Amerikaanse Congresleden staan an gigantische verleiding bloot Russen willen politiek van ontspanning voortzetten Overbevolking leidde tot |evangenisramp in VS Argentijnse beulen verdoven gevangenen en werpen hen in zee CRIANT OP „DE STING" VERBIJSTERT AMERIKANEN vc 'ranse ambassade in Libië verwoest Muhammad Ali heeft weinig succes met zijn boycotactie Syrië trekt troepen uit Beiroet terug Uiten land DINSDAG 5 FEBRUARI 1980 PAGINA 11 gist rig s m ida^an onze correspondent Dick Toet) ital haMlNGTON De Amerika- eageren over het algemeen mirrerbijstering op een nieuw °ingrijk politiek schandaal; ldelschuldiging aan het adres voofeven Congresleden (een se- en zes leden van het Huis ckte'Afgevaardigden), 2jj hebben aangenomen van PO^bische sjeiks" en met de indij samenwerkende „zaken- iel!^» jn fyji voor het aanwen* efrari hun invloed. De sjeiks £etun trawanten blijken in FBI-agenten te jeweest, hun ontmoetingen ie Congresleden en een aan- kenlieden, advocaten en lo- politici zijn op film vast ge- en de politieke variant van ikele jaren geleden zo suc- ille film „The Sting", waar- dergelijke wijze een goksy- jat wordt opgerold is daar, v it ditmaal zonder acteurs en echt publiek. j|echok is groot na recente \dalen als de in enkele ge- ^mp succesvolle pogingen van ;enZuidkoreaanse zakehman 'fj J Sun Park om invloed te ko- d pen in het Amerikaanse Congres (bekend geworden als „Korea Gate") en de soortgelijke zaken tegen individuele leden van het Congres als de senatoren Tal*, madge en Brooks en de afgevaar digden Diggs en Flood. En na tuurlijk speelt bij velen de ge dachten aan het tot nu toe groot ste schandaal uit de Amerikaanse politieke geschiedenis: Waterga te, dat uiteindelijk leidde tot het aftreden van president Nixon. Watergate heeft het vertrouwen van de Amerikaanse bevolking in de politiek enorme schade toe gebracht. „Koreagate", dat vorig jaar overigens zonder ernstige beschuldigingen aan zittende Congresleden min of meer als een nachtkaars uitging, heeft een beginnend herstel van dat ver trouwen flink vertraagd en veel politici menen dat het jongste schandaal de trauma's van „Wa tergate" sterk zal doen herleven. Voor de Republikeinse partij, die aan „Watergate" de zwaarste verliezen overhield, betekent het nieuwe schandaal dat evenals „Koreagate" voornamelijk Demo craten compromiteert, een moge lijkheid zich van oude frustraties te ontdoen. En dat betekent een krachtige steun in de rug bij de campagnes voor de verkiezingen in november, waarin niet alleen een nieuwe president maar ook een nieuw Huis van Afgevaar digden en een gedeeltelijk nieu we Senaat op het spel staat. De namen die genoemd worden, zijn niet de eersten en de besten. Sénator Harrison A Williams jr., een democraat uit New Jersey, en afgevaardigde Frank Thomp son jr., een Democraat uit dezelf de staat, zitten al meer dan 20 jaar in het Congres; beiden heb ben een vlekkeloze reputatie als vooruitstrevende Democraten met grote verdiensten op sociaal terrein. Net als hun collega's ont kennen zij de beschuldigingen met grote stelligheid. FBI-directeur Webster en zijn medewerkers laten echter door schemeren over keiharde bewij zen te beschikken voor de illega le overdracht van niet minder dan een half miljoen dollar. De zaak begon twee jaar geleden door een tipgever, die was be trokken bij het achterhalen van twee kostbare schilderijen die 13 jaar geleden waren gestolen uit de laadruimte van een flatge bouw van de Verenigde Naties in New York. De informant zou hebben beweerd een serie politici te kennen, die gemakkelijk om koopbaar waren. In februari zet te de FBI de „Sting-operatie" Abscam op, waarbij Abscam staat voor Arabische „scam", slang voor „geheime operatie". Van een journalist van de Was hington Post, die door zijn krant in New York was gestationeerd, werd onder valse naam een huis gehuurd. De betrokkene