Gekooide^ vogels symboliseren samenwerking in de Leidse wijk siiy Flatbewoners weigeren stookkostenverhoging Achalay uit de brand MINISTER GARDENIERS OPENT BUURTCENTRUM DE KOOI ptreden egen fout geplaatste ietsen bij -<eids station Reiden De Leids politie «aat optreden tegen fietsers £jie hun fietsen slordig bui- cen de fietsgleuven op het van de Nederlandse 7ipoorwegen aan het Stati- nsplein neerzetten, e politie heeft veel klachten ekregen van reizigers naar anleiding van het „wildpar- .eren", fietsen die door hun ligenaars tegen de trappen of I e pilaren van het station wor- en geplaatst en de toegang tot et station gedeeltelijk blokke- ;n. Onlangs geplaatste specia- verbodsborden hebben niet eel resultaat gehad, en daar- n is de politie vandaag tot rtie overgaan. Fout gepar eerde fietsen zullen naar het ureau worden meegenomen i kunnen daar, nadat proces erbaai is opgemaakt, door de genaars worden opgehaald. Overvallers gearresteerd WONINGBOUWVERENIGING MOET EERST BETER ISOLEREN Bejaardenmiddag Hutspotten trok 1000 bezoekers H5TAD LE1DSE COURANT MAANDAG 4 FEBRUARI 1980 PAGINA 3 REIDEN Minister T. Gardeniers (CRM) erjeeft zatermorgen in Leiden het nieuwe uurtcentrum „De Kooi", Driftstraat 49, ge pend. Het buurtcentrum is met allerlei sub- idies bijelkaargespaard (in totaal 1,5 mil- rsi>en gulden) en mevrouw Gardeniers deed 9. r het weekend nog een schepje van een ton ovenop, zodat ook de „meerkosten" van het ebouw kunnen worden betaald. De belang- telling bij de opening van het centrale on- erkomen voor de Kooi was ondanks de Linke regen overweldigend. Honderden [ooi-bewoners en genodigden vanuit de ele stad beleefden 's morgens en na een 5p orte pauze 's middags een gezellige dag in )utet riante bolwerk in het hartje van de 2-leestvierende woonwijk. ]>e opening van het clubhuis, dat officieel tot „buurtcentrum De Kooi" is gedoopt, verliep pjanwege de regen wellicht wat sneller dan ge maar daarom zeker niet minder opval- nend... Minister Gardeniers werd bij het onthul- en van de naam van het nieuwe onderkomen (eschermd door een paraplu die bereidwillig loor een heer omhoog werd gehouden. Tegelijk dit feestelijke ceremonieel werden drie luiven losgelaten, die al koerend het ruime sop [ozen en hun hulde in de vorm van een nogal ■■ngewone „boodschap" op'de mouw van me- Irouw Gardeniers lieten nederdalen. De minis- JCfer was gekleed in een weidekleurig (gras groen) mantelpakje en dat heeft de duiven mis- chien even van de wijs gebracht. Hoe dan ook, let gebouw was in no time geopend en het leek zo snel mogelijk naar binnen te d^aan. de grote benedenzaal van het buurtcentrum erd door de voorzitter van het wijkcomité, Jan Werter, een speech afgestoken. Werter ver belde in het kort over de wijze waarop het 'juurt centrum tot stand is gekomen en hij be- (ankte daarbij iedereen, die er zijn of haar ;entje aan bij heeft gedragen. Hij vroeg enige igeblikken stilte voor de onlangs overleden Ian van Sonsbeek, die zich in de wijk bijzonder leeft ingezet voor de bouw van het pand. Ver ier hoopte hij, dat men in de de nieuwe buur- dus mevrouw Gardeniers. die deze laatste zins nede verduidelijkte met erop te wijzen, dat er in de Sleutelstad inmiddels tussen de onderlin ge wijken al erg goede contacten bestaan. Zij zegde tot slot toe, dat zij vanuit het ministerie het sociaal-cultureel werk met belangstelling zou volgen en voor zover het in haar mogelijk heid ligt de financiering hiervoor op peil te houden. Stropdas Een 'Kooi' voor minister Gardeniers symboliseert de