Nederlandse Olympische Sportbonden lijnrecht tegenover standpunt regering Iechts mistige kansen ip zwemestafettes na iljoen voorbereiding plerc en Bronstring als serste uit voorronde 'Keessie"komt enige meters tekort ZIJDELINGS Sportwereld 11ORDRECHT - Rob Clerc en Evert Bronstring zijn als erste geëindigd in de twee groepen van de voorron- en voor het Nederlands kampioenschap dammen. de negende en laatste ronde versloeg Clerc in groep 1 Bere- oot, die zich desondanks eveneens voor de finalepoule plaatste, ronstring kwam in zijn laatste partij remise overeen met Basti- annet, die ook tot de twaalf dammers behoort die om de natio- ale titel gaan strijden. Van deelneming aan dit eindtoernooi wa in al zeker: Jansen, Wiersma, Van der Wal en De Ruiter. Na de oorronde van Dordrecht kwamen daarbij Clerc, Bies, Berepoot, oulonois, Bronstring, Bastiaannet, Van Harten en Hooijberg. De Vassenaarder Hans Vermin eindigde na verlies in de negende onde tegen Smeenk met acht punten op de zevende plaats in roep 1. ROSSUM Herman Snoeijink heeft gisteren zijn laatste veld- rit van dit seizoen gewonnen. Na zijn zege zaterdag in Put ten, kon Snoeijink het niet la ten om ook in Rossum te star ten. Hij was een klasse apart. De nummer twee, Ben Wlere- ke, eindigde op bijna vier mi nuten. PARIJS De Nederlandse ka- rateploeg heeft dit weekeinde tijdens de strijd om de Europe se jeugdkampioenschappen drie bronzen medailles be haald: Stewart Ballantin, Jerry Slager en Dannv Soto. DEN HAAG Het Koninklijk Nederlands Gymnastiek Ver band organiseert op 9, 10 en 12 april in de sporthal van Be verwijk een driedaags toernooi voor de jeugdturners -en turn sters. ST. MORITZ Het Europees kampioenschap viermansbob Is een Zwitserse aangelegen heid geworden. De eerste drie plaatsen waren voor Zwitser land. WEST BERLIJN De dames- handbalploeg van TSV Guts Muths West Berlijn heeft zich geplaatst voor de halve finales van het toernooi om de Euro pese beker voor bekerwin naars. SPA De Zweedse equipe Stlg Blomqvist/Björn Ceder- berg heeft de autorallye 'Les Boucles de Spa' gewonnen. (Van onze sportredactie) HILVERSUM Kees Verkerk kon het gister middag op de zware Hilversumse baan niet bolwerken. De elfjarige ruin, die vijfentwintig meter moest geven aan Keystone Master, kwam in de eindstrijd enige meters tekort. Kees Verkerk ging als groot favoriet van start in deze draverij over 2025 meter. Het paard van stal Westland komt meestal niet over deze korte afstand tot zijn recht. Kees Verkerk is stayer en meer ingesteld op het zware werk. Niettemin was hij kansrijk in de Willem H.Geersenprijs omdat er maar weinig kwaliteit aan de start ver scheen. In een behoorlijk tempo nam Keystone Master, een tienjarige Amerikaanse hengst in Neder lands bezit die veertien dagen geleden over de sprintafstand van 1600 meter won in de prachti ge kilometertijd van 1.17.6, de leiding en stond deze niet meer af. Kees Verkerk had snel aan sluiting aan de staart van de paarden die over 2000 meter waren gestart, moest in de laatste vijfhonderd meter alles buitenom doen en kwam in de eindstrijd wat te kort. In 1.20.3.won Keys tone Master in handen van Jan Obermeijer voor Kees Verkerk en Orlaya Dear. Orlaya Dear, een zevenjarige merrie van de Utrechtse trainer en pikeur Piet Smit, was na de start matig weg. ging in de laatste bocht mee in het spoor van Kees Verkerk maar miste in de sintels van Hilversum een fijne eindsprint. De