Tweejarige proef in Bleiswijk met tomatenteelt in substraat Tuinbouwtechnisch circus deze week op volle toeren GROENTE FRpHT BLÉËMEN B#LLEI\I STUDIECLUB WERKT SAMEN MET TUINBOUWBEDRIJFSLEVEN MORGEN OPENING VAN NTV IN BLEISWIJK SLAPRIJS LANGZAAM OMLAAG GEEN UITSCHIETERS, REGELMATIG VERLOOP BETERE GENRE TULPEN VLOT VAN DE HAND .AND EN TUINBOUW LEIDSE COURANT MAANDAG 4 FEBRUARI 1980 PAGINA 9 BLEISWIJK Nog net voordat het jaar 1980 begon werd in de veiling Bleiswijk een contract getekend, dat de studieclub Bleiswijk en de tuinders Gebr. v.d. Torre en Gebr. v. Alphen, enerzijds, en een aantal toeleveringsbe drijven anderzijds, verbindt tot het houden van een uitge breid opgezette proef van de teelt van vroege stooktoma- ten in substraten op twee be drijven. Aan deze proef, waarmee men inmiddels naar tevredenheid is begon nen, is een half jaar voorbe reidend werk voorafgegaan. In verband hiermee heeft de studieclub Bleiswijk een spe ciale voorbereidingskommis sie in het leven geroepen, waarin zitting hebben: J. van Dijk, voorzitter tomaten- werkgroep, bestuurslid D. Houweling, en de bedrijfs- voorlichters I. Baelde en B. Bergenhenegouwen. Deze proef, waarmee ruim 100.000,is gemoeid, wordt voor twee jaar opgezet op twee bedrijven. Voorts is uniek, dat voor deze proef gekozen is voor de vroege teelt van stooktomaten: zaai- datum 26 en 28 oktober; plantdatum rond 20 decem ber. Dit in tegenstelling tot eerder genomen proeven in andere studieclubs. Belang rijk is verder de invoed van het water. Op beide bedrij ven is de proef voorzien van een vergelijking met stro mend water en stilstaand wa ter. Op het bedrijf van de Gebr. v.d. Torre wordt bo vendien een vergelijking ge maakt tussen bassinwater en oppervlaktewater, in de volle grond. Op dit bedrijf wordt 400 m2 in stromend water en 100 m2 in stilstaand water De proef met tomatenteelt in substraat. Detailopname. Bezoek alleen op open middagen BLEISWIJK - De belangstelling voor de proeven in Bleis wijk is zo groot, dat nu reeds dagelijks de bedrijven wor den bezocht. Dat is evenwel niet de bedoeling! Er wordt ie dere maand een open(vrijdag)middag gehouden vanaf 13.30 uur. De eerste open dagen zijn vastgesteld op 15 fe bruari en 7 maart steeds vanaf 13.30 tot 17.30 uur. beproefd. Voorts zal de EC- voorwaarde nauwlettend worden gevolgd. Bij deze proef heeft men niet zozeer gezocht naar de nieuwste technieken, en de daarmee veelal samenhangende dure apparatuur, maar is men spe ciaal uitgegaan van de teelt in substraten, die zo eenvou dig en goedkoop mogelijk kan worden toegepast in de praktijk. Dat wordt onder streept door het onderdeel van de proef, dat in stil staand water wordt gehou den. Steenwol Op het bedrijf van de Gebr. van Alphen, waar het andere gedeelte van de proef is aan gelegd, wordt onder meer de kwaliteit van de steenwol be proefd. Naast de teelt in voe dingsfilm, staan er vier ob- jekten van elk 135 meter op steenwol. Dit betreft steen wol met een hoge EC waar de, waamee wordt getracht de kwaliteit van de vruchten te verbeteren; gebruikte steenwol uit het jaar 1978; ongebruikte steenwol uit 1978 en nieuwe steenwol die in 1979 is gefrabiceerd. Bo vendien wordt de teelt met behulp van een watergoot toegepast. Daarnaast wordt een gedeelte in veenbalen ge teeld. In tegenstelling tot het bedrijf van de Gebr. v.d. Tor- re wordt op dit 2 ha. grote bedrijf volledig in steenwol geteeld. Twee stagiaires afkomstig van de Hogere Tuinbouw scholen te Utrecht en 's-Her- togenbosch zullen de preoef intensief begeleiden en zo veel mogelijk gegevens ver zamelen. Bovendien is er een begeleidingskommissie, waarin studieclub, toeleve ringsbedrijven, en voorlich ting deel van uitmaken. Grote