samenwerking in de gelijknami ge Leidse wijk. taccomodatie de „goede toon" zal vinden voor de samenwerking tussen de oorspronkelijke Kooibewoners en de buitenlandse werknemers, die zich hier de laatste jaren hebben gehuisvest. Kooitje Minister Gardeniers die de microfoon van Jan Werter overnam werd een kooitje met vier vo gels aangeboden, die de samenwerkende orga nisaties in de Kooi moesten symboliseren. In haar speech benadrukte de minister het feit, dat er in Leiden tussen de verschillende wijken in de toekomst zoveel mogelijk moet worden samengewerkt. „Het doorbreken van schotten is een van de vormen van decentralisatie", al- Wethouder Dick Tesselaar (CRM) tenslotte noemde de medewerking van het Rijk het afge lopen jaar onontbeerlijk te zijn geweest voor de opbouw van het club- en buurthuiswerk in de stad. Hij wees erop, dat onder meer in het Morskwartier, Meerburg, Groenoord, de Kooi, de Camp, en de Haven belangrijke verbeterin gen tot stand zijn gebracht. Vanwege de restau ratie en nieuwbouw van de buurt- en clubhui zen waarschuwde Tesselaar zijn toehoorders er wel voor dat de onderhoudskosten en exploita tielasten de komende jaren voor die gebouwen aanzienlijk hoger zullen komen te liggen dan voorheen. In dit opzicht sprak hij van een toe komst, die ondanks zijn zonnige kanten hoe dan ook zijn schaduwzijde zou behouden. Speci aal bedankte Tesselaar Paul van den Heuvel van de Mirt/Honken voor zijn inzet bij het tot standkomen van het nieuwe trefcentrum. De wethouder deed dit door de met een open kraag voor de microfoon tredende Van den Heuvel zijn eigen stropdas om te knopen. De meestal ongedwongen geklede Tesselaar kwam op die manier makkelijk af van dit knellende attri buut en hij strikte het publiek hiervoor zelfs met een warm applausje. In buurtcentrum De Kooi werd de verdere dag uitgebreid feestgevierd. Dit onder meer dankzij het optreden van de majorettegroepen „De Toe komst" en de „Flaming Stars", die vanwege het slechte weer de huiselijke haard van het buurt centrum verkozen boven de regen. Hetgeen ie dereen zo scheen te voelen. Het buurthuis ge noot zaterdag de bijzondere aandacht van de bewoners en bleef dan ook tot 's avonds laat in het middelpunt van deze belangstelling staan. Mislukte kasroof Sin Leids hotel LEIDEN Twee jongens kebben zondagavond gepro- ieerd de kassa van Holliday nn te beroven. De jongens erschenen in het hotel aan le Plesmanlaan, waarna ze :n poging deden het kasre- ster in de hotelreceptie in n geheel mee te nemen, 'oen dit apparaat vast >ek te zitten, nam het duo benen en reed in een auto de richting van het cen- m van Leiden, toesnellende politie signa- •rde die auto op het Stations plein. Bij een poging om te ke- 3 in en de achtervolging in te tten, veroorzaakte de sur- ïillanceauto een aanrijding. 2 bemanning van de politie- agen moest toen verder toe lijken hoe de overvallers voor tweede keer ontsnapten. 1 OVD-Leiden: Monarchie 1 »este staatsvorm EIDEN De afdeling Lei- en van de Jongeren Organi- itie Virjheid en Democra- e (JOVD) meent, dat de mstitutionele monarchie ider het huis Van Oranje assau voor ons land princi- eel de beste staatsvorm is. Men meent, dat de liberale zich geenszins ver- itten tegen een erfelijk ko- ingschap onder een deugde- L jke constitutie. et deze verklaring zet de eidse afdeling zich nadruk- iliik af tegen een uiting van landelijke organisatie van >erale jongeren over de mo- irchie. Het meningsverschil et de landelijke organisatie lemt de afdeling Leiden der- ate ernstig, dat men zich in gen