Jan Sierhuis in Galerie De Sluis Jopie Limburg in De Poort Vertegenwoordiger van Haagse School én moderne kunst Romy Schneider in schitterende rol EN VERDER Deze week in de bioscopen Victoriaans drama door Polanski in schitterende beelden verpakt LEIDSE COURANT VRIJDAG 1 FEBRUARI 1980 PAGINA 9 Regisseur Roman Polanski geeft Nastassia Kinski en Peter Firth nog een paar laatste aanwijzingen tijdens de opnamen van „Tess". LIDO III L'Histoire simple (16) met Romy Schneider en Bruno Cre- mer. Regie: Claude Sau- tet. De Franse regisseur Claude Sautet liep al jaren met het plan rond zijn favoriete ao trice Romy Schneider eens 'n kei van een rol te geven in een van zijn films en hij is daar met „Une histoire sim ple" volledig in geslaagd. De alledaagse geschiedenis waar het om gaat draait om een zekere Marie, een geschei den vrouw van tegen de veertig met een goede baan en een zoon van zestien, die overigens in de film bijna geen rol speelt. Zij wil de verhouding met een nogal labiele vriend (Claude Brasseur) verbreken en ook geen kind van hem. Zij voelt zich nog steeds aan getrokken tot haar ex-echt- emotioneel zeer betrokken bij het dreigend ontslag van een goede vriend, die in een depressieve stemming zelf moord heeft trachten te ple gen. Op zeer subtiele wijze geeft Claude Sautet alle dingen, die plotseling het leven van deze Marie een andere wen ding geven gestalte, maar het is Romy Schneider, die uiterlijk bijna onbewogen dit allemaal voelbaar weet te maken. „Une histoire sim ple" is een film om rustig voor te gaan zitten en je via kleine aanwijzingen in dia- loog-flarden en Soms een en kele blik of een simpel ge baar in te leven in de een zaamheid van deze zo reso luut lijkende vrouw, die ten slotte gemoedsrust schijnt te hebben gevonden als zij weer van haar ex-man, met wie het nooit meer goed zal komen, in verwachting is. Samen met de weduwe van de inmiddels toch overleden' vriend ziet zij een nieuwe toekomst tegemoet. Een simpel verhaal over al ledaagse mensen, dat door de fijnzinnigheid van dé re gisseur en het spel van alle hoofdrolspelers met Romy Schneider aan de spits twee uur ongemeen boeiend op je over komt. MILO LEIDEN Jan van Zonneveld behoort tot de wel zeer oude garde van Leidse kunstenaars, maar zijn tachtig-jarige leeftijd is hem zeker niet aan te zien. Misschien is zijn hoge leeftijd er wel de reden van, dat Zonneveld's werk zo vele stromingen heeft doorgemaakt. Een feit echter is, dat de kunstenaar nog lang niet van plan is met schilderen te stop pen. De kleine, integere Leidenaar is vanaf zijn dertiende al bezeten van alles wat met schilderen te maken heeft. Aanvankelijk was Jan van Zonneveld leerling aan de am bachtschool te Leiden. Maar halverwege zijn opleiding tot huis- en decoratieschilder maakte een kunstkenner hem op zijn talen ten als kunstschilder attent. Jan, de kunste naar in spé, kreeg van zijn vader dan ook toestemming om les te nemen op de Acade mie voor Beeldende Kunsten in Den Haag. Voor kunstenaars, die in die tijd de acade mie verlieten, was het in de praktijk on doenlijk door de verkoop van eigen werk een droge, laat staan een belegde boterham te verdienen. Via een leraar van de acade mie kreeg hij een baan als glasschilder in Haarlem en daarna in Den Haag. Na tweeë- nenhalf jaar was het glasschilderen geen lucratieve bezigheid meer. Jan