ana flammersley verdedigend te sterk voor Vriesekoop }rïeba»ders spotten biljartlogica Co Giling klasse apart luub Rothengatter door peeh zesde 10 VIJFDE MARATHONTITEL VOOR ATJE KEULEN Noorse schaatstitel voor Oxholm Canadese ijshockeyers op dreeftegen Tsjechen LEIDSE COURANT MAANDAG 4 FEBRUARI 1980 PAGINA 19 3é'lan Bengtsson was de beste bij de heren in München. MUNCHEN Drie maanden voor de Europese tafeltenniskam pioenschappen in Bern heeft Bettine Vriesekoop duidelijk ge maakt, dat er in de Zwitserse hoofdstad ernstig rekening met haar gehouden moet worden. Voor de tweede maal binnen drie jaar eindigde de 18-jarige Hazerswoudse in het jaarlijkse toptwaalftoernooi op de tweede plaats. Winnares werd de 28- jarige Britse Jill Hammersley, die in de finale Vriesekoop in twee games versloeg. Bij de heren was Stellan Bengtsson on genaakbaar. De 27-jarige Zweed legde beslag op de hoofd prijs. Bettine Vriesekoop heeft zich in Münóhen uitstekend gepresen teerd. Als twaalfde speelster was zij na een succesvolle lobby van penningmeester Van Dilst (aanvankelijk bezette zij de der tiende plaats op de Europese ranglijst) het toernooi binnenges tapt. Zes ronden lang bleef de tweevoudige Europese jeugdkam pioene zonder nederlaag. In de zevende en achtste seance moest zij terrein prijsgeven. In beide gevallen betrof het Tsjechi sche tegenstandsters. Eerst ging ze onderuit tegen llona Uhliko- va, van wie zij kortgeleden tijdens de open Engelse kampioen schappen in Brighton na een zeer aantrekkelijk duel in vijf games verloren had. Daarn^ moest zij tegen de verwachting in de winst afstaan aan invalster Blanka Silhanova. De tweede Tsjechische speelster was alsnog aan het toernooi toegevoegd door de af schrijving wegens „ziekte" van de Russin Popova. De speelwijze van beide Tsjechische speelsters is vrijwel identiek. Beiden staan als een blok achter de groene tafel en anticiperen gewéldig. Bo vendien spreiden zij het spel op zeer geraffineerde wijze en straf fen zij de risico's die noodgedwongen genomen moeten worden, genadeloos af. Dat Vriesekoop het tegen verdedigende speel sters nog altijd zeer moeilijk heeft, bewees haar partij tegen Jill Hammersley. De nationale kampioene had geen verweer op de grote vastheid van Hammersley, die voor de tweede keer binnen drie jaar dit belangrijke toernooi op haar naam schreef. De driedaagse strijd was gedevalueerd door een tweetal afschrijvingen. Eerst meldde Valentina Popova (vijfde op de ranglijst) zich af, waarna de Roe meense Maria Alexandru (zevende) haar voorbeeld volgde. Bij de heren waren er eveneens twee afschrijvingen: Tibor Klam- par uit Hongarije en Milan Orlowski uit Tsjecho-Slowakije. Het is de vraag of hun aanwezigheid de onweerstaanbare opmars van Stellan Bengtsson tot staan had kunnen brengen. De Zweed, die in 1971 wereldkampioen was en de laatste jaren min of meer af geschreven is, beleefde in de Beierse stad zijn tweede jeugd. In de elf wedstrijden gaf hij slechts vijf games af en ongeslagen be reikte hij zijn einddoel: de hoofdprijs van 1100 mark. Opmerkelijk was het matige acteren van de Hongaarse deelnemers. Europees kampioen Gergely bezette de vijfde plaats, Takacs (invaller voor Klampar) de tiende en Jonyer de elfde. Jill Hammersley toonde zich Europa's sterkste achter de tafeltennistafel. i OCH VAN DER SMISSEN KAMPIOEN De vrijwel on- stroom van grilli- ie /I scores met als gevolg een pjBrst attractief toernooiver- ip vormde de grootste char i van de 54e nationale titel- ^jd driebanden. Tot de laat- carambole was de uitslag lCjepeker en hadden meer spe- 00p uitzicht op de hoofdprijs. )0ren het doek tenslotte viel in vj stampvolle speelzaal van ar^tel Gilze-Rijen, was Christ 3rui der Smissen kampioen. 