Burgemeester Bosma geeft voorzittershamer definitief uit handen Noordwijkse muziektent opnieuw aan de orde Katwijk trekt 99 mille uit voor subsidie 't Mallegat Grote belangstelling voor concert streek- m uziekschool Warmond combineert inspraak „bebouwde kom" REGIO LEIDSE COURANT VRIJDAG 1 FEBRUARI 1980 PAGINA 7 KRITISCHE WOORDEN OVER BENOEMING OPVOLGER NOORDWIJKERHOUT Burgemeester H. J. M. Bosma van Noord wijkerhout verrichtte gisteravond zijn laatste officiële daad door tij dens een bijzondere raadsvergadering de voorzittershamer te overhandigen aan loco- burgemeester Heems kerk. De heer Heems kerk overbrugt een bur- gemeesterloze tijd van lén maand. Op 1 maart zal de huidige burge meester van Nootdorp, de heer Winkel, zijn in trede maken in Noord wijkerhout. In zijn toespraak constateerde ie heer Heemskerk dat burge- neester Bosma zijn ambt in houd had gegeven op grond van zijn grote deskundigheid. „Het was ook niet zo maar een beroep voor u, maar een roe ping en een levensstijl", zo stelde hij. Veel zaken die on der de heer Bosma tot stand waren gekomen, passeerden de revue. De heer Heemskerk noemde met name de scholen bouw, de voorzieningen voor de bejaarden (Puyckendam en Munnekeweij), het gemeen schapshuis in De Zilk, de con tinuering van de woningbouw tot het jaar 2000 en de woning bouw in de wijken Victor 3 en 4 en in Zeeburg. „Dit alles leidde echter niet tot potverte ren, want ook nu nog werkt Noordwijkerhout met een goed sluitende begroting", voegde hij eraan toe. Hij zei verder dat er ondanks de roe rige tijden een hechte gemeen schap was blijven bestaan. Hij betreurde het dat onder het bewind van de heer Bosma de woningnood niet was opgelost. Hij weet dit echter vooral aan de remmende invloed van de hogere overheden. Vol lof was hij over de in spraak, die onder Bosma tot stand was gekomen. En pas sant kraakte hij bij het onder werp inspraak nog een kriti sche noot. „Inspraak is soms loos, als je njet de nieuwe bur gemeester krijgt die je als ge meente wilt", zo stelde hij. Hij speelde met deze opmerking in op ontstane onlustgevoelens over de nieuwbenoemde bur gemeester. Deze zou volgens velen niet geheel passen in de gemaakte profielschets. Ook de nestor van de raad, de heer Sluis, gaf in zijn toespraak een hint naar de nieuw benoemde burgemeester, de heer Winkel. Hij constateerde dat de politie ke positie van de raad enigs- uitgehold, daar zij „Dit houdt echter niet in dat deze raad niet op Winkel, par don De Winkel, zou kunnen passen", zo voegde hij eraan toe. Voorts roemde hij de perfecte leiding, het ad rem reageren en het humorvolle optreden van de scheidende burgemeester. Vervolgens overhandigde me vrouw Rozema namens de raad een cadeau. Gemeente-secretaris Adriaan- se zei dat hij burgemeester in de korte tijd dat zij hadden sa mengewerkt, had leren ken nen als „een man van de ge meente en niet een verleng stuk van de hogere overheid." Mevrouw Bosma werd-in alle toespraken ook niet vergeten. Voor haar vele verdiensten op sociaal terrein kreeg zij van de raad de erepenning van de ge meente Noordwijkerhout met oorkonde. In zijn toespraak herinnerde burgemeester Bos ma de raad aan het feit, dat deze erepenning op initiatief van hem was in gesteld en nu voor de eerste keer werd uit gereikt. Hij vermeldde verder dat men zijn afscheid „te gek had gemaakt". „Er zijn zoveel lofuitingen over mij uitge strooid, dat ik zo langzamer hand de indruk krijg een ex cellent burgemeester te