vai. Zonneveld teerde vanaf zijn laatste glasschildering van zijn reeds verdiende geld, waardoor hij het hoofd boven water kon houden. Vanaf dat moment nam hij voor eigen rekening de kwast ter hand en werkte zijn ideeën thuis uit totdat hij via zijn vader, die amanuensis bij het AZL was, als academisch tekenaaf in dienst kon tre den. „Ik moest bijzondere oogziektes teke nen bij de afdeling'oogheelkunde. Door de microscoop kijken en precies natekenen. Saai en moeilijk werk. Ondertussen bleef ik met m'n schilderijen leuren. Zo af en toe verkocht je eens wat", aldus Van Zonne veld. Maar ook in die branche sloeg de ge vorderde techniek keihard toe. Het werk van de creatievelingen werd door ultra-mo derne foto-apparatuur overgenomen. De werkzaamheden bij de diepdrukkerij Rotogravure -begonnen in 1930 en duurden tot de pensionering van Van Zonneveld in 1965. Aanvankelijk werd hij in de tekenka mer te werk gesteld, maar later werd hij kleurenretoucheur. „Ik stelde de kleuren voor de reprodukties vast. Leuk werk, maar bijzonder vermoeiend voor mijn ogen, ik heb ze er wel mee bedorven", aldus Jan van Zonneveld, die de achteruitgang van zijn ogen pas de laatste tijd als hinderlijk ervaart, „Brilletje op en brilletje af is het tegenwoordig, als ik aan het schilderen ben." In '49 was de kunstenaar lid van het Leids Kunstcentrum, dat toen werd opgericht. Met andere kunstenaars exposeerde hij in de Boerhaavezalen. Na zijn pensionering - dus nu al vijftien jaar- ging de Leidenaar zich alleen maar met schilderen bezig hou den. Na de academie-periode kwam Jan van Zonneveld onder de indruk van Willem Maris, de vertegenwoordiger van de Haagse School. „In die tijd schilderde ik dan ook veel koeien a la Maris" en hij wijst naar één van de schilderijen, die de woning aan de Apollolaan sieren, „Ik trok in die tijd veel de natuur in en maakte schetsen van koeien, die ik later thuis uitwerkte." Naast het portretteren (onder meer zelfpor tretten en portretten van zijn vrouw) en de koeien van Maris, ging Van Zonneveld Zich hoe langer hoe meer op stillevens toeleg gen. De wanden van de woning, die gezien de hoeveelheid schilderijen véél van een expositieruimte weg heeft, worden zeker, voor de helft met stillevens gevuld. Maar na enige tijd raakte Van Zonneveld door een geheel ander oeuvre gefascineerd: dat van Vincent van Gogh. Het olieverfschilde rij 'Dorpje aan zee' getuigt van de expressi onistische invloeden, die Van Zonneveld heeft ondergaan. Bijzonder knap van dit schilderij is, dat de zon ontbreekt, maar dat het werk als het ware broeit; je voelt, dat het een weergave is van eèn uiterst zonnig, Zuidelijk landschap, Zuid-Frankrijk wel licht. Dat effect is temeer bewonderens waardig. omdat de schilder bijna nooit voorbeelden heeft en nimmer landschap pen naschildert. De laatse tien jaar is Van Zonneveld weer ander werk gaan maken, nog meer kleur- composities en op de duur zelfs, ging hij over tot het maken van abstracte schilde rijen. Van Zonneveld: „Maar het werk van de Haagse School komt steeds weer terug, altijd wil ik weer even proberen of ik het nog wel kan." „Tegenwoordig verkoop ik wel meer dan vroeger, maar ik heb het nog nooit móeten doen. Financieel heb ik me altijd ruim schoots kunnen redden. Bovendien weet ik niet goed hoeveel ik voor de werken moet vragen, hoewel veel mensen een hoog bod op enkele