Slechts Wielart op niveau bij indoorstrijd Koude speelt sterke Cor Vriend parten bij jacht op limiet MaritaKoch snel op sprint SPORTTRIBUIME ii mm niiifiBniMiMi— AMBITIEUS PLAN VOOR SPECIFIEKE ATLETIEK- ENTURNHAL Prestatie prijzen uitgereikt LEIDSE COURANT MAANDAG 4 FEBRUARI 1980 GRENOBLE De Oosduitse Marit; Koch heeft tijdens de indoor-atletie kontmoeting tussen Frankrijk en Oost Duitsland in Grenoble de beste wereld prestatie op de 50 meter tot twee kee toe verbeterd. In de eerste serie kwart zij tot 6,16 seconden, een tijd die Koel in de tweede serie nog scherper stelde De Oostduitse liep toen 6,11 seconden De Nieuwzeelander Dick Quax heeft gis teren de internationale marathon vai Auckland gewonnen in 2 uur 13 minutei en 12 seconden. Quax, die tijdens d' I Olympische Spelen van 1976 op de 500( meter zilver won, had op de eindstreei I een voorsprong van 32 seconden op d( Brit Dave Cannon. Derde werd Dominic* Tibaduiza uit Colombia in 2.14,41. On danks het warme, drukkende weer slaagt den tien atleten er in onder de 2.20 ta eindigen. Tijdens internationale indooratletiekwedj strijden in Los Angeles heeft de Amerij kaan Ron Livers het hinkstapspringeif gewonnen met een afstand van 17 meterf Daags na die zege won Livers in Albuqul erque het hinkstapspringen met eer sprong van 17 meter en 7 centimeter» een Amerikaans indoorrecord. Steve Scott van de Verenigde Staten ze gevierde op de twee mijl in 8 minutei- 37,2 seconden. Op de mijl ging de over winning naar zijn landgenoot Graig Mas v beck in 4.04,7. De Westduitser Thomai Wessinghage werd in 4.05,7 tweede. De Ierse atleet Eamonn Coghlan boekt* dit weekeinde in Canada twee overwin ningen op de mijl. Zaterdag versloe* Coghlan in Toronto de Keniaan Wilsoi Waigwa in 3 minuten 58,2 seconden. Gisë teren zegevierde de Ier te Ottawa ir "e 4.00,4. Hier eindigde Filbert Bayi uit Tan p zania (4.01,7) als tweede. Beide kerer sloeg Coghlan pas in de slotfase toe. Var v de laatste dertig indoorwedstrijden op d*F mijl waaraan hij deelnam, won de Ier e f 28. - De indooratletiekwedstrijd tussen Groot Brittannië en West-Duitsland in Cosfor< werd gewonnen door de Westduitser: met 133 tegen 118 punten. ZWOLLE Hordenloper Harry Schut ting heeft gisteren tijdens de nationale indoortitelstrijd in Zwolle de Herman van Leeuwenbeker ontvangen. De PH-. atleet kreeg deze prijs voor de bestt senior in de KNAU voor zijn opzienba- rende verrichtingen in het afgelopen seizoen. r De KNAU-beker voor de beste dames prestatie van 1979 ging naar Sylvia Bar- lag van ADA. Marcel Klarenbeek van SOS ontving de Albert Spree-beker voor de beste jongensprestatie. Aan Edine van Heezik van ADA werd de Fanny Blankers-Koenplaquette voor de beste verrichting bij de meisjes uitgereikt. ZWOLLE - Traditiegetrouw hebben de Nederlandse indoorkampioenschappen atletiek in Zwolle nauwelijks prestaties opgeleverd die het buitenland versteld zullen doen staan. Nederland speelt nu eenmaal een bescheiden rol en dat geldt ook voor het indoorgebeuren, dat mede door gebrek aan accommodaties nog steeds in de kinderschoenen staat. De KNAU is al blij als deze twee weekein- Tineke Hidden (rechts) won de 60 meter horden in een tijd van 8.70 sec. den lang gebruik kan maken van de Zwolse IJsselhal en verkeert evenals vo rig jaar trouwens in de prettige omstan digheid, dat het beter geoutilleerde sportpaleis Ahoy' over twee weken ter beschikking staat van de atleten. Een verbetering ten opzichte van voorgaande jaren, toen de door de Unie aangekochte houten baan bijna nergens geplaatst kon worden. Zwolle bood drie jaar geleden uitkomst, maar inmiddels is wel