weet pas sinds zaterdag wie de werkelijke huurders waren: de FBI. In dit fraaie zes slaapkamers tellende huis in Washington hebben zich de meeste „Sting-bijeenkomsten" afgespeeld. In het huis was voor zeker een halve ton aan afluister en onzichtbare filmapparatuur aangebracht. De vraag die het meest gesteld wordt is in hoeverre de Congre sleden in de val zijn gelokt. FBI- -directeur Webster heeft meege deeld voortdurend te hebben sa men gewerkt met justitiële advi seurs en dat in geen enkel geval geld is aangeboden door de ver momde FBI-agenten. De Repu blikeinse senator Larry Pressler (South Dakota), voor zovey tot nu toe bekend het enige Congreslid dat pertinent geweigerd heeft geld aan te nemen, heeft echter gezegd de affaire uitermate be angstigend te vinden. „Ik heb elke suggestie ten aanzien van mogelijkheden om geld bijeen te brengen voor mijn campagne af gewezen, maar ik ben me er wel van bewust, dat zelfs een poging van mij om beleefd te blijven, had kpnnen worden uitgelegd als- een positieve reactie op het aan bod", aldus een opgeluchte Pres sler. De FBI en plaatselijke politie korpsen in de Verenigde Staten maken veel gebruik van „Stin- g-achtige" acties, maar vooral de laatste jaren vrijwel uitsluitend in affaires, waarbij drugs een ról spelen. Volgens justitiële experts is het uitermate moeilijk voor de verdediging in „Sting-zaken" om uitlokking te bewijzen. Volgens justitiële experts is het uitermate moeilijk voor de verdediging in Sting-zaken om uitlokking door de politie te bewijzen. Afgezien van het feit, dat de betrokken po litiemensen meestal exact weten hoever ze kunnen gaan, betekent een verdediging op basis van „uitlokking" ook in feite een be kentenis van het gepleegde mis drijf. De vraag wordt ook opnieuw op geworpen of Amerikaanse politi ci niet in toenemende mate kwetsbaar worden voor de in- mense invloed, die talrijke lobby groepen trachten te verwerven. Congresleden, die meestal veel minder verdienen dan de lobby isten, houden er enorme staven op na, moeten regelmatig uiterst kostbare campagnes voeren en zijn veroordeeld tot een prijzige levensstijl in de politieke en soci ale circuits van Washington. De verleiding tot het vergaren van extra inkomsten is gigantisch en de methoden van sommige lobbyisten zijn ongelooflijk geraf fineerd, menen waarnemers in Washington. Van de kant van justitie komen inmiddels toezeggingen dat de af faire nog voor de verkiezingen geheel uit de doeken zal worden gedaan. Gesproken wordt al over het grootste justitiële onderzoek uit de geschiedenis van het Ame rikaanse Congres. Rechtbanken in zeker vier steden zullen bij de zaak betrokken zijn. Vrijwel nie mand rekent er dan ook op, dat de belofte van justitie kan wor den waar gemaakt. Een wachtto ren van de ge vangenis, ge zien door de kapotte ruiten van het uitge brande admi nistratiege bouw. Rond de toren zitten gevangenen die door wach ten in de toren worden be waakt. sè BEWAKERS OP 1100 GEVANGENEN Dl et onze correspondent Dick Toet) - De ramp in de gevan- ans van de Amerikaanse staat New waarbij het afgelopen week- aae zeker 39 gevangenen om het le- kwamen, lijkt de voorlopige cli- van een grote serie uitbarstingen irte Amerikaanse gevangenissen in jaren. -rek aan personeel, een bezuiniging- m, die in diverse staten het gevangenis- en vaak als eerste treft en daarmee iard gaande klachten over de behan- ng zijn volgens deskundigen de be- ;rijkste redenen voor bijna maande lijks optredende uitbarstingen van ge weld. In de gevangenis van New Mexico, be stemd voor 700 tot 800 inwoners, zaten 1136 gevangenen. Op het moment van het oproer waren er slechts 22 bewakers aan wezig. Klachten over de overbevolking en de slechte betaling (25 dollar-cents per uur) dateren al van zeker twee jaar gele den. Een in die tijd door een actiegroep aangespannen rechtzaak loopt nog