Strafexpeditie Van Vliet heeft wel erg snel effect e inzetvan parta en het tereotiepe spel nAZ'67 Vitesse aanvaardt klasseverschil met Ajax WINSTPREMIE VAN 1600 GULDEN VOOR SPELERS FC DEN HAAG RODE KAARTIN FATSOENLIJK DUEL TERDAM Het was niet ernstig bedoeld r het typeerde wel de zorgelijke toestand rin Sparta's interim-trainer Hans Eijkenbroek bevindt toen hij na Sparta—AZ uitriep: „Als Is ook niet had kunnen spelen, zou ik per- lijk het veld onder water hebben gezet", ploeg is al zo gehavend doordat Van Gaal, erda, Van Zoest en Bert Jansen, vier vaste sspelers, voorlopig niet kunnen spelen om- ze in het gips ziten of ernstig geblesseerd Niettemin slaagde Sparta erin een punt te >veren op het torenhoog boven de Rotter- nmers op de ranglijst uitstekende AZ. En ge- dit duel mag gezegd worden: Sparta staat aag, AZ te hoog. lopen donderdag verrekte Ruud Geels tijdens de trai- Sparta had gebruik mogen maken van de prachtige mmodatie van Hoek van Holland omdat het Kasteel k stond een spiertje in zijn dij. Nog meer donkere en boven het hoofd van Eijkenbroek. Maar Ruud Geels er gistermiddag op het constant door regen geteister- >pangen en hij scoorde tweemaal met voetbal waarbij een risico nam vanwege „die zwakke plek", er op basis van een enorme inzet behaalde Sparta het kspel. Terecht zei een teleurgestelde Georg Kessler: hadden een zo groot technisch overwicht dat het te akkelijk ging waardoor overtuiging en doorzettingsver en ontbraken". Maar er ontbrak meer aan AZ'67. De speelt zónder enige verrassing en mét voorspelbare binaties. Sparta, dat zich grotendeels moest beperken tegenhouden", kon dat dan ook doen. ijkt het te hoog in de bol te hebben en verviel daardoor een doodgewoon ploegje dat door het werkdriftige rta zowaar op een achterstand van 20 werd gezet, komt te weinig uit onze hoekschoppen en vrije trap- had Eijkenbroek zijn selectie al menigmaal voorge- den. Hoe het dan wel moet, toonde Sparta toen Geels sen hoekschop de bal alleen maar met zijn hoofd hoefde leroeren om te kunnen scoren in een periode waarin 57 de toon aangaf, maar niet verder was gekomen dan rme schoten van Kist en Arntz en een kopbal van ouwenaar, die ook door Doesburg werd gepareerd. veel n al mocht Kessler zich afvragen waar de lange Met en de niet minder forse Spelbos, de bewaker van Is, waren bij dat doelpunt. Hij mocht zich er even- s over verbazen dat Ron Stevens ver buiten het straf- opgebied de bal kon aannemen, richten en een pro- iel verzenden dat echter Treytel tot stilstand kwam, 1, een juweel van een ireffer. 67 viel nog heftiger aan maar de combinaties werden even stereotiep opgezet. Zelfs de bepaald niet vlekke- spelende Rotterdamse defensie waarin Luc Balkestein een manchet om een pols nauwelijks risico durfde te m, maar toch een van de betere Spartanen was, met iè van der Gijp kon zich staande houden. Met zulk druk moest dat evenwel een kwestie van tijd zijn en na x\ist bezweek Sparta dan ook. Eerst had Doesburg een ak moment toen hij de bal uit een schot van Arntz niet sp maar wegsloeg, in eigen doel (21) en later stond aard zo volkomen vrij dat hij de bal naar Welzl kon diri- n die van dichtbij inkopte (22) hoewel dat op het dje van buitenspel was waartegen Doesburg dan ook fel jsteerde bij scheidsrechter Geurds die Van Dongen de kaart voorhield, omdat hij Van Tiggelen had neerge- ild. weinig consequent was Geurds niet. Arntz ging nogal te r, blesseerde ook Renè van der Gijp (vervanger v.d. j den) maar mocht vrijuit gaan. Toen Kist simpel van itbij zijn ploeg op voorsprong had gebracht (3—2), Sparta verslagen. Eijkenbroek: „Er bleek uit dat we -.einig kwaliteit hebben om die 20 vast te houden. verden achter fouten gemaakt. Toen moesten we alles ftiets spelen met