gebleken dat de baan eigenlijk niet meer voldoet. Waar door de KNAU zich gedwongen zag naar een andere oplossing te zoeken, temeer daar de huurprijs van Ahoy' de begroting van penningmeester Eddy Turk te boven gaat. De KNAU is echter toch gaan besef fen, dat er iets moet gebeuren, wil men de indoorsport uit het slop halen en is dit weekeinde met een plan op de proppen gekomen, dat de bouw van een sporthal, gecombineerd met woningen, omhelst en dat in de provincie Utrecht gebouwd moet worden. De drie nationale gymnastiekbon- den willen samen met de KNAU trachten dit plan binnen vijf jaar te realiseren en hebben al de interesse gewekt van een aantal Utrechtse gemeenten en van de Stichting Nationale Sporttotalisator. Een dergelijke hal met een permanente atletie- kaccomodatie gedurende de wintermaan den zou zeker de animo voor indooratle- tiek, die bijvoorbeeld in West-Duitsland en het Oostblok zeer in trek is, aanzienlijk vergroten. Nu lieten diverse prominente atleten, onder wie Harry Schulting, verstek gaan, al voerde deze daarvoor een voet blessure als excuus aan. Voor andere atle ten passen dergelijke kampioenschappen niet in de voorbereiding op het Olympisch zomerseizoen, al valt natuurlijk nog te be- Ruud Wielart prolongeerde niet alleer aanvaardbaar niveau te halen. zien of de KNAU in juli inderdaad met een équipe richting Moskou zal reizen. Deze vraag beheerste ook dit weekeinde nog voor een belangrijk deel de titelstrijd, hetgeen bevestigd werd door Peter Blitz, de psycholoog, die door de KNAU in de arm is genomen om de vaderlandse top van alle spanningen en frustraties te ver lossen. Geen overbodige luxe in een bond, die immers garant staat voor zeker één fikse rel per seizoen. Blitz had in novem ber nog maar net zijn zetel als lid van het begeleidingsteam van de Olympische se lectie ingenomen, of vakgroeptrainer Kees Koppelaar verbrak alle banden met de KNAU. En als je de woorden van de Aker- sloter moet geloven, is met zijn vertrek de rust nog lang niet weergekeerd in de Unie. De Amsterdamse psycholoog is er in de twee maanden, dat hij zich part-time werk nemer van de Atletiekunie mag noemen, al lang van doordrongen geraakt, hoe groot het spanningsveld binnen de Bond in feite wel is. Blitz: ,,lk weet nu al dat de hele structuur van de KNAU op de helling moet, wil er in de toekomst vooruitgang worden geboekt. De Bond zit met zijn tal rijke commissies, waarin ontzettend veel gepraat wordt, te ingewikkeld in elkaar. En het aantal schijven, waar de atleten mee te maken krijgen, neemt alleen nog maar toe. Mijn indruk is dan ook dat de KNAU er verstandig aan zou doen om oen organisa tie-deskundige aan te stellen, die de hele boel eens zou kunnen doorlichten." zijn titel, hij wist met zijn sprong over Limieten De atleten kregen in Zwolle na de open oostelijke kampioenschappen van vorige week de tweede kans om een ticket voor de EK indoor, die op 1 en 2 maart in het Westduitse Sindelfingen worden af gewerkt, te bemachtigen. Voor de mees ten zou Ahoy' de derde en tevens laatste mogelijkheid zijn, want de KNAU is niet in staat om een aantal coryfeeën op kor te termijn naar het buitenland op limie- tenjacht te sturen. Vandaar dat trainingscoördinator Bob Bo- verman en de sectie wedstrijdsport zeker niet van plan zijn de vaak pittige internati onale eisen consequent te hanteren. Tot dusverre kan alleen Ruud Wielart, die voor de tweede keer binnen acht dagen de hoogte van 2.20 meter bedwong, niets meer gebeuren. Alle andere atleten zullen tot na de nationale wedstrijden in Ahoy, die voor over twee weken gepland staan, moeten wachten alvorens zeker