Leger bedwingt opstand in Amerikaanse gevangenis Fontanel overleden Kabinet-Cossiga krijgt vertrouwen Italiaanse Kamer Breuk in Franse linkse eenheid van lange duur Rusland opent zware aanval op Kopelev Afrikaanse delegaties op Londense Rhodesië- conferentie afgeluisterd Paus gaat naar Afrika Machtsstrijd rond Bani-Sadr iNTI-TERREURWET AANGENOMEN VS-hulp aan ^nog slechts het begin" UITENLAND LEIDSE COURANT MAANDAG 4 FEBRUARI 1980 PAGINA 7 erste winst oor Reagan ITTI.E ROCK In de strijd m de nominatie bij de Repu- jikeinen heeft ex-gouverneur lonald Reagan van Californië jjn eerste overwinning te- ^kken: de republikeinse kie- irs in Arkansas, een staat in et zuiden van de Verenigde laten met bijna 2 miljoen in- oners hebben besloten dat ^n de 19 gedelegeerden naar in juli te houden nationale inventie er zes op Reagan lien stemmen. Vier gedele- erden zijn voor Howard Ba- r, de leider van de Republi- tinse fractie in de Senaat, n stemt dan op George Bush, een heeft nog geen keuze maakt. VATICAANSTAD Paus Johannes Paulas II heeft tijdens een eucharistieviering tot negenhonderd katholieken uit verschillende Afrikaanse landen gezegd van plan te zijn dit jaar een bezoek te brengen aan Afrika. De paus zei, dat hij zijn rondreis tot een paar landen zou moeten beperken, maar dat hij door deze landen te bezoeken heel Afrika wilde eren. Hij gaf niet aan welke landen hij wilde aandoen. Volgens Vaticaanse bronnen zal de reis vermoedelijk in de eerste helft van dit jaar zijn, waarschijnlijk naar Zaire en Oeganda. TEHERAN De Iraanse studenten die de Amerikaanse ambassade in de hoofdstad Teheran bezet houden hebben de voor van daag aangekondigde demonstratie afgelast. Maar zij hebben laten weten dat soortgelij ke demonstraties, bedoeld om solidariteit met de bezetters op te wekken, in andere Iraanse steden zouden moeten doorgaan. De demonstratie in Teheran is kennelijk afge last om te voorkomen dat zij zou samenval len met de inaugurale rede van president Bani-Sadr. De demonstratie was aanvanke lijk vastgesteld omdat de studenten mensen dat de machthebbers van Iran geen aan dacht schenken aan hun onthullingen op grond van documenten uit de Amerikaanse ambassade. De studenten voelen kennelijk ook dat een po litiek compromis voor een oplossing van de gij zelingskwestie tussen de VS en Iran tot de mo gelijkheden gaat behoren en dat deze kwestie in elk geval voorlopig in Iran naar het tweede Ci is verdrongen door de machtsstrijd tussen i-Sadr en de Revolutionaire Raad, het col lectief dat de laatste maanden de feitelijke macht in Iran heeft uitgeoefend. Bani-Sadr heeft in een interview laten weten dat hij niet met de vorming van een voorlopige regering wil wachten tot de parlementsverkiezingen van maart, en dat hij de samenstellking en de werk- wiize van de Revolutionaire Raad veranderd wil zien. Maar volgens de woordvoerder van de Raad kan Bani-Sadr geen voorlopige regering vormen zonder toestemming van de Raad. Het probleem voor beide partijen is dat Khomeiny zich voorlopig op doktersadvies buiten de poli tiek houdt. Khomeiny bevindt zich al twee we ken in een ziekenhuis in Teheran. PARIJS De vroegere Franse minister Jo seph Fontanet is zaterdagochtend bezweken aan de verwondingen, die hij donderdag avond bij een aanval van een onbekende ge wapende man had opgelopen. Hij is 59 jaar geworden. Zes verschillende organisaties hebben zich voor de aanslag verantwoordelijk gesteld, maar de politie neemt deze aanspraken niet au serieux en heeft nog geen enkele aanwijzing omtrent het motief. Het vermoeden bestaat alleen, dat Fontanet onderweg woorden met