het risico dat het 42 of 52 wordt". pakte goed uit ditmaal. Arntz weer hij legde rdenburg neer, die zich met een prachtige beweging lad gespeeld, en Geels schoot de strafschop feilloos in: De knal op de paal, die Kist produceerde, moet AZ vergeten want het verdiende niet meer in deze matige door de inzet van Sparta en het feit dat er twee aan- ind ingestelde ploegen aan het werk waren erg plezieri- kijkduel". „Maar we moeten wel versterking krijgen en eer korte termijn", zei Eijkenbroek, die aanvallend he- lal geen keus meer heeft, anders zou hij Lengkeek niet tsbuiten hebben gezet. Hij is in militaire dienst, speelt mg Oranje en in het militair team, maar krijgt geen toe- iming om met Sparta's selectiegroep te trainen. „Maar eb geen ander", aldus Eijkenbroek, die met zijn geha- le ploeg het te hoogmoedige AZ toch bedwong. HERMAN VAN BERGEM everloop: 29. Geels 1—0, 35. Stevens 2—0, 49. Arntz 2—1, 65. 2—2. 77. Kist 23, d84. Geels (strafschop) 3—3. Scheidsrechter: ds. Toeschouwers: 6500. la: Doesburg; Stuy varvde Herik, Weerdenburg, Balkestein. Verbe- an der Gijp (Van der Heijden), Stevens (Blind), Van Tiggelen; Léng- Geels. Schwarz. hoenaker wijst Ajax de weg door 10 te scoren. V.l.n.r. Zwamborn, Schoenaker, aijer, Lerby, Mulderij en doelman Nijhuis. AMSTERDAM Egbert Mulder heeft Ajax—Vitesse kleur gegeven en dat is juist het laatste wat de Groningse scheidsrechter wil. Hij trok twee kaar ten, een gele en toen een rode, voor De Leeuw (Vitesse) die elf minuten voor het einde van de koude regen naar de warme douche moest. Eigenlijk een te zware straf in een wed strijd die zonder meer fatsoenlijk was omdat Vitesse het krachtsverschil aan vaardde en probeerde met de beschik bare middelen, die overigens duidelijk te kort schoten, partij te geven. Tegen het beste middenveld van Europa, ook zonder Arnesen, was Vitesse niet opge wassen. Alleen omdat vóór Lerby, Jen sen en Schoenaker de minst slagvaardi ge aanval van Nederland stond, leverde het overwicht van Ajax weinig doelpun ten op. Ajax' meerderheid leidde tot twintig te rugspeelballen van Vitesse in de eerste helft naar de sublieme doelman Nijhuis, maar bracht ook slechts een treffer, van Schoenaker. Daarbij kwam de gele kaart voor De Leeuw, die Ling behoor lijk in zijn zak had, maar in de ogen van scheidsrechter Mulder de verliezer was in een partij duw- en trekwerk met Ling. Na de rust viel Ajax terug. Gerdsen en Meijers, die het in de eerste helft Ajax soms moeilijk maakten, zakten mee omlaag met de Ajacieden. Daardoor bleef de meerderheid van de mogelijk heden voor Ajax, dat door een straf schop (Mulder liep Boeve in de rug) van Lerby en een doelpunt van Blanker wegliep tot 3—0. Rood Elf minuten voor tijd haalde De Leeuw Ling, die eindelijk eens rechtstreeks op doel leek af te gaan, onderuit. Mul der gaf de in dit geval rechtvaardige kaart. Omdat het De Leeuws tweede gele kaart zou zijn, werd het rood. Trainer Wullems haalde onmiddellijk Meijers naar de kant. „hij was witheet, heeft al twee gele kaarten en dan moet je hem beschermen. Ik was bang dat hij onhebbelijke dingen te gen de scheidsrechter zou zeggen". Wullems vond de rode kaart overigens een veel te zware straf in een wedstrijd waarin niets onfatsoenlijks was ge beurd. Collega Beenhakker stond aan zijn zijde en stelde dat een ontspannen duel door een dergelijk strakke toepas sing van de regels gespannen had kun nen worden. Egbert Mulder over zijn eerste rode kaart in dit seizoen: „Wij hebben tot taak het voetbal schoon te houden, ling was aan een schitterende actie bezig en als je dan van achteren onderuit wordt gehaald is alleen maar een kaart op zijn plaats. Of zo'n. speler er al een heeft, mag je natuurlijk nooit laten meetellen". Onder de ruim 9.000 