te zijn van uitzending. Boverman heeft inmiddels wel een lijstje van ..voorlopigen" samenge steld, waarop de namen prijken van sprintster Els Vader, hoogspringster Mir jam van Laar, de middenafstandslopers Joost Borm, Klaas Lok, en Arno Körmeling alsmede Ruud Wielart. Ook Tineke Hid- ding, die zowel de zestig meter horden als het verspringen won (en het daarmee zo druk had dat ze zich voor de 60 meter vlak .20 m. ook als enige een internationa; moest terugtrekken) maakt een goed kans op deelneming aan de EK. Tilly Verhoef van het Haagse Sparta, rof felde de 400 meter moeiteloos af in 54,9: en bleef daarmee drietlende van een se conde boven de limiet. Ze bedankte niet temin voor de Europese eer omdat de ti telstrijd niet in haar voorbereiding op di Olympische Spelen past. De met een licht schouderblessure kampende Sylvia Bar lag, die dit weekeinde tweemaal haa meerdere moest erkennen In Tineke Hid ding, denkt er precies zo over. Waardoo niet al te grote prestaties van de ploeg, dii naar de EK wordt uitgezonden, mogei worden verwacht. Opvallend was voorts het nationale recor< van de Rozendaalse Tineke Kluft op d< 1500 meter in 4.26.9, waarmee ze viertien de seconde sneller was dan de Zeeuws» Karin de Nijs vorig jaar. De andere record verbeteringen vielen bij de jeugd te note ren, waar Mario Westbroek (AV Haarlem van zich deed spreken met een tijd vai 49.37, waarmee hij notabene nog snelle was dan Ad van de Meer, de winnaar b de heren. Bij de jongens bevinden ziel trouwens toch grote talenten, want wat t denken van Erik de Bruin, die bij de B-ju nioren niet alleen het kogelstoten won me een opmerkelijke 19,14 meter, maar te vens met de eerste prijs huiswaarts tooj op de zestig m^ter en het hinkstapsprin gen. HES LAG RA NI Het veld nog bij elkaar. Links de later winnaar Cor Vriend. streeks kwart over twee een zeer fitte Cor Vriend het Orderbos-circuit opdra ven, waar hij tenslotte in een, zeker ge zien de moeilijke omstandigheden, pri ma tijd van 2.18.42 over de meet ging. Vriends prestatie werd niet gehonoreerd met een ticket voor Moskou. De overige selectielopers moesten tevreden zijn met de klassering op het tweede plan. Veld was echter wel content met zijn tweede plaats in 2.20.50 en de nuchtere Gerard Mentink, die als vijfde over de eindétreep ging, vond zijn 2.22.42 nog alleszins re delijk. Overigens krijgen de Nederlandse toppers in de Midwinter-marathon steeds meer concurrentie van buitenlanders. De Westduitse atleet Huesemann uit Wesel eindigde op de derde plaats in 2.22.12, terwijlhet Zweedse talent Bo Engwall zich als zesde liet klokken in 2.23.42. Kritiek Overigens uitte Cor Vriend nogal wat kritiek aan het adres van de KNAU, met name aan het adres van de begelei dingsgroep van de marathonlopers. ,,We worden toch wel een beetje aan ons lot overgelaten. We worden geconfron teerd met een Olympische limiet, maar op welke wijze je die het beste kunt reali seren, daarover worden we slechts zeer schaars geinformeerd. Ik weet wel dat hardlopen een individuele sport is, maar met name bij het lange afstandlopen heb je zoveel andere kopzorgen, dat je haast geen tijd hebt om je met organisatori sche zaken bezig te houden. In België weet bijvoorbeeld Mare Desmet al reeds lang, dat hij naar Moskou zal reizen, zon der dat hij daarvoor een limiet heeft hoe ven te zetten. De Belgen kunnen zich in alle rust voorbereiden op de Olympische Spelen, terwijl wij enkele maanden vante- voren nog steeds moeten boksen om de limiet te halen. Eigenlijk had ik vandaag halverwege de wedstrijd, toen bleek dat de limiet niet haalbaar was, er uit moeten stappen. Roelof