een andere automobilist heeft gehad en dat deze uit woede op hem geschoten heeft len van de Nationale Garde omringen de gevangenis in Santa Fe die inmiddels al por brand is geteisterd. SANTA FE Leden van de Natio nale Garde zijn er gisteren in ge slaagd de brandende staatsgevange nis van de Amerikaanse staat New Mexico binnen te dringen en alle res terende gijzelaars te bevrijden. Daarmee kwam een einde aan een 36 uur durend bloedbad dat tenminste 32 gevangenen het leven kostte. Ruim vijftig mensen moesten met verwondingen worden opgenomen. Volgens niet bevestigde berichten zou het dodental echter reeds zijn opgelopen tot 49. Men ging tot bestorming over omdat de rebellerende gevangenen die een groot aantal brandjes hadden gesticht geen brandweerauto's tot het gevangenister rein wilden toelaten om de branden te kunnen blussen. De opstand in de gevangenis begon za terdag toen een groep gevangenen vijf tien bewakers in gijzeling namen. Een aantal van hen werd reeds spoedig na de gijzeling weer vrijgelaten. De gevangenen zeiden in opstand te komen wegens de slechte omstandighe den die in de gevangenis zouden heer sen. In de strafinrichting bestemd voor 800 gevangenen zaten er meer dan dui zend. Twee maanden geleden toen elf gevangenen waren ontsnapt kwamen de problemen aan het licht.Van de ruim 1000 gevangenen zouden er ruim 600 geweigerd hebben aan de opstand deel te nemen. Volgens de politie zijn de meeste van de gedode gevangenen het slachtoffer van wraakacties omdat zij op een of an dere wijze hebben samengewerkt met de leiding over de gevangenis. Een van hen is onthoofd aangetroffen. Gouverneur Bruce King van de staat Nieuw Mexico verklaarde dat hij er in toegestemd had dat politietroepen het gebouw zouden binnendringen on danks dreigementen dat de gijzelaars zouden worden gedood. Honderd leden van de garde drongen de gevangenis om kwart voor tien binnen. Toen een groep van ongeveer 25 gevangenen die zich bevonden in het hoofdgebouw waar de directie was gevestigd, tegen de manschappen begon te schreeuwen, bevestigden zij bajonetten op hun ge weren. Korte tijd later werd meege deeld dat men de situatie in de hand had weten te krijgen „zonder dat een schot was afgevoerd". De meeste ande ren kwamen om bij de branden. Een aantal van hen werd daarbij afschuwe lijk verminkt. Een massale ontsnapping werd zaterdag voorkomen doordat een alerte bewaker nog bijtijds de alarm knop wist in te drukken De opstand in de strafgevangenis van Santa Fe is de ergste sinds in september 1971 een oproer uitbrak in de Attica- gevangenis in de staat New York. Daarbij kwamen 43 gevangenen en be wakers om het leven. (Van onze correspondent Piet Tummers) 0DME - Het Italiaanse parlement heeft za- Vfdag met 552 van de 610 stemmen voqr het Pgjrtrouwen geschonken aan het minder- n(:idskabinet van Francesco Cossiga. Ver- ^jlgens werd de wet die de regering grotere e;voegdheden verleent ter bestrijding van terrorisme goedgekeurd. steun voor de anti-terreurwet kwam van de fristen-democraten, de communisten en de so- ilisten. De radikalen waren tegen, maar al- ;n omdat zij ernstig bezwaar hebben tegen t feit, dat de politie thans zonder bevel van Justitie' huiszoeking kan verrichten. Verder n iemand die van terreurdaden wordt ver dacht, maximaal acht jaren voorarrest krijgen. De radikalen hebben bij de behandeling van de wet onder meer met hun beproefde wapen van de Filibuster-techniek gebruikt. De anti-ter reurmaatregelen, half december afgekondigd, moesten binnen zes weken door het parlement worden goedgekeurd. Door eindeloos uit te wij den over detailpunten en