zijn die meer op zijn plaats was ge weest in Amsterdam en Rot terdam samen." Hij had zijn hele ambtsperiode „allerpret tigst" gewerkt, maar stelde wel vast dat hij de samenstel ling van de raad op dit mo ment prefereerde boven die van vroegere raden. „Je kon ook als burgemeester doen en laten wat je wilde, maar uit eindelijk besliste de K.V.P., daar die praktisch alle raads- zetels in haar bezit had. Ge lukkig is dat nu anders." Hij herinnerde zich een ge sprek met een kabinetschef tij dens zijn sollicitatie, waarin Secretaris Adrlaanse spreekt de scheidende burgemeester toe. hem werd gevraagd wat een goed burgemeester moest doen. Initiatieven nemen had hij toen geantwoord en blijk baar had hij het daarmee ge schoten. „Initiatieven heb ik dan ook genomen al was het in Noordwijkerhout wel ge makkelijk, want het is een verrekt rijke gemeente." Hij gaf toe in het college en de raad soms „gedonderd" te heb k IOORDWIJK In de volgende week te houden rergadering van de culturele commissie gaat men ,h (praten over de kwestie van de muziektent. Dit is ia {angzamerhand een slepende zaak geworden. re Ruim vier jaar geleden vroegen B. en W. aan de plaatselijke mu- liekverenigingen „Crescendo", „De Echo der Duinen" en „Ex- telsior" om een advies uit te brengen inzake een muziekpodium. a" 'Wa onderling overleg, waarbij ook het culturele commissielid Jo- \an Admiraal was betrokken, spraken de besturen van de korp- zich uit voor een verplaatsbare tent. Hoeweh een offerte rd bijgesloten, kwam er van het college geen reactie, ij de viering van het 80-jarig bestaan van ""Crescendo" in fe- ïari 1977 was het Excelsior-voorzitter Van Schie, die in z'n fe- tatiespeech attendeerde op het feit, dat Noordwijk nog steeds n goede muziektent miste. Burgemeester mr. Bonnike beloof- bij die gelegenheid, dat de muziektent er zou komen, een iededeling die toen een stormachtige bijval kreeg van muzi- inten en zangers. Ook bij de inventarisatie voor de samenstel- i een culturele nota werd daarna nog eens gepleit voor n muziektent, zo mogelijk verplaatsbaar. Mocht het een vaste degenheid worden dan dachten de muziuekkorpsen aan een helpvormige ruimte in de zuidelijke muur van het Vuurtoren- lei n. )e muziektent komt niet voor op de lijst van kapitaalsuitgaven •oor de meerjarenbegroting 19801984. ben. Hij stelde echter vast dat hij daarom juist tot zijn pensi oen had kunnen blijven, daar hij van zijn hart geen moord kuil wilde maken door alles op te kroppen. Hij vond het een goede zaak dat door middel van inspraak de burgers meer bij de gemeente werden be trokken. „Misschien krijgt de publieke tribune in de toe komst ook spreekrecht, al moet ik eraan toevoegen hier van geen voorstander te zijn." In zijn slotwoord vermeldde loco-burgemeester Heemskerk het een eer te vinden een maand lang voorzitter van de raad te mogen zijn. „Al is het wel de kortste maand van het jaar en gaan er ook nog een vier dagen vanaf, omdat prins Driekus de macht overneemt", voegde hij eraan toe. 32 MILLE VOOR BEVEILIGING JONGERENCENTRUM Centrum 't Mallegat aan de Katwijkse Voorstraat KATWIJK De Katwijkse gemeente raad is gisteravond accoord gegaan met een subsidie voor het Open jonge ren-centrum 't Mallegat. Na een uitvoe rige en uitgebreide discussie, veel lan ger dan de geldende orde toestaat, kon de meerderheid van de raad instemmen met de voorstellen van het college, uit gezonderd wethouder Van Dijk (SPG), om het jeugdcentrum voor 1980 een be drag van