werken hebben gedan. Ik zelf heb nog de vooroorlogse prijzen in m'n hoofd", aldus de kunstenaar, die in maart 80 iaar hoopt te worden. Van Zonneveld verkoopt niet al te veel van zijn olieverf schilderijen, maar als hij zijn geesteskinde ren van de hand doet, gebeurt dat voor een meer dan schappelijke prijs. Het meerstro- mige werk van de bescheiden schilder is tijdens een tentoonstelling (ter gelegenheid van zijn tachtigste verjaardag) van 6 tot en met 14 maart in het Waaggebouw aan de Aalmarkt te bezichtigen. Tenslotte Van Zonneveld: „Ik zou wel honderd jaar willen worden, dan kan ik nog meer schilderen en nog meer ideeën vormgeven." WIM BUNSCHOTEN CAMERA Agatha (a.l.) Zeer vermakelijk filmavon- tuur met Dustin Hoffman en Vanessa Redgrave, (reprise) LUXOR Escape from Alcatraz (16) Clint East wood ontsnapt uit de gevan genis Alcatraz, een Ameri: kaanse versie van het Fran se Duivelseiland. Een boeiende film, die ver uit stijgt boven de vmiddelmaat •in dit genre, (derde week) LIDO I Apocalypse Now (16) Gruwelijke film over de oorlog in Vietnam. Wreder dan 'The Deer Hun- ter', maar voor velen min stens even indrukwekkende Marlon Brando is de zwakste steen in het hele gebeuren, waarin regisseur Francis Coppola zijn afschuw van de oorlog toont, (vijfde week) LIDO III Die Blech- trommel (16) Een facine- rende blik op het Duitsland voor en tijdens de Twe- de Wereldoorlog, gezien door de ogen van het dwerg je. Oscar, (tweede week) STUDIO Manhattan (a.l.) Schitterende film met- de subtiele humor van iioof d rolspeler regisseur Woody Allen over het ver knipte artiestenleventje van 'New York. (achtste week). REX Erextions (16) Por nofilm. EUROCINEMA I (Alphen aan den Rijn) Apocalyp se now (16) zie Lidó I. EUROCINEMA II (Alphen aan den P.ijn) Airport '80, the Concorde (16). Alain Delon en Sylvia Kristel is een zwakke rampenfilm, waarbij vooral het Franse vliegtuig centraal EUROCINEMA III (Alphen aan den Riin) Race naar de schroothoop (a.l.) Matige rolprent waarin tal van au to's geslachtofferd worden. EUROCINEMA IV (Alphen aan den Rijn) De vier vuisten van de duivel (a.l.) Terence Hill en Bud Spencer in een van de eerste Trinity- films. Duidelijk beter dan de versies die de laatste tijd op het bioscooppupliek worden losgelaten, (reprise) GREENWAY-THEATER (Voorschoten) Spider- man strikes back (a.l.) Amerikaanse stripheld be leeft tal van ongelooflijke avonturen. In de avondvoor stellingen: Kort Ameri kaans (16) Aardige film naar het befaamde boek van Jan Wolkers. De film is op genomen in het Leiden van de Tweede Oorlog huis. Dit boek is in de ga lerie verkrijgbaar. Jan Sierhuis werd in 1928 in Amsterdam geboren. Hij ontving zijn opleiding aan de Rijksacademie voor Beel dende Kunsten in Amster dam en aan de Academie voor Schone Kunsten in Antwerpen. Sinds 1970 is hij begeleider aan de Vrije Aca demie gn Den Haag. Het werk van deze Jan Sierhuis is sterk verwant aan dat van de zogeheten Cobra-groep. Sierhuis heeft deze bewe ging nauwlettend gevolgd, hij heeft er echter nooit deel van uitgemaakt. Een steeds terugkerend thema in zijn werk is de mens, en dan vooral de vrouw en het vrouwelijke. Via dit onder werp stelt hij zaken aan de orde als de vervreemding of het redeloos geweld in Viet nam. In de Galerie exposeert Jan Sierhuis met tekenin gen, litho's en etsen. Verder valt er de komende