en ik hebben het er nog wel even over gehad, maar deze gedach te hebben we toch laten varen uit spor tieve overwegingen". Het leidende drietal was toen een uur en negentien minuten op het parkoers. Op nieuw moest toen een deelnemer afha ken. Na 25 km kwam de Deventer verple ger Gerard Mentink, een man die als geen ander zijn zinnen had gezet op het winnen van deze marathon, Veld en Vriend niet meer volgen. Hoewel hij nog fel werd aangemoedigd door zijn suppor ters ging het niet meer. De spieren wer den koud en hij kreeg kramp. En toen brak het hoofdstuk Cor Vriend aan. Na ruim 30 km in de omgeving van hotel Oranje in Hoog Soeren plaatste de Bran- bander een tussensprint waarin Roelof Veld hem niet kon volgen. Ook hij kreeg last van lichte blessures en kramp. „Ie dere keer spatte dat koude water tegen je benen en dat is waarschijnlijk de oor zaak geweest", zei Veld later. Geen last Cor Vriend heeft zich losgemaakt van de rest van het veld en gaat als eerste door de finish. Zijn tijd van 2 uur en 18 minuten was echter niet voldoende om zich te plaatsen voor de Olympische Spelen. Daar had Vriend kennelijk geen last van. In een fantastische stijl snelde hij naar de finish. Steeds verder raakte Roelof Veld achterop en slechts een wonder kon Vriend nog van de overwin ning afhouden. Dat wonder gebeurde niet. De vele toeschouwers zagen om (Van onze verslaggever) APELDOORN Cor Vriend, de 30-jari- ge atleet van de Helmondse Atletiek Club is zaterdag op overtuigende wijze winnaar geworden van de zevende Mid winter-marathon in Apeldoorn. De Bra bander daverde als een trein over het parkoers, aanvankelijk met .de gedach te dat de Olympische lir.iiet wellicht haalbaar was, en later wa de ijzerster- ke «u *~n in ieder gevjl deze Veluwse m l'a'mh op zijn naam te brengen. Het lev vd® Vriend totaal geen problemen op en uiterst fit arriveerde de nationale toploper in 2.18.42 in het park Order- bos. De Olympische limiet (2. uur en 14 min) was inderdaad niet haalbaar. Want voor het eerst in de geschiedenis van de Midwinter-marathon viel gedurende de gehele wedstrijd een ijskoude regen die de ruim 1000 deelnemers tot op de botten verkleumde. Sombere gezichten aan de start, zeker bij de leden van de nationale selectiegroep, omdat een bij zonder goede mogelijkheid om de li miet te zetten, aan de neus voorbijging. Cor Vriend later in de kantine van de Wil lem lll-kazerne: „Inderdaad, we zijn hard van start gegaan om te proberen die li miet te zetten. Al spoedig bleek echter dat het er vandaag niet in zat. Dan kun je twee dingen doen. Eruit stappen omdat het misschien verder zinloos is, of je sportieve plicht doen en doorgaan. We hebben voor het laatste gekozen". Inderdaad ging het van meet af aan erg hard. Onmiddelijk ontstond er een sterk gezelschap dat reeds na een kilometer of vijf een ruime voorsprong had opge bouwd. Het waren de Deventer clubge noten Roelof Veld en Gerard Mentink, Cor Vriend, Kees van de Heul en de Bel gische subtopper Jean Grimond. Uit het overige veld van deelnemers bleek nie mand meer in staat te zijn het leidende vijftal te achterhalen. Hoewel achter deze kopgroep veteraan Piet van Alphen van AAC Amsterdam opnieuw iedereen ver baasde met zijn schitterende looptech niek en zijn even sterke conditie. Tussensprint Een tussensprint van Mentink, Vriend en Veld zorgde ervoor, dat na ongever 20 km Kees van de Heul en Grimond moesten lossen. Echter toen al riep een (pessimistische training-coördinator Bob Boverman bij de ingang van het park Berg en Bos: „De limiet kunnen we wel vergeten, het is te koud".

Leidse Courant | 1980 | | pagina 20