Daklozencentrum komt in zicht Proj eet ontwikkelaar wil ^kantorencomplex bouwen Jaan Leidse Plesmanlaan Tuss5n diamant en platina Leidse politie over de schreef 'Grijze duif' koninklijk onderscheiden J STAD LEIDSE COURANT VRIJDAG 1 FEBRUARI 1980 PAGINA 3 EERSTE PAAL MOGELIJK SEPTEMBER AL IN DE GROND LEIDEN De ambtelijke vaart lijkt er nu goed in te zit ten voor wat betreft de reali satie van een daklozencen trum. Het verzoek van de Stichting Opbouw Onderdak tot het beschikbaar stellen van een voorbereidingskre diet van 70.000 gulden is gis- cj teravond door de raadscom missie Maatschappelijke Aan gelegenheden en Volksgezond heid ingewilligd cn zal bin nenkort aan de raad worden voorgelegd. Het voorberei dingskrediet is noodzakelijk om een aantal zaken voor het daklozencentrum in gang te kunnen zetten. De Stichting Opbouw Onderdak is vorig jaar ontstaan na dringende ver zoeken van hulpverlenende instan ties om een opvangcentrum voor tij delijk daklozen. Al eerder werd hier over in de raad gesproken, maar toen struikelde de meerderheid over het feit dat het Leger des Heils een be heerdersfunctie zou krijgen en wer den de plannen voor een daklozen centrum op de lange baan geschoven. Echter na de oprichting van de Stich ting, die gedeeltelijk bestaat uit amb tenaren en vertegenwoordigers van maatschappelijke instellingen, kwam er weer wat schot in de zaak. De belangrijkste taak van het op vangcentrum zal volgens de Stich ting, de eerste opvang van personen in probleemsituaties moeten zijn, waar een tijdelijke opvang buiten het eigen milieu noodzakelijk is. De na druk wordt hierbij op 'eerste opvang' gelegd. Daarna vindt doorverwijzing en inschakeling van de meer gespeci aliseerde instellingen plaats. Over de doelstelling en de omvang van het werk in het daklozencentrum is met G.G. en G.D., de commissaris van po litie en de directeur van de Gemeen telijke Sociale Dienst, alsmede de staf van een aantal maatschappelijke in stellingen overleg gepleegd. De nood zaak van een dergelijk centrum werd door een ieder onderschreven, zodat over het aanbod van cliënten geen twijfels behoeven te bestaan. Als de raad instemt kan het ministe rie van Cultuur, Recreatie en Maat schappelijk Werk de definitieve be slissing nemen. Dit kan binnen 7 maanden gebeuren. In Leiden ver wacht men dat de eerste paal voor het opvangcentrum dan ongeveer in september van dit jaar de grond in kan. mtwunitMÉnm LEIDEN Beleggingsmaat schappij Eurocommerce b.v. uit Gorssel heeft een plan ontwik- (Iteld voor de bouw van een kantorencomplex aan de Ples manlaan. De eerste spade gaat 'nd mei de Leidse bodem in. In het kantorencomplex, dat ge- [leeltelijk wordt verhuurd en w gedeeltelijk verkocht, kunnen ongeveer 150 personen werken. w Het is de bedoeling dat meerder »i kleinere bedrijven er hun kan toren vestigen. Een aantal Haagse bedrijven heeft reeds teresse getoond. De gemeenteraad moet nog beslissen over de bouw van de kantoren door Eurocomme^pe. Een woordvoerder van de beleggingsmaatschappij stelt, dat de onderhandelingen met het gemeentebe stuur al in een vergevorderd stadium zijn. Volgens deze woordvoerder zou het nieuwe gebouw passen in de omge ving van de Plesmanlaan en voldoen aan het bestemmingsplan. Een woord voerder van de gemeente Leiden des gevraagd: „In het bestemmingsplan Leidsche Hout is tussen de Plesman laan en de in aanbouw zijnde woningen in De Boekhorst ruimte voor kantoren opgenomen. De Plesmanlaan is ter plekke thans nog erg