Wet 'Arbeid Buitenlandse Werknemers' heeft massale ontslagen tot gevolg Nieuwe brandweerkazerne in Leimuiden 1 NOVEMBER-WET LOKT FELLE PROTESTEN UIT Nijinski 's Gorter te dichterlijk Actie tegen LSD-gebruik in Jelgersma-kliniek Schrijver J.Bernlef in Noordwijks 'Trefpunt* STAD/REGIO LEIDSE COURANT MAANDAG 4 FEBRUARI 1980 LEIDSCHENDAM De 1 november-wet, die bepaalt dat werkgevers bij het in dienst hebben van illegaal in Nederland verblijvende buiten landers strafrechtelijk kunnen worden ver volgd, heeft heel wat protesten teweeg ge bracht, zowel in het bedrijfsleven als bij de be langenverenigingen voor buitenlandse werkne mers. Met name vanuit de tuinbouw zijn ver schillende bezwaren naar voren gebracht. In deze sector heeft de ondernemer, zoals meerde re malen blijkt, doorgaans 'illegalen' in dienst. Soms uit bittere noodzaak, omdat 'legaal' per soneel niet te krijgen is maar vaak ook omdat illegale werknemers goedkoper zijn. Voor hen hoeven immers geen premies te worden afge dragen. „Een farce majeur", noemt de 50-jarige P.J. Ver hoef, voorzitter van de Gewestelijke Raad voor het Landbouwschap Zuid-Holland dan ook het motief dat achter deze maatregel zit: „als zou hiermee de werkeloosheid kunnen worden ver minderd." Hij voorspelt een economische chaos, indien de overheid de strenge hand houdt aan de uitvoering van deze 1 november- wet. De heer Verhoef kan niet inzien dat deze maatre gel het probleem van de werkeloosheid in Neder land kan oplossen. In de eerste plaats omdat illiga- len via de Belgische grens ons land zullen blijven binnenkomen. In de tweede plaats omdat het on mogelijk is om in het westen huisvesting te bieden aan werkwilligen uit bijvoorbeeld het noorden van het land. In de derde plaats omdat de doorsnee werkzoekende volgens hem „zo verwend is dat hij voor een bedrag dat een tientje hoger ligt dan zijn uitkering, niet meer zijn handen uit de mouwen wil steken." „En dit geldt vooral voor de tuinbouwsector. In de kassen moet je van had aanpakken weten en moet je vooral niet bang zijn je handen vuil te maken. Blijkbaar voelen de Nederlanders daar weinig voor. Was dit wel het geval geweest dan zouden de kwekers toch nooit zo gek zijn geweest om illega len in dienst te nemen. Niet alleen omdat zij daar mee buiten de wet treden, maar ook omdat er veel moeilijker met hen valt samen te werken. Denk alleen maar eens aan de taalbarrière." Eensgezind Niet alleen het tekort aan personeel maar ook de de factor kostenbesparing kan voor de ondernemer aanleiding zijn om illegaal in ons land verblijvende buitenlandse werknemers in dienst te nemen. Voor hen worden dan geen sociale premies afgedragen en wordt geen loonbelasting betaald. Arjen Kruit is medewerker van het Nederlands Centrum voor Buitenlanders in Utrecht. „Een belangrijk argu ment om 'illegalen' in dienst te nemen is inderdaad het tekort aan personeel. Ik denk dat van de be drijven met illegalen in dienst 70% daartoe ge dwongen wordt door personeelstekort en 30% om dat het gewoon goedkoper is. Wanneer men de wet echt zou doorvoeren zou dat ook verregaande ge volgen kunnen hebben, en bestaat zelfs de moge lijkheid dat verschillende bedrijven tot sluiting over zouden moeten gaan." De heer Verhoef: „Vooral in de tuinbouw kunnen de klappen hard aankomen. Minder arbeidskracht heeft een lagere produktie tot gevolg wat een ge weldig negatief effect op onze handelsbalans kan Tuinbouwbedrijven worden met sluiting bedreigd Onmenselijk bewerkstelligen. Het overgrote deel van onze pro- dukten wordt namelijk geëxporteerd. In deze tijd van economische crisis kan je dan toch niet van een verantwoord beleid spreken." Werkgevers en werknemers zijn vrij eensgezind over dit punt. Bij Minister Albeda van Sociale za ken hebben zij er op aangedrongen de zaak nog eens opnieuw te bespreken in de Stichting van de Arbeid. Het gaat hen met name om een aantal aan vullende