„Mode - Kleren - Mode Een kwestie van passen en meten TOT 9 MAART IN STEDELIJK MUSEUM AMSTERDAM: We dragen allemaal Toegepaste Kunst BINNENLAND Sandaaltjes kunnen goed zijn in de zomer. Veel steun echter geven ze niet. (Sokjes: Falke). Kinderschoenen kopen: De Stichting Voet en Schoeisel beijvert zich sterk om ouders en opvoeders richtlijnen te verschaffen bij de keuze van kin derschoenen. Ook artsen, fysiotherapeuten en wijkverpleeg sters laten zich hierover voorlichten. Een verantwoorde pas vorm is de belangrijkste eigenschap en het slechtste wat men kindervoeten kan aandoen is ze te steken in schoentjes van een ouder zusje of broertje, aldus de stichting. „Kinderschoenen zijn tegenwoordig erg duur, zodat de verlei ding dikwijls groot is een paartje te gebruiken waar een ander kind is „uitgegroeid". Verraderlijk, want het dragen van niet passende schoenen in de vroege jeugd kan soms tussen het 30e en 50e levensjaar klachten en afwijkingen geven. Door andere voeten gedragen schoenen passen nooit, omdat ze de voetvorm hebben aangenomen van de vorige drager of draag ster. Het best kan men de kindervoetjes in de winkel eerst laten meten, zo luidt het advies van Voet en Schoeisel. „Een kind kan zelf niet goed beoordelen of een schoen past. Hij gaat vaak af op kleur en model. Bevalt dit „onbelangrijk detail", dan „zit" de schoen al gauw lekker...". Volgens de stichting is het van belang dat de bal van de voet op de juiste plaats in de schoen ligt en dit is het diepste punt in het schoeisel. Beide schoenen moeten worden aangepast en het kind moet er even op lopen. Aangenomen wordt dat 80 tot 90 procent van de kinderen passend kan worden be- schoeid wanneer vier breedtematen per lengtemaat in voor raad zijn. Zaak voor ouders hiernaar te vragen bij de winke lier. Waar ook op gelet moet worden is dat zöwel de hiel als de wreef bij lopen èn staan goed zijn omsloten. De cluiting van de schoen moet bij voorkeur aan de achterkant zitten. De neus moet zowel in de lengte, hoogte als breedte voldoende ruimte bieden. Reken op minstens 10 a 15 mm extra lengte vóór de tenen, wanneer het kind staat, want in deze houding schuift de voet naar voren. Bovendien moet rekening worden gehouden met de groei. Voorlopig geldt nog steeds dat leer van een goede kwaliteit bet beste materiaal voor een schoen is. Kinderschoenen heb ben veel te verduren. Goede vochtopneming van de binnen zool is van belang omdat loopzolen meestal van waterdichte materialen zijn gemaakt. Let dus op de inplakzool. De schoentjes moeten in de neus goed buigzaam zijn. Te grote stugheid belemmert de ontwikkeling van de voet. Dat dit geen sprookje is, blijkt uit het feit dat orthopedisten vroeger waarschuwden voor vervilte wollen kinderkousjes, die de groei van de kindervoet ongunstig beïnvloeden door hun stijfheid, aldus de stichting. Sommige kinderen hebben een geprofileerde voetbodem no dig, waaronder iets anders wordt verstaan dan steun of cor rectie. Een lichte verhoging voor de hiel kan het schuiven van de voet in de schoen tegengaan. Bij goede merken is hier mee rekening gehouden. Bij afwijkende voeten moet natuur lijk medische advies worden ingewonnen. Op advies van de arts aangebrachte correctie dient dan ook regelmatig door hem te worden gecontroleerd. Vlas aan de wand Het ziet ernaar uit dat vlaslinnen in de jaren '80 het helemaal gaat „ma ken" als wandbekledingsmateriaal, meldt het Vlaslinnenbureau. Overi gens