bijna 99 duizend gulden toe te kennen, plus 32.500 gulden voor verbe tering en beveiliging van het pand i het jeugdcentrum gehuisvest is. De emoties bleken tijdens de discussies zo ver bij de gemeenteraadsleden opgelopen te zijn, dat bijna iedere fractie zich ge noodzaakt voelde om zijn gevoelens ten opzichte van 't Mallegat in het openbaar kenbaar te maken. Het raadslid J. Haas noot (PvdA), die feitelijk de aanleiding daartoe gaf, betreurde het, dat 't Mallegat door de confessionelen (SGP en CDA) te veel als de luis in de pels gezien wordt, in plaats van een groep met eigen bestaans rechten. Voor de fractieleider van de CDA, de heer Vink, was dat aanleiding genoeg om te vermelden dat juist zij ruim te geven willen aan anders denkenden. Wethouder Van Dijk wenste namens de SGP geen doekjes om de zaak te windeh en verklaarde, dat zij het jongeren cen trum liever vandaag dan morgen gesloten zien. De begroting van 't Mallegat over het jaar 1980 was door het college, op ver zoek van de raad, vroeg aan de raadsleden voorgelegd. De begroting over 1979 keur de de raad, na veel wikken en wegen, pas eind november 1979 goed wat door veel raadsleden als een te late indiening gezien werd, omdat men al met voldoende finan ciële feiten te maken kreeg. Vandaar dat wethouder J. J. van Oosten (PvdA/PPR) dit jaar, namens het college, éérst de raad om goedkeuring vroeg, reke ning houdend met de eisen die men in no vember vorig jaar gesteld had, voordat hij met het bestuur van 't Mallegat over de inkleding en financiële afweging van de begrotingsposten gaat praten. Het voor stel, waar de raad gisteravond mee in stemde, was een subsidiebedrag, dat 5% hoger lag dan die van het vorig jaar. Deze vorm van subsidiëring houdt in dat de ac- tiviteitenkosten van het Open jongeren centrum niet gesubsidieerd worden. Voor drs. H. van Mierlo (D'66/Gemeentebelan- gen) is dit een onverteerbare zaak. Hij kan niet begrijpen dat zowel de SGP als het CDA vinden dat de activiteiten van een centrum bekostigd dienen te worden uit baropbrengsten en entreegelden. Zo wel de VVD als de PvdA/PPR deelden deze opvatting van H. van Mierlo. Een ander punt betreffende 't Mallegat, wat al veel stof had doen opwaaien, is de toekenning van een bedrag van 32.000 gulden voor de beveiliging van het ge bouw waarin het centrum onderdak heeft. Het ligt namelijk in de bedoeling dat het Open jongerencentrum binnen twee jaar elders gehuisvest wordt. Men vroeg zich af of er geen andere mogelijkheden zijn. Vooral de heer H. den Haan (SGP) zag liever een andere oplossing voor het be veiligen van het centrum tegen brand e.d., bijvoorbeeld door sluiting, dan de toeken ning van dit bedrag. De School Begeleidings Dienst kan voor lopig rekenen op steun vanuit de gemeen te Katwijk. Wethouder Parlevliet meldde gisteravond, dat de vergoeding niet gere kend moet worden naar het inwonertal van de gemeente Katwijk, omdat 60% van de scholen geen gebruik wenst te maken van een School Begeleidings Dienst zoals nu in de regio opgericht gaat worden. De wethouder kon op de vraag van het raads lid Oskam (SGP) of de op te richten pro testants christelijke school begeleidings dienst, waar die zestig procent gebruik- van wenst te maken, subsidie van de ge meente Katwijk gaat krijgen, positief ant woorden. - Vieuw leven JLeiderdorpse iportraad .EIDERDORP Wethou- er mevr. I. Gehner-Ellen- •erger is erin geslaagd de ^eiderdorpse sportraad tieuw leven in te bladen. Tjdens de gisteravond