winnaar van vorig jaar. Nicole H met Piet Zandt, moest genoegen nemen met een vierde plaats. omdat zij in Lake Placid zal moeten bewijzen - en dat zou ook het, als van ouds schipperende NOC, goed uitkomen - dat zij de uitzending waard Is geweest. Waarom Ullke- ma niet mag, blijft een raadsel. Ook hij pres teerde in Davos goed. Op grond van zijn matige seizoen 1979-1980 werd hij afgewezen en dat moet een zwak argument worden genoemd. AUCKLAND Viktor Popatov uit de Sowjet-Unie Is gisteren wereldkampioen zeilen In de tornado-klasse geworden. De Nederlander Van Waltmeljer werd elfde. 80Y0OT ZOMERSPELEN RADICAAL AFGEWEZEN LEIDSE COURANT MAANDAG 4 FEBRUARI 1980 PAGINA 13 Eensluidend Met de pertinente afwij zing van een boycot van de Zomerspelen hebben de Nederlandse Olym pische Sportbonden dui delijk te kennen gege ven, het volledig oneens te zijn met het standpunt, dat de regering heeft In genomen. Hoewel niet ledereen verwacht zal hebben, dat de sport bonden het unaniem eens zouden zijn, is het eensluidende standpunt niet zo verwonderlijk. De regering bekijkt de kwestie uit politiek oog punt, de bonden gaan van de sport uit en zo doende zal nimmer over eenstemming van ge dachten worden bereikt. Het NOC kan niet wor den verweten, dat het niet van alle kanten de precaire zaak heeft be keken. Er is op allerlei gebieden overleg ge pleegd en dat wordt nog gedaan, o.a. met politie ke partijen. Het NOC heeft ook nog niet be slist, maar zal zich aan sluiten bij het standpunt, dat straks in Lake Placid door het International Olympisch Comité wordt vertolkt en dat op 22 maart bij de hernieuwde bijeenkomst van de Westeuropese Olym pische Comités, die af gelopen vrijdag ook al vergaderden in Frank furt, zal worden ingeno men. De kandidaat-atle ten zullen de eerstvol gende veertien dagen moeten verklaren, of zij wel dan niet naar Mos kou willen, wat vooral van belang is voor de te amsporten. Wie niet wil, hoeft natuurlijk niet. Dat kan wel eens een moeilij ke keus worden voor at leten, die zich Inzetten voor het Comité Olym pische Spelen en men senrechten. Van het overgrote deel van de kandidaten kan worden verwacht, dat zij zich naar Moskou zullen be geven, Indien het NOC daartoe na 22 maart be sluit, wat inhoudt dat zij zich moeten voorberei den in een tijd die on danks alles, vol twijfel en onzekerheid Is. Selectie Het NOC heeft, als van ouds, moeite gehad met de selectieprocedure. De schaatsbond wilde tien rijders en rijdsters naar Lake Placid afvaardigen, het NOC kwam tot acht. Alsnog werd Sljtje van de Lende aan de ploeg toegevoegd, maar Sies Uilkema werd afgewe zen. Afgezien van het feit, dat het erop lijkt dat een compromis Is geslo ten - geen tien, geen acht maar negen dus wat geven en nemen - mag de aanwijzing van de rijdster worden aange vochten. Zij leverde dit seizoen matige presta ties en werd geselec teerd op grond van één enkele goede verrichting, vorig weekeinde In Da- vos. Het Is Sijtje van de Len de van harte gegund, maar zoals zij diep te leurgesteld was, nadat zij aanvankelijk door het NOC was afgewezen, zo zal zij zich thans onder zware druk bevinden, IMSTERDAM - De situatie letreffende een eventuele ioycot van de Zomerspelen Inli Moskou wordt er niet over zichtelijker op. Er is langza- anerhand een Gordiaanse asnoop ontstaan die moeilijk 9 V ontwarren valt. Het is wel luidelijk dat in verscheidene anden, o.a. Nederland, het tandpunt van de