kring gaat beraden over et al dan niet verder functio- eren binnen de landelijke or- misatie. LEIDEN Het Leidse dansensemble Achalay heeft zater dagmorgen in restaurant Wienerwald een cheque van 5.000 gulden ontvangen van de stichting Comité voor de Zomer- postzegels. De dansgroep kreeg dit bedrag uitgereikt van wege de schade die het ensemble heeft geleden door een brand die vorig jaar uitbrak in de ZMOK-gemeenteschool aan de Hoge Morsweg. Nagenoeg alle kostuums en appara tuur van Achalay gingen toen in vlammen op. Door het houden van acties, die over het hele land steun vonden en het geven van voorstellingen heeft Achalay ongeveer 52.000 gulden van de 75.000 gulden schade terug kunnen winnen. De bijdrage van de stichting Zomerzegels was de laatste, die in dit kader werd geleverd. De dansers zijn in zoverre uit de brand ge holpen, dat men nu op eigen benen verder kan. Met het geven van voorstellingen zal de volsdansgroep de rest van het benodig de geld proberen terug te verdienen. Er is een toezegging, dat Achalay binnenkort een repetitieruimte krijgt in het gebouw van Werkmans Wilskracht aan de Boommarkt. Zaterdag 5 april treedt Achalay weer officieel hersteld naar buiten met een op treden in de Leidse Schouwburg. Achalay weer op eigen benen. Woyzeck Toneelgroep Theater speelt op vrijdag 8 februari de be kende realistische tragedie „Woyzeck" van George Büchner in de Leidse Schouwburg. Het is het verhaal van de simpele soldaat Woyzeck die geestelijk in de knel raakt door enerzijds de strakke bepalingen in het leger en de de moraal van zijn tijd, anderszijds door de ontrouw van zijn geliefde. Aanvang 20.15 uur. Met bus naar ballet De Leidse Volksuniversiteit K&O organiseert op woensdag 14 februari vervoer naar een balletvoorstelling van het Ne derlands Danstheater in het Circustheater in Schevenin- gen. Het gaat om de wereldpremière van de balletten „Side Walk" van Christopher Bruce op muziek van Constant Lambert en „Msa Glagolskaja" van Jiri Kylian op muziek van Leos Janacek. K&O en het Danstheater verzorgen gratis vervoer naar het Circustheater als er genoeg belang stellenden zijn. De bus vertrekt om 19.15 uur vanaf Molen de Valk, de voorstelling begint om 20.15 uur en de bus zal afloop van het ballet naar Molen de Valk terugkeren. Kaarten kosten f15, K&O 12,50CJP/65+ f9. De kaarten kunnen tot 9 februari aan de Oude Vest 45 worden ge kocht Rudolf Steiner De Rudolf Steiner school aan de Leidse Cesar Franck- straat 9 houdt op de woensdag 6, 13 en 20 februari le zingen over de leerstof en didactiek van de Vrije School pedagogiek. De heer Cornelius spreekt over Is moderne kunst nog kunst'. Aanvang :20.15 uur. Vereniging Huisvrouwen De Vereniging van Nederlandse Huisvrouwen afdeling Leiden/Oegstgeest houdt op 7 februari in het vereniging sgebouw aan het Noordeinde 2a een och tend bijeen komst waar gesproken zal worden over het onderwerp 'grafolo gie' door mevrouw T.Schuringa-Schouten uit Wassenaar. Aanvang 09.45 uur. Op 31 februari bezoekt de afdeling om 10.00 uur de tentoonstelling in het museum voor Volken kunde aan de Steenstraat over Afghanistan. Op 28 februari wordt een excursie gemaakt naar de Hortus Botanicus aan het Rapenburg in Leiden. Aanvang eveneens om 10.00 uur. Victor De Spelgroep brengt op donderdag 7 februari het stuk Victor, of de kinderen aan de macht" in het LAK-the- a ter aan het Levendaal 150. Dit surrealistische toneel stuk is geschreven door Roger Vitrac in 1928 en behan delt de confrontatie tussen de kinderwereld, waarin spontaniteit en