toeschouwers was ook Straatsburgs trainer Gress. De Fransman was niet onder de in druk geraakt, maar verklaarde dat Ajax' loopvermogen hem bijzonder verrast had. „Veel meer was er inderdaad niet", be vestigde Ton Pronk, die zaterdag voor Ajax had gespioneerd bij Lille—Stras bourg. „Wij speelden niet best, die Fransen zaterdag ook niet. Je zou bijna zeggen dat de loting voor de kwartfina les nog gunstiger is dan wij eerst dach ten. Misschien dat het in Straatsburg moeilijk voor ons zou kunnen zijn maar hier moet het een gelopen wedstrijd worden. Straatsburg is iets beter dan Vitesse, maar niet zo verschrikkelijk veel. Als de ploeg niet meer kan dan za terdag bij Lille werd getoond". Scoreverloop: 21. Schoenaker 10. 65. Lerby 2—0 (strafschop), 77. Blanker 30. Scheidsrech ter Mulder. Toeschouwers: 9500. Ajax: Schrijvers; Meutstege, Krol, Zwamborn, Boeve; Schoenaker, Lerby, Jensen; Lirg, Bon- sink (Blanker), Tahamata. Vitesse: Nijhuis; Zaaijer. De Leeuw, Mulderij. Zwartkruis; Das. Van Hardeveld, Meijers (Bur- sac); Gerdsen, Deacy, Dijkers. De mobiele eenheid moest weer eens in actie komen om orde op zaken ter stellen. van Vliet aan de basis van wat wel eens een ui terst belangrijke triomf van FC Den Haag zou kunnen blijken te zijn. Want indien de Zuider- parkers het tegen FC Utrecht zouden hebben laten afweten zou eigenlijk vrijwel zeker elke as piratie in de richting van Europees voetbal in de ijskast kunnen worden gezet. En daar heeft het gisteren in een druilerig en slechts met iets meer dan vijfduizend toeschouwers bezet Zui derpark wel naar uitgezien. Meer niveau FC Utrecht bleek namelijk vooral in de eerste helft over aanzienlijk meer niveau te beschik ken, zelfs zonder Wim van Hanegeqi die zich na zijn mededeling dat hij nog anderhalf jaar in de Galgewaard blijft gisterochtend met flin ke koorts moest afmelden, dan het moeizaam en vruchteloos zwoegende FC Den Haag. De equipe van trainer Han Berger eiste zonder al te veel problemen het initiatief op, maar ver zuimde in deze fase definitief toe te slaan. Het bleef bij de treffer van Ton de Kruyk, die een organisatorische blunder in de Haagse defensie koelbloedig afstrafte. Maar het vaardig combi nerende FC Utrecht drong nadien niet voldoen de aan, zodat de opponent zich kon hergroepe ren. Hetgeen na de pauze bleek. „We hadden de wedstrijd voor de rust geheel onder contro le", verklaarde trainer Berger na afloop. „Maar daarna nam FC Den Haag risico's. Wij werden daardoor teruggedrongen". Uit de kom Vooralsnog leidde die verhoogde Haagse druk niet tot succes, ook niet nadat de al eerder geblesseerd geraakte Aad van Bergenhene- gouwen zich met een uit de kom geraakte schouder moest laten vervangen door Chris Treling. Vlak voor scheidsrechter Bakker de ontmoeting voor zes minuten onderbrak van wege op het veld gegooid vuurwerk kwam de nog steeds tegenvallende Ron Goodlass in kansrijke positie. Maar de Brit werd net de voet dwars gezet. Dat betekende tweede kans van FC Den Haag tot dat moment, maar na de gedwongen extra rust voor beide ploegen drong FC Den Haag met verdubbelde energie en verbetenheid aan. Fraai werd het nimmer, maar kansen kwamen er wel. Waarbij doelman Hans van Breukelen aanvankelijk een sta-in-de-weg bleek. De Utrechtse sluitpost, die zich uiterst solide te- weerstelde was echter in de 24e minuut kans loos. Eindelijk lukte een doorbraak van de nog steeds naar zijn oude vorm zoekende Cees Tempelaar, die een voorzet afleverde die door Van Vliet koppend werd afgerond: 1-1. Simon van Vliet (half verborgen achter De Kruyk) kopt de gelijkmaker achter de niet zichtbare doelman Hans van Breukelen. Knappe actie Dezelfde spelers verzorgden negen minuten later de tweede treffer. Weer produceerde Tempelaar