steun Tijdens de officiële onderte kening van het kontrakt kon voorzitter en stimulator Jan van Dijk vele sponsors be groeten. Het idee van de stu- cieclub ondervond bij vele instellingen enthousiaste on dersteuning. Dit betreft op de eerste plaats de bereidwillig heid en de medewerking, die de Gebroeders van der Torre en Van Alphen tonen om een dergelijke proef op hun be drijf te willen opzetten. Daar naast wordt medewerking verleend door: De Coöp. Groenteveiling Bleiswijk W.A. Het Proefstation voor de Groente- en Fruitteelt on der Glas te Naaldwijk. De ge zamenlijke Rabobanken uit het gebied van de studieclub Bleiswijk. Een belangrijke fi nanciële bijdrage is voorts geleverd door: Priva, De Lier, plantenkwekerij Gebr. v.d. Lugt te Berkel en de uit Bleiswijk afkomstige Codrie, E.G.O. potgrond en v.d. Bosch verwarming. Dank zij deze spontane medewerking kon een uitgebreide proef met een waarde van meer dan honderdduizend gulden worden opgezet. De sectie groente van de NTS hoopt, dat de resultaten zodanig zijn, dat het tuinbouwbedrijf sleven in een veelvoud hier van kan profiteren. Bleiswijk Morgenoch tend, dinsdag 5 februari, begint het tuinbouwtechni- sche circus genaamd NTV weer op volle toeren te draaien. Tot en met zater dagmiddag. Naar verwach ting komen meer dan 50.000 bezoekers naar de Bleis- wijkse veilinghallen. De Nederlandse Tuinbouw Vakbeurs zal ongetwijfeld een aantal technische hoog standjes in petto hebben. Voor de tweede keer, of is het al de derde maal, staat deze vakbeurs in het teken van energiebesparing. Een terechte zaak, want op elk gebied waar een aantal ku bieke meters gas bespaard kan worden, zal bespaard moeten woren. In de vakpers wordt in dit verband altijd gewezen op het concurrentiegevaar uit de zonrijke Zuideuropese lan den. Op zich een juiste zaak. De zon gaat immers nog steeds voor niets op. Een be langrijk aspect vormt echtsr ook de politieke druk van andere EG-landen tegen de relatief lage aardgasprijzen voor de Nederlandse tuin ders, met name uit West- Duitsland en België klinken de protesten hoog op. Hoe lang is het Hollandse aard gasbeleid in „Brussel" nog te verdedigen. Trouwens ook in Nederland vraagt de gewone burger zich steeds meer af of het kostbare aardgas in de glastuinbouw wel het hoogste rendement oplevert. Het gaat hierbij om een vijf procent van het totale Nederlandse energieverbruik. In dit ver band worden vaak de im portbelemmeringen uit derde landen betrokken. De NTV speelt in deze problematiek een bijzondere rol, omdat in Bleiswijk duidelijk getoond wordt hoe hard er in de glas tuinbouw aan energiebespa ring gewerkt wordt. Hoge investeringen Het ziet er naar uit dat de glastuinbouw voor hoge in vesteringen staat. De sterk stijgende energieprijzen jagen de tuinders op beslissingen te nemen. En dat in een onder nemersklimaat waarin het echt niet zo leuk meer is te werken. Haast is nooit een goede raadgever. Het zit er echt in, dat de NTV dit jaar een top aantal bezoekers zal ontvangen. De toelevering sbedrijven tonen de allerlaat ste ontwikkelingen. Een unieke gelegenheid veel in formatie in korte tijd in te winnen. Zoals bekend zijn op de NTV ook een aantal onaf hankelijke voorlichtingsin stellingen aanwezig waarmee men zijn voordeel kan doen. Al weten de heren onderzoe kers bij de huidige snelle ont wikkeling in de techniek en de enorme uitbreiding van het aantal materialen even min overal een passend ant woord op. Begrijpelijk, de uiteindelijke beslissing bliift uiteraard bij de man die de centen op tafel moet leggen: de tuinder. In de sector kas senbouw en verwarming zul len vrijwel alle bedrijven energiebesparende materia len en constructies tonen. Van isolerend plastic