zuiverheid bewaard zijn gebleven en de volwassenenwereld, waar deze eigenschappen verdron gen zijn in een schijnwereld waarin ieder zijn eigen rol speelt. Victor dringt door in de wereld der volwas senen, maar behoudt de zuiverheid van een kind en brengt deze wereld daardoor aan het wankelen. Aan vang 20.30 uur. LEIDEN De Leidse poli tie is er het afgelopen week einde in geslaagd twee man nen te arresteren die in de nacht van zaterdag op zon dag een 40-jarige Leidse vrouw hadden beroofd. De vrouw werd 's nachts om twee uur op de Lage Rijn dijk onder bedreiging van een mes van haar handtasje die 50 gulden bevatte afhan dig gemaakt. Onmiddellijk na de roof gin gen drie surveillanceauto's van de politie op zoek naar de Marokkaanse mannen die te voet waren gevlucht. Ze wer den op de Lage Rijndijk gesig naleerd, waarna de rovers het tasje wegwierpen en er van door gingen. Een van de twee overvallers kon worden gear resteerd toen hij zich in de Ambonstraat onder een gepar keerde auto wilde verbergen. De tweede man kon zondag middag in zijn woning worden aangehouden. LEIDEN De bewoners van de Meren- wijkse flats Havikshorst, Milanenhorst, Kiekendiefhorst, Valkenhorst en Bui zerdhorst weigeren de per 1 januari aan gekondigde stookkostenverhoging te be talen zolang de eigenaar van de flats, de protestants-christelijke woningbouwve reniging geen energiebesparende maatre gelen neemt. In samenwerking met de Hulp- en Informatiedienst van de Socia listische Partij willen zij e^i brief met eisen aan het bestuur van de woning bouwvereniging opstellen. Dat zal gebeu ren tijdens een bewonersvergadering op woensdag 6 februari in de openbare lage re school aan het Valkepad. De bewoners zijn pas van plan om te betalen als de energieverslindende fouten uit het sy steem van de centrale verwarming uit de flats verdwenen zijn. Het bestuur van de woningbouwvereniging heeft volgens de Socialistische Partij tot nu toe geweigerd om met de bewoners over de stookkosten te praten. Ook de heer Pikaar, de huismeester van de flats die achter de grieven van de bewoners staat kreeg geen gehoor bij de woningbouwvereniging. De Hulp- en Informatiedienst van de Socia listische Partij werd begin december 1979 gebeld door flatbewoners die klaagden over schrikbarende hoge extra rekeningen voor stookkosten die plotseling in de bus kwa men vallen. Het ging soms om bedragen van meer dan 1000 gulden die binnen één maand betaald moesten worden. Ook flatbe woners die amper gebruik maken van de centrale verwarming kregen forse rekenin gen. De Hulp- en Informatiedienst hield een enquête onder de bewoners en uit de resul taten daarvan bleek dat de meesten erg on tevreden waren over de situatie met betrek king tot de verwarming. Veel flatbewoners stellen de protestants- christelijke woningbouwvereniging verant woordelijk voor de uit de hand gelopen stookkosten. Al sinds jaren worden er brie ven geschreven naar de woningbouwvere niging waarin wordt geklaagd over de kwa liteit van de centrale verwarming, maar het bestuur zou zich aan die klachten nooit iets gelegen hebben laten liggen. Brieven blijven onbeantwoord. Volgens de flatbewoners is de warmte-isola- tie in de flats uiterst gebrekkig. De bewo ners van de flats op de hogere verdiepingen en de hoekflats, die veel kou moeten opvan gen krijgen hun flat nooit echt warm, ook al zetten ze alle radiatoren aan. Ongeïsoleerde verwarmingsbuizen verliezen op weg naar boven door de trapportalen erg veel warmte en kunnen de flats niet meer voldoende verwarmen ondanks