niet ten onrechte, want de ei genschappen van dit produkt maken het bij uitstek geschikt als wandaf- werkingsmateriaal. Vlaslinnen is de sterkste van alle natuurlijke vezels. De kleurechtheid is in verhouding tot die andere vezels het hoogst. Ook neemt vlas door de opbouw van de vezel goed kleur op. Een andere re den voor de toepassing van vlaslin nen op de wand is het anti-statisch vermogen waardoor het stof afstoot. Overdekt ovaal Welke vorm uw privé-zwembad ook mag hebben, al is het ovaal, er is een overkapping voor. De Duitse firma Vöroka maakt ze. Bij mooi weer schuift u de zaak open, bij lelijk weer dicht. Zo simpel is dat. Top 2 Verwarmingsradiatoren geven veel meer rendement als u de gevel er achter isoleert met glaswol en alumi nium. In vele doe-het-zelf-winkels zijn kant-en-klare isolatiedekens voor dit doel verkrijgbaar. Fotowedstrijd rolt De door Kodak en ilikon enk Je maanden gele en gestarte voetbalfo towedstrijd rolt De hoofdprijs, een geheel verzorgde reis-voor-twee naar de Europese kampioenschappen in Italië, is, na de winst van het Ne derlands elftal in Oost-Duitsland, vanzelfsprekend extra aantrekkelijk geworden. Iedereen kan aan de wed strijd meedoen. Thema is: voetbal in de meest brede zin van het woord, dus ook het balletje trappen op straat en situaties rond het veld. Een van de vele inzendingen ziet u afgebeeld. De foto is gemaakt door T.M. de Vries uit Assen. Sluitingsdatum voor de volgende foto-van-de-maandver- kiezing is 31 januari 1980. Deelname formulieren zijn verkrijgbaar bij alle fotowinkels. Halen! Flitsen van Philips Philips heeft enkele nieuwe elektro nenflitsers op de markt gebracht, de Flash 28 BD en de Flash 28 BCD. Beide kenmerken zich door hun compacte bouw, waardoor ze gemak kelijk hanteerbaar zijn en bij uitstek geschikt voor plaatsing op de came ra. Voor dit doel zijn de flitsers voor zien van een middencontact. Het richtgetal is 28. De kleurtemperatuur van het flitslicht bedraag 5600 K. De flitsers worden gevoed door 4 penlight (alkaline) batterijen (of NC accu's). De belichtingshoek is hori zontaal 60 gr., en verticaal 50 gr. De intervaltijd bedraagt van een halve tot circa negen seconden (bij ge bruikmaking van genoemde alkali- nebatterijen). Het maximum aantal flitsen ligt rond de 150 per set batte rijen. Beide nieuv e 11 *sers, zowel de 28 BD als de 23 BCD, kt nnen met behulp van een speciale adap or »ok gebruikt worden in combinatie met Polaroid instant camera's. Voor de vele amateur-fotografen die de voor keur geven aan een staafflitser, maar daarvan weerhouden worden door de vaak bi ge aai sc'id"nriis, heeft Philips onlangs een populair geprijsde, maar evenwel volwaardi ge en veelzijdige staafflitser op de markt gebracht. Het betreft de nieu we 28.BCS staafflitser met richtgetal 28. De flitser is voorzien van een in gebouwde belichtingscomputer die drie standen heeft, afgestemd op qi diafragmawaarden. De flitsduur rieert daarbij van 1-750 tot 1 -30ig sec., terwijl de intervaltijd, daary afhankelijk, schommelt tussen y halve en tien sec. 5 AMSTERDAM MODE: Tijdelijk, voorbijgaand, maar op zeker tijdstip algemeen gevolgd sociaal of artistiek gebruik, in het bijzonder klederdracht en opschik. KLEREN: Voorwerpen die dienen tot kleding, meest als col lectivum (verzamelnaam) en gewoon lijk beperkt tot bovenkleding. „MODE KLEREN MODE is de naam van een alleraardigste tentoon stelling die tot 9 maart is te bezichti gen