbestand aan de Doeslaan behoort vrij wel tot de onmogelijkheden. Dat was de conclusie die de commissie Ruimtelijke Orde ning en Openbaré Werken gis teravond trok na mededeling van wethouder A. H. Meer burg (CDA), dat de provincie niet bereid is de nodige subsi die te verlenen. De voorkeur gaat uit naar nieuwbouw om dat renovatie te veel gaat kos ten. Volgende week gaat er een enquêteformulier naar de bewoners waarna een gesprek zal volgen. De Achthovenerweg zal niet volledig worden herbêplant. De commissie koos voor het alternatieve plan waardoor de landschappelijk erg interessan te doorkijkjes die na het rooien van de bomen waren ontstaan blijven bestaan. In het voor jaar wordt met de herbeplan ting begonnen. De commissie ging voorts ak koord met het globale bestem mingsplan „Elisabethhof" voor het gebied dat omsloten wordt door de Persant Snoepweg, de Dwarswatering, rijksweg A4 en Simon Smitweg. Dit plan zal binnenkort ter visie wor den gelegd. Voor de definitie ve invulling wordt gedacht aan kantoren en instellingen op para-medisch gebied. Ook wordt er rekening gehouden met uitbreiding van het Sint Elisabeth Ziekenhuis. De ves tiging van kantoren kan nog de nodige problemen opleve ren. Wethouder Meerburg a deelde mede, dat de Provin< le Planologische Dienst (PI het niet eens is met de opv ting van de Kamer van Ko handel die het aantal kanto panden liever niet in Leic wil laten toenemen. Volg wethouder Meerburg stelt PPD zich op het standpunt Leiden als centrumgemee wel degelijk de rol heeft vervullen.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 4