steeds. Twee maanden geleden ontsnapten nog elf „zware criminelen" uit dezelfde ge vangenis. Toen politie en troepen van de staat de gevangenis na 36 uur bestormden, bleek een gevangene door collega's opgehangen, een andere was onthoofd. De meeste slachtoffers zijn echter gevallen door de branden, die in diverse delen van cje ge vangenis waren gesticht. In het gebouw hebben zich de verschrik kelijkste dingen afgespeeld. Veel gevange nen die met de bewakers zouden hebben samengewerkt, werden op de meest gru welijke wijze vermoord. Er werd met bij len en snijbranders op hen wraak geno men. Gevangenisfunctionarissen ver klaarden dat de opstandelingen die aan vankelijk alleen maar een verbetering van hun omstandigheden eisten, vertrou welijke documenten hadden gevonden met daarin de namen van informanten onder de gevangenen. Dat was het mo ment waarop het bloedbad begon. ijs/Tripoli De ambassade van Frankrijk in Libië is eren door betogers bestormd en totaal vernield. Alleen nuren staan nog overeind. De betogers wilden kennelijk Resteren tegen de militaire hulp die Frankrijk vorige djk aan Tunesië heeft verleend bij het afslaan van een efval op de Tunesische stad Gaf sa. Volgens de Tunesi- autoriteiten had Libië de hand in die overval. Franse regering heeft in krachtige bewoordingen geprotes- d( teerd tegen de „aanval die uitliep op de verwoesting van de am bassade". Hoewel de ambassadeur om politiebescherming had verzocht hebben de Libische autoriteiten nagelaten de ambassa de te beschermen. De Franse ambassadeur in Tripoli, Chales Malo, zei in een inter view dat alleen de muren van de ambassade nog overeind staan. Verder is alles vernield. Het ambassadepersoneel wist zich tijdig in veiligheid te brengen in de residentie van de ambassadeur. „KRACHTEN ZIJN AAN ONZE KANT" MOSKOU De Russ- sche leider Leonid Brezjnjev heeft giste ren in het Kremlin ge zegd dat de Sovjet- Unie niet wil afzien van dè positieve resul taten die in de jaren zeventig op internati onaal gebied zijn be reikt. Brezjnjev sprak zich uit voor stopzet ting van de bewape ningswedloop, ophef fing van de conflicten in Zuidoost-Azië, het Midden-Oosten en het Verre Oosten. „Ont spanning is het resul taat van veelvormige inspanning", zei Brez jnjev die de „pogingen van imperialisten om de vruchten ervan te niet te doen" ver wierp. In het kader van het periodieke Frans-Westduitse to- poverleg overlegt de Westduitse bondskanselier Hel mut Schmidt met President Valery Giscard van Frank rijk in het Franse Elyseepaleis. Vlak voor de toespraak van Brezjnjev schreef de Pravda dat ontspanning de overheersende factor zal blijven in de internationale betrekkingen ondanks pogingen van leidende kringen in de Verenigde Staten het ontspanning sproces te ondermijnen. De socialisti sche staten weten dat zij „de machtige krachten van onze tijd" aan hun kant hebben, aldus de Pravda. Onze correspondent in Parijs meldt dat het periodieke Frans-Duitse topover- leg dat gisteren en vandaag tussen Helmut Schmidt en Giscard d'Estaing wordt gevoerd van meer dan gewone betekenis is omdat Bonn en Parijs van oordeel zijn dat zij bij het handhaven van de ontspanning groter belang heb ben dan de Verenigde Staten en alles willen doen om dë internationale toe stand te ontzenuwen. Al eerder ver klaarden de Westduitsers dat zij de po litiek van ontspanning willen voortzet ten. Beide landen willen derhalve een voortdurende, maar niet vijandige druk op Moskou uitoefenen om de Sovjet-Unie er toe te brengen haar houding te wijzigen, met name in Af ghanistan in plaats van de confrontatie die president Carter plotseling na streeft. Voor president Giscard gaat het er om dat de gebeurtenissen in Iran en Afghanistan de Amerikanen hebben wakker geschud. Ten over staan van de Amerikaanse passiviteit nemen de Russen tot dusver steeds grotere risico's, met name in Afrika