tot dub-, bele beglazing. De heren technici geven vaak indruk wekkende cijfers op over het besparende effect van hun materialen/Per bedrijf liggen de werkelijk bespaarde ku bieke meters gas? natuurlijk verschillend. Het eigen be drijf is de basis waar vanuit men moet rekenen. Met an dere woorden: niemand wil een gulden besparen door een daalder uit te geven. Voorlichting In de stand van het Instituut voor Mechanisatie, Arbeid en Gebouwen (IMAG) zal de aandacht gevestigd worden op de lichtdoorlatendheid van kasdekmaterialen en het optreden van condensatie op deze materialen. Voorts zal men een en ander laten zien van het onderzoek naar ver nieuwing en verbetering van klimaatregelcomputers en van enkele projekten die ge richt zijn op de mechanisatie in de potplantenteelt. In nau we samenwerking met het IMAG geeft het Wageningse Consulentschap voor Bedrijf- suitrusting en Arbeid voor lichting op het gebied van kassenbouw, verwarming, watervoorziening, mechani satie en arbeidsmethoden. Uiteraard zijn de proefstati ons „Naaldwijk" en „Aals meer" ook van de partij op de NTV. Dit jaar zal de ener giebesparing en de assorti mentsverbreding centraal staan. Verschillende nieuwe gewassen, zowel uit de groen ten- als de bloemensector zullen getoond worden. Het Sprenger Instituut de monstreert op de NTV met het principe van schaduwme- ting voor het op grootte sor teren van onregelmatig ge vormde vruchten zoals bij voorbeeld vleestomaten. Daarnaast besteedt men aan dacht aan de bouw van koel cellen, de negatieve invloed van ethyleen op de houd baarheid van een aantal tuin- bouwprodukten en de behan deling van leliebollen met remstoffen. Twee particuliere adviesbu reaus nemen aan de NTV deel. Deze zijn bureau Job A. Dekker uit Naaldwijk (voor de eerste keer op de beurs) en bureau VEK uit Honse- lersdijk. De tuinder van vandaag-de- dag is een „wikker-en-we- ger" geworden. Een dagje NTV past zonder meer in dit beeld. De tuin kan wel even wachten. Neem eens de medewerkers mee, wat zij zullen toch ook met de nieu we spullen moeten werken. Een bezoek aan de NTV be tekent voor iedereen in de tuinbouw welbestede tijd. Langzaam maar zeker drukte het prijs- verval bij de sla in de afgelopen weken door. Ook in de afgelopen week was dit weer het geval. Er verscheen een gemid delde prijs op de klok van 31 cent per krop. In de week ervoor lag de gemiddel de prijs op 39 cent. Vorig jaar lag de ge middelde prijs in de laatste week van ja nuari op 47 cent per krop. Het nu ontstane prijsverschil zit hem niet direkt in een grotere binnenlandse aanvoer, want deze bleef tot op heden nagenoeg gelijk. Wat wel opvalt is dat de export naar West- Duitsland moeizamer verloopt. In de afge lopen week was dit zo'n kleine 500 ton minder als vorig seizoen. De concurrentie is duidelijk aanwezig. Met name een land als Frankrijk laat dit duidelijk merken. Het Franse aandeel lijkt te groeien, van vrijdag 25 tot en met maandag 28 januari exporteerde dit land 648 ton. De Westduit- se vraag naar sla vertoonde vorig jaar in februari een duidelijke toename. Als er dit seizoen hetzelfde gebeurt, een groei mag verwacht worden, dan blijft er voldoende rek in de markt, waardoor een verder prijsverval voorkomen kan worden. Het is op het ogenblik en nogal onzekere zaak, de prijs kan zich handhaven, enig verval is echter niet uitgesloten. Andijvie Het marktbeeld voor andijvie onderging in de afgelopen week weinig verandering. Het aanbod schommelt rond de 100 ton per week en is hiermee toch aanmerkelijk groter als vorig jaar. Toen schommelde het aanbod rond de 40 ton per week. De vraag kan zonder meer goed genoemd worden, dat blijkt duidelijk uit de prijzen die er tot stand komen. In de