(Sowuvnt FBI-agenten lokken omkoopschandaal in Washington uit Groeiend meningsverschil tussen jsport' enpolitiek' over Spelen Udink moet 1 maart weg bi j Mm Info Selecta Veel medeleven bij troons wisseling Weer spookrijder op rijksweg 44 Maandag 4 februari 1980, 70e jaargang no. 21571 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND polhekersdijk 34, 2312 DD Leiden, postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244 Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas pet-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) ƒ0,52 per mm. Telefoontjes 7 4.69 Klachten bezorging: tel. 071-122248(18.00 tot 19.00 uur) Abonnementen: wartaal ƒ46.30; jaar 173,70: losse nummers: 60 cent. Gilbert Bécaud Op Ned. II om 20.27 uur „Tele- Bingo" met Gilbert Bécaud. Om 21.30 uur „Een ruiter rijdt voorbij". Ned. I om 22.25 uur „De schandpaal" van Roald Dahl. Om 19.30 uur „Nieuwtjes uit Uhlenbusch" en om 20.40 uur „De natuur en de mens". Regen Perioden met regen of sneeuw, maar in het noorden van het land ook enkele op klaringen. Middagtemperatu- ren circa 5 graden. Meest ma tige wind uit noordoost tot noord. Morgen zon: 8.14 - 17.31. Schev. hoogw.: 5.29 en 17.34. Laagw.: 1.18 en 13.51. Jongelui kraken politiebureau UTRECHT Negen jon gelui zorgden gisteren voor een noviteit op kraakgebied: ze kraakten in Utrecht eèn politiebu reau dat alleen door de week in gebruik is. In Rot terdam kraakten zeven jongeren een dienstwoning naast een marechausseeka zerne en in Amsterdam on derging een hele serie hui zen dit lot. Alle kraakac- ties konden door de poli tie, danwel door de mare chaussee, probleemloos worden beëindigd. Twee miljoen reisjes met koffiekaart KAMPEN Met de kor- tingskaart van de koffie- branders Kanis en Gunnik zijn ongeveer twee miljoen goedkope treinkaartjes ver kocht. „Een doorslaand suc ces" noemt KG dat, die heel wat nieuwe klantjes denkt te hebben.. De Spoorwegen moeten de toekomst afwach ten. Zij hebben aan deze stunt meegedaan om te pei len hoeveel mensen moge lijk geïnteresseerd zijn in NS-kortingskaarten. Correspondenten in Afghanistan zoek KABOEL Drie buiten landse verslaggevers, die vrijdag vanuit Kaboel zijn vertrokken voor een be zoek aan het noorden van Afghanistan, zijn sinds dien spoorloos. De drie zijn met een bus uit de hoofdstad vertrokken. In het noorden van het land heerst slecht weer en de te lefoonverbindingen van dat gebied met Kaboel zijn verbroken. Bij de drie ver slaggevers is Liz Thur- good van The Guardian, wier reportages ook in onze kran( verschijnen. Sovjetvliegtuig in New York aan de grond NEW YORK Een Rus- sisch vliegtuig met 60 pas sagiers aan boord is giste ren op Kennedy Airport in New York geland, on danks een verzoek van de betrokken autoriteiten om alle vliegtuigen in en om New York te mijden. Volgens de autoriteiten zijn er geen grondploegen die het toestel willen be handelen. Vanmorgen vroeg stond het vliegtuig nog steeds op de grond. JEN HAAG De stroom van Meelevende reacties die de tonswisseling binnen ons ko- lingshuis in het buitenland op m'ng heeft gebracht, heeft het fk het afgelopen weekeinde gehouden. ïdent Valery Giscard d'Es- ing van Frankrijk stuurde mingin Juliana een bood- \hap waarin hij ondermeer \hreef: „De diepe aanhanke- jkheid van het gehele Neder landse volk kennend voor een ^orsfm die het met zoveel rijsheid heeft geleid in een ïriode vol historische gebeur- tnissen, sluit ik, evenals het •anse volk, mij aan bjj de ge- kelens die de Nederlandse \tie op dit bewogen ogenblik m haar bestaan, ondergaat". de buitenlandse kranten 1'aren het vooral de Duitse en Engelse die veel aandacht isteedden aan de komende wol ging van Juliana door matrix. Tal van Duitse bladen limden zaterdag driekwart >t een hele pagina in voor de levensloop, de verdiensten de geliefdheid van onze :heidende vorstin en haar op- ilgster. De alom gerespec- ierde Times, in Londen, sig- leerde dat Beatrix koningin rordt in een, periode waarin it Huis van Oranje mag re- op b/ede steun binnen Nederlandse samenleving.. Nederland zelf hebben de tnge socialisten in de Partij \an de Arbeid zich teleurge- Ileid getoond over het besluit \an de PvdA-partijraad af ge spen zaterdag om niet te dis- issiëren over de vraag mo ot republiek. la de itte, Ie kou en door een hefti- e, ijskoude wind angewakkerde rand in een leeg- taand hotel, het ele water dat de randweer van New ork nodig had om et vuur te blussen n de zeer strenge 1 orst zorgden afge- >pen zaterdag in e New Yorkse wijk rooklyn voor een laatje uit een prookjesboek. randweerwagens, i omen, straten en uizen werden be- ekt met een dikke skorts. De brand eer moest op een egeven zelfs hou- relen gebruiken om e brandslangen, ie in de ijskorst op itraat waren vast- levroren, los te lakken. Senator Harrison A. Williams, een van degenen, die in de door de FBI oopgezette om- koopval zou zijn gelopen. WASHINGTON Ongeveer honderd geheime agenten van de Amerikaanse federale re cherche (FBI) hebben twee jaar lang het doen en laten van een Senator, zeven leden van het Amerikaanse Congres en rond 20 ambtenaren nagegaan. De agenten gaven zich daarbij uit voor Arabische zakenlieden die wel geld over hadden voor be paalde diensten. In totaal werd daarbij bijna een miljoen dol-, lar (twee miljoen gulden) be taald. Dit is gisteren in Washington bekend gemaakt. In dit verband is al gesproken van het grootste omkoopschandaal in de V.S. sinds Watergate. In ruil voor het geld zouden de politici en ambtenaren beloofd hebben een rij ke Arabische zakenman bij zijn trans acties te steunen. De federale recherche noch het Amerikaanse ministerie van justitie hebben zich tot dusver openlijk over dit schandaal uitgelaten. Maar van goedingelichte zijde is meegedeeld dat een rechtbank in Washington de ko mende week nagaat of er een proces te gen de verdachte politici en ambtena ren aangespannen moet worden. Bij het schandaal zijn betrokken de De mocratische Senator Harrison Williams (New Jersey), de Democratische leden van het Huis van Afgevaardigden John Murphy, Frank Thompson, Michael Meyers, Raymon Lederer, John Mur- tha en John Jenrette en het Republi keinse lid van dit Huis Richard Kelly. De agenten van het FBI hadden een 40-jarige Libanese zakenman ten tonele gevoerd die luisterde naar de naam „Kambir Abdoel Rachman", die, zo spiegelden de agenten de politici en ambtenaren voor, een vergunning wil de hebben voor een casino in Atlantic City en geholpen wilde worden als hij zich in de V.S. zou willen vestigen. De als Arabische zakenlieden vermomde agenten hielden er voor hun „bemidde ling" een luxueus huis in een deftige wijk in Washington, een jacht en een vakantiewoning aan het strand van de Atlantische Oceaan op na. De „onder handelingen" met de Amerikaanse po litici en ambtenaren werden op de band opgenomen en ook met behulp van een verborgen camera gefotogra feerd. Een van de Congresleden, die ontkende dat hem geld was aangebo den, zei: „Deze keer ben ik blij dat wat ik zei op de band is opgenomen". Aanvankelijk zou de maskerade met de „sjeik" dienen om twee schilderijen op te sporen die 13 jaar geleden uit een ge bouw bij het hoofdkwartier van de V.N. in New York verdwenen waren. De FBI maakt van taktieken als ir deze zaak gebruik bij het opsporen van inbrekers. Nu ook in dit geval van deze taktiek gebruik is gemaakt oordelen ju ridische deskundigen dat de FBI zich' schuldig maakt aan het uitlokken van misdaad. Als kwade opzet hierbij kan worden aangetoond, is vervolging van de betrokkenen niet zekér. (Van onze correspondenten) >EN HAAG Weliswaar willen teeds meer landen de Olym pische Spelen in Moskou boycot- en, maar een groeiend aantal portorganisaties in binnen- en mitenland wenst zich daarbij ooralsnog niet aan te sluiten. Ipvallend in dit verband is bo- endien dat de Partijraad van de >artij van de Arbeid tegen het tandpunt van haar Tweede Ka- ïerfractie'in zich tegen de boycot an de Spelen heeft uitgesproken, lit ondanks alle pogingen van ppositieleider Den Uyl de Partij- aad van deze uitspraak af te ouden. 