regering ijnrecht staat tegenover dat —an de sportbonden. In een aterdag door het Nederlands lympisch Comité en de Ne- lerlandse Sport Federatie ge- rganiseerde bijeenkomst iet de Olympische sportbon- len werd vrijwel unaniem oycot van de Zomerspelen 'gewezen. Een groep, die et meest bij die Spelen is ietrokken maar vrijwel nog gjiet gehoord was, de atleten c elf, bleek provisorisch door 4e eigen bonden te zijn bena- lerd. Binnen veertien dagen ■uilen alle potentiële Moskou- Bjangers moeten verklaren of ■ij bezwaar hebben tegen een Uitverkiezing. Jaarvan, maar ook van de vergade- §jng van het INternatlonaal Olym- isch Comité op 12 februari in Lake jlacid, het nader overleg dat de 'esteuropese Olympische Comité's 22 maart wederom zullen voeren het standpunt dat het Nederland volk zal innemen, zal afhangen ilk© beslissing het NOC te zijner tijd zal nemen. Dat zal niet eerder zijn dan na 22 maart, maar momen teel is er geen twijfel mogelijk: de vaderlandse sportbonden zien niets in een boycot. Dat bleek overduidelijk op de zater dag in het Hiltonhotel in Amsterdam gehouden bijeenkomst. Alleen de Nederlandse Katholieke Sportfede ratie en de Nederlandse Culturele Sportbond opperden bezwaren zon der expliciet een boycot te steunen. Daar werd het belang van de rech ten van de mens afgewogen tegen het veroveren van medailles en het eerste telde voor deze twee koepe lorganisaties zwaarder. Ook. de 23 Olympische sportbonden - eerder reeds hadden de 23 internationale Olympische sportorganisaties een boycot afgewezen - sluiten de ogen niet voor de vermenging van politiek en sport, maar ze willen met alle mogelijke middelen trachten te voorkomen dat politiek en sport nog stringenter in elkaar zullen gaan passen. Of, zoals werd gesteld: de politiek moet zo veel mogelijk buiten de sport worden gehouden. De opstelling, die het Nederlands Olympisch Comité tot nu toe heeft gekozen, verwierf aller goedkeuring. De voorzitter van het NOC, mr. Iden- burg, oogstte veel lof. Hij haastte zich te verklaren dat zijn organisatie nog geen definitief standpunt had ingenomen, dat er nog verder over leg zal worden gepleegd met politie ke groeperingen en de kandidaat-at leten eveneens een stem zullen krij gen, hoewel mag worden aangeno men dat zij merendeels een boycot zullen verwerpen, waarbij ook de fi losofie mee zal spelen dat er hoogstwaarschijnlijk een eind aan de lange reeks van Olympische Spe- Tijdens de vergadering luisteren de heren K. Kerdel (bestuurslid NOC), A. Paulen(voorzitter IAAAF), H. van Karnebeek(lid IOC) en Van der Ploeg(ere-lid NOC) aandachtig toe. len zal komen indien Moskou geen |n e||c geVal toonden de sport- Vertegenwoordigers van twee 2^I?rfatü£rnnïLie^ïli'i!S2.nsJllr^l bonden zich ondubbelzinnig hoofdsporten van de Spelen, wereldtoernooien op losse schroe- f lT ven komen te staan tegenstander van een boycot, atletiek en zwemmen, zeiden het wel zeer duidelijk. De Zwembond: „Als het NOC be sluit dat we zullen gaan, stu ren wij een ploeg." De Atle- tiekunie gebruikte bij monde van voorzitter De Beer zelfs de term „hetze" en voelde er niets voor zich,te mengen in „het hetze-achtig gedoe dat thans gaande is". Voorzitter Lebbink van de Kano- bond stelde dat men wel erg laat is met een eventuele boycot, „want toen in 1974 Moskou werd aange wezen, werd daar hetzelfde systeem gehanteerd als thans." Ook sport bonden die weinig of geen kans ma ken op uitzending van