en het is volgens het Franse staatshoofd van kapitaal belang de Sovjets duide lijk, te maken dat zij er geen belang bij hebben het Westen nog meer uit te da gen. Muhammad Ali tijdens de persconferentie in Nairobi, waarin hij zei, dat wanneer er een loo pje men hem zou worden genomen hij onmid dellijk naar de VS zou terugkeren DAR ES SALAAM De Amerikaanse bokskoning Muhammad Ali ondervindt weinig medewerking in zijn poging om op verzoek van president Carter de Afrikaanse landen tot een boycot van de Spelen over te halen. Ali slaagde er in Dar es Salaam niet in een ontmoeting met de president van Tanzania, Julius Nyerere, te arrangeren. Ali dreigde tijdens een persconferentie met zijn missie te stoppen als hij het gevoel zou krijgen dat er een loopje met hem werd genomen. Als speciale boodschapper zou Ali ook Kenia (dat zich vóór een boycot heeft uitgesproken), Sene gal. Liberie en Nigeria aandoen. Ali raakte wat gefrustreerd tijdens het vragenuurtje met de pers. „Ik krijg een wat vreemd gevoel over me", zei hij op een gegeven moment. „Ik ben geen verrader van de zwarte mensen. Als ie mand .me iets kan vertellen wat ik nog niet weet, laat hij het me zeggen. Ik wil worden ge holpen. Ik ben vrij. Niemand dwong me hier heen te gaan en ik ben niemands oom Tom. De Britse regering zal geen maatregelen treffen om deelneming van sportlieden uit Groot-Brit- tanië aan de Olympische Spelen in Moskou te verhinderen. Premier Thatcher heeft dit giste ren in Londen meegedeeld aan een delegatie van de Britse sport federatie. De regering is niet van plan de paspoorten van de Olympische kandidaten in te trekken. De regering blijft echter wel bij haar standpunt dat de Spelen niet in Moskou mogen worden gehouden. De Westduitse minister van buitenlandse zaken Hans-Dietrich Genscher heeft laten doorsche meren dat de sportmensen uit zijn land de Olympische Spelen in Moskou kunnen boycot ten als de Verenigde .Staten dit ook doen. Kritiek VS op Israël WASHINGTON Schendingen van de mensenrechten door Israël in de bezette Arabische gebieden kunnen waarschijnlijk alleen worden weggenomen door een algehe le vredesregeling met Israëls Arabische bu ren. Dit staat in het jaarlijkse rapport van het Ame rikaanse ministerie van buitenlandse zaken aan het Amerikaanse Congres. Het rapport bevat scherpe kritiek op Israël, omdat het toestaat dat nederzettingen worden gevestigd in de bezette gebieden, zodat Palestijnse Arabieren van wa ter en land worden beroofd. Sovjet-toestel uit New York vertrokken NEW YORK Een Russisch vliegtuig dat meer dan 24 uur op Kennedy-Airport bij New York heeft gestaan, omdat het grond personeel weigerde het toestel af te hande len, is vanmorgen naar Moskou vertrokken. Het Aeroflot-toestel landde zondag op het vliegveld bij New York, ondanks waarschuwin gen van vliegveldfunctionarissen uit te wijken naar Dulles-Airport bij Washington. Sinds de Russische inval in Afghanistan, weigert grond personeel in New York Aeroflot-toestellen af te handelen. Moskou heeft het gebeurde „een gro ve provocatie" genoemd. Mugabe roept op tot gehoorzaamheid SALISBURY Guerrillaleider Robert Mu gabe heeft zijn guerrillastrijders opgeroe pen het vijf weken oude bestand in Rhode- sië te eerbiedigen en zich te melden bij de onder toezicht van het gemenebest staande verzamelplaatsen. Mugabe deed zijn oproep, die gisteren door de Rhodesische radio werd uitgezonden, echter vergezeld gaan van verbitterde kritiek op de Britse gouverneur, lord Soames, en op de hulp troepen die zijn grote rivaal, de aftredende pre mier Abel Muzorewa, steungp. Sini-Sadr wil 'ilport van ^aanse revolutie 'jlERAN Abolhassan Bani-Sadr, - Ieren door ayatollah Khomeiny ge fileerd als nieuwe president van heeft gezegd dat de islamitische 'jjlutie die de sjah vorig jaar deed S&wijnen, tot andere landen moet rjden uitgebreid. De revolutie kan