maand werk te bewonderen van Albert Olthof en Paul Mulder. Albert Olthof is' vooral bekend om zijn sier raden. Behalve van zilver maakt hij bij zijn werk ook gebruikt van ivoor en ebbe- hout. De prent van de maand komt van de hand van de jonge Haagse litho graaf Paul Mulder. Gedu rende de maand februari is in de gang van de Galerie een kleine tentoonstelling Werk van Jan Sierhuis. Henrico's Hotline in 't Mallegat KATWIJK In het Katwijkse Open jongerencentrum 't Mallegat komt zaterdag de groep Henrico's Hotline. Deze uit Castricum komende groep van zes man staat garant voor een goed stuk muziek met een leuke show. Vanavond is het wekelijks muziekkafee in de gezellige ontmoetingsruimte van het centrum. Zondagavond presen teert de filmgroep een bekende film, waarin een grote haai de hoofdrol speelt. Verder komt er op woensdagavond 6 fe bruari een informatieavond over vivisectie. Het Mallegat is te bereiken via Voorstraat 83, achterom. LEIDSCHENDAM In Galerie 'De Sluis wordt morgen om 15.00 uur een tentoonstelling over het werk van Jan Sierhuis ge opend. De opening wordt, verricht door Hanny Rene- man. De expositie wordt gehouden onder het motto 'Kijken in het boek van Jan Sierhuis', en is de hele maand februari te bezich tigen. De inhoud van de tentoonstelling loopt gro tendeels parallel met de inhoud van het pas ver schenen boek van Jansier- met ander werk van Paul Mulder ingericht. Roman Polanski's verfil ming van Thomas Hardy's „Tess of the d'Urbervilles" ziet er werkelijk schitte rend uit, is bijzonder rijk aan detail en voortreffe lijk van sfeertekening. Dat zelfde zeiden we twaalf jaar geleden ook van John Schlesingers' verfilming van Hardy's „Far from the madding crowd" en constateerden toen dat Schlesinger er on danks de fraaie verpak king maar zelden in ge slaagd was om het Victori aanse drama leven in te blazen. Het lijkt er op dat Polanski in dezelfde kuil is gevallen. De vonk die van het doek op de zaal zou moeten overspringen in dit onsterfelijk liefdes verhaal laat op zich wach ten. Thomas Hardy's „Tess" is namelijk zodra je de roman in enkele regels tracht na te vertellen een nogal dr&kerig verhaal, waarin het vooral gaat om de grote verschillen tussen de diverse milieus in het Victoriaanse Engeland en de ondergeschikte rol van de vrouw in dat tijdperk toen het woord liefde alleen nog maar gefluisterd werd TRIANON Tess (a.l.) met Nastassia Kinski en Peter Firth. Regie: Ro man Polanski. helemaal zijn mond hield. Hardy's heldin Tess is een meisje van heel eenvoudige komaf, die plotseling tussen twee werelden terecht komt als blijkt, dat zij tot eqn van de oudste geslachten van Engeland behoort. Een rijke neef, die de naam d'Urber- ville alleen maar gekocht heeft, verleidt haar, laat haar met een zoontje zitten, dat spoedig sterft. Het geluk schijnt Tess weer toe te la chen als zij verliefd wordt op de domineeszoon Angel, die er wel progressieve ideeën op na houdt, maar\ toch niet zo vrijdenkend is dat hij niet helemaal van de kook raakt als hij in de hu welijksnacht van Tess' ver leden verneemt. Hij neemt onmiddellijk de benen naar Brazilië en Tess weer aan haar lot overgelaten, wordt opnieuw het slachtoffer van haar rijke neef, die haar echter ditmaal huwt. Maar dan komt Angel weer opdui ken en dat betekent het ein de van de zelfingenomen neef, een moord die voor een