breed. De rijbaan zal versmald worden, zodat er strook ontstaat tussen de Haagse Schouwweg eri de flat Schouwenhove. Daar kunnen kantoren worden gebouw. De beleg- hebben gingsmaatschappij Eurocommerce heeft inmiddels een bouwplan ontwikkeld. Dit plan moet voldoen aan een aantal voorwaarden, zoals kleinschaligheid zo dat kandidaat huurders of kopers klei nere eenheden kunnen huren of kopen. Tevens moet er een begeleidingscom missie geformeerd worden waarin ook de gemeente is vertegenwoordigd om zich te buigen over de verhuur c.q. ver koop. Maar de aanvraag voor een bouwvergunning is er momenteel nog niet". Hiervan wordt 2500 vierkante meter verhuurd en 2000 vierkante meter wordt te koop aangeboden. De ontwik kelaar/belegger Eurocpmmerce schat dat tussen de 4 tot 10 bedrijven er hun kantoorruimte kunnen vinden. Het centrum van het gebouw bestaat uit vijf verdiepingen, terwijl de twee zijvleugels twee en drie verdiepingen gaan tellen. Onder het kantoor komt een garage met een capaciteit voor 60 geparkeerde auto's. Het gebouw is een ontwerp van architect ing. Van 't Hof uit Gorssel. Het is de bedoeling dat het kantorenpomplex eind 1981 gereed is. De heer er mevrouw Van der Linden be- loofden ellaar vijfenzestig jaar geleden S eeuwig troiw en zij zijn al zo lang op weg, dat ha er niet op lijkt, dat zij die be lofte ooit nog eens zullen beschamen. N< :r| iurgemeester en mevrouw Vis kwamen n' ilsteren ter gelegenheid van het 65-jarig luwelijk van bruidspaar Van der Linden- fan der Steen even op bezoek in de wo- ling aan de Hoefstraat. Het echtpaar, vaarvan mevrouw 89 en meneer 88 jaar itu >ud is, woont nog steeds zelfstandig. Bei- ijj Ie echtelieden hebben elkaar rond de [a leuwwissellng in het weeshuis aan Hoog- landsekerkgracht leren kennen. Een be jaardenhuis hoeft voorlopig niet op de komst van echtpaar Van der Linden te re kenen: „Een bejaardenhuis is misschien wel goed, maar je bent toch aan zekere regels gebonden en wij willen zo lang mo gelijk zelfstandig blijven", aldus de heer Van der Linden. Dat zij hun hulsdokter niet eens kennen, pleit wel voor de ge zondheid van de jubilarissen. Drie doch ters, vier kleinkinderen en drie achter kleinkinderen komen zondag de verbinte nis van vijfenzestig jaar geleden vieren. Want zondag Is de eigenlijke trouwdag van de geboren en getogen Leidenaars. Werk zaamheden Lage Rijndijk hervat LEIDEN De dienst ge meentewerken in Leiden hervat maandag 4 febru ari de werkzaamheden aan de rioolvernieuwing en de herprofilering van de Lage Rijndijk. Op verzoek van diverse winkeliers van de Lage Rijndijk zijn 1 novem ber vorig jaar de werk zaamheden gestaakt. Dit in verband met de nodi ge drukte rond de feest dagen. Volgende week wordt het karwei voort gezet ter hoogte van de Driftstraat, de plaats waar men in november was opgehouden. Het verkeer zal gedurende de werkzaamheden wor den omgeleid. Het zal ongeveer drie weken duren, voordat men hét stukje Driftstraat tot Sumatrastraat onderhanden heeft genomen. Er wordt per gedeelte gewerkt i dan steeds over de breedte in de straat. Het hele werk zal ongeveer eind april klaar zijn. Omdat er over de gehele breedte van de Lage Rijndijk wordt gewerkt, zal er in de pe riode dat de aannemer er bezig is geen doorgaand autoverkeer mogelijk zijn. Het verkeer zal daarom door borden worden omgeleid. Zakken met huis vuil dienen op de dichtstbij zijnde plaats te worden neer gezet, waar de reinigingsdienst langskomt PVDA IN TWEEDE KAMER: LEIDEN De Leidse