atleten - krachtsport-, scherm-, basketball en volleybalbond - schaarden zich achter het standpunt van het NOC. Alleen de Konininklijke Nederlandse Wielren Unie wenste zich (nog) niet duidelijk uit te spreken. Unaniem zijn de Nederlandse Olym pische Sportbonden dus tegen een boycot van de Zomerspelen, met de restrictie dat dit standpunt wijziging kan ondergaan indien een opzienba rend groot aantal landen zal beslui ten Moskou links te laten liggen. Een standpunt dat in bijv. Frankrijk en Italië - beide landen hebben ver klaard wel te zullen deelnemen - ook wordt ingenomen. Voorlopig staat de vaderlandse sportwereld lijnrecht tegenover het regeringsstandpunt, maar eerst eind maart zal het NOC definitief beslis sen. HERMAN VAN BERGEM vastbesloten in Moskou nog eenmaal toe te slaan. Bij het aanvaarden van een baan als hotel-manager in Dallas heeft hij zich de daartoe noodzakelij ke trainingsfaciliteiten verwor ven. De als vierde eindigende Albert Boonstra heft dat ook gedaan. Hij heeft zijn negende semester van zijn medicijnen studie een half jaar uitgesteld en traint sinds anderhalve week volop in Rotterdam- West, het bad waar de Olym pische kwalificatie begin juni dient plaats te vinden. Bert Sit ters hoopt nog altijd zo'n veer tien tot zestien jongens en meisjes mee naar Moskou te kunnen nemen. Ook al haalde dit weekeinde niemand de Olympische limiet. De beste was nog schoolslagzwemster Maritzka van der Linden, die met een tweede plaats op de 100 meter, zo'n 0,7 seconde van de streeftijd voor de zomer verwijderd bleef. Scherp Hoe scherp de limieten lig gen, blijkt wel uit het feit dat van de concurrentie in totaal slechts drie zwemsters in Amersfoort bij machte waren, die barrières te nemen: Cyn thia Woodhead, vlinderslag specialiste Meyuni Yokoyama en degene die Maritzka van der Linden versloeg: de Britse Margaret Kelly. Het excuus van Sitters lag voor de hand: de meeste Olym pische Kandidaten hadden het zich niet veroorloofd rustiger aan te doen bij de training en kwamen derhalve vermoeid aan de start. Dat gold met name voor Fred Eefting, Henk Elzerman en Gerard Smit. Bij Monique Bosga kwam daar nog iets bij. De Utrechtse rug- slagvedette raakte bij een po ging om de gevolgen van de jongste chirurgische ingreep te compenseren, overtraind en kreeg bovendien griep. Anderen werkten zich naar vo ren, zoals de 14-jarige Conny van Bentum, die op de 50 me ter vrije slag slechts tweehon derdste van een seconde lang zamer was dan Enith Brigitha in haar beste tijd en als tweede aantikte op de 100 meter vrije slag. Verder dienden Wilma van Velsen, Jolanda de Rover en Ingrid Esser zich aan als ta lenten op rug- en wisselslag. Maar voor deze nieuwe oogst uit Tiel, Barneveld, Amstelveen en Uden geldt waarschiinliik. dat Moskou te vroeg komt en de spelen van 1984 te laat. Wat dat betreft zou een jaar uitstel niet slecht van pas ko men, hoezeer de zwembond erop tegen is. Voor de 14-jari- ge Hans Kroes geldt zeker, dat Moskou te vroeg komt. De HPC-zwemmer vestigde het enige Nederlandse aspiranten record. Maar zijn 1.58.44 op de 200 meter vrije slag was niet genoeg voor een plaats in de finale. De één miljoen gulden, die de Olymische zwemvoorbereiding tot dusverre kostte, heeft voor alsnog niet veel meer opgele verd dan wat mistige estafette kansen. De uitzending van de 4 x 100 meter vrije slag dames lijkt haalbaar, nu het wegvallen van Enlth Brigitha is gecom penseerd