0 ieders verrassing eigenlijk, nt hij speelde in de zinde- 'ide finale langdurig een be rol. Slechts bij eigen op Rini van Bracht en kuPr puntverlies van Wim van Brc5mvoirt tegen Jan Doggen 1 Van der Smissen voor de or^ede keer in zijn carrière de il opstrijken. En daar zag lange tijd niet naar uit. Le^i meningsverschil tussen ^>utant Van Cromvöirt ep ar- f^r Van Stralen over de ge- felheid van een carambole „ejekende het keerpunt. Van ;n pmVoirt was even aangesla- waarvan Jan Doggen pro- De 61-jarige veteraan de achterstand om in voorsprong (58—50), maar /I moest tenslotte toch toe efan dat Van Cromvoirt als ;ste de zestig caramboles pentikte. In de nabeurt ver Doggen zijn sportieve Sht, waardoor de partij in re- io >e eindigde. 10 9 tar 8 *- dat moment lag de titel ,9 >r Van der Smissen voor het ia rapen. Hij had tegen de uit- oluste titelhouder Van i3 icht een veilige voorsprong 10 gebouwd en consolideerde l01 in de slotfase bekwaam. 8 It zijn kampioenschap ein- |de het toernooi, waarin met 7 i biljartlogica werd gespot '•in bizar als het was verlo- N- i blijk van waardering mag p der Smissen half maart in Isingborg (Zweden) zijn in- Pationale opwachting ma- in de Europese voortzet- Stempel Christ van der Smissen veroverde in een spannende slotfase de biljarttitel. sr Gebrek Of hij in dat toernooi dezelfde rol zal spelen als de afgelo pen vier dagen in Gilze-Rijen moet ernstig worden betwij feld. Het Nederlandse spelpeil schommelt, rond de één ge middeld en is niet van inter nationale allure. Door gebrek aan theoretische kennis van het Diamond-systeem (calcu latiesysteem waarbij de merktekens op het biljart als baken dienen) moeten de Ne derlandse driebanders zich noodgedwongen beperken tot de ouderwetse carambolage, waarbij de vorm van de dag en in even grote mate de ge luksfactor van groot belang zijn. Uitzonderingen hierop vormen wellicht Rini van Bracht en Christ van der Smissen, maar dit duo bleek in Gilze-Rijen ta melijk kwetsbaar. Titelverdediger Van Bracht on derschatte het karwei op de eerste dag dermate, dat hij tot troosteloze figurant werd ver oordeeld. Pas toen zijn kansen volledig waren verkeken, bloei de hij enigszins op. Christ van der Smissen beging die taxatiefout niet. Zijn pro bleem bestond uit de onbere kenbare bandenafslag. Ron- denlang worstelde hij met deze aanpassingsmoeilijkheden en uitsluitend op grond van zijn mentale kwaliteiten behield hij de aansluiting bij de kopgroep. Pas nadat hij drie verliespun- ten en een voor zijn doen zeer laag moyenne achter zijn naam had staan, mengde hij zich vol op in het strijdgewoel om de ti tel, zij het dat hij zijn eigen koers niet kon bepalen en zijn kompas moest afstellen op dat van zijn twee concurrenten, Wim van Cromvoirt en Jan Doggen. Deze twee outsiders gaven de vierdaagse seance door hun prestaties het boeiende ka rakter. Van Cromvoirt, als laatste de finale ingestapt met het moyenne van 0.941, debuteerde meer dan voor treffelijk. Gewapend met een voorbeeldige wedstrijdmenta liteit drukte hij met Jan Dog gen vanaf de eerste ronde zijn stempel op het toernooi. Zaterdagmiddag moest hij een veer laten toen hij door Christ van der Smissen werd over troefd. In de avonduren her stelde hij zich door tegen Piet de Jong vanuit kansloos ge achte positie alsnog remise af te dwingen. Doordat Van der Smissen tegelijkertijd op de belendende tafel