politie heeft weken nadat enkele de monstraties zijn gehouden, waarbij geen enkel strafbaar feit is gepleegd, nog foto's van die demonstraties opgevraagd bij de Leidse universiteit. Dat is niet te rijmen met het stand punt van minister Wiegel van Binnenlandse Zaken, dat de politie alleen mag fotograferen als er grond is voor de vrees dat de openbare orde ernstig zal worden verstoord, of om strafbare feiten op te sporen. De socialistische Tweede-Ka merleden Roethof en Stoffelen hebben de ministers De Ruiter (Justitie) en Wiegel (Binnen landse Zaken) daarover schrif telijke vragen gesteld. De Leidse politie vroeg de foto's op onder het verzoek er niet over te praten. Op deze ma nier komt men volgens de vra genstellers terecht in een sfeer waarbij de politie van iedereen maar vast vingerafdrukken in haar archief vastlegt. De grenzen van het recht op bescherming van de persoon lijke levenssfeer worden zo overschreden, aldus de Ka merleden. Nieuw mortuarium voor Endegeest Het psychiatrische Endegeest krijgt mortuarium. Het oude, dat uit de twintiger jaren dateert, verkeert in een ver vallen staat en is wat capaci teit en uitrusting betreft on voldoende. Ook de commissie Maatschappelijke Aangelegen heden was het hier over eens en stemde in met het voorstel van het college tot het be schikbaar stellen van een kre diet van 400.000 gulden. ziekenhuis Mr. G.N. Lavaleije, de chef van de afdeling Maatschappelijke aangelegenheden en Volksgezondheid, is benoemd tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. Burgemeester A.J. Vis speldde de welverdiende onderscheiding gisteren op de borst van de 'grijze duif', die deze bijnaam verdiend heeft aan het feit, dat hij zich zo heeft ingezet voor het lot van de woonwagenbewoners aan de Haarlemmertrekvaart. Eén van de opmerkelijkste eigenschappen van mr. Lavaleije is dat hij een grote geneigdheid bezat anderen van dienst te zijn. „Hij gaat wat dat betreft niet uit van theoriën, maar van de praktijk van het werk", aldus de burgemeester tij dens zijn toespraak. Ook opmerkelijk en bewonderenswaardig is dat de heer Lavaleije naast zijn eigenlijke werk op het stadhuis zo vele nevenactiviteiten heeft ontplooid, die altijd aan anderen ten goede kwamen. In 1966 kwam de heer Lavaleije naar Leiden om pas dit jaar van de VUT-regeling gebruik te maken en zo doende zijn post të verlaten. ADVERTENTIE 3e oude kunst- en antiekbeurs KASTEEL OUD WASSENAAR 25 VOORAANSTAANDE ANTIQUAIRS w.o. leden v.d. orde v. handelaren in oude kunst en antiquiteiten brengen een grote collectie zeer hoogwaardig antiek tegen betaalbare prijzen. VERKOOPEXPOSITIE ANTIEKE AUTOMOBIELEN Org! Antiek Expo 070-631057. Flipp Foto Flipperkoning Hein Link bij het fotograferende apparaat. De Leidse flipperkoning Hein Link heeft weer eens primeurtje op de landelijke speelautomatenmarkt: de. zogenaamde „Flipp Foto", een flipperkast die na tien vrije spelen van de geroutineerde speler een fotootje schiet In kleur nog wel. Zijn aanwinst is te bewonde ren in motel Holiday Inn aan de Plesmanlaan, een be drijf dat nooit te lui is bij de sponsoring van ongewone dingen. Hein Link: „Ja, ik zag die kast een paar weken geleden staan op de speelautomatenbeurs van de Hore ca va in Amsterdam. Hij is uitgevonden door een Oos tenrijker. Een pracht kast echt uniek. Ik dacht: gelijk bestellen dat ding, want ze zijn er zo als de kippen bij." Verdwenen Beschavingen In het Gesprekscentrum aan de Vrouwenkerkkoorstraat 17 in Leiden begint