door de opkomst van Conny van Bentum en Mo nique Drost. Bij de heren is de sprong nog altijd geweldig groot al zijn er bemoedigende berichten uit Amerika, waar Kees Vervoorn erg hard schijnt te gaan. Afgaande op zijn yards-tijden meent Sitters, dat de Hagenaar kan fungeren als trekpaard voor zowel de wis selslag- als de vrijeslag-esta- fette. keur voor de politieke onwe- tenheid van zijn pupillen bo ven, zoals hij het noemde, de zin en onzin uitkramende poli tici. „ledereen probeert wat uit de sport te halen. Een sponsor steekt er honderdduizend gul den in en haalt er een miljoen uit, Oost-Duitsland heeft naar ik meen een deel van de er kenning als staat aan de sport te danken. De andere socialis tische landen hebben er ook een eigen bedoeling mee en wij proberen de sport te ge bruiken om de mensen een stukje leven, noem het motiva tie of opvoeding mee te ge ven". Niet zo goed Met dat zwemmen ging het overigens niet zo goed. Hoe wel de diverse coaches het in koor ontkenden, had de onze kerheid over het uiteindelijk doel van alle inspanningen een negatief effect op de prestaties. Slechts één num mer werd bekroond met een wereldrecord, zij het een offi cieus: het allerlaatste, de 50 meter vrije slag van de heren, werd dankzij een bliksem- start gewonnen door de ta melijk onbekende Christo pher Caravanaugh in 23.66 sec. In deze noviteit was de West duitser Klaus Steinbach tot nu toe het snelst met 23.7 sec. De 17-jarige zwemmer uit San José uit Californië bleef daar mee twee Olympische oudge dienden, James Montgomery en John Hencken, voor het geen wel het een en ander zegt van zijn Olympische mogelijk heden. Met name de drievou dige kampioen van Montreal James Montgomery (25) is Jolanda de Rover wordt gefeliciteerd met haar tweede plaats door Daphe Demuth en winnares Agnes Fodor. ynthia Woodhead was één van de meest opvallende deelnemers lun het Amersfoort- se bad. Het interna- zwemfestival van heeft afgelopen geheel in het te- van de anti-boycot-actie De KNZB sprak zich in een eerder stadium uit het gaan naar Moskou gisteren zette bondstrai- Sitters, dat na. een con- met de merendeels Olympische kandidaten wat scherper aan. „Wij beslist naar Moskou, niemand die daar anders denkt". Die eensgezind- werd ook op internatio- niveau gedemonstreerd. Russische afvaardiging klapte zich de handen stuk bij Amerikaanse overwinnin gen. Het Russische lid van de Len (Europese zwemliga), Alexei Morisov, hing de Ame rikaan Steve Cregg de win naarsmedaille om en de zilve ren Olympische roebels wer den keurig gedeeld: Cynthia Woodhead, de bijna 16-jarige winnares van de 100, 200, 400 en 800 meter vrije slag, kreeg evenals twee jaar geleden de prijs voor de beste dames prestatie. Vladimir Salnikov werd bij de heren op soortge lijke wijze onderscheiden. Applaus over en weer. De ver standhouding was zelfs zo goed, dat de Russische coach Absaljamov knikte, toen hem duidelijk werd gemaakt, dat Sergei Fesenko op de 200 me ter vlinderslag was gediskwali ficeerd. omdat hij met een hand zou hebben aangetikt. De Europese recordhouder was toen al verslagen door de Westduitse verloofde van An- nelies Maas: Michael Kraus. Dat op zichzelf was een aanwij zing, dat de Russen belangrij ker zaken aan het hoofd had den dan zwemmen alleen. Dat gold niet voor Nederland. „Wij willen zwemmen. Het doet er niet toe waar", aldus Bert Sitters met een sterke voor-

Leidse Courant | 1980 | | pagina 13