maatregelen. Enerzijds willen zij bevor deren dat er een regeling komt die het mogelijk maakt dat illegale werknemers die in een bedrijf onmisbaar zijn een werkvergunning krijgen. Het. gaat hierbij met name om die werknemers waar voor sociale premies en loonbelasting is afgedra gen. Anderzijds willen zij nog eens praten over een verbetering van de arbeidsomstandigheden in be drijven die tekort aan arbeidskrachten kennen. De heer Verhoef wil ook stilstaan bij het onmense lijke aspect van deze wet. „In navolging van Duits land, hebben we sinds 1945 niets anders gedaan dan buitenlanders naar ons land halen om kar weitjes op te knappen, waarvoor de gemiddelde Nederlander zijn neus ophaalt. Deze mensen moes ten dit veelal doen onder de meest behoeftige om standigheden. Nu het met onze werkgelegenheid en economie wat minder rooskleurig gaat, moeten deze mensen dus ook maar het land uit worden ge zet?" Het effect van de 1 november-wet was voor de da tum van invoering al merkbaar. Verschillende werkgevers ontsloegen hun illegaal personeel uit angst voor de straffen van de overheid wanneer de zaak ontdekt zou worden. In Amsterdam alleen al staan 800 illegalen geregistreerd die om deze reden op straat kwamen te staan. Arjen Kruit: „Het is ook belachelijk dat deze mensen zonder meer op straat gezet kunnen worden. Dat zij illegaal in ons land verblijven betekent nog niet dat ze geheel rechteloos zijn. Ook in deze gevallen zou een nor male ontslagprocedure gevolgd moeten worden." Geen klopjacht De 40-jarige Marokkaan Abdu Bouafi, hoofd van het bijkantoor van de Stichting Regionaal Centrum voor Buitenlanders in Naaldwijk, heeft niet de in druk dat er nu een klopjacht op buitenlanders plaats vindt. Wel vindt hij dat er sprake is van een verscherpte contróle. „Dagelijks worden er door de politie op straat mensen aangehouden, die zwart haar hebben of wier uiterlijk een Marrokaanse of Turkse afkomst verraadt. Wordt je betrapt als Ml tenlander, dan krijg je een ticket enkele reis ra je geboorteland en moet je vertrekken." Volgje Bouafi een uitermate gespannen situatie voor d^ legaal, want hij durft nauwelijks de straat opp gaan. „Deze situatie werkt natuurlijk een nog ter isolement in de hand." De groep illegalen wordt door Arjen Kruit gesc^ op zo'n 10 tot twintigduizend. Het aantal leg buitenlanders bedraagt het tienvoudige. 1, Onrust h Abdu Bouafi: „de maatregelen hebben veel d, rust en onzekerheid gezaaid bij de legalen. rl werden in de krant, zonder enige voorbereidt en zonder dat ze wisten waarom het eigenUi ging, geconfronteerd met de nieuwe wet. vraag of zij nu al of niet in Nederland mo^c blijven leeft enorm bij hen. Bovendien wora zij enorm beperkt beperkt in hun bewegiip vrijheid. Die werkvergunning is namelijk g leen geldig voor de werkgever bij wie zijfp dienst zijn. Ze moeten dus blijven waar ze ten, ook als het werk hen niet bevalt of wt< neer zij niet op kunnen schieten met hun baa Zowel de legale als de illegale buitenland) zijn niet van plan zich zo maar Nederland i< te laten zetten. De heer Bouafi zegt toe date zich spoedig zullen verzamelen en dat Ne& land nog heel wat te stellen krijgt met dui mensen die ook een belangrijke bijdrage l?i ben geleverd aan de huidige welvaart. Voorat nog, zij het om afwijkende redenen, worden daarin gesteund door werkgevers- en werkri mersbonden. ki i LEIMUIDEN Onder grote publieke belangstelling opende burgemeester v.d. Kroft van Leimuiden en Rijnsaterwoude zaterdag middag de nieuwe brand weergarage. Ook een nieuwe brandweerauto werd op deze feestelijke gelegenheid offi cieel in gebruik gesteld. In één klap is Leimuiden gaan behoren tot de best geoutil leerde brandweerkorpsen uit de regio. Het woord brand weergarage geeft eigenlijk niet weer wat er aan de Stapense- astraat in Leimuiden is verre zen. In pakweg vijf maanden heeft de bouwer kans gezien een gebouw neer te zetten, dat voldoet aan