regisseur als Polanski zeer zeker aanleiding had kunnen geven tot een bloe dig spektakel, maar zeer te rughoudend in beeld wordt gebracht. Zoals trouwens de hele drie uur durende film zeer ingetogen is met aan het hoofd een knappe ver tolking van Nastassia Kins ki, die de figuur van Tess, van verlegen onschuldig meisje tot zelfbewuste vrouw, zeer overtuigend ge stalte geeft. En toch, bij heel kleine rolletjes als die van Ann Tirard als een oude hulp op een boerderij en die van Patsy Rowlands als de hospita voel je plotseling hoe „Tess" veel levender had kunnen zijn als Polanski zich niet zo ingespannen had een mooi.liefdesdrafna neer te zetten, maar zich - zie bij voorbeeld de schitterende koppen van de figuratie - iets rea'istischer had opge steld. „Tess" is heel mooi, maar heel koel. De smeulen de hartstochten ^blijven op een laag pitje. MILO Galerie 'De Sluis', Sluiskant 24 in Leidschendam is van woensdag tot en met vrijdag van 12-18.00 uur geopend, donderdagavond van 19- 21.00 uur, zaterdag van 11- 17.00 uur en zondag van 13- 17.00 uur. SCHILDER JAN VAN ZONNEVELD: LEIDEN De Voorschotense kunstenares Jopie Lim burg mag dan al 71 jaar op deze aardbol rondlopen, uit haar werk spreekt een jeugdige frisheid die tijdloos lijkt Galerie de Poort aan de Herensteeg 11 in Leiden exposeert deze maand bloerastillevens van Jopie Lim burg. De tentoonstelling in De Poort omvat aquarellen, oliever ven en gemengde technieken. Galeriehouder Anton Klein heeft om een breder beeld van de kunstenares te geven naast de bloemstillevens ook wat ander werk opgehangen, zoals "afbeeldingen van mensen en poppen. De bloemstillevens van Jopie Limburg zijn impressionis tisch, er gaat iets dromerigs van uit, alsof de toeschouwer slechts vluchtig beseft dat hij bloemen ziet. Jopie Limburg beschikt over een fenomenaal kleurgebruik. Geraffineerde combinaties van zachte kleuren wisselen elkaar af in een oneindig aantal tinten. Bij sommige aquarellen is de kun stenares ertoe overgegaan om bepaalde gedeeltes met olie verf aan te dikken (gemengde techniek) waarmee ze erg fraaie effecten weet te bereiken. Jopie Limburg schildert vaak de bloemen in haar eigen tuin, die ze voor dat doel speciaal opkweekt. De veelzijdigheid van de Voorschotense kunstenares blijkt uit haar andere werk. Haar olieverfstillevens met fruit en aardewerk bijvoorbeeld doen zelfs enigzins expressionis tisch aan. Jopie Limburg heeft de olieverf bij deze schilde rijen met een mes aangebracht, hetgeen een strak en krachtig beeld geeft. Zeer de moeite waard zijn zeker ook de werken met afbeeldingen van mensen en poppen. Jopie Limburg heeft al een zeer lange kunstenaarscarrière achter de rug. Zij volgde haar opleiding aan de Koninklij ke Academie voor Beeldende Kunsten in Den Haag en de Academie van Kokoschka in Salzburg. De kunstenares maakte in haar leven veel studiereizen, onder meer naar Amerika, Mexico en Frankrijk. Verschillende gemeenten hebben werk van Jopie Limburg aangekocht, zoals Voor schoten, Breda, Amstelveen, Woerden en Steenwijk. De expositie in galerie De Poort is tot en met 2 maart te bezichtigen. De galerie is geopend op donderdagen van 19 tot 21 uur, op zaterdagen van 11 tot 17 uur en op zondagen van 14 tot 17 uur. jan van Zonneveld aan een van zijn laatse moderne werken: 'rozen'.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 9