ge- louden vergadering van de ommissie cultuur en sport teelde zij mede, dat zij het lemissionaire bestuur van sportraad, in een zoals ij het noemde plezierig ge- prek, er van had weten te ■S^vertuigen dat met het oog p de ophanden zijnde ka- erwet Welzijn en de daar- an verbonden rijksbijdra- eregeling een sportraad n Leiderdorp niet gemist an worden. dit verband zal de >ortraad als overkoepelend rgaan de belangen van de >ort moeten behartigen bij et opstellen van een welzijns- Het demissionaire be tuur van de sportraad bleek ereid op basis hiervan met de «iderdorpse sportverenigin- en te gaan praten. Begin iaart zal een bijeenkomst alle verenigingen worden ehouden. lp 29 februari gaat de eerste aal de grond in voor de mui- functionele accommodatie 1 de streekmuziekschool Rijnakkoord" en de openbare ibliotheek zullen worden ge- uisvest. Wethouder Gehner aelde mede, dat door het op- Btreden uitstel - aanvankelijk ad deze gebeurtenis eind vo- ig jaar moeten plaatsvinden - toegezegde subsidie van r ton van CRM geen gevaar- lopen, omdat volgens de •rwaarden van CRM de iwactiviteiten al waren ge- WARMOND De gemeenteraad besloot gisteravond de tweede en derde fase van de inspraakprocedure „bebouwde kom" te kombineren. De eerste fase, de probleemstelling is inmiddels achter de rug.-De tweede en derde fase bevatten de doelstellingen en de oplossingen. Door een kombinatie van deze volgende fasen hoopt men niet alleen financieel beter uit te komen maar ook de belangstelling van de in sprekers beter vast te kunnen houden. De meerderheid van de raad besloot vervolgens akkoord te gaan mét de verkoop van een perceel in Endepoel II voor de bouw van woningen voor alleenstaanden en tweepersoonshuishou dens. De VVD-fractie stemde tegen het voorstel. Het principe besluit om met name aan de Vlietwei deze woningen te bouwen is echter al veel eerder door de raad genomen. De VVD-fractie is in die tussentijd gewijzigd en de huidige fractie.acht de ruim telijke ordening-bezwaren zwaarder dan huisvestingsnood voor bijvoorbeeld verpleegkundigen van Marienhaven. Raadslid Tim merman (PW) wees erop dat er wel degelijk van een noodsitua tie sprake is als leerling-verpleegsters in veel te dure flats-in Oegstgeest moeten worden ondergebracht. Tegen de bouwplan nen om Endepoel II is een groot aantal bezwaarschriften inge diend waaraan voor een deel tegemoet is gekomen door wat wij zigingen in de plannen. Gedeputeerde Staten houden zich nu verder met de bezwaren bezig en om aan te tonen dat de raad mee wil werken aan de realisering van die plannën werd giste ren de beslissing over de verkoop van de grond gevraagd. Extra cursussen Vrije Academie in Sassenheim SASSENHEIM Na de succesvolle start aan het begin van dit jaar voegt de Vrije Academie aan de Sassenheimse Kerklaan, een extra cursus 'tekenen en schilderen' en een nieuwe cursus 'pottenbakken' aan het bestaande pakket toe. Deze laatste cursus wordt gegeven door de kunstenares Ria Hulsman. De eerste cursus die ook ingaat op de technieken van handvor men in klei, wordt gegeven op donderdagavond 7 februari. De tweede teken/schildercursus start omdat in de le groep van veertig deelnemers niet alle belangstellenden konden worden opgenomen. Er is nog plaats voor nieuwe cursisten. De eerste- cursusavond is maandag 4 februari. Informatie en aanmelding bij Maarten Groeneveld tel. 02522-15569. Oegstgeest kan nu lamineren Met het plastificeren van een document stelde de Oegstgeest- se