de moderne eisen des tijds op brandweergebied. Naast onderkomen voor de brandweerauto biedt het ge bouw alle denkbare facilitei ten aan een goed geoefend brandweerkorps, waartoe dan zeker ook de cursusruimte be hoort. Deze cursusruimte vormt een verhaal op zichzelf. De zestien Leimuidense brandweermannen hebben kans gezien om er een bijzon der gezellig geheel van te ma ken. Verfraaid met spuiten, bijlen en andere oude uitrus tingsstukken (o.m. een oude brandweerlamp uit 1860) is men er met behulp van de brandweerdames in geslaagd een plaats te scheppen, waar ook de inwendige brandweer man wat versterkt kan wor den. De Leimuidense brandweer begon in 1937 in het gemeen tehuis. Daar waren wagen, uit rustingsstukken en materialen ondergebracht. Verbouwing en uitbreiding van het ge meentehuis noodzaakten de brandweer drie jaar geleden te verhuizen naar een voorlopig onderkomen aan het Noord einde. Intussen werkte men aan een definitieve oplossing. Eerst is nog gedacht aan de verbouwing van een oude school, maar uiteindelijk koos men voor een ontwerp van de heer Van Kruiniger van de technische dienst van de ge meente. Vier ton kost het ge bouw en dat bedrag werd door de raad beschikbaar gesteld, nadat een commissie ad hoe positief had geadviseerd. Dergelijke feestelijke gelegen heden als in Leimuiden leve ren natuurlijk een aantal spre kers op. Burgemeester v.d. Kroft dook even in de geschie denis en overhandigde de sleu tels van het gebouw aan brandweercommandant Henk v.d. Hoorn. Bij de overhandi ging van de sleutels van de nieuwe spuitwagen al sinds 1 januari in gebruik en reeds drie maal uitgerukt sprak de burgemeester de wens uit, dat hij „nooit nodig zou zijn". Tevens wees hij op de grotere mate van veiligheid, die de auto voor Leimuiden en Rijn saterwoude betekent. Com mandant Henk v.d. Hoorn dankte het gemeentebestuur voor het in de brandweer ge stelde vertrouwen en stelde, dat zijn mannen goed geoefend waren o.m. door het volgen van de vele cursussen en de grote frequentie van de oefe ningen. De heer Broekman - brand weercommandant regio Rijn land - wees op het belang van goede samenwerking in de re gio en verwees naar de Am sterdamse kunstschilder/uit vinder Jan v.d. Heyden, die het grote belang van goede brandbestrijding rond 1675 reeds bepleitte. De meeste sprekers kwamen niet met lege handen. Bloem stukken, instruktieboeken en andere zaken onderstreepten het feestelijk karakter van de bijeenkomst. Namens de eigen brandweerlieden werd aan brandweercommandant Henk v.d. Hoorn een prachtige brandweerstaf aangeboden, die als de „enige echte" van Leimuiden werd aangemerkt. Zo'n staf vormt het vaandel van een brandweerkorps. Mis schien is deze staf het begin van een traditie in Leimuiden, want brandweerkorpsen ple gen bij wijze van grap een der gelijk kleinood nog wel eens te gappen. Beschadigingen aan eigendommen zijn daarbij niet toegestaan. Na het officiële gedeelte van de bijeenkomst toonden de spuitgasten wat zij waard wa ren. De met hoge- en lagedruk uitgeruste spuitwagen werd gedemonstreerd, waarbij de belangstellenden zeer onder de indruk kwamen van korps en wagen. Onderdeel van de feestelijkheden; de brandweer rukt uit la 1900. Leiden Waarom speelt een toneelgroep het leven van een Nederlandse dichter na? Toneelgroep Nijinski deed dat zaterdagavond in het LAK-thcater met het le ven van Herman Gorter (1864—1924). Mij is niet dui delijk geworden uit de voor stelling waarom Nijinski dat deed. Nijinski laat de stervende Gor ter zijn leven aan zich voorbij zien gaan in een stoet van ka rikaturale beelden: Gorters jeugd, zijn bemoeienissen met De Nieuwe Gids, zijn belang stelling voor de cricket-sport en zijn marxistische interesses. Uit deze korte opsomming moge reeds blijken dat het le ven van de dichter-politicus Herman Gorter voor een mid- den-twintigste-eeuwer zijn pa radoxale kanten heeft. In de Gorter-voorstelling