tyens Bani-Sadr niet overwinnen, 'Sneer zij niet tot over de Iraanse rpzen reikt. -Sadr beloofde in zijn eerste optre-" als staatshoofd dat het land wordt liverd van corruptie. Hij gaf toe, dat evolutie zijn tol heeft geëist van de j$nse economie, cultuur en buiten- betrekkingen, maar kondigde al deze terreinen verbeteringen Khomeiny zei voor de televi- hij Bani-Sadr zal steunen, zolang Zich aan de grondwet houdt waar- pverigens voor Khomeiny bijna abso- bevoegdheden liggen vastgelegd. RAPPORT AMNESTY WASHINGTON Amnesty de Verenigde Naties, die giste- Argentinië, Buenos Aires WASHINGTON Amnesty International heeft gisteren een uniek ooggetuige-verslag van twee personen, die uit een gevangenkamp in Argentinië ontsnapt zijn in de openbaar heid gebracht. Ook van de or ganisatie van Amerikaanse Staten (OAS) en het Ameri kaanse Congres kunnen bin nenkort rapporten worden verwacht van de schendingen van de mensenrechten in dat land. Tijdens de vergadering van de mensenrechten-commissie van de Verenigde Naties, die giste ren de jaarlijkse zitting is be gonnen, zal deze zaak een be langrijk agendapunt zijn. Amnesty International, de in Londen gestationeerde men senrechten-organisatie, maakt bekend dat het verslag een ge tuigenis inhoudt van Oscar Al fredo Gonzalez en Horacio Cid de la Paz, die naar zij zeggen, 15 maanden hebben doorge bracht in geheime gevangen kampen, nadat zij in novem ber 1977 in de hoofdstad van Argentinië, Buenos Aires wa ren ontvoerd. Beide mannen verklaarden sy stematisch te zijn gemarteld en ondervraagd door de militai ren en dat zij gedurende hun gevangenschap honderden medegevangenen hadden zien „overplaatsen", een mooi woord voor ter dood brengen. Veel gevangenen, die werden „overgeplaatst" kregen een in jectie met een sterk bedwel mend middel en werden ver volgens in een vliegtuig gezet, waarna zij, levend maar buiten Horacio Cid de la Paz (links) erv Oscar Alfredo Gonzales, de bei de uit Argentinië gevluchte voormalige politieke gevangenen, die ten overstaan van Amnesty International uit doeken hebben ge daan hoe er in Argentinië met politieke gevangenen wordt omge sprongen. bewustzijn, in zee werden ge worpen. Amnesty en andere mensen- rechtorganisaties stellen dat zeker 15.000 personen zijn „verdwenen" in Argentinië sinds de militaire machtsover name in maart 1976. De mensenrechtencommissie van de OAS bezocht in sep tember van het vorig jaar Ar gentinië om de situatie te on derzoeken. De bevindingen zijn inmiddels doorgegeven aan de Argentijnse regering, die tot maart de tijd is gegeven om antwoord te geven op de beschuldigingen van de OAS over schendingen van de men senrechten. NIEUWE GEVECHTEN VERWACHT LIBANON Syrië trekt binnenkort de ruim 5.000 in de Libanese hoofdstad Beiroet gelegerde soldaten van de Arabische Vredesmacht terug. De soldaten vormen momenteel een bufferzone tussen linkse moslims en rechtse christenen. Gevreesd wordt dat na het weg trekken van de troepen de gevechten tussen christe nen en moslims in Beiroet weer zullen oplaaien. De Libanese prémier Hoss heeft na een spoedconferen- tie met de Syrische leider Assad' het, in eerste instantie voor deze week geplande vertrek van de Vredesmacht enige dagen liit weten te stellen. Door het uitstel zou de Libanese regering kunnen voorzien in het mach tsvacuüm, dat na het vertrek van de Syriërs ontstaat. Na het bekend worden van de op handen zijnde Syri sche aftocht de troepen zouden wel in Libanon blij ven, vlak bij de Syrische grens braken in Beiroet gevechten uit, vlogen Israëlische vliegtuigen over de stad en vormden zich lange rijen voor supermarkten en bezinestations. Ook op het diplomatieke vlak ont stond door het aangekondigde vertrek de nodige on rust. Zo brak PLO-leider Arafat een bezoek aan Saoe- di-Arabië voortijdig af vloog spoorslags naar Damas-

Leidse Courant | 1980 | | pagina 11