meer dan 7000 amen dementen in te dienen, probeerden de radika len de termijn van zes weken te overschrijden, waaroor het decreet zijn wetskracht zou verlie zen. Sommige radikale sprekers spraken vijf tot tien uur aan een stuk en een van hen zakte van uitputting in elkaar. Alleen kamervoorzitster Nilde Jotti bleef luisteren en moest alles over zich heen laten komen. Door het vertrouwens votum te stellen, onderbrak premier Cossiga uiteindelijk de eindeloze discussies. Kans op minder olie- produktie Saoedi-Arabië DAVOS Een hoge Sa- oedi-Arabische functio naris heeft zaterdag in Davos de mogelijkheid geopperd dat zijn land de olieproduktie gaat verminderen, zodat de inkomsten in de toe komst niet achterblijven bij andere landen. Het is voor het land veel wins tgevender. zo stelde de functi- onaris, de olie voorlopig in de bodem te houden. Dit zou (in de toekomst) meer opleveren dan investeren. Saoedi-Arabië produceert momenteel, om „politieke redenen", meer olie dan nodig is. Het overschot wordt tegen een lagere prijs verkocht. Het afgelopen week einde hebben Nigeria en Alge rije besloten hun olieproduktie te verhogen. De V(erenigde) A(rabische) R(epubliek) be sloot de LPG-prijs te verho gen. Eerder had de VAR al de olieprijs verhoogd. Vader moderne clownerie herdacht Deze in „vol ornaat" geklede en beschilderde clowos behoorden tot de zeer velen die in de kerk van de Heilige Drievuldigheid in Londen de jaarlijkse herdenkingsdienst voor clowns hebben bij gewoond. De dienst was ditmaal gewijd aan de nagedachtenis van Joseph Grlmaldi, de schepper van het moderne clownswerk. eiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiimm (AP) De officiële pers in de isyjet-Unie heeft haar campagne tegen de gisteren opgevoerd met een aanval op de 68-jarige schrijver Lev jpelev. ipelev is een van de 16 intellectuelen die vo- 1e week maandag een verklaring hebben uit gegeven, waarin zij opkomen voor Andrej Sa- charov, de belangrijkste woordvoerder van de dissidenten die op 22 januari uit Moskou naar de gesloten stad Gorki is verbannen. De krant Sovjetskaja Rossija, een uitgave van het centra le comité van de communistische partij die in heel Rusland wordt verspreid, noemt Kopelev een Judas in de rol van Don Quichotte. ontmoetingen met Westerse afgezanten. „Kopelevs .enige bezigheid nu is onze vijanden De stijl van Kopelev is altijd dezelfde. Hij van propaganda-materiaal te voorzien" aldus stuurt zijn jongste schotschrift in het geheim een artikel in de krant van de hand van S. As- naar het buitenland en daar begint men te roe- tapenkov. pen, dat de schrijver een strijder voor de waar- „Zijn appartement in Moskou is een nest van heid is die onderdrukt en beledigd wordt", al- ideologische ondermijning en een plaats van dus de Sovjetskaja Rossija. ymbolische ambodjamars ertrokken it Parijs '^RIJS Uit Parijs zijn i||erdag de eerste naar ver achting honderd deelne- prs aan de „mars voor erleving van Cambodja" r vliegtuig naar de Thaise ofdstad Bangkok vertrok- n- 1e symbolische mars heeft H doel de aandacht van de oteld te vestigen op het drei- pde uitsterven van het Cam- Jjaanse volk, aldus heeft woordvoerster van twee Ifierlandse deelnemers aan te mars - Hans van Mierlo Jj Sylvia de Leur - meege- organisatoren van de mars ||ben afgezien van plannen |j voedsel naar Cambodja te pingen. Er is wel een bijeen- Ihst op een brug die van Eiland naar Cambodja leidt, ld duizend Vietnamezen Qben, onder dekking van l-tanks, zaterdag een aanval D-aan op „Kamp 204" bij de rhs tussen Thailand en hbodja. De in het kamp ge- ioneerde soldaten van de rije Khmer" konden