van Nijinski zag ik maar weinig van dat paradoxale terug. Nijinski presenteerde, Gorter zoals het traditionele beeld van „de dichter" is: als een beetje een zonderlinge rtJ aan wie de loop der dingen! genlijk voorbij gaat. 1 Toneel moet bij de toescl wer een bepaalde spanning roepen; het publiek moet boeid, ja zelfs gegrepen uih den. Bij Nijinski voelde ik sóórt spanning nergens. In gelijkblijvend tempo werje de verschillende scènes 011 voerd zonder dat er een i wikkeling zichtbaar w< Desondanks waren er toch ,1 wel enige aardige ogenblik i te aanschouwen, maar een hele avond toneel ble die te schaars. De poëzie van de laatste t eeuwen is volgens mij gesel ven orn gelezen te wori Tere gevoelsindrukken al; sensitivistische verzen Gorter verdragen voordra i nauwelijks en worden in toneeltoonzetting al snel b[ chelijk. Nijinski heeft mij mijn overtuiging dat poëzie alleen maar is om gelezer 3 worden zaterdagavond sterkt. PAUL VAN DER PLA 8 maanden voor Sassenheimse inbreker SASSENHEIM Een 21-ja- rige Sassenheimse metselaar is door de Haagse rechtbank veroordeeld tot een gevange nisstraf van acht maanden, waarvan 3 maanden voor waardelijk met een proef tijd van twee jaar.^ De Sassenheimer werd een in braak in een werkplaats aan de Hoofdstraat en in een wo ning aan de Zuilhofstraat ten laste gelegd. De totale buit be droeg 380 gulden. Op het Kaa geiland had de verdachte bo vendien een auto gestolen. De man gebruikte naar zijn zeg gen zoveel sterke drank, dat hij zich van het geheel niet veel meer kon herinneren. De metselaar zal zich op last van de politierechter onder toe zicht moeten laten stellen van het Consultatiebureau voor Alcohol en Drugs. Vrijwilligersmedaille voor D.A. van der Ven KATWIJK Burgemeester mr C.A. Bos van Katwijk heeft vanmiddag de gesp met het 25- jaar teken behorende bii de vrijwilligersmedaille overhan digd aan de heer D. A. van der Ven (60). De heer Van der Ven is al in het bezit van de medaille. De gesp wordt uitge reikt vanwege het feit dat de heer Van der Ven 25 jaar zon der onderbreking lid is van de bedrijfszelfbescherming van het Postkantoor Katwijk. Vanmiddag overhandigde bur gemeester Bos ook een vierk leurenbalpen met inschriptie namens het Carnegie Helden fonds aan de 16-jarige Wijnand Aandewiel. Wijnand Aande- wiel redde op 18 februari '78 zijn nichtje Hanneke van Duij- venbode (6) met gevaar voor eigen leven uit een meertje in de Zuidduinen. Het meisje was. daar door het ijs gezakt. Delegatie van het Mensenrechten-comité voor de Jel- gersma-kliniek In Oegstgeest. LEIDEN/OEGSTGEEST Vertegenwoordigers van het Nederlands comité voor de Rechten van de Mens hebben het afgelopen weekeinde een onlangs gepubliceerde rapport 'Het LSD-syndroom' uitgereikt aan bezoekers van de Jel gersma-kliniek in Oegstgeest. Aanleiding hiervoor is dat de Leidse hoogleraar prof. dr. J. Bastiaans, directeur van de Jelgersma-kliniek, nog steeds LSD zou toepassen op psychi atrische patiënten. Het comité wil patiënten van de kliniek waarschuwen voor het gebruikt van het zwaarverdovende LSD. „Nadat door het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid al in 1973 was vastgesteld dat LSD in therapeutische doses, chromo soombeschadigingen veroorzaakt, gaat de therapie met LSD in Nederland gewoon door. Ook in de Oegstgeestse Jelgersma-kli niek", zo constateert het comité voor de Rechten van de Mens dat onder meer gesteund wordt door de Scientology Kerk. De' Leidse hoogleraar heeft tot nu toe ondanks herhaaldelijke ver zoeken, niet willen reageren op de beschuldigingen in het door het comité uitgegeven rapport. NOORDWIJK De Stich ting Kulturele Aktiviteiten Noord wijk en de Openbare Bibliotheek hebben de be kende schrijver J. Bernlef uitgenodigd om iets over zijn werk te komen vertel len. J.Bernlef spreekt don derdag 7 februari in Het Trefpunt in de Schoolstraat- De bijeenkomst begint om 20.00 uur. De