in het Stedelijk Museum in Am sterdam. Dat mode wordt getoond in Het Stedelijk is niets nieuws. Er worden regelmatig tentoonstellingen over vormgeving van gebruiksvoorwerpen gehouden. En ten slotte is een kledingstuk ook een ge bruiksvoorwerp, nietwaar? Maar de grootte van de nu lopende expositie is toch wel uniek. Een van de uitgangspun ten bij de opzet was dat letterlijk ieder een zich met kleding bezighoudt. We kunnen in dit klimaat niet zonder Voor de een zijn kleren belangrijker dan voor de ander, maar toch maakt ieder een zijn eigen, al of niet door de heer sende mode voorgeschreven keuze. Communicatiemiddel Kleding is - evenals taal en schrift - een communicatiemiddel. De taal van de kleding is weliswaar opgebouwd uit an dere „tekens" dan die van het alfabet, maar even herkenbaar en hanteerbaar. De eigen creativiteit en identificatie, de wiselwerking tussen het streven naar in dividualiteit en het „ergens bij willen horen, de acceptatie en het „versieren" van het eigen lichaam tegenover het be schermen en het verstoppen ervan, dit alles bepaalt de inhoud van de kleding- tekens en dit alles komt in de expositie aan bod. Onderscheid In de titel van de tentoonstelling wordt een onderscheid gemaakt tussen kleding en mode. Kleding is het begrip dat het meestomvattend is, het is alles wat je aan de buitenkant van je lichaam toevoegt. (Zie de definitie uit De Dikke van Dale in de aanhef van dit verhaal). Mode is een beperkter begrip; de beperking komt voort uit de ontwikkelingen van een be paalde tijd. Mode heeft te maken met verandering, met het steeds weer reage- ren op impulsen uit de eigen tijd, en zelfs met de pogingen op deze tijd vooruit te lopen. Maar ook bij het begrip mode speelt tijd een wisselende rol. Er bestaat een onder scheid tussen een betrekkelijk stabiele mode, die met de term „stijl' is te om schrijven en die de basisverandereingen in de maatschappij weerspiegelt en een snel veranderende mode. In de laatste zijn de talrijke keuzemogelijkheden te danken aan een indsutriële flexibiliteit en aan een razendsnelle uitwisseling van ideeën. In dat laatste geval spreekt men van rages of modetrends, die pas MODE worden als er sprake is van acceptatie en verspreiding en die zich eventueel tot een mode-stijl kunnen ontwikkelen. Toegepaste kunst In museumtermen valt kleding onder „toegepaste kunst". Veel musea bezitten collecties van historische costuums, maar er zijn in Nederland slechts enkele mu sea die de nieuwste ontwikkelingen op modegebied tonen. En daarom is tussen haakjes een gang naar het Kostuummu seum aan de Lange Vijverberg in Den Haag de moeite méér dan waard). Toen er vanuit het mode-onderwijs en de praktijk van het modevak het idee ontstond om een actuele tentoonstelling te maken over mode en kleding, was het Stedelijk onmiddellijk geïnteresseerd. Voor de leden van de werkgroep die de tentoonstelling giong opzetten, stond het van het begin af aan vast dat het hele kledinggebied aan de orde moest komen. Dames- en herenkleding, van exclusief tot confectie, zelfmaakmode, maar ook tweedehands. 