wethouder van CRM, mevrouw T.L.BIom (rechts), gis teren de eerste parti culiere lamineer-ma- chine in werking. Me vrouw Blom zei er trots op te zijn dat de bevolking van Oegst geest van deze dienstverlening kan profiteren. Het lami- neer-apparaat staat opgesteld in kantoor boekhandel Van Wei zen (links), die hier mee de service aan de klanten aanzienlijk uitbreidt. Boekhandel Van Weizen aan de Van Kempenaerstraat is de eerste winkel in Nederland die over een dergelijke machi ne beschikt. Lamine ren betekent in feite 'het samenvoegen van materialen'. Met de lamineermachine kun nen bijvoorbeeld waardevolle docu menten, affiches of foto's in polyester 'verpakt' worden, waardoor zij zonder kans op beschadiging bewaard kunnen wor den. Tot voor kort was lamineren alleen mogelijk in grote op lagen, zoals bijvoor beeld bij betaalpas- jes. Met het nieuwe apparaat kan ook de particulier zijn voor deel doen van het laatste snufje op tech nisch gebied. De heer Van Weizen verwacht te dat vele winkeliers binnen niet al te lange tijd over zouden gaan tot de aanschaf van een dergelijk appa raat. OEGSTGEEST Een grote belangstelling maakte gistera vond het optreden van talrijke leerlingen van de Streekmu ziekschool tot een prettige en vooral muzikale aangelegen heid. De zaal van het Oegstgeestse gemeentecentrum kon nauwelijks alle ouders en verdere muziekminnenden bevat ten. Anders dan in andere jaren viel de nadruk op het „concert" dat in alle rust genoten kon worden, tenminste voorzover de jeugdi ge deelnemertjes de moed daartoe konden opbrengen. Een gemengd ensemble onder leiding van Pauline Zondag speel de een tweetal marsen van Handel en een deel van de „Short symphonie" van Beethoven in een bewerking van H. P. Keu- ning. Dit vijftig leerlingen tellende orkest met veel strijkers en houtblazers bracht de werkjes zeer harmonieus. Ook een solis tisch optreden van Corien Laban, Valerie Fournier-Sicre en Ra- vichadra Sankar (allen piano) met werkjes van Latour, Franck en Grieg bracht de handen op elkaar. Lichtvoetiger was het op treden van Richard Lakomy met een tango van Malando en een zeer snel op zijn accordeon ten gehore gebrachte „Spielerei" van J. Meijer. Clara Nijkamp, al vele jaren aan de muziekschool verbonden stond nu ook weer voor een blokfluitensemble dat onder haar directie fraai samenspel liet horen in o.m. Menuet van J. J. Fux. Niet eenvoudig, maar wel moedig was het spel van Andries de Jong op een luit. Nog een instrument dat indruk maakte was de harp en die werd „aan de snaren gevoeld" door Maaike van Slooten die twee lichtvoetige werkjes van o.a. Grandjany met een grapje afrondde. Hans Stoop leidde nauwgezet en strak een tweetal houtblazers ensembles en zowel voor als na de pauze ge noten wij van het harmonieuze samenspel van de ensemblele den. Zeer fraai en knap zoals het „gedragen" Slavic Lullaby van H. de Groot. Speels trad het gitaar ensemble op onder leiding van Bert Maas. Het was een gevarieerd concert met opvallend goede concentra tie ondanks dat het nu en dan wat „levendig" was in de zaal. Aan het geheel werd voorts nog veel bijgedragen door een en semble dat onder leidng van Christian Timm het eerste en vier de deel van een concerte van Torelli liet weerklinken. Veel en dankbaar applaus na een solistisch optreden van Cora- linda Bouman, Marike Keglusek, Meike Buma en Wibren Jan Buma omsloot een zeer geslaagd avondje in Oegstgeest ANTOON KOCH

Leidse Courant | 1980 | | pagina 7