hen Bter na een felle strijd die n duurde terugslaan. VOLGENS BRITSE 'SUNDAY TIMES' (Van onze correspondent Ro ger Simons) LONDEN - De Britse zon dagskrant The Sunday Ti mes heeft gisteren uit be trouwbare bron gemeld, dat tijdens de langdurige Rhode- sië-coqferentie van afgelo pen-'jaar beide Afrikaanse delegaties doorlopend afge luisterd werden. In hun ho telkamers waren microfoons verborgen. Hun telefoonges prekken en diplomatieke communicaties werden afge tapt. Volgens de krant had de Britse geheime centrale voor afluiste ring het hoofdzakelijk gemunt op de frontleiders Nkomo en Mogabe, die samen een vertra gingsactie voerden. Het afluis teren zou gebeurd zijn in op dracht van minister van Bui tenlandse Zaken, lord Carring- ton, voorzitter van de Rhode- sië-conferentie. Dit zou de politieke risico's kunnen verklaren, die door Carrington telkens met veel bravour genomen werden. Omdat de afluisteraars hem geregeld op de hoogte brach ten van wat de tegenpartij be sproken had, kon de minister altijd van te voren raden wel ke richting hun reacties zou den uitgaan. Deze onthullingen van de Sunday Times houden ver band met recente verhalen over de Londense centrale voor afluistering, die versche nen zijn in Britse week- en dagbladen. Bedoelde centrale is uitgerust met de meest mo derne computers en opname apparatuur, waarmee tot 5000 telefoongesprekken gelijktijdig afgetapt kunnen worden. Sommige computers reageren op sleutelwoorden, die het op namemechanisme in werking brengen; andere apparaten zetten stemgeluid om in bijna feilloos geschreven Engels. Minister van Binnenlandse Zaken en Justitie, William Whitelaw, heeft in het Lager huis ontkend, dat vandaag de dag in Groot Brittannië meer telefoongesprekken afgeluis terd worden dan vroeger. Zo wel de Sunday Times als The Observer betwijfelen dat dit voorschrift gerespecteerd wordt. Het vijf weken oude bestand in Rhodesië is dit we'ekeinde in gevaar gekomen door ge welddadigheden waarbij min stens zestien mensen om het leven zijn gekomen. Volgens het militaire opperbevel wer den zondag dertien zwarten gedood bij een raketaanval op een bus waarin zij zaten. ISLAMABAD Carters adviseur op het gebied van de Amerikaanse veiligheid, Brze- zinski heeft in Islamabad (Paki stan) duidelijk ge maakt, dat de Amerikaanse hulp aan Pakistan meer zal omvatten dan de economische en militaire steun ter waarde van 400 miljoen dollar (ruim 800 miljoen gulden), waarvan op het ogenblik sprake is. Op een persconfe rentie verklaarde hij: „Het voorstel tot het verlenen van economische en mi- litaire steun ter i waarde van 400 mil- ioen dollar aan Pa- kistan is slechts een begin van het Amerikaanse antwoord op de bedreiging, waarmee het land wordt geconfronteerd als gevolg van de Russische invasie in Afghanistan". Brzezinski heeft twee dagen besprekingen gevoerd met president Zia Ul-Haq van Pa kistan. De VS zijn op grond van een uit 1959 daterend weder zijds veiligheidsverdrag verplicht om Pakistan te beschermen tegen gevaren uit het noorden. De Russische minister van buitenlandse zaken Gromiko is zater dag na een laatste gespreksronde met president Ceausescu naar de Sovjet-Unie teruggekeerd. In een communiqtié stellen beiden vast „dat de internationale situatie gespannen is als gevolg van in menging van imperialistische krachten". Waarnemers zijn van mening, dat het beraad van Gromiko en Ceausescu in een uiterst koele sfeer gehouden is en dat er van enige overeenstem ming nauwelijks enige sprake is. KANSEN VAN POLITIEK ALTERNATIEF VAN DE BAAN (Van onze correspondent Jan Drummen) PARIJS De kansen die