met zijn trage spel Jan Doggen spitsroeden liet lopen en door een sterke eindsprint op verlies zette, ging de laatste dag in met drie kanshebbers. In de finale had Van Cromvoirt lange tijd de beste papieren. De 30-jarige Waalwijker was tegen Doggen konsekwent in de aanval. Hij joeg Doggen, die de voorafgaande dagen vriend en vijand verbaasd had met zijn scherpe spel, in de verde diging. Maar de strijdlust van Doggen was bewonderens waardig. Met volledige inzet streed hij voor zijn minieme kans op de titel, die hem bij ei gen winst op Van Cromvoirt en verlies van Van der Smissen tegen Van Bracht ten deel zou vallen. Toen Van Cromvoirt als eerste de partij uitmaakte, wa ren Doggens kansen verkeken. Desondanks vervulde hij tegen zijn clubgenoot zijn sportieve plicht. In de nabeurt tikte hij moeiteloos de twee resterende caramboles bijeen. De gevol gen waren verregaand: niet Wim van Cromvoirt, hoewel het er lange tijd naar uitzag, maar Christ van der Smissen schreef het kampioenschap op zijn naam. 2 CKLAND Huub Rothengatter is in races om het Pacifickampioenschap, vop diverse plaatsen in Nieuw-Zee- Id zijn gehouden, als zesde geëindigd. r*pö laatste van de in totaal acht gehou- h races in vier weken, moest Rothengat- jde piste voortijdig verlaten wegens een irijding met de Nieuw-Zeelander Steve lan. Op dat moment voerde Rothengat- >.er het veld aan. De bolide, een Chevron, was dermate beschadigd dat verder rijden onmogelijk was. Steve Mlllan, die nog alle kansen op het kampioenschap had, moest de strijd staken wegens een gebroken arm. Dave McMillen haalde nu het kam pioenschap binnen met 85 punten. Millan werd tweede met tien punten minder. Na vier van de acht races leidde Rothen gatter in het algemeen klassement. Pech in de vijfde en de zesde race en ook in de zevende en achtste wierp hem terug naar de zesde plaats in h°t eindklassement. De eindstand: 1. Dave McMillen (Ralt) 85 punten; 2. Steve Millan (Ralt) 75; 3. An drea de Casaris (March) 62; 6. Huub Ro thengatter (Chevron) 51. Ab Krook vertrok gisteren met zijn schaatsdames naar Amerika waar eerst de sprintkampioenschappen en vervolgens de Olympische Winterspelen worden af gewerkt. AMSTERDAM Na afloop van het door hem gewonnen Nederlands kampioenschap marathonschaatsen op de Jaap Eden-baan in Amsterdam, vertelde Co Giling dat hij ei genlijk geen extra inspanning had behoeven te leveren om de complete concurrentie voor te blijven. De manier waarop Giling za terdag de honderdvijftig ronden onder zijn schaatsen liet wegflitsen en iedere ontsnap pingspoging van zijn tegenstanders moeite loos de kop indrukte door zelf even het tempo te verhogen, was tekenend voör zijn overmacht. De Nederlandse titelstrijd kende behalve Gi ling nog vier uitblinkers: Dries van Wijhe, Jos Pronk, Jan Kooiman en Jeen van den Berg (52!). Zij waren de enigen, die Giling tot op een ronde konden volgen. Dries van Wijhe verloor slechts een halve ronde. Maar er wa ren ook kanshebbers die gedesillusioneerd en oververmoeid de strijd moesten staken. Arie Eriks, vorig jaar nog winnaar van de KNSB- Cup, haakte in de finale af. Ook Henk Porten gen, Nederlands kampioen op natuurijs, Al- bert Weys en Hans Brand konden het moor dende tempo niet meer aan. Giling over het voortdurend terughalen van zijn concurrenten: „Als er iemand ontsnapt, voel ik me toch niet lekker. Ik weet wel dat ik de kracht heb om ze terug te halen, maar als er een groep iets langer wegblijft, word ik toch nerveus". Vandaar dat vanaf het start schot niemand de kans kreeg om weg te schaatsen. Samen