45 Ontwerpers Omdat onder kleding alles wordt ver staan wat men aan zijn lichaam toevoegt, wordt ook aandacht besteed aan het ge zicht, accesoires en haardracht. Op de expositie worden de ontwerpen voor de komende zomer getoond, met het werk van zo'n 45 ontwerpers, de binnen- en buitenlandse avant-garde en de vertaling hiervan naar een breed publiek door de confectie-industrie. Ook de presentatie van kleding en mode komt aan bod. Er is in elk geval en met succes gestreefd naar een maximum aan visuele effecten, met weinig tekst. fiet is de opzetters van de tentoonstelling blijkbaar toch niet mogelijk gebleken alle aspecten van mode uit deze tijd te behandelen. Aan werk- en bedrijfskle ding, aan klederdrachten is geen aan dacht besteed. En materialen als bont, leer en plastic, en kledingstukken als hoeden, brillen en handschoenen komen weinig aan bod. Toch blijkt ook nu weer: In de beperking toont zich de meester. Want wat wél op de expositie aanwezig is, is er zó overduidelijk dat - we zeiden het al - er een minimum aan toelichting nodig is. Fraaie catalogus Die toelichting wordt in ruime mate ge geven in de fraai uitgevoerde catalogus. Die kost weliswaar 25 gulden, maar is voor iedereen die ook maar een béétje in mode is geïnteresseerd het geld méér dan waard. In het boekwerk, dat zonder sponsoring van het bedrijfsleven, dat ook de tenstoonstelling steunde, minstens het dubbele zou kosten, komt op uitgebreide wijze het werk aan bod van illustratoren, modetekenaars en andere die direct of zijdelings met mode en kleding te maken hebben. Friso Wiegersma bijvoorbeeld schrijft over cultuur en kledinggedrag; een modegeschiedenis in aantrekkelijk en kort bestek. Benno Premsela, ontwer per en oud-top-etaleur bij de Bijenkorf, wordt geïnterviewd over winkelpresen tatie. En hij sprak een waar woord: „We kopen geen kleren omdat onze andere kleren versleten zijn, maar omdat we de illusie hebben dat we bij blijven, dat we er beter in zullen uitzien dan in die an dere kleren." Mode - kleren - mode, het mottto van de tentoonstelling door Premsela in één zin samengevat. LEO VAN DER MEEL MAANDAG 4 FEBRUARI 1980 door Gerard Croné en Tiny Francis Op deze foto is duidelijk te zien dat In de expositP^ veel nadruk is gelegd op het visuele aspect. tei-j ilc i nel :ir.J ee; hie bei Expositie Het Bouwcentrum in Rottei- dam brengt van 22 januari tc i en met 15 maart 1980 same met de Nederlandse vestigin, van het Goethe Instituut ee, expositie gewijd aan geschie denis en betekenis van de benj faamde kunstschool „BauJ haus", die in 1919 door de chitect Walter Gropius Weimar werd opgericht die in 1933 door de Nazi werd gesloten. De invloed van het Bauhau I is in de hele wereld bijzondc* groot geweest, maar vooral xfl Amerika waar vele oud-lerir ren zich na 1933 vestigden Vele Bauhausdocenten en studenten zijn wereldbd roemd geworden: de arch tecten Walter Gropius, MiL van der Rohe en Marcr^ Breuer en de schilders W^"® silly Kandinsky, Lyooel FelT niger, Josef Albers, Johannrt* Itten, Paul Klee, Osk^1! Schlemmer, Moholy-Nagy dY' Hirschfeld-Mack. Onder C* Nederlanders vindt men n; men als de architect Ma* Stam en de tekenaar Paul C" troen. Piccolo Deel van de tentoon stelling: modebeeld '80. Regen naar behoefte. Dai— zij de nieuwe Piccolo gazo sproeier van Gardena, e(|| kleintje, maar een met b hoorlijke capaciteit. p- Een speciale turbo-aandrl ving zorgt voor een evenwp dige verdeling in elk drai. bereik met een gelijkmati, en precieze besproeiing. I reikwijdte kan men in sect ren traploos instellen wa^); mee een exact en economisy sproeibereik gegarandeejg wordt. De Piccolo vergt gefj, onderhoud. Prijs 32,50. jj (niekouf n in bandschoentjes die tenminste niet kun- ten wurden uitgeschopt.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 6