dinsdag 5 februari een serie lezingen over verdwenen beschavingen. Op deze avond wordt een lezing gehouden door de heer P. Noorlander van de Rozenkrui- zers-orde Amorc met de titel 'Egypte bakermat van onze beschaving'. Op deze avond komt aan de orde de afstam ming en het peil van de vroegst bekende Egyptische be schaving. Aanvang 20.00 uur en de toegangsprijs bedraagt 4,50 gulden. Toonkunstkoor Het Leidse Toonkunstkoor geeft woensdag 6 februari een concert in de Hooglandse Kerk. Onder leiding van Hans van der Toorn wordt het 'magnificat' van J.S. Bach en de mis in c-dur van L. van Beethoven ten ge hore gebracht Mederwerkenden zijn het Gewestelijk Orkest voor Zuid-Holland, Wendela Bronsgees en Ma rijke Nieuwen weg beiden sopraan; Joke de Vin, alf Hein Mees, tenor; Wout Oosterkamp, bas en Joop Brons, continuo. Het concert begint om kwart over acht. De toegangsprijs bedraagt tien gulden, voor CJP- houders en 65-plussers is de prijs zes gulden. Kaarten zijn verkrijgbaar bij muziekhandel Servaas aan de Nieuwe Rijn of, indien voorradig, op de avond van het concert aan de Hooglandse kerk. Yoga - cursussen Er is nog plaats op de cursus Yoga voor beginners op de maandagavond van 21.15 tot 22.30 uur in het Leids Vrije- tijds Centrum aan de Breestraat 66 in Leiden. Ook is er nog plaats bij T'ai chi chuan (chinese bewegingsleer) op maandagavond van 20.00 tot 21.15 uur, bij tekenen en schilderen voor beginners en gevorderden op dinsdag en woendagavond van 20.00 tot 22.30 uur, bij etsen voor be ginners en gevorderden op dinsdagavond van 20.00 tot 22.30 uur en bij de cursus fotografie voor beginners, op woensdagavonds van 20.00 tot 22.30 uur. Alle cursussen du ren 15 avonden. Inlichtingen en inschrijvingen bij LVC tel. 071-146449. Gitarist Bert Maas De Leidse gitarist Bert Maas geeft woensdag 6 februa ri een concert in de Kapelzaal van bet K&O gebouw aan de Oude Vest 45 in Leiden. Gespeeld zullen worden werken van Tansman, Sor, Bach, Brouwer, Melisek enz. Aanvang 20.15 uur. Entreeprijs bedraagt 3,50 gul den (ihcl. kopje koffie) Voor toegangfskaarten kan men terecht bij het bureau K&O tel. 141141 en 141200. Jazz Het Lazy Bird Sextet is zondag 3 februari te gast bij Jazz on Sunday in het bowling-restaurant van Hans Menken aan de Boshuizerlaan 1 in leiden. De jazz-formatie heeft de volgende bezetting: op drums de conservatoriumstudent Arnoud Gerritsen, piano en fender Alex Philipse op bas Ferry Meininger, conga's en andere percussieinstrumenten de bkende Wim van Beektenorsax Enno Spaanderdam en tensotte leider Rob Tichelaar op trompet en flügelhorn. Het optreden van het Lazy Bird Sextet begint 's middags om 14.45 „Alle zegen komt van boven" LEIDEN Een zich al jarenlang voortslepende burenruzie in een flatgebouw aan het Vijf Meiplein heeft gisteren een bijzon der accent gekregen. Een gebelgde benedenbuur schreef op de deur van zijn bovenbuurman met viltstift: „Alle zegen komt van boven" en „Kattebak te koop." Hij van boven heeft een klacht bij de Leidse politie gedeponeerd. De politie probeert al geruime bemiddelend op te treden in het geschil van de buren. Steeds echter tevergeefs. Een klacht van de benedenburen zou zijn, dat de familie op de eerste etage constant haar kattebak poogt te le gen in het tuintje van de eronder wonende familie. Met het kal ken van de teksten op de de woning van hun onbeminde buurt genoten hoopt de familie een tijdelijke triomf gevierd te hebben.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 3