afgelopen week lag de gemiddelde prijs op 1.12 per kilo. Voor de komende week wordt er op een vast marktbeeld gerekend, de prijs zal weinig veranderen. prei hebben dan ook niet van hogere prij zen kunnen profiteren. Het spruitenaan- bod schommelt rond de 1500 ton per week. De Hollandse spruiten ondervinden daarnaast concurrentie van het Engelse produkt, zij het in mindere mate als vorig jaar, maar toen* was er inmiddels geen Hollandse spruit meer te krijgen. De ge middelde prijs daalde de afgelopen week naar f 1.16 per kilo. Een verdere prijsda ling lijkt niet waarschijnlijk. Prei moest het eveneens ontgelden. De gemiddelde prijs lag vorige week op 1.47, hij zakte in de afgelopen week terug naar 1.21. Het aanbod van prei zal eerder groter dan kleiner worden, prei lijkt als gevolg hier van goedkoper te worden. Voor boeren kool werd er gemiddeld 66 cent per kilo betaald. W intergroenten De vorstperiode, die zich eind vorige week leek te melden, is slechts van korte duur geweest. Gewassen als spruiten en Overige gewassen De rest van het groenteassortiment is op het ogenblik vrij beperkt. Witlof wordt de laatste weken volgens een vrij vast pa troon aangevoerd. Wekelijks ruim 900 ton. De vraag is eveneens vrij constant. Dit heeft tot gevolg dat de prijs nauwelijks verandert. Er wordt gemiddeld 1.58 per kilo betaald. Voor de komende week wor den er geen veranderingen verwacht. Al met al is er voor de witloftrekkers geen reden tot juichen, want vorig jaar lag de gemiddelde prijs een gulden per kilo ho? ger. De aanvoer van radijs neemt weker lijks verder af, dit was ook in de afgelo.r pen week het geval. Hierdoor ontstond er weer meer ruimte voor prijsherstel. Dé prijs per bos liep als gevolg hiervan met een dubbeltje op en kwam op 87 cent per bos. Er wordt een verder afnemend aan bod verwacht met oplopende prijzen. Spi nazie bracht gemiddeld 4 gulden per kilo op. Raapstelen werden goedkoper, de prijs daalde naar 24 cent per bosje. Er worden alweer komkommers van het nieuwe stookseizoen aangevoerd, de prijs lag tus sen de 1.15 en 1.29 per stuk. Het aan bod zal de komende tijd toenemen en van grotere betekenis worden. Het prijsbeeld aan de CCWS lag in de af gelopen week als geheel wat gunstiger dan in dezelfde week van het vorig jaar, zij het met verschillen voor bepaalde pro- dukten. Bolbloemen en chrysanten wer den goed betaald, minder goed verliep het met de rozen en orchideeën. Matig tot slecht was de handel in anthuriums en snijgroen. Voor zowel groene als bloeiende potplanten lag de markt gunsti ger dan vorig jaar. Hoewel de totale aan voer niet slecht was, kon deze toch ook weer niet als „uitbundig" worden aange merkt. Amerikaanse- en trosanjers, chry santen en gerbera's kwamen matig ter veiling. Als geheel dus geen uitschieters en een gelijkmatig verloop aan de CCWS. Het zou wel beter kunnen, ook al is er niet direct reden tot klagen. Want een meevaller vormden de weersomstandig heden die in tegenstelling met vorig jaar niet al te winters waren en dat komt de energierekening weer ten goede. Al is er op dat punt weinig reden tot opti misme. Bij een totale aanvoer van 22.090.813 bos of stuks bedroeg afgelopen week het om zetcijfer 12.021.928,06 tegenover een aanvoer van 21.025.524 bos of stuks in de zelfde week van het vorig jaar een omzet van 9.015.007,82 hetgeen als geheel dus geen ongunstig beeld geeft. Vooral de potplanten gaven een goede „lift" door een aanvoer van 787.523 stuks en opbrengst van 1.772.932,06 tegenover een aanvoer van 441.625 en opbrengst van 893.742,03 vorig jaar. De belangstelling voor de potplanten blijkt dus nog steeds toe te nemen. Afgelopen wéék lag de im port ook weer wat hoger met een totaal van 