ruim veertigjarige Bernlef, pseudoniem voor Hendrik Jan Marsman, publiceerde al ver schillende bundels verhalen, gedichten en essays. Ook werkte hij voor de krant, radio en televisie. Ziin werk valt op door het nauwkeurig beschrij ven van de werkelijkheid. Zijn voorkeur gaat uit naar het harde, hechte en droge en keert zich tegen alle soorten van loos geklets. Zijn laatste gedichtenbundel dateerd uit 1979, en was getiteld 'Stille-" ven'. De avond wordt muzikaal om lijst door de Noordwijkse zan ger en gitarist Jan Kees Marijt. De toegang is gratis. Sombere vooruitzichten in begroting Leidschendam LEIDSCHENDAM Inwo ners van Leidschendam en Stompwijk zullen voor de jaren 1981 tot en met 1984 re kening moeten houden met miljoenentekorten op de be groting op basis van het aanvaard beleid voor dit jaar. Dit valt op te maken uit de verschenen meerjarenbegro ting waarin burgemeester en wethouders de financiële toe stand 'zonder meer somber' noemen. Voor volgend jaar moet rekening gehouden wor den met een tekort van 2 mil joen gulden. De te verwachten stijgingen van gemeentelijke inkomsten zullen de komende iaren geheel verdwijnen in het bestaande voorzieningenpak ket. Voor de investering in nieuwe projecten is voorlopig jgeen ruimte. „We hebben de laatste jaren een beetje boven onze stand geleefd. Als je niet voor aan vullende middelen zorgt loop je op een gegeven moment vast, aldus het college van b en w. In overleg met de ge meenteraad zal het uitgaven- pakket doorgelicht en eventu eel besnoeid moeten worden. Lichtpuntje aan de horkon is de bouwlocatie aan de oostelij ke kant van Leidschendam. Als hier gebouwd mag worden voor woningzoekenden uit de Haagse en Leidse regio, kan Leidschendam er financiëel goed uitspringen. Gehandicapten vierden carnaval in Voorhout Met medewerking van bijna alle carnavalsvere nigingen uit de omge ving, is zaterdagavond het jaarlijkse carnaval voor gehandicapten in de Bollenstreek gehou den In de Voorhoutse Molenaarhal. Het door de Stichting Sport en Recreatie Bollenstreek georganiseerde carnaval is voor de tiende keer een groot succes gewor den. Raden van elf, prin sen, blaaskapellen en dansmariekes leverden de ingrediënten voor het grootse feest. 30.000 gulden gestolen KATWIJK Voor ruim dertigduizend gulden is in de nacht van donderdag op Idag gestolen bij twee be iven in de industriewijk vriji drij van Katwijk. De dieven kraakte bij een zonwering- sfabriek aan de Lageweg de muur kluis en ontvreemdden 20.000 gulden. Uit het tweede bedrijf, een groothandel in ijzerwaren aan de Ambachtsweg, is een ge ldkist gestolen met een inhoud van ruim 10.000 gulden. Politie neemt stereo in beslag na lawaai LEIDEN De Leidse p tie is vannacht omstre; drie uur genoodzaakt weest om in een flat aan? Arendshorst een stereo V stallatie in beslag te nenj De sterke arm was door bu" al verschillende malen ii^ roepen om een einde aan lawaaioverlast te maken. "1^, ook na waarschuwingen h de politie het lawaai niet n der werd heeft de politieL stereoinstallatie in beslag nomen. Diefstal tapijten Woonideaal Beurs LEIDEN Vijf Penis tapijten ter waarde 18.000 gulden zijn het afg pen weekend tijdens Woon Ideaal Beurs in Leidse Groenoordhallen vreemd. De diefstal moet in de ni van zaterdag op zondag gepleegd. Hoe men de G noordhallen is binnengekoi is nog niet bekend. Beschonken automobilist ziet schimmel LEIDEN Een beschon 21-jarige Leidse autom list maakte gisteravond streeks 23.00 uur een vre de slippartij op de Kan weg in Leiden. De man reed in de rich van het Lammerschanspl Ter hoogte van de spoorw vergang dacht hij iets te oversteken. Hij remde kr tig maar kwam daardoor een slip terecht. De auto di de om de as en kwam aan overzijde van de weg U een hek en wat opgestap stoepranden tot stilstand, auto raakte totaal vern terwijl de bestuurder mei schrik vrij kwam.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 4