ontstaan zijn als gevolg van de Sovjet-invasie van Afghanistan, hebben in Frankrijk wellicht meer consequenties van politie ke aard dan in de meeste andere landen die niet rechtstreeks bij de militaire interventie van Mos kou betrokken zijn. Het feit dat de Franse Communistische Partij in deze zaak kans heeft gezien zich weer achter het Kremlin te scharen, terwijl zij ervan doordrongen was dat een dergelijke stap de al doodzieke eenheid van socialisten, communisten (en in beginsel radi calen) een definitieve dolksteek in de rug zou be zorgen, is iets wat vele Fransen de CP niet kunnen vergeven. Een politiek alternatief is in Frankrijk alleen mogelijk als ge volg van een hechte alliantie tussen alle linkse partijen, die, om een verkiezingszege te behalen, een sterk links blok dienen te sluiten. In het kader van het Franse kiessysteem (in twee ron den) en het terugtrekken in de tweede ronde van een kandidaat die er relatief slecht voorstaat ten gunste van een kandidaat van een bevriende groepering, is dit essentieel. Natuurlijk zou een linkse verkiezingszege nog niet waarborgen dat er een doeltref fend werkend links bewind zou ontstaan, want fundamentele te genstellingen tussen socialisten en communisten zouden latere problemen en een uiteenvallen van een regeringsmeerderheid van links niet uitsluiten. Maar om althans een kans te maken ooit aan het bewind te komen is het volstrekt noodzakelijk dat links al zijn krachten bundelt. Die eerste doelstelling is nu als gevolg van de communistische instemming met de Sovjet-invasie van Afghanistan niet meer te verwezenlijken. Al in september 1977 werd de linkse kiesallian- tie door de communisten getorpedeerd. Hoogstwaarschijnlijk: met goedkeuring van het Kremlin dat toen en om grotendeels begrijpelijke redenen niet het risico wilde nemen van een com munistische deelname aan de macht in Frankrijk, omdat deze als een boomerang zou kunnen werken die de CP en indirect Moskou meer schade dan voordeel zou berokkenen. In maart 1978 werd na de eerste verkiezingsronde deze houding van de communisten nog duidelijker; zij hebben hun standpunt nu afge rond door zich openlijk weer achter Moskou te scharen. Dat een linkse tendens in Frankrijk als gevolg daarvan binnen afzienbare tijd geen kans krijgt aan de macht te komen, staat nu vast Een breuk in de linkse vakbeweging is mogelijk. Tot dus ver gingen de communistische CGT en de socialistische aanhan-. gers tellende FEN (de belangrijke vakbeweging van onderwij zend personeel) in de meeste acties hand in hand. De secretaris-generaal van de CFDT, Edmond Maire, heeft nu openlijk verklaard: „De tegenwoordige houding van de Franse Communistische Partij vormt in de openbare mening een be dreiging voor de vrijheid als haar vertegenwoordigers regering sverantwoordelijkheid zouden krijgen". Maire zei verder dat de goedkeuring van de Sovjet-interventie in Afghanistan door de Franse communisten „voor lange tijd de kans van een regering van linkse eenheid" in Frankrijk de bodem inslaat. Eeen opinie-onderzoek heeft op 24 januari uitgewezen dat 31 procent van de communisten de Sovjet-invasie afkeuren en het niet met hun partij eens zijn. Daarna is de verbanning van Sa- charov gekomen, die de Franse CP „afgekeurd" heeft en de ma laise bij de „basis" nog vergroot heeft. Het is duidelijk dat de Franse CP terug wil keren tot haar „politiek getto", een houding die uiteindelijk veel eenvoudiger en ongevaarlijker is dan te proberen met andere linkse formaties een front tegen de rechtse regeringsmeerderheid op te werpen.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 7