188-916 bos of stuks en opbrengst van 152.064,11 tegen 122.514 bos of stuks en opbrengst van 80.194,30 vorig jaar. Er kwam ook flink wat uit Israël, waarbij de trosanjers wel bovenaan het lijstje ston den. Wat gemiddelde prijzen met tussen haakjes die van dezelfde week vorig jaar zijn: Amerikaanse anjers 50 (36), trosan jers 37 (26), anthurium 1,34 (1,58), snij groen 14 (16), troschrysanten jaarrond 84 (55), idem geplozen 89 (68), normaal 3,41 (1,66), freesia 30 (29), gerbera 1,07 (79), le- lietak 83 (94), leliekelken 99 (83), cymbidi- um groot 63 (64), idem klein 21 (20), grote rozen 73 (71),. idem klein 48 (44), sonia 67 (63), belinda 52 (52), red garnette 37 (34), tulpen 27 (19). Wat de jmportanjers betreft, die noteer den van 50 tot 66, trosjaners 41-57, grote rozen 82-1,69, idem klein 79-1,46, en de statice 1,02-1,31. Opvallend is de nog steeds voortdurende stroom van freesia met 6 1/2 miljoen, on geveer een miljoen méér dan vorig jaar. Niettemin wisten de prijzen zich goed te handhaven, een bewijs dat er een flinke vraag is naar dit produkt. Chrysanten ia- pen wat terug en ook de anjers deden het wat rustiger aan. Geleidelijk komt trou wens een overschakelen naar het voor jaar. Er waren méér tulpen dan voorgaan de week, ook al blijven die nog iets bene den het vorig jaar maar de prijs ligt wat beter. Voor deze week wordt een toene mende aanvoer aan de CCWS verwacht met bij open weersomstandigheden rui mer belangstelling uit Europa. Voor uit breiding van het veilinggebouw met 30.000 m2 zijn inmiddels palen in de grond gedreven. Er is onlangs zelfs een speciale bouwgroep samengesteld die be stuur en bouwers kan adviseren bij uit voering van de uitbreidingswerken in sa menwerking ook met de architect. Alvo rens wordt overgegaan tot aanbesteding, wordt overleg j De broeiers hebben de laatste tijd een aar dige duit voor hun tulpenbloemen gekre gen en vandaag willen ze dan ook wel bollen kopen. Voor het betere genre wor den uitstekende prijzen betaald, maar als men met Apeldoorn en de diverse sports op de markt komt, is het prompt huilen met de lamp uit. De wal keert het schip! In feite heeft men het allemaal aan zichzelf te wijten. Niet 'alleen is er van deze cultivars te veel ge teeld, maar de grootste ramp was dat de broeiers de bloemen veel te rauw gingen oogsten. De consument deed met deze veel te onrijpe tulpen de meest droeve ervarin gen op. Het vaasleven was van heel korte duur en bovendien kwamen de bloemen nooit mooi op kleur. Het is eigenlijk een wonder dat het nog zo veel jaren heeft ge duurd voor de grote massa zich van deze tulpen ging afkeren. Dit jaar heeft de VBN het voor het eerst aangedurd om krasse maatregelen te nemen en te rauwe partijen af te keuren. Te laat Dat had natuurlijk veel eerder moeten ge beuren. Op de kwalijke gevolgen die on vermijdelijk op komst waren, is ook in deze rubriek de afgelopen twee jaar meer dere malen met de grootste nadruk gewe zen. Helaas: ook hier was het de stem van een roepende in de woestijn. U kunt er trouwens een onbeschaafd woord op zeg gen dat de tegenvallers bij de consument als gevolg van te onrijp snijden ook met irissen, lelies, freesia's, etc. niet zeldzaam zijn. Ook daar zal men de gevolgen van gaan ondervinden als men niet van koers verandert. Neem bijv. een lelie als En chantment die men op de vrijwel groen ging oogsten. En als ze worden gesneden in een periode dat de bloemen goedkoop zijn en men ze een dag of vijf in de koel cel zet, dan kan men het helemaal wel vergeten. Zo op het oog mag zo'n bos lelies er op de veilingkar «log redelijk uitzien, waar zodra de takken in de vaas worden gezet, komt men het wel aan de weet. En dat alles gebeurt terwijl men wéét dat en chantment rijper moet worden geoogst en dat deze lelie helemaal niet te gen het koelen kan! Beste prijzen Maar om naar de tulpenbolhandel terug te keren: met het betere genre loopt het pri ma. Voor twaalf ven van de dubbele gele Monte Carlo maakt men graag 24.