na een knappe actie een voorzet, waarop Goodlass inknalde, maar het leer zag afspringen. Waarna Van Vliet de voor zijn voe ten carambolerende bal ineens inzette. Op de klimmende inzet was Van Breukelen machte loos: 2-1. Het ver teruggezakte FC Utrecht, waarin ook uitblinker Leo van Veen niet meer voor een om wenteling kon zorgen, trachtte nog wel met enig haastwerk tot een beter resultaat te geraken, maar verder dan een oyer de lat zeilende kop bal van Van Veen kwam de ploeg van Berger niet. Vlak voor tijd zorgde André Wetzel er voor dat de ziekenboeg van FC Den Haag werd uitge breid tot zeven man door met een liesblessure uit te vallen. Van dat septet ondergaat Henk van Leeuwen overigens vandaag de geplande meniscusoperatie in Hilversum. Zodat hij zeker twee maanden zal zijn uitgeschakeld. Hetgeen na de zwaarbevochten triomf op FC Utrecht nog niet geldt voor FC Den Haag, dat trouwens een zwaar programma tegemoet gaat met duels te gen Feyenoord en Go Ahead uit. FRANK WERKMAN Scoreverloop: 16. De Kruyk 0-1; 69. en 78. Van Vliet 1-1 en 2-1; scheidsrechter: Bakker; toeschouwers: 5200. 'gele kaart voor Van Tamelen(FC Utrecht) FC Den Haag: Gal jé; Tempelaar. Mansveld. Van Vliet, Ko- revaar; Van Bergenhenegouwen(Treling). WetzeKDe Vroedt), Jonker; Melis, Schoenmaker. Goodlass. FC Utrecht; Van Breukelen; Van Tamelen, Wildbret, Van der Vlag, Du Chatinier(Carbo); Tervoort, De Kruyk. Flight; Gozems, Van Veen, Van Staa DEN HAAG - Dit is het verhaal van Si mon van Vliet. Lang was het tobben geblazen met lange Simon dit seizoen, maar gisteren tegen FC Utrecht was hij er. En hoe. Twee keer fungeerde hij als scherprechter, hetgeen niet alleen gro te vreugde bij hemzelf teweeg bracht, maar ook zijn ploeggenoten tot grote voldoening stemde. De dank zij de doelpunten van Van Vliet bewerkstel ligde zege van 2-1 van FC Den Haag te gen FC Utrecht betekende namelijk niet alleen dat de Zuiderparkbrigade in de race bleef voor de zesde plaats, maar eveneens dat elke speler het niet onappetijtelijke sommetje van 1600 gulden in de zak kon steken. Een resul taat van een ingenieus premiesysteem, waardoor de winstuitkering van 800 werd verdubbeld. Met dank aan Simon van Vliet, die na afloop in kleed- en be stuurskamer de nodige schouderklop jes in ontvangst mocht nemen. En terecht. Want de produktie van de voorstop per, die vorig seizoen nota bene topscorer was van zijn ploeg was met zeven treffers, maar tot dusver slechts tweemaal de roos kon treffen, zou wel eens een ommekeer kunnen betekenen in het prestatieniveau van Van Vliet. Die een paar weken geleden nog verklaarde vrijwel zon der zelfvertrouwen te spelen als gevolg van de vele wisselingen die trainer De Visser met hem uithaalde. Pas sinds een paar weken staat Van Vliet weer op zijn eigen plaats van voorstopper, mede een gevolg van blessures van anderen. Desondanks kon de lange gymnastiekleraar zich met moeite staande houden, waarvan een lange reeks overtredingen in zijn spel getuigenis afleg de. Bovendien bande hij elke naar risico zwe mend initiatief uit zijn optreden: liever een balle tje breed dan de kans op bal- en positieverlies. Extra training Niet alleen trainer Piet de Visser onderkende het gebrek aan zelfvertrouwen in Van Vliets spel, de verdediger zelf voelde ook dat hij aan één van zijn zwakkere seizoenen bezig was. Reden voor beiden om vorige week woensdag een extra training in te lassen, waarbij de iet wat traingsschuwe Van Vliet - met overigens Cees Tempelaar - eens extra aan de tand werd gevoeld. Het effect van deze bijna als een soort strafex peditie te beschouwen extra arbeid heeft niet lang op zich laten wachten. Nog geen handvol dagen later stonden Cees Tempelaar en Simon

Leidse Courant | 1980 | | pagina 11