met zijn zwager Jos Pronk trok Giling er zelf tussenuit. In een hoog tem po pakten beiden een halve ronde, maar Pronk, die in het KNSB-klassement derde staat, betaalde snel de tol voor zijn inspan ning. Hij liet zich terugvallen in het peloton, waarna Giling even later ook door de grote meute werd opgeslokt. Maar veel tijd om op adem te komen werd de rijders niet gegund. De ene vluchtpoging volg de de andere op. Het Nederlands kampioen schap, dat in voorgaande jaren veelal geken merkt werd door saaiheid, omdat de strijd om de KNSB-Cup voor de meesten belangrijker was, werd voor zo'n kleine drieduizend en thousiaste Amsterdamse toeschouwers een spektakelstuk. Giling staat voor diezelfde KNSB-cup nu al ongenaakbaar bovenaan. En hoewel hij voor de wedstrijd had aangekon digd het rustig aan te willen doen, kon hij de verleiding niet weerstaan om aan te tonen dat hij momenteel een klasse apart is. Het Nederlands kampioenschap bij de dames werd een puur Friese aangelegenheid gewor den. Maar liefst drie Friezinnen bekleedden na afloop het erepodium. En even leek het er in Amsterdam op, dat Atje Keulen-Deelstra nog duidelijker aan het licht wilde brengen dat het huidige damesschaatsen in het slop zit. Atje Keulen won simpel, waardoor zij voor de vijfde keer de marathontitel op haar naam bracht. Connie Brouwer-de Bruin, die veel werk had verricht, werd met de derde plaats beloond. De kampioene van vorig jaar, Ineke Kooiman-Van Homoet werd vierde. HENK WAGEMAN DRAMMEN Tom Erik Ox holm is Noors kampioen ge worden en daarmee de opvol ger van de grote afwezige op deze titelstrijd, Jan Egil Stor- holt. Oxholm won ook de 10.000 meter en was daardoor reeds winnaar met drie afstandsze ges. Maar ook in het puntenk lassement was hij onverslaan baar. Björn Tveter, die op de tien kilometer tweede werd, eindigde in het klassement eveneens als tweede en Sjö- brend greep brons. CALGARY Het Canadese Olympische ijshockeyteam heeft ook zijn tweede oefen wedstrijd tegen een Olym pische kandidaat in winst omgezet. Werd zaterdag ge wonnen van Japan (9—3) door een zeer produktieve derde periode, gisteren ver loor T8jechoslowakije, één van de grote kanshebbers voor Olympisch eremetaal, met 63. Wederom door een bevlieging van de Canadezen in de laat ste periode, waarin binnen zes minuten drie treffers op het scorebord werden geschoten. Na twee perioden leidde Cana da met 3—1, waarna Kaberle en Anton Stastny in de laatste periode de Tsjechen langszij brachten. Blijkbaar heeft Ca nada een dergelijke prik nodig, want evenals tegen Japan toen in de laatste periode zeven doelpunten vielen, brak ook nu de storm- los en door Ron Da vidson, Kevin Maxwell en Glenn Anderson leden de Tsje chen een even onverwachte als forse nederlaag. Canada is op 12 februari de tegenstander van Nederland in Lake Placid, één dag van de officiële ope ning. Wolsink winnaar in Venray VENRAY Gerrit Wolsink is gisteren winnaar geworden van de internationale motor cross in de 500-cc klasse in Venray, de opening van het Nederlandse seizoen. Wolsink was de regelmatigste in drie manches, waarvan hij er over igens geen wist te winnen. De manchewinnaars waren Ge rard Rond, Frans Sigmans en Peter Herlings. In het renners kwartier deed zich een incident voor. De Limburger Gielen overtrad de regels door rijdend naar zijn standplaats te gaan. Hij reed een kind aan. Het kind brak een been, -Gielen werd gediskwalificeerd. Het duo Van der Laan/Van Vliet won beide manches in de zijspanklasse.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 19