een maximale inspan ning die de hoge stookkosten veroorzaakt. Ook in de zomer, als de radiatoren amper worden gebruikt blijft de verwarming aan en wordt de energie nutteloos verspild om dat ze verloren gaat in de ongeïsoleerde bui zen in de trapportalen. Veel klachten zijn er ook over de verbruiks- meters, die ondanks bezuinigingspogingen altijd een te hoog verbruik zouden aange ven. Tenslotte klagen de bewoners van de benedenflats over schimmelvorming op de vloer. Dat komt omdat de verwarmingsbui zen onder de flats in het grondwater liggen. De flatbewoners stellen dat ze zuinig willen zijn met energie en hebben in samenwer king met de Hulp- en Informatiedienst al een aantal eisen voor de woningbouwvere niging opgesteld. Ze willen dat op korte ter mijn de verwarmingsbuizen worden geïso leerd en dat het grondwater uit het buizen stelsel wordt weggepomd. Verder verlangen ze een plan voor isolatie van de flats zelf van het bestuur. Tenslotte dringen de bewo ners aan op andere verbruiksmeters en moet de mogelijkheid worden geschapen om thermostaten op de radiatoren te plaatsen, aldus de flatbewoners. De 'Hutspotsingers' tijdens het bejaardencarnaval in de Stadsgehoorzaal. Een bomvolle Stadsgehoor zaal afgelopen zaterdag. De Leidse carnavalsvereniging „De Hutspotten" was er voor de vijfde maal in suc cessie in geslaagd voor maar liefst 1000 65-plussers een fantastische middag ten to nele te voeren. Het carnaval staat weer voor de deur. Zaterdag 16 februari is het weer zo ver, dat in biina alle delen van het land aan het gigantische festijn wordt deel genomen. Een voorproefje daarvan mochten de Leidse bejaarden zaterdag smaken in het evenementengebouw aan de Breestraat. Vanaf 's mor gens elf uur stond men al in de rij om een kaartje te bemachti gen voor een voorstelling die pas 's middags om twee uur begon. Volgens de organisatie van De Hutspotten zaten on der de toeschouwers voor het merendeel bekende gezichten, die haast wel geabbonneerd lijken te zijn op de jaarlijkse feestvertoning. Veel viel er te lachen. Schud debuiken mag men achteraf zelfs constateren. - Vooral om Harry Touw, die met een mee slepende act zelfs de meest be daagde grijsaard aan het bul deren kreeg. Fred Haché uit dien hoofde kende men hem nog wel van de televisie: „Een man die", zoals hijzelf stelde „altijd genoeg vlees in zijn programma's voorschotelde," maar daar heette ik dan ook Haché voor." Wat later, ook niet mis op het culinaire vlak, trad de rondborstige Rita Cori- ta op, die de zaal in een mum van tijd aan het zingen bracht. De Hutspotten zelf zorgde voor vermaak uit eigen gele deren met de groep „de Cloqs" die een parodie gaven van de Engelse artiestenclan de we reldberoemde Fox. De mini- en de njidi-garde van De Hut spotten, het huisorkest en nog vele anderen gaven eveneens te kennen van de partij te zijn en brachten de middag met hun presentatie op de juiste smaak voor de honderden aanwezigen. Woon-Ideaal-Beurs 30.000 bezoekers LEIDEN De Leidse „Woon-Ideaal- Beurs", die vanaf woensdag in de Leidse Groenoordhallen werd gehouden heeft naar schatting circa 30.000 bezoekers getrokken. Op deze grootste Nederlandse consumenten-meubelbeurs ston den 45 stands opgesteld. Veel belangstelling was er dit jaar voor de stands die aandacht besteed hadden aan de verschillende vor men van energiebesparing. In het weekeinde trok de beurs ver rassend veel bezoekers. De koopkracht van het publiek werd. door de standhouders bijzonder goed genoemd.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 3