- per 100 en deze prijs komt ook op de koop- briefjes als de fraaie en sterke rose Rosa- rio wordt aangeboden. Witte tulpen zijn een uitgesproken schaars artikel gewor den. Voor twaalven van Pax geeft men grif 26.- en wie deze maat wil hebben van Snow Star wordt onder de 30.- geen koopman. Voor de dubbele rose Angeli- que, al vrij oud (in 1959 geïntroduceerd) maar pas enkele jaren geleden ontdekt door de broeierij, betaalt men ook 30.- per 100. Maar het gat hier dan om de wat luxere rassen. Als men het zgn. Zweedse assortiment on der de loupe neemt, dan komen er inder daad lagere prijzen uit de bus. Maar voor een tulp als Christmas Marvel maakt men voor de twaalven toch nog altijd 15.-, voor Kees Nelis idem, voor Mirjoran f 14.- en voor Invasion, Topscore, Robi- nea, Coriolan, e.d. kan men ook tussen de f 14.- en 15.- per 100 krijgen, dat is dan wel geen goudmijn, maar voor deze prij zen kan men nog wel tulpenteler blijven. Twijfelgevallen Komt men in de rode massasoorten zoals Charles, Cassini, Paul Richter, e.d. dan wordt het wel een twijfelgeval want dan zit men altijd onder de 10.- per 100. Ook met Lustige Witwe is dat het geval. Als men belandt in de groep van de Darwin- tulphybriden, dan is het een trieste zaak. Twaalven van Apeldoorn veranderen van eigenaar voor nog geen 6.- per 100, Gol den Apeldoorn heeft de handen vol aan f ?.-, Oxford gaat ook weg voor 7 -, tër- wijl Beauty of Apeldoorn en Apeldoorn Elite zich met 6.- tot 6.50 tevreden moe ten stellen. Men mag hopen dat deze af- braakprijzen eindelijk zullen leiden tot een sterke vermindering van het areaal. Maar het is zeer de vraag of daar dit jaar sprake van zal zijn. Statistiek Als alles volgens de plannen verloopt zal men eind van deze week hierover zeker heid hebben, want dan zal de statistiek van de grootste tulpencultivars verschij nen. En als daar ooit met meer dan gewo ne belangstelling naar is uitgezien, dan is het vandaag het geval. Met de irissen is het nog altijd droevig ge steld. De massasoort Prof. Blaauw is al leen te verkopen voor prijzen die de pro ducenten verlies opleveren en dat is tbCh wel een kwalijke zaak. Wat beter loopt het met de lelies. Zelfs Enchantment is voor redelijke prijzen verhandeld. Gladiolen De gladiolen zijn de laatste weken heel graag geweest, al bleven de prijzen van sommige rode cultivars wat onder de maat. De afgelopen week is er sprake ge weest van een prijsdaling, al nam die geen ratastrofale vormen aan. De witte en de gele cultivars bleven lopen als een trein. De gele Nova Lux en Flowersong draai den rond 14,voor de veertienen. En de kwekers die van zulke rassen flinke hoeveelheden dikke knollen aan te bieden hebben kunnen een verse sigaar opsteken in de wetenschap dat zij gebeiteld zitten. Voor veertienen van de witte White Friendship werd de afgelopen week zelfs nog 16,besteed. Terwijl rode cultivars over het geheel wat minder in de belang stelling stonden, kon men bij de oranjero de Hunting Song, waar men in het begin van het seizoen alleen maar een hoofse minachting voor had, vrij sterk in prijs zien stijgen. De meest geteelde cultivar Spie and Span lag ook weer prima in de markt met prijjen van 10,tot 12, voor de veertienen. Een prijs die door ttl van nieuwere cultivars waarvan veel minder wordt geteeld lang niet wordt ge haald. De zeer grote gebruikswaarde van Spie and Span spreekt hier natuurlijk ock ?en woordje mee!

Leidse Courant | 1980 | | pagina 9