'e Partijraad hield voet bij stuk: „met een oycot werken we de koude oorlog weer de hand. De dialoog met Rusland moet gaande blijven". De Partijraad bleef ver- der consequent, want zij verklaarde zich ook tegen een boycot van de Amerikaanse Winterspelen. De Nederlandse Olympische Sportbonden wezen zaterdag de boycot van de Spelen radicaal van de hand. Voorzitter Idenburg van het Nederlands Olympisch Comité oogstte veel lof voor zijn totnutoe gevolg de gedsragslijn. Eind maart zal het NOC definitief beslissen, mede aan de hand van de standpunten van de deelnemende Ne derlandse sportlieden en de houding van de diverse landen. Het Surinaams Olym pisch Comité deelt de mening van de Ne derlandse Olympische Sportbonden dat de Spelen niet moeten worden geboycot. West-Duitsland staat in deze kwestie ach ter de Verenigde Staten. De Westduitse minister Gemscher van Buitenlandse Za ken verklaarde zaterdag, dat wanneer Amerika de Spelen zou boycotten zijn land dit voorbeeld zal volgen. China neemt evenmin deel, maar Taiwan stuurt zijn sportlieden wel naar Moskou. De be slissing van Peking zal volgens de rege ring van Taiwan in geen geval worden gedeeld. Tal van andere landen sluiten zich evenwel bij Amerika aan, waarbij verschillende regeringen pleiten voor ver plaatsing van de Spelen. Groot voorstand ster van deze verplaatsing is de Griekse regering. De Griekse premier heeft het Internationaal Olympisch Comité ge vraagd de Spelen voortaan in Grieken land te houden. Daarom zou het Griekse Olympia tot neutraal gebied verklaard moeten worden. Een aartal Amerikaanse topatleten, deel nemend aan de internationale indoorwed- strijden in Los Angeles, heeft gedreigd van deeineming af te zien wanneer de ze ven voor deze wedsrijden ingeschreven Russische atleten aan de start zouden ver schijnen. Zij demonstreerden, terwijl zij een Afghaanse vlag meevoerden, tegen de Russische deelname. (Zie verder de pagina's 5 en 13) ASSENHEIM Een 55-ja- ige automobilist uit Sant- oort is gistermorgen op de erkeerde weghelft van ijksweg 44 (Den Haa- /Amsterdam) geraakt i oordat hij in Sassenheim e afrit van deze snelweg preed. De 'spookrijder' heeft wonderwel geen scha de aangericht. Vorige week vergiste een au tomobilist zich ook op deze plaats. Na enkele kilometers in de richting van Amsterdam ontstond een botsing waarbij twee automobilisten het leven verloren en een derde zwaar gewond raakte. De spookrijder die zondag op de snelweg tegen de richting inreed heeft het geluk gedah dat de bemanning van een surveillance-auto van de rijks politie, de auto opmerkte bij de afslag naar de Klinkertberger- weg in Sassenhfeim. De politie heeft het tegemoetkomende verkeer gewaarschuwd voor de spookrijder door middel van sirene en zwaailicht. De man reed op de weghelft rich ting Amsterdam in de richting Den Haag. POSITIE BOERSMA EVENEENS ONZEKER (Van onze parlementaire redactie) ROTTERDAM Drs. B.J. Udink treedt per 1 maart af als voorzitter van de Raad van Bestuur van OGEM. De Raad van Commissarissen heeft dit vandaag bekend gemaakt. De topleiding van het concern komt voorlopig in handen van van K. Fibbe, oud-president en thans commissaris van OGEM. Mogelijk komen er nog meer wijzigingen in de top van het concern. Ook de positie van Boersma, oud-minister van Sociale Zaken en thans lid van de Raad van Bestuur, zou binnen het concern ter discussie staan. Boersma ondervond al bij zijn benoeming in de leiding van OGEM zowel binnen als buiten de onderneming kri tiek. Het aftreden van de oud-politicus Udink, voormalig minister van Ontwikkelingshulp en van Volkshuisversting en Ruimtelij ke Ordening, komt niet geheel onverwachts, daar de de OGEM- top onder diens leiding al aan veel kritiek heeft bloot gestaan. Aanleiding tot die kritiek was onder andere de voorgenomen overneming van Nederhorst-Bouw, die later weer bleek niet door te gaan. In augustus vorig jaar werd OGEM voor de rechter gedaagd om opheldering te verschaffen over de gang van zaken rond Nederhorst en het Damman-project in Saoedi-Arabië, dat door OGEM is uitgevoerd. De aandeelhouders hebben de top-leiding verder lichtvaardig heid verweten bij de deelneming van OGEM in het inmiddels failliette Duitse bouwconcern Beton- und Monierbau. Ook krijgt het bouwconcern de schuld van de problemen rond het bedrijf Schokbeton, dat voor meer dan de helft eigendom is van OGEM. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122248 en per speciale koerier wordt de krant alsnog be zorgd üiiiin li 11 i jnim/i VnHI WEGWIJZER EN VRAAGBAAK ^^^^^^VOOR HET MIDDEN KLEINBEDRIJF Soms weet je als ondernemer niet dat HbhBv VMjtti je vragen hebt. Belangrijke vragen. van wezenlijk belang voor je bedriji. ■.v'l' 'i* INFO SELECTA, de inlormatiebeurs voor het Midden- en Kleinbedrijf geeft MORGENAVOND antwoord op bijna alle vragen. BUnV-DnTTTDnilM Verstandige ondernemers brengen AMÜY-KUI ILKDAM een bezoek aan die beurs. U bent toch (20.00UUR): ook verstandig? VOORZITSTER EMANCIPATIE RAAD IN VR0UWENTORLM. DISCUSSIEER OPEN OVER POSITIE VROUW IN MIDDEN-EN KLEINBEDRIJF Rechts omkeert in Lake Placid LAKE PLACID Zes leden van de Russische af vaardiging voor de Winterspelen arriveerden za terdag in Lake Placid. Zonder de koffers uit te pakken maakten zij rechtsom keert en bega ven zich weer naar Montreal waar zij vandaan kwamen. Onder hen bevond zich de plaatsvervangend president van het comité voor li chaamscultuur en sport van de Sovjet-Unie, Valentin Syntch die heftige kritiek uitte op de huisvesting voor de atleten. „Atleten onderbrengen in woningen die la ter als gevangenis dienst doen is in flagrante strijd met de Olympische traditie", riep Syntch uit. In Lake Placid vreest men evenwel dat er andere redenen zijn en de boycot van de Zomerspelen werd genoemd waarom de afvaardiging zo snel verdween. tmÊÊm Negen minuten was de tweede helft van FC Den Haag FC Utrecht oud toen scheidsrechter Bakker (tweede van rechts) de ploegen liet inrukken omdat een groot stuk vuurwerk op het veld terecht was gekomen. Na zes minuten kon het duel, waarbij de onderhand beruchte aanhang van zowel FC Utrecht als FC Den Haag zich niet onbetuigd liet, worden voortgezet. Incidenten in het Zuiderpark DEN HAAG - Traditiegetrouw bijna kende de ontmoe ting FC Den Haag - FC Utrecht weer de nodige pro blemen. Hoewel het tussen beide veelbesproken sup porterslegioenen opmerkelijk rustig bleef (onder meer dank zij gescheiden posities in het stadion) bleef er nog voldoende tumult over. Een onverlaat zag zijn po gingen al vantevoren voor stamppij te zorgen misluk ken, doordat coördinator Eddy Hartmann bij een vroeg bezoek aan het Zuiderpark gistermorgen ont dekte dat één van de doelen tegen de grond lag. Dank zij in allerijl van een naburig veld gehaald mate riaal kon de wedstrijd normaal beginnen. De ontmoe ting werd evenwel kort na de rust onderbroken toen scheidsrechter Bakker een in het strafschopgebied van Hans van Breukelen van FC Utrecht ontploft stuk vuurwerk aangreep om de ploegen naar de kleedka mers te sommeren. Na een oproep tot het publiek en het stationeren van leden van de mobiele eenheid voor de tribune van de raddraaiers kon de wedstrijd zonder incidenten worden afgemaakt. Scheidsrechter Bakker zal het voorval wel rapporteren. Er werd een achttal arrestaties verricht, waarbij één oproerkraaier (een 16-jarige scholier uit Berkel Rodenrijs) in hechte nis werd gehouden wegens openlijke geweldpleging. Hij wordt deze week voorgeleid. Op de weg terug naar het station vernielden Utrechtste supporters het inte rieur van een bus. Ook op het station vielen nog enige rake klappen. Holmes blijft kampioen LAS VEGAS Terry Holmes is wereldkampioen in het zwaargewicht (WBC-versie) gebleven. De Ameri kaan versloeg in Las Vegas de Italiaanse uitdager Lo renzo Zanon. In de zesde ronde staakte de scheids rechter na twee minuten en 39 seconden de strijd toen Zanon tweemaal was neergegaan. Terwijl Feyenoord onverrichter zake kon terugkeren uit Maas tricht... Draverijen Of Boulevard .SCHEVENINGEN Op vrijdag 11 juli zijn er voor het eerst in de geschiedenis van de drafsport kor- tebaandraverijen op de Boulevard van Schevenin- gen. Dit jaar wor den in Nederland op achttien plaat sen in ons land kortebaandrave- rijen gehouden. Bij deze drave- rijen, die volgens een afvalsysteem worden verreden, is wedden bij de< totalisator moge lijk. Behalve in Sche- veningen zijn er dit jaar weer. als gebruikelijk, der gelijke draverijen in Stompwijk (17 juli). Voorschoten